Gymnaestrada Nieuwe taak Komend biljartseizoen gunstiger? Twintig landen brengen duizenden deelnemers START 7 Die Gymnaestrada zal een beeld bren gen van de verenigingsgymnastiek, zo als die in verschillende landen wordt beoefend door groot en klein, door man nen en vrouwen. En als zodanig een groot onderscheid maken met het grote turnfestijn, dat men in de Scandinavi sche landen kent, namelijk de Lin- giade. Verschil wordt gemaakt tussen de onvrijwillige gymnastiek, zoals men die in Noordelijke landen bezit in de vorm van verplichte school- en militaire gymnastiek en de vrijwillige, zoals in ons land de tumerij wordt beoefend in de verenigingen. De gymnaestrada zal de uiting zijn van wat in verschillende landen op het terrein van de vrijwillige gymnastiek is bereikt. Het was de voorzitter van het Tech nisch bondsbestuur van het Kon. Neder lands Gymnastiekverbond, de heer J. H. F. Sommer, die al lang had aangevoeld, dat er nog heel wat gedaan kon worden om tot massale demonstraties te komen, waar geen records en geen prijzen de hoofdzaak zouden zijn. Het K.N.G.V.- bestuur voelde voor zijn ideeën en toen de heer Sommer op het F.I.G.-congres, dat ter gelegenheid van de Lingiade in Stockholm werd gehouden, zijn ideeën kenbaar maakte, vond hij veel instem ming. Hem werd verzocht om de plan nen in de winter 1949—1950 uit te werken, zodat in het daarop volgende voorjaar de uitgewerkte plannen op de agenda van het congres te Bazel voor kwamen. Daar kreeg onze landgenoot gelegenheid zijn ideeën nader uiteen te zetten. Baanbrekend werk van J. H. F. Sommer f" Er was geen twijfel aan of de FXG. zou zich ook gaan be moeien met de nieuwe richting, het demonstreren van de resul taten, die bij andere landen be reikt zijn en de wijze waarop een en ander geschiedde. Twee landen, Joego-Slavië en België, waren dadelijk bereid de organisatie op zich te ne men, döch Nederland meldde zich ook en als initiatiefneem ster mocht ons land toch wel enige voorrang hebben. Vandaar dat het K.N.G.V. de opdracht kreeg om voor de eerste maal het gymnaatiekfeest te organise ren en naar believen in te rich ten. Het was alleen de vraag of in Nederland de nodige accom modatie gevonden zou kunnen worden, want flinke zalen en grote terreinen zouden nodig zijn. evenals huisvestingsmoge- lijkheid. Van twee steden kreeg Bijna tachtig jaar had de Internationale Gymnastiek- organisatie de F.I.G. uitsluitend aandacht ge schonken aan het wedstrijd- wezentóen in 1949 een Ne derlands initiatief belang stelling vroeg voor een nieu we taak, waaraan nimmer tevoren was gedacht. Een taak, die van grote beteke nis ts voor de lichamelijke ontwikkeling en. von belang rijk grotere waarde geacht kan worden dan het wed strijdwezen, dat slechts voor kleinere groepen uan belang is. Een braakliggend terrein zou ontgonnen kunnen wor den. En toen bleek, dat er in verscheiden landen war me bijual poor de Neder landse plannen werd gevon den, kreeg ons. land opdracht voor dg eerste maal de plan nen tot uitvoering te bren gen. Dat worden nu de grootse demonstraties van de verenigingsgymnastiek, die in de derde week van Juli uan het volgende jaar onder de naam van Gym naestrada te Rotterdam ge houden zullen worden. Een gymnastickfeest met een ge heel eigen karakter, dat een Primeur, voor ons land be- tekint, en zo het zich thans mat aanzien, wat de deelne ming uit andere landen be tref t een groot succes belooft te worden. het KJi.G.V, aanbiedingen. Dat waren Amsterdam en Rotter dam. In laatstgenoemde stad had men al ruime ervaring opgedaan door de ontmoetingen Rotter damAntwerpen en door het in 1950 gehouden Gymnastiek-eon- gres. Bovendien kon de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding •worden ingeschakeld, zodat de Maasstad in vrij korte tijd met vastomlijnde voorstellen kon komen. Het Gemeentebestuur besefte volkomen de belangrijk heid van de grote en wellicht grootse demonstraties voor ons land in het algemeen en Rotter dam in het bijzondér en zegde volledige medewerking toe. Dit tumfestijn in internationale sfeer te houden, betékende niet alleen een nauwkeurige voorbe reiding. maar ook een goed ge fundeerde financiële grondslag. Een groot garantiefonds kon worden gevormd, waaraan vele particulieren meewerkten. Rotterdam werd "door het K.N.G.V. gekozen als de stad, waar de grote proef genomen zou. .worden. Een Regelingscom missie stelde de richtlijnen vast voor de verschillende onderde len. Als naam van hét komende internationaal gebeuren werd „Gymnaestrada" gekozen. Het behoeft geen betoog dat voor de organisatie; van een dergelijk evenement ontzaglijk veel voorbereidend werk nodig is en daarom werden diverse sub-commissies ingesteld. die o.a'. zullen zorgen voor het tech nische gedeelte, voor de huis vesting en voeding, voor vervoer en verkeer, voor de nodige ont spanning. voor zalen en terrei nen. Kortom voor alles wat nodig is om de deelnemers(nters) op een waardige wijze te ont vangen en. hun gelegenheid te bieden hun kunnen te demon streren. Een belangrijke factor daarbij zullen de weersomstan digheden zijn. Kan er buiten fe werkt worden, dan zullen het parta-stadion, het Openlucht theater op Dijkzigt en misschien wel het Feijenoord-stadion de centra zijn, waar de Nederland se en buitenlandse turnsters en turners hun werkterrein zullen vinden. Maar om op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn, werden ook de Ahoy-hal, de Rivièrahal en de Schouwburg Ingeschakeld. Mocht het dus ongeschikt weer zijn om buiten te demonstreren, 'dan kan het programma „binnenshuis" wor den afgewerkt. Tot in de klein ste onderdelen moet alles klop pen om een sublieme organisa tie te waarborgen. Aan de Rotterdammers is dat wel toevertrouwd en we mogen gerust aannemen dat de techni sche verzorging van de „Gym naestrada" tot tevredenheid zal stemmen. Wat er door de diverse lan den gebracht zal worden is hu nog onbekend, maar dat het oen presentatie zal zijn die een beeld geeft van de opvattingen, die ieder land huldigt, staat vast. Tijdens het internationale gymnastïekfestijn zal alleen het beste gebracht worden, temeer omdat iedere landelijke bond aansprakelijk is voor het werk dat verenigingen of instituten op de Gymnaestrada uitvoeren. Dat betekent, dat alleen zeer sterk geselecteerd turnwerk te zien zal zijn. dat door samen stelling van de oefenstof, door de wijze van uitvoeren en door de opvatting uiterst leerzaam zal zijn voor ingewijden en ieken. Gehoopt mag worden, dat de reeks'van demonstraties, zeer spectaculair zal zijn voor de toeschouwers en dat er veel enthousiasme zal zijn hij de autoriteiten. Dan pas zal dit festijn in ieder opzicht een suc ces worden. Een succes, waar mee Nederland, het K.N.G.V. en Rotterdam tot ver buiten onze grenzen, lof zal, oogsten. Doch wat wellicht nog belang rijker is, dat de Nederlandse autoriteiten in sterkere mate dan tot nu toe de noodzakelijk heid zullen inzien van een goe de lichamelijke opvoeding van een volk. Daaraan ontbreekt in ons land nog al wat, vooral als het oog gericht wordt op Scandinavië, waar de gymnas tiek een belangrijk onderdeel vormt van de volksopvoeding. Hoopvol gestemd mocht men zijn. toen van alle kanten sym pathiebetuigingen »n verschil lende landen werden geuit, ze kerheid van het welslagen van de Gymnaestrada heeft men gekregen nu de voorlopige in schrijvingen werden ontvangen. Hoe groot de deelneming zal zijn is nóg onbekend, doch thans reeds hebben ongeveer twintig landen meegedeeld in Rotterdam te zullen komen.Zweden komt met minstens 600 deelnemers (sters), Duitsland spreekt zelfs van extra-treinen vol turnsters en turners. In Egypte wordt al een jaar geoefend voor de de monstraties in Rotterdam. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook Rusland vertegenwoor digd zal zijn. Dat er zestien dui zend deelnemers zullen komen, zoals bij de tweede Lingiade, geloven we niet, maar dat er vele duizenden de reis naar ons land zullen maken, staat vast. En dat de eerste Gymnaestrada zal slagen is niet aan twijfel onderhevig. De netten zijn na enige maan den rust weer in de doelen op gehangen om hun zware taak voor een heel seizoen weer op te nemen. Zij sullen weer heel wat ballen moeten tegenhouden, hetgeen steeds voor de ene club teleurstelling ral brengen en voor de andere vreugde. Zo gaat het nu eenmaal in de we reld; ook in die van de voet ballerij. Het is te hopen, dat de Haagse supporters ér dit sei zoen in de meeste gevallen met opgewekte gezichten naar zul len kijken. Internationaal was het afgelopen seizoen voor Nederland verre van. gunstig. Terwijl allerwegen in Nederland de belangstelling een stijgendetendenz vertoonde, vielen de prestaties op de be langrijke nationale tournooien tegen ..de uitzonderingen beves tigen dit!"), en moest Nederland een heel rijtje internationale titels afstaan. De hieruit voortvloeiende vraag voor het komende seizoen luidt; Zal Nederland in het biljartseizoen '1952/53 zijn belangrijke internationale positie weer her-innemen Bij 't vaststellen van 't moe- tegen. Toch is de situatie niet ten prijsgeven van internationale hopeloos: de jonge Rotterdam- titels moet billijkheidshalve wor-mer Cees van Oosterhout alsme- den opgemerkt, dat voor het niet de Fiip Beekman uit Amsterdam in topvorm zijn van onze spe- kunnen „groeien'' tot de interna, iers op verschillende Europese - tionale meesterklasse. Of dat dit en Wereldkampioenschappen g e- seizoen reeds zover is, is aan re- g ronde redenen. to.a. ziekte», delijke twijfel onderhevig. Of bestonden. Dit houdt tevens in,, zorgen Cees en Flip voor een dat de mogelijkheid van dit sei-aangename verrassing? zoen beter-voor-de-dag-komen, reeds; aanwezig is, zodra die tem-Driebanden poraire de conditie van. een spe- Iets anders ligt de situatie in Ier ongunstig beïnvloedende om- de driebanden-speelsoort. Het standigheden tot het verleden aantal beoefeuaren van de „bii- behoren! Zowel Piet van de Pol jart-acrobatiek" neemt toe en het als Kees de Ruijter spreken in spelpeil stijgt. Hier zit beslist het cadre- resp. libre-spei heus iets in, alhoewel voorlopig de nog wel een woordje mee! Belg Vingerhoedt zich nog niet Maarhiermede hebben wij bedreigd behoeft te gevoelen. In tegelijkertijd ook onze spelers het bijzonder denken wij in dit genoemd Noch in de cadre- verband aan Louis van Bommel speelsoorten, noch in libre zijn uit Brabant, wiens spel bij tijden krachten naar voren getreden, tot grote hoogte „klimt". die met redelijke kans op succes internationaal kunnen optreden als Neerlands gevreesde repre sentanten. De prestaties op de seizoen ook "wel iets nationale titeltournooien vielen laten horen! Popeyus van de Rotterdamse Driebandenclub „Het Westen" zal. naar wij veronderstellen, dit van zich -1' ;nV» I BBS Bi;

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 15