HET ROTTERDAMSCH PAROOL Engeland en Amerika negéren Mossadeq's tegenvoorstellen Ongunstige reactie in Teheran Moskou speculeert op verdeeld Westen Acht zeelieden beleefden helse nacht: drie verloren het leven Auto reed van pont in Rijn; vijf mensen verdronken Benelux-economie moet beter worden aangepast Belgische justitie doet inval in Nederlandse speelclub Antwoordnota aan Perzië overhandigd Nederlander gewond by overval op onderneming SO WJET-CONGRES BEGONNEN West-Europa aangespoord zich van de Amerikaanse dictatuurte bevrijden Fransen ontkennen contact met Russen over Duitsland Verloor chauffeur de macht over stuur? Guur weer Louis Major vraagt begrip voor toestand van het Belgisch bedrijfsleven Laboratorium voor kernphysiea komt bij Genève Lampseinen S.O.S. bleven onopgemerkt Sloep van de Luctorsloeg twee keer om in kokende zee Faroek wordt bij verstek berecht Minister De Bruyn prefereert de trein Voorbereiding voor EDG moet tijdig worden getroffen Engelse treiler bij Groenland vergaan: twintig doden 12e Jaargang no. 235 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.03, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 6 October 1952 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur. Sj van der Schaaf TEHERAN. Enkele uren, na de door Mossadeq gestelde termun van tien dagen, waarbinnen Engeland moest antwoorden op de Perzische tegenvoorstellen inzake het olieconflict, heeft de Britse zaakgelastigde Middleton Zondagochtend de Britse antwoordnota aan Mossadeq overhan digd. Hierin verklaart de Britse regering „teleurgesteld te zijn over het feit, dat de jongste voorstellen van Truman en Churchill op zoveel punten verkeerd waren begrepen". In feite wordt in de nota Mossadeq verzocht, laatstgenoemde voorstellen opnieuw te overwegen. Kort ca Middleton overhandigde de Amerikaanse ambassadeur Henderson een boodschap van minister Acheson, die in grote trekken gelijk is aan de Britse nota. in belde nota's werd niet ingegaan op Mossadeq's tegenvoorstellen, hoewel deze ook niet officieel werden verworpen. De eerste berichten vanuit Teheran geven te kennen, dat Mossadeq de Britse nota niet gunstig heeft opgenomen. Onze correspondent te Londen seint: De korte boodschap van Eden aan dr. Mossadeq, die met geen enkel ■woord op diens tegenvoorstellen van 24 September ingaat, doch slechts ietwat neerbuigend maar vriendelijk en zelfverzekerd verklaart, dat de „vrees" van. de Perzische premier „ongegrond" is en alleen als het ware terloops nog eens de kern van de Engelse voorstellen herhaalt, wordt hier algemeen opgevat als een duidelijke aanwijzing, dat de Truman-Churchill-voorstellen van 30 Augustus het uiterste waren, wat Engeland heeft aan te bieden. De bal is nu weer naar Mossadeq toegespeeld en hij kan thans zijn bedreiging ten uitvoer leggen, de diplomatieke betrekkingen met En geland te verbreken. Hij kan daar toe bij voorbeeld de aanleiding ge bruiken, dat Eden's antwoord twaalf uur na het verstrijken van de ter mijn van zjjn ultimatum werd inge diend. Men verwacht hier echter, dat de volgende Perzische zet op het olie-schaakbord het terugroepen van de Perzische ambassadeur in DJAKARTA"Een zwaar gewa pende bende van 200 man heeft Vrijdagavond een -aanval gedaan op de politiepost der in de omgeving van Patjet (tussen Bogor en. Suka- bumi) gelegen onderneming „Tji- kembang". Vijf politiemannen sneu velden tijdens het verbeten gevecht tegen de numeriek sterkere terro risten. Vijf andere politiemannen werden zwaar gewond. Toen ver sterkingen aankwamen, trok de ben de zich met achterlating van drie doden en een gevangene terug. De administrateur der onderne ming de heer Pieters, en een. em ployé, de heer Bastet, waren met vrouwen en-kinderen in de kina- bossen gevlucht. De heer Bastet kreeg een schotwond in de buik en. werd opgenomen in een zieken huis te Bandung. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Met Kerst en Nieuwjaar Radio-groeten voor militairen over zee DEN HAAG. Ook dit jaar kunnen gedurende de Kerstdagen en de jaarwisseling kosteloos radio- groeten aan militairen overzee wor den gezonden. Het betreft hier mili tairen van zee-, land- en luchtmacht, die zich bevinden in Indonesië (Ne derlandse missie), op Nieuw Guinea, in de Antillen, in Suriname en in Korea. Deze groeten moeten door verwan ten, vrienden en kennissen per soonlijk worden uitgesproken Het doen voorlezen van groeten door de omroeper zal niet mogelijk zijn. Na aanmelding vóór 15 November aan de afdeling radio van de Ma rinevoorlichtingsdienst, Koninginne gracht 12, Den Haag, ontvangt men te zijner tijd een oproep om naar de radio-studio's te komen (Hilversum, Groningen, Maastricht, Den Haag). Praedicaat „Koninklijk" voor Ned. Bond tot Bedden van Drenkelingen AMSTERDAM. Op de buitenge wone ledenvergadering te? gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen is Zaterdag bekend ge maakt dat aan de Bond het Praedi caat Koninklijke is verleend. De voorzitter van de technische commis sie van de bond, de heer J. W. van Gemen werd onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, Londen zal zijn. Dat betekent nog niet het verbreken van. diplomatieke betrekkingen; het is slechts het klassieke middel, dat aan staten ten dienste staat om zonder werkelijke brokken te willen maken, ernstig ongenoegen te kunnen uit drukken. De Perzische diplomatieke post in Londen komt dan. ender leiding van een „charge d'affaires" te staan, ge lijk dat met de Britse ambassade in Teheran al geruime tijd het ge val is (en op dit ogenblik, maar om andere redenen, ook bij voor beeld met de Nederlandse ambas sade in. Londen). Aan het begin van dit jaar wilde dr. Mossadeq immers niet het „agreement" verlenen voor de door Engeland voorgestelde nieu we Britse ambassadeur, de heer Hankey, omdat deze merkwaar dige redenen! ten eerste al eerder in Teheran geweest was en ten tweede Perzisch spreekt. Engeland vertikte het toen, iemand anders ais ambassadeur voor te stellen en zo staat de Britse ambassade in Teheran al geruime tijd onder leiding van een charge d'affaires, de heer Middleton. Als men. toch zaken wil doen hoeft een dergelijke situatie helemaal geen beletsel te zijn. Hoge Commissariaat van Indonesië ontslaat Nederlanders DEN HAAG. Het Indonesische Hoge Commissariaat heeft aan 54 Nederlandse werknemers tegen 1 De cember het dienstverband opgezegd. In hoofdzaak moet dit ontslag wor den gezien in het kader van de al gemene bezuinigings-maatregelen, die zowel in Indonesië als daarbui ten op regerings-bureau's worden doorgevoerd. MOSKOU. Het negentiende congres van de Russische communistische party is Zondagavond in het Kremlin begonnen. Stalin, bii zijn verschijnen minutenlang toegejuicht, woonde de openingszltting bij. Met vijftien andere leden van het Politburo, onder wie Molotow, Malenkow, Beria, de maarschalken Worosjilow en Boelganin, Kroetsjew en. Kaganowitej, werd. hij gekozen in het presidium van het De openingsrede werd uit gespro- .PARIJS De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft namens de Franse regering met klem de „kwaadaardige praat jes" over een geheim Frans-Rus sisch contact tegengesproken Beschuldigingen van dubbelhar tigheid zijn, aldus de minister, dik wijls bedoeld om wantrouwen te verspreiden en de Frans-Duitse betrekkingen te bemoeiliiken. Vol gens een onafhankelijk Duits blad heeft De Noblet, de Franse plaats vervangende commandant m Ber lijn, in Juni informele besprekin gen gevoerd met Sowjet-vertegen- woordigers over „handhaving van de verdeeldheid van Duitsland" De Noblet ontkent dit. NIJMEGEN. Zondagmiddag zijn vtjf Haarlemmers, die op weg waren naar EIten, in hun auto van de pont bij Hoornenburg in de Rijn gereden en verdronken. Tegen half drie kwam. de auto bestuurd door de ongehuwde P. Gortzak, bij de pont om naar Pan- nerden te worden overgezet. De Rijn heeft hier een breedte var» 125 meter en is op het ogenblik onge veer vier meter diep. Vermoedelijk is de chauffeur, toen hij de wagen de pont op wilde rijden, de macht over het stuur kwijt geraakt, wel licht ook hebben de remmen, ge weigerd- Hoe dan ook, de auto doorbrak, toen zij de pont opreea. met vrij grote vaart de afsluitket- tmg, plonsde het water in en zonk vrijwel onmiddellijk. Aanvankelijk zaten er zes men sen in de wagen, doch de heer M. M. van Dijk was, voordat de auto de pont opreed, even uitgestapt. De vijf andere inzittenden, de heer P. Gortzak, het echtpaar H. Best en de heer en mevrouw H. Wempe, konden niet meer tijdig uit de ge zonken auto worden gered en zijn dan ook om het leven gekomen. De oorzaak, dat niet onmiddellijk reddingspogingen konden worden gedaan, is dat op de pont geen ma tenaal was om oen gezonken auto op te takelen. De niet lang na het ongeluk gearriveerde politie en brandweer slaagden er m een ka bel aan de achteras te bevestigen. Maar het duurde bij elkaar nog een uur. voordat de auto op de kant stond. Toen was het echter reeds te iaat. De Nijmeegse verkeerspolitie heeft de wagen in beslag genomen. Koning Boudewijn van België heeft Zaterdag te Brussel de Noord- Zuidv er binding officieel i« gebruik gesteld. De ,Jor\c- tion", zoals de Noord-Zuidver- btnding algemeen in Brussel wordt genoemd, zal eind 1&52 voor de lijn Amsterdam-Parijs worden opengesteld, waardoor niet langer meer van de tijd rovende ringbaan gebruik ge maakt zal moeten worden Extra vaarten ingelegd van Indonesië naar Nederland DJAKARTA. In verband met het grote aantal aanvragen voor passage van Indonesië naar N derland gedurende het eerste halfjaar van" 1953, zullen de scheepvaar*.m~at"" - derland" en de Kon. Rotterdamse Lloyd vier extra vaarten van In donesië naar Nederiand inleggen, n.l. twee met „Sibajak" en twee met „Johan van Oiöenbaroeveldt" ken door Molotow, die de afge vaardigden voorhield, dat de „im perialistische landen", onder lei ding van de „reactionaire heersen de kliek in Amerika", een derde wereldoorlog voorbereiden. Daar door zou echter de „voortdurende verzwakking van het kapitalisti sche stelsel, waarvan sinds de oor log zich een gehele reeks van lan den. met een bevolking van 600 millloen reeds had bevrijd", niet kunnen worden opgehouden. In navolging van Stalin verde digde Molotow vervolgens de theo rie, dat de „kapitalistische landen" niet in staat zouden zijn economi sche crises en massa-werkloosheid te verhinderen cn dat dit zou moeten leiden tot conflicten tussen en een klassenoorlog in bedoelde landen. Daartegenover stelde Molo tow de „vredelievende en machti ge Sow jet-Unie", die nu niet lan ger, zoals voor 1940 geïsoleerd is, maar de steun heeft de Chinese volksrepubliek, de Duitse democra tische republiek en de volksdemo cratieën. Het rapport van het centrale comité van de partij, ingediend door Malenkow, ademde eenzelfde geest. Met veel nadruk wordt daarin, gewezen op een verwijde ring, die zich tussen Engeland en Frankrijk aan de ene en de Ame rikaanse „dictator" aan de andere zijde zou voltrekken. De Ameri kaanse „mïllionairs" worden er o.a. van beschuldigd, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland te hebben inge palmd. de Britten van het Suez- kanaal te hebben verjaagd en de Fransen uit hun bezittingen te hebben verdreven. Wanneer de Europese landen echter genoeg vgn de „ongebrei delde Amerikaanse dictatuur"' krij gen, kunnen zij terecht bij de „vredelievende, Sowjet-Unie", die hun problemen „met begrip" tege moet zal treden. Nederlandse delegatie naar Ver. Naties DEN HAAG. Hoofd, van de de legatie naar de Aig, Vergadering van de Ver. Naties is minister Luns; plaatsvervangend hoofd is de per manente vertegenwoordiger bij de V.N. de heer Von Balluseck. Leden der delegatie zijn minister Kern kamp, het Eerste Kamerlid prof Beaufort en mr Patyn van het de partement van Buitenlandse Zaken. Als plaatsvervangend vertegen woordigers zullen optreden: de Tweede Kamerleden G. J. N. M. Ruygers en mej, dr M. A. M. Klom- pé, die voor de tijd dat de minister Luns of minister Kernkamp niet in New York aanwezig kunnen zijn, als vertegenwoordigers zullen optre den. Weersverwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Wisselende bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust- nu en dan harde wind tus sen West en Noord west. Vr(j koud. 7 Oct, Zon op 6 u 51 m onder 1M 4 m; Maan op 19 u 24 m onder 12 u 22 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl Weer Wind td/b Gisteren ln 24 u. Oslo Geh. bew. Windstil Stockholm 2w, bew. N.W. 1 Kopenhagen Geh. bew. Z.W.4 Londen Gch. bew. Z.W. 3 Amsterdam Geh. bew. Z.Z.W.S BrusseJ Geh. bew. Z.Z.W.4 Fa rijs Mist O. 3 Bordeaux Geh. bew. 2.W. 4 Nice Licht bew. N.W. 4 Warschau Nevel W.N.W. 1 Zürich Nevel W. 1 De vijf leden van de bemanning van de coaster „Luctor", die vorige week in de nacht van Dinsdag op Woensdag soor de Franse kust btj Cherbourg kap seisde en zonk. Drie opvarenden verdronken in de half volgesla- gen reddingsloep en werden overboord gespoeld. Zij, die Za terdag behouden terugkeerden, zijn (v.Vn.r,): de kok A. M. 'Knijff uit Rotterdam, de matroos Alfred Kcmmerowsky ui- Cux- haven, matroos Thomas de Blom uit Rotterdam, de machinist Ja cobus Visser uit Vfaardingen en Jcapiteinz 'I^ Wértsïng uit Haarlem. BELGISCH VAKVERENIGINGSLE1DER MEENT: (Van onze correspondent) BRUSSEL. „Wij waarderen zeer zeker de Nederlandse economische politiek, vooral wat betreft de zorg voor de handhaving d,er werkgelegen heid. Maar we staan voor harde feiten en daarom zijn ook w|j van mening, dat tydelfjk maatregelen moeten worden getroffen om die sectoren van het Belgische bedrijfsleven te helpen, die wegens de Nederlandse con currentie in moeilijkheden zijn geraakt". Aldus werd het standpunt van het Algemeen Belgisch Vakverbond samengevat door zün secretaris-gene raal Louis Major, tevens socialistisch Kamerlid, tijdens een speciaal, in verband met de Benelnx-zorgen toegestaan interview. SuilüURilf SiEülliiliQQiS.'lilHIIUiniliiillllIH'i K 'C 33,']^ AMSTERDAM. De Europese Raad voor Kemphysisch Onderzoek heeft hedenochtend eenstemmig be sloten, dat het Europese laborato rium in Zwitserland by Genève zal worden gebouwd. Dit besluit werd genomen nadat Nederland, Frankrijk en Denemar ken hun aanbiedingen hadden inge trokken. In de avond van Woensdag de eerste October draaide voor de kust van Cherbourg een Franse trawler b|j en bogen stevige armen zich naar een verkleumde sroep Hollanders, die in een half volgelopen sloep een vrese lijke nacht tegen kou, slaap, uitputting en golven hadden gestreden. Het waren vijf leden van de bemanning van de gezonken „Luctor", kustvaarder van 336 ton. die was gekapseisd. Drie zeelui hadden de tocht ln le roeiboot niet volbracht. Ze zijn bewusteloos «p de doften gevallen, ln de sloep verdronken en overboord gespoeld. Zaterdagavond, 9.57 u., stapten die vijf uit de Etoile du Nord op het DB. '-itaiion in Rotterdam: kapitein Wensmg uit Haarlem, machinist Vis ser, Vlaardmgen, kok Knijff uit de Maasstad, raatroos de Blom uit de zelfde plaats en de Duitse matroos Kommerowsky uit Cuxhafen. In korte trekken ging de kapitein de geschiedenis van de „Luctor" na, aarzelend sprekende over de wijze waarop matroos Aarnoutse, stuur man Datema en de tweede machinist Van Oosten waren gestorven. Soms wist geen van de vijf wat er precies op een bepaald ogenblik wai ge beurd. De nacht van de dertigste September op de eerste October heeft voor hen teveel verschrikkin gen om er nu al vlot over te kunnen spreken. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur vertrok de „Luctor" met een lading steenslag van St. Samson (Guemser) naar Dover. Aanvanke lijk was er letterlijk en figuurlijk geen vuiltje aan de lucht, maar te gen middernacht was er een Noord wester storm aan de gang, die wei nig goeds voorspelde. Alle voor zorgsmaatregelen werden genomen en een controle van de lading toon de aan, dat onderdeks niets aan de hand was Ondanks het feit, dat er geen water naar binnen drong begon het kleine schip plotseling naar bakboord te hellen. Naar bakboord en naar achteren: de lading schoof! Toen men dit ontdekte gaf Wensing order om bij te draaien. In de verte zag men het licht van Kaap Levi en de ..Luctor" hield recht vooruit op dat vuur. Terwijl de storm toenam en zware golven de zijden van de coaster beukten, kwam het bakboordgang boord reeds onder water te liggen en harde stortzeeën smakten elk ogenblik over het traag dieper zin kende achterdek. Toen rende Kom merowsky de brug op en zei me, dat m'n hut onder water stond," ver telde de kapitein. „Ik gaf bevel te proberen met emmers het water weg te hozen. Het bleek onbegonnen werk." Het licht van. Kaap Levi na derde nauwelijks terwijl de mannen in hoog tempo probeerden te redden wat er te redden viel. De telefonie was toen al onbruikbaar door een zware breker en de stuurman klom naar de bak om met de lamp S.O.S. te seinen. De lichten bleven onop gemerkt Om ongeveer zeven uur 's mor gens zag men, dat de „Luctor" het niet meer zou houden. „Goddank was bakboordszij loef en kregen we de sloep makkelijk naar buiten. Toen we er allemaal inzaten merk ten we, dat er aan roeien niet te denken viel Het ding was veel te vol. Daarom smeten we zoveel mo gelijk van de rommel, die tot de in ventaris behoort, overboord en had den toen ruimte om te roeien. Twee man gingen op de riemen. Achter ons dreef de zinkende „Luctor", ver der en verder naar achteren hellend, de lichten brandden nog. We merk ten, dat er van het roeien niet veel terecht kwam. We hadden nog steeds te weinig ruimte in de sloep." „Toen sloegen we voor de eerste maal om," vervolgt Wensing. De sloep had liggen rijden op een drijf anker toen een vuile breker het zwaarbelaste bootje in eep onderdeel van een seconde omver kantelde. De acht mannen beschikten niet allen over een zwemvest, maar kwamen toch weer in de buurt van de sloep en slaagden er in de boot opnieuw te kantelen en er in te klimmen. „Maar toen stond 'ie half vol," zegt de kapitein, „hij bleef drijven op de luchtkisten en zitten was niet meer mogelijk We moesten blijven staan en iedereen kon dat niet vol houden. Aarnoutse sloeg zijn armen om de Duitser heen en borg zyn hoofd in diens schoot. Af en toe zakte een van de mannen door zijn knieën en raakte het water. Een stort-ee smakte de sloep voor de tweede naai omver. Of er toen acht of vijf mannen weer aan boord klommen is niet helemaal duidelijk. Waarschijnlijk waren de matroos, de stuurman en de tweede machinist op dat moment al voorgoed in het water van het bootje gezonken en door de golven meegespoeld, want zeker kon niemand Zaterdagavond meer vertellen wat er in die ogen blikken was gebeurd. Men had in die verbijsterende minuten het begrip voor afstand en tijd verloren en de ontdekking, dat men de haven van Cherbourg naderde kwam dan ook plotseling. Twee uitvarende trawlers kregen de gehavende sloep in zicht en de bemanning werd, nauwelijks meer bij bewustzijn, aan boord gehesen. Enkele uren later spoelden de lijken aan van de drie mannen van de „Luctor", die deze helse nacht niet mochten overleven. De ook in Nederlandse vakbonds- kringende bekende Major, die on langs als secretaris-generaal Paul Finet opvolgde wenste er niettemin ook de nadruk te leggen, dat volgens het A.B.V.V. de lagere Nederlandse lonen slechts voor een gedeelte de oorzaak zijn van de malaise in be paald q Belgische bedrijfstakken. Onmiskenbaar is echter, dat de werkloosheid in bepaalde sectoren groot is, aldus Major. Hij meent, dat van de zijde der Nederlandse rege ring begrip hiervoor mag worden verwacht Als het A-B.V.V, eveneens om tijdelijke aanpassingsmaatrege len vraagt, dan denkt men daarbij aan de overeenkomst, die het vorige jaar te Goes kon worden bereikt, toen ten gevolge van de ongunstige stand der Nederlandse betalingsba lans besloten werd „plafonds" toe te passen bij de uitvoer van België naar Nederland (die in de praktijk overi gens geen dienst hoefden te doen. Corr.) Misschien zou iets dergelijks thans in omgekeerde zin kunnen ge beuren, oppert Major, of anders zou een bijzondere belasting, hetzij door Nederland, hetzij door België tijde lijk te heffen en die alleen nivelle rend zou werken, de concurrentie voorwaarden gelijk kunnen maken. Verder meent Major, dat een ver hoging van de Nederlandse lonen thans toch wel mogelijk zou zijn en een stap in de goede richting zou be tekenen. In elk geval moet het wederzijdse economische beleid beter worden aangepast en in dit opzicht gaat vol gens het AJB.V.V, België allenninst vrijuit CAïBO. Ex-koning Faroek zal by verstek worden berecht wegens misdaden, die op zijn bevel zutiden zijn begaan door leden van zyn „IJze ren Garde". Het Wafdistische blad, „Al Misr:" meldt, dat Moestaf a Nahas op de hedenmiddag te houden vergadering van het bestuur der Wafdparty zijn. ontslag als voorzifter zal indienen. De groot grondbezitter Lamioem, die een opstand organiseerde tegen de landhervormingen van Naguib, is tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld UTRECHT. Terwijl in bet al gemeen in ons land de ministers van de Kroon zich per (meer of minder frame) auto naar hun de partement begeven, maakt Zijne Excellentie A. C. de Bruyn, de nieuwe bewindsman voor de Pu bliekrechtelijke Bedrijfs Organisa tie, een uitzondering op deze regel. „In een auto kun je niets doen; in de trein kan ik elke dag twee uur extra werken," is zijn stand punt. En zo stapt deze minister el ke dag vroeg in de morgen zijn Utrechtse woning uit om zich naar het station te begeven. De eerste weken na zijn benoe ming genoot hij een bijzonder voorrecht. De directie van de Ne derlandse Spoorwegen had speciaal voor hem een tweede klas-coupé gereserveerd. Maar de minister heeft thans verzocht zijn „isole ment" te willen opheffen. Hij ge bruikte het compartiment toch niet aEeen voor zichzelf. Medereizigers, die moesten staan verzocht hij steeds bij hem plaats te willen ne men. Nu is hij dan niet meer heer en meester in een coupé. Maar er is wél een zitplaats voor hem gere serveerd. Aan het raam. Bij het opklaptafeltje. Zodat hij daarop zijn papieren neer kan leggen. Om te werken. (Van een. onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister Staf heeft met het oog op de snelle ont wikkeling van de Europese Defen sie Gemeenschap een brief gericht aan de chefs van de staven, de hoofden van diensten van de mini steries van Oorlog en Marine en aan andere hoge functionarissen op wier terrein het internationale lichaam zijn stempel zal drukken. Hij herinnert hen er aan dat het gewenst is reeds nü voorbereidin gen te treffen voor de verwezen lijking van de Europese Defensie Gemeenschap. De brief heeft geens zins het karakter van critiek, zoals men er m sommige kringen in. heeft willen zien, aldus gaf men ons van officiële zijde te verstaan. Er is niet de minste aanleiding van critiek. Minister Staf heeft het, met het oog op de snelle ontwikkeling van de EDG" gewenst geacht, er op een zeer tijdig ogenblik op aan te dringen, dat de maatregelen ter doorvoering van de EDG tijdig worden getrof fen. LONDEN De 629 ton metende Britse treiler „Norman" thuisha ven Huil (Noord-Oost-Engeland), is in de nacht van. Zaterdag op Zondag op de rotsen van Zuid- Groenland te pletter geslagen. De opvarenden hebben zich nog enige tyd aan de rotsen weten vast te klampen, doch tenslotte moest de een na de ander de strijd tegen de woedende elementen opgeven. Van. de twintig koppen tellende beman ning zijn negentien man, waaron der dc gezagvoerder, om het leven gekomen. Een andere Britse treiler beeft de lijken van acht verdron kenen opgepikt. Een Noorse boot redde de enige overlevende. TILBURG. Op hevel van de Belgische justitie is Zaterdagavond de Nederlandse speelclub .Arcadia", die vroeger ln Den Haag was en toen de naam .Aristo" droeg en. zich ln Baarle-Hertog had gevestigd, gesloten. In het lokaal bevonden zich ongeveer vijftig personen, die hun namen moesten opgeven. Alles, wat zich in de speelclub aan roerend goed bevond, werd In beslag genomen en naar Turnhout gebracht. Beslag werd ook gelegd op ongeveer 3000 en een grote partij speeifiches. Even na de Belgische politie ver schenen ook Nederlandse politiemannen, die kennelijk van de actie op de hoogte waren. Omstreeks tien uur omringden de Belgische politiemannen het café. Binnen waren reeds enkele justitie- auioriteiten incognito aanwezig. Hieruit bleek dat iedereen lid kon worden en dat van een besloten karakter dus geen sprake was. Een der Belgen maakte zich aan de rou lettetafel plotseling bekend als re chercheur en onmiddellijk daarna vond de inval plaats. Het onderzoek duurde tot ongeveer 1 uur 's nachts. Dat het er b|j dit onderzoek nogal gemoedelijk toeging, moge blijken uit het feit dat af en toe de bier glazen werden gevuld om de dorst van de gendarmes te lessen. Alle spelers werden aan een ver hoor onderworpen. Er werden ech ter géén arrestaties verricht. Al leen tegen de croupier, voorzitter en secretaris van de club werd proces verbaal opgemaakt. Aan de grens post, ongeveer 400 meter verder. werden later alle wagens met spe lers door de Nederlandse politie aangehouden. Reeds dagen tevoren waren er in Baarie-Nassau en Baarle-Hertog Ne derlandse politieambtenaren in bur ger, die om het café patrouilleerden. De speelzaak, die nu is gesloten, is een vrij armoedig lokaal, waar eert baeearat-t-afel en een roulette-tafel stonden. Aan de personen, die 's svonds waren binnengekomen, werd medegedeeld dat zij lid kon den worden, maar dat zij hun hand teken ng op het inschrijfformulier moesten antidateren. Bij deze kwestie, die vermoedelijk voor de rechtbank in Turnhout be handeld zal moeten worden, is ook het gemeentebestuur van Baarle- Hertog betrokken, omdat het aan .Arcadia" voor frs 240.000 per jaar toestemming had verleend.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1