HET ROTTERDAMSCH PAROOL Breuk met Engeland onvermij delijk L-Tü>S' j ëmL* - *m& Twee Franse communistenleiders op zijspoor gerangeerd Perzisch oliegeschil in kritiek stadium Dagblad klaagde directie van bioscooptheater aan Justitie treedt op tegen „sneeuwbalsysteem5' ZET DOOR MOSSADEQ DOET NIEUW VOORSTEL I n p S» 1 Mm m i Schacht gaat terug naai- Perzië WAT VOOR WEER? Buiïg en koud Bij ernstige sclieepsbotsing Tremmer bekneld geraakt en verdronken Duits schip op Nieuwe Waterweg door Deens schip aangevaren iijdens~mist Tegenstellingen binnen partij leiden tot zuivering Nog dit jaar centra kankerbestrijding Urker vissers bedenken zich Heftige reacties op filmrecensie, die niet in de smaak was gevallen Kans op buien Boete geëist tegen twee Hagenaars 12e Jaargang, iw. Eed. en Adm. Lange Haven 14t, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Woensdag 17 September 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur'. Sj. van der Schaaf TEHERAN. „Als Groot-Brittannië niet zijn onvriend schappelijke politiek ten aanzien van Perzië wijzigt zal Perzië genoodzaakt zijn de diplomatieke betrekkingen af te breken," aldus premier Mossadeq Dinsdag in zijn verklaring voor het Perzisch parlement. Hij herhaalde zijn mededeling, dat de jong ste Brits-Amerikaanse voorstellen onaanvaardbaar zijn. Het parlement nam met algemene stemmen een votum van ver trouwen in Mossadeq's politiek aan en stélde zich daarmee achter de verwerping van de Brits-Amerikaanse voorstellen. Hierna zette Mossadeq zijn tegenvoorstellen uiteen, die hij de laatste basis noemde, waarop Perzië een regeling zou kunnen aanvaarden. Politieke kringen te Londen verklaren, dat het voor Engeland moeilijk zal zijn het verbreken der diplomatieke betrekkingen te vermijden als Mossadeq inderdaad vasthoudt aan zijn laatste voorstellen. i SÉ - Mossadeq vraagt in zijn voorstel len schadeloosstelling voor alle ver liezen die Perzië geleden heeft als gevolg van de Britse blokkade die Perzië verhindert olie te verkopen op de wereldmarkten en alle ster ling activa van Perzië in Engeland blokkeert. Voorts vraagt Mossadeq de Anglo-Ir aanse Olie Mij. om on middellijk een „schuld" van 49 mil- lioen pond te betalen, die zij, aldus de premier, Perzië al schuldig was, voordat de olie genationaliseerd werd. Mossadeq geeft aan deze eis nog een nieuwe draai door er op te staan, dat het dollar-arme Enge land deze „schuld" zal betalen in dollars. Mossadeq is bereid schade vergoeding te betalen voor de in stallaties van de A.I.O.C- in Abadan. Verder ziet de Perzische premier er geen bezwaar meer in, om de kwestie van de schadevergoeding voor het Internationale Gerechtshof te brengen, als de A.I.O.C. niet in een uitspraak door Perzische ge rechtshoven zou kunnen toestem men. Geschillen en aanspraken van een der beide partijen, zo vervolgt Mossadeq, daterend uit de periode 39331947 worden geregeld over eenkomstig het olievexdrag 1933, terwijl aanspraken en geschillen uit de tijd van. 1948 tot aan de natio nalisatie üi April 1951 moeten wor den geregeld, overeenkomstig het aanvullende olieverdrag van 1949. Te Londbn beoordeelde men de eis, dat de A10.M. 49.000.000 pond sterling aan. Perzië moet betalen, zeer ongunstig. Deze eis, zou, aldus deze kringen, stilzwijgend inhouden, dat de aanvullende olieovereen komst tussen Perzië en de maat schappij van 1949, die het Perzische parlement weigerde te bekrachtigen, van kracht zou zijn geworden. De verklaring dat Perzië bereid is de omstreden punten aan het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag voor te leggen is blijkbaar een te rugkeren van zjjn standpunt ver vat in zijn verklaring van 8 Sep tember, dat het Internationale Ge rechtshof geen jurisdictie bezit en dat alleen de Perzische hoven be voegd zqn. De verklaring echter dat Perzië bereid is alleen schadevergoeding te betalen voor de materiële eigen dommen van de A.I.O.C. schijnt weinig hoop over te laten op ver zoening daar de A.I.O.C. compen satie eist voor het verbreken van het contract zowel als voor de eigendommen. OP Prinsjesdag heeft het kaninfe- Hjk gezin de gebruikelijke rijtoer door Den Haag gemaakt. De jui chende Hagenaars zagen op deze stralende middag een stralend ge zin door hun versierde straten gaan. Dit jaar 250 politieke gedetineerden vrij, volgend jaar 150 DEN HAAG. Midden Februari van dit jaar waren er nog 1088 po litieke gedetineerden in ons land. In de loop van dit jaar zullen maxi maal 250 van hen voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld, in 1953 nog eens ongeveer 150. HAMBURG. Dr Schacht, die Dinsdag uit Teheran naar Hamburg is teruggekeerd, zal het resultaat van zijn. reis samenvatten ha een rapport voor de Perzische regering. Hij ver klaarde voor particuliere zakelijke besprekingen in Perzië te zgn ge weest cn geen politieke gesprekken te hebben gevoerd. Binnen afzien bare tijd zal Schacht opnieuw naar Teheran gaan. Hij sprak de geruch ten tegen, dat hij de Perzische rege ring zou hebben aangeraden nieuwe bankbiljetten te laten drukken, die gedekt zouden zijn door olie in plaats van door goud. Schacht noemde Mos sadeq een der verstandigste staats lieden van zeer groo% formaat. De bank voor de buitenlandse handel, welke Schacht wil oprichten, zal zich in het bijzonder bezighouden met de financiering van de handel met de landen in. het Oosten. DE BILT - Het KNMI deelt meóje: Tengevolge van het heldere weer met weinig wind kwam er vannacht in ons land op vele plaatsen zware nachtvorstvoor. Onder invloed ven van een diepe depressie voor de kust van Noorwegen zal er de komende nacht meer wind staan, zodat de temperatuur dan niet tot zo lage waarde kan dalen. Morgen overdag daarentegen wordt ons land geheel overspoeld door koude lucht uit het hoge Noorden tengevolge waarvan de maximum temperatuur lager zal zijn dan in de afgelopen dagen. Ba- ven de Noordzee ontwikkelen zich in de koude lucht buien, die later oofc ons land kunnen binnendrijven. Bij IJsland ontwikkelt zich een nieuwe storing, die zich evenals zijn voorganger naar het Noordzee-ge- bied zal bewegen. Voor de komende dagen moet dsn ook op wisselend weer gerekend worden met tempe raturen gemiddeld beneden de nor male waarde voor de tijd van het i gaar. BOTTERDAM. Bij lage mist is vannacht omstreeks een nur op de Nieuwe Waterweg tossen Maassluis en Vlaardingen het Duitse s.s. Vesta langevaren door de Deense s.s. Otto Petersen. De Deen ramde het achter schip van de Vesta, dat spoedig wegzonk. Geholpen door een gunstige stroom wist de kapitein na de botsing, die ongeveer 80 meter uit de wal plaats vond, zijn schip aan de grond te zetten. In het achterschip bevond zich de 21-jarige tremmer Kar! Reimers uit Bremen. Deze is tijdens de bot sing vermoedelijk bekneld geraakt en verdronken. De Vesta, die 1515 brutoton meet, inkomend, de Otto Petrsen 2865 ton, uitgaand. De aanvaring geschiedde bij het Kruiteiland ter hoogte van de Westgeul. Na botsing seinde het Duitse schip dringend om assistentie van twee sleepboten en een lichter en tevens om een brander met een brand- apparaat, aangezien een man be klemd zat. Naar aanleiding hiervan voer een kleine sleepboot van L. Smit en Co uit Maassluis uit met een bran der aan boord. Verder vertrokken de sleepboten .Hector IJsselmonde' en .Rotterdam' pompboot, alle van L. Smit en Co. Omstreeks drie uur bereikten zij de Vesta, Het achterschip zat toen al tot het sloependek onder water. De beknelde man moet ver dronken. zijn. Een andere opvarende, de 22- Jarige assistent-machinist Helmnth Kfeemann, was na het ongeval overboord gesprongen. Zwemmend wist hfj de wal te bereiken. Hij werd volkomen uitgeput gevonden en moest met een shock In het Havenziekenhuis te Rotterdam wor den opgenomen. Zjin toestand is thans redelijk wel. De kapitein en de eerste machi nist Zijn aan boord gebleven, de overige leden van de bemanning en twee vrouwelijke passagiers wer den met een bootje naar de wal gebracht. Hun mankeert niets. Na de botsing is het Deense schip doorgevaren. Het is ten anker gegaan op de Oude Maas bij de Spukenisserbrug. De Vesta kwam van de Finse haven Kotka met een lading py- rietas en was bestemd voor de Tweede Katendrechtsehaven. Car gadoor is Müller en Co, De rivierpolitie was vanmorgen bij het Duitse schip. De achterste ven zat toen vrijwel geheel onder water, het voorschip stak nog bo ven water. Door het branden van een gat in de wand van het schip tracht men het stoffelijk overschot van de verdronken tremmer bergen. L. Smit en Co's internationale Sleepdienst ziet de toestand wat betreft het lichten van het schip niet ongunstig in, W. A. van de Tak's Bergings bedrijf was vanmorgen bezig de lading uit het schip te halen. Zo dra dit gebeurd is zal men trach ten het schip te lichten. „Veto" in Veiligheidsraad Maïik verhindert de toelating van Libye tot Ver. Naties NEW' VORK, De Sowjet-Ume heeft Dinsdag haar veto uitgespro ken over het verzoek van Libye toï de Verenigde Naties te worden toe gelaten, terwijl de andere tien leden van de Veiligheidsraad zich alle voor toelating bacden uitgesproken. De Pakistaanse afgevaardigde Ahmed Bokhan verzocht de raad om Libye, een staat die door de Verenigde Naties was geschapen, met algemene stemmen het lidmaat schap toe te kennen. De Sowj et-Russische afgevaardig de Mahk verklaarde, dat hij Libye (Bijzondere correspondentie) PARIJS. De niet-communistische Franse bladen meldden gisteravond dat André Marty en Charles Tlllon, twee communistische top-leiders, ont slagen zijn resp. van hun functie van lid van het party -secretariaat en van het Franse Politbureau. Het communistische partyorgaan Hnmanlté bevestigde vanochtend dit bericht en tevens, dat Marty deel blijft uit maken van het Politbureau (de opperste politieke partij-instantie) en Tillon van het Centraal Comité (de centrale werkgroep). Het partij- secretariaat deelde, in een eigen communiqué mee, dat de kameraden Marty en Tlllon politieke meningsverschillen hadden met de andere partijleden. Tillon wordt kwalijk genomen dat huidige situatie onmogelijk dat de hij de politieke1 mantelorganisaties met name de vredesbeweging, niet voldoende vertrouwde. Marty heeft Tillon. aangemoedigd in zijn opposi tionele'houding. Belden hebben een. splltslnssactie aeyo«ril, jzegt het par- bestond uiL-Thorez (in Rusland), Marty (afgèzet) en Duclos. Dudos heeft zijn aureool als gevangene dus aardig uitgebuit. De veronder stelling ligt voor de hand dat de twee heren in ongenade gevallen zijn als {gevolg van de totale mis lukking van het optreden der com munistische stoottroepen op 28 Mei j.l, en de daaropvolgende stakings- oproep als protest tegen, de arresta tie van Duclos. Daar Marty en Tillon bekend staan als de twee voornaamste drij vers tot agitatorisch optreden en men thans in Moskou ingezien heeft dat hiermede geen succes te beha len is, zij a zij thans voorlopig of definitief op een zijspoor geran geerd, Marty's positie in de partij leek tot nu toe onwankelbaar, communisten zich uit de dwangpo sitie werken, waarin, zij zich zelf gebracht hebben. Ook van Thorez, wiens spoedige terugkeer uit Rus land door Duclos aangekondigd is, kan. men een dergelijk kunststuk ;^n»et-'veiWoeht«ï7'--i'Hoe^onbeïangrijk dan ook de degradatie van DEN HAAG De minister van Sociale Zaken verwacht, dat nog dit jaar centra van kankerbestrij ding worden gesticht. Dit wordt mo gelijk gemaakt door het „Koningin Wilhelmmafonds" Voor de exploi tatiekosten is. voor zover -deze cen tra aan universiteiten zijn verbon den, contact gezocht met de colleges van curatoren. Voorts zal ook een landelijke or ganisatie voor de kankerbestrijding - worden opgericht. Voor subsidie aan Hij de centra en de organisatie is op teerde altijd nog op de faam van 'de begroting ƒ125.000 uitgetrokken. de muiterij, door hem in 1919 uitge- lokt op de Franse vloot, door Cle- menceau. naar de Zwarte Zee ge stuurd in het kader van de actie tegen het communistisch Rusland. Zelf meende hij waarschijnlijk ook dat zijn positie sterk was en hij voelde zich tijdens Duclos' gevan genisstraf nog zo sterk, dat hij op eigen houtje een kleine zuivering doorzette in de staf van de Huma- mté. Hij heeft tot nog toe alle frontveranderingen met gemak mee gemaakt. Tillon, was sinds 1919 in de Zwar te Zee grote vrienden met Marty. Beide heren zijn thans om zo te zeggen op wachtgeld gesteld, daar zij bij de huidige communistische tactiek, meer gericht ~op terrein winst door pogingen tot toenadering met de communistische „eriniopers" en Tillon op zichzelf moge zijn er gebeuren op het ogenblik veel interessanter dingen als symp toom van de binnen de party heer sende tegenstellingen is zij niet on aardig. Het is tenslotte voor het eerst sedert de oorlog dat in de Franse communistische partij een „zuivering" op zulk hoog niveau plaats vindt. Slechts één keert terug uit Argentinië DRK. Tien Urker vissers in Ar gentinië hebben zich alsnog bedacht en zijn nu vast besloten in San Pedro te hlljyenL, Dinsdag héeflf* burgemeester" G. Keyzer van Urk bericht ontvangen van schipper De Vries, die „namens alle jongens in San Fedro" schreef, dat zij er niet over denken terug te keren, behalve Jan Korf, die er ge noeg van heeft <en die vorige week meende namens al zijn collega's al te voorbarig te kunnen schrij ven, dat allen terug zouden keren). Burgemeester Keyzer is reeds ge ruime tijd bezig geld in te zamelen om de vissers in Argentinië beter materiaal te sturen, o-a. netten. Hg was vorige week dan ook zeer te leurgesteld te horen, dat allen zou den terugkomen. De burgemeester zet zijn actie nu met verdubbelde ijver voort. de Haarlemse rechtbank behandel de in kort geding een kwestie tussen het „Haarlems Dagblad" en de direc tie van het Frans Halstheater te dan op «SffiSSr Hajrlen, mar aanleiding; van aan- -- - - - i vallen, die door middel van publi caties op liet filmdoek en de voorge- HAARLEM. De president van publicaties op het filmdoek voor het en recalcitrant gebleken zyn. Of dit iets veranderen zal hangt natuurlijk niet af van de toekomstige tactiek binnenkomen van de dagvaarding reeds waren stopgezet en dat het plakkaat op de voorgevel van de bioscoop korte tijd later is verwij derd. Hq hoopte, dat de gehele zaak door overleg kon worden opgelost. slechts zou toelaten tezamen met van de communistische partij, maar 13 andere landen, die ook om toe- van de politieke bewustheid van de lanng hadden verzocht. 'Franse arbeiders. Het Jüjkt in de Van W&ensdagavond tot Donderdagavond: Wisselènd bewolkt met plaatselijk enkele buien. 'Langs de Wad- üenkust' aanvankelijk krachtige, overigens natige Noordwestelij ke tot "Westelijke wmd. - Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag, p IS Sept. Zon op 6 u 19 m onder 18 u 48 m. Maan op 5 21 m on der 18 u ie m HET WEER VAN VANMORGEN 1 "UUR Max.temp, Néersl. Weer Wind m/s Gisteren in 24 n. Oslo Zw, bew. z.io 13 C 0 Stockholm Zw. bew. W.Z.W, 7 23 7 Edinburgh Qnbew. N.W. 7 13 1 Londen Zw. bew. W.N.W. 1 18 KopenhagenZw. bew. Z Z.W. 8 17 0 Amsterdam Licht bew. ZJZ W.3 17 0 Zurich Zw. bew. D. 1 12 0 Locamo Motregen Windstil 15 12 Genève Geh, bew. N.W, 3 IS 6 Parijs Zw. bew. Windstil 19 0 Bordeaux Mist Z.W. 1 19 0,2 Nice Zw bew. N.N.W. 2 22 3 Berlijn Onbew, Windstil 15 0 Frankfurt Onbew. N.N.0.2 20 0 Munch en Onbew. Z.W. 1 16 0 Wenen onbew. Z.O.8 18 0 Luxemburg Half bew. Z.O. I 17 c Grenoble Hegen NJN.0.2 22 12 Innsbrtlck Qnbew. Z.W. 2 21 0 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het geruchtma kende verkoopsysteem" met moge lijkheden", in de volksmond be ltend als sneeuwbalsysteem, is van morgen ter beoordeling aan de kantonrechter voorgelegd. De amb tenaar O.Mdie deed uitkomen dat het een principiële zaak gold, achtte het systeem strijdig met de Loterijwet en eiste fi.boete of twee dagen hechtenis tegen de Ha genaar J. H. R. van O. Van O. opende dc mogelijkheid voor 2-50 een pakket met drie paar kousen en twaalf theedoeken te verkrijgen, als de koper er in slaagt vier bonnen van 2.50 aan nieuwe adspirant-kopers kwijt te raken. Verdachte was niet verschenen. In zijn schriftelijk verweer stelde hij, dat zijn systeem niet onder het in de Loterijwet vervatte kon wor den gerekend. De ambtenaar ver wierp dit.'Ook het argument van Van O., dat de deelnemer het suc ces van zijn actie in eigen hand heeft, achtte hij niet juist De ambtenaar gaf toe, dat Van O. het systeem correct toepaste. Hij I noemde -jfiet systeem zelf echter incorrect en verwees naar enkele arresten van de Hoge Raad, die o.m. een afwijzende uitspraak deed over de kettingbriefaffaire. Hij kwam tot de conclusie, dat deze slechts gedeeltelijk van toepassing kunnen worden geacht en dat er een nieuwe jurisprudentie over dit verkoopsysteem moet komen. In af wachting van de uitspraak, wilde hij volstaan met een lichte boete Uitspraak 23 September. Mutaties in Parlementaire Enquête Commissie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG- In de Parlemen taire Enquête-Commissie 1940— 1945 zijn verschillende vacatures ontstaan doordat de heren Donker (P.v.d.A.) en Algera (AR) tot liet ministerschap werden geroepen en mr Stokvis (CPN) ais Kamerlid niet werd herkozen. Verwacht mag worden dat de heren Stufkens (P.v.dA.), Fokkema <AR) en Posthumus (P.v.d.A.) die tot dus ver als plaatsvervangende leden optraden, hun taak zullen overne men. Vermoedelijk zullen de heren Verkerk (AR) van Lier (P.v.d.A.), en De Kadt <P.v.dA.) als plaats- vel van de bioscoop tegen deze Haar lemse krant waren ondernomen. Het conflict tussen de krant en de bioscoop zou zijn ontstaan rondom een recensie in het „Haarlems Dag blad" van 6 September, die niet in de smaak van de bioscoopdirectie viel. Deze ging er toen toe over lan taarnplaatjes te vertonen, waarin de filmvtjorlichimg van de krant on deskundig cn onjuist werd genoemd Het „Haarlems Dagblad" deelde daarop mede, dat het geen adverten ties meer van het Frans Hals-theater op zou nemen en de daar draaiende films niet meer in de dagelijkse agenda's zou vermelden. De directie van het theater bracht daarop op de voorgevel van de bioscoop een plak kaat aan, waarin het „Haarlems Dagblad" in krasse bewoordingen wederom werd aangevallen. Mr. H. J. Pot, die pleitte voor het „Haarlems Dagblad", zeïde, dat het nu eenmaal zo is, dat niet iedere film gunstig gerecenseerd kan worden, omdat er goede en minder goede films zijn Uiteraard speelt de per soonlijke mening bij het recenseren j een zeer voorname rol. Maar de films worden door een bepaald rou- lerlngssysteem bij het „Haarlems Dagblad" niet steeds door dezelfde i recensenten besproken. Ieder van hen echter, geeft toch de mening van de krant weer. De publicaties van de bioscoop-directie achtte hij onrecht matig en hij vond, dat deze blijkbaar gauw op haar teentjes was getrapt. 1 Mr S. Groen, die voor het Frans Hals-theater pleitte, repliceerde hier- op, dat de bioscoopdirectie niet op haar teentjes, maar op haar porte- monnaie was getrapt. De publicaties noemde hij een te vergaande reactie op de narigheid, die de bioscoopdirectie heeft gehad door recensies, die naar baar mening z(jn geschreven door mensen, die vervangende leden worden aange- daartoe niet bekwaam zijn. wezen. 1 De advocaat deelde mede, dat de In het modern georganiseerde leger van Israël toordt eenbelang- ry'fc deel van de verbindingsdienst gevormd door vrouwen. Een van de meisjes geeft een opdracht door tijdens de kortgeleden gehouden manoeuvres. DE begroting die gisteren, de Ka mer is aangeboden, verschijnt op een tijdstip, dat de verbete ring van de handelsbalans te lang heeft geduurd om nog als een tijdelijk verschijnsel te kunnen gelden. Vorig jaar werd deze verbetering nog sterk gewantrouwd. De verandering was te snel gekomen om meteen als duur zaam te worden herkend en erkend. Ook het feit, dat velen Lieftïnck dit succes niet gunden, is van invloed ge weest op de aanvankelijk sceptische stemming. Het viel dezelfde mensen, die anders steeds met zo felle critïek op het financieel beleid van de rege ring plachten te komen, moeilijk nu het succes van die politiek te moeten toegeven. Overigens hief minister Lieftinck zelf ook nog geen jubelto nen aan. Zijn voorzichtige commen taar was, dat voor het trekken van. definitieve conclusies de ontwikke ling nog even moest worden afge wacht. Nu is Lieftinck weg; maar hij Is lang genoeg minister gebleven om zelf nog enige definitieve conclusies te kunnen trekken. Laat ons vaststel len, dat Nederland thans de vruchten plukt van zijn verstandig en voorzich.- tig financieel beleid in de na-ooriog- se jaren. Genezen is de volkshuishou ding misschien nog niet geheel, maar zij vertoont een aanmerkelijk gunsti ger beeld dan die van tal van andere landen. De soberheidspoliliek bewijst na een reeks van moeilijke jaren haar deugdelijkheid. Intussen ontbreekt de keerzijde van de medaille niet. Deze keerzijde is toegenomen werkloosheid. Deze werk loosheid vindt haar verklaring voor een helangrijk deel in het binnen zekere grenzen houden van de koop kracht- De consumptiebeperking heeft geen goede invloed gehad op de werk gelegenheid in die bedrijven, welke zich speciaal toeleggen op het bevre digen van de binnenlandse behoeften. Het kan niet toevallig zijn, dat in de zelfde tijd, dat de handelsbalans zich zo gunstig ontwikkelt, het werklozen- cijfer zelfs in de zomer niet beneden de honderdduizend wil dalen. En zal het de komende winter misichien naar de tweehonderdduizend lopen? MEN zie deze dingen mede als achtergrond van de nieuwe be- groting. Her gaat omLherwiai" den van het juiste evenwicht. Wij rijn er niet helemaal zeker van of de con- snmptiebepcrking niet een ietsje to ver is gegaan en of de Dienst Uitvoe ring Werken niet een beetje te veel te doen heeft en te doen geeft Wij moeten in Nederland niet terug naar de vooroorlogse werkverschaffing. En zo men ons toevoegt, dat de D.U-W. er veel betere arbeidsvoorwaarden op na houdt dan de vroegere werkver schaffing, dan antwoorden wij, dat bet bij ons niet tegen de D.Ü.W. gaat maar tegen een toestand, die de D-U.W. tot een der grootste werk gevers van Nederland maakt. Dit is het zwakke punt van de Nederlandse financiële politiek; en wij vonden het nodig er, bij alle waardering voor wat is verricht en bereikt, even de aan dacht op te vestigen. Dat deze begroting in haar geheel met een vrij aanzienlijk nadelig saldo duit, ondanks het grote overschot op de gewone dienst, is uiteraard het ge volg van de voor Defensie-uitgaven uitgetrokken bedragen. Er mag op worden gewezen, dat een deel van deze bedragen een aflopend karakter heeft. Merkwaardig is intussen, dat het niet mee schijnt te vallen, de voor verdediging bestemde gelden uit to geven in het-tempo en op een schaal als was voorzien. Wij achten het zeer twijfelachtig, of de voor 1953 uitge trokken anderhalf milliard zullen kunnen worden besteed. Het is wel vrij gemakkelijk, omtrent de bewape ning allerlei grote plannen te maken; maar de verwezenlijking stuit op grote bezwaren, die eensdeels verband houden met trage wapenleveringen, l maar anderdeels ook in bet zielkundig vlak liggen. DIT is een van de redenen, waar om enige voorzichtigheid ten opzichte van het op rond een half milliard geraamde begrotingste kort wel op haar plaats lijkt Het is de laatste jaren telkens meegevallen; wfj hebben een sterk vermoeden, dat het ook ditmaal zo'n vaart niet zal lopen. De vraag boe de dekking zal geschieden, is dan ook tamelijk voor barig. En tenslotte verdienen twee belang rijke punten nog speciale vermelding: de sterke daling van de staatsschuld en het feit, dat de Rijksuitgaven een steeds kleiner wordend percentage van het nationaal inkomen belopen. Ook dit zijn duidelijke symptomen van het genezingsproces, dat de Ne derlandse volkshuishouding, dank rij een verstandig regeringsbeleid geeft te zien. Britse Meteor in Engeland neergestort LONDEN Een Meteor-straal- yliegtuig van de Engelse luchtmacht is Dinsdag bij het vliegveld Camab m Yorkshire op een tractor gestort- De piloot van het toestel en de be stuurder van de tractor zijn om het leven gekomen. Iemand, die zich ter plaatse bevond toen het ongeluk ge beurde, liep verwondingen op.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1