id m m 79.- Verenigde Naties in nieuw gebouw Weduwe verzetsslacli toffer naar de steun5" verwezei Schoolt andverzorging was de hoofdmoot vergaderen 14 October Botersmokkelaars krijgen flinke straffen ZEVEN JAAR NA DE BEVRIJDING: Verzetsmensen willen proces de Pensioenraad tegen Donor voor hel Rode Kruis 1.69 Pakjes gesmokkeld voor gevangenen Betonplaat bevatte contructiefout Wij gaan er vanavond op uit! Proces tegen vijftig taxi-chauffeurs Wat is schroot? T.b. onderzoek ondervindt veel medewerking van de bevolking Gemeenteraad van Rotterdam Decorumwinst van de Raad Propaganda-avond „Humanitas" Hooglanders brachten stemming op de Heemraadssingel Pantserauto, boter pistool verbeurd verklaard Recordjaar in de zeesleepvaart Vrijdag 3 October 1952 55 Een aantal beslissingen van de Buitengewone Pensioenraad, de door de regering in het leven geroepen instelling ten behoeve van het toekennen van buitengewoon ïykspensiuen aan de nagelaten betrekkingen van verzels- slachtot'fers, heeft beroering verwekt onder een groep Rotterdamse nage laten betrekkingen en oud-gevangenen. Naar aanleiding van het afwijzen van enkele aanvragen om toekenning van het pensioen is men begonnen geld te verzamelen om te kunnen procederen tegen de Buitengewone Pensioen raad. Onder de afgewezen aanvragen bevindt zich er een van de weduwe van een Rotterdams hulpagent bij de politie, die tijdens een verblijf in het „Oranjehotel" in Scheveningen ern stig ziek werd en op 13 Juli 1945 overleed. De weduwe heeft steeds normaal uitkeringen ontvangen van de Stichting 1940—'45. Op het mo ment, dat deze uitkeringen zouden worden overgeschakeld naar de Buitengewone Pensioenraad, kreeg de weduwe echter bericht dat de desbetreffende aanvrage hiervoor is afgewezen. Zij werd verwezen naar Sociale Zaken. De Buitengewone Pensioenraad erkende, dat dehulpagent van poli tie heeft behoord tot de deelnemers aan het verzet, doch wees de aan vrage voor buitengewoon rijkspen- eioen af op grond van het feit, dat de man niet in verband met het verzet het leven zou hebben verlo ren. Dit baseerde de Raad op een medische verklaring van de arts, die de hulpagent na zijn ontslag uit het „Oranjebotel" heeft behandeld. Deze verklaarde namelijk, dat de man was overleden aan longkanker. Voor de hulpagent echter naar het „Oranjehotel" werd getransporteerd was hij kerngezond. Zijn toenmalige huisdokter, een Israëliet, had nim mer ernstige afwijkingen bij hem geconstateerd. De man was ook nor maal goedgekeurd voor politiedienst en was zelfs donor voor het Rode Kruis in de groep O. Ook hiervoor was hij goedgekeurd. Na zijn ver blijf in dê gevangenis in Schevenin gen kon hij zich niet meer tot zijn vroegere dokter wenden, aangezien deze als Israëliet gedurende de Jo denvervolging gevangen was geno men. (Advertentie LM.) Ja, honderdveertig gulden om een goed bed ie kopen zult U zeggen. Maar één ding is dam zeker, ais U een matras koopt van die prijs, dan weet U wat U hebt, U kunt er zelfs een Jumbo Speciaal voor kopen. Zo n 2 persoons Jumbo Spe ciaal met een zware damast overtrek, een onverwoestbaar interieur, afgedekt met ge stepte crine en watten, dia 15 Jaar schriftelijk wordt ge garandeerd. En de kussens, gevuld met Java-kapok, zijn bij de prijs inbegrepen. De Jumbo fabriek maakte voor deze gelegenheid een aantal matrassen voor hen die nu niet direct die hon derdveertig gulden hebben liggen en toch zo'n matras willen kopen. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze 2 persoons Jumbo's Speciaal, driedelig en voorzien van 2 kapokkussens en nu koopt U hem niet voor' 140 gulden, maar Ook le leveren In éénpersoons Alléén Zaterdag. Een beperkia peril] hand- weeisioi 120 c.M. braad WINKELCENTRUM BINNENWEG De hulpagent voor politie werd na het uitbreken van de oorlog als hulpagent-bewaker geplaatst bij het gevangeniswezen. In deze functie moest hij verzetsmensen bewaken. Hij benutte de gelegenheid om eet waren naar binnen te smokkelen en boodschappen voor familieleden naar buiten. De man" werd hierbij gesnapt en aangehouden. Als „Deutschfeindlich" werd hij in 1942 tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld, "door te brengen in de strafgevangenis te ScheveningenKerngezond verdween hij in het „Oranjehotel". Daar werd hij ernstig ziek en als een wrak werd na zijn straftijd te hebben uitgeze ten, de man in Februari 1943 ont slagen. Zyn ziekte is hij niet meer te boven gekomen en op 13 Juli. 1945 overleed hij. De Stichting 1940'45 ondersteun de zijn echtgenote. De Buitengewone Pensioenraad achtte rijkspensioen echter op grond van de medische verklaring, van de arts, die de man na zijn ontslag Uit de strafgevange nis behandelde, niet gerechtvaardigd cn verwees de vrouw naar Sociale Zaken. De vrouw wilde echter niet op „de steun" zijn aangewezen en tracht thans, met behulp van geld van het Nationaal Fonds Bijzondere Noden, een pension te drijven. Een aantal oud-gevangenen,- ver enigd in de Rotterdamse „Reüniever eniging van nagelaten betrekkingen en oud-gevangenen 1940-~194S" wil thans geld bij elkaar brengen om in dit en in andere gevallen tegen de Buitengewone Pensioenraad te kun nen procederen. Vier maanden geëist tegen expeditieknecht Vier maanden gevangenisstraf hoorde de 19-jarige expeditie knecht P. de J. uit Rotterdam gis- termiddag tegen zich eisen, omdat hij ten nadele van zijn patroon 10 balen grondnoten, een baal bloem en enkele pakken lege bioembalen had gestolen. De rechtbank doet over 14 da gen uitspraak. (Advertentie l.M.) Arbeider zakte door dak en overleed Een symbolische straf van een week hechtenis voorwaardelijk eis te gisteren de Officier van Justitie, ar M. v. Oosten, tegen de 48-ja rige uitvoerder A. D. uit Hardinx- veld en de 32-jarige afdelingschef W. B. uit Zoeterwoude. Zij zouden verantwoordelijk zijn geweest resp, voor onoplettendheid bij het aan brengen van de betonplaat en gro ve onachtzaamheid bij het fabri- cage-proces in de fabriek, waar door op 6 Mei van dit jaar bij de bouw van een loods op pier 2 aan de Waalhaven O.Z. de montage arbeider D. G. door het uit beton platen bestaande dak was gezakt tengevolge van die val was overleden. Uitvoerder D. vertelde voor de rechtbank, dat hij bij het lossen van de platen had bemerkt, dat er een pïaat niet goed was ge construeerd. De bewapening zou onvoldoende zijn aangebracht en daardoor was die plaat ook gebro ken. Bij het monteren had hij op dracht gegeven alle platen te con troleren, Maar toch was er een plaat tussendoor gegaan, die ach teraf ondeugdelijk is gebleken. Do hoofd-inspecteur van de bouw-po- litie, die na het ongeval alle pla ten heeft gecontroleerd, verklaarde ter zitting, dat de controle in de fabriek tijdens de fabricage onvol doende was geweest. Er was hier van opzet geen sprake, maar van een verzuim. De rechtbank doet over 14 da- gen uitspraak. Mijn man en ik gaan dit jaar geregeld naar de schouw burg, want we kopen tegen woordig He kleding voor mijn man en de jongens voor fantastisch lage prij zen „In 't Vooronder" - de unieke koopjes-afdeling van Nederland-Kattenburg. Nu begrijpt U, waar we het geld vandaan halen. van Nederland-Kattenburg wérkelijk goed en wérkelijk voordelig I Splnhufsslraai (ijO de Beurs) Tegen vijftig chauffeurs van de R.T.C. eiste de Officier van Justi tie, dr M. S. v. Oosten gistermid dag ontslag van rechtsvervolging en vernietiging van alle vonnissen, die door de kantonrechter waren uitgesproken, omdat zij hun werk boekjes niet geheel overeenkom stig het Rijtijdenbesluit hadden in gevuld. Van dit vonnis was het O.M. in hoger beroep gegaan. De arrondissements-rechtbank ontsloeg toen de chauffeurs van rechtsver volging, doch in verband met een arrest van de Hoge Raad, dat over'n soortgelijk geval een veroordeling inhield, werd de zaak tegen één taxi-chauffeur als prcef-proces aan de Hoze Raad voorgelegd. Bij die behandeling was het hoogste rechts college het eens met de uitspraak van de Rotterdamse arrondisse ments-rechtbank cn hy verwees de behandeling van alle zaken terug voor instructie naar deze recht bank. En ook nu eiste dr van Oos ten weer vernietiging var. de von nissen en ontslag van rechtsver volging. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Vorige week Vrijdag diende voor de Economische Kamer van de Rot terdamse Rechtbank de zaak tegen de koopman J. J. de B. en de auto handelaar A. W. R. beiden te Rot terdam, verdacht van overtreding van het deviezenbesJuït 2045. Zij zouden in het m s. Atalanta schroot naar België hebbenwillen smok kelen. De verdachten zeggen echter dat de lading gebruikt automateriaal was. Om zich nader op de hoogte te stellen over het antwoord op de vraag of de inhoud van de Atalanta al dan geen schroot be trof, begaf de Economische Kamer zich Dinsdag naar Sas van Gent, waar het schip ligt. Donderdag 9 October wordt nu in deze zaak uit spraak gedaan, vernemen wij. NU 25.000 ROTTERDAMMERS ONDERZOCHT Een grote doos bonbons was gis termiddag voor de vijf en twintig jarige Tiny Damen de; beloning voor het ongewilde feit, dat zij de vijf en twintigduizendste inwoner van Rotterdam was, die zich vrijwillig kwam laten onderzoeken op t.b.c. De heer J. M. Waayer, technisch leider van de „Esbeturo" (Stichting „Bevolkingsonderzoek Tuberculose Rotterdam") overhandigde haar de ze attentie in de school „De Lijn- Voor het pont van de Röntgen- instaUatie ontmngt me?. Tiny Dfonert van de heer J. M. Waayer een doos bonbons. Zij was de vijf en twintigduizendste, die door „Esbeturo" op t.b.c. werd onderzocht baan." aan de Passerelstraat. Daar staat momenteel de Röntgen-appa- ratuur opgesteld. Mej. Damen antwoordde zeer ad rem, dat zij hoopte dat na haar nog vele tienduizenden Rotterdammers het inzicht zullen, hebben om zich voor een kleine (vrijwillige) bij drage te laten onderzoeken. Toen ging zij naar huis, naar de A el- brechtskade, want achter haar stond alweer een rij mensen te wachten, op hün beurt. Vijf en twintigduizend is pas het begin. Ongeveer 425.000 personen moeten nog volgen. Met twee teams zal dat twee jaar vergen. Nu is er nog pas één team. maar op 2 Ja nuari start, een tweede. De opkomst van de bevolking overtreft de stout ste verwachtingen. Het team werkt nu twee maanden. Juli en Septem ber. In Juli was Oud-Mathensse aan de beurt, waar 97% pet. van de op- geroepenen onderzocht kon worden. Meer dan 7.000 mensen traden daar voor de Röntgen-camera. In Span gen waren het ,er meer dan 10.000. Aan dt hter C. J. Jansen, filiaal- chef bfj de pharmaceutiache groothan del J. H. Rooster en Zoon te Rotterdam, fs toegekend de ere-médailte in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas- De heer P. Leniger, plaatwerker bij de constructie werkplaats en machi nefabriek Bosman N.V. te Rotterdam, is onderscheiden met de ere-médaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Aan de heer K. E. Hom. wonende te Schiedam, is toegekend de ère- médaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Hora is procuratiehouder bij de N.V. Ijzer handel Van der Vliet en De Jonge te Rotterdam. Burgemeester van Walsum houdt van decorum en wie zal ontkennen dat het de Raad, dit plechtig colle ge van vroede vaderen, niet siert? Nieuw was in elk geval de decora tieve omlijsting van raadsleden, die staande de beëdiging van het nieu we raadslid, de heer J. G. van der Ploeg, bijwoonden. Nog een beetje onwennig gehoorzaamden zij aan het verzoek van hun voorzitter om zich van hun zetels te verheffen, maar het moet gezegd dat de plech tigheid er door aan inhoud won. Het grootste deel van de middag ging heen met een. debat over het voorstel tot het toekennen van sub sidie aan de Stichting Schooltand- verzorging Rotterdam. Het waren vooral de specialisten op dit gebied, de tandartsen van Houten (VVD) en Kranenburg (C.H.), die zich duchtig weerden. Als wij dan be denken dat de meeste wrijfpunten reeds in een onderonsje tussen hen en de wethouder uit de weg waren geruimd, dan vragen wij ons af hoe lang dit debatje wel zou geduurd hebben wanneer dit niet het geval was geweest. Nu beklaagden de he ren zich over een post van 2000. die als afschijving was afgetrokken: over een oude schuld van 15.000, waarover de Stichting zich zeer be zwaard voelde, en over oude vorde ringen die moeilijk inbaar bleken te zijn. Mevr. de Vos (CPN) klaagde over het uitvallen van vullingen. Ook wilde zij weten waarom niet een bedrag pèr kind was uitgetrok ken. Wethouder Hogeweg merkte in zijn antwoord op, dat het werk der tandartsen niet wordt gehinderd door het tekort aan subsidie, want bun honorering is vastgelegd. Over het uitvallen van vullingen hadden hem tot nu toe geen klachten be reikt. Juist ditmaal was rekening gehouden met Keen bedrag van f 0.25 per kind; de de rest een bedrag van 3.25, wordt bijbetaald door het Ziekenfonds. De wethouder was be reid oude tekorten door hei aan vragen van subsidie te dekken, maar 'dan zou de Stichting de reke ning moeten indienen, en ook 2ou moeten blijken, dat de schuld niet bij de Stichting ligt. Hij wilde cr gaarne aan medewerken dat men voor het jaar '52/'53 met een be hoorlijk schone lei kon beginnen. Bij het voorstel tot het geven van gymnastiekonderwijs ten behoeve van leerlingen met een slechte lichaamshouding, kwam uiteraard het tekort aan gymnastieklokalen ter sprake. In antwoord op enkele vragen van mevr. Dekhuyzen (Arb) deelde wethouder v. d. Vlerk mee, dat er ook een tekort aan gymnas- tiekondcr wijzers bestaat. Het be treft hier echter een uitbreidings- proef, waarover nadere voorstellen te verwachten zijn als mocht blijken dat verder moet gegaan worden. Het slopen van een houten wo ning aan de Chanoise Lagedijk hleek een trieste achtergrond te heb ben. Het gaf de heer Boshart (CPN) een cri de coeur in de mond om toch vooral clementie te betrachten met het daar wonende gezin. De heer Kranenburg t,CH) merkte op, dat juist dezer dagen in deze om geving een oude RET-bus en een woonkeet waren verrezen wat, ge zien de waarschuwing, op zijn minst zonderling mocht genoemd worden. De heer Bavinck (AR), die aan het praeadvies had meegewerkt, gaf een toelichting. Hy mceudc, dat in deze tijden van schaarste niet iedereen zomaar, eigen wrecht kan laten gel den. Bij afwezigheid van de wet houder voor Openbare Werken, zegde wethouder v. Tilburg toe soepelheid te zullen betrachten, maar dan zal ook het gezin aan een oplossing moeten medewerken. Ten slotte werd aan de heer v. Doorn (KVP) toegestaan in de vol gende raadszitting, op 16 October, een interpellatie tc houden over de ontwikkeling van het spoorweg- vraagstuk in Rotterdam. De vereniging voor maatschappe lijk werk op humanistische grond slag „Humanitas" zal waarschijnlijk hebben gedacht; De beste reclame is. laten zien wat je bedoelt! Toen deze vereniging n.l. gisteravond in het Fatronaatsgebouw aan de Ham- merstraat haar propaganda-avond belegde, speelde de toneelvereni ging „Nieuwe Kracht" het voor dit doel wel zeer geschikte toneelspel „De ruwe bolster". Hoofdpersoon, uit dit stuk is het voogdijmeisje Eva uitstekend gespeeld door An Gerritsen dat in een nogal „beschaafd" gezin wordt opgenomen, om manieren te leren, en dat ongewild oorzaak wordt van heel wat verwikkelin gen en huiselijke moeilijkheden. De bezoekers zullen ongetwijfeld naar huis zijn gegaan met de ge dachte, dat maatschappelijk werk ieders steun nodig heeft, waar het toch maar om begonnen was! (Van onze medewerker voor architectuur) WANNEER op 14 October de algemene ver gadering in het gebouw van de Verenigde Naties te New York be gint zal de vol tooiing van dit reusachtige ge bouwencomplex een feit zijn ge worden. Wanneer er over het V.N.- gebouW' in New York werd ge sproken, bedoel de men meestal de smalle hoge wolkenkrabber van het secreta riaat die in de korte tijd van zijn bestaan al heel wat spot, bewon dering, vergui zing en waarde ring heeft onder vonden. Het is op zijn zachtst ge zegd ook wel wat vreemd dat de architecten (het waren er een stuk of tien) voor een gebouw met een dergelijke verheven doelstel ling niet meer konden opbrengen dan déze nuch tere, onpersoonlijke opeenstape ling van kantoorlokalen. Er wordt vaak. laatdunkend over de Amerikaanse kunst ge sproken als zijnde onbelangrijk en oppervlakkig vergeleken bij wat Europa op dat gebied presteert. Al geloof ik daar zeker niet in, dan moet ik toch toegeven dat het gebouwencomplex van de Ver enigde Naties in New York koren op de molen is voor degenen die er zo over denken. De grote vergaderzaal die in October in gebruik zal worden ge nomen biedt ten minste nog an dere aspecten. De vormgeving stijgt ten minste uit boven de be slist nodige zakelijke eisen en wandschilderingen, abstracte HET GEBOUW, waar het secre tariaat van de Verenigde Na ties is peues- tigd, is 'n smal le hoge wol kenkrabber. IN DEZE GRO TE VERGA DERZAAL zal Trygve Lie op 14 October de Assemblee van de Verenig de Naties openen. Daarmee zal deze zaal dan worden inge- u j composities naar ontwerp van de Franse schilder Femand Leger, werken daar zeker belangrijk aan mee. Zonder twijfel zal deze zaal op het gebied van acoustiek en van d i outillage, die met het oog op de grootte van de vergaderingen en de veeltalig heid van de deelnemers noodzakelijk is, het neusje van de zalm zijn. Dat de waardigheid van de architectuur in over eenstemming is met de betekenis van deze ruimte, waar immers besprekingen gevoerd worden dis, van wereldomvattend belang zijn, waag ik voor lopig te betwijfelen. jgsrpaiigl; 8BpjilS'!fi??llsg3llg3i!SMSfiH^gB'H188S3!Ëf UHKBBBM8lfilB3B3H!BiliiiB!8WimMKil^lM5l^p FERN AND LEGER ontwierp de wandschildering, Jg die zijn leerling Bruce Gregory hier uitvoert. Van g het kleine door Leger gemaakte ontwerp wordt op S een der manden van het gebouw der V.N. een ver- groting aanpebrccht, die negen meter in het vier- |g kant zal beslaan. De kilts hebben gistermiddag ge- j strumenten, gevolgd door zes tam- wapperd op de Heemraadssingel.boers in. rode tunieken met een ex- Daar heeft de piper-band van The treem model berenmuts, en voorop First Battalion The Queen's Own Cameron Highlanders, een keurregi ment van het Britse leger, een hali uur lang Rotterdammers in extase gebracht. Een lange strook rijbaan was afgezet, waar de Schotten pa radeerden, soms dwars door elkaar Peen, maar toch zó. dat het altijd weer terecht kwam. Zestien doedel zakblazers. mét de Britse vlag wap perend aan de pUp van bun in- (Van een onzer verslaggevers) Haagse Het gisteren Gerechtshof heeft twee beruchte boter smokkelaars tot gevangenisstraffen veroordeeld. P. J. M. A. uit Hulst een 28-Jarlge melkbezorger kreeg twee jaar met aftrek en. verbeurd verklaring van een pantserauto, boter, een pistool en f S.200,— De 22-Jarlge chauffeur G. A. v. D. uit Vogelwaarde werd veroordeeld tot één jaar met aftrek. Beide smokkelaars waren reeds zeven maal de grens gepasseerd en hadden zo'n zestigduizend kilo boter in een pantserwagen ver voerd. Op 29 December van het vorige jaar werden zü echter ge pakt. De rechtbank in Middelburg had A. veroordeeld tot drie jaar en v. O. tot twee jaar. De procu reur-generaal by het Hof had be vestiging van deze vonnissen ge vraagd. Twee wetsovertreders van wat kleiner formaat, vader en zoon H. B. P. en N. A. J. P. uit Hulst had den alleen maar enige tienduizen den kilo's aan deze kant van de grens vervoerd en opgeslagen. De 27-jarige N. A. J. P. was veroor deeld tot 4U maand. De procu reur-generaal eiste twee weken geleden negen maanden, doch het Hof veroordeelde hem gisteren tot negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaar delijk met verbeurdverklaring van de boter. Zijn vader werd veroor deeld tot f 40.000.boete een straf, welke de procureur-generaal ook tegen hem had geëist. een martiale en statige tamboer majoor in eendere dracht als de tamboers, maar met een nog hogere muts en een bom vol ordes en me dailles. die feilloos zijn orkest aan voerde bij het spelen van die vreem de, verre van monotone, fascine rende muziek van de Hooglanden. Herhaaldelijk klonk het applaus van de Rotterdammers, die in grote scharen zich verdrongen om de paradeplaats. Voor het publiek ble ven de rokjes, de „kilts", toch het meest bizarre onderdeel van het concert, die waaierende ruiten kle dingstukken in dc geijkte Clan- kleureri In tegenstelling tot de verminder de drukte in de koopvaardij beleeft de zeesleepvaart nog een periode van drukte. Uit een zojuist ontvangen mededeling van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst lezen we* dat het grootste deel van de vloot, die uit 16 zeesleepboten bestaat, in. totaal meer dan 250,000 mylen. heeft afgelegd, met vaartuigen op sleep touw van allerlei soort. Sommige van deze sleepreizen gingen over af standen van 13.000 mijt In L. Smit en Co's bedrijf is het de gewoonte, dat de sleepboot die de meeste mijlen slepend heeft afge legd, een jaar lang de „blauwe wim pel" mag voeren. Dit jaar zal dit da „Poolzee" zijn, die een. totaal van 33.142 mylen slepend heeft afgelegd. Kapitein is thans B. C. Weltevreden Pzn. Het genoemde cijfer van 250.000 mijlen is hoger dan ooit in enig jaar- behaald. Een deel van de vloot werd gere serveerd voor hulpverleningen aan schepen, die in moeilijkheden ver keerden. Deze hulp werd verleend op de meest uiteenliggende plaatsen en posities. De afstanden die met deze hulpverleningen gepaard gin gen zijn niet opgenomen in het ge noemde totaalcijfer, evenmin als de afstanden, die de sleepboten moes ten afleggen naar een vertrek- of aankomsthaven. Kema viert zilveren jubileum (Van onze correspondent) ARNHEM. De N.V. tot Keu ring van Electrotechnieche Mate rialen, internationaal en nationaal bekend als de Kema te Arnhem, ia? op 20 October a.s. haar zilve ren bestaansjubileum vieren. In, het hoogspanningslaboratorium zal die dag een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. Als on derzoekingsinstituut heeft de Kern* internationale faam verworven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7