POLLEN^MMftNIW) Proces met als inzet 200.000 dollar Ollenhauer adopteert Schumacher's „neen Uniek gedenkteken groeit in Israël 89.25 „Ambacht heeft nog zeer behoorlijke toekomst' Defensie West-Europa nog niet op minimum sterkte EDE Loopjongen stal f4000 uit geldkistje van zijn baas GELEZEN - Internationale strijd om grote som op achtergrond Een groot probleem radicaal opgelost. ZOEggË en gewogen Vrijdag 26 September 1952 3 VOOR AMSTERDAMSE RECHTBANK: AMSTERDAM, Een bedrag van bijna 200,000 dollar, dat bij de inval der Duitsers in ons land in Mei 1940 met gezwinde spoed van Londen naar Nev York werd overgemaakt, is Donderdag in een civiel geding voor de Amsterdamse rechtbank vier oor lang het onderwerp van gesprek geweest. Naar een der gedaagden meedeelde, is de zaak waarom het hier gaat, uit gegroeid tot een internationale strtfd om deze grote som, waarin zo wel de Nederlandse Bank, de Bank of England als Amerikaanse autori teiten positie zouden hebben gekozen. AJ naar gelang van de rechterlijke uitspraak toch, zullen de 200.000 dollar in Amerika blijven, naar Nederland worden overgemaakt of in handen van Britse bankiers komen. Eisers m deze zaak zijn twee curatoren in het faillissement van de handels- en financierings-maat- scbappij, de N.V. Comfin te Am sterdam. die in 1948 wegens schul den van ruim tien millioen over de kop ging. Gedaagden zijn: de Overseas Deposit and Trust Com pany te Londen, de November Realisation Corporation te New York en de heer Alfred Kallir, een Oostenrijker van geboorte, die aan het hoofd van deze beide maat schappijen staat en die ook direc teur van de N.V. Comfin is ge weest. In 1932 beschikte de Comfin oj. over 203.000 pond sterling, die toebehoorden aan 34 crediteuren In het buitenland. Deze firma's stelden er prijs op dit voor hun eigen regeringen geheim te houden. De Comfin respecteerde dit verlangen. Daarom stichtte Kallir m Engeland een filiaal, de Overseas, en vervolgens boek te hij de schulden der Comfin aan deze 34 crediteuren over op een rekening van deze nieuwe firma, die dus in naam de schulden overnam. In feite werd de nieuwe firma in Londen de crediteur der N.V. Comfin, inplaats van de 34 firma's. In de loop der jaren werden aan on geveer 20 van die 34 schuldeisers de vor deringen uitbetaald. Bij het uitbreken van de oorlog waren er nog 14 over, die samen nog ongeveer 200.000 dollar te goed hadden, op dat tijdstip echter kwam de Comfin, door de deviezen-be perkingen in financiële moeilijkheden. Kallir. die zich tot Brit had laten na turaliseren en Sn Londen woonde zag de toekomst donker in, vooral toen de Duitsers Nederland binnenrukten. De schuld aan de 34 firma's kon de Over seas wel eens duur te staan komen, om dat de Comfin, van wie de Overseas ap haar beurt het bedrag te vorderen had, door de oorlog mogelijk niet meer zou kunnen betalen. Daar kwam bij. dat de heer Kallir een Duitse inval in Engeland helemaal niet denkbeeldig achtte. HU aarzelde niet lang. De Comfin had een deposito bij Rothschild and Sons in London, waarover hij als directeur van de Comfin kon beschikken. Hij Jiet 200.000 dollar van het Comfin-saldo door deze bank overmaken naar zrjn broer Otto Kallir in New York om het te be waren, hetgeen Otto Kallir inderdaad (Advertentie LM.) "HERFST 1952 Esders geeft de toon aan in de nieuwste model lenen de laagste prijzen! j Enige voor beelden uit onze nieuwe najaars collectie Vlotte en royale WINTERMANTEL van zuiver wollen fantasie- mohair in geraffineerde kleur stellingen Deze mantel heeft een brede shawl en is zowel met als zonder ceintuur te dragen. Elegante W i NTER JAPON in moderne grijze anthraclet- kleur met zeer apart streep- dessin 25 Deze beide modellen war- den met grootsucces op onze Najaarsshow getoond Ook in geklede wintermantels en speciaal in grote maten lijn wij zeer ruim gesorteerd. 5T ATEN WEG 184 WINKELSTAD - BLIJDORP PLEINWEG Kort Wolpheartfbocht h Winkelcentrum Wereldhaven- Zuid" De vraag waar het thans om draait is, of deze dollars toebeho ren aan de in 1948 gefailleerde Comfin, of aan de Overseas in Vaiden. De curatoren betogen, dat het geld op de bank te Londen, ten name van de Comfin stond ge boekt en haar dus toekomt. Als in die zin zou worden beslist, zou de Overseas, als crediteur van de Comfin 7% krijgen evenals de an dere crediteuren. Komt het echter de Overseas ten goede, dan kun nen de 14 firma's volledig schade loos worden gesteld. Wat de affaire in financieel-tecbnisch opzicht nog ingewikkelder maakt, is de omstandigheid, dat Alfred Kallir in No vember 1946 in New York opnieuw een firma stichtte, de November Realisation Corporation, en aan zijn broer Otto op dracht gaf het geld aan deze firma over te maken ten be ioeve van de Overseas, Na het proces in Amsterdam zal ook in Londen een eïviel geding in deze affaire worden gevoerd. Zo nodig zijn de curatoren van plan in New York hetzelfde te gaan doen. De Amsterdamse rechter zal 11 November uitspraak doen. (Advertentie 1M.) Belastingaftrek voor giften aan kerkelijke instellingen DEN HAAG. In een brief aan de desbetreffende onderdelen van de be lastingadministratie heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat giften, welke reehtstieeks aan geestelijken ter beschikking worden gesteld voor doel einden. die kerkgenootschappen plegen na te streven (bijdragen voor kerkelijk wijkwerk)of voor het verrichten van religieuze handelingen (stipendia voor het leezen van missen, e.d.l worden be schouwd als giften aan kerkelijke instel lingen, welke krachtens een onlangs ge troffen wettelijke regeling aftrekbaar kunnen zijn voor de loonbelasting en de inkomstenbelasting. Hetzelfde geldt voor de bedragen, die terzake van. huwelijksinzegening, doop en dergelijke bijzondere kerkelijke plechtigheden worden voldaan en ten bate van een kerkelijke instelling of van de geestelijke: ais zodanig komen. Met het oog op de toepassing van de belastingfacilitext zullen schriftelijke be wijsstukken moeten worden overgelegd. (Advertentie LM.) Prof. Heere op Middenstandscongres Prof. Oud dringt aan op veel hechtere organisatie SCHEVENINGEN. „Er is nog behoorlijke toekomst voor het am bacht, als het maar zelf meewerkt", zei prof. dr W. R. Heere op bet juhiieum-congres van de Kon. Ned. Middenstandsbond, dat Woensdag en Donderdag in Casino is ge houden. Nadat hij er op had gewezen, dat massa-productie het ambacht gedu rende anderhalve eeuw in gedrang (Advertentie LM.) WASDAS IS PLEZIERIGER GEWORDEN De meeste vrouwen beschouwen wasdag volstrekt niet als een uitspanning, cok al zijn zij nog zo sportief. Maar toch wordt er op het ogenblik met veel meer plezier aart de was begonnen dan vroeger. Het grote probleem van de vlekken is ten- minste radicaal opge lost. De vuilste gezins- was verliest terstond en zienderogen alle vlekken in het vette, welige en zo veilige sop van het blauwe pak Castella. Vlekken vluchten voor Castella! Het Actief Wit, dat in Castella (alleen in Cas tella!) is verwerkt, zorgt ervoor, dat de ontvlekte was vele malen helderder en zachter wordt dan met andere wasmiddelen te bereiken valt. En on danks zijn fabelachtige waskracht kost Cas-1 tella niet meer dan 47 ct (dubbel pak 90 ct). Voor de fijne teas is natuurlijk een speciaal alkallury wasmiddel nodig. Steeds meer vrouwen vertrouwen haar jumpertjes, ny lons, lingerie etc. dan ook alleen toe aan de volkomen. •- alkalivrije Castella Wol was (in het rose pak: 41 ct). Alles, ook baby's Kleer tjes, gaat dan vier maal zo lang mee. Zo klinkt dus alom de naam Castella op was dag! GEN. RIDGWAY OP SCHIPHOL NATO-chef acht medewerking van West-Duitsland onmisbaar (Van ome correspondent) SCHIPHOL. „W« zijn met de opbouw van de verdediging van West- Europa nog niet aan de minimum vereiste sterkte toe, maar we maken grote vorderingen en het zal zeker niet lang meer duren vóór we dat mi nimum bereiken, De goede geest is er al", zei gistermiddag tijdens een pers conferentie op Schiphol de nieuwe hevelhebber van de NATO-strïjd- kraebten in ons deel van de wereld, generaal Ridgway. De Amerikaanse generaal, die na een bezoek van nauwelijks 24 uur aan ons land op het punt stond met zyn eigen Constellation terug te keren naar zijn hoofdkwartier in. Parijs, legde nog in het bijzonder de nadruk op de grote hulp, die hij op militair gebied van West-Duitsland hoopt te krijgen. „Deze kwestie bevindt zich nu op het politieke vlak, maar ik wil toch zeggen, dat ik van harte hoop, dat zij gauw haar beslag zal krfjgen. Het is voor onze kracht in Europa, die de gehele wereld kan redden voor het verlies van vrijheid en vre de, van. het grootste belang", aldus generaal Ridgway. De hoogste militair In Europa, die zo bedachtzaam spreekt, dat het lijkt alsof hij elk woord driemaal over- Actie-comité verklaart: „Rapport van Avro's voorzitter weerlegt bedenkingen niet" LAREN. In een rondschrijven aan de Gewestelijke besturen van de AVRO heeft het Landelijk Comité van Actie uit de AVRO-leden stel ling genomen tegen het „Rapport in zake de mededelingen van de AVRO- voorzitter op het klein appèl d,d. 25 Juli 1952 te Hilversum", hetwelk de voorzitter had samengesteld „ter rechtvaardiging van het door hem gevoerde beleid." Het comité van actie zegt, dat de inhoud van dit 51 pagina's tellende rapport „allerminst een weerlegging vormt van de talrijke ernstige beden kingen tegen de gestes van de voor zitter en het dagelijks bestuur van de AVRO." Men zal er uitvoerig op terugkomen. Het rapport was niet openbaar, doch het werd toegezonden aan de leden van het dageJyks bestuur en de gewestelijke besturen van de AVRO. Het actiecomité zegt, dat de heren W Vogt en de „medebeschul digden" géén exemplaar hebben ont vangen. weegt, voor hij het uitspreekt, wees nog op de grote moeilijkheden, die de materiele bevoorrading van het N.A.T.O.-leger met zich brengt. „De vliegtuigen, de machines en ae bewapening kunnen niet snel genoeg komen", zei deze Amerikaan, die zich niet verder over de kwestie van strategische verdediging van West- Europa wilde uitlaten, dan met dc volgende woorden: „Ik geloof niet, dat het op dit ogenblik aL zin heeft te beslissen waar de belangrijkste lijn van defensie tegen een agressor uit het Oosten moet worden gelegd, midden in West-Duitsland of voor Frankrijk. In de eerste plaats weten wij volstrekt niet, waar en hoe een aanval zou kunnen komen cn daar naast zijn wij, wat kracht betreft, op het ogenblik nog geenszins in een positie om een vijand onze keus op te dringen. Wij moeten maar afwach ten." Tenslotte zwaaide generaal Ridg way nog lof toe aan het Nederlandse bataljon in Korea, dat hij onder zijn commando heeft gehad. (Advertentie I.M.) Amerikaans protest tegen moord op Duitse beambte BERLIJN. De Amerikaanse Ho ge Commissaris in Duitsland, Donelly heeft bü de Sowjet-autoriteiten ge protesteerd tegen wat hij noemt „een flagrante schending van de interzo nale grens door Oost-Duitse politie en het vermoorden van een Duits be ambte." Het betreft een incident in Juli toen 80 a 90 meter binnen de grens van de Amerikaanse zone de Duitser Palzer werd gegrepen door drie of vier Oost-Duitse politieman nen, die hem over de zonegrens trachtten te slepen, aldus de protest brief. Palzer wist zich los te rukken, maar de Oost-Duitsers losten op kor te afstand verscheidene schoten op hem, waardoor hij werd gedood. had gebracht, stelde hij vast, dat het zich de laatste tijd ietwat heeft her steld. „De grote industrie kan maar ten dele voldoen aan de vraag naar werkelijk gave werkstukken. De ambachtsman wèl", zei hij. Prof. Heere achtte een gedegen onder zoek noodzakelijk naar de moge lijkheden, die het ambacht nog zijn gebleven. Hij meende, dat de vol gende halve eeuw zal uitmaken of het ambacht zich kan handhaven. „Het kan een zegen zijn voor de Nederlandse bevolking, mits het zich ook hecht organiseert," zei hij nadrukkelijk. Prof. mr P. X Oud hield een in leiding over „De positie van de zelfstandige ondernemer in het midden- en kleinbedrijf in onze samenleving". Hij stelde daarin duidelijk vast, dat het vrije or ganisatieleven van de middenstand in grote mate zal moeten bijdragen tot ontwikkeling van deze zelf standige krachten. „Op dit punt is de middenstand nog zéér achter bij de arbeidersstand", zei hij. Prof. Oud meende dit laatste te kunnen verklaren uit de geheel verschillende positie van de ar beider en de middenstander. Hij zei dat de middenstand er met kracht naar moest streven die ach terstand in te halen. Ti vee processen-verbaal Monteur deed examen voor zijn compagnon DEN HAAG. Te Scheveningen zijn onlangs examens afgenomen ter verkrijging van een ministeriele ver klaring van vakbekwaamheid in de motorbranehe. S. uit Haarlem, die zich voor dat examen bad laten in schrijven, voldeed aan de toelatings eisen. Van motoren wist hij echter niets af. Ibj besloot zich uit deze moeilijkheid te redden door zijn com pagnon, de monteur H, uit Haarlem, die van motoren alles af wist. maar niet aan de toelatingseisen voldeed, in zijn plaats naar het examen te sturen. Toen de naam van S. werd afge roepen, riep H. „present" Hij legi timeerde zich met het rijbewijs van S waarop hij zijn eigen foto had be vestigd. AUes zou misschien goed zijn gegaan als een der examinato ren met uit Haarlem afkomstig was geweest. Hij kende zowel S. als H. De politie werd er bij gehaald en zowel H. als S. kregen een proces verbaal. Troelstra-oord viert zilveren jubileum BEEKBEKGEN, Op 13 Angus- tus j.L was het 25 jaar geleden, dat hetTroelstra-oord te Beekbergen (Gid) werd geopend. Het oord werd door bet N.V.V. gesticht om hulde te brengen aan het levens werk van mr Pieter Jelles Troel stra. Het jubileum van het Troel- stra-oord zal Zaterdag in intieme kring in Beekbergen worden ge vierd. (Advertentie IM.) N WACCOORD MET HUURVERHOGING (mits „afgeroomd") (Van onze correspondent) ALMELO, Donderdag „Het NW kan accocrd gaan met een verhoging van de haren in het be lang van de volkshuisvesting, mits aan enkele belangrijke, voorwaar den zal worden voldaan." Dit deel de de voorzitter V3n het NW, de heer H. Oosterhuis mede op een vergadering van de Almelose Be stuurde rsbond. Als voorwaarde voor de huur verhoging stelt het NW, dat een deel er van zal worden besteed voor het onderhoud van de wonin gen en het andere zal worden ge stort in een huur-egatisatiefonds, dat zal dienen om de oude en nieuwe huren op een zelfde peil te brengen. Weekblad „De Vlam" verdwijnt (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het weekblad „De Vlam" komt vandaag voor het laatst uit. „Door gebrek aan mid delen" deelde ons de redactie van „De Vlam" mede „moet Ons blad ophouden te verschenen". 55 Westduitse socialisten tegen bewapening, plan-Schuman en vredescontract DORTMUND. De machtige Westduitse sociaal-democratische partij heeft gisteravond het „neen, neen" van haar gestorven leider dr Kurt Schumacher geadopteerd. Zijn opvolger, Erich Ollenhauer, uie Zaterdag formeel tot voorzitter benoemd zal worden, volgde de lijn van Schumacher in de binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden volkomen in zijn rede, die hij tot het partij-congres in Dortmund hield. Hij zei „neen" op de Duitse her bewapening, „neen" op de onafhan kelijkheid, zoals deze wordt aange boden door de Westerlijke gealli eerden m het vredescontract en, „neen" op de politieke en economi sche integratie van West-EuTopa, zoals voorgesteld in Straatsburg en reeds gaande in het Schuroan-plan, 1 In het debat dat op 7ijn rede volg de heeft geen enkele van de 338 gedelegeerden tegen gestemd. Ollenhauer werd toegejuicht toen hij zei, dat de Duitse socialisten de hereniging van hun land voor alles plaatsen. Te dien einde stelde hij voor, dat onmiddellijk bespre kingen gehouden zullen, worden tus sen Rusland, Engeland, Frankrijk en Amerika in plaats van de „eindeloze en vruchteloze nota-oorlog" die ae afgelopen zes maanden gevoerd is. De vier-mcgendheden-conferentie moet tot doel hebben hereniging van het land, vrije verkiezingen ra geheel Duitsland, individuele vrij heid in geheel Duitsland. Hij verwierp vierkant de idee, dat wanneer West-Duitsland zich zou aansluiten bij de Westelijke defensie dit een regeling met Rus land ten gevolge zou hebben. Ollenhauer zei, dat het binden van slechts de helft van Duitsland aan het Westen, de verdeling van het land blijvend zou maken. Vonns verklaarde hij, dat het lidmaatschap van het plan-Schuman en de Raad van Europa reeds een schending be tekende van de voorlopige status van de federale republiek. Het congres, dat tot Zondag duurt, is bezig, de basis te leggen voor de socialistische politiek in twee op handen zijnde belangrijke ge beurtenissen. Deze herfst zal het West-Duitse parlement beslissen, of het de overeenkomst zal ratificeren, tot aansluiting bij de Europese De fensie Gemeenschap en in de zomer van 1053 zullen de tweede algemene verkiezingen gehouden worden. Israel vraagt Westelijken: Stop wapenleverantie aan Arabische landen TEL AVIV. Israel Leeft ine- rika, Engeland en Frankrijk ver zocht verdere wapenleveranties aan. de Arabische landen stop te zetten zo lang deze niet bereid zijn een vredesverdrag met Israel ie sluiten, aldus werd door een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken bekend gemaakt Aan de Israëlische ambassadeurs in Wash ington, Londen en Parijs is op dracht gegeven by die regeringen te protesteren. (Advertentie LM.) I Een verstrooide tandarts in Utrecht, Dronk dagelijks TIP met zijn huisknecht. En zei dan teder: ..Spoelt TJ maar weder". Dit was dan aan geen. dove gezegd. laz. Hr J. M. D., Hilversum, ontv.; l fl. Tip 1 LU. Bootz' Oude Genever Woud der Martelaren in Judea IN Israel wordt een gedenkteken gesticht ter nagedachtenis aan de zes millioen Joodse slachtoffers van het na zi-bewind. Het wordt een monument van een geheel ander karakter dan de in steen gehou- fen, Ooit ter hand geno men* herinneringen, die men Vorig jaar reeds is men. elders in de toe- raeit begonnen met de Nationaal Fonds kan reld tot dit doel heeft eerste aanplant. Hezzal men bomen tndittooud opgericht. Het wordt verrijzen in de bergen doen planten ten name een woxid der martela- van Judea, vlak onder van uit de betrokken ren, een van de groot- de poorten van Jcruza- landen. gedeporteerde ste bebassingsprojee lem. Het tcoud wordt Joden. verdeeld in landsdelen en elke boom afzonder lijk zal een persoonlijk gedenkteken zijn. De foto toont een nieuwe aanplant, waartoe on langs velen in de ber gen van Judea bijeen kwamen. Waar ter we reld ook bureaux zijn gevestigd van het Joods Bloemist had tè veel vertrouwen in zijn knecht DEN HAAG. De wijsheid van het spreekwoord „AI te goed is buur man's gek" is dezer dagen weer eens gebleken aan een bloemen winkelier in Den Haag. Deze placht zijn geld te bewaren in een geldkistje, dat hij verstopte tussen wat oude rommel onder een etalage. Zijn loopjongen, de 19-jarige J. W. H. B„ kende deze bergplaats. Hü had bovendien een sleutel van het geldkistje. Het vertrouwen van zijn patroon bleek hij echter niet naar waarde te schatten. Toen deze in, April j J. weer eens de inhoud van het geldkistje inspecteerde de laatste keer had hij dat in December 1951 gedaan ontbraken er 4.000 gulden. Dc loopjongen bekende het geld te hebben weggenomen. Hij had alles opgemaakt, o.m. door de bestel lingen per taxi te bezorgen. De bloe mist deed geen aangifte bij de poli tie. Hij geloofde in de belofte van beterschap van de loopjongen en stelde deze in staat de vierduizend gulden terug te betalen door per week vijf gulden van zijn Toon in te houden. Niet lang daarna betrapte hij B. opnieuw, toen deze het geld van een bestelling niet had afgedragen. Ook ditmaal accepteerde hij B"s belofte, dat het nooit meer voor zou komen. De vorige week echter ontdekte hij, dat de loopjongen tien gulden uit een busje in de zaak had wegge nomen. Dat was d'e druppel, die de beker deed overlopen. Ditmaal volg de aangifte bi) de politie. Grote belangstelling voor crematie mej. Knappert (Van onze correspondent) HAARLEM, Talrijke vrienden en bewonderaars hebben te Wes ter veld de crematie bijgewoond van mej. E. C. Knappert, oud-directrice van het Lcidse Volkshuis en van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, die Maandag op 92-jarige leeftijd te Heemstede is overleden, In de aula werd overeenkomstig de wens van de overledene slechts het woord gevoerd door mr M. J. A. Molteer, oud-directeur van de School voor Maatschappelijk Werk en opvolger in deze functie van mej. Knappert en door prof. dr W. Banning, bestuurslid van öe Arbeidersgemeenschap de Wood- brokers te Bentveld. Behandeling Velser affaire uitgesteld O HAARLEM De Haarlemse recht bank zou op 6 October beginnen met de behandeling van de strafzaken, die men pleegt aan te duiden als de Velser affaire. De verdachten hebben bij de rechtbank bezwaarschriften ingediend tegen kennisgeving van verdere vervolging. De openbare be handeling van de strafzaken zal nu met in October geschieden. De be zwaarschriften zullen begin Novem ber in raadkamer in behandeling komen, Verzekeraar Iaat bom in vliegtuig ontploffen MEXICO. Rechercheurs hebben Donderdag verklaard, dat de ge heimzinnige ontploffing, waardoor een DC3 Woensdagavond tijdens de vlucht bijna vernield werd, veroor zaakt is door een bom, in de bagage- afdeling geplaatst door iemand, die een grote levensverzekering afgeslo ten had op een der 17 passagiers. Door de ontploffing werd een van de zijden van de romp der machine opengereten. Verscheidene passa giers werden door het rondvliegende metaal licht gewond, ALMA ATA. De Rus Lituev heeft te Alma Ata het Europees record op de 440 yards horden verbeterd. Hij noteerde 51,8 sec, waarmee hij 0,1 seconde onder het bestaande record van de Italiaan Ftliput (Milaan, 8 October 1950) bleef. Amerika arbiter in Soedan kwestie? LONDEN. Groat-Briitannië heeft formeel aan Egypte voorstel len gedaan betreffende vorming van een internationaal lichaam om het Soedan esc volk te nelpen bij het beslissen over hun toekomst, zo meldt AR. Het Britse plan stelt vorming van een uit vier landen bestaande commissie voor, die de supervisie zal hebben over de verkiezingen in de Anglo-Egyptische Soedan. Be commissie zal gevormd worden door Engeland, Egypte en verte genwoordigers van de Soedan ter wijl waarschijnlijk Amerika ge vraagd zal worden als arbiter in da commissie zitting te nemen. Bevan-groep doet aanval op extra hulp uit YS LONDEN. „Ons land is la groter gevaar dan op bijna ieder tijdstip sinds 1940. Dat gevaar be staat uit een snorele overgave van de Britse onafhankelijkheid. Het i? de taak van de Labour-partij een halt toe te roepen aan de ramp spoed en verwerpelijke afhanke lijkheid. Engeland dient geen dol lars van Amerika meer. te aanvaar den als speciale hulp." Zo schrijft het blad van de Brit se linkse Labour-groep „Tribune" aan de vooravond van de jaarconfe rentie van de Labour-partij. „Dit is geen anti-Amerikanisme,** zo gaat het artikel verder, „de Marshall-hulp bijvoorbeeld was een. grote ruim opgezette onderneming. Doch speciale hulp voor Engeland is iets anders. Gedeeltelijk wordt zij gebruikt om Engeland te dwin gen deel te nemen aan een bewa- peningsprogram, dat boven zijn krachten gaat." VAN praam tot motorschip" is do titel van «en in boekvorm by de Uitgeverij N.V. Bora te Assen versche nen feuilleton, handelend over dine scbippersgeneratms ra een tijd. dat de Nederlandse binnenvaart nog romantiek bezat, Maar. ook als boek is het ma- nuscriot vaa L. Kombrink een feuille ton gebleven; een feuilleton, waarvan men sterk de indruk heeft, dat het per- aflevering is afgeroffeld, ook al moge de historische voors'udie van de auteur fhet verbaal begint m de 38e eeuw) degelijk zyn gewetst. Hoe verder men m hel boek vordert, des te ir.eer komt men tot de overtuiging, dat het weer geven der feiten vluchtiger is geschied, en dat cr meer hiaten zyn ontstaan. Daardoor knjgt de eerste generatie van het schioperfgeslacht Post de meeste en de laatste de inutste gestalte. Ge beurtenissen. die in de eerste hoofd stukken uitvoerig zijn beschreven, wor den verderop ui enkele koiic zinnen afgemaakt of zelfs tegengesproken. Zo ver naait de auteur midden in zijn boek van -en schipperszoon, die 2ijn ouder* verwijt, dat zij hem schrijven noch lezen hebben geleerd. De vader ver ontschuldigt zich dan met zyn eigen analphabetisme. ofschoon de schrijver dezelfde man m de eerste bladzijden uit de Bijbel laat voorlezen.... Bepaald onsympathiek doet de epi sode aan. waarin op Goebbelse wijza een Joodse turfschipper wordt ge schetst: een dissonant, in de reeks lich- telyk wrange, maar vaak ook zoete accoorden gewrocht door een vlot ver tellet tv ie echter elk begrip voor ver houdingen en Jogica vreemd is, De Franse schrijver Robert Crottet heeft al enkele merkwaardige boeken op zyn naam staan, waaronder één over de Skolt-Lappen. zijn levensgevoel ken merkt zich door een tamelijk filosofi sche. aan de mystiek grenzende inslag, waarmede hij rondom de figuren, die hij tekent, bepaalde spanningen legt. Itt zijn nieuwe boek ,.l)e Koopman van het Geluk" (Vaa Loghum Slaterus, Amhcm) heeft Crottet door middel van. v<»n symboliek getracht het conflict van de moderne Europese mens met het rationalisme met zijn tijd vorm te ge ven. Aan een medisch student, die door een griezelige ervaring i« het lijkenhuis geschikt is in zijn verstandelijke zekér- hele. openbaart zich „de andere we reld" positief, nadat hij in Lapland een vrouw heeft ontmoet, met wie hij een schokkend, nogal occult, avontuur be leeft op een eiland in hét Ladogameer. Het verhaal, een bekentenis tn brief vorm van een vriend aan een vriend, is gaaf en strak gebouwd en zuiver van taal U 4M).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3