Leendert Spaander (97) maakte Volendam tot Volendam Achter Indonesië is teleurgesteld over de Troonrede Tristan en Sneeuwwitje m Raad Britten blijken rustiger dan Nederlanders Wetenschap paraat tegen gevaar van influenza van Europa Staf van Vara heeft zijn beste beentje voorgezet GELEZEN- WONDERLIJK VERHAAL MAAR ECHT GEBEURD Maar wat als de heren Musselhagen en Clausen er niet geweest waren? [Walvis kost de N.S. veel hoofdbrekens Generaal Ridgway yoor officieel bezoek naar ons land X» reed optreden van Z-Afrikaanse politie tegen niet-blanken Uniestatuut en Guinea zijn niet te scheiden' Oostenrijk bereid schadevergoeding .aan Joden te geven? ER KOMT TEKENING IN HOLD FAST" Blauwentrekken zich in allerijl terug terwijl groenen" oprukken Minder vrees voor 'n epidemie dan in 1918 Narriman opnieuw in blijde verwachting Saarkwestie verwezen naar politieke commissie Krant wint geding tegen bioscoop Aanhangwagen op station gestolen Mijnwerkersstaking in VS afgelast Helicopter stort op publiek: 2 doden KOMENDE WINTER IN DE AETHER en gewogen Ponderdag 18 September 1952 3 Van een onzer verslaggevers) WAREN meneer Musselhagen en meneer Clausen er niet geweest het is de vraag of Volendam en Marken ooit die grote, jaarlijkse trek van vreemdelingen hadden beleefd en zo beroemd waren geworden in de internationale toerisienwereld. Meneer Musselhagen was een Duitse kunstschilder. Meneer Clausen was een Engelse kunstschilder Ze leefden in de vorige eeuw. In de eeuw, waarin Leendert Spaander geboren werd. Leendert Spaander is 97. Hij is het vandaag geworden. Toen wij van de week bij hem waren (hij was toen nog pas g6) heeft hij ons vertelet hoe het allemaal gegaan is. Het is eigenlijk een wonder lijk verhaal. [L'iiiiiiisiMU'iiii.'UHiiinii'iniiii.üiuiiüiiBiiüiiüii.nünrbaciiiiiDuiiiiiiünuiHüHdflaBt Uit Rotterdam gaat ook n tvalvis op tournee AMSTERDAM. „Mevrouw Ha roy" de walvis van de Deense mil- Jionnair, die enige weken in ons land gaat „rondtoeren", levert de Spoor wegen nog heel wat hoofdbrekens op. Het (geprepareerde) beest moet eerst naar Amsterdam, maar voor lopig hangt zij nog met haar staart meters ver buiten een goederenwa gon, die in Oldenzaal staat. Het vervoer zal moeten geschieden op een tijdstip, dat er op het hele baanvak Qldenzaal-Amsterdam geen „tegenligger" komt, want de enorme staart zou vrijwel 2eker een ontspo ring veroorzaken. Vanmorgen al zou het dier in Amsterdam te bewonde ren zijn, maaï daarvan zal niets ko men. Rotterdam krijgt ook „zijn" wal vis, nl, „Jonas", die vorige week in de Noordelijke IJszee is geschoten en, door de directeur van de Kopen- haagse dierentuin, met 3000 liter for maline is geprepareerd. Jonas weegt evenveel als Haroy; hij kómt Dins dag vla een Poolsehip in Rotter dam aan, zal daar tentoongesteld worden en daarna eveneens een tour nee door ons land maken. Er is kans, dat Jonas en Haroy elkaar in Rot terdam ontmoeten. Conferentie met ministers lunch bij de Koningin PARIJS. Generaal Matthew Rfdgway? de geallieerde opperbe velhebber, en mevr. Ridgway zul len volgende week een officieel twee-daags bezoek aan Nederland brengen. Woensdag zullen zij op Schiphol aankomen. Admiraal jhr E. J. van Holthe, de voorzitter van de Ne derlandse commissie van stafchefs en de andere stafchefs zullen hen op het vliegveld begroeten. Generaal Ridgway zal Donder dagmorgen met dr W. Drees en andere leden van het Nederlandse kabinet besprekingen voeren. Daar na zal hij nog een conferentie heb ben met de stafchefs. Koningin Ju liana zal de generaal en zijn echt genote daarna een lunch op het pa leis Soestdijk aanbieden. DURBAN, De Zuid-Afrikaanse politie heeft aan het begin van deze week met gummiknuppels en open handboeien geslagen op een menigte van ongeveer 300 Afri- kaanders, die voor het gerechtshof van Queenstown samenschoolden. Mannen en vrouwen werden tegen de grond geslagen en sommigen werden, terwijl rij bebloed op de modderige wegen lagen, geslagen en getrapt. Het incident deed zich voor na de veroordeling van 32 niet-blanken wegens overtreding van de avondklokbepalingcn. De politie stormde op de menig te in, nadat deze met de kreet Afrika" uiting gaf aan gevoelens van opstandigheid. De vader van Leendert heette Jan. Hij was zeilmaker, een knap vakman en ook een vooruitstre vend man. Hij stuurde zijn zoon naar de zogenaamde Franse school in Edam, waar o.a. de drie moderne talen werden onderwezen. Op een dag zei oude WUlem Jonk, de her bergier van Zeezicht, tegen jee ge Leendert Spaander: „Hei, jongen, kom jij 's hier. D'r zit een vreemde knul bij me. Ik kan 'm niet ver staan. Ga jij maar 's kijken." Die vreemde knul was meneer Mussel hagen, een Duitse kunstschilder die in Volendam was beland en het er zó mooi vond dat hij er een paar weken wou blijven. „Donnerwetter", zei meneer Mus selhagen, „wie schön ist das ganze Dorf. Elk plekje is een schilderij." Meneer Musselhagen ging in Vo lendam schilderen en Leendert Spaander ging de zee bevaren. Dat was in 1870. Een paar jaar later kwam Leen dert Spaander met stormweei de haven van Volendam binnenlopen. Op de kant stond een meneer toe te kijken, hoe hij een slag om de bol legde met een steek erop en die hoorde hem „all right" zeggen. Spreek je Engels?", vroeg de me neer. „No sir", zei Leendert. „Je spreekt wel Engels", riep de vreemde meneer. En Leendert zei toen maar: „a little, sir". Het was George Clausen, een Engelse schil der. Hij bleef ook een paar weken. En bij de 97-jarige Leendert Spaan der in zijn vol tekeningen en schilderwerken gepropt huis te Edam, hangt een klein, dierbaar doekje: hij is het zelf als 22-jarig vissersman, geschilderd door die zelfde meneer Clausen, die hij driekwart eeuw gelegen een bed bezorgde bij Kees Steen, de kaste lein. Omdat het Leendert spaander op zee niet beviel keek hij bij elke thuiskomst uit naar iets, dat hem beter aanstond. Dat iets werd een tapperij en toen kreeg de zee de bons. „Want ik was gaan denken. He» speelde in mijn hoofd buitenlanders te krijgen, schilders vooral. Ik dacht aan Musselhagen en Clausen. Schilders, dat betekende doeken met het dorp erop. Met Volendam- tners erop. Die schilderijen zouden op tentoonstellingen komen hangen en de ogen openkrabben van men sen, die dat dorp met die inwoners in dat wonderlijke costuum wilden zien. Het was 1885. Ik stuurde /c naar de kunstacademies in Berlijn. Dusseldorf, München. In Engeland maakte ik op een andere manier reclame. En de mensen gingen ko men. Met schilders "uit heel Europa voorop". Meneer Spaander noemt namen: Willem Maris, Georg Hering, Hani- cotte, PaulSignae, Therese Schwart- ze, Willy Sluiter. Haverman, Bauer, Hans Nowack. Nice Jungmann was een Engelsman, die, toen hij bij een kunsthandel in Bondstreet een tentoonstelling zou houden, aan Spaander vroeg met rijn dochters Betsy en Willempje aanwezig te zijn in Volendams costuum. Nou, dat heeft in 1894 in Londen even gedrang veroorzaakt en meneer Jungmann verkocht al zijn schil derijen. Tot 1917, heeft hotelier Leendert Spaander zelf in de zaak gestaan, die de pleisterplaats van Volendam werd. Daarna heeft zijn dochter Alida hem op'waardige wijze opge volgd. Dit jaar is zij overleden. Bij Leendert Spaander rijn condoleantie brieven binnengekomen van prin ses Wilhelmina en koningin Ju liana. DJAKARTA - „Minder bevredi gend" luidt in regerings- en poli tieke kringen het oordeel over de passages uit de Troonrede, die zijn gewijd aan het Uniestatuut en West-Guinea. Die over Guinea legt men zo uit, dat Nederland niet be reid is de status daarvan bij de komende onderhandelingen te be spreken. Dit betreurt men zeer. LEENDERT SPAANDER maakte Volendam beroemd om dat hij talen sprak (Van onze correspondent) JERUZALEM. De kans, dat ook met Oostenrijk binnenkort be sprekingen over herstelbetalingen aan de Joden zuilen worden ge opend, is in de laatste weken sterk toegenomen. Stond eerst de Oosten rijkse regering volkomen afwijzend tegenover verzoeken van Joodse zijde om over deze zaak te onder handelen, thans is een zekere be reidheid in Oostenrijkse regerings kringen merkbaar om de verant woordelijkheid voor hetgeen de Joden in Oostenrijk onder het nazi. aexvmd is aangedaan op zich te ne men. Deze veranderde houding schrijft men hier hoofdzakelijk toe aan de druk, door de Amerikaanse regering ent het Joodse wereldcon gres op Wenen uitgeoefend. Grotere bollen-export naar Amerika verwacht NEW YORK. De Nederlandse bollenbandelaren verwachten, dat dit seizoen de export naar de Ver. Staten in ieder geval tien percent hoger zal rijn dan die van het vo rige jaar. (Advertentie J.M.) Ook Nederlandse technici naai- Perzië? WASHINGTON. Hoessein Makki, heeft verklaard, dat Perzië op het ogenblik zich van voldoende buitenlandse technici verzekerd heeft, om de raffinaderijen van Aba- dan te kunnen doen functioneren, zodra orders geplaatst zouden wor den. Makkl verklaarde, dat de raffina derij zou kunnen werken mei 250 technici. Deze zijn naar hij (Van een onzer verslaggevers) STEINHEIM. „Met groot sucees is de aanvaller in de oefening Hold Fast, Groenland, met een sterkte van ongeveer veertien divisies de Weser overgestoken. De hele manoeuvre was tot na toe voornamelijk beperkt gebleven tot luchtacties, maar nu trok „Groenland" de grenzen van het naburig land over, de vijandelijke troepen voor zich uit drijvend. „Dat staat in het communique dat door de opperste leiding van dezë militaire oefening is uitgegeven en het klinkt uiterst officieel. De werkelijkheid is gelukkig wat genoeglijker. Bij twee plaatsjes Hoxter en Holzminden, beide aan de Weser gelegen hebben wij de opmars van de Groenen gezien. En onge twijfeld is het een imposant hoewel weinig opwekkend gezicht om de lange rijen Centurion tanks over de harde stoffige Duitse wegen te zien oprukken, maar het gaat gepaard met een veel plezier aan de zijde van de soldaten. Allen weten dat de eerste 48 uur de blauwe-troepen nog zullen terugtrekken en dat pas daarna de werkelijke schermutse lingen (die overigens ook van goe de aard zijn) zullen beginnen. Wij zijn doorgereden naar de blauwe Unies, die wjj pas tien km Westelijker vonden en blijkbaar wa ren daar wat premature berichten binnengekomen, want infanterie zo wel als verkennmgs'wagens fbren- guncarrlers) trokken in allerijl te rug. Overigens en op dit voor de Nederlanders nog zo stille moment is het misschien juist goed zulks te constateren is hot ons inmiddels meer dan eens opgevallen dat de Britten veel rustiger en zekeracr van zich zelf z\\n dan de Neder landers. In bet Nederlandse hoofd kwartier kan men op dit zo kalme komstig uit Duitsland, Nederland, moment al een hoop opwinding en België en Frankrijk. 1 spanning vindon. Allerlei mensen (Van onze correspondent), LEIDEN. De medische weten schap meent, dat een influenza-upi- dcmle als in 1918 waarschijnlijk niet meer tnogciyk Is. De oorzaak van de dood van milliocncn mensen was toen vrywel in alle gevallen de influcnza-longontsteking. In de strijd daartegen hebben de moder ne anli-blotlca (penicilline, strep- tomycine e.d.) hun nut bewezen. Dit vertelde ons prof. dr J. Mulder, die zo juist is teruggekomen van een conferentie in Genève, gehouden on der auspiciën van de Wereld Ge zondheids-organisatie waar negen influenza-specialisten uit zes landen zich hebben beraden over de vraag, hoe deze soms verraderlijke ziekte kan worden bestreden. Daar influenza een besmettelijke ziekte is, die zich snel verspreidt en maar zelden aan quarantamemaatre- gelen ondergeschikt kan worden ge maakt, is internationale samenwer king noodzakelijk. Beschutting door vaccinatie is mogelijk gebleken, doch geeft practische moeilijkheden door Hot feit, dat het vaccin moei lijk in grote hoeveelheden is te maken. Men voelt rich geruster dan tien jaar geleden, doch daar infucnza- virussen snel wijzigen in variaties, zonder dat de kwaadaardigheid hiervan kan worden voorspeld, is paraatheid in alle landen dringend geboden. draven geagiteerd heen en weer. De Engelsen, die op dit ogenblik al aan beide zijden van het „front" in drukke ..gevechten" zijn gewikkeld, en talloze snelle bewegingen met hun troepen moeten maken, tonen de oorlogservaring die zeer velen van hén hebben, in hun rustig op treden. Wij willen echter geenszins de mogelijkheid uitsluiten dat er een grotere rust over de Neder landse leiding zal komen "Is zij het werkelijk druk zal krijgen. FRANKFORT. De 19-jarige voormalige Egyptische koningin Narriman verwacht een tweede kind en brengt op het ogenblik een bezoek aan Lausanne om zich te laten onderzoeken door Zwit serse gynaecologen. De Egyptische diplomaat, die dit meedeelde zei niet wanneer het kind verwacht wordt, maar hij zei dat hij over de toestand van Narriman al had gehoord toen hij kortgeleden in Cairo was geweest, Het eerste kind, koning Foead, is 16 Januari van dit jaar gebo ren. Men neemt aan dat Narri man reeds in verwachting was toen de ex-koning in Juli met zijn gezin naar Capri vluchtte. (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. De Britse vertegenwoordiger Boothby (conservatief) vergeleek gisteren de strijd tussen Duitsland en Frankrijk met Wagner's opera „Tristan en Isolde". Wij zijn nu tot het einde van de tweede acte gekomen. Schuman als Isolde heeft gewenkt vanaf de trappen van het kasteel. Dr Adenauer als Tristan is daarop de Rijn overgestoken. Het lief desduet is gezongen en Eden is in de rol van koning Mark van over de oceaan gekomen en heeft zijn plechtige alleenspraak gehouden over de Ingewikkelde samenstelling van de menselijke natuur. Op dit punt van het spel zijn we nu. De onstuimige aanval op Tristan heeft gelukkig niet plaats gehad. De derde acte moet nog gespeeld worden. Wij moeten er ditmaal voor zorgen dat het einde niet tragisch maar gelukkig is." Paul Henri Spaak sprak gister middag in een overvolle zaal en rijn rede vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van de dag. Met bijzon dere welsprekendheid toonde hij aan dat de voorstellen van Eden' reeds een begin van verwezenlijking hebben gehad. Spaak noemde het plan-Eden een „brillant politiek idee" maar kon toch zijn vrees niet geheel verbergen dat de Raad van Europa door al te veel inmenging het werk voor het kleine Europa zou vertragen. Spaak bleek volledig voor de po litieke gedachte van Eden gewon nen, zo volledig, dat velen in de Assemblee hem er van verdenken slechts een spel te spelen. Van de Nederlanders spraken de socialist Van der Goes van Naters en de anti-revolutionnair Bruins Slot. De eerste stelde voor om als agenda punt der Assemblee op te nemen: „De toekomstige positie van de Saar". Het voorstel is aanvaard en naar de politieke commissie verwe zen. Of deze nog tijdens de huidige zitting met een rapport zal komen, over dit netelige vraagstuk is geheel onzeker. Dc heer Bruins Slot verge leek de Raad van Europa en de KSG met het sprookje van Sneeuw witje. De Raad is als de koningin, zeer mooi. maar als ze in de spiegel kijkt, ziet ze dat Sneeuwwitje inde bergen (de Kolen- en Staalgemeen schap) zevenmaal schoner is. De heer Bruins Slot anti-revo lutionnair uit Nederland ontpopt zich steeds meer als een der meest radicale federalisten. Zijn rede was in tegenstelling tot die van Spaak bepaald agressief van toon te genover de Britten Hij heeft blijk baar meer dan in de Nederland se binnenlandse politiek hier in Straatsburg gehandeld naar het woord van Balzac, dat er geen he li nselen doch slechts gebeurtenissen zijn. Scheepsramp in Perzische Golf: 51 doden TEHERAN. Naar eerst thans is bekend geworden zijn enige dagen geleden na een botsing tussen een motorboot en een zeilschip m de Sjat-cl-Arab (Perzische Golf) 51 personen verdronken. De motorboot, die 130 passagiers vervoerde, voer in donker zonder navigatielichten en kwam in bot sing met ecu uit Koeweit afkom stig klem zeilschip. Van onze correspondent) HAARLEM In het kort geding tussen het „Haarlems Dagblad" er de directie van het Frans Halsthea teer heeft de president van de Haarlemse rechtbank de bioscoop directie veroordeeld tot een dwang som van duizend gulden voor iedere dag dat het plakkaat, waarin het „Haarlems Dagblad'" werd aange vallen, nog op de voorgevel van de bioscoop voorkomt en tot een dwangsom van 500 gulden voor iedere keer, dat het lantaarnplaatje: „Voor ondeskundige en onjuiste ftlmvoorlichting leest het Haarlems Dagblad" tijdens de voorstellingen zal worden vertoond. De bioscoopdirectie werd verder veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde voor de zaak van de lantaarnplaatjes ƒ95,80 en voor die van het plakkaat 98.30, De presi dent overwoog dat de publicaties van de bioscoopdirectie niet m over eenstemming waren met de beta melijkheid in het maatschappelijk verkeer. Prof. mr C. W- de Vries geeft afscheidscollege DEN HAAG Pror. mr C.V, de Vries zal op Donderdag 10 October te 3.30 uur m de aula van de Ne- derlandsche Economische Hooge— school te Rotterdam zijn afscheids college go ven met als onderwerp: „Cort van der Linden, dc visie van een groot staatsman, zulks in ver band met onze tegenwoordige staat kundige verhouding." OP de vliegbasis Socsterberg zijn de zenuwen dere dagen ex-tra ge spannen. mant men heeft er een belangrijke taak tc vervullen tri de grote Europese tuchtoefening Blue AUiance", die t« verband staat met de manoeuvres ..Hold fast" in Duitsland. Keer op keer yaat er een licht kogel de tucht in. Dan davert even later een sectie van uier Gloster Meteors niet don derend geluid oucr de startbaan. om even later het avontuur in dc lucht tegemoet te gaan op der ftp duizend voet hoogte. Voordat dit echter zich allemaal afspeelt klinkt en dat is het moment dat op deze foto is vastgelegd het commando „Stand By". Dat is poor de straaljagerpiloten het sctn om naar hun kist te snellen. Men toont zich in het algemeen pessimistisch aangaande de resul taten der besprekingen, doch hoopt, dat er toch een weg zal worden gevonden „voor vernieuwing en verbetering der betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland". Het bestuur van de Partai Nasio- nal Indonesia heeft verklaard, dat de opheffing van het Uniestatuut en de kwestie-Guinea niet zyn te scheiden. Klinken dc officiële stemmen nog iet wat voorzichtig, de pers m Indonesië spreekt meer onomwonden haar teleur stelling uit, over de Troonrede. „De Nieuwsgier" meent, dat de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland „een critiek stadium naderen". Het blad is van oordeel dat, als een mis'ukking van de komende bespreking?*! officieel is vastgesteld, „men in Indonesië naar an dere wegen zal (moeten) omzien om de nationale aanspraken te verwezen lijken" De „Pedoman" vreest, dat Nederland Guinea „m de ijskast" wil houden. Hij ziet m Nederlands activiteit op Guinea geen bevordering van de geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling der be volking, ..doch een koloniale overheer sing van het ene volk over het andere, die met mag voortduren." „Adabi", de spreekbuis van de Mas- jana, ziet besprekingen over de Unie als nutteloos, als Nederland met ook over Guinea wil praten. VENLO. Op klaarlichte dag is van een station, in Keulen de aan hangwagen van een vrachtauto ge stolen. terwijl de Venlose chauf feur zich met de motorwagen 40 km verder bevond om goederen af te laden. De aanhangwagen was beladen met 750 lege groenten- kisten. Een chauffeur uit Tegelen heeft gezien, dat een Duitse auto de aanhangwagen trok. Hij had er verder geen aandacht aan besteed in de veronderstelling, dat zijn Venlose collega motorpech had. NEW YORK. John Lewis, voorzitter van. het Amerikaanse mijhwerkersvakverbond, heeft een voorlopige overeenkomst met de myr,directies gesloten. Het gevaar voor een staking der mijnwerkers, ra verband met aflopen der be staande arbeidsovereenkomsten op eén Ocober a.s., is hierdoor afge wend. St AUSTELL. Een hefschroef- vliegtuig van de RAF is Dinsdag avond op een menigte terechtgeko men, die stond te kijken naar een lucht-demonstratie in Cornwall. Twee personen werden gedood. Een toeschouwer werd onmiddellijk ge dood, terwijl de tweede piloot later in een ziekenhuis overleed. Acht personen werden gewond, f Het hefschxoefvliegtuig was bezig i een nachtlanding uit te voeren op een plaats die geheel verduisterd was. Het toestel hing op ongeveer 40 voet hoogte boven het landings terrein, veranderde toen plotseling van richting en kwam terecht tussen de toeschouwers. Hervorming van de eigen vervoer s-or ganisat i e DEN HAAG. Nu de éigen vervoers organisatie van verplichte tot vrije or ganisatie is geworden, bleek een hervor ming nodig. De EVO zal voortaan Al gemene Verladers- en Eigen Vervoers Organisatie" heten. In het bestuur zijn thans afgevaardigden opgenomen van belanghebbende organisaties. /NDERTIJD kwam Macb'cld geregeld bij ons over de vloer. Ze had van dat lange Creco- haar en droeg ook als het sneeuw de espadrilles. Waar kunst bedre ven werd kon je haar vinden. Geen tentoonstelling vermocht zon der haar decoratieve aanwezigheid open te geraken en voor élke pre mière wist ze een kaartte los te converseren. Zélf deed ze iets dat het midden hield tussen baUetdan- sen en boekbinden niemand wist precies waar het te grijpen, maar dat vormde geen probleem, want ze was een practisch iemand. die graag lachtede kopjes mee hielp afwassen en ook kwam als de flessen leeg waren. Op een dag leende ze de G uit de encyclopaedie van me, ik weet niet meer waarom, maar het zal wel geweest zijn om een gebroken stoelpoot te vervangen, want haar neus was veel te sierlijk om voort durend in boeken te steken. Dat is nu al ruim een jaar geleden. We hebben haar al die tijd niet meer gezien want zulke wriendschapjes gaan af en aan in zo'n stad. Maar het gat loert me elke dag uit mijn boekenkast aan en als er iets ter tafel komt dat met G begint kan ik nooit eens meepraten. Vanmiddag voelde ik mij ener giek gestemd. Ik besloot het boek terug te organiserenstapte naar de telefoon en draaide ket nummer van de fijnhouthandel vsaar haar Piet nu al zolang zijn host bijeen pennelikt. ,.Zeg kerel," riep ik, zou jij vanavond even aan Machield wil len vragen of ze. Door het apparaat klonk een knarsend geluid het openrijten van een oude wonde, begreep ik later. Want de man zei: „Mcchteld kun je bij mij niet meer bereiken, hoor." „O hemeltjewat spijt me dat nou," prevelde ik. ,,'t Is niets," sprak hij fijn en belde af. .Sufferd," riep mijn vrouw, ..ze is toch allang niet meer met Piet. Heb je dan niet geluisterd, toen ik vertelde van die verschrikkelijke herrie met Henk omdat hij altijd als Pief naar kantoor teas thee kwam drinken en „Nee. ket spijt me," zei ik en- ik draaide het café van Herik, een persoon die al jaren volhoudt dat hij Perzisch studeert, ik denk dat de kans gering is dat iemand hem ooit in die taal zal aanspreken ten einde het te controleren. ,.Ja, meneer is «èt binnen, met mevrouw," zei de kellner. Geruime tijd ruiste het apparaat als een zeeschelp. Toen klonk het: „Ja, hallo." ,JZeg Machteldje" riep ik vro lijk, „weet jij nog wel dat je een jaa? geleden ,jdachteld?" zei de stem azijnig, ..val me alsjeblieft niet lastig over dat petmharige loeder. Ze heeft die arme Henk zó schandelijk Deze keer hing ik de haak op en wendde mij honend tot mijn vrouw: „Als ik jóu toch niet had" zei ik. Misschien, interesseert Tiet je te weten dat het met Henk allang weer uit is?" Ze keek verslagen, maar had toch een practisch voorstel Vraag het aan oompje" riep se, „Die weet altijd al die dingen zo precies." Oompje de tedere bijnaam-van een duif grijze heer, die al sinds mensenheugenis zit mee te knik ken aan ertistentafelsIk schelde hem op en riep: „Je moet me even uit de brand helpen. Ik tuil iets vragen aan Machteld maar waar ik ook bel, 't is overal -mis. Ik schijn een hand jevol minnaars achter te lopen, dus - tast eens in je gerenommeerde feitenkennis en zeg me, met wié is deze lieflijke vlinder jouics be dunkens sinds vanmorgen?" „Met mij," zei de man koel. En I Mng op. KRONKEL Twee Griekse officieren ter dood veroordeeld ATHENE. Een knjgsgerecht te Athene heeft Woensdag twee offi- - eieren van de Griekse luchtmacht. lÏÏLJ*™™; rt.'e schuldig bevonden waren aan het verrichten van sabotagedaden vliegtuigen, ter dood veroor deeld. Elf anderen kregen vrijheids straffen variërende van levenslang tot tien jaar. Vijf werden vrijge sproken. De procureur beschuldigde de gedaagden van het behoren tot een door communisten gesteunde spionnage- en sabotagegroep. Slechts één van dc gedaagden bekende schuld. (Van onze Gooise correspondent) HILVERSUM De VAHA-staf heeft voor het komend wintersei zoen zijn beste beentje voorgezet. Zowel voor de liefhebbers van hoorspel of ernstige muziek, van de lichte klanken of de verstrooi ing is er iets nieuws uit de bus ge komen. Om met dit laatste te be- bmnen op de Zaterdagavond doet een geheel nieuwe verschijning haar intrede in het VA RA-program: eèn showboat, die zal varen van. 20.05 tot 22 uur naast muziek en spel onder de titel ..Vieren maar..." al kabbelend over de aethergoLven een gevarieerd programma zal brengen, dat „Op de valreep" heet. Bijna iedereen, die iets met amu sementsprogramma's bij de VARA te maken heeft, is er voor inge schakeld. Karei Pnor heeft de al gehele leiding Inplaats van de Camera Obscura, die ondanks zun populariteit ver dwijnt, komt een program van Wim lbo ,.In Holland staat een huis". Willy van Hemert komt met iets nieuws in de geest van zijn PS In het gesproken woord blijft jel behouden. Aetherforum b.v„ onder voorzitterschap van Jaao Buys Jr„ na de heer v. d. Kieft minister is geworden. Ook de Rndiolympus en de Artistieke Staalkaart blijven, evenals de mees te rubrieken voor de vrouw en de jeugd. Nieuw is een toneelcursus op Maandagavond en een actuali teitenrubriek op de Zaterdag: „De week draait voorbij". Het 40-jang acteursjubileum van Piet te Nuyl Sr.. zal op 5 Novem ber aanleiding zijn tot dc uitzen ding van een gespeeld interview van S de Vries Jr.: „Revue van mijn loven". Als vervolg op ..Am sterdam bij gaslicht" e.d komen enkele klankbeelden en spelen on der de titel „Dat was dc tijd". Zestien kerkcantatcs van Joh Seb Bach zullen worden uitgezon den on de daarvoor bestemde Zon dagochtenden, Aan de opera zal ruimschoots aandacht worden besteed. Er staan enige eerste uitvoeringen voor Nederland op het program o.m. de Tsjechische radio-opera „De come- die op de brug", het veeleisende „Nachtvlucht" van Dallapiceola en de Amerikaanse mora „The bar rier" van Meverowitr De Edelweiss1:apcl en de ensem bles van Jan Mol zullen uit de aether vcrdwiinen Daarvoor komen o m. in de plaats een Ttalmans- Nopolitaaus orkest van Mario Cn- velhnj en een strijkorkest met rhythmegroep o.l.v. Cor Steyn. Tenslotte nog twee veelbelovende nieuwe dingen: een uitwisseling van lichte programma's met de EJB.C. en de platencabaret uit bij zondere verzamelingen. We hoorden eens een met-katholiek In rooms gezelschap een grapje vertellen over een pastoor. Koe- wel dit gezelschap menige mop getapt had over liet geloof, kreeg de buiten staander du keer geen hand op elkaar. Men vond het onbehoorlijk... Aan dit voorval moesten we denken toen wu ..De werkers van het elfde uur" van Bruce Marshall hadden gelezen, in tweede druk verscheen in de Prisroa- sene fee „Het Spectrum" te Utrecht. Want hierin wordt de roomse geestelijk heid nogal eens op de korrel genomen. Een katholiek zal om dit verhaal wel licht gniffelen, doch het evenseer pijn lijk vinden, dat andersdenkenden van pikante wantoestanden m hun gemeen schap kennis nemen. w(j vonden deze roman niettemin een. allerplezierigst geval. Het verhaal is de levensgeschiedenis van een Franse hulp- kapelaan. een goedige, wat naïeve man, die in zun goedheid nogal eens flaters slaat; een abbe, die onconventioneel Is en daarom weinig gewaardeerd wordt. Marshall maakt van dat, wat wjj we reldgeschiedenis noemen, een vaak lach wekkende vertoning, zonder evenwei de ironie zo ver ie dry ven. dat hij de ctnst geheel uit het oor verliest. Ru heeft zyn lezers stellig iets te vertellen, maar wil ntei uitsluitend de schaduwzijde zien, tuf prettige is, dat de schrijver ook mt scliujnende gebeurtenissen nog wat opbeurend, fris commentaar weet te putten. Fr ijs i i.25. „Om het Ven." van E. Kerst Jr, uitge geven by KoU in Kampen geeft de ge schiedenis weer van een jonge mnn- werker, die het onder de giond met kan uithouden Hij krygt een betrekking als jachtopzichter op een g-oot lanöRtiea vele kilometers ten o ooi den var. zon ouderlijk huis Het geheel is spannend noch boeiend, hoewel er een moord wordt opgelost, een poging tot moord wordt ondernomen, een verloving af raakt en de feasts wordt qelcgd voor tta huwcluk. Zowel situatiu-lcKenrng als ma'oog ïtjii pruimicr opgezet en rftvn I opstc'.iehug aan Er zyn enkele epi^'C n w eg 3 el a tt n de jong. .1 sw li r ij 11 noo t i «nar hliis oix ontvangt ook ge-M be-p<>s of bericht, hoewel oude.» tn .*00-5 zeer elka; ges'e .i-.en. Uit de on-.iaf ijvtr zich bad co'eld is l gekomen. Prys 5,-iO.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3