VOORAL VOOR DL- VROUW Zwart of wit Exotisch hapje Beeldige toiletjes op Gerzons wintershow Burgemeester opende de propaganda-week In 1972 zal het wel weer hopeloos zijn yrijdag 26 September 1952 Travancore door Van j den Tak vlot gebracht Wijkcentrum Crooswijk treedt naar buiten Binnenkort hoopt men begin te maken met opknappen van het gebouw IMPRESSIE VAN EEN SIMPELE ZIEL Oudjes genoten in de Aula Honderd firma's op Yochema Vesta een speelbal van stromingen Binnen een etmaal zijn de man- nen van de N.V. W. A. van den i Tak's Bergingsbedrijf er in ge- slaagd het Zweedse motorschip Travancore, dat gisternacht nabij i dc Eemhaven in zinkende toestand aan de grond was gezet, vlot te i brengen, Duikers hebben allereerst het gedeelte van het grote gat aan i stuurboordzijde, dat onder water zat, zo goed als het ging gedicht, i Inmiddels werd zo snel mogelijk o.m, met hulp van een drijvende j kraan, de op het voordek gestuw- i de lading en ook een gedeelte van 1 de goederen uit het voorste ruim gelost. De Travancore werd daar- i door zo veel lichter, dat het voor- schip omhoog kwam en het gat bo ven water. Gisteravond tegen zes uur kon het Zweedse schip wor den weggesleept en naar de Maas- havén teruggebracht. Zoals bekend is Van den Tak ook bezig met de berging van het na een aanvaring gezonken motor schip Vesta van de Duitse Neptun ReedereL Het schip, dat nabij de Westgeui tussen Vlaardingen en Maassluis gezonken ligt, blijkt een speelbal van de aldaar staande stromingen te zijn. De bergers hebben opgemerkt, dat het vaar tuig voortdurend beweegt. Het zal daarom niet eenvoudig zijn de Duitse boot boven water te krij gen. Volgende week hoopt 'men voort te kunnen gaan met het ver- wij deren van de lading pyriet. Wanneer het lukken zal de Vesta te lichten, valt niet te zeggen, aangezien zich allerlei factoren kunnen voordoen, die men niet in d'e hand heeft. (Van een onzer verslaggeefsters) En waarom niet eens een exo tisch hapje? Als V Chinees gaat eten in de stadtien tegen een, dat U met een loempia begint. Maak ze nu eens zelf, het ia weer eens toat anaers tussen de biefstukde wen telteefjes en de andijvie. Moeilijk is het niet. Maak een beslag van bloem met water (voor al geen melk gebruiken!) en als U het erg lekker wili maken kan er het unt van een ei door. Bak flensjesdunne van het beslagdie aan beide zijden mooi bruin zijn. Dat is dus da buitenkant van de loempia. Nu de inhoud. Daarvoor hebt U nodig dunne, smalle reepjes mager spek, Jie U met een snippertje knoflook (ja. dat moet hoor, anders krijgt U de echte smaak niet!) op een klein vuur bakt. Zodra het spek licht bruin is (U mag in plaats van spek ook wel vooraf gezouten garnalen nemen, als U dat lekkerder vindt), doet U er fijn Chinese of ditte kool bij. Die moet wel even voorgekookt zijn, anders wordt hij niet gaar ge noeg Cn U laat het geheel goed doorfruiten. Dafc is het vulsel en U rolt of vouwt het in het flensje. In de oven kunt U de loempia warm houden. U zult zeggen, waar blijft zo dat knapperige korstje dat er in het Chinese restaurant omzit. Kan ook, maar dan moet het met die flens- jes even anders. Dan bakt ze nl. maar aan een kant (de binnenkant) 1 lichtbruin, Als U het vulsel in zo'n flensje hebt gevouwen en het ge-! heel met water hebt dichtgeplakt, wordt de loempia vereer in de fri- tuur gaar gebakken en dan krijgt U dat „echte" effect. i (Van onze medische medewerker) Nadat de mens enkele tientallen eeuwen het vuil aan de oppervlakte van zichzelf en zijn textiel heeft verwijderd met een zeep, verkregen door het koken van natuurlijke vetten met loog, is de chemicus sinds ongeveer twintig jaar be2ig om dit vertrouw de wasmiddel door geheel synthetische producten te vervangen. Deze nieuwe producten zijn in twee opzichten, beter dan de oude zeep: ten eerste geven zij een sterke verlaging van de oppervlaktespan ning en verwijderen daardoor vet en vuil beter, en ten tweede geven zij met de kalk ia hard water geen onoplosbare verbindingen. Het zijn tevens deze beide eigenschappen, die van preventief hy giënisch standpunt enige aandacht verdienen. De oppervlaktespanning is een De gevarer zeer .ingewikkeld verschijnsel van dit grot waarover een gehele krant te vul- reet en indi len zou zijn. U kunt het elemen- vaar heeft tair bestuderen aan het gedrag van aan den druppels water: op een schone nieuwe zepes glasplaat vloeit een druppel water dat bepaalde uit, op een vette oppervlakte blijft het bescherir de druppel bol staan. Dit verschil huid verlieze berust op verschillen in spanning mé verschijn aan het grensvlak water-glas en kunnen alle water-vet. Voegt men aan het wa- een wat dra ter zeep toe, dan verlaagt men recht eczeem deze spanning en de druppel vloeit heeft kan pre ook op een vette oppervlakte uit; van deze zei dit is de zg. „wetting" of natma- smeren met i kende werking van zepen. Ons ge- eenvoudige zi keerd blijft een vettige naald, kee kan ma voorzichtig op het wateroppervlak dan bestaat i gelegd, daarop drijven en eenden overgevoeligh, maken hun veren vet met een middel zelf e: Vrijwel eender doel; de eend blijft, een andere 2 drijven op een luchtkussen, dat ken. zich tussen zijn vöor water ondöor- dringbare veren bevindt. niSe verlaïen Nooit zal ik het stomver- j f baasde „gezicht" vergeten van oppervlakte e de eend. die als een bakstpen n zonk in een aquarium waarin u eatcrf een chemicus zojuist een nieu- „L.., g_„n "1 we synthetische zeep had uit- uiterst kleine gegoten. Even onvergetelijk gjg™ kleine was trouwens het parmantige telend Pt>' hH - gezicht van de- chemicus. Op dezelfde veranderingen in de oppervlaktespanning berust het vermogen van zepen om vet en vuildeeltjes los te wekéh van een e_far 1 K' onderlaag en Zwevende in het wa- {Dit laatste 1 ter te houden. En dit vermogen ia haast zeggen bij de nieuwe zepen opvallend directe, gevaa: groter dan bij de goede, oude ver- zondheid van 1 trouwde zeep. steden in Marinelandingsvaartuig in moeilijkheden Het marinelandingsvaartuig L- 9602, dat vannacht om kwart voor een. uit de Waterweg naar dé Noordzee vertrok, geraakte enkele minuten na het passeren van de pier onklaar tengevolge van de ru we zee. Om vijf minuten over één vroeg de L. 9602 dringend otn sleep- bootassistentie waarop de sleepboot Schelde van L. Smit en Co onmid dellijk te hulp uitvoer. Om 10 voor vfjf vanmorgen slaagde men erin. een sleeptros vast te maken en de Schelde kreeg toen de kans het lan dingsvaartuig naar de Waterweg terug te slepen. (Advertentie I.M.) middags om half drie. houdt Mevr. THEA BLOK een- causerie en demonstratie met de wereldbekende Three Fiowerg huid verzorgingsproducten een creatie van RICHARD HUDNUT - New York in de grote Recreatiezaal van Uw Warenhuis, tussen Beurs en. Lau reaat oren. Gratis kaarten verkrijgbaar, recht- gevende op een gratis Thé-complet, aan onze INLICHTINGENSTAND. Vroom Dreesmann Rotterdam N.V Echter niet alleen Uw najaarstoilet is belangrijk, doch ook de juiste make up en een goed verzorgde huid. Op Donderdag 2 October, des Wenn du denkst dass ausgerechnet du der einzige bist. Darm musa ich dir leider sagen, dass das gar nicht so ist. - Natuurlijk bleven wij binnen be paalde grenzen. We vonden Mariene Dietrich enorm brutaal met haar Johnnie, toenn du Geburtsdog host bin ich bel dir zu Gast die ganze Nacht "We zouden die tekst voor geen geld in de nabijheid van onze ouders heb ben gezongen. Maar we bewonderen haar moed toch blijkbaar heimelijk, want we draaiden die plaat tot in het eindeloze. Het was iets voor volwas senen, voor artisten, dachten we; in elk geval-was het iets, wat-wij nooit zouden doen.. De theorie van die ene grote liefde heb ik mijn dochters maar bespaard. ik geloof, dat een „ongelukkige lief- de" hen daarom minder zwaar weegt 1 dan mij, al hebben ze (onzalige erfe-1 nis) mijn gekwetste IJdelheid. Maar verder heb ik niets voor hen kunnen doen. Het zout ïs de pap en vier-, 1 vijfmaal per avond dringt de „Kiss of flre". tot onze huiskamer door, en zelfs mijn jongste van dertien zingt ernstig: Love me to-night and let the devil take to-morrow. Het klinkt mij overigens eerlijk gezegd prettiger in de oren dan wie schön es 1st wenn man eine Hebt die ma» nie vergiszt, en niet alleen om de taal. Maar wat nog steeds onveranderd is, dat is de slaafse houding, die de vrouw in die liedjes wordt voorge houden. Nergens schijnt het sprookje van de onderworpenheid van de vrouw aan de man met zoveel succes te worden verteld als in een regel als If I'm a slave ft is a slave I want to be. Toegegeven: het klinkt uit de mond van Tony Arden bijzonder aan-' trekkelijk, en.ik kan me best voor-; stellen, dat mijn dochters er prompt ingevlogen zijn. Ze zouden me maar een ouwe zeur vinden, als ik hen zei, dat de po3ltie van „a slave" in geen enkele omstandigheid plezierig ïs. Ze zullen me: pas.geloven, als ze een schop van hun heer hebben gehad. Ik teloof alleen, dat ze een beetje har- er zijn dan ik. Nee, ik heb als moeder niets te stellen tegenover een kiss of fire. ïk kan alleen maar hopen, dat de avond, dat we Billy Holliday alsmaar haar Gloomy Sunday zullen horen uit schreien nog een beetje uitblijft. En ik zie vreselijk op tegen de tijd, dat ze maar niet genoeg krijgen van de trieBte cynismen van Pearl Bailey. Mijn man dreigt soms: ,.lk gooi die gramofoon nog eens het raair. uit." En ik heb een enkele maai wel eens neiging om zo 'n plaatje valse roman tiek kapot te laten vallen. Maar tk doe het niet. Ik leer er zo vreselijk veel van: dingen, die dochters nooit aan hun moeder vertellen. J. L. In Overschiet Eerste paal voor zeven flats Woensdagmiddag 1-October zal de eerste paal worden geslagen voor de bouw van zeven grote flats, eik bevattende negen woonlagen plus werk wordt uitgevoerd door de kelder in de Kleinpolder West. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V". van Vliet en Van Duist. De gebouwen zijn ontworpen onder ar chitectuur van de Dienst van Volks huisvesting. Het betreft hier hoofd zakelijk drie-kanverwoningen. Het gehele complex omvat 756 .wonin gen. In het Modehuis van de Gebr. Gerzon N.V. heerste gistermiddag een genoeglijke stemming. Vele da- mes hadden zich rond de tafeltjes •geschaard in afwachting Van de herfst- en wintershow. die haar zou meevoeren naar de komende win terdagen en, niet te vergeten, de winteravonden. De avondtoiletten toch verplaats ten ons reeds in gedachten naar hoogtijdagen, zoals we die in hoofd zaak 's winters beleven en de uit gelezen collectie, die hier getoond werd was wel voor zulke evenemen ten bestemd. Beeldige kanten toi letjes met stola of bolero, die het geheel weer omtoveren tot een an dere róbe. Strapless japonnen, soms met losse kanten pofmouwtjes dit geeft een grappig effect bo lero's met de dit jaar zo moderne ballonmouwen en zelfs een kraal met mouwen aanéén, die afgelegd kon worden. Maar dit was natuurlijk niet het begin van de show! Allereerst wer den enkele peignoirs getoond, die zeker de begeerte van menige vrouw 1 opwekte. I Gerzon bracht in zijn collectie veel zwart. Verder trad jersey hier 1 niet op de voorgrond. Prachtige wollen stoffen en zware zijde vorm- iden het materiaal voor de mantel- costuums. Een bijzonder fraai exem plaar, vervaardigd van zwarte zij de, was gegarneerd met fluweel in dezelfde tint. De meer geklede japonnen ver tonen vaak een boog boordje, Grap pig was een zwart zijden toiletje met een enorme wijde rok. Hei kraagje, van achter vrij smal op staand, ging aan de voorzijde over in een hoge boord waar de kin van de mannequin geheel in verdween, Het coquette kleine hoedje, dat hierbij gedragen werd, getooid met ecu genopte voile sommige nopjes ter grootte van een knikker gaf het geheel een speels effect. De wintermantels, meest langha rig (sibelïne) waren stuk voor stuk zo fraai, dat een keuze hieruit moei lijk zal zijn. Opvallend waren de plas tic-tasjes in de vorm van een koekdoos, sommige transparant, zo dat men poederdons en lipstick kon onderscheiden. Deze show, niet in het laatst door de juist gekozen accessoires, verdient zeker het prae- dicaat „goedverzorgd". ngHMAS is nog niét terug?' „IK' zou nou z'n mand. óoJc maar weg doen," vindt de eierboer. Ach ja, weet hij veelMaar die mand blijft staan. Onderwijl heeft dikke zusje een verhaal gesponnen om de ene witte muis, die ze ..op dat school tje heeft ontmoet. Elke morgen gaat dat beest mei de tram. naar dg'stad en koopt een ijsje voor hem- alieen. Soms wil die er nop een Sokdfop bij maar dat kan niet taant dé win kel met de drop is dicht. Dikke zusje vertelt dit met een vroom gezicktje en ik knik teder van ja, alsof ïk 't allemaal geloof, ,rDa's nou verkeerd, hè,", «indi zoontje, „een muis kan niet in een tram, dat weet ze best. Ze kletst maar wat voor de flauwekul." Dat komt, hij heeft iets bitters deze dagen, want de pech zit hem hardnekkig na. Neem nou-dat geval met z'n tof. Dat ding tuas pas nieuw, met punaises erin en met groene en rode strepen erop en' net heeft hij hem of het wordt knikkertijd. Gewoon pan de ene dag op de an dere. Zo'n tol is nou éen waarde loos vod. „Een muis is een muis," praat hij tegen dikke zusje, „dieheeft geen Seïd, als je d«i maar weet," ,,'s Welles," pie Pt zusje, ,,'s welles" en ze draaft naar het raam, u;ant er staan twee mannen bjj het hek. Als zoontje 's middags uit school komt. zijn die mannen er nog, maar nu zitten ze tot .de, nek toe in een kuil met nog een tenije bonen hun hoofd bovendien. Ze hebben petten op en brede rode gezichten. „Ze zoeken naar de telefoon," weet zoontje, „ze zoeken effen de tele foon, want. die is in de prak. Die moeten ze nou maken, hè." „Ze koken op een kacheltje," ver betert dikke Zusje kalm en met dui delijk overwicht taant tenslotte is zij de ganse morgén geen tel won die kuil vandaan geweest. „Ze smelten teer," zegt zoontje. Maar dikke zusje zegt koppig „nee, dat wa si geen teer, dat was een bus." „Maar daarin zat dat zwarte," houdt zoontje vol, „van dat hele erge zwarte, dat kleeft: Dat heb je toch wel gezien?" Hij praat nu op gelegd lief want hij wil dat ze zijn kennis van zaken erkent. Dikke zusje kijkt oplettend,, schudt dan van nee. ,,'t Was niet zwart, 't was wit." „Hu," hapt zoontje, „wit, zeker melk. Melk voor de pap. Pap voor de telefoon.*' Nu lacht hij toch, maar Verre 'van vrolijk, zo met een bitter „ha-ha-ha" erin. Dikke zusje, streng en wit om d'er neus want ntt is ze hoos, piept drie keer fel het ruziewoord ,,'s nietes. En zegt dan tegen mij op een tonn van vak-vrouwen onder el kaar, wat er. nou wel in die bus 2at. ,,'t Was water... Water voor die menere ze thee.,, (Advertentie L M.) Met een hartelijke speech heeft burgemeester mr G. E. van Walsmn in hét wijkcentrum Crooswfjk aan de Van Reynstraat, gisteravond de propa- gandawcek geopend, die uitgaat van een aantal in Crooswyk gevestigde organisaties en verenigingen. De burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote, werd met applaus begroet. In zijn réde wees de burgemees ter op het feit, dat samenleven in een grote stad alleen mogelijk is indien de wijken een eigen karakter krijgen. Noodzakelijk is het samen hang te zoeken ln de onderdelen, waarin de stad uiteenvalt. Het ver heugt mij, aldus de burgemeester, dat de bevolking van Crooswijk de handen ineen heeft geslagen om mee te helpen aan de ontwikkeling van de wijk. Mr Van Walsum eindigde met het uitspreken van de beste wensen voor het werk, dat deze win ter in het wijkcentrum zal worden ondernomen. De heer C. J, Coppens, bestuurs lid van het Crooswijk's Volkshuls, releveerde, dat het voor het eerst was, dat de in het gebouw aan de Van Reynstraat gevestigde organisa ties en instellingen gezamenlijk naar bulten treden. Grote en verantwoor de plannen zijn er om het gebouw in een goed geoutilleerd wijkcen trum te herscheppen, waarvoor een bedrag van f 50,000.tot f 100.000, nodig is. Zeer binnenkort hoopt men een begin te maken met het opknappen van twee lokalen. De vorige winter kwamen er per week gemiddeld 2000 mensen over de drempel van het gebouw en deze winter zal dit aantal nog hoger worden. Na de heer Coppens sprak drs E. Lopes Carcozo namens de Neder landse Bond voor Sociaal Cultureel Vormingswerk. Hij deelde mede, dat de provinciale overheid van Zuid-Holland bereid was bij te dragen in de verbouwingskosten. mits ook uit eigen kring gelden beschikbaar werden gesteld en mits daadwerkelijk met de plannen zou worden begonnen. Een programma van volksdans, zang, fanfare toonde hierna iets van het werk van de diverse verenigin gen. De burgemeester en diens echt genote en de andere belangstellen den bezichtigden vervolgens de tentoonstelling in het gebouw, die aan de propaganda-week is ver bonden. Heus, wij zijn hier In Europa veel te secuur. De schrijver Lin Ju Tang heeft het verschil tussen Oost en West aangegeven door tc zeggen: als Chinezen tunr.cls bou wen doen ze het ar.ders dan wij. Er 3taat een groep aan dc ene kant en een groep aan de andere Uar.t van de Jangsckiang. Ze beginnen tegelijk te graven. Als ze elkaar tegen komen zeggen ze ..hallo" in het Chinees cn de tunnel is klaar. Graven ze elkaar voorbij dan kun nen Zc het ook riet helpen, maar achteraf zijn ze dankbaar, want ze hebben er dan per ongeluk twee, een voor voetgangers en een voor voertuigen. Zo zouden wü het ook moeten1 doen, dan gaat het vlugger. Des- noods hoeven wé niet aan twee kanten te beginnen, maar alleen 1 aan één kant en dan kijken waar >v\j uitkomen. Zoiets houdt het werk boeiend. Het zal een enorme 1 belevenis zijn om de laatste schep pen zand weg te graven en legen een -houten vloer te stoten.; Dan gauw een zaag er bij om de vloer te openen en kijk eens aan, wij zijn in de Openbare Leeszaal van Purmerend, een beetje ver, maar ach Nee. dan de Rotterdammers, die leden de dingen wel wat vlugger! ANNIE M. G. SCHMIDT' De aula van de HBS aan het Afrikaanderplein was 23, 24 en 25 September tot de laatste plaats bezet toen voorzitter P, C. Trouw borst van de Ned. Bond voor Ouden van Dagen zijn publiek verwelkomde. De oudjes werd een programma aangeboden, waaraan o.a. mede werkten: op de eerste avond de toneelvereniging „Nieuwe Kracht" en op de tweede en derde avond de Ober Gurl Kapel, Van BerkeTs cabaretgroep, Boelero en Visser, goochelaars en de Metro's. Onno dig te zeggen dat de oudjes uit bundig hebben genoten. /N 1972 zal ik bedflagd verslaggeefster door de Amsterdamse tun nel fietsen om in Amsterdam-Noord de heer P. Klein, industrieel, te interviewen. „Waf denkt u van de bestaande tunnel?" zal ik vra- gen (een zeer onnozele vraag, manr daar zijn we voor). „Hopeloos", zegt de heer Klein, totaal verouderd. Het brotngangersproblcem irordt met de dag nijpender. Twaalf niUZioen brojjigongers moeten dagelijks de tunnel passeren. Er moet een bromgangerstunnel komen, want'zo kan het niet langer." „Ik begrijp, dat de plannenma- die er gaande is: „Zij aan zy aan zij kers van 1952 dit niet hebben kun- aan zij voor een bromgangerstunnel nen voorzien, Per slot was de onder het IJ". Er zijn vier plannen, bromschocn in 1902 nog niet uit-' maar pas over tien Jaar zal men gevonden, maar toch, ik heb in- met het bouwen van de tunnel be- dertijd al gezegd: maak een re- frinnen. En iedere dag neemt het servetunnel voor dat verkeersmid- aantal bremgangers met een mil- del, dat binnenkort wordt uitge- Hoen toe." vonden, het doet er niet toe welke Zo zal dat Interview verlopen in liét zijn zal." 1972. Ik zie hetnu al aankomen. „Ja." zeg ik dan schuchter, „Ik Wat voor tunnel cr ook wordt ge- heb mijn eigen bromschoenen ook bouwd, verouderd zal hij wezen thula moeten laten, ik durfde op binnen twintig jaar en ik zou zeg- mijn leeftijd niet meer tussen al gen als de tunnel over twintig jaar het voetvolk met een vaart van toch niet meer deugt, maak dan zestig kilometer." nu gauw even een voorlopig tun- „Ja," zegt de heer Klein, „u hebt neltje en kijk het nog eens aan, natuurlijk gehoord van de actie doe het niet zo secuur. Een honderdtal firma's tal deelne men aan de eerste gespecialiseerde beurs voor de chemische en pharma- ceutiscbe industrie en de voedlngs- en genotmiddelenindustrie, welke Onder de naam Yochema '52 van 21 t.m, 29 October in de Ahoy-hallcn te Rotterdam zal worden gehouden. De exposities zullen een opper vlakte beslaan van ongeveer 3200 M2 netto, Hierop zal een internationale verscheidenheid van machines, appa raten, werktuigen en andere beno digdheden worden aangeboden. Ook de Nederlandse industrie zal een belangrijke plaats innemen en op ongeveer een derde deel van de expositieruimte beslag leggen. Ge lijktijdig met de Vochema "52, en ais onderdeel daarvan zal te Rotterdam een congresweek worden georgani seerd, Hieraan zullen het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, afdeling chemische techniek en de Nederland se Chemische Vereniging hun mede werking verlenen. Geslaa^a voor het eanóïdaatsexamen economie; H, Groenendijk te Rotterdam. Na met goed gevolg afgelegd s)ot- exainen is het aeconuntantsdiploma van het Nfcd. Instituut van Accountants uit gereikt a&n onze stadgenoot Vos Geslaagd voor het candidaatsexamm ln de economische wetenschappen de Rotterdammers me}, E. Hamburger en de heren A. M. Tabük. G. M. Mossel man en M. Versluis. Eert «a« de sierlijke cockfaiitot- letten uit de collectie «a« Ger zon. Grappig teas het hoedje, uer- «aardipd va» tricot en opgewerkt met paillet jes.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7