Communistisch voorstel over Korea op komst? Duitsers in uniform HET ROTTERDAMSCH PAROOL Oost- West-conferentie in October verwacht Nederlandse vinding; draadloze radar Duitse neo-naziparti j ontbindt zichzelf Conflict bij „Roklefa* spits zich toe Strijd om de vrede Hevige aanval op Noord-Korea TECHNISCHE WERELD VERSTELD: Voor zover bekend niet eerder gelukt op Europese continent Regering bestelt 20 Fokkers S 14 Huiselijke twist eindigt op straat Droge Zondag verwacht Ineenstorting of voorbereiding op nieuwe illegaliteit? Gesneuveld in Korea Urker vissers komen terug Personeel vastbesloten actie tot een goed einde te brengen Overwegend droog Taft belooft steun aan Eisenhower 12e Jaargang, no, 216 ®eA «e A<hn. toage Haven Hl, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prljs; per week 0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 13 September 1932 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur-- B. de Vries Hoofdredacteur: SJ. van der Schaaf Met verbeten gezich ten, niet bereid om maar een strobreed toe te geven, zetten de Noordelijke onderhan delaars zich van tijd tot tijd aan deze tafel in Panmoendjon om met de afgevaardigden van dc Verenigde Naties ,,tot overeenstemming" te komen over de voor waarden voor een wa penstilstand In Korea. Deze zeldzame foto werd gemaakt door een fotograaf, die buiten het cnderhandelingsgebouw. tje stond.. Want de ge delegeerden schuwen publiciteit. Op de tafel staan de vlaggetjes van de Ver. Naties en de re publiek Noord-Korea. Aan de linkerkant zit ten (van voor naar ach ter gezien): generaal Hsieh Fang, afgevaardigde van de Chinese communisten en generaal Nam II, die de Noordkcreanen vertegen woordigt. Aan de rechterkant: de genet aals Lee Hart Lim (namens Zuid-Korea) en William Harri son, de gedelegeerde van de Ver. Naties. Na eindeloos onderhande len, terwijl de strijd aan de fron ten verbitterd doorging, is er nog slechts één punt waarover geen overeenstemming bestaat: de kwestie van de uitwisseling van krijgsgevangenen. Zal de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties hier uitkomst moeten brengen? TOKIO. Meer dan 35 Super forten van de verbondenen hebben gisteravond en vannacht ruim 300 ton bommen op de Soeiho- electri- aehe centrale aan de Jaloe gewor pen. Het bombardement duurde drie uur. Sommige vliegtuigen had den bommen van 2.000 pond bij zich, die tot de fundamenten van het station zouden doordringen al vorens te ontploffen. Op 23 Juni is deze centrale voor het eerst door de geallieerden gebombardeerd en zwaar beschadigd. - "V DEN HAAG. Het Nederlandse vernuft heeft de technische wereld op nieuw voor een verrassing gesteld. Tijdens een demonstratie in het Palace- hotel te Scheveningen, waaraan ook het radarproefstation te Noordwijb medewerkte, werd bewezen, dat radarbeelden haarscherp langs radio grafische weg kunnen worden overgebracht. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de Nederlandse vinding „Raplot". die naar proefnemingen bij alle mogelijke weersomstandigheden hebben bewezen een uitstekend beeld geeft. In de technische wereld trok deze i Binnenkort zal een mobiele radar- vinding grote aandacht. Het draad- installatie met radarrelais volgens loos overbrengen van het radar- bet „Raplot"-systee n langs de Wes- beeld is. voor zover bekend, nooit terschelde worden opgesteld. Deze NEW YORK. Rusland en haar communistische bondge noten in het Verre Oosten zullén voor het einde van deze maand de Westelijke landen een algehele regeling voor Korea en andere delen van het Verre Oosten voorstellen, aldus verwach ten kringen, die in nauwe relatie staan met Russische diploma tieke autoriteiten te New York. Nog niet opgeloste kwesties van de besprekingen te Panmoendjon, zoals het vraagstuk van de repatriëring der krijgsgevangenen, zouden worden hespro- ken op een speciaal te heieggen Oost-West-cohferentie, welke dan in October zou plaats vinden. Het voorstel zou, volgens ge noemde kringen waarschijnlijk naar voren worden gebracht op de „vredesconferentie" voor het Verre Oosten, welke eind Sep tember te Peking zal worden gehouden. De voornaamste punten van het eerder gelukt op het Europese con tinent. De nieuwe vinding opent wijde perspectieven. Voor het scheepvaart verkeer betekent zij, dat men in ha vens, langs kusten en rivieren radar stations kan opstellen, die hun beel den naar een centraal punt kunnen zenden. Men kan thans de gunstig ste plaats voor een centrale ont vangst uitzoeken en van daar uit bij nacht en ontij aanwijzingen aan de scheepvaart geven. Het nut van deze vinding voor het luchtvaartvcrkeer is eveneens duidelijk. Men kan de ontvangen radarbeelden thans centraliseren, waardoor enorme mogelijkheden voor overzichten over grote ruim ten zijn ontstaan. „Leer af te dingen" Premier Pinay doet beroep op Franse huisvrouwen PARIJS. Premier Pinay heeft Vrijdag- over de radio een beroep op de hulsvrouwen gedaan om zijn cam pagne tot handhaving van het prijs niveau te steunen door op de voed selprijzen bö de winketiers af te din gen," „De regering kan niet voor de huisvrouwen utt winkelen gaan", zo zei de hij. „Zij moeten zelf haar koop kracht verdedigen en leren af te din gen." De Franse regering heeft zoals Be kend. hogere prijzen dan die van 31 Augustus verboden. •ereldprimeur komt dus als proef neming aan de boorden van een dei moeilijkste vaarwaters ter wereld. Talrijke hooggeplaatste deskundi gen uit kringen van marine, land macht co industrie, woonden de de monstraties bij. Ook de directeur- generaal van de PTT, de heer L Ncher, en enige van zijn naaste tech nische medewerkers toonden grote belangstelling. AMSTERDAM Nadat de rege ring ruim twee maanden geleden haar voornemen te kennen heeft gegeven 'n opdracht tot het bouwen van twintig straaltraiuers van het type S 14 bij de Fokkerfabrieken te plaatsen, heeft zii.sihani in hangende polittek^-vraagstukfeen'irr -afwachting-*' vah—dp-apdeHebebinfe communistische voorstel zijn: het beleggen van genoemde Oost-West conferentie. instemming met een bestand in Korea en het openen van algemene besprekingen over het Verre Oosten. Het bereiken van een bestand in Korea wil men bevorderen door nog onopgeloste kwesties, zoals het krijgsgevangenen-vraagstuk op de Oost-West-conferentie te bespreken. Wat betreft deg_ verdere nog han gende kwesties un het Verre Oos ten delen genoemde kringen m New York "mede. dat de commu nisten willen voorstellen om de toe komst van (nationalistisch) Formosa cn het opnemen van communistisch- China in de Ver. Naties op de agen da van de in October te houden bespreking te zetten. Dit voorstel van Rusland en zijn bondgenoten kan bedoeld zijn als tegenzet op het voornemen van de Westelijken om de kwestie-Korea ter volledige bespreking op de Na sprong door raam (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Bij een huise lijke twist, dio via een sprong uit het huiskainen-aam. op straat werd vervolgd, is een 48-jarige bewonci van dc Haarlemmerstraat aan eet. bielbeetuje gewond. Omstreeks half zeven was hij aan geschoten thuisgekomen, waar hij het zijn viouvv lastig maakte, hei- i baan 'zware regenucl. terioijï in de WAT VOOR WEER? DE BILT - Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land wordt nog steeds beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds meer dan een tveek ten Wes ten van Schotland bevindt. Langs de Oostflank ran dit hogedrukgebied, stroomt voortdurend koude lucht ocer Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in een groot gedeelte van Europa de Temperaturen beneden r. or maal blijven. Naar het Zuiden dringen de koude luchtinassa's door tot Midden-Italiënaar het Oosten tot in Joegoslavië en Oost-Rusland. Hier feiaamen zy in conflict met zeer i onrme luchtmassa's, waarin nog middagtemperaturen van meer dan 30 graden voorkomen. De strijd tussen de koude en de warme lucht had tot gevolg, dat verscheidene storingen tot ontwikkeling kwamen, rfte ria de Po vlakte en het Alpen gebied naar Polen en vervolgens naar Noord-Rusland trokken. Deze storingen veroorzaakten langs hun g-een leidde tot een vechtpaity mei z'.n 17-jarige zoon. In de loop van - het handgemeen vluchtte de jongen, door het huis kamerraam langs een regenpijp de straat op. „Wat hij kan, kan ik ook," sprak dc vader, die wel zijn zoon op straat zag. maar niet de weg had gezien waarlangs deze beneden was geko men. Hij sprong pardoes van eerste etage vier meter omlaag.... worden Alpen de neerslag boren een hoog te van 1500 d 200Q ?n in de uomt van sneeuw omlaag kwam. Aangezien er nog geen tekenen zijndte op een spoedige u?eers;;er~ andering wijzen, moet men er op rekenen, dat het vrij koude weer de eerstkomende dagen blyft aart- houden Daarbij blijven de neerslag kansen aanvankelijk nog klein, zo dat voor tv org en op de meeste plaatsen droog weer verwacht mag agenda der eerstkomende Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties te plaatsen. Door eerder een „vredesconferentie" voor te stellen slaan de communisten het politieke initiatief uit de handen der Ge allieerden en omzeilen, daarbij zeer waarschijnlijk de klip der Ver. Na ties. Verwerping van het Russische voorstel zal de Westelijken niet makkelijk vallen, daar dit ongetwij feld in Azië onaangename vragen zal doen rijzen. Kringen te New York verklaren, dat bovengenoemde Russische voor stellen door Stalin met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Laï tijdens diens recente bezoek aan Moskou zouden zijn be sproken. het contract bestelling gedaan. Belangstelling voor de S 14 is ook aan de gelegd door Amerika, Italië Japan. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse neo-nazïstische groepering, de „Sozialistische Reichspartei" fSRR) heeft zichzelf ontbonden. Aldus werd gisteren mede gedeeld. door Fritz Heller, de secretaris van de partij. Omtrent de precieze motieven Is men het in Duitsland nog niet eens. Heller verklaarde, dat het partijbestuur zyn besluit had genomen om de leden te beschermen tegen de Oostdnitse geheime politie. Een lijst met de namen van de partijleden, die in handen was geraakt van de regering van Neder-Saksen (in West- Duitsland) zou op onverklaarbare wijze zijn weg hebben gevonden naar de Oostzone. Een verhaal dat de indruk maakt voor een niet onbelangrijk deel ontsproten te zyn aan de duim van de heer Heller. Er wordt op gewezen dat reeds geruime tijd het, onbewezen, ver haal circuleerde, dat de S.R.P. fi nancieel en organisatorisch werd gesteund door de Oostduitse com munisten. In ieder geval staat wei vast dat de communisten belang hebben bij iedere groepering m West Duitsland die vertroebelend werken kan op de jonge democratie en dat er in zoverre een zekere pa rallelliteit bestond tussen de belan gen van SKP en de communisten. Vrij algemeen zoekt men een ver klaring in de volgende richting. Men wijst er in de eerste plaats op dat een door de Bondsregering in dertijd tegen de SRP bij het consti tutionele Hof aanhangig gemaakt proces nog steeds niet is afgesloten. De regering had het Hof gevraagd de partij en trouwens ook de communistische partij KPD on grondwettig te verklaren. Totnutdb heeft het Hof op dit verzoek geen uitspraak gedaan, maar alleen by een tussentijdse beslissing uit ge. maakt, dat de partij geen propagan da in woord, beeld of geschrift meei zou mogen voeren. Deze besiissm. heeft tot groot krakeel in de SRP aanleiding" gegeven. Sommigen meenden dat men in allerijl zich moest gaan voorbereiden op onder grondse actie, anderen trokken een gezicht of hun eerbied voor de wet de gedachte aan illegaal werk in de verste verte niet toeliet. Verder was de party verdeeld over de vraag van de toekomstige relaties tot de communisten. Het zou zeer wel kunnen dat men in precies het zelfde schuitje zou komen indien beide partijen door een verbod ge- DEJ3 HAAG- - De regenng maakt bekend, dat tot haar leed wezen tijdens gevechten op Korea op 4 September j.l. is gesneuveld de sergeant C. Th. Lemson uit Am sterdam. troffen zouden worden. Moest men in die situatie een gemeenschappe lijke ondergrondse politiek gaan voeren? Nu zijn er twee mogelijkheden. Of de SRP is eenvoudig bezweken on der de spanningen, hetgeen, gezien bet gebrek aan kaliber van haar leiders, helemaal niet onmogelijk is. Of deze zelfontbindxng is te be. schouwen als een eerste voorberei ding voor een nieuwe „illegaliteit" Maar hoe het ook zij men beseffe dat het gevaar van herleving van rechts-nationalisme in Duitsland mmmer geconcentreerd is geweest in de SRP en dat dus haar verdwij nen geen conclusies toelaat ten aan zien van het al of niet bestaan van gevaar uit de nationalistische hoek. Argentinië kan geen bestaan bieden (Van onze correspondent) URK. Van de nog in Argentinië aanwezige Urker vissers is bericht ontvangen, dat allen terug komen naar Nederland. Zij zien geen kans voor hun gezinnen een redelijk be staan te vinden. De vangsten waren de laatste tijd redelijk. De ansjovis, tijd is echter afgelopen en thans moet men de beschikking hebben over vaartuigen. Het is echter niet mogelijk gebleken ondanks de vele bemoeiingen van de burgemeester van Urk op korte termijn deze sche pen ter plaatse te krijgen. Wat nu? De Urkers moeten toch weer aan de slag en Urk zelf biedt hun weinig kansen. Jk denk, dat ik de volgende week een* ga praten met de Zuid-Afrikaanse gezant", zei ons- burgemeester Keyzer. „<\ls ze daarheen zouden kunnen emigreren, komen te tenminste in een omge ving, die voor de Urkers beter ge schikt is. Het Argentijnse volk „lag" hun niet erg.'» Het nieuwe gebouw t;an 't KNMI in De Bilt ts bijna klaar. Ook is er een nieuwe observatietoren ge bouwd, die hoger is dan de oude. Links de oude torenrechts de nieuwe. Nederlanders mogen kolen delven onder Duitse bodem BONN De Westduitse Bonds raad heeft de Nederlands-Duitse overeenkomst geratificeerd, waar by san twee Nederlandse mijnmaat- schappijen wordt toegestaan kolen te winnen onder Duitse bodem. De overeenkomst, bepaalt, dat Ne derlandse mijnmaatschappijen West duitse kolenJagen zullen mogen ex- j ploiteren, die om geologische rede- neii niet van Duitse - zijde te be reiken zijn. Zij moet thans nog worden goedgekeurd door de Duit se Bondsdag. Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Vannacht en mor genochtend plaatselijk mist, overigens wisse lende bewolking cn overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. J4 Sept. Zon op 6 u 13 m onder IB u 57 wi. Maan op u 33 m on der 17 u 23 m. 15 Sept. Zon op 6 u 14 rn onder 18 u 35 m. Maan op 1 u 46 m on der 17 u 41 in. HET U'EBB VAN VANMORGEN 7 OUB Max x temp Neer&i Station Weer Wina m Gisterer in 24 u Oslo Onbew. N.2 1SC 0 mm Stockholm Onbew. Windstil 15 0 Helsinki Licht bew. Windstil Edinburgh Zw. bew. Windstil 14 0 Landen Mist Windstil 18 KopenhjavnOi-ibew. N.6 15 0 Amsterdam Zw. bew. N. 1 IS 0 Zürlcb Zw. bew. Windstil 16 4 Locamo Onbew, N.l 17 Genève Onbew] Windstil 16 0.1 Parils Onbew' N.N.W. J 17 0.1 Bordeaux Zw, liew. O.N.0.2 58 0 Nice Half bew NW 5 25 0 Berlhn Frsnkfuri Regen W.N.W 5 16 9 Regen Z.W. 2 12 17 jMünchen Regenbui W.5 10 15 Wenen Licht bew W. 2 21 6 Luxemburg Zw. bew. N.Z 10 12 Grenoble Zw. bew. Windstil 16 0,3 Innsbruck Geh. bew. Windstil 10 12 ROTTERDAM. Een conflict tussen directie en personeel van de N.V. Rotterdamse Herenkledingfabriek „Koklefa" heelt een zo scherpe vorm aangenomen, dat gisteravond in een personeelsvergadering Is besloten, de firma voor het laatst de gelegenheid te geven, haar standpunt te herzien. I Wanneer van deze gelegenheid geen gebruik zou worden gemaakt, is een herhaling van de staking van 19 Juli j.l. niet onwaarschijnlijk. De kern van "liet gesclul is de weigering van tiè,-* directie om uit voering te geven aan een zg. ta rief overeenkomst, waarbij niet al leen ten aanzien van het minimum loon maar ook voor het eindloon bevredigende garanties worden ge geven. De directie is van mening dat dit een zaak is voor dc werkge versverenigingen in de confectie- mdustrie, Het personeel, voor 90T georganiseerd In „De Eendracht", bedryfsbond voor de textiel- en kledingindustrie, beschouwt het eeschi' als een interne aangelegen heid, die tussen directie en per soneel geregeld dient te worden. Op advies van de'bond nemen de werknemers de zaak zeer ernstig op en zijn zij vastbesloten, liet been stijf te houden. Donderdag a.s. zal het personeel definitief zijn hou ding bepalen. Mocht de directie blijven, weigeren, haar aanvanke lijk gegeven toezeggingen na t< komen, dan zal men voor het laat ste argument, een regulaire sta king, met terugdeinzen. NEW YORK - Senator Tart heeft Viydag» na enkele uren met generaal Eisenhower te hebben ge sproken. verklaard, da.* hy en Ike het over aile kwesties in g. mate eens zyn en dat hij „overal zal spreken voor zover het in zijn vermogen ligt" om de campagne van de republikeinse candïdaat te bevoideren" Reuter concludeert uit de mededelingen van Taft. dat Eisenhower beloofd heeft zich strikt aan het republikeinse partij program te houden. Vragen van Kamerlid Onderofficieren niet tevreden over hun salaris-regeling DEN HAAG. „Is het de mi- nister bekend, dat er grote onte vredenheid bestaat onder de dienstplichtige onderofficieren over hun „salarisregeling"? Zo luidt de eerste van vier vragen, die het katholieke Tweede Kamerlid Van Vliet schriftelijk tot de minister van Oorlog oeeft gericht. De vragensteller informeert ver der of het juist is. dat op het de partement aan een betere regeling wordt gewerkt, hoe het daarmee staat en wanneer deze van kracht zal worden en of zy ook terug werkende kracht zal krijgen. Mocht de minister geen concreet antwoord kunnen geven, wil de minister dan, aldus dc derde vraag, toezeggen, dat met de grootM»» -vPoeö gewerkt zal worden aan het tot stand brengen van verbete ringen? BEIROET Het Libanese par- 'cmentshd Va km heeft opdracht cekre'v een meuwe regering te vormen Hij ts onmiddcllnk be gonnen met zyn besprekingen. EEN Rotterdams actie-comité heeft tegen vandaag een de monstratie georganiseerd ais protest tegen het nieuwe Duitse leger dat in het verband van de Europese Defensiegemeenscfaap zijn plaats zal vinden. ,,Een nieuwe Wehrmacht, een half millioea soldaten tellende en on- -der commando van de vroegere nazi- generaais, dreigt te herrijzen", aldus het manifest van het comité, en bet vervolgt: „Een dergelijke, modern uit geruste legermacht vormt, zoals wij dit uit ervaring weten, een ernstige bedreiging voor bet leven en bet wel zijn van het Nederlandse volk." Het is niet toevallig, dat juist van Rotterdam uit dit protest begint. Dit was de stad, die het eerst en het felst de verschrikking van dc totale oorlog onderging; en bet verraderlijk en ge welddadig Pinksterbombardement is daar niet vergeten. Overigens hoeft men waarlijk geen Rotterdammer te zijn, om de bezwaren die op de aan gekondigde protestvergadering onder woorden zullen worden gebracht, bij voorbaat mee te voelen. Heel Neder land, heel bet toen bezette Europa heeft zo zijn mening over de Wehr macht. Wanneer dan ook de verschil lende regeringen, die tot overeenstem ming kwamen in de zaak van de Euro pese Defensiegemeenschap, daarbij ook West-Duitsland inschakelden, dan is dat zeker bij niemand van harte, laat staan met geestdrift geschied. Men staat echter voor twee moge lijkheden; of Duitsland voor eeuwig buiten de Volkerengemeenschap slui ten zoals men in onde tijden de lijken van misdadigers als afschrik wekkend voorbeeld aan de galg liet vergaan of trachten het weer in. het nonnale internationale leven op te ne men. De neiging tot het laatste zou het in ieder geval op de duur hebben, gewonnen; het tempo echter, waarin liet thans geschiedt stuit op een com plex van onverteerbare emoties en laat zich zo maar niet verwerken. D£ aandacht mag er op worden gevestigd, dat het systeem van de Defensiegemeenschap be oogt een Duitse bijdrage aan de ge meenschappelijke verdediging te be werkstelligen. zonder herleving van de oude "Wehrmacht met haar gevaar- :?3ljke tradities en gewelddadige op vattingen. Soldaten voor een democra tisch Europa, niet voor de machts droom van een eerzuchtige heerser. Ziedaar de opzet. Nu horen wij al roepen: Jawel, mooie theorie, straks trekken de Duitsers toch maar weer op onder de generaals van Hitler! in zijn algemeenheid is dit laatste over dreven; maar het pijnlijke van het geval ontgaat toch niemand. Ieder mo ge echter bedenken, dat de gegeven situatie in Europa door de verander de feiten wordt opgedrongen. De Europese defensiegemeenschap in eert of andere vorm is «en bittere nood zaak geworden. Er zullen weinigen in Europa zijn, die het verantwoord ach ten bij de spanning tussen Oost en West de dingen op hun beloop te laten. De leuze „Dat nooit meer!", waar onder het Rotterdams comité optreedt had eenmaal een veel wijder beteke nis. Zij richtte zich tegen het milita risme als zodanig, internationaal. Haar achtergrond was de hoop op een wereld, die niet alleen het Duitse le ger, maar alle legers zou ontwapenen. Kan men die leuze uit dit algemene kader losmaken en baar alleen toe passen op Daitslands bewapening? De vraag is. hoe het dan verder moet. Een West-Duitsland, afgewezen door de Atlantische mogendheden, ook in zijn politieke en economische aspiraties, want het een hangt met liet ander samen, zou zich automa tisch op Rusland gaan richten; dat ware de meest voor de hand liggende ontwikkeling. Verondersteld echter, dat het kon gelukken Duitsland eco nomisch, politiek en militair „klein" te houden, dan zou hel hier op neer komen, dat de andere Janden bun militaire inspanning nog hoger dien den op te voeren om in geval van een conflict dit luchtledig in Midden- Europa te verdedigen. Een zowel mili tair als psychologisch onmogelijke figuur. r EIGENLIJK is een verontrusting, IE als spreekt uit de oproep van het Rotteidaim comité niet te localisere». Zij richt zich op Duits land. dat weer bewapent. Maar zij kau dit bewapenende Duitsland niet losmaken uit de samenhang der inter nationale verhoudingen. In haar diep- -te 2in wordt deze verontrusting ver oorzaakt door het feit, dat wij allen weer bewapenen, en in deze fatale wedloop Duitsland noodzakelijk mee moeten slepen. Dit noodlot zou slechts af Ie wen den zijn, wanneer internationaal over leg de basis kon scheppen voor een toekomst, waarin elke bewapening overbodig cn onzinnig mag heten. Men late de hoop daarop niet varen, men Imude de vlam brandende! Het ware niel pjleen de be*te. het is uit eindelijk ook dc enige oplo«ing. Maar d»e oplossing lijkt momenteel nog verre.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1