pe uitzeg 9\ SSSSS"" 89. Kruideniersclub99 op de woelige baren Zonnige Spaak tevreden over „kleine Europa Kerkelijk kiesrecht voor gereformeerde vrouwen citizen, A Marrus Oly wordt ten dele ontoerekenbaar geacht Zware straf geëist tegen boter-smokkelaars GELEZEN - „Raad van Europa moet zich meer met economische zaken bezighouden MacCarthy probeert Stevenson verdacht te maken Engeland zoekt naar compromis over Triest Generale Synode nam besluit met grote meerderheid Regeringscrisis in Israel in a? landen de meest verkochte ballpoint! Compleet 9901 slechts ba Losse vulling 11' Stuurman zou hebben gestolen op zinkende kustvaarder Publicatie van radio programma's nog steeds twistpunt HEREN REGENJASSEN DAMES REGENMANTELS STATENWEG 184 „Winkelstad -Blijdorp" Procureur-generaal wü straf van 4 jaar handhaven; verdediger pleit clementie Van hop en heidaar het zeegat uit met 3250 landrotten... Zestig-duizend kilo ging de grens over, verpakt in vijf pantserwagens Begrotingsdebatten waarschijnlijk op 4 November j en gewogen D Vrijdag 19 September 1952 3 55 (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. Paul Henri Spaak bleek gistermiddag in een goed humeur te zün. „Het kleine Europa beschouw ik door de gebeurtenissen der vorige week als geboren. Sommigen zeggen wel dat het te vroeg ge boren is, maaT dat mag alleen maar een reden zyn om aan de baby des te meer zorg te besteden". De twisten tussen de aanhangers van het grote en kleine Europa zyn dus ook geëindigd, zo meende Spaak, „Tussen beide groepen is een goede basis vo&r samenwerking gelegd In de Raad van Europa, overeenkomstig het voorstel-Eden. Ziedaar de redenen van mön goed humeur," aldus Spaak, op een gisteren gehouden persconferentie in Straatsburg. dan verder gebonden aan allerlei overgangsbepalingen. De Assemblee van de Raad van Europa zal de ko mende dagen uitsluitend in commis sies vergaderen. Volgende week Dinsdag worden de openbare debat ten weer hervat. Hij verklaarde dat wij Europa bouwen op een ietwat chaotische wij ze. Dit moge blijken uit het feit, dat de economen van de Schuman-As- semblee het politieke werk der pre- consfcituante hebben aangevangen, terwijl volgens zijn inzicht de As semblee van de Raad van Europa zich meer met economische zaken moet bezighouden. Wat gedaan moet worden is dan ook iets geheel nieuws. De procedure bij het pre- constituante werk stelde Spaak zich als volgt voor: wanneer het ontwerp klaar is moeten de ministers der zes het eerst goedkeuren. Daarna moet het aan de nationale parlementen ter ratificatie worden voorgelegd. In sommige landen, bij voorbeeld Bel gië, zal echter te voren wel een grondwetswijziging noodzakelijk zijn. De invoering van de constitutie is (Advertentie LM.) Bij de debatten over de koopavond werd er her haaldelijk gesproken over de trek naar de stad. Maar waarom koopt dan iedereen bij voorkeur in de stad 7 Geven Rotterdammers hun tram en busgeld dan uit ais zij er geen voordeel in zien Dat voordeel is er inderdaad, want kunt U ia het Noorden of Overmaas, in Kraimgeo of in het Westen zo'omoderne boodschappentas kopen Ja, voor een gulden of negen J Een tas van dubbel tinnen afgewerkt met puur rund- leer en voorzien van nikkelen bodemnagek, gemaakt van het beste materiaal dat er te krijgen is.'"- Zo'n tas waar vee! In kan en toch geen uitgesproken boodschappentas is, zo'n tas koopt U nu m de stad. ECHT LEDER Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze tassen met treksluiting in bruin, groen, grijs en berge sn U betaalt geen negen gulden of meer, maar U koopt hem voor WINKELCENTRUM BINNENWEP PHOENIX. De republikeinse Amerikaanse senator MacCarthy heeft verklaard, iat op het ogen blik een onderzoek wordt ingesteld naar de aard der betrekkingen, die bestonden tussen de democratische presidentscandidaat Stevenson en Alger Hiss, die indertijd werd ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. (Hiss, een voormalige hoge func tionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, was beschul digd van meineed, nadat hij had ontkend dienstgeheimen aan de Russen te hebben uitgeleverd Tij dens het proces getuigde Steven son ten gunste van Hiss). MacCarthy verklaarde er op te rekenen voor de maand November (4 November worden de presidents verkiezingen gehouden) het resul taat van het onderzoek bekend te kunnen maken. Velen, In het bijzonder president Truman en gouverneur Stevenson, hebben in het verleden senator RTac- Cartuy aangevallen, omdat zij diens methoden een gevaar voor de grondwettelijke vorm van de Ame rikaanse regering achten. LONDEN Engeland doet mo menteel pogingen om Ital'ë en Joe goslavië tot een comprom. te bren gen en een einde te maken aan het geschil dat reeds jaren tussen beide landen over Triest bestaat. In diplomatieke kringen wordt gezegd dat Eden contact heeft ge zocht met premier De Gasperi en reet maarschalk Tito om beiden te overtuigen van de noodzakelijkheid enige concessies te doen. Er wordt op gewezen dat Groot-Brittannië bereid zou zijn het plan om het vrije territoir van Triest definitief te splitsen langs de huidige zone- grens, te steunen, mits beide par tijen hiermee accoord zouden gaan. Eden is momenteel in Belgrado om de kwestie met Tito te bespreken. In het begin van de week heeft hij gesproken met De Gasperi. Amerikaanse conferentie over „koude oorlog" WASHINGTON. De Ameri kaanse ambassadeurs in de voor naamste West-Europese hoofdsteden en Kennan. de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, komen volgende week Woensdag te Londen bijeen voor een conferentie over de „kou de oorlog" met de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Bruce. De besprekingen zullen het gehele gebied van de betrekkingen tussen Oost en West beslaan en de wijze, waarop de verbonden landen hun verdedigingsprogramma's kun nen handhaven zonder hun econo mieën te verstoren. I ROTTERDAM. De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft Donderdag besloten ook de vrouwen het recht te geven deel te nemen aan verkiezingen van ker kelijke ambtsdragers. Niet minder dan 48 leden der synode stemden er vóór, slechts drie bleken tegen standers. De overwegingen tot deze be langrijke beslissing zijn o.m., dat „de Schrift duidelijk de "eenheid van man en vrouw in Christus leert en aan de vrouw de gaven des geestes niet minder dan aan de man (Advertentie Of.) Ooit last van Zanrbraadon Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Bennies laten smelten op de tong. Br zyn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet. maar 't ls wel plezierig altijd Renmes bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. toekent". Daarnaast wenst de sy node „het door God gewilde on derscheid tussen man en vrouw in het verkeer binnen de gemeente evenals daar buiten, gehandhaafd te zien". Zij acht echter het deelnemen van vrouwen aan de verkiezing van ambtsdragers ,.bij het licht der Schrift geen inbreuk maken op de eerbiediging van dit onderscheid, doch veel meer uitdrukking geven aan de vrijheid en zelfstandigheid van de leden der gemeente van Christus, die aan vrouwen niet min der dan aan mannen toekomt", Eén voorbehoud maakte de sy node: in kerken, waar naar het oordeel van de kerkeraad de in voering van de nieuwe bepaling moeilijkheden zou veroorzaken of om andere dringende redenen be zwaren zou opleveren, behoudt men voorlopig de vrijheid haar nog niet toe te Eervol- ontslag aan eerste commies-griffier 2e Kamer DEN HAAG- Aan de eerste commies-griffier van de Tweede Kamer, rar De Neree tot Babberich is op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend in ver band met zijn benoeming bij het parlement der Europese Kolen- en. Staal Gemeenschap. Tijdens de sluiting van de emigra tiecursus in de Landbouwhuis- houdschoof te Venray vertelde ko ningin Juliana over haar bevin dingen in Amerika. De cursisten waren vol aandacht. JERUZALEM. Twee leden van het Israëlische kabinet zijn afge treden op grond van een verschil van mening met de regering over militaire dienst voor vrouwen. De orthodox-Joodse ministers beschou wen militaire dienst van vrouwen als een bedreiging van de kuisheid. De socialistische minister-presi dent Ben Goerion beeft tot nog toe bij wijze van compromis dienst plicht van vrouwen in de landbouw of in andere belangrijke werkzaam heden in plaats van legerdienst goedgekeurd. (Advertentie IJl.) Een ■-# II V baifpoini mei- wereldservice GRONINGEN- De stuurman van de Groninger kustvaarder „Peto" is aangehouden, omdat hij diefstal zou hebben gepleegd op het zinkende schip. Op 22 Augustus liep de „Peto bij het lichtschip „Terschellingerbank" op een mijn. Het schip begon te zin ken. De kapitein, diens vrouw en een paar jongens sprongen, in de sloepen, de stuurman en enkele andere be manningsleden bleven nog op de boot totdat hun positie 20 hachelijk werd, dat ook zij van boord moesten. De stuurman zou zich toen een fototoe stel en een chronometer van de kapi tein hebben toegeëigend- LEEUWARDEN. „De omroep verenigingen voeren strijd tegen een hardnekkige schim van het verle den, nl. het drukkersprivilege, dat zich heeft ontwikkeld tot een per soonlijkheidsrecht", zei Donderdag voor het Hof mr B. P. v. d. Veen in zijn pleidooi voor het Meppeler „Nieuwsblad", dat verboden werd radio-programma's te publiceren. De Asser rechtbank heeft destijds de vordering van de oraroep-veremgin- gen toegewezen. Mr v. d. Veen meende, dat de stel ling niet houdbaar is, dat de auteurs wet dwingt alles, wat gedrukt is, te beschermen. Hij vroeg de vordering van de omroepen af te wijzen, omdat z.i. het publiceren van radio-pro- gramma's geen nieuwspublicatie is. Voor de omroepverenigingen vroeg mr Witteveen onverzwakte toepas- j sing der auteurswet. Arrest over acht weken. CPN-ers in Noordbroek niet gebrand op het raadslidmaatschap NOORDBROEK. Ia de raad der Groningse gemeente Noordbroek doet zich de merkwaardige situatie voor, dat een fractie de haar toeko mende plaats niet kan vervullen doordat alle candidaten, die in een ontstane vacature zijn benoemd, deze benoeming niet wensen te ac cepteren. Het betreft hier de lijst van de communisten. Het gevolg hiervan is, dat de C PJJ., die in de periode van 1945—1949 zelfs een wethouders zetel bezat, en bij de laatste verkie zing geen stemmenverlies leed in deze gemeente, niet meer in de raad is vertegenwoordigd. De opengeval len plaats zal worden toegekend aan Gemeentebelangen. (Advertentie LM.) en met capuchon van een prachtige kwaliteit 100% zuiver wollen GABAR DINE, changeant gevoerd. NU voor legere prijs d»f» ooit te voren 75 Een jas van zeldzame kwaliteit waar U jarenlang pleizier van heeft. PLEINWÉG b. WOLPHAERTSBOCHT „Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid" (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Op bevel van het Gerechtshof zijn over Manus Ofy We bekende inbreker-uitbreker) drie psychiatrische rapporten uitgebracht: door di Dubois uit Zutphen, prof. Baan uit Utrecht, en dr Hartsuiker uit Avereest. De procureur-generaal zag in deze rapporten geen aanleiding tegen Oly een andere straf te xequireren dan de rechtbank in Zutphen hem had opgelegd: vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Het rapport van prot Baan werd op de zitting, gedeeltelijk voorgele zen. „Ten tijde van het plegen van de feiten had verdachte een zieke lijke stoornis van de geestvermogens, zodat diefstal hem slechts vermin- 5? (Van een onzer verslaggevers AAN BOORD VAN DE ORANJE-NASSAU. Drieduizendtwee- honderdüijftig kruideniers en familieleden van kruideniers zijn in de afgelopen drie dagen per bus en per trein naar Hoek van Holland getrokken, om in zes ploegen tien mijl uit de kust te varen, ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van hun in- en verkooporganisatie de VIVO. Een aardig idee van de VIVO-propagandachefde heer A. Borstlap. Haal de kruidenier voor een dag uit zijn winkel en zijn- zorgen, en toon hem de weidse giootheid van de zee. Ik ben met een van de ploegen mee geweest. Wij waren mei zijn zesbonderdtienen uit Gelderland, Overijssel, en Noord-Holland. Het goede schip „Oranje Nassau" van de maatschappij Zeeland was hele maal van ons, en voor alles was gezorgd. De zeemeeuwen scheerden volgens plan over het water, en de zon schitterde in de diepgroene golven, toen wij, uitgerust met zes- hondetdtien bonnen voor een gratis glae hier, en evenzovele pillen te gen zeeziekte van moeder VIVO, scheep gingen en als rechtgeaarde Nederlanders onmiddellijk verdwe nen door alle deuren waar boven „verboden toegang" stond. De kapi tein deed na een tijdje zijn deur maar op slot. Hy vond ons alle maal aardig, heeft hij verzekerd, maar het was lastig commanderen als om de vijf seconden zijn deur open ging en weer een nieuw stra lend gezicht hem een recht goede morgen wenste. j Toen togen velen van ons met die bierbohncn naar do bar, waar de stemming aJ spoedig van „Als de klok van Arnemuiden" via „Poes, docs. lijke poes", steeg tot „Ik wil een ander schatje, ik wil een ander schatje". Daarop voeren wij van hop en heidaar 't zeegat uit, en begon het schip te schommelen, wat een groot aantal zangers naar de railing deed struikelen om die niet meer los te laten, terwijl middels het luidspre kersysteem de stem van de zeevaste VIVO-vaorzitter. de heer Jacobse, de dekken vulde met een korte toespraak over het ju bi1 erende VI- VO-schip, dat zal voortgaan, de kleine zelfstandigen veliag door de branding der concurrentie te lood sen. Intussen stonden de overb lijven- den by de boeg met gevelde kij kers en barse zeeroverskinnen de horizon al te speuren. Dat was een hele sensatie, want velen van ons bleken nog nooit de zee ge zien te hebben, laat staan haar be varen, Ja. er was zelfs een achten dertigjarige dame die nog nooit uit haar geboortestreek, de Gelder se Achterhoek, was weg geweest. Ut heb haar daar over aangespro ken De reden dat ze nooit haar ge boortestreek had verlaten was, dit dit nooit in haar was opgekomen, zei ze. En een streekgenoot van haar. die ook voor het eerst de zee zag, zei bleekjes: „O ik wou dat ik 'm nooit gezien had." Intussen geloof ik uit naam van allen te spreken als ik u zeg dat het een heerlijke dag is geweest.En als uw VIVO-kruidenier wat pein zend achter de toonbank staat, dan weet u waarom dat ls. Hij heeft de zee gezien. De jongste modekoning van de wereld is gisteravond in ons land aangekomenEet is de twintig jarige Roberto Capucci met zijn mannequins uit Italië. Een, dezer dagen zal de jonge ster op mode gebied, in Amsterdam een show geven. (Advertentie LM.) :f< vind D;,der gepakt van overval in Amsterdam AMSTERDAM. De politie heeft Donderdag in Enkbuizen aangehou den de 19-jarige Amsterdammer W.. die ervan wordt verdacht in de nacht van b op 9 September de overval te hebben gepleegd op een oude man, wonende aan de Wester kade in Amsterdam. De jeugdige dader verdween met een costuum van het slachtoffer Toon hij werd aangehouden, had hij het gestolen pak nog aan Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Eén der grootste smokkelzaken van de laatste jaren kwam Donderdag In behandeling voor het Gerechtshof. Een smokkelaars- bende onder leiding van een Belg bracht enige tijd geleden in vüf pantserwagens zestigduizend kilo boter over de grens. Toen een defecte lege wagen bü Hulst (Zeeland) werd aangetroffen kwam er langzaamaan licht in deze zaak. Zo konden Donderdag twee Zeeu wen voor komen. Zeven maal is de 22-jarige chauffeur G. A. van O. uit Vogelwaarde met boter over de grens geweest. De techt bank in Middelburg gaf hem een jaar en in hoger beroep luidde de eis thans bevestiging van deze straf. Eveneens bevestiging van de straf werd geëist tegen de 28-jarige melkbezorger P. J. M. A. uit Hulst, die in Middelburg ook een jaar kreeg. Ook bleef de procureur- generaal voor verbeurt-verklaring van de 5000,— - A.'s aandeel in de smokkelhandel - die bij zijn arrestatie in beslag zijn genomen. Twee veehandeJaren, die meer dan honderdduizend kilo boter vervoerd of in voorraad hadden, kwamen vervolgens voor het Hof. De 27-jarige Htilstenaar M. J. A H. P. zei. dat de door hem ver- voerde boter niets met smokkel had uit In de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Op 4 November zullen vermoedelijk in de Tweede Kamer de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegro ting 3 953 beginnen. Vóór die tijd zullen waarschijnlijk geen prin cipieel belangrijke wetsontwerpen in openbare behandeling worden genomen. Men wil daarmee, naar de voorzitter mr Kortenhorst mee deelde, wachten totdat met de tp- gering van gedachten zal zijn ge wisseld over de grondens van het nieuwe kabinet. Men meent, dat dit het beste kan geschieden na schriftelijke voorbereid'up nan de hand van de eerste hoofdstukken der begroting. te staan, maar in een van zijn auto's ont dekte de politie vjjf geheime bergplaat sen. Hij was veroordeeld tot 4'a maand, waarvan ces weken voorwaardelijk- De procureur-generaal eiste negen maanden onv oorw aardeltj k. J. P.'s yader, de veehandelaar H. B. P. uit Hulst, op wiens terrem alle boter werd opgeslagen, was veroordeeld tot f 25,000. Hij hield echter staande dat hy van de gehele zaak ruets had geweten. De procureur-generaal vond zyn ver weer met erg geloofwaardig en eiste 40,000 boete. De raadsman vroeg vrijspraak by ge brek aan bewijs. (Advertentie LM.) GEDlStHLtEBO »ÊB LITEB 7-W Uitbreiding van Binnen landse Veiligheidsdienst DEK HAAG. Voor de Bin- nenlandse Veiligheidsuienst wordt ook voor hei jaar 1953 nog enige uitbreiding noodzakelijk geacht, hoewel in mindere mate dan dit in vorige jaren het geval is ge weest, zo wordt opgemerkt in de memorie van toelichting bij de begroting van Binnenlandse Za ken. De huidige kritieke omstan digheden maakten een verhoging van de post geheime uitgaven noodzakelijk. derd mag worden aangerekend'* staat er o„a. in. De man moet vol gens het rapport geruime tijd uit de maatschappij; hij moet een vak leren. „De bedoeling is om U de kans te geven van het leven, dat U tot nu toe hebt vergooid, nog iets te ma ken," zei de president tot Oly. Toen nam. de procureur-generaal requisitoir: „Deze man is voor mij, ondanks de rapporten, een doodge wone misdadiger. Gezien het grote aantal misdrijven dat hij heeft ge pleegd 25 is de straf, hem op gelegd door de rechtbank, ongetwij feld juist." De raadsman van Oly, mr dr F. X. Schaepman, achtte het onbegonnen werk tegen de terbeschikkingstelling te argumenteren. Hij ging de vier jaar gevangenisstraf te lijf. „De vo rige keren heeft mijn cliënt nooit meer dan twee jaar gekregen. Nu is hij gedeeltelijk ontoerekenbaar ver klaard en tóch wordt zijn straf ver dubbeld. Ik vraag clementie. Hoog stens twee jaar gevangenisstraf." Manus Oly had het laatste woord. ..Het is een hoop straf," 2ei hij. „Be heb zelf gevraagd om een rapport, omdat ik meende dat ik iets man keerde." „Uitspraak over veertien dagen," zei de president roman „Met groot verlof" tracht iets weer xg geven van. de moei lijkheden, waarvoor de Nederland se soldaten na een soms jarenlang ver bluf in Indonesië by hun terugkeer kwamen te slaan. Het pad van vier jonge landgenoten is door de auteur A. C. de Gooyer gevolgd, de luitenant, die het hier niet uithoudt en tekent voor Korea: de boer, dj.e evenmin rust vindt cn emigreertde chauffeur, die sppedig weer san een normaal bestaan gewend is; en de zwaarvermtnkte. die het wel heel nr.oeilyk heeft Opmerkelnk is de suggestie van de schibver als zouden de Nederlandse oorloesgewonden van de officiële in stanties een behandeling ondervinden, die ver benedon de maat is. Niet steeds overtuigt deze roman: te fragmentarisch zijn daarvoor de bele venissen van de oud-militair-n ver Indone?ie-enngers zullen er echter veel van hun eigen ervaringen in terug vin den. Het boek bevat iairijkp foto's uit Indonesië, Nederland en Korea. Uit save Bosrh en Kv'untnc N,V. te Baarn; prils f 5 40 AANKONDIGINGEN In een ononderbroken stroom vaak te weinn» opgemerkt verschenen er by de IVerHdbibHottheek te Amsterdam in de reeks „De WereWbims" go-dkope zeer goed verzorgde nieuwe- en her drukken van vertalingen van <1<» grote meester, van de wereldlitteratuur. Onlangs bereikten ons m deze reeks de 14e druk van Andreas Latzkoh ver halen uit d" eerste wereldoorlog „Men sen In il'1 Oiirio^". Bernard shaw\ „Mevrouw Warren"» Bedrijf" (derde druk) en de eerste druk van ..Doebrowskl" door Alexander PoesJ- kiti (prijs per deel f 3.23),

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3