Bad- en zweminrichtingen vragen ontheffing omzetbelasting Klemmen van stroper gevaar voor de mens GAYELORD HAUSER (tiJ'oTP omzeilt lastige vragen RAK Zaterdag: Dierendag Uit het isolement (I) GELEZEN- Voorwaardelijke straf voor penningmeester sportclub Werkgevers geven Benelux overal de schuld van a BedrijfsorganisatieFinanciële lasten zijn ondragelijk Vrees voor Duitsland speelt plan-Eden in de kaart Redder der duiven tijdens bezetting overleden Eltens gemeenteraad vraagt autonomie IJdelheid werd gestraft Met verduisterd gemeentegeld moest ,,S. V Heerlen" eerste klasser worden In Ginkelse bossen is uitkijken de boodschap voor elke wandelaar Jïïi,S5la,-^s Voortvluchtige Noor ivil niet geloven, dal hij vrij man is Ontslag aan Haagse verpleegster wekt debat in de raad BELGISCH VAKVERBOND: Levensstandaard in België en Nederland moet worden aangepast Een vriendenboek op 75ste verjaardag van prof. Casimir Door Fedde Schurer V- en gewogen Dinsdag 30 September 1952 IMP AMSTERDAM, De Nederlandse bad- en zweminrichtingen verzoeken in een uitvoerig request de minister van Financiën met klem hen vrij te stellen van heffing- van omzetbelasting. Zij betogen, dat financiële moei lijkheden hen de laatste jaren zeer ernstig bedreigen, hetgeen zy beslist niet in het belang achten van de volksgezondheid. De oorzaak van de moeilijkheden is volgens de Bedrijfsorganisatie Bad- en Zweminrichtingen de na-oorlogse stijging van de kosten met 250—300 pet, terwij] de toe gangsprijzen in de meeste gevallen mot niet meer dan 75 pet konden worden verhoogd. Daar komen nu nog bij het voortdurend oplopen van de prijzen voor kolen en elec- triciteit, terwijl de voorgestelde wijziging van de omzetbelasting als zy van. kracht wordt een nieuwe lastenverzwaring betekent, die uit maatschappelijke en hygië nische overwegingen niet op het publiek kan worden afgewenteld. Uit veel interessant cijfermate riaal. dat het request vermeldt, blijkt dat er in het gehele land 188 badhuizen, 330 onoverdekte zwem inrichtingen. 51 zeebaden en slechts 10 overdekte zweminrichtingen zijn. dus: één overdekt zwembad voor elke 260.000 Nederlanders. Ook het aantal badhuizen is niet bepaald overvloedig te noemen. Rond 66 pet van al deze inrichtingen zijn in exploitatie bij gemeenten en stich tingen. die geen winst willen ma ken. Vele particuliere instellingen iii!ii!;iiiitiiiiiniiiiiiaii!iii!ii5iiiiiiiiiiii5iiii:m.ii!i Vervolg van pag. 1 politiek nog in de kinderschoenen. Alleen een zo nauw mogelijke band met Engeland kan de balans in evenwicht houden. Daarom ver-, klaarde hij zich vurig voorstander van de voorstellen der politieke commissie. Daartegenover vonden dan'de Italianen, dat de voorstellen een te nauwe verbinding tussen de Raad van Europa en de gemeen schap der zes inhielden. Hoe de Nederlandse socialisten er over denken, hebben we nog niet gehoord: Misschien komt dit vandaag nog. Wij hebben alleen de indruk, dat ze wel met hun con tinentale partijgenoten zullen mee gaan. De andere Nederlanders steu nen eveneens het voorstel zoals het daar ligt. De afwezigheid van Spaak werd in het debat als een leemte gevoeld. Hij ïs geheel ondergedoken in de verkiezingscampagne voor de Bel gische gemeenteraden. Hij heeft echter in het begin van de zitting op duidelijke wijze zijn steun aan de Britse voorsteden uitgesproken. Worden deze aangenomen dan komt hij dus wel als een soort stootblok te staan tussen de voorzitter der Hoge ^Autoriteiten, Jean Monnet en de Britse minister van Buitenland- Se Zaken, Eden. Monnet is naar hier intussen bekend werd totaal niet te sprekeq over de vergaande ineensêrengeling van de Kolen- en Staalgemeenschap en de Raad van Europa, Hij wil de duurbevochten souvereiniteit hardnekkig bescher men. Spaak zal daarom al zijn gro te diplomatieke gaven nodig hebben om een breuk te vermijden. ,r (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In de ouderdom van 65 jaar is Zaterdag in het Am sterdamse Diaconessenhuis overleden de heer J. Hornstra uit Amsterdam, een bekende persoonlijkheid in de wereld van de duivensport. Toen tij- ,_dens, .<ie laatste, oorlog de bezetters eisten, dat alle postduiven moesten worden afgemaakt, heeft de heer Hornstra in Den Haag bij de Duit sers stappen ondernomen om deze massale slachting te voorkomen. De Duitsers hebben het bevel toen gewijzigd. De dieren mochten blijven leven, mits zü in de hokken bleven en daar niet uitkwamen. Maar voor het nakomen van deze opsluiting moest de heer Hornstra, met zijn leven borg staan, hetgeen hy deed. Hij kan dus met recht worden be schouwd ais de redder van de Neder landse postduiven in de oorlog. De heer Hornstra bezat zelf .een enorme collectie duiven, ook is een pestduivenras naar hem vernoemd. Gromyfco naar Moskou BONDEN. De Sowjet-ambas- sadeur te Londen, Gromyko, zal vanmorgen naar Mo&kou vertrek ken. Op de ambassade van de Sowjet-Uaie te Londen weigert men de réden van dit bezoek be kend te maken. NIJMEGEN. De gemeenteraad van het voormalige Duitse plaatsje Elten heeft een beroep gedaan op de betrokken Nederlandse autoriteiten om hem autonomie te verlenen. Tot nu toe is de rasd een adviserend col lege. Naar wij vernemen is aan de raad meegedeeld, dat aan zijn wen sen niet kan worden tegemoetgeko men, zolang de status van het gecor rigeerde gebied nog niet definitief is geregeld bij een vredesverdrag. blijven in stand dank zij gemeen telijke garantie-stellingen. Tot het bouwen van nieuwe bad en zweminrichtingen komt het de laatste jaren vrijwel nergens, be toogt de Bedrijfs-organisatie. De kosten zijn zó hoog. dat zelfs de overheid er niet aan begint. In plaats van de belastingdruk voor het bad- cn zwembedrijf te verminderen betekent het Wetsont werp Omzetbelasting een niemve verzwaring, die het bestaan van het reeds te geringe aantal bad- en zweminrichtingen ernstig bedreigt, voert de Bedrijfsorganisatie aan." Afschriften van het request zijn verzonden aan voorzitter en frac tie van de Tweede Kamer, en aan de leden van de Commissie voor belastingen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wegens een strafbare ijdelheids-overtreding" heeft de Amstercfaxnse politierech ter, mr L. de Blécourt, de 40-jarige mevrouw Cfcr. N. D. uit Amsterdam tot f15.boete subs, vijf dagen hech tenis veroordeeld. Mevrouw D. had in het begin ven dit jaar een vriendin uit Zwitser land op bezoek gehad. Zij wilde per se jonger zijn dan deze vriendin hoewel zij een maand ouder was. Toen heeft zij de geboortedatum 1912 in haar paspoort veranderd in 1913. Mao/r een half jaar later verkeer de haar vreugde in droefheid toen zij cp reis ging ,naar Brussel De douaniers bij Roosendaal sagen met één oogopslag wat er aan de hand was. Et volgde proces-verbaai en het paspoort ging bij de stukken. „U wilde natuurlijk liever 39 dan 40 jaar zijn", merkte de politierech ter op, nog voor de zaak was be gonnen.. „Maar de tijd is onverbid- delijk. U hebt het bovendien erg onhandig gedaan, je ziet het zo. Het was een grap", zei mevr. D. beschaamd. En de officier nam ook direct aan dat hier geen sprake was van een misdadig voornemen, maar dat al leen ijdelheid een rol had gespeeld. Hij eiste 75 boete maar zei waar schuwend: „Et staat twee jaar op." (Advertentie t.M.f DEN BOSCH. Het Gerechtshof te Heerlen heeft in hoger beroep de 36-jarige J. L. B. veroordeeld tot ecu voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. B., die thans een restau rant drijft, had destijds als gemeente ambtenaar, verbonden aan de Volks- credletbank te Heerlen, in de jaren 19481950 een bedrag van ongeveer 11.000,aan de Volkscredietbank onttrokken om de voetbalclub „S.V. Heerlen", van welke club bij pen ningmeester was, groot te maken. In verband met dit vergrijp werd B. door de rechtbank in Maastricht ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke zes maanden> De advocaat-generaal had voor het Bossche Hof een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar geëist, daar hij van mening was, dat B. niet alleen de schuld moet dragen van deze manipulatie, doch dat ook het bestuur van de Volkscredfetbank, dat (Van onze correspondent) EDE -— Wandelaars en bosarbel- ders zullen in het vervolg bij het betreden van de Ginkelse bossen onder Ede de grootste voorzichtig heid in acht moeten nemen, omdat gebleken is, dat in deze bossen opererende stropers zich bedienen van monsterachtige stalen klem men, die zo sterk zijti en dusdanig zyn geconstrueerd, dat een arge loze wandelaar, die er op zou trappen, grote kans loopt, dat hem «en beèn wordt afgeslagen. In de Ginkelse bossen, bezit der gemeente Ede, komen reeën, her ten en wilde varkens nog zeer veel v°or. Op deze dieren hebben de stropers het gemunt. Dezer dagen heeft een bosarbeider toevallig een soort berenklem, zoals die door de stropers wordt gebruikt, gevonden. Het voorwerp lag geheel verbor en onder het mos op een. van de vaste paden, die het wild pleegt te gebruiken. De klem had een lengte van ongeveer een meter, werd door een zware veer gespannen en de V^erenigd Verzet '40-'45 protesteert tegen gratie vopr Willy Lases Amsterdam „wij zijn niet b?oeTh?SWraak te eisen of om wrff?rfiv,i il, nJ3ar wti menen, dat Jrt Lagos verraad is aan ^cers, liie door de schuld „fk, ^"er om ill'L leveil zyn S3? ïïame:,a hen eisen wij re et Vwï'ÏT- een^aan' „LS sa!e "MMWi die 't woord De gratie-verlening „een schande" eTrnÏÏJrong bij er op aan, dat dtórwi- .Protest-demonstraties daartegen zouden worden gehouden. stalen bekken draegen scherpe punten. Vorig jaar troffen jagers een hert in deze bossen aan, dat het onderste deel van een van zijn poten miste en op een misvormde bcenstotnp rondliep. Het zal voor wandelaars zaak zijn in de Ginkelse bossen beslist niet van de gebaande paden af te wijken. Het is zeer goed denkbaar, dat er meer klemmen liggen, die daar zij zeer goed bij machte zjjn ook de beenderen van een mens te verbrijzelen de grootste ongelukken kunnen veroorzaken. STA VANGER - Een SS-Jarise Noor die uit de gevangenis is ont snapt en reeds negen dagen voor de politie onvindbaar is, wordt ge zocht om hem mee te dolen, dat hy feitelijk een vrij man is. Bru gelooft klaarblijkelijk geen woord van wat de radio en de kranten zeggen dat hij vrij is, maar de politie heeft hem alleen nog even nodig om enkele papieren te ondertekenen en zijn bezittingen uit de gevangenis mee te nemen. Op 19 September wist hij uit de gevangenis te ontsnappen maar twee dagen later kwam bericht van het ministerie, dat niet wist dat de man inmiddels ontsnapt was, dat hij onmiddellijk in vrijheid gesteld moest worden. KERKRADE. Morgen wordt de grensovergang Kerkrade—Her- zngenrath opengesteld voor het grote grensverkeer. een uitermate slordig beheer voerde, mede aansprakelijk zou moeten wor den gesteld. Het streven van B. was om genoemde tweede klas-club naar de eerste klasse te doen promoveren. Voor dit doel moesten goede spelers worden aangetrokken en daarvoor bad men geld nodig. B, verschafte dit geld uit de kas van de bank. Zijn cjub-chauvinisme dreef hem daartoe ën hij suste rijn geweten met de ver meende zekerheid, dat het geld in de kas zou terugkomen. Hij z laat in, dat deze affaire niet zou ein- in de eerste klasse van de doch voor de strafrechter. GAYELORD HAUSER ...al over de vijftig jaar, maar jong zonder kunstgrepen.... DEN HAAG. Het ontslag aan een verpleegster uit het gemeente ziekenhuis is Maandagmiddag oor zaak geworden van langdurige de batten in de gemeenteraad. De zus ter. had in Januari 1951, toe» zij werkloos was, een patiënt naar zijn familie in Boedapest gebracht. Een maand later trad zij in dienst van het gemeente-ziekenhuis; in April 1952 werd zij door de directrice ter verantwoording geroepen voor haar reis „achter het ijzeren gor dijn", In Juni volgde, per 1 Sep tember, haar ontslag. Het protest van de verpleegster daartegen was Maandagmiddag aan leiding voor verscheidene raads leden om wethouder Van den Oever te verzoeken over het ontslag de raad uitvoerige inlichtingen te verstrekken. De wethouder zegde, na enige aarzeling, opening van boeken toe. Felle brand verwoest helft van villa (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Hedenmorgen is een felle brand uitgebroken in de villa van de aannemer G. Braam. De villa ligt afgelegen in dc bos sen, tóch slaagde de brandweer er in het vuur zó snel te blussen dat de helft van de villa gespaard bleef. De schade loopt in de dui zenden. BRUSSEL. „Wij aanvaarden niet, dat de Belgische werkgevers de verantwoordelijkheid voor de in hun bedryven heersende misstanden en aun gebrek aan initiatief op de rug van de Benelux schuiven", zo verklaarde de heer Cool, voorzitter van het Belgische Katholieke Vakverbond iACV), tijdens een te Brussel gehouden studievergadering der katholieke vakver enigingen in België, De heer Cool wees er vervolgens on, dat het probleem der Benelux niet kan worden opgelost, zolang er In België en Nederland een verschillende levensstandaard bestaat. „Wij zullen door besprekingen met onze Nederlandse vrienden moeten trachten om deze ervan te overtuigen, dat ze iedere gelegen heid te baat moeten nemen om bet levensniveau der Nederlandse ar beiders te verbeteren en dat ze moeten verhinderen dat Nederland se arbeiders in België komen wer ken voor te lage lonen". De voor zitter van het A.C.V. betoogde ver der. dat de Benelux geen werkelijk heid kan worden, indien men van Belgische zijde niet meer eenheid en coördinatie in de Beneluxzaken tot stand brengt- Hij acht het nood zakelijk, dat alle Beneluxproblemen worden geconcentreerd in de hand van één enkele persoon van hoge standing. Bovendien wenst het A.C.V., dat een organisatie wordt opgericht, waar Nederlandse en Bel gische werkgevers en werknemers hun moeilijkheden onder elkaar kunnen bespreken. Dit zou z.i. doel treffender zijn dan onderhandelin gen langs diplomatieke weg. Het uit een twintigtal Belgische bedrijfstakken opgerichte „comité van verweer en actie", dat be schermende maatregelen vraagt in afwachting van herziening der Be- nelux-accoorden, kondigt aan, dat het op ruimer schaal actie gaat voeren, indien de aanstaande minis- tersbésprekingen geen bevredigende oplossing brengen. De ministers conferentie zal waarschijnlijk om streeks 15 October in Knokke ge houden worden. DEN HAAG. Tussen Neder land en Peru is een luchtvaart overeenkomst gesloten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De heer Gayelord Hauser, wiens boek „Leef lan ger, blijf jonger" tra Amerika een oplaag heeft gehaald van enige honderdduizenden exemplaren, en die ons- meedeelde, dat zijn werk in 21 talen is vertaald, lijkt ons, evenals zijn boeken, een „best seller Als men deze term «Z. letterlijk vertaalt als „beste verkoper", is de heer Hauser precies, wat men zich daarbij voorstelt. Deze keurige, bijzonder welge klede heer was Maandag in het Amatelhotel om, op initiatief van de uitgever van de vertaling van zijn kookboek, de pers een uiteen zetting te geven over zijn heilbren gende leer der vitaminen en eiwit den, die onze dagelijkse voeding de nodige kracht bij moeten zetten. Hij ontving ons in twee ploegen en voor de eerste, waartoe wij be hoorden, was een half uur gere serveerd. Aan de schuine plank, waarop de echte Hauseriaan van tijd tot tijd rijn siesta pleegt te nemen, zijn we niet toegekomen. Op verscheidene vragen, waaron der die van een arts, die een der journalisten als deskundige ver sterking had meegenomen, ant woordde de heer Hauser onder meer, dat het in zijn geschriften slechts gaat om de voeding en dat hij zijn volgelingen 'voor bet overige naar .de-dokter verwijst. „Ondanks het Hauseriaanse ad vies de spieren „te voeden met melk" ojti. tegen spataderen, komen ook bij raelkgebruikers spataderen voor," luidde een der tegenwerpin gen van de medicus in het gezel schap. „Ik wil hier niet over pathologie discussiëren," was het even hoffe lijke als waardeloze antwoord van de moderne apostel. Hij zei verder nog: „Ik geloof dit alles. Er is "wetenschappelijk bewijs en bewijs uit de practijk. Dit laatste krijg ik in de vorm van tienduizenden dank betuigingen van over de hele we reld. Dit is mij voldoende." De medicus: „Dat vinden kwak zalvers ook voldoende". De heer Hauser vertelde voorts, dat Eisenhower en Baruch (hij zei: „Ike Eisenhower en Berny Baruch") zich bijzonder wel bevinden bij de door hem warm aanbevolen yoghurt. In de Verenigde Staten bereikte Hauser via de televisie tweemaal per week vijf millioen kijkers, wat nij een opmerkelijke ervaring noemde. Aan oppositie was hij ge wend. vertelde hij voorts. Deze laatste ervaring is hem Maandag zeer te stade gekomen. Zijn ant woord op een der medische op-, merkingen: ..U gelooft dit en ik geloof dat," ontlokte de dokter een welge meend: „Pardon ik geloof niet!" Hauser heeft de urgentie van zijn „zending" o.ra. nog toegelicht met de mededeling dat er in - de Verenigde Staten 25 millioen te zware mensen wonen, hetgeen „enemy number one" (vijand no. 1) is van de verzekeringsmaatschap- pyen. Met zy'n opmerking: „Wij moeten dichter bij de natuur leven anders zijn we verloren!" ontpopte hij zich als een Rousseau-in-het- materiële. Op een desbetreffende vraag ant woordde de heer Hauser, dat hij zijn leeftijd nooit noemt, maar dat hij de vijftig is gepasseerd. Gezegd moet worden, dat hij de last zijner jaren gracieus draagt en wy vonden bet van een vrouwelij ke collega bepaald boosaardig, dat zij het vermoeden uitsprak, dat aan zyn rimpelloos gelaat „face lifting" te pas zou zijn gekomen. Voor het overige dient gememoreerd, dat de heer Hauser het vermoeden tegen sprak, dat hij door zijn publicaties wel rijk zal rijn geworden. Hij deed dit met al het wellevend- rustige flegma, waarmee hij alle andere vragen beantwoord dan wel had omzeild. Nederlandse duikboten nemen deel aan Britse oefeningen LONDEN. Maandag zijn in de Britse wateren manoeuvres met onderzeeërs op grote schaal begon nen. De Nederlandse duikboten „Zwaardvis" en „Zeehond" nemen er aan deel. De oefeningen zullen, acht dagen duren. TfR stonden twee mannen voor de etalage van een confectie magazijn. Zij keken bekoord naar een bloemzoet glimlachende pop die een donkerbruin costtium droeg, dat blijkens het kaartje 92.oO kostte en van top tot teen uit pri ma kamgaren was vervaardigd. Mooi pak," zei de ene man. Hij zag er uitzoals ik mij altijd Riket met de kuif heb voorgesteld. „Ja, ik keb het gekocht," sprak de ander. Hij was zeer schraal en had de lijmerige rust van iemand, die met alle menselijke emoties heeft afgerekend en inspanningen, van welke aard dan ook', beschouwt als calamiteiten die men uit da weo moet gaan. ffevalt het?" vroeg de eerste. De ander haalde zijn schouders op. ..Vorige week ben ik het gaan kopen. Óp een Zaterdag," vertelde hij. „Toen kom ik uit die zaak, ik steek de straat over en daar rijdt een auto dwars door het rode licht heen. Ik kon nop net opzij sprin gen. Maar die dons valt uit. me handen en de auto ragt er over heen.'' ..Wèg pak," sprak de ander be grijpend. Dg urrfeJIer knikte somber en- ontstak een opmerkelijk klein si gaartje. „Toen stopt die auto en daar komt een man uit," vervolgde hij op zijn trage, lijdzame toon. „Nou, als je hst mij vraagt, had hij een, bittertje op. Zo róód in zijn ge zicht. weet ie wel? Hij whist, op de grond en hij vraagt: Wat kost dat?" Ik denk „link wezen", dus ik zeg: Honderd gulden". Man, hij haalt zó vier flappen van vijf en twintig uit zijn zak, stopt ze in me hand. gooit die doos in zijn wagen en rijdt doorp Een héér", zei de kuif resume rend. Affijnik ga die zaak weer in,** hernam de ander, „en ik zeg te gen die bediende Hij moest even trekken om het sigaartje aan te houden. Behulp zaam vulde de kleine aan: „Nog zo'n pak." De man krakte. „Ik pas het aan en ik ga die zaak weer uit met me doos," zei hij. „Ik loop door de straat, hier. tot aan de 'brug en daar kom ik een kameraad van me tegen. Nou had ik die zeven gulden vijftig in me zak. dat was mooi gevangen in ecu ku'artterfje. niettcaar, dus ik zeg tegen die jongen: ..Laten we er een kopen." Wc gaan- een café in en we gaan nog een café in en nóg een affijn, we maken een paar deuren open, zoals je dan doet. Zo om een uurtje of zes. ze ven kom ik thuis. Toen zegt me vrouw: Waar is je pak?" „Nou, ik ben nog teruggegaan naar die cafe's, maar eh..." „Wèg pak," begreep de kuif. De ander knikte. Geruime tijd bleven ze zwijgend naast elkaar staan en keken naar de pop. „Moot pok," besloot de lange (Van onze correspondent) DEN HAAG. In een feestelijk versierd lokaal van de Jan Ligthart- school in de Tullinghstraat is Maan dag aan prat dr R. Casimir een vriendenboek aangeboden, ter gele genheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag. Talrijke oud-leerlingen, collega's en vrienden waren bij deze korte plechtigheid aanwezig. Het „liber amicorum", waarop oak Ko ningin Juliana en Prinses Wilhel- mina hebben ingetekend, bevat on der de titel „Gesprek der opvoeders" een.aantal korte artikelen op paeda- gogisch of didactisch terrein, ge schreven door vooraanstaande figu ren op uiteenlopend maatschappelijk gebied. Het geschenk werd de jarige aangeboden door prof. dr G. A. van Poelje, lid t l van de Raad van State. (Van een onzer redacteuren) DEN ff A AC. Een interdepartementale commissie heeft thans het ontwerp vdn dr. mr. Hugenholtz voor een Dierenbeschermingswet in studie. Tot welke resultaten deze studie zal leiden is nog niet ie zeggèri, maar: .ffen Dierenbeschermingswet moet er komenook al.zouden we alle leden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren naar.de regeringsstad moeten laten overkomen om aan onze argumen ten kracht bij te zetten", zei ons dr. Hugenholtz, toen hij en de andere bestuurderen van deze vereniging nog eens wezen op het onnodige leed dat dieren wordt aangedaan. Dierendag Zaterdag 4 October wijst het hoofdbestuur van de Ver eniging voor Dierenbescherming dan ook nog eens op het woord van Ko ningin Juliana: „Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit!" Belangstelling voor bet werk van de Dierenbescherming blijkt in Ne derland thans meer dan ooit te be staan: in vijf jaar steeg het ledental van 10.000 tot 60.000. De jeugd blijkt vooral toegankelijk voor de propa ganda. Toch worden nog ontelbare wreed heden op dieren bedreven. En wan neer het een geval betreft zoals dat, waarin een jongen een egel met ben zine overgoot en daarna in brand stak, kan er strafrechterlijk opgetre den worden. Maar er zijn zovele ge vallen. waarin men met de wet in 1 de handen niets kan doen, omdat de huidige wetgeving altijd nog de op-, zet van mishandeling bewezen wil zien. Wanneer iemand de hond van z'n buurman op z'n eigen erf zo onmen selijk wegranselt, dat het dier be zwijkt. kan men niets doen dan zijn afgrijzen duidelijk maken. Als men zoals kortgeleden gebeurde een losgebroken koe op zo'n vreemde wijze uit zijn bouwland verwijdert, dat het dier genoodzaakt wordt óver prikkeldraad te springen en daarbij rijn buik en uier openscheurt, dan is zulk een wreedheid niet strafbaar. Als men de uier van een koe met touwtjes afbindt ook al een recent geval om het melkgeven te belet ten en zodoende het „vetweiden" te stimuleren, dan staan, dierenbescher mer en politicman machteloos. Ter gelegenheid van de aanstaande J N het Nederlandse partijleven -1 wordt weieens de klacht geuit, dat het ontbreekt aan waarlijk gro te mannen. De ouderen herinneren 'zich dan met heimwee de dagen van Kuyper, Schaepman en Troel stra, de leiders „jure suo", waarvan een natuurlijk gezag uitging, dat er niet meer is nu deze figuren ver vangen zyn door mannen die voor het besef van deze ouderen meer knap zijn dan groot. Men moet deze klacht niet al te tragisch nemen. Hoe donkerder de nacht is, des te helderder komen de sterren uit. maar zij verbleken in het daglicht. Die vergelijking met dag en nacht gelieve men niet door te trekken. Maar ze gaat in zoverre op, dat tegenwoordig veel meer mensen dan vroeger met inzicht en verantwoordelijkheid deelnemen aan het politieke leven. Juist dat groeiende inzicht, in de samenhang en de betrekkelijkheid der dingen maakt, dat het „strijdvuur" schijnt te verflauwen; men denkt niet meer zo in zwart-wit, gelooft niet meer zo in eigen onfeilbaarheid, noch aan de absolute verwerpelijkheid en kwaadaardigheid van de anderen. Het is eigenlijk alleen-de commu nistische partij geluk? door een be paalde opvoedingsmethode en een streng isolement deze bedenkelijke dynamiek te behouden: haar kun nen we hier buiten beschouwing laten. Bij de overige partijen is vooral na de oorlog het besef sterk gewor- den, dat er bepaalde taken zijn, die ons volk gezamenlijk heeft te ver vullen in overleg en discussie, en dat men daarvoor elkaar nodig heeft. De oorlog heeft het besef der saamhorigheid ongetwijfeld ver- Er doet zich de laatste tijd belangryfc uerschynselen voor In de AK'pnrtijwaarvan de deelneming aan de regering er slechts één ts. De heer Fedde Schurer, bekend voorman uit de voormalige CDU, zal in twee ar tikelen zijn visie geven op deze ontwikkeling. sterkt, ook waar het soms de schijn had van het tegendeel, I^IT dreef het meest verantwoor- 1-/ delijke deel der verschillende partijen tot het voorbereiden op een nieuwe, toestand; de oriëntatie niet allereerst op de vijand uit de an dere partij, die moest worden ten onder gebracht, maar op de anders- gezinde, met wie een basis van sa menwerking moest worden gezocht. Zoiets ontstaat niet vanzelf, het is een besef dat langzaam en groten deels onbewust groeit, maar zich dan ook onweerstaanbaar aandient De leidende figuren in de diverse partijen, die het vorm trachten te geven, ontmoeten niet die laaiende geestdrift die de oude profetische voormannen tegemoet sloeg, wan neer zü opwekten tot de beslissende slag der verdrukten tegen de uit buiters of der uitverkorenen tegen de antichrist. Voor menig oud S.D.A.F.-er is het een zwaar te verteren brok geweest, de omschakeling naar het gemoder niseerde apparaat van de Partij van de Arbeid: vele rooms-katholieken zat het jacquet van de Staatspartij toch beter dan het colbertje van de Volkspartij, Het een zowel als hst ander betekende het aanvaarden van een nieuwe verantwoordelijkheid, meer op de gehele volksgemeen schap dan op de eigen, organisatie gericht. Leuzen, die vroeger als dogma's golden, moesten werden herzien of zelfs uit de circulatie genomen, met het risico beschuldigd te worden van beginselverwatering. Het tot op ze kere hoogte beveiligende isolement, dat in de strijd om de emancipatie zowel socialisten als rooms-katholie- ken had beschut, viel weg met het bereiken van die emancipatie. j\J IET anders is het gegaan bij dat 1 strijdbare deel van protestants- christelijk Nederland, dat. hoofdza kelijk gerecruteerd uit de Gerefor meerde Kerken, zijn politieke ge stalte vond in de Antl-Revoiution- naire Partij. Daar, misschien meer dan ergens elders, behield de leuze: ..In het isolement ligt onze kracht" baar gelding, maar ook daar werkte het proces door. „Het proces van ver wording en wereldgelij kvormig- heid". zeggen zij, die willen blij ven staan bij de historie. „Het pro ces der politieke volwassenheid", zeggen degenen die er het meest ac tief in betrokken zyn en het oog gericht houden op de tóekomst. Iemand als dr. Schouten, die nu verleden week voor het senioren convent een verdergaande reorgani satie van de party heeft aangekon digd, heeft het in zekere zin moei lijker dan rijn voorgangers Kuyper en Colijn, die altijd nog een be roep konden doen op de trouw aan de party er» het vertrouwen op hun leiderschap, elementaire kwaliteiten, die fcd onze generatie veelszins plaats hebben gemaakt voor inzicht en critische zin. waar het accent van de partij, verschoven is naar dc volksgemeenschap. Vooral nu de A.R. geen oppositie partij meer is, dringt zich het vraag stuk der beëindiging van het isole ment naar voren. -f OE gecompliceerd voor leder indi- x vidu het leven in onze moderne wereld geworden is. bewijst wel het feit, dat tallozen zich de laatste jaren, geroepen voelen boeken te schrijven, die de mens tat een gids in het levea moeten dienen. Zij vertellen hoe de mens zich moet verhouden tot de maat schappij. ze veronderstellen van de maatschappij als de bekende facior en de eigen persoonlijkheid als de onbe kende. Hoewel zij dus maar de halve waarheid trachten te geven, is het uit gangspunt toch niet ongezond, wam al sinds de oudheid geldt zelfkennis als de basis voor alle wijsheid. I>ie zelfken nis wordt m de (vooral Amerikaanse) boeken, die wij hier bedoelen, niet al leen filosofisch benaderd, maar snea gaat beüalve van ethische ook van. psychologische en medische maatstaven uit. Er wordt daarbij ook nog wel eens would-be wetenschap ten beste gege ven, die eerder schaden dan baten-kan. Een geslaagd boek vinden wij echter .Xeef niet om niet" van dr. E. Ches- •te Amsterdam is verschenen (J 6.90) Het gaat uit van het standpunt, dat vele mensen niet in harmonie met de maat schappij kunnen leven, geen succes in hun werk, geen geluk ih hun huwe lijksleven kunnen vinden, omdat xy niet in het reine kunnen komen met zich zelf. Het richt tot de lezer een groot aantal suggestieve wagen over zijn verhouding tot zich zelf, tot andere mensen en tot de maatschappij, vragen die aan het denken zetten en velen tot een beter begrip van zich zelf en daardoor tot een vrijer en natuurlijker levenshouding kunnen brengen Kon- merkend is in dit opzicht de vraag; .Hem U In harmonie mei uw eigen lichaam?", waarvan de uitwerking de lezers moet leren de gewone functies van het mensetijk lichaam niet als iets vreemds of ongepasts maar als iets na tuurlijks cn moois le leren zien en daardoor allerlei „remmingen" kwijt te raken. In veie opzichten voor tallozen ongetwijfeld een verhelderend boek, ook met betrekking tot dfe problemen uit het huwelijksleven. Destijds schreef Ph. Kohnstamm een klein boekje, waarin hij uiteenzette „Hoe mijn Bijbels personalisme ont stond". Het was oorspronkelijk bestemd voor het boek van mevrouw Riemetis— Keurslag, de redactriee van Groet. Maar toen dit werk door de tijdsomstandig heden niet verscheen, werd deze schets tenslotte afzonderlijk uitgegeven. De schrijver laat erin zien „hoe zijn kHk op leven en wereld is gegroeid, hoe er leiding en lekening in zijn leven Is gexomen Thans verscheen bij H. n. Tjeenk Willink en zoon N.V. te Hui< lem de tweede druk. Een autobiografie wil bet hoekje niet zijn, maar het be- licht toch een belangrijk deel van het leven van de schrijver en zo is het Sïe s!c!f®l tot een anders onbe grijpelijke ontwikkelingsgang Van deze merkwaardige universele (Pry5 geb, J.99X

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3