Grotere gevechtswaarde van parate divisies HET ROTTERDAMSCH PAROOL Hogere uitgave voor bescherming burgers Sterftecijfer TBC is thans lager dan ooit DEFENSIEBEGROTING KONDIGT AAN: Europese Goederenwagon Gemeenschap in de maak Chaplin wil filmsgeen revoluties maken EMANCIPATIE EN ISOLEMENT Tsjoe En-lai: „Moskou en Peking solidair Volgend jaar in de DU W-kampen 20.000 tewerkgesteiden Behasa Indonesia de voertaal op de scholen Russisch schip stoort N ATO-m anoeuvres Nixon spreekt voor televisie over zijn „onkostenrekening" Nederland aan de spits van alle West-Europese landen Centraal Bureau in Bern krijgt over ruim 160.000 wagons de beschikking Misschien ook naar Nederland - indien mevrouw Chaplin het wenst Minister Cals wil de televisie haar kans geven Westelijke wind Bende vermoordt bij Bandoeng twee man Stevenson favoriet van arbeiders Lijf weken onderhandelen werden met succes bekroond, zegt Chinese premier Regeling op komst van radiobestel KHRiFTENj fff«cMDSC« PQQOE KRUS5 12e Jaargang, no. 224 Red. en Adm. Lange Haven Hi, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week 0.47 per kwartaal é.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Dl SCHIEDAMMER Dinsdag 23 September 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vriet Hoofdredacteur: S). van der Schaaf DEN HAAG. De Nederlandse regering meent, dat in verhand met de aangegane internationale verplichtingen en het uit die verplichtingen voort vloeiende aantal te leveren parate troepen, de duur van de eerste militaire oefening op 20 maanden moet worden gesteld. Aldus de Memorie van Toe lichting op de begroting van bet departement van Oorlog. Andere belang rijke punten hieruit zijn: Voor de bescherming van de. burger bevolking zal méér worden uitge geven dan het oorspronkelijk uitgetrokken bedrag van 80 miilioen; de vorming van de legerkorpstroepen zal eerder geschieden dan aanvankelijk in de bedoeling lag; aan het reserve- en dienstplichtig personeel zal dé gelegenheid worden geboden boven hun verplicht verblijf in werkelijke dienst nog een beperkte tijd vrijwillig onder de wapenen te blijven. De mogelijkheid is geopend een bouwprogramma op te stellen van tussen de .3000 en 4000 woningen voor 1952 en van 2000 woningen voor 1953 ten behoeve van personeel van de ministeriesvan Oorlog en van Ma rine; in overleg met de landsregering van Suriname is besloten met de be-, veiliging en de verdediging van het Surinaamse grondgebied onderdelen van de Koninklijke Landmacht te belasten. Door de vorming der legerkorps troepen aanmerkelijk naar voren te schuiven, zullen, de gereedkomende divisies beter berekend zijn voor de hun toegedachte taak. In zoverre zal van een 'wezenlijke verhoging der gevechtswaarde kunnen worden ge sproken. Deze verhoogde paraatheid zal gerede aanleiding zijn tot een versnelde materiële voorziening door de Ver. Staten,, zodra het Amerikaan se productie-apparaat op volle Capa citeit kan produceren 'en afleveren. De hierop betrekking hebbende or ganisatorische voorzieningen zullen, naar wordt verwacht, uiterlijk 1 Juni 1953 haar beslag hebben gekregen. Dc mogelijkheid tot een vrijwillig verblijf onder dc wapenen bovcr. een verplicht verblijf in werkelijke dienst, wordt voornamelijk gescha pen, omdat het leger en bovenal de luchtmacht moeten beschikken over Ïiersoneel van niet te gevorderde eeftijd, wil dit de inspannende ta ken naar behoren kunnen vervullen en men voorkomen wil, dat in de la gere rangen een te'sterke veroude ring optreedt. Aan dpL. sergeanten en wachtmeesters zal de gelegenheid worden geboden tot het aangaan ener zesjarige verbintenis. Na be- DEN HAAG In 1953 zullen waarschijnlijk gemiddeld 20.000 ar beiders gedurende 50 weken by de DUW worden tewerkgesteld. Dé gemiddelde loonnorm is f 58 per manweek. Naar verwachting zal -in 1953 de DUW 43 kampen met een. capa citeit van 6674 man exploiteren ten behoeve van de ministeries van Oorlog, Marine, Wederopbouw en Volkshuisvesting, en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Rechtstreeks vöor rekening van het ministerie van Binnenlandse Zaken (Dienst voor Maatschappelijke Zorg) zullen. 39 DUW-kampen en 22 an dere woonoorden, in totaal dus 61 verblijven worden .geëxploiteerd. Aan de geestelijke verzorging zal, evenals in 1953, wprden deelgeno men door de by het CIO (Contact in Overheidszaken van de Oecume nische Raad) aangesloten kerken, de R.K. kerk en het Humanistisch Verbond". Voor de culturele zorg in 53 kampen is f 297,000 uitgetrokken. eindiging daarvan wordt een premie geboden, gelijk aan de gedurende het laatste jaar van de verbintenis geno ten bezoldiging. Ook de verbintenis tot het 60ste jaar, - opengesteld voor reserve-officieren, moet in dit licht worden gezien. Een regeling is getroffen om inge nieurs aan te trekken. Deze ontvan gen dan een.tegemoetkomxng.in.de gemaakte studiekosten van 10.000. Op overeenkomstige wijze tracht men te voorzien in de behoefte aan officieren van gezondheid en tand artsen. Artsen, tandartsen en daar voor studerenden ontvangen voor ge maakte of te maken studiekosten een premie tot een totaal bedrag van 15.000. Zij moeten zich verbinden voor de duur van 10 jaar na de be noeming tot officier. Het bouwprogramma voor militair personeel is mogelijk geworden door dat uit de defensiebegrotingen 1952 een bedrag van 7 müüoen en uit de defensiebegrotingen 1953 een bedrag van 5 miilioen wordt overgeschre ven op de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Evenals in voorafgaande jaren wordt voortgegaan met de aanschaf fing van gevechtsvliegtuigen en daarbij behorende motoren ter com pletering van het benodigde aantal squadrons. Het streven der regering is er voor lopig op gericht, dat eind 1954 bij het leger 20% en bij de luchtmacht 60% van het kader bestemd voor de oórlogsorganisatie zal bestaan uit be- roepspersoneel. In de Memorie wordt verder opge merkt, dat de grondslagen van onze defensiebouw geen wijziging hebben ondergaan. De verplichtingen, waar toe de regering zich in Navo-verband heeft verbonden, verkeren'in een ge vorderd stadium van uitvoering. De totale defensie-uitgaven bedra gen 1.500 miilioen. Nederlands afgeschaft met ingang van deze cursus DJAKARTA. De Indonesische minister, van Onderwijs, de heer Bahader Djohan, heeft medege deeld, dat met ingang van dit cursusjaar op alle scholen alleen de Behasa - Indonesia als voertaal gebruikt zal worden. Naast het In donesisch zal op de middelbare en hoge scholen ook Engels worden gebezigd, „De Nederlandse taal dient afgeschaft te worden om het Indonesisch zo ruim mogelijke ge legenheid te geven 2ich te ont wikkelen," aldus de minister. Nederlandse gezant in VS wordt ere-doetor NEW YORK, Aan de Nederland. se ambassadeur in de V.S., dr J. H. van Royen, zal door het Hofstra Col lege te Hempstead, Long Island, op 9 October het eredoctoraat in de rechten worden verleend. KOPENHAGEN- Een Russisch koopvaardijschip wilde Maandag morgen het anker laten vallen mid den tussen de schepen van deNato- tnvasievfoot. De kapitein van het schip, de 5000 tnn metende „Koo- peratüa" kreeg echter opdracht op te stomen naar internationale wa teren. Het schip verscheen in Deense territoriale wateren juist op het moment, dat de geallieerde vloot 2icb vprzamelde voor de Noorde lijke kust van Denemarken. Een Deense torpedojager kreeg de op dracht het schip te verwijderen De kapitein van de Russische boot voldeed aan deze opdracht, doch ging aan de rand van de Deense driemijlzóne voor anker. De ge allieerden waren al van plan een rookgordijn te leggen, om de oefe ningen aan het Russische oog te onttrekken, doch de Rus stoomde later in de richting van Moer- njar.ïk. WASHINGTON. Senator Nixon zal vanmiddag in een radio- en te levisie-uitzending verant\yoord:ng afleggen van de 18.000 dollar, dié hij van particulieren heeft aangeno men om zijn onkosten te bestrijden. Generaal Eisenhower zal van ce uitzending beslissen of hi; Nixon als candidaat voor het vice-prest - dentschap zal .handhaven. De televisie-uitzending kost 75.000 dollar. AMSTERDAM. „Het is verheugend te constateren, dat aan tuberculose steeds minder patiënten in ons land sterven," zei Maandagmiddag op een persconferentie van de samenwerkende t.h.e.-sanatoria dr J. C. Gerrits, longarts te Amsterdam. Hy deelde mede, dat de sterfte aan t.b.c. in ons land een van de laagste, zo niet de laagste van alle Westeuropese landen is, ook lager dan in Amerika. Het aantal sterfte ge vallen per 10.000 inwoners bedroeg in Neder land vóór 1940: 4. liep gedurende .de oorlog óp tot 8 5, daalde in 1950 tot 2, in 1951 tot 2.4 en daalde in het eerste half jaar 1952 tot L2. Vergelijking met andere landen is niet mogelijk over de laatste paar jaren, omdat niet alle cijfers bekend zijn. Wel stak ons land reeds zeer gunstig bij de andere af in 1948, toer. in Nederland het sterftecijfer nog 2.8 was. In de dere landen was dit toen: België 6. Engeland 5, Ierland 8. Schotland 10. Frankrijk 7.5 en de Verenigde Staten 3. Zéér hoog was ook toen nog het sterftecijfer in hinden als Finland. Portugal, Spanje en Egypte (ongeveer 15). Daarentegen was het in Denemarken nog lager: 2.5. Dit wil overigens niet zeggen, al dus dr Gerrits. dat Nederland thans CHARLJE CHAPLIN bezoekt na 21 jaar weer zijn geboorteland Engeland om zijn nieuwe film .Limelight" ten doop tv houden. De familie Chaplin aan boord van de „Queen Elisabeth" in Cher bourg. Van links af; Geraldine (S jaar), Charlie, Josephine ,f3i/2 jaar), Michael (6 jaar) en me vrouw Chaplin die de 19 maan den oude Victoria vasthoudt. Arbeider bedolven onder zand en klei OOTMARSUM. De 35-jarige arbeider J. Hemme uit Ootmarsum werd Maandagmiddag tijdens zijn werkzaamheden in. de leemgroeve van de steenfabriek Scholten te Ootmarsum onder vallend zand en vallende'klei bedolven. Zijn mede arbeiders slaagden er eerst na cir ca twintig minuten in hem uit te graven. De man bleek reeds ge storven. H. laat een vrouw eii vier kleine kinderen achter. AMSTERDAM. Het ziet er naar uit, dat Europa binnen afzienbare tijd naast een Defensie Gemeenschap en een Kolen- en Staal Gemeenschap, ook een goederenwagon Gemeenschap zal bezitten. Deze zal dè beschikking krijgen over-ruim 160.000 wagons, die voorlopig zullen worden geleverd door België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land, Oostenrijk en Zwitserland. Een centraal „Wagonbureau" dat in Bern zal worden gevestigd, zal de nieuivé gemeenschap controleren. Elk lid van de Gemeenschap zal in dit bureau" een vertegenwoordiger hebben. zullen nog - tot het einde van het De problemen, die aan de stich ting van een Europese Goederen wagon Gemeenschap zijn verbon den worden sinds 15 September door tv/aalf Europese landen in Amsterdam bestudeerd. Onderwerp van de besprekingen waren- in het bijzonder de regeling over het deel nemen in het internationale lichaam, de vraag hoe het aandeel van elk land wordt vastgesteld, de bereke ning van huurprijzen én overschot ten, kwesties als. het tijdig ter .be schikking stellen van overcomplete wagons én de bijzondere behoeften van bepaalde landen, die een groot import- of transitoverkeer hebben. De onderhandelingen hierover (Van onze handense correspondent) SOUTHAMPTON (aan boord „Queen Elisabeth"''!, Biy en geluk kig stond Char lie.Chaplin vanochtend op het zonbeschenen promenade dek van. de Queen Elisabeth" en onderging met onverstoorbare gratie het onvermijdelijke ritueel van het leger persfotografen en cineasten. Give a big smile, Charley. Look this way, mr Chaplin", commandeert het autoritaire cameravolk en Charlie is hun onverstoorbaar ter wille. jaar doorgaan. Eind October zal men in Bern opnieuw bijeen ko men. De houding der afgevaardigden is echter positief .en bet fundament voor de nieuwe gemeenschap is reeds stevig gelegd. Overeengekomen is. dat geen en kele wagon "langer dan drie jaar uit het land van herkomst afwezig zal mogen zijn. Na deze periode moeten de wagons ter revisie wor den teruggestuurd. De betrokken landen hebben be- sloten eenheids-goederenwagons te j Chaplin," het hangt van mevrouw bouwen, die zodanig geconstrueerd Chaplin af she is the boss en zullen zijn, dat zij in alle landen kun- zij wil al zoveel zien." nen worden gebruikt en zo nodig De vierde mevrouw Chaplin, de gereviseerd. 1 charmante dochter van de schrijver Dan is het eindelijk de beurt aan de journalisten, waaronder er zijn, die sinds vannacht om half twee toen de Queen" arriveerde ge wacht hebben; Zij dringen rond het kleine, kordate, Frans aandoende, keurig geklede meneertje hij draagt het Legion d'Honneur en schieten de gebruikelijke verstandi ge en onverstandige vragen op hem af. Chaplin antwoordt de vragers hoffelijk en precies én men kan niet anders dan onder de indruk komen van de eenvoud en waardigheid, waarmee hu dat doet. Zijn charme is magnetisch. Natuurlijk komt de kwestie van zijn terugkeer naar de Verenigde Saten ter sprake, maar Chaplin wil daarover tha>; niet meer zeggen dan hij gisteren in Cherbourg he^tt gedaan: „Ik ben hier niet gekr 0 1 om een internationale crisis te en evenmin om er een te veroorza ken" zegt hij met kostelijke ironie. Hij is stellig van p.\m cm na zijn half jaar in Europa naar Amerika terug te gaan. Hij pleegt momenteel overleg met zijn advocaten in New York en zal te zijner tijd de nodige stappen doen. (In Cherbourg verklaarde Chap lin. legen wie in de V.S. politieke klachten zijn geuit: „Ik verdiep me niet in politiek en dat heb ik nooit gedaan. Ik wil helemaal geen revo luties maken. Ik wil alleen nog een paar films maken.") Zal "hij in Engeland een film gaan maken?" Als de muzen ons gunstig zijn, kan alles gebeuren," zt»gt Chap lin, maar stellige plannen heeft hij niet. Het doel van zijn bezoek is om de première van zijn nieuwe film „Limelight" bij te wonen en voorts om zoveel mogelijk van Europa te zien. Komt hij ook in Holland? vraag ik. „Uitgesloten is het niet", zegt Eugene O'Neil ls onderwijl ook aan dek gekomen met de achtjarige Ge raldine en de kleine Josephine, die net drie is en het poseren begint opnieuw. Chaplin's entojarage dringt-, er op aan, dat hij Op móet schieten, maar als een groezelig werkman in ketelpak mpt een vies stukje pa pier om eerf handtekening komt vragen, moet" alles daar toch op wachten. Dit kleine incident tekent de hele man Hier was niets van de achte loosheid, waarmee de groten dezer aarde gunsten plegen uit te delen. Chapün tekende dit document met evenveel zorg of het een belangrijk staatsstuk was en wisselde met de vrager een vriendelijk woord en een innemende glimlach. Men beseft dan plotseling, dat dit keurige meneer tje dezelfde man is, die generaties filmbezoekers heeft kunnen ontroe ren met zijn schrijnende vormge ving aan wat in ieder mensenhart aan medelijden leeft voor de ver drukten en de „kleine man". kan gaan slapen in de mening, dat het t.b.c,-gevaar voorgoed is over wonnen. In 1950 werden nog 16 000 nxeuwéi: gevallen, van t.b.e. -gecon stateerd en in 1951 "Waren het er 15.000. Hoewel het verheugend is, dat ook in. dit aantal een terug gang, zij het een kleine, is te con stateren, werken de t.b.c.-sanatoria nog steeds onder hoogspanning. Nog steeds zijn er- wachtlijsten en nog steeds kamper de sanatoria met financiële moeilijkheden een constant tekort aan verplegend personeel. DEN HAAG. Hoewel de minister het thans niet verantwoord acht voorspellingen te doen over de ont wikkeling van de televisie, die in Oc tober 1951', voorlopig voor de tijd van 2 jaar, als experiment is aange vangen, kan wel reeds worden ge zegd, dat het moeilijk zal zijn haar na deze periode selfsupporting te ma ken. Naar de mogelijkheden der televi sie hier te lanae stelt de TV-raad een onderzoek in. Het komt de. minister niet juist voor, hierop vooruit te lo pen. Aldus de Memorie van Toelich ting op de begroting van O.K. en W. De minister staat op het standpunt, dat de TV haar kans moet hebben met het oog op de daarmee samen hangende belangen voor onze export- industrie alsmede met het oog op het feit. dat komend najaar in Duitsland aantal TV-zenders zal gaan wer ken, welker programma's in grote delen van ons land waarneembaar zullen zijn. Joego-Slavische militaire delegatie naar Turkije ATHENE. De Joego-Slavische militaire delegatie van zeven man, die gedurende zes dagen een be zoek aan Griekenland heeft ge bracht. is Maandag naar Turkije vertrokken. De delegatie, onder leiding van kolonel-generaal Jaksic,. heeft een bezoek gebracht aan legermstalls- fcies en oefeningen gadegeslagen. Zij is door koning Paul ontvangen en beeft met militaire leiders ge sproken. „De Grieks-Joego-Slavische sa menwerking is tegen niemand ge richt. maar wij zullen antwoorden, indien wij worden aangevallen", aldus verklaarde Jaksic voor zijn. vertrek. KONWGI.V JULIANA bezocht Maandagmiddag het hoofdbestuur van Het Roede Kruis in Den Haag. Zij bezocht ook de afdeling „lec tuurvoorziening" in Scheveningen. Toen zij het gebouw verliet ver gat zij niet een tijdschrift in een der bekende huisjes ie werpen. Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Half tot zwaar be wolkt en overwegend droog. Matige, aan de kust af en toe krach tige Westelijke wind. Vannacht in het bin nenland zachter. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 24 Sept. Zon op 6 u 23 m onder ^18 u 34 m. Maan op 12 u 54 m oh» dep 2D u 1 m. HET WEER VAN VANM WC.EN UUR Max. temp Neersl Station Weer Wind rjvs Gisteren in 24 i) Oslo Zw. bew» Windstil '8 C 0 mm Stockholm Onbew. NNW4 7 5 Helsinki Regen N 8 - 6 33 Edinburgh Zw. bew. WZW s 17- 0 Londen Zw.bew. WZW 2 U- 0 KopenhagenRegen ZZW 4 ll 7 Amsterdam Geh.gew. W7 14 1 Zürlch Zw, bew. W I 16 6 Locarno Onbew. N 2 17 0 Gepèye Onbew, Windstil 15-' 1 Parijs Geh. bew. WZW 2 17 0 Bordeaux Licht bew WNw l 15 0 Berlijn Regen WZW 2 13 0,4 Frankfurt Geh. bew. WZw 14 0 MUricherj Geh. bew W3 12 .1 Wenen Geh. bew Windstil 17 .0.2 Luxemburg Z\v. bew. W 6 12 0.1 Grenoble Onbew. Windstil 17 0 Innsbrilck Zw. bew. Windstil 16 0 DJAKARTA. De 31-jarige waarnemend beheerder van de onderneming Mary-Wattié 'van de. firma Tiedeman en Van Kerehem, de heer Swartz, is op weg van Bandoeng 'naar de onderneming door een bende van vier man ver moord. De heer Swartz vervoerde 15.000 rupiah, bestemd voor het uitbetalen van loon. Dc schrijver Rulia, die met hem in de auto zat, werd eveneens gedood. Verkiezingen in Amerika NEW YORK Achthonderd ge delegeerden hebben tijdens een conventie van de American Fede ration of Labor, de democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Stevenson, enthou siast toegejuicht, toen hij opnieuw- pleitte voor het intrekken van de Taft-Hartley-wet. De ovaties, wel ke de democratische candidaat her haaldelijk in ontvangst moest nemen, vormden een merkwaardig contrast met de lauwe ontvangst, die Eisenhower verleden week ten deel viel. Eisenhower drong aan op amen dering, doch wenste de Taft-Hart- ley-wet niet ingetrokken te zien. Stevenson bestreed de door Eisen hower geuite bewering, dat Steven son gedwongen bemiddeling by ar beidsconflicten zouvoorstaan. In 1952 komen 25.500 woningwetwoningen gereed DEN HAAG. Op grond van de verstrekte rijksgoedkeuringen wordt verwacht, dat in 1952 25.500 woningwetwoningen gereed zullen komen, waarvan 22.000 met een bijdrage op basis van de Bijdrage regeling Wonïngwetbouw 1950 en 3500 met een bijdrage op basis van de verminderde Bijdragerege ling Woningwetbouw 1950- Hier voor is op de begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting 'n bedrag van rond fö.IOO.QÖO uitge trokken. In het laatste nummer van Vrij Ne derland vermeldt pater jelsma enige feiten, die zijns inziens wij zen op een nog onvoltooide emanci patie van de .Nederlandse katholieken. Hij vestigt de aandacht op de abnor maal hoge criminaliteit onder het roomse volksdeel, op het in verhou ding tot zijn getalsterkte onvoldoend aandeel in bet nationaal inkomen en op het zwakke contingent, dat het tot dusver bijdraagt aan de intellectuele groepen van het Nederlandse volk. Misschien is op deze punten ecu enkele kanttekening op haar plaats. De hoge criminaliteit onder de katho lieken beperkt zich vrijwel tot het zuiden des lands, waar zij ver in de meerderheid zijn. Hier is waarschijn lijk ook wel iets verneembaar van het gemis aan het correctief, bestaande in het kijken naar en het vergelijken van eikaars levenswandel, hetwelk zich te doen gelden in streken met een meer gemengde bevolking. Manx in het algemeen is er geen reden om aan de juistheid van pater Jelsma's conclusie, dat de oude achterstelling nog altijd nawerkt, te twijfelen. Nadenkend over.deze zaak zou men wel geneigd zijn, iets positiever te zijn dan pater Jelsma, waar deze verklaart, dat de onvoltooide emancipatie niet noodzakelijkerwijs een katholieke politieke eenheid im pliceert. De voorwaarden voor volle dige emancipatie immers rijn na de scheiding van kerk en staat en de ge lijkstelling op onderwijsgebied wel vervuld. Thans kunnen de Nederland se katholieken er bij het verder in halen van achterstand niet anders dan voordeel bij hebben, wanneer zij ge meenschappelijk optrekken met poli tiek gelijkgezinden uit andere volks groepen. Dit klemt vooral, waar het gaat om het verkrijgen van meer staatkundige zin.'Pater Jelsma heeft dit punt niet genoemd, maar hij had het kunnén noemen. Nu willen wij stellig niet be weren, dat de opvatting, dat de hóóg ste burgerdeugd en burgerplicht het dienen is van de gemeenschap, waar van men deel uitmaakt, Wel gemeen goed is in andere dan katholieke kringen. Op dit stuk is ei in geheel Nederland een tekort, vooral vergele- kcn-bij'Groot Brrttarraië, waar tradi tie, onderwijs en opvoeding, anders dan hier, geheel doortrokken zijn van zin voor politieke verantwoordelijk heid. Toch ontbreekt die vorm van burgerzin hier stellig Wet; maar het zal weinig bestrijding ontmoeten, wanneer wij vaststellen, dat hij bij. de katholieken nog het zwakst is ontwik keld. Historisch is dit volkomen ver klaarbaar; in politieke, dingen kwa men rij: er in vroeger tijden bij ons weinig aan te pas. Hier ligt waarschijnlijk ook da sleutel tot begrip van de on geïnteresseerdheid bij tal van katholieken voor wat betreft de ver vulling van hoge politieke functies. Waarom bedankten bij de jongste kabinetscrisis verscheidene katholie ken voor eervolle en verantwoorde lijke ministersposten? Het is waar, dat er in sommige particuliere betrek kingen meer valt te verdienen; maar weegt dat op tegen de morele plicht, land en volk naar beste krachten en vermogens te dienen in een functie, die iemand toch ook waarlijk niet doet verhongeren.? Wij geloven, dat, zo hier sprake is van een onvoltooide emancipatie, het geneesmiddel vooral bestaat in bevrijding uit het eigen kunstmatig politiek milieu. De tijd van achterstelling en verdrukking is voorbij; men kan zich thans staats burger in de volle zin des woords voe len. Breuk van het isolement, door stroming, ziedaar de middelen, waar mee de achterstand het best kan wor den weggewerkt MOSKOU. „Een leder, die zon trachten de Chinees-Russische vriend schap te ondermijnen zou daarvan zelf het slachtoffer worden. Elke pro vocatie in die richting zou stranden op de onoverwinnelijke macht van de verenigde strijdkrachten van China en de Sowjet-Unie. Niets zal ooit de Chinezen en de Russen kunnen scheiden." Deze omschrijving ran de Chinees-Russische solidariteit werd gisteren op het vliegveld ran Moskon gegeven door de Chinese premier. Tsjoe En-lai, vlak voor zijn terugkeer naar Peking. Tsjoe En-lai, die sinds 1? Augus tus in de Russische hoofdstad met de Sowjet-leiders onderhandelde, werd uitgeleide gedaan door Molo- tow. Mikoyan, Boelganin en Wis- jinsky. In zijn afscheidswoord ver klaarde hij-: ..Wij hebben met suc ces de besprekingen over alle be langrijke politieke en economische vraagstukken tussen -de Sowjet- Unie en China voltooid. Kameraad Staiin heeft persoonlijk ?an deze onderhandelingen deelgenomen." Een deelvan de Chinese delega tie. acht leden, is in Moskou ach tergebleven. Daaronder bevinden zich de commandant van de lucht macht Lioe-Ja-lou, de vice-voorzit- ter van de financiële en economi sche commissie, Li-Foe-tsjoen, de minister voor Brandstofvoorziening, de onderminister voor de machine- industrie, de onderminister voor de P-T.T, en de politieke secretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook de Mongoolse delegatie onder leiding van premier Joe Tsedenbal en de minister van Oor- lag, Bata, blijft nog in Moskou; DEN HAAG. BR de ministerraad is aanhangig gemaakt een voorstel van wet, regelende het radiobestel. Aldus wordt meegedeeld ln de Me morie van Toelichting op de begro ting van Onderwijs, Kunsten en We- tenschan»»—

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1