„Vaders en moeders" willen jeugdherberg verdienen SNIP en SNAP uit en thuis Kies uw hoofddeksel zo klein mogelijk Wintertournee met toneelspel Voetbal onmisbaar op de Olympische Spelen Bramencampagne op volle gang in Bommeierwaard Vijftien jaar grollen en grappen ÜPS1S Nederlaag van Prins in Stockholm Organisatie van het voetbal-tournooi dient herzien te worden Noordermeer heeft de beste papieren Bom ontploft voor presidents paleis van Libanon 4 Woensdag 17 September 195? inEiimiiniiiGtiiEEnr! iiniaiBiiinigiiiiihiiiuiiiiiiniwnii'.iiiiiiwiiisiiiiiliiisiM lifiiiiniiiiatjEHiiiEcniiiiiiitiiiiDiiiaiiiriitiiiifiJiiirtiiHiEiinraEiiiiiiiniijimtijroniiw Y10&(JLItïjd GGïl TYiyStOFlB 'an een onzer verslaggevers) zaj „Over" zegt regisseur Jan Post (Heemskerk) tegen zijn collega- jeugdherberpuader Erbé (Am sterdam) tijdens de repetitie van het toneelspel „Pampha- ïon" en vader De Wal (Haarlem) kijkt daarbij nog -wat onwennig op zijn stok leunend, toe. E hebt geen gezicht jon ge! Als jij binnen komt, komt d'r niks binne!" Piet Muyselaar zegt het. Naast hem op het toneel staat Willy Walden geen gezicht te hebben. En in de afgestampte zaal zit het Nederlandse volk als haringen in een ton te schuddebuiken. Na een van de vele voorstel lingen. die zij op het ogenblik geven, ben ik met Nederlands meest getapte humoristen mee naar huis gegaan, om voor u op te schrijven hoe het alle maal zo gekomen is, in de vijf tien jaar dat zij nu als koppel bestaan. Ze hebben een avondje met zorglijke gezichten boven hungoed- gesneden pakken gepraat over het angstige "bezit van de volksgunst. En om eindelijk eens iets terug te doen, hebben Willy Walden en Piet Muyselaar wat zitten roddelen over die schemerige put, waaruit de ge riefelijkheden aes levens in een grillige stroom voor hen zijn opge borreld; DE ZAAL.... Na vijftien jaren is die put voor hen nog steeds een compleet mys terie. Want als ge de koningen van de lach vraagt naar de greep waar mee ze avond aan avond de kraan van het geschater open draaien, dan verzinken ze beiden in een bezorgd gepeins. Zeker, ze weten ongeveer wat ze moeten doen om het lachen te veroorzaken: dat spreekt, want ze doen het avond aan avond. Maar het waarom WAT denkt u van deze grap; het toneel stelt voor een. cafe. Er komen drie mannen binnen in kennelijke staat. Een van hen is zelfs zo ver heen dat hij halver wege de tapkast languit op de grond gaat liggen. De anderen be stellen twee biertjes. „En wat zal het zijn voor die meneer?" vraagt de kastelein, en hij wijst op de liggende derde. „Die?11 zegt een van de anderen. „Die mag niks hebben, want die moet nog chaufferen" Hoe vindt u 'era? Willy Walden heeft er zo om moeten lachen, dat hij besloot hem op te voeren. Wel. dat hebben ze gedaan. En de zaal zat, keek, en bracht de firma Walden en Muyselaar zwij gend een van die gevreesde neder lagen toe. De zaal dacht duidelijk: „Waarom - drmkt - die - man - dan - als - ie - nog - moet - chauf feren?" Wat doet men in zo'n geval? Walden en Muyselaar zijn er diep van overtuigd dat het geen zin heeft stampvoetend vol te houden: „t Is wèl leukE" als de zaal een gezicht zet van: „We kenne d'r niet om lache!" In huilen uitbarsten en beterschap beloven ware meer ter zake, maar meestal moffelen ze zo'n misgrap handig weg, en gaan met onschuldige gezichten gewoon iets anders doen. O die zaal! Eens stonden ze er gens diep in de provincie met de revue te werken voor drieduizend stoere plattelanders die tezamen feest vierden vanwege de coöpera tie. Nu is zo'n revue een ingewik kelde organisatie, die tientallen, artisten en technici omvat, en het verplaatsen van die show kost me nige zweetdruppel. Alles ging goed. Iedereen was er. de coulissen vielen niet om, de zaal lachte volgens plan, en al die tijd had niemand er enig idee van, dat de lont al in het kruitvat lag. Toen de pauze aanving rees de (Van een onzer verslaggeefsters) Er stond een blozende bruinverbrande man te murmelen uit een schrift op het plaatsje van de Haarlemse Jeugdher berg, dat uitmondt op de Jan Gijzen- vaart. Naast die man stond een andere (ook verbrande) heer in een trui met zorgvuldige bewegingen een Volkswa gen te poetsen, terwijl een eindje verder op een derde blozende man in een wijde spreidstand een enorm in de zon liggend stuk karton beschilderde met vrolijke kleurvlakken. Wij zouden U willen voorstellen; v.l.n.r. Va- der Richter (murmelend), vader Holierook (poetsend) en vader Verschuuren (schilderend) of wel drie van de tien Nederlandse jeugdher- bergouders, die deze week in de Jeugdherberg van Haarlem tezamen zijn en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken, repeteren, costuumnaaien decorschilderen en rollen murmelen voor het stuk „De kunstemaker Pamphalon", waarmee zij omstreeks 1 November een win- tertoumée door ons land beginnen om ter ere van hot 25-jarig bestaan van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, dat in 1954 wordt gevierd, de gelden voor een nieuwe jeugdher berg hij elkaar te krijgen. Vader Jan Post van de herberg uit Heemskerk heeft dat stuk uit gezocht, een roman van de Rus Nicolai Ljeskof en het voor toneel bewerkt. „Wij wilden," zei hij ons, .jets bijzonders, want per slot ver wachten de trekkers van de her» bergouders niet iets doorsnee-aeh- tigs." Nu is Jan Post, een jeugdleider in hart en nieren, zelf ook nog een tijdje beroepsacteur geweest. Bij het Zuid-Nederlands Toneel, direct na de oorlog, bij Bouber en vroeger in Den Haag. Hij heeft de regie op zich genomen; zijn spelers zijn het echtpaar Erbé uit Amsterdam, moe der v. d. Mey uit Sneek. vader De Wal uit Haarlem, moeder Boersma uit Vierlingsbeek, vader en moe der Kaars uit Wxeringen, vader Holierook uit Eist, vader Richter uit Blaricum, vader Kemper tilt Ginneken en moeder Bos uit Arn hem, kleedster en souffleuse. Na een druk seizoen hebben ze zich losgemaakt uit hun herbergen, waar nog wat late klanten worden opgevangen, door plaatsvervangers, en zijn naar Haarlem gekomen. Ze doen alles zelf, Vandaar dat die kamer, waarin u stapt, onder de linten en lappen ligt, want hier snort dè naaimachine met moeder Boersma* aan het wiel en moeder Kaars, die costumes ontwierp, aan de strijkplank. Een uur nadat ze kwamen zijn ze aan het werk gegaan; hun dagen lopen van 's morgens negen tot 10 uur 's avonds. Onderwijl gaat de jeugdherberg toch nog door, zodat vader Van der Wal er af en toe tussen uit moet of de boel aan zijn vrouw overlaten terwijl de clicbtst- bijwonenden 's avonds even gaan kijken hoe het in hun herbergen in Amsterdam of Heemskerk gaat Daar zit Amsterdams herberg- ïeider Erbé op een klein krukje op het grote toneel en zegt: „Kom binnen beste vrind..." Achter hem staat vader Van der Wal van de Haarlemse jeugdher berg, met zijn rol in de ene hand en een stok in de andere en geeft antwoord. Regisseur Jan Post on derbreekt en zegt; „Nee, hou je pre cies aan wat er staat..." Over dus. Vader Erbé speelt voor de kunste maker Pamphalon, die de enige God welgevallige goede mens is van de zondige stad Damascus, hoewel hij als nar en potsenmaker zich zelf niet bewust is van zijn goedheid. Buiten schildert Vader Verschuu ren aan zijn décor en Vader Kern- per is in Amsterdam op de auto veiling om te zien of er een voor delige bestelwagen te krijgen is, waarmee ze straks hun xequisieten van de ene naar de andere stad kunnen vervoeren. Minstens 50 voorstellingen hopen ze van „Pamphalon" te kunnen ge ven, maar het 2iet er naar uit dat het er veel meer worden, zo werk zaam zijn de comiié's overal In den lande. Maandag als de repetitieweek afgelopen is, staat het stuk volledig in de grondverf. Dan gaan deze jeugdleiders voor het eerst van dit jaar drie weken op welverdiende vacantie en bij terugkomst begint een tweede repetitieweek waarin ze de puntjes op de i gaan zetten. En dan maar op tournee en geld bij elkaar spelen. Aan hun enthousias me zal het niet liggen; wat dat be treft staat de nieuwe jeugdherberg er al Vader Verschuuren (Vtight) schildert de decors voor pam phalon". Hij heeft in elk geval geen gebrek aan licht. (Van onze moderedactrice) T J hebt het al gelezen: de mode heeft in- het algemeen geen by- U zonder schokkende veranderingen ondergaanalleen de hoeden zijn volkomen anders dan die van vorig jaar. "Wanneer u daarin de laatste mode wilt volgen, moet u een hoofddeksel nemen van zo klein mogelijke afmetingen. Het is een mode, waar vrouwen met niet te grote, zeer regelmatig gevormde gezichten zich over zullen verheugen; want voor hen zijn de kleine kapjes zeer flatteusVrou- wen, die minder gul door de natuur zijn bedeeld zullen minder ge lukkig zijn met deze mode. Max Heymans. die dezer dagen een nieuwe collectie hoeden toonde, had zich streng aan de grondvorm van het „petite têtehet kleine hoofd gehouden. Zijn kapjes lieten voorhoofd en een deel van het vóórhaar vrij, maar omsloten hef achterhoofd geheel en bedekten vaak gedeeltelijk de zijkanten van het gezicht. Voor de vrouwen, die een iets groter hoofddeksel pre fereren, bracht hij gedrapeerde mutsjes. De kleuren keel veel zwart, en bruin-beige tinten, vaak qecombineerd. Katja Robinski presenteerde ook een nieuwe collectie. Haar koe den waren drukker, minder klassiek van lijn dan die van Heymans. Bij haar: veel plooien en draperieen in soms onwillig vilt, veel kleur en veel kleurcombinaties. Het best geslaagd vonden wij haar ronde cloche-modellen, waarvan u er hier een ziet afgebeeld: zwart vilt met rood gegarneerd. Haar asymmetrische hoeden, die aan de ene zijde bijna tot in de nek reikten en aan de andere kant nog niet de bovenste rand van het oor raakten, waren moeilijker te dragen: het ztjn hoofddeksels die veel aandacht opeisen en daardoor het doel van' de hoed een gezicht zo mooi mogeliik te doen uit komen, wel eens voorbijschoten. Een nieuwtje was hierbij een hoed van gesponnen glas. een hoog glanzend materiaal, dat entity ziet als een grof gevlochten matje. Het is onbrandbaar, wordt niet door motten aangetast, is veerkrachtiq en kan met een minimum aan moeite worden schoongemaakt. Een materiaal, dat vooral bestemd is voor toneelgordijnen meubelbekledinge.d.). fjP de show van Offerman schetste onze modetekenares enkele mo dellen voor u: een zware wintermantel, een roest bruine jas met zwart Persianer, een paars mantelpak met zwarte franje, een jswart kanten cocktailjapon en een eenvoudige zwarte „basic-dress", cite maar f 63.kostte. Het beste deel van de show van Offerman waren de modellen, die af komstig waren van de Nederlandse confectie. Op een kort geleden gehou den show van Gerzon zagen wij er enige met vreugde weer terug. Het gaat met de Nederlandse confectie ook op het gebied van japonnen, de goede kant op lijkt ons zo. En dat verheuqt ons zeeromdat niet de kwaliteit van de haute couture, maar die va?i de confectie besïist, of de Ne derlandse vrouw goed gekleed kan gaan. (Van een onzer verslaggevers) *aal als één man op, en schoof in gesloten formatie naar het buffet. Het bleek dat iedereen in het be zit was van een papiertje, v/aarop stond: „Goed voor twee croquet- ten": een aardige attentie van de jubilerende coöperatie. Maar ach ter het buffet stond iemand die van_ niks wist, en die weigerde de papiertjes te honoreren, op grond, van het feit dat hij geen croquet- ten had. Eén blik op dat machtige blok feestvierenden leerde echter, dat het van geen wijken wilde weten. Man voor man hadden ze hun recht op croquetten zwart op wit in de hand. Het werd zenuwachtig telefone ren. Zesduizend croquetten moesten er komen. Ze kwamen. En driedui zend onverzettelijke feestvierders zijn pauze-bel of geen pauze-bel pas bereid tot lachen terugge keerd op hun stoelen, toen zij de man hun twee croquetten vermalen hadden. Maar toen was het kwart voor twaalf, en de hele show-orga nisatie, gebouwd op scherp gecal culeerde tijdschema's en ladtste- tremen, was allang schreiend in mekaar gezakt. EN andere keer kwam - een theatereigenaar uit het Oosten des lands even vóór de voorstelling bij hen in de kleedkamer met een lijst. Hij kon het gezelschap helaas niet zelf betalen, deelde hij vrolijk mede, maar dat was niet erg, want hij was de plaatselijke winkeliers af geweest en alles zou in orde komen, als de heren m hun grappen een paar artikelen wilden verwerken die door de meebeta lende winkeliers werden verkocht. Als de heren dan even de lijst wil den doornemen Het bleek een hele lijst. In feite kon geen grap worden gemaakt, zonder dat er een zinnetje in ge vlochten moest worden als: „Ik zit lekker! Ik zit in een stoel van Peut!" of „Ik heb best gegeten! Pudding van Van Slem!" Maar gelachen dat er is-... Weer een andere keer zijn ze vol goede moed naar een stad in het Noorden getrokken om daar een zaal vol gegadigden te laten lachen ter gelegenheid van een theaterjubileum. Toen ze klaar stonden om er o£> los te grappen, trad de directeur nog even voor het voetlicht om iets te vertellen van het jubilerende theater dat altijd in het bezit van zijn familie was geweest. Een trouwhartige man, die op plechtige toon memoreerde hoe het theater vijftig jaar geleden van de ondergang was gered door het financieel bijspringen van zijn tante, die stierf op zestien Maart 1917. En om ook haar op deze heuglijke dag haar deel te geven, zei de spreker tot de zaal: „Ma'k oe verzoek'n even op te staen?" De zaal kwam overeind en eerde stil de nagedachtenis der oude tan te. Vervolgens ging men weer zit ten, en de spreker beschreef toen het verloop van een. tweede crisis, waar men overheen was gekomen dank zij de financiële hulp van een oude oom. „Ma'k oe verzoek'n?" Tot vijfmaal toe is de zaal, tot de nok toe gevuld met ouwe jonges van de kegeiclub die es een avond je uit waren met krakende knieen overeind gekomen voor familie leden van de directeur, die lang reeds waren heengegaan. En toen deze ten slotte het sein gaf om met de voorstelling te beginnen, was de stemming dermate gezakt, dat Wil ly Walden en Piet Muyselaar mon ter in wat men in theaterkringen zo treffend noemt, een „open graf" stapten. ACH, het is allemaal niet zo erg, als na een weinig „opwar men." de zaal begint te knorren van plezier, om daarna over te gaan tot het schuddebuiken, tot ten slotte de „gil" tegen de muren op dreunt. En de „gil" is de hoogste beloning die Walden en Muyselaar kennen. Goed, goed, ge hebt gelijk: om dat te bereiken gebruiken ze wel eens opgelegde effecten. Maar laat zo'n mensenpakhuis maar eens lachen! Kunt u dat? Ik niet! De volksgunst. .is een angstig bezit Autoronde van Frankrijk NICE Het Franse echtpaar Gig- noux heeft met Faohard 610 eme de Ronde van. Frankrijk voor automobielen gewonnen. Jacques en I>ouise Peron (Fr.) die met hun Osea gedurende het grootste gedeelte van de nt de leiding hadden, doch de laatste dagen met pecb te kampen kregen, eindigden 12e. 1. hr en. mevr, Gignoux (Fr.,} met Dyna Fanhard 4253,804 pnt.; 2. Pagnlbon en Macchjevaldo (Frankr.-It,) met Fer rari 4581,272 pnt.; 3. Redele-Moser (Fr.) met Renault 4694,27(1 pnt.; 4. Gaudre- Chafx (FrJ met Osca 4702,606 pnt.: 5. Stempert-Schwartz (Fr.) met Dyna Fan- bard 4721,430 pnt r 6. Plantivaux-Maza- lon (Fr.) met Dyna Fanhard 4801,711 pnt.; 7. Grosggogeat-Biaglzii (Ftj) met Dyna Fanhard 4815,209 pnt.: 8. Rinen- Lor (Fr.) 6 met Gardini 4B29,273 pnt,; 9. Dannenmul Ier-Rachel (Fr.) met Deutch Bonnet Fanhard 4865,562 pnt; 10. Escoffser-Martel (Frj) met Renault 4918,231 pnt. Reiff biedt excuses aan BRUSSEL. Gaston Reiff Schoon- Jans en Simonet hebben schriftelijk ex cuses aangeboden aan de Belgische ath- letiekbona voor een brief, die zij vóór de-spelen ts Helsinki aan het bondsbe- stuur hadden gezonden in verband met de niet-cpnemlng van v, d. Reydt in de Belgische Olympische ploeg. Het bonds- bestuur achtte de toon van dit schrijven beledigend en eiste van de drie athleten schriftelijke verontschuldigingen, op straffe van schorsing. v RECTIFICATIE In de lijst met sport-uïtslagen stond Maandagavond onder de derde klasse B. van de afd. Rotterdam van de KN.V.B. vermeld: O .BR.—Rood Groen 72, Dit is niet juist en moet zijn 24, een overwinning dus voor Rood Groen. STOCKHOLM. Het interzonale Bchaaktournooi is voortgezet met de wedstrijden uit de tweede ronde. De resultaten waren: Gligoric (Zuid- slaviü)—Petrosian (Rusland) 'A (na 14 zetten) Ellskaseg (Argentinië)—Tal- manov (Rusland) Vn (na 28 zetten); Unzieker (Westdultslandi)-Sanchez (Co lumbia) i—o (na ?5 zetten); Stahlberg (Zweden)—P r in b (Nederland) 1—0 (na 27 zetten); Averbach (Rust.)Wade (N. Zeeland) 10. (Na 32 zetten): Bolbo- cban (Argenbnié)— Szabo (Hongarije) YiY» (na 31 zetten)Pilnik (Argenti niëPachmann (TsJecho-SlGwJ 10 (na 43 zetten); Golombek (Gr. Br,)— Matanovic (Zuidslavié) (na 40 zetten). De volgende partijen werden afgebro ken: Geiler (Rusland)Vaitonls (Cana- dai); Stoitz (Zweden)Kotav (Rusland); Barcza (Hongarije)—Sterner (Ver. Sta ten). Nieuwelingen starten niet in Arnhem DEN HAAG. De sportcommis- sie van de K.N.W.TJ. heeft besloten de nationale nieuweiingemvedstrijd en. de wedstrijd om de veteranen ere-beker, die in de morgen van 'de 24e September op de Veluwe zouden worden gehouden, af te ge lasten. De KN.W.U. kan zich n.L niet verenigen met de door het ge- i meentebestuur van Arnhem gestel- j de vergunningsvoorwaarden voor I belde wedstrijden. LONDEN. De Engelse voetbal bond zal aandringen op een her ziening van de bepalingen voor het Olympisch voetbal. In het bul letin van de bond wordt gezegd, dat één van de belangrijkste pun ten die bij het Olympische voet bal opgehelderd dienen te worden de definitie van een amateur is. „Het is duidelijk, dat de definitie van een amateur volgens de Britse opvattingen sterk verschilt van die van zekere andere landen", aldus het bulletin. De bond hoopt, dat een bevredigender formulering ge vonden zal worden bij de bespre kingen van een speciale commissie die gevormd is door de Interna tionale Voetbalfederatie (FIFA). De bond wenst dat in de huidige organisatie van het Olympisch voetbaltournooi een grote verande ring aangebracht wordt. Tijdens de Spelen van 1952, aldus de bond, moesten een aantal elftallen dui zenden kilometers afleggen om één wedstrijd te spelen. Voor de Spe len in 1956 In Melbourne zou deze afstand nog aanmerkelijker gro ter zijn. Daarom stelt de bond voor dat een. voortournooi gehouden wordt in zones in het eigen land en daarbuiten zodat daaruit 8 elftallen te voorschij'n komen die naar de Spelen gezonden worden. Bij het Olympisch tournee zou dan ten minste ieder elftal drie wedstrij den moeten spelen in een nieuw systeem waarbij de verliezende partijen nog meer wedstrijden zou den moeten spelen. Dit lijkt dan op een soort herkansing zoals deze gebruikelijk is bij het Olympische roeien en sculL Tijdens de Spelen van dit jaar in Helsinki werd er veel over ge sproken dat in de toekomst het voetbal door het Internationaal Olympisch Comité uit het pro gramma genomen zou worden om dat men het schema niet meer in de hand kon houden. Maar er bestaat weinig kans dat dit gebeuren zaL Het voetbal bracht, na de athle- tiek, Finland het meeste geld in het laatje en een toekomstig gast land zal niet gaarne het voetbal laten vervallen. Vijf en twintig ton per dag aan de veiling (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De bramencam pagne in de Bommeierwaard is weer in volle gang. De productie In de invitatiewedstrijd van de Biljartvereniging L.M.O. was het Dinsdagavond de A-ploeg die aan de beurt was. Er werd over 't algemeen zwak gespeeld, Goede gemiddelden en flinke series bleven, uit, doch dat bracht niet mee, dat er ook weinig strijd werd geleverd. Fel werd meer malen gekampt om de overwinning want voor verscheidene deelne mers hadden de matéhpunten grote waarde. Noordermeer, technisch wel de sterkste man bij dit tournooi won maar een van de twee partijen. Scoorde hij tegen van Bruggen een gemiddelde van bijna elf, later moest hij het onderspit delven tegen Groe- neweg en kon het niet verder bren gen dan 6.65. Mastenbroek, Groeneweg en Lage- dijk boekten eveneens een winst- en een vei lies partij, Zij speelden allen zeer wisselvallig en zonder overtui ging. Spannend was het duel tussen Phïlipse en Otte. Met een stand 193— 249 miste Philipse In de laatste beurt zijn kans. Hij maakte slechts drie caramboles, terwijl Otte in de na- stoot een laatste puntje wist te be halen en de partij daardoor te win nen. Noordermeer en Groeneweg heb ben thans ieder vier gewonnen par tijen, doch het alg, moyenne van 3 en van Groene- eerstgenoemde is weg 6.42. Noordermeer Van Bruggen Mastenbroek Lagedijk Lagedfjk Groeneweg Otte Philipse Ooms Mastenbroek Groeneweg Noordermeer Philipse Ooms v. Bruggen Otte die waren uitgesteld leverden hei volgende resultaat: In de A-ploeg was het Ooms 200 Otte 250 In de B-ploeg: Van de Geer 250 250 Visser 250 179 38 19 250 250 23 26 10.87 250 107 23 16 4.65 200 200 31 29 6.45 250 157 31 18 5.06 250 250 35 35 7.14 200 157 35 39 4.49 250 250 41 31 6.09 200 195 41 24 4.79 200 200 3i 48 6.45 200 126 31 16 4.07 200 200 32 36 6.25 250 213 32 36 6.65 200 200 28 25 7,14 200 149 28 20 5.32. 200 200 49 31 4.08 250 246 49 28 5.06 van enkele partijen, 200 177 38 30 vour 1952 wordt geschat op 400 A 500 ton, In Nederland worden lit to taal ongeveer 70 ha bramen ver bouwd en wel voornamelijk In Zee land en de Bommeierwaard, welke samen ongeveer 60 ha opleveren. De Bommeierwaard levert hiervan het grootste contingent. Zaltbommel bezit dan ook de grootste bramen- veiling van Nederland. In deze laatste streek is men om streeks 1935 op bescheiden schaal met de teelt begonnen. Aanvanke lijk had men van deze teelt grote verwachtingen, In de loop der jaren tot de bezetting in 1940 toe. werd deze hoge verwachting echter een. desillusie. Men ként in Nederland nu eenmaal grotere waarde toe aan de framboos en aardbei. In de be zettingstijd en na de bevrijding tot 1949 toe hebben de Nederlandse eonservenf abrieken zich cp de braam geworpen. Men verwerkte deze oa. tot zwak-aicoholische dran ken, vruchtenwijn, puddmgsaus etc. De prij2en lagen toen rond de gul den per kg, Seizoen 1949 bracht er echter de klad weer in. Op een ge geven moment brachten 1001. bramen, j 24 90 op, nog geen 0.25 per kg. De eerste veiling in 1950 leverde 0.63 per kg op. De braam werd toen in hoofdzaak bestemd voor conservering en vrij wel de gehele productie ging toen naar Engeland. In 1951 was de mid- denprys zelfs 1.20, tot nu toe heeft de prijs voor het seizoen 1952 zich bewogen van 0.37 via ruim 0.60 tot 0.57. Een prijs van 1,20 zal dit jaar wel met gehaald worden, mede m verband met de beperkende invoermaatregelen van Engeland. Twintig tot vijf en twintig ton wor den thans per dag op de Bommelse veiling gedurende vijf dagen per week aangevoerd. Vele rappe han den, vooral van vrouwelijke pluk- sters, werken nu de hele dag op volle toeren om de rijpe vruchten vakkundig te pluken. Vakkundig, 'rant men moet zich voortdurend hoeden tegen verwondingen, BEYROET. Bij de hoofdpoort van-het paleis van de president van. Libanon is Dinsdag een bom ont ploft. Er zijn geen slachtoffers. Wel is de weg op de plaats van de explo sie beschadigd en zijn ruiten in de omgeving vernield. De algemene staking in Libanon duurt nu al twee dagen. Levensmid delen zijn niet te koop, daar de win keliers in de belangrijkste centra zich bij de staking hebben aangeslo ten. De Libanese ambassadeur in Wash ington Charles Malik, en de vroe gere Libanese premier Nakkasje hebben geweigerd deel te nemen aan een te vormen regering. De for mateur Salem beeft daarop zijn be sprekingen moeten hervatten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 4