IB* GEEN KANS- dRYLCREE! Strenger straffen voor chauffeurs, die dronken achter stuur zitten Mijnheer Hupwinkel heeft een waardevol papiertje VOOR MO TillonstagneertParijse métroverkeer GELEZEN - N? Deurwaarder wou verkeerd huisje laten afbreken Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen Vergunning van vakman zit in zak van de leek 3 VOOR VEILIG VERKEERIS NODIG: Mr Zaayer wijt ongelukken voor groot deel aan eigen schuld" Looneisen van Brits spoorwegpersoneel afgewezen Bloemen voor Ome Jan van Zutphen Directeur chocolade fabriek is vrij gesproken Jeugdige overvallers gearresteerd en gewogen Onderscheiding voor KLM-pi'oten Raam werd ingeslagen, meubels gedeeltelijk uitgedragen Royale afschenk is opvallend lést te-dsy- Russen protesteren bij Fransen in Berlijn ..Iemand volgt meriep gedegradeerde Franse communistenleider Woensdag 8: October 1952 llIi;IIlSl!]l^Hlni!tlH[llBlBtlllll^,!IniinR)lliil!l£l(!:UMlrl[!]:|]|ll.!.l•iH:l!ll■;{, Diiiüiiuayiüt LONDEN. De Britse spoor wegen, een staatsbedrijf, hebben Dinsdag de eis van de vakbond om de lonen van het personeel met tien procent te verhogen af gewezen. In haar mededeling hiervan aan het bemiddelingstri bunaal zegt de directie, dat het bedrijf de Jasten van deze loons verhoging, die ongeveeer 22.500.000 pond (bïjna 240 millioen gulden), per jaar zouden bedragen, niet kan dragen. De lonen van het spoor wegpersoneel zijn in November van het vorige jaar reeds met acht procent verhoogd. De werkgevers in de machine-industrie en de di rectie .van de genationaliseerde kolenmijnen hebben reeds eerder looneisen van hun personeel van de hand gewezen. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Reeds Dinsdag morgen vroeg kwamen zeer velen Ome Jan van Zutphen, de beken de strijder tegen de t.b.c., die zijn 89ste verjaardag vierde, geluk wensen, Het personeel van het sa natorium Zonnestraal kwam de ja rige met een bloemenmand en een aantal fruitmanden verrassen. Zo is het de gehele ochtend en middag doorgegaan. Behalve fami lieleden, kinderen en kleinkinde ren kwam een schaar van ken nissen, bewonderaars, overheids personen, kunstenaars, vrienden uit de illegaliteit, enz. Ome Jan de hand drukken. AMSTERDAM De prijsvraag, uitgeschreven door een Chocolade fabriek, waarbij de deelnemers wikkels moesten insturen van een bepaald soort chocoladereep, kan doorgaan, want vanmorgen sprak de Amsterdamse rechtbank de directeur van de chocoladefabriek, J. S. van M., vrij van de hem ten laste gelegde overtreding van de loterij wet. Het O.M. had veertien dagen ge leden in hoger beroep bevestiging van het vonnis van de kantonrech ter van 300 gulden boete geëist, omdat het meende dat de deelne mers- aan de prijsvraag - geen over wegende invloed konden uitoefenen op de verdeling van de prijzen. EINDHOVEN. De recherche heeft de hand gelegd op een drie tal jongemannen, de 21-jarige G. G., de 20-jarige P. L. en de 19- jarige G. v. d. M„ die reeds ver scheidene malen met de politie in aanraking zijn geweest. Het trio wordt er van verdacht ongeveer een maand geleden nabij de Dom mel in de Elzent een man te heb ben overvallen en mishandeld met het doel hem van zijn geld te be roven. Op het hulpgeroep van de- aangevallene hebben de onverla ten zich toen uit de voeten ge maakt, De verdachten worden ter beschikking gesteld van de offi cier van Justitie te Den Bosch. Fietser ernstig gewond bij oversteken (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Bij Quatre Bras ten noorden van Bergum is de 17-jarige parapluiekoopman R. Scholten uit Leeuwarden, toen hij" met zijn fiets de weg overstak, door een personenauto aangereden. Hij werd levensgevaarlijk gewond. Voor zijn. leven wordt gevreesd. ]N[iKO KA2ANTZAKIS. Kretenscr van -1- geboorte, was na de eerste wereld oorlog directeur van het Griekse Mini sterie van Sociale Zaken; hij trad op als leider van een commissie, die tot taak had de Griekse vluchtelingen uit de Kaukasus en uit Zuid-Rusland naar hun vaderland terug te brengen. Eerst op latere leeftijd, na veel te hebben meegemaakt, kwam hij tot het schrijver» van romans. Het thans bij uitgeverij De Fontein, "Utrecht, verschenen voortreffelijke verhaal ,Christus wordt weer gekrui sigd', dat de eeuwige tragedie van de vervolging van mens tot thema heeft, speelt in een dorpje onder Turks pro tectoraat aan de westkant van Klein- Azië, omstreeks 1922. op een tijdstip dat daar een passiespel zal worden op gevoerd. Wanneer de apeiers zijn aan gewezen, brengt een gebeurtenis het dorp In beroering. Een groot aantal door de Turken verdreven vluchtelin gen komt 'in het dorp aan en vraagt om een stuk grond om zich weer ergens te kunnen vestigen, maar de rijke pries ter Grigorls wijst hen af en de vluchte lingen zoeken ten einde raad de grot ten op, waar eens de eerste Christenen hebben geleefd. Nu wordt het passie spel werkelijkheid. De hoofdrolspelers, Christus en zijn apostelen, scharen zich aan de zUde van de vervolgden en plaatsen zich tegenover hun dorpsgeno ten. Een strijd ontbrandt. Aanvankelijk lijkt het alsof de vluchtelingen zullen overwinnen, doch. de Turkse macht hebber levert de .Chxistusspeler" aan de doroelingen uit. Het martelaarschap is een feit geworden. Deze roman roet zün tractaatjesach- tige titel, waardoor men zich vooral niet moet laten afschrikken, blijkt na iezing een werk te zijn van uitzonder lijke kwaliteiten. Want deze Niko Ka- zantzakis. van wie men waarschijnlijk nimmer heeft gehoord, verstaat de kunst een boek te schrijven, dat leeft en ademt en dat Is doortrokken van een diepe menselijkheid. Het munt uit In dialoog en beschrijvingen en roept span ningen op, zoals alleen een talentvol auteur ze vermag te scheppen. In een voorwoord geeft A, den Doolaard uiting .aan zijn bewondering voor dit meesle pende boek. 8.90). ("Van onze correspondent) LEEUWARDEN „Beschonken automobilisten moeten veel stren ger worden bestraft. Dc politic moet de bevoegdheid krijgen in bepaal de gevallen direct het voertuig en het rijbewijs van chauffeurs in beslag te nemen. Gebeurt dit niet. dan zal het verkeer in ons land even onveilig blüveu als bet nu Is.'" Dit zei de procureur-generaal mr H. R. Zaayer Dinsdag op het tweedaags congres van het Ver bond voor Veilig Verkeer. 'Hij con stateerde dat 95 procent van de ongelukken te wijten is aan over vermoeidheid, onvoorzichtigheid, nonchalance, kortom giotendeels aan eigen schuld. Op 31 December 1951 bleek dat één van elke hon derd Nederlanders in dat jaar op een of andere wijze bij een ver keersongeval betrokken is ge weest. In de algelopen drie jaar werden alleen in de drie Noorde lijke provincies jaarlijks 70.000 processen-verbaal opgemaakt we gens verkeersovertredingen, het geen nog maar een klein percen tage is van het totale aantal. „Aan het vraagstuk van een veilig verkeer is in bet verleden niet voldoende aandacht besteed." meende ook de minister van Ver keer en Waterstaat, mr J. Algera. Hij vestigde er de aandacht op, dat bij het huidige verkeersvraag- stuk een viertal facetten direct in AMSTERDAM. Op Schiphol heeft de president-directeur van de KLM, dr A. Plesman, legpen ningen uitgereikt aan leden van het vliegend personeel, die meer dan 20.000, 15,000 en 20.000 vlieg uren achter de rug hebben. Daar bij werden de volgende piloten en voormalige piloten onderscheiden: Gouden legpenningen (meer dan 20.000 vlieguren); P. Both, 3. Smir noff, J. J, Moll en G. J. van Mes- sel; Zilveren legpenningen (meer dan 15.000 vlieguren); L. Sillevis, G. M. H. Frijns, J. J. Hondong, E. van Dijk, L- Brugman, W. van Veenendaal, A. Viruly, Th. Wit- kampf, H. Groeneveld en A, Reyers; Bronzen legpenning (meer dan 10.000 vlieguren): S. A. Stein beck, J. J. van Balkom en G. te Roller. het oog springt: de aanleg en het onderhoud van een goed verkeers- wegennet; het gebruik van deug delijke vervoersmiddelen, waarbij een nieuw probleem, namelijk de bromfiets de aandacht vraagt; het vaststellen van verkeersvoorsehnf- ten en de opvoeding van de Ne derlanders tot Weggebruikers met verantwoordelijkheidsgevoel tegen over zichzelf en tegenover ande ren. De minister was van oordeel, dat de werkzaamheid van het Verbond voornamelijk ligt bij het aankwe ken van verantwoordelijkheidsge voel en bij het populariseren van de voornaamste verkeersregels. „Misschien" zei hij lachend, „lukt het uw bond nog eens duidelijk te maken dat het plaatsen van twee talige plaatsnaamborden in Fries land volledig door de wet wordt gedekt." TERWIJL BEWONERS NIET THUIS WAREN (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Een deurwaarder, politiemannen en werklieden van de gemeente Enschede hebben Maandag op het punt gestaan, terwijl de bewo ners afwezig waren, een zomerhuisje af te breken, dat, naar zy stellig ruit was geforceerd en een deel van het meubilair naar buiten was ge dragen, kwam men tot de ontdekking, dat men met het verkeerde huisje bezig was. In het XJsselerveen onder de ge meente Enschede staan verschei dene zomerhuisjes, zo ook dat van de heer Menzo aan de Kwekke- boomweg. Het draagt het huis nummer 200 en staat er al meer dan tien jaar. Vlak erbij bewoont de heer S. clandestien een huisje, dat volgens een vonnis van de rechtbank te Almelo moest wor den afgebroken. De heer S. had als postadres Kwekkeboomweg 200 opgegeven, zodat het geen wonder is, dat de uitvoerders van het vonnis bij het huisje van de heer Menzo terecht kwamen. (Advertentie l.M.i In talloze gezinnen van Neder land wordt op het ogenblik een Engelse thee geschonken. Men weet, dat de Nederlandse huis vrouw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „bui tenlandse", een andere thee- smaak Is gesteld. Met de En gelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Ne derland heeft gebracht (tegen de prys van 76 cent per pakje!1, is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. De heer Menzo werkt in de stad, zijn vrouw was juist met haar kind naar het consultatie bureau. Terwijl een politieman opdracht kreeg de heer S. (naar men dacht de eigenaar) van zijn werk te halen, begonnen de werk lieden alvast de meubeltjes naar bulten te dragen door een inge slagen raam. De politie had even wel het goede idee, voor alle 'ze kerheid aan een in de buurt wer kende boer nog even te vragen of het huisje, dat men bezig was te slopen, wei door de heer S. werd bewoond. Een boerenknecht, eerst kort in de omgeving, wist het niet, doch zijn baas vertelde, dat niet de heer S. maar de heer Menzo de. bewoner van het be- dreigde huisje was. Natuurlijk haastte de politie agent zich om het weyk te doen stilleggen. Men bracht alles weer op zijn plaats. Voor een kapot raam werd een stuk board gespij kerd en een agent vatte post om mevr. Menzo bij thuiskomst in te lichten. Zij heeft het nogal ge moedelijk opgenomen. Intussen staat het huisje van de heer S. er nog steeds. Want de deurwaarder had slechts opdracht wïïJS? ft* pand Kwekkeboomweg 200 te laten afbreken. Jongeman overleden na val door een dak (Van onze correspondent) HAARLEM, Kort na aankomst m het Grote Gasthuis te Haarlem overleed Dinsdag de achttienjarige Haarlemse monteur J. A, Nierse. De jongeman was zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, na dat hij door het dak van een garage te Bloemendaal was gezakt en op een betonnen vloer was terecht ge komen, Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee op- vallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze En gelse melange een buitenge woon rijke afschenk..,. iets, dat in onze dagen weer be hoorlijk meetelt. Drankwet heeft veel mazen (Van een onzer verslaggevers) woners één vergunning per 500 in- haar zelf te exploiteren, maar het woners uit te geven. Tegelijkertijd nu niet zouden kunnen, omdat zij T AREN geleden, wilde een stokoud biedt -de Drankwet echter deze ge- niet voldoen J - - aan de vestigings- maar kerngezond baasje, dat nog meenten bet recht telkens per vijf eisen, kunnen hun bezit „verpaeh- »V»n vnfthalWRriStriid fezien iaar Jvof aanfil A1- ril* nooit een voetbalwedstrijd gezien jaar, het aantal vergunningen op had, ineens naar HollandBelgie. een lager aantal vast te stellen, dan Een ware voetballiefhebber heeft zich toen m het zweet gelopen om een kaartje voor het mannetje te bemachtigen en omdat dit niet luk te heeft hij hem tenslotte, knarse tandend, zijn eigen zitplaats Mara- het wettelijk toelaatbare. ten". Als zij dat doen handelen zij onwettig, De Drankwet zegt, dat zij hun zaak voor eigen rekening en op eigen naam moeten exploiteren. De practyk heeft er echter de ver maarde „vervangïngscontracten" op gevonden. De vergunninghouder laat zich bijstaan door een vak- ÏN veel gemeenten Is dat het ge nval. Het aantal inwoners groeit. w Meer vergunningen worden echter tbontribune ter^hand gesteld. Hij niet uitgereikt. Een vergunning staat man die hem "vervangt, kon niet anders het was het man- op naam van een persoon. Ze ver- Vaak laat bij z,ijn toekomstige netje van zijn drankwetverguningl valt door het overlijden van die vervanger eerst een groot bedrag 1 1 betalen, als good- will-som, dat in de duizenden loopt. De vervanger zal zich dit in de mees te gevallen moe ten laten welge vallen, omdat hij zich in een dwang positie bevindt. Om dit verhaal naar waarde te kunnen schatten moet u iets meer weten van 't ver gunningensysteem, zoals dat in ons land. bestaat, Het is er een vreem de geschiedenis meer. Om sterke drank te kunnen verkopen is een vergunning nodig. De gemeentelijke overheid geeft die vergunningen uit. Iedereen kan. een vergunning aanvragen. Krijgt u er één toegewezen, dan betaalt u 1 administratiekosten. U zoudt dan dus een drankzaak kunnen openen, maar.... op hetzelfde ogenblik zult u ook weer moeten sluiten. Want u zoudt niet voldoen aan (de ves tigingseisen die worden gesteld. U hebt geen middenstandsdiploma, u bezit geen vakbekwaamheid. Omdat u aan dat ongelukkige vergunnings- papier toch niets had, zoudt u het eigenlijk wel weer terug kunnen geven. Aha, teruggeven. De dames en heren, die na soms een half mensenleven gewacht te hebben zo'n papiertje te pakken kregen, zijn wel wij'zer. Het is goud waard. We hebben een Drankwet. Ze is van 1881, ze is vernieuwd in 1904 en laatstelijk in 1931. Volgens deze Drankwet wordt de overheid de mogelijkheid gelaten in steden met meer da 50.000 in- persoon. Zij kan dan éénmaal wor den overgeschreven op de echtgeno te of op één van de kinderen, maar dan is het ook uit. Ze kan dus op zijn hoogst twee generaties mee. Meneer Hup winkel om eens een naam te noemen heeft een vergunning. T") E vervanger is intussen afhan- kelijk van de nukken en van de constitutie van de persoon met het papiertje. Is de hpuder van zijn vergunning een brekeïijk, oud vent je, dan ziet het er somber uit. Met het laatste uur van de man, slaat Dat papier kan bij zijn overlijden ook het laatste uur van de ver en alleen dan worden overgeschre- gunning. Dreigt een vergunmng- ven op zijn zoon. Maar overlijdt de houder met weglopen, omdat hij zoon, dan is de vergunning onher- elders meer geld uit zijn vergun- roepelijk verloren. ning kan slaan, dan zal de vervan- Er zou helemaal niets vreemds ger trachten hem tot rede te bren- in steken als meneer Hupwinkel een gen. De vervanger waarmee we drankverkoper was en als later de begonnen zijn, had er zijn Holland- zoon in de plaats van de vader België-kaartje voor over.,., achter de toonbank ging staan. T Maar nu komt het verbluffende. MET is een onaangename toe- vermakelijke, maar ook bepaald 'stand. Daarmede is Sociale Za- heel ongewenste Meer dan 50 pet ken, dat hierover het oog laat gaan, der vergunningen bevindt zich het eens en daarmede is ook Volks- piet in handen van tappers en slijters. Meneer Hupwinkel kan grondwerker zijn en zijn zoon kan toorbediende. De bezitters van een vergunning, die destijds van plan zijn geweest een eind maakte. gezondheid, dat waakt tegen drank misbruik, het eens. De drankver kopers zelf zouden niets liever zien dan dat er een regeling kwam, die aan het rare gescharrel voorgoed Georgi Malenkofsecretaris van tiet Centrale Comité van de Sovjet-Russische communistische partijcongres in het Kremlin te Moskou, In zijn redevoering, wel ke meer dan vijf uur duurde, deed Malenkof, die door velen beschouwd wordt als de toekom stige opvolger van Stalin, een heftige aanval op het Westerse kapitalisme. (Advertentie LM.) Made from kissed" lobaccos BERLUN. De Russische con trolecommissie heeft Dinsdag bij de Franse autoriteiten te Berlijn gepro testeerd tegen een „provocerende aanval" van de West-Berlijn.se politie op een station van de onder Oost- Duitse leiding staande luchtspoor- weg. In een brief aan de Franse com mandant in Berlijn, generaal Carolct, zegt de waarnemende vertegenwoor diger van de Sowjet-contrölecommis- sie te Berlijn, Rassadin, dat „een voortgaan van dergelijke provocaties invloed zal hebben op het Berlijnse spoorwegnet". Rassadin deelt niet mee, wat hij hiermee bedoelt. Volgens het Russische protest heeft op 29 Augustus „een grote groep West-Berlijnse politiemannen een aanval gedaan op het station Wed ding in de Franse zone en 20 spoor wegmensen aangehouden". Leden van liet spoorwegpersoneel en enige passagiers waren hierbij mishandeld, aldus de Russische lezing. (V^n een onzer redacteuren) WAAROM wij niet geloven aan öe profetie van Stalm over de onvermijdelijke ondergang van de „kapitalistische" lees: demo cratische landen, is uiteengezet m ons hoofdartikel van gisteren. On aangeroerd bleef daarbij de vraag, of men moet aannemen, dat Sta lm in dit geval aan eigen woorden ge loof hecht. Helaas is het niet mo gelijk, hierop met een positief „ja" of „neen" te antwoorden, om de eenvoudjge reden, dat het niemand gegeven is, de Russische dictator te doorschouwen. Volstaan moet wor den met deze vaststelling: hot is met uitgesloten, dat Stalm meende wat hij zeide. want tot on zekere hoogte is hy zonder twijfel een ideologische politicus- cn de marxis tische theorie, mits duidelijk omge bogen in lenimstisch-stalmistisehe zin, kan hem vrij gemakkelijk tot zijn onheüspelhng aan het adres der „kapitalistische" staten hebben gebracht. Aan de andere kant echter kan het zeer goed zijn, dat de realist Stahn zijn profetie om zuiver opportu nistische redenen deed Er mag in dit verband aan worden herinnerd, dat nog slechts enkele jaren geleden de vooraanstaande communistische econoom prot. Var ga. met instem ming van het Politburo, de stelling kon verdedigen, dat onder het „ka pitalistische" stelsel, zcals dit op het ogenblik in de vrije wereld wordt aangehangen, economische crises en dus daaruit voortvloeien de oorlogen wei degelijk te vermij den zouden zijn. Weliswaar viel prof. Varga later tn ongenade er was nog een korte periode, waar in men weer wel naar hem luister de maar een dergelijk sollen met een belangr'jk marxistisch dog ma getuigt toch niet van veel vast heid m de leer bij Stalin. Welk doel? NU is het de tweede mogelijk heid, namelijk, dat Stalm niet geloofde, wat hij zeide, die de aan dacht vraagt. De met-communisti sche wereld immers heeft in dat geval er alle belang bij, te weten te komen, welk doel de Russische leider dan met zijn voorspelling nastreeft. De oplossing is mis schien te vinden in het lijvige rap port, dat de als opvolger van Sta lin gedoodverfde Malenkow, namens het centrale comité van de partij, op het Zondag begonnen negentien de congres van de Russische com munistische partij indiende. Daarin wordt, na een breed uitmeten van de Amerikaanse „onderdrukking" van West-Europa, te verstaan gege ven, dat de West-Europese landen, indien zij genoeg mochten krijgen van het „oorlogsdrijven, de roof en het imperialisme" der heersende Amerikaanse kliek, zich gerust r gen wenden tot de „vredelievende Sow jet-Unie", die hen en hun moei lijkheden dan met „begrip" tege moet zal treden. Natuurlijk ware een dergelijke verstrengeling van bedreiging en verlokking zonder enige zin, indien de vrije wereld werkelijk een hecht aaneengesmeed eensgezind blok sou vormen. Dat is echter en het zou dom zijn, het te ontkennen nog niet het geval. Er zyn tegenstel- {Advertentie I.M.) geeft U glanzend haar OMDAT BP.YLCREEM zuivere natuurlijke ohen bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en. Droog Haar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. BRYLCREEM leohol Vraag BRYLCREEM - de meeat verkochte hairdresalng ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmortv England. Imp. Jacg. Mot Jr. Amsterdam PARIJS. De gedegradeerde Franse communistische leider Charles Tillon heeft de politie medegedeeld, dat hfj voortdurend geschaduwd wordt Tillon veroorfaakte Dinsdag opschudding in een station van de Par(jse ondergrondse, toen hy het vertrek van een trein vertraagde. Volgens een conducteur van de trein snelde Tillon het perron op toen de trein op het punt van vertrek stond. Hij sprong op de treeplank van het laatste rijtuig en hield de auto matische deuren cr van open door zijn voet er tussen te houden. Hier door kon de trein niet vertrekken. Toen de conducteur Tillon verzocht zijn voet te verwijderen weigerde TiUon en riep: „Iemand volgt me!" Tegen de politie zei Tillon, dat zijn „schaduw" wegsloop toen er een oploop ontstond, Tillon ver klaarde verder, dat enkele mannen in een zwarte auto hem voortdu rend volgden. Om aan hen te ont snappen had hy zijn eigen auto in de steek gelaten en was het dichtst bijzijnde station van de ondergrond se binnengerend. Hij hield vervol gens de trein op toen hij zag dat een van zijn achtervolgers mee naar binnengegaan was. «ffiitiiinraiiHtiinaiGiiRiaiiiiiiraiiiJiiaiiiiiiiwimucsnainiiianiiJEiuiiiiiansiuajBC Tweede Kamer wil aieuw onderzoek wetsontwerp Artillerie-inrichtingen DEN HAAG. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft een hieuw afdelings- onderzoek voorgesteld met be trekking tot bet wetsontwerp tot bekrachtiging van de oprichting van de N.V. Nederlandse Ma chinefabriek „Artillerie-Inrichtin gen", De reden hiervan is, dat de regering In Mei 3-1. bij nota van wijzigingen een nieuw artikel aan het ontwerp heeft toegevoegd. lingcn tussen de democratische Lan den; en een speculatie op en een po ging tot verscherping van deze te genstellingen passen volkomen in de politieke lijn van het Kremlin. Strijd om de leiding Kan Stalm. aangenomen, dat dit zijn doel is en wat zou zijn doel anders zijn? op succos rekenen? De controverse, die de democrati sche wereld verdeelt, ligt, anders dan Stalm het stelt, veel meei op politiek dan op economisch terrein. Zy is voor een groot deel een kv es- tie van sentiment cn komt, met toevallig, het scherpst tot uiting tussen Amerika en Engeland. Mis schien kan men de situatie m de vrije wereld het best orgel ijken met een grote ondernemms, waarin een jonge, energieke directeur een oud. ervaren, maar minder dyna misch mede-dzreetiehd langzamer hand naar hot tweede plan heeft geschoven Zïncts geeft aanleiding tot een zekere wrijving de jonge directeur pleegt zjch te ergeren aan het gebrek aan vaart >an zijn oude collega en de oude directeur ziet met bezorgdheid bij ce dikwijls nog wat wilde acties van znn jonge opvolger toe Amerika nu kan met de jonge, West-Europa met de oude directeur worden vergeleken. En het is m het bijzonder in hot nog altijd belangrijkste deel van West- Europa. Engeland, waar men zich. het moeilijkst neerlegt bij de nieu we leiding en deze het heftigst be twist. Een voorbeeld van dit Britse ver zet heeft men zojuist weer in. Straatsburg gezien. Het is geen ge heim, dat vele leidende Amerikanen zich het continentale, zogenaamde ..kleine Europa" voorstellen als een soort stormram der Verenigde Sta ten tegen het „ijzeren goidijn", die voornamelijk zou worden gehan teerd door op revanche tegen de Russen beluste Duitsers. Door han dig manoeuvreren heeft de Britse diplomatie te Straatsburg nu de lei ding der Europese zaken weer uit de Amerikaanse in eigen handen weten te nemen. Vrees voor Duitsland |\T ATUURLIJK speelden bij deze v Britse manoeuvre de traditione le Engelse vrees voor het ontstaan van een machtige continentale staat in West-Europa en de nationale trots die het moeilijk maakt de Ameri kaanse leiding te aanvaarden, een. rol. Maar het zou toch verkeerd zijn, haar sileen toe te schrijven aan egoïstische motieven. Wel degelijk was hier de bezorgdheid van de „oude directeur" over de daden van de jonge collega een machtige drijf veer. De optimistische Amerikanen geloven, dat zij te allen tijde de Duitsers in de, hand zullen kunnen houden. De Britten geloven dat niet en zij menen, dat de ervaring hun de Duitsers beter heeft doen ken nen. Zij vrezen zelfs, dat wanneer men de Amerikanen maar hun gang Iaat gaan, de dag kan komen, waar op zij opnieuw gedwongen zullen zijn, de Duitsers te verslaan. Een dergelijke angst bestaat ook in het overige West-Europa, met dit verschil dan, dat men b.v. in Frank rijk niet vreest, de Duitsers weer te moeten verslaan, maar door de Duit sers verslagen te worden. De Fran sen zijn aanzienlijk minder zelfbe wust dan de Britten. En. bovendien: zelfs wanneer de Duitsers het Wes ten trouw zouden blijven, bestaat toch altijd de kans, dat, wanneer zij het in een verenigd Europa voor het 2eggen zouden hebben, de an deren zouden meeslepen in een. avontuur ter verovering van hun. in het Oosten verloren gegane gebie den. En het staat zo dat buiten Duitsland geen Europeaan bereid is, te strijden voor een bevrijding der Oortduitse gebieden. In dit verband ook hebben hier de redevoeringen van verschillende lieden uit het Eisenhower-kaznp, waarin werd te kennen gegeven, dat na een republi keinse overwinning in November een krachtiger politiek tegenover de Sowjet-Unie, gericht op een onbloe dige bevrijding (of dit mogelijk ware!) der satellietstaten, zou moe ten worden gevoerd, grote onrust gewekt. Onder die omstandigheden aanvaardt men in West-Europa zon der veel tegenstreven de Britse lei ding, ook al ziet men in, dat deze waarschijnlijk remmend zal werken op het in de continentale staten sterke federalistische verlangen. Overigens is er dan nog de ontplof fing van het Britse atoomwapen bij de Monte-Bello-eilanden om het ver trouwen in de kracht van de leiding te versterken, terwijl zij bovendien de Britten gelegenheid geeft in Amerika erkenning van politieke wensen te verkrijgen. Russische vergissing "P)E strijd om de leiding in de vrije J-J wereld is daarmee zeker nog niet beslist. Hij wordt ook in gebie den buiten Europa het Nabije en Verre-Oosten gestreden. Hij zal zelfs nog vele malen een beslist on aangenaam en voor alle betrokkenen irriterend karakter hebben. Maar Moskou vergist zich terdege, wanneer het verwacht, dat het, door deze strijd nog wat aan te vuren en. de Westeuropese landen b.v. gunstige handelsovereenkomsten aan te bie den. Amerika van de overige demo cratieën zou kunnen scheiden. Juist in Engeland immers is er geen beest je minder populair dan de Russische „vredesduif", juist in Engeland is men bereid te allen tijde weer voor het behoud van de vrijheid te strij den en juist in Engeland is men byzonder overtuigd van de recht vaardigheid van de zaak van het Westen. En zelfs het trotse Albion twijfelt er niet aan, ook al geeft het dit niet gaarne -toe, dat de toekomst aan Amerika behoort en dat dit ten slotte de opperleïdïng bij de verdedi ging van deze zaak zal moeten heb ben. Wat Engeland op het ogenblik, met instemming van de rest van West-Europa, doet, is de jonge direc teur en toekomstige hoofddirecteur af te houden van domheden, die hun oorzaak in gebrek aan ervaring vin den. En Amerika zal moeten luisteren, en leren, al was het alleen maar, omdat de groeiende kracht van West- Europa dit geraden maakt, en boven dien, omdat Engeland nog slechts de enige grote mogendheid in öe wereld is, waar het, buiten zichzelve, op kan vertrouwen. Een bewijs van dit laatste: zelfs de Bevanisten hebben zich nooit verzet tegen het inrichten en onderhouden van Amerika ansa I militaire bases op Engelse bodeml

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3