REIZEN IN GRIEKE per autobus is t een avontuur is pas t ware reizen maar.,. JAN VAN ZUTPHEN Een Griekse ezel is heus geen stomme ezel Landelijke inzamelingvoor vluchtelingenhulp dr j. A. G. van der Veer Bij de verjaardag van een groot man: 4 Internat, vakbonden scharen zich achter „Groene pool" Christophoros eredienst mopo/inesus, Deel opbrengst voor kindernoodfonds - door- Van steen lot steen Met de boot Komische noot D' Zaterdag, 4 October 1952 VOLGENS de K.L.M.-denkwijze is vliegen goed koper dan U denkt, maar ook ïeeds de reclame foto's met meneren, die deze leus tot de hunne ma ken, bewijzen, dat, althans voor de lange afstanden, onder deze „UM de gewone tourist niet begrepen is. Nu behoeft deze het niet te betreuren, dat hij de reis van Nederland naar Athene niet per vliegtuig, maar per trein en boot maakt. De drie a vier etmalen, die de reis hem op deze wijze kost, stellen hem in de gelegen heid zich langzaam aan te verplaatsen in de lokale kleur van Z.O.-Europa, Dat hij, door zich in te schepen op een Griekse boot, in het Italiaanse Brindisi reeds Griekse bodem betreedt, draagt ertoe bij, dat hij in Athene niet onvoorbereid uit de lucht komt vallen. Immers de confrontatie met de even omslachtige als ongemakkelijke Griekse vreem delingenpolitie aan boord speelt zich geheel in het nieuw- Grieks af, zodat alle zeilen, o.a. dat van het oud-Grieks, bijge zet moeten worden om dit „ge sprek" tot een goed eind te brengen. BRUSSEL Onder auspiciën van de gewestelijke Europese organisa tie van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen is te Brussel een tweedaagse conferentie gehouden om de verschillende pro blemen betreffende de totstandbren ging van een landbouwproductiege- meenschap in Europa te onderzoe ken. De conferentie heeft een ver klaring goedgekeurd waarbij zij haar steun toezegt aan de grondbeginse len. van de „groene pool": totstand brenging van één enkele markt voor de landbouwproducten met het doel de productie op te voeren en te verbeteren en tevens de kostprijzen te verminderen. iriiiitiiiiüiiBuiiiiuiiiiiiiQimiitKiiirniiiiai MiiiiinnTsini IN Corfou komen Griekse boeren en boerinnen aan boord met die ren en manden, en onverstoorbare popen, met waardige soutanen en gerande hoge kalotjes. Na Corfou gaat de tocht langs de kale, bruine Griekse bergkust, door de blauwe Corinthische golf en het angstig nauwe kanaal van Corinthe naar Pi raeus, de haven van. Athene. Dit al les schept zulk een sfeer, dat men de waarheid van het gezegde onder- - vindt, dat het hoopval reizen meer voldoening schenkt dan de aankomst op de plaats van bestemming. Maar in Griekenland begint het reizen pas echt, omdat het een. ruw bergland is en het contact tussen de verschillende delen slechts moeizaam tot stand komt, Athene vormt het middelpunt van het verkeersnet, zo als Parijs m Frankrijk. Dit verkeers net bestaat maar zeer ten dele uit ■spoorwegen, die slechts over enige schaarse lijnen met enkel spoor be schikken. Met meer succes brengen sinds een twintig jaar een wegen- plan van dictator Meiaxas en de autobus de verbindingen tot stand. Maar iedere autobuslijn Is in handen van een afzonderlijke onderneming, en heeft een afzonderlijk vertrek punt, dat, evenals de dienstregeling, voor vreemdelingen moeilijk te vin den is. Nu zal de Griek als vrien delijk en behulpzaam mens U ze ker niet alleen laten zoeken. Aller hoffelijkst biedt hij U zijn diensten aan, hij zoekt met U mee, wandelt driemaal verkeerd, offreert U in middels een kopje Turkse koffie, vraagt links en rechts in een srei- le, onverstaanbare taal, trekt een verheugd gezicht, dat hij het rui weet, en brengt tl naar een punt, dat enige weken geleden nog ver trekpunt was, i En als gü dan, mede dank zij het toeval, tenslotte op het juiste punt zyt gearriveerd, dan schudt gij uitvoerig handen en weef gij, dat gij met al dit zoeken een nieuwe vriend gevonden hebt. DIT alles is slechts een voorproef je. Het beste bewijs, dat reizen per Griekse autobus een avontuur is, is wel, dat Christophoros, de pa troon van de reizigers, zyn meest actieve vereerders vindt onder Griekse busreizigers. Na één rit door het Griekse bergland waren wij hierover In het minst niet raeir verbaasd De chauffeur heeft boven zijn zitplaats deze heilige in medail lon of ook wel als ikoun aange bracht. Een electriseh lampje en enige welriekende bloemen marke ren de plaats van het heiligenbeeld, en op enkele decimeters afstand schommelt, tegen de voorruit, een plastic kanariepietje. Vóór het vertrek houdt de chauf feur appèl, want men wordt slechts passagier, als men daags tevoren besproken heeft. De reizigers aten hun vele bagage op het dak van de bus stapelen, levende kippen a'g handbagage verpakt incluis. Als vreemdeling heeft men het klassieke voorrecht vooraan te mogen zitten. Bij het starten van de motor slaat de meerderheid van de passagiers een kruis, cn dan zet de bus zich in beweging, eerst nog over goede wegen, maar hoe verder men van Athene komt, des te meer gaten vertoont het wegdek. Griekse bus chauffeurs houden niet van voor liggers, speciaal als dit andere auto bussen zijn. Deze moeten noodzake lijk ingehaald worden, zodat de chauffeurs alle zelfbeheersing moe ten aanwenden om geen wpdstryd te beginnen. Bij het passeren van een kerk of een kapelletje slaan ■BOVEN," Het angstig nauwe ka naal van Corinthe naar Piraeus, de haven van Athene. LINKS: Een klein stukje dek, aangestampt met mensendie ren en bagage. bU;inmsiaiiiifiijri'[iiitiiiftii!iiii(i,iniiiiiii;niiiiiiiiii]i!>iiBiifibiE(»riiiuitiinii>i:ii<ti j en geiten appreciëren het als berg- I bewoners maar matig, dat menseiyjee I vervoermiddelen in hun domein 1 doordringen. Derhalve gaan schapen pas op het laatste moment opzij en j deinen in lange rijen, schokschoude- rend, alsof zij geïrriteerd zijn, ver- der zonder op of om te kijken. Gei- ten zyn halsstarriger en springen eerst op het allerlaatste moment voorlangs de bus, tegen de rotsen i op of de afgrond in, naar mensely- I ke berekening de dood tegemoet. Maar even later ziet men dezelfde geiten zeer philosophisch en met zeer veel minachting naar dat arm zalige mensengedoe kil ken. De bus zwoegt verder, berg op, berg af, langs afgronden, vaart zet tend in een stukje vlakte. Op een hoog punt ziet men, diep onder zich, de blauwe zee. Het land ligt geel verbrand in de felle zomerhitte, al leen de olijfbomen en de wijnstok ken schijnen geen water nodig te hebben om groen te blijven. Nu en dan wordt er gestopt voor koelwa ter voor motor en passagiers, op een zeer officiële stopplaats kunnen de mensen bovendien ijs, yoghurt of een bordje rijstepap tanken. En bij DEN HAAG Op initiatief van da Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp zal m het najaar een landelijke inzameling worden gehouden. .Een belangrijk gedeelte van de opbrengst hoopt de com missie ten goede te laten komen aan het Internationaal Kinder noodfonds van de Verenigde Naties (Unicef), dat, hoewel het zich niet tot de vluchtelingen beperkt, ook nullioenen vluchtelingenkinderen de helpende hand heeft toegesto ken, Het grootste gedeelte van de opbrengst zal evenwel in nauw overleg met de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de V.N. worden besteed. In gezamenlijk overleg zal een begrensde beste- dmgsmogelijkheid worden uitge zocht, die waarborgen biedt dat zij, die van de hulp profiteren, hiervan blijvende goede gevolgen zullen ondervinden. De commissie heeft verscheidene pijien op haar boog. Naast enkele activiteiten. waarvan gehoopt wordt dat zij grote bedragen zul len opbrengen, zal een landelijke collecte worden gehouden "bar deze collecte worm nmt rift ge bruikelijke speldje aangeboden, maar een uit kunsthars vervaar digd hangertje. De hangertjes, die in negen verschillende uitvoerin gen verkrijgbaar zijn, worden ge heel door vluchtelingen in huis arbeid gemaakt. Voorts zal. behoudens goedkeu ring van de minister van Justitie^ een. lotery worden gehouden Door plaatselijke comité's zullen Sinter klaaskalenders worden verkocht in originele uitvoering. Koningin Juliana is beschermvrouwe van de commissie en de heer L. Netaer, directeur-generaal der PTT, voor zitter. vooral de vrouwelijke passagiers een kruis zowel de eenvoudige boeren vrouw. wier gezicht schuil gaat in de hoofddoek als het mondaine meisje met de roodgelakte nageltjes. Op den duur gaan de gaten over in kuilen, tenslotte is het wegdek verdwenen, de weg verschilv dan niet voel van de rivierbedding er naast, die in de zomer geen water, maar des te meer kuilen en stenen vertoont. De bus springt van steen tot steen, de bochten in de weg worden bochtiger dooi de zwaaien, die de chauffeur de bus laat maken om de kuilen te vermijden, wat maar gedeeltelijk lukt en een aantal passagiers wagenziek maakt. A enkele uren heeft men het ge- 1 voel, alsof alle ingewanden van plaats verwisseld zijn. Maar de chauffeur heeft wel andere zorgen, behalve met kuilen heeft hij met tegenliggers van de mee3t uiteenlo pende soort te maken, waaronder ezels, kudden van schapen en gei ten. De ezels maken in het alge meen geduldig halt, maar schapen het bereiken van de plaats van be stemming kan.vooral de buitenlan der niet nalaten „efcharistó" (dank u wel) tot de chauffeur te roepen. Graag zou hij zich m bloemrijker Grieks uitgedrukt hebben, maar dat valt niet mee. R EHALVE uit vasteland bestaat Griekenland uit een zeer groot aantal eilanden, eigenlijk niet meer aan rotsen in de diepblauwe Aege- ische Zee, waarvan de helit on bewoond is wegens gebrek aan wa ter of cultuurgrond. De wel be woonde bereikt men per schip, ook van dit verkeersnet vormt Athene, of liever de haven Piraeus, het middelpunt. Tegen de avond kan men. daar steeds een schilderachtig schouwspel gadeslaan; het vertrek van de lo-' cale boten naar de eilanden. Vooral Griekse eilandbewoners reizen met hun hele hebben en houden, dieren incluis. Bij de verdeling van de beschikbare ruimte houdt een rekening met het vullen van de eigen portemonnaie en de inschik kelijkheid van de gewone Griek. Een klein stukje dek en iets meer snikheet ruim worden aangestampt met mensen en dieren; de klasse passagiers, zonder dieren, hebben meer armslag. De dekpassagiers, waarvan een groot gedeelte uit soldaten bestaat, vormen al spoedig een grote fami lie. Men deelt vruchten, dranken, brood en slaapplaats. Voor de bui tenlandse tourist wordt de beste ligplaats uitgezocht. Soms moet daartoe eerst éen geit verjaagd wor den, want dit dier heeft een apart zintuig om zelfs in de grootste chaos een voortreffelijk rustpunt te vinden. Men kort de tijd met gesprekken, spelletjes, dansen (uit sluitend door mannen gedanst) en het zingen van de ietwat melancho lieke, nationale liederen. Of men slaapt een. verstijvende slaap op het harde dek. Bij enige zeegang van betekenis vallen natuurlijk een aan tal van de^e tijdverdrijven weg.... VERIGENS ontbreekt de ko- de mische noot niet. Zo had een boer in het donker zijn kippen met haan aan onze voeten geparkeerd. Het pluimgedierte hield zich, be houdens het verspreiden van enige onmiskenbare geur, vrij fatsoenlijk en paste zich zelfs zo goed aan in de nieuwe omgeving, dat wij de volgende morgen, dank zij een pre cies getimed hanengekraai, de zon uit de zee konden zien oprijzen. Men heeft niet in Griekenland gereisd, wanneer men niet als dek passagier op een locale boot ge reisd heeft Tijdens zulk een tocht leert men enige markante Griekse eigenschappen kennen: hun vrien delijkheid en inschikkelijkheid zon der dat zij daarbij in slaafsheid vervallen. Integendeel, de Griek toont zich. zeer onafhankelijk. Dank zij deze eigenschappen komt het met tot muiterij in de Griekse dekklasse. Het is alleen jammer, dat de Griekse bootlijndirecües - 1 UIST ire de laatste tijd heb ik Jan van Zutphen nogal eens ontmoet. J Is hij werkelijk zoveel ouder dan toen ik tientallen jaren geleden hem voor het eerst zag en hoorde? Nog altijd dezelfde stoere gestalte gesierd door een statige baard. Dezelfde krachtige stem, maar vooral dezelfdet warmte, dezelfde geestdrift, dezelfde onbegrensde toewijding en activiteit in dienst van grote volksbelangen, dezelfde hartelijkheid ook tegenover de enkeling, met wie hij in aanraking komt en voor wie hij iets kan doen Indien dit ouderdom moet heten, dan is het wel waarlijk een geze gende ouderdom! Men is er zich de laatste tijd van bewust geworden, dat het voor be jaarden, wier beroepsarbeid geëin digd is, en wier hele tijd „vrije tijd" is geworden, van belang is wat zij nog kunnen doen, om de dagen^niet te leeg en te eentonig voorby"te zien gaan. Maari wie zal ten opzichte van Jan van Zutphen de gedachte aan een leeg en eentonig bestaan voe len opkomen! Hij staat midden in het volle leven als altijd. Hij orga niseert, hij bestuurt, hij reist, hij spreekt, hij leidt inzamelingen, als of het nog helemaal niet tot hem is doorgedrongen, dat hij boven de 65-jarige leeftijd is, die zo vaak als onwrikbare grens tussen een leven van werk en de rust van de ouder dom wordt beschouwd. Nog gezwe gen van de 60 jaar, die voor be stuurders der vakbeweging veelal de limiet is. HET is 58 jaar geleden, dat Van Zutphen op de voorgrond trad de grote diamantbewerkerssta- Griekse bDotlijndirectia alleen maar 1 daar te veel op speculeren. bij - king, die aanleiding werd tot de oprichting van de Algemene Ne derlandse Diamantbewerkersbon d, waarvan Henri Polak voorzitter, en Van Zutphen secretaris werd. Glorierijk is de opgang geweest van deze organisatie, die bijna alls Studenten staken in .Argentinië BUENOS ArÉES. Studenten in geheel Argentinië zijn Vrijdag voor een dag in staking gegaan, uit pro test tegen het door de regering ver plicht gestelde politieke onderricht en ter ondersteuning van de studen ten in de filosofie te Buenos Aires, die om genoemde reden staken. De politie dreef een aantal protestde monstraties uiteen en arresteerde enige studenten. Voor 100 millioen gulden bloembollen uitgevoerd HAARLEM Met de uitvoering v? ^en exportorder uit de bloem bol ogst 1952 werd Vrijdagmid dag het totale exportbedrag voor dit seizoen op 100 millioen gulden ge bracht. In vakkringen toonde men zich hierover zeer verheugd, temeer daar men dit resultaat heeft weten bereiken ondanks de invoerbe- -rkingen van Engeland. Lyrisch moet ifc worden i zal dat blijven, ondanks als ik schrijf over het toenemend autoverkeer, meest typische vervoermid- Want wat niet verandert, del in Griekenland; de ezel. is het Griekse landschap Dit dier is sinds de Oud- en nog steeds gaat op: an held de trouwe metgezel ass does go, where strong van de Griek geweest en cars fear to ride. Men kan. Vrouw spinnend op ezel. niet fier te ezel ryden, want de ezel is geen mar tiaal dier. Neen, de berij der zit, met twee benen aan één kant, genoeglijk te schommelen op ezelmans rug, te midden van vaten of kruiken of manden of brandhout of takken. Want dat kan men allemaal op een ezel Iaden. Ook kan men al rijdende op een ezel slapen, vrouwen spin nen al rijdende. Men zegt wel, dat de ezel koppig is, maar het is naar mijn me ning veeleer een gepast gevoel van eigenwaarde, dat zich soms uit jn de houding van: nou ja, ik zal me maar laten aanleunen wat dat rare mensdom met mij doet. Hij kan geduldig uren in de felle zon wach ten op zijn baas, uren sjou wen met zware vrachten, waarbij hij slechts stopt bij een al te verrukkelijke dis tel of andere lekkernij. Griekse ezel stoot zich zelfs niet éénmaal aan een steen, behoed zaam zet hij zijn ranke poten op de juiste plek ken in rotsachtige Griekse bergpaden, en loopt ook daar, waar geen pad is. Wij hebben een ezel met tedere behoedzaamheid, een ziek kind zien vervoeren, langs een steil bergpad naar be neden. Als men de kop van een Griekse ezel goed be studeert, moet man wel tot de conclusie komen dat dit een bijzonder dier is. Wie hier tegen in brengt, dat wij in het Nederlands van stomme ezels spreken, doet goed het gedicht van Va- salis ter harte te nemen, Wat zij daarin zegt, past volkomen op de Griekse ezel. Is dat nu een stomme ezel? Stil grazend naast een grijze rots zag ik opeens op hope benen een jonge ezel; zijn oren schenen doorzichtig, zijn gelaat to as trots. Zijn lange, ambren ogen blonken als water, ernstig en bezonken en onpartijdig was zijn blik. WJ at wij bepaald missen v sinds onze terugkeer uit Griekenland, is het ge balk van. de ezels, dat men dag en nacht hoort op het Griekse platteland. Het is geen fraai geluid, wel ka rakteristiek, We hebben el ke dag van ons verblijf in Griekenland het plan be sproken een ezel aan te schaffen en mee naar huis te nemen. Maar het trans port ervan hierheen bleek te moeilijk. Volgende keer beter. vakgenoten ging omvatten, met bij zondere bekwaamheid werd ge leid en een sterke positie in. bet be drijf verwierf. Zij bracht haar le den niet alleen materiele voordelen, maar een culturele verheffing, die de diamantbewerkers een tijd lang, ook in dat opzicht, de voorhoede van de Nederlandse arbeiders deed zijn. Uit hun rijen kwamen kun stenaars, mannen van wetenschap, politieke figuren van betekenis. De herinnering aan de prachtige tijd, die Van Zutphen in deze kring mede heeft beleefd, is gemengd met diepe bitterheid sinds de nazi's tij dens de bezetting onze Joodse land genoten, die in deze industrie de overgrote meerderheid der beoefe naars vormden, hebben weggesleept Zonder „Ome" Jan van Zutphen was de tuberculose bestrijding in ons land ook wel op gang gekomen, maar waar schijnlijk niet zo snel, en zeker niet uiet zo'n gloeiend enthou siasme aangevat, met zoveel taai doorzettingsvermogen verwezen lijkt. „Ome Jan" is een syntbool van daadkracht, idealisme en goedheid in ons land geworden. Nu h{j» op 7 October, 88 jaar wordt heeft minister-president dr W. Drees voor ons bijgaand artikel ge schreven, waarin hij de nog zo uiterst vitale grijsaard, namens ons allen, de hulde brengt die hem toekomt. en vergast. Maar hoe diamantin dustrie en Bond ook zijn ineenge schrompeld, gebleven is de nawer king van wat hier was gegroeid m heel de Nederlandse vakbeweging, waar de A.N.D.B. een lichtend voorbeeld is geweest. Gebleven zyn ook dg resultaten van het initiatief, waarbij Van Zutphen zo nauw betrokken was, om uit oude koperen stelen en .boort (afval m de diamantindustrie) inkomsten te verkrijgen voor de t.b.c.-bestrydmg. De vrucht yan dat initiatief, „Zonnestraal" met zijn sanatorium en zijn arbeidstherapie, staat er nog en is het middelpunt van Van Zutphen's werkzaamheid. Van al wat zijn leven zijn ge dachten beeft vervuld en dat is veel geweest, ook buiten de vakver- eniglngsarbeid heeft, dunkt mij, de tuberculose-bestrijding hem toch wel het meest aan het hart gelegen. GEBOREN in een gezin, waarin de t.b.c. verschrikkelijke ver woestingen aanrichtte, heeft hij het terugdringen van deze volksziekte als een levenstaak beschouwd. Overal in het land heeft hij telkens weer de belangstelling voor de tu berculose-bestrijding weten te wek ken en te verlevendigen. Hij heeft daarbij het gevoel van ons volk ge troffen als nauwelijks een ander, en op dit terrein kan hij met on vermengde voldoening zien naar de resultaten, Wat Nederland in deze strijd be reikt heeft overtreft de meest op- Ome Jan van Zutphen niet twee van zijn kleinkinderen. timistische verwachtingen. Nadat de tweede wereldoorlog al wat ver kregen werd weer scheen te doen verloren gaan, trad eerder dan iemand had durven hopen de ken tering in en werd de snelle dabng hervat, eerst van de sterftegeval- len, daarna ook van de ziektege vallen, die verpleging cisten. Ve lerlei factoren hebben hiertoe bij gedragen, maar het werk van Jan van Zutphen, voortgezet van zyn door de t.b.c. vergrauwde jeugd tot zijn groene ouderdom, is een van de belangrijkste elementen geweest. Bij een terugblik op zijn levens weg zal dit hem de grootste bevre diging kunnen schenken, maar hij kijkt nog altijd liever vooruit. Moge hij er getuige* van zijn, dat de tu berculose geheel ophoudt een ge vreesde volksziekte te zijn. En moge hij ook het democratisch-so- clahsme en de vakbeweging, waar aan hij zoveel heeft gegeven cn is blijven geven, hun opmars zien voortzetten. Frans plan voor Europese belastingunie PARIJS. De Franse bond van middelgrote en kleine ondernemers wil half October aan de openbare mening een plan voorleggen voor een Europese helastingunie. Naar de bond Donderdag mededeelde, wordt naar een uniforme Europese belastingwetgeving gestreefd, waar bij het zwaartepunt van de belas tingheffing zou liggen bij de grond- Btofindustriedn en de energieproduc tie. Door op elkander gelijkende be lastingsystemen in de afzonderlijke landen zouden de bestaande onge lijkmatige belastingdruk en de daar door bestaande prijsverschillen in grote mate gecompenseerd worden. Daardoor zou men ook een stap na der komen tot de vrije inwisselbaar heid der valuta. Drie KLM-vrachtdiensten per week naar Amerika DEN HAAG Met ingang van morgen onderhbudt de KLM drie vrachtdiensten per week in beide richtingen tussen Amsterdam en New York. Op een dezer vluchten wordt een tussenlanding gemaakt te Montreal. Hierdoor heeft West- Europa een snelle vraehtverbinding met dit belangrijke handelscentrum in Canada gekregen. De diensten worden uitgevoerd met speciale vracht-Skymasters. De KLM is nu in staat wekelijks 60.000 kg vracht tussen de oude en de nieuwe wereld ,te vervoeren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 4