Naast geluid ook licht! Stevenson: „Republikeinen bevorderen communisme" Molnar's „Mallemolen5' bij de Rotterdamse Comedie .Woensdag 8 October 1952 HET EI VAN COLUMBUS Groter veiligheid hij navigatie op drukke vaarwaters Niet kostbaar, doch doeltreffend Gerechtelijke moeilijkheden bij aankondiging opruiming Smeterlin speelde Chop in „Stichting Procroos" opgericht Negerrevue in de Schouwburg Truman: ,,Ik vergiste mij ernstig in generaal Eisenhower" Kind in sloot verdronken Derde première in 5 weken Louis Favre Amerika keurt plan van Mexico over Korea goed Amerika bestudeert wij zigingsvoorstel van VN-handvest Ook in November Engelse profs tegen Ned. elftal KNOOP DOORGEHAKT Voortaan biljarten met compositieballen Zuid-Afrika De optische seininstallatie op het stuurhuis van het m.s. Nieuw- land. Drie lampen hoven in de mast, resp. groen, blauw en rood zijn de richtingaanwijzers. iVanneer de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek instelt naar de oorzaak van een scheepsbotsïng, is het opvallend hoe dikwijls de verkla ringen van zeker te goedertroow zijnde personen lijnrecht met elkaar in strijd kunnen zijn, als het gehoorde geluidssignalen op de scheepsfluit be treft. "Windrichting, afstand, plaats waar men zich op de brug bevindt, spelen dan een grote rol. De sterke uitbreiding van het aantal motorsche pen, wier met lucht gegeven geluidssignalen niet zichtbaar zijn in tegen stelling met die van stoomschepen, hebben het probleem van het al of niet goed horen of begrijpen van geluidssignalen nog wat ingewikkelder ge maakt. Op grond van zijn jarenlange ervaring als gezagvoerder en een nauwkeurige bestudering van aanvaringsgevallen Is de heer H. Tigchelaar, inspecteur van de S.S.M., gekomen tot het ontwerp van een installatie, waarmede naast de voorgeschreven geluidssignalen ook met sehitterlichten aan in de buurt varende schepen de eigen manoeuvres kunnen worden kenbaar gemaakt. Gisteren gaven wij een korte technische omschrijving van kapitein Tigchelaar's vinding, die zo eenvoudig ia als het el van Columbus. Stuurman Gorter heeft weinig moeite met de bediening. Een simpele draai aan de knop en één van de schitterlickten met een contróle-lampje ah verklikker is in werking. Kapitein Tigchelaar legde ons aan df hand van een demonstratie met i.ijn Installatie aan boord van het motorschip Nieuwland uit, hos be langrijk het op drukke vaarwaters als de Theems, de Schelde en de Nieuwe Waterwee kan 2ijn, wan neer men bjj het maken van een bepaalde uitwijkmanoeuvre of het oversteken van het vaarwater, dit gedurende de gehele manoeuvre kas tonen door een schitterlicht, zodanig hoog opgesteld aan een korte mast op het stuurhuis, dat onmogelijk verwarring kan ontstaan met de vaste navigatielichten. Op de Waterweg Wanneer bijvoorbeeld een tank schip één van de petroleumhavens van Pernis verlaat wat tegen woordig nog al eens gebeurt! zal hy de voorgeschreven geluidssigna len geven, maar dan weten de men sen op de brug van een de Nieuwe Waterweg opvarend schip niet di rect wat de tanker van plan is te doen. Gaat het schip naar zee, of draait het naar stuurboord op weg naar een of andere werf? Iedere twijfel valt onmiddellijk weg, indien de tanker een schitterlicht zou ge bruiken, rood wanneer zij naar zee koerst, groen wanneer stroomop waarts wordt gestuurd en aldus een meeligger van het achterop varen- Advertentie l.M.) Dezer dagen heeft voor de Rot terdamse kantonrechter terecht ge staan een der directeuren van ma gazijn Nederland Kattenburg. Ge noemd magazijn had. in Juni van dit jaar een advertentie doen plaat sen waarin een buitengewone ver koop werd aangekondigd in ver band met de verplaatsing van zyn zaak. Bovendien had- het- geadver teerd in Juli j.l. een „ongelooflijke opruiming" en op de .etalageramen van het oude pand biljetten aange bracht met het opschrift „totale sex- zoenopruimi ng". De ambtenaar van het "O.M. zag hierin overtredingen van de wet op de uitverkopen en opruimingen xn het winkelbedrijf, omdat de indruk werd gewekt van een tijdelijke voordelige aanbieding, zonder dat tevoren voor de aankondiging daar van vergunning was verleend door de Kamer van Koophandel. Het O.M, eiste voor de drie zijnerzijds als overtredingen gekenmerkte fei ten resp. 250,—, 25.— en 10.— boete. De raadsman van de directeur, mr. D. J, I van. den Oever, voerde hiertegen aan, dat hoewel men vol gens de wet alleen de woorden „op ruiming" of „seizoenopruiming" had mogen gebruiken, de simpele bij voegingen niet zodanig zijn, dat daarvoor straf kan. worden opge legd. Hij bepleitte derhalve schul digverklaring zonder oplegging van straf. De kantonrechter verklaarde zich goeddeels eens met de verde diger. Voor de beide laatste feiten achtte hij de directeur schuldig doch legde hem geen straf op. Ten aan zien van de eis 250,nopens het eerste feit meende de kanton rechter dat deze te hoog was. Hij veroordeelde vedachte tot een geld boete van f 50.—. De kantonrechter overwoog hier bij, dat het plaateen van de bewus- Een Chopin-recital, gegevendoor een bekend solist, waarborgt nog altijd veel belangstelling. Jan Smeterlin vond dan ook Dinsdag avond weer een uitstekend bezette Koninginnekerk en de bijval die hem ten deel viel, was waarlijk geen succès d'estime. Tegenwoordig leggen vele pia nisten wel wat ai te zeer het ac cent op het virtuoze element van Chopin's muziek. Men hoort dan bijvoorbeeld in een record-tempo vlekkeloos alle noten, maar de inhoud wordt verwaarloosd. Niet aldus Smeterlin. In zijn spel komt ook datgene tot uitdrukking, wat achter de noten staat. Zyn wijze van interpreteren is sterkroman tisch getint, maar tot muzikale excessen komt het nimmer en dat geeft haar juist een grote en bij zonder e bekoring. En zo kregen dan o.a, de Sonate in bes ld, t., (een van de gaafste en diepste werken, die de Poolse meester schreef), de Fantasie op 49, vier Mazurka's en de Ballade op 47 een vertolking, waarin het harts tochtelijke, brandende en het poe- tisch-sensibele karakter van deze muzieken prachtig en boeiend tot uitdrukking kwam. Een recital dus, dat de Chopin-cyclus in alle opzichten waardig heeft ingeleid, HERMAN VAN BORN te advertentie onder heel andere omstandigheden was geschied dan die welke bestonden, toen de wet gever in 1935 de bewuste wet in het leven riep. De omstandigheden zijn inmiddels, vooral door de laat ste oorlog en speciaal voor Rotter damse zaken, zodanig gewijzigd, dat de laatsten slechts met de grootste krachtsinspanning en ten koste van grote offers erin slagen hun zaken in nieuwe panden voort te zetten. de schip wordt. Men kan dergelijke manoeuvres natuurlijk ook volgen uit de stand van de gebruikelijke boordlichten, maar dat kost meer tijd en levert juist tijdens de vaart langs de petroleuminstallaties met hun talloze lichten nog al eens moeilijkheden, op. Wanneer het schip, hetzij met eigen machine of getrokken door sleepboten, achteruit varend een ha venbekken verlaat, zal ook het blau we schitterlicht een. veel doeltref fender waarschuwing voor passe rende schepen zijn, dan de tevoren gegeven geluidssignalen. Merkwaardig is, dat kapitein Tig- chelaars vinding berust op een ge bruik uit nu al ver in het ver leden liggende zeiischiptijd, name lijk het zwaaien tijdens de naviga tie met een brandende toorts. De moderne techniek maakte het moge lijk, in dit geval de N.V. Van Rietschoten en Houwens. die de in stallaties op vier schepen van de S.S.M. bouwde, de in brandstof ge doopte k\*£st te vervangen door electrische seinlampen, die met een frequentie van minstens 60 malen per minuut een' fel rood, groen of blauw licht verspreiden. 'De „Stichting Procroos", opge richt door de Rotterdamse predi kanten ds G. van Veldhuizen en ds J. M. van Krimpen, heeft gis teravond in Lommerrijk haar eerste bijeenkomst gehouden. Bei de predikanten, belast met de ker kelijke zorg voor Crooswijk, wil len het Rotterdamse publiek be kend maken met de geestelijke en materiële noden van bevolkings groepen in de „oude volkswijken''. Ds J. van Krimpen wees er op» dat er voor de jeugd clubhuizen, sportvelden, kampeerterreinen etc. nodig zijn en dat voor-'de verwe zenlijking hiervan veel daadwer kelijke en morele steun nodig is. Ds J, M. van Veldhuizen rele veerde, dat in bepaalde gedeelten van Crooswijk soms 13 gezinnen onder één dak leven en kantte zich vooral tegen de sfeer van „het kan me niet schelen". Na de betogen van de beide predikanten werd de Deense speel film „Kinderen van de straat" vertoond, Vanavond zal de bij eenkomst worden herhaald in Odeon, morgenavond in „Pro Rege'3 in Kralingen. „Black Rhapsody", de neger revue waarmee een vooral jeug dig schouwburgpubliek zich gis teravond heeft vermaakt, dankt zijn aantrekkelijkheid in de eer ste plaats aan het ongelooflijk be weeglijke kereltje Roy Carr. Deze tengere virtuoos veert soepel leo- denwrikkend en onwaarschijnlijk elastisch over de planken en maakt van de revue een plezierig kijkspel. Bij Berto Pasuka was hij de eerste danser, maar met dit eigen gezelschap pretendeert hy geen ballet doch puur amusement te geven. Dat doet hij dan ook wei voor wie niet al te critisch 1 wil kijken naar fleurige costuum- pjes, elegante en vaak sierlijke dansjes en wat simpele humor, begeleid door een temperamentvol orkest van vijf man. Misschien gaat dit gezelschap nog wel eens echt „neger-ballet" vertonen; als het niet zou lukken, zal dat stel lig niet aan de technische be-- kwaamheden van Roy Carr liggen. Aan de Technische Hogeschool te Drift slaagden voor het propaeJeuUsch examen voor elcctro-technisch ingenieur de "neren J. G. Blom, A. C. M. van Ette. H. C. de Graaf, C. van Schoonevelt. P- den Toonder en A, van Tussenbroek, allen te Rotterdam. (Van onze corespondent! NEW YORK. Stevenson, de Candida at der democratische partij voor het presidentschap der V.S., heeft Dinsdagavond te Detroft een van zijn felste aanvaKlen op Eisenhower en de gehele verkiezingscampagne der republi keinse party gericht. Sprekend over het communisme deed hü C'-» beroep op Eisenhower, eimee op te houden politieke munt te slaan uit het „com munistische spook". „Nooit was het communistische gevaar in Amerika groter dan ge durende de depressie-jaren onder president Hoover, De door presi dent Roosevelt genomen maatrege len, welke de republikeinen twin tig jaar lang bestreden, saboteer den en bespottelijk maakten, heb ben het land van de wanhoop en het communisme gered. Het com munisme als politiek gevaar be staat hier niet meer", aldus Ste venson. Wel is het er in de vorm van spionnage en penetratie, waar van geen land ter wereld is vrij- gebleven. Geen ander land nam scherper maatregelen hiertegen dan Amerika. Stevenson stelde ten slotte een volledige doorvoering van de anti communistische strijd in uitzicht, wanneer hij gekozen zou worden. Hij zou deze echter voeren met eer biediging van het in Amerika be staande rechterssysteem en de „Bill of Rights". Waarlijk vrij noemde hij pas die samenleving, waar men veilig onpopulair kan zijn. zoals destijds de "mannen Warén, aan wie de Unie haar bestaan dankt. Op zyn verkiezlngsreis door Ame rika ten gunste van Stevenson heeft president Truman Dinsdag te Co lorado Springs erkend, een zeer ernstige fout te hebben gemaakt, toen hij meende, dat generaal Eisen hower de bekwaamheid voor het presidentschap der V.S. zou bezit ten. „Het is een trieste ervaring voor mij" zeide Truman. „Eisen hower is ontrouw geworden aan elk principe op hét terrein van onze buitenlandse politiek en onze na tionale defensie, terwijl ik dacht, dat hij er ia geloofde. Een presi dent die de verschrikkelijke ver- antwoordelykheid draagt van de beslissing of een atoombom ge bruikt zal worden, moet een man zijn die het hoofd kan bieden aan politieke druk. De generaal, wiens woorden ik lees, wiens redevoerin gen ik hoor, is niet de generaal, die ik eens heb gekend. Er is iets met hem gebeurd". LEKKEHKERK Gistermiddag is een vierjarig zoontje van de heer W. Bulten, bij de ouderlijke woning al spelende van een brug gevallen en in de langs de weg lopende sloot gevallen. Toen men het ventje vond, waren de levens geesten reeds geweken en ijlings ingeroepen doktershulp mocht niet meer baten. r\RIE premières in vijf weken, het is een productie, waar menig gevestigd groot toneelgezelschap jaloers op kan zijn. De Rotter damse Comedie bracht Dinsdagavond in de Lantaren „Mallemolen" (de legende van een kermisgast), beter bekend als Liliomhet st.uk van de Hongaar Ferenex Moln&r, maar tevens een werk, dat zeer veel eist van spelers en regie. In „Mallemolen" bezingt Molnér de liefde. De tragische liefde, die tenslotte zelfs het leven overwint. Liliom is een wilde, ruwe kermis klant, zeker van z'n succes bij de vrouwen, maatschappelijk echter een zwakkeling, die zich slechts handhaaft door zyn volmaakte on verschilligheid en de trots van de bohémien. De liefde voor de kinderlijke, reine Julie brengt verandering In dat oppervlakkige leventje. Hij négert, slaat Julie, maar tegen haar sterke, trouwe liefde is Liliom eigenlijk weerloos. Als ze een kind verwacht, 'wordt 't hem pas dui delijk, dat hij iets moet doen tegen de dreigende verpaupering. Maar wat kan deze domme mislukking om aan geld te komen an ders bedenken dan een misdaad? De overval op een ljankloper mis lukt en in z'n wanhoop pleegt Liliom zelfmoord. De hemelrechter vergunt hem na zestien jaren loutering in het vagevuur één. keer terug te gaan naar de aarde, naar Julie en bet dochtertje dat hij nimmer zag. Maar ze herkennen hem niet en in drift slaat hij het meisje. Zij ver wondert er zich over, dat die klap geen pijn doet en haar moeder antwoordt: ja Jcind, je kunt gesla gen worden en het niet voelenf Zoals Teeds opgemerkt: „Malle molen" is een moeilijk stuk. Het speelt zich meer af in de sfeer der gevoelens dan in die der feiten. De rampzalige, onbegrijpelijke, in stinctieve liefde van Liliom en Julie krijgt diepere achtergrond door de parallel-geschiedenis van het saaie burgermanspaar Marie- Wolf, da't braaf en zelfgenoegzaam met afgemeten passen de weg naar welstand aflegt De tegenstelling tussen deze twee levenssferen had in de ove rigens knappe regie van Richard Flink wellicht iets scherper geac centueerd kunnen worden. - Op Hans Culeman rustte de zware taak de gecompliceerde figuur van Liliom gestalte te ge ven. We misten de vlotheid van de bonlsseur en zijn trots werd vaak overschaduwd door alleen maar eigenzinnigheid. Z'n bruuske plastiek (vooral de schouderbewe gingen!) doet teveel aan een dan ser denken, maar de gespannen uitbeelding van LiÜom's noodlotti ge liefde was een mooie prestatie van deze jonge acteur. Het debuut van Corrie Weier bij de R.C. was uiterst gelukkig. Alle bewondering voor haar prachtige Julie, met een minimum aan uiterlijke middelen, maar uit grote innerlijke overtuiging, heel gevoe lig en ontroerend gespeeld. Elly van Stekelenburg, die we ook voor het eerst in dit milieu zagen, was als de ordinaire kermismadam minder op dreef. En mooie figuur maakte Jan van der Linden van de ongure vrind Fiscur; Mieke Verstracte en Kees Brusse vorm den het domme burgerpaar. Itl kleinere rollen zag men o.a. Richard Flmk, Wim Hoddes, Frits Butselaar. De nogal abstracte décors pasten weinig bij de begin- 20-eeuwse sfeer van „Mallemolen". Met deze boeiende voorstelling van een mooi stuk heeft de Rot terdamse Comedie weer een goed deel van baar grote beloften in gelost. Het publiek was zeer opge togen. H. F. REEDIJK. Miliom en z'n ongunstige vriend Fiscur; Hans Culeman en Jan van der Linden in een scène van „Mallemolen". Patiënt stierf in narcose Cassatie Rijswijkse arts onaanvaardbaar, zegt advocaat-generaal DEN HAAG. De advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad concludeer de Dinsdagmorgen tot verwerping van het cassatie-beroep van de Rijs- wykse arts A L., die door het Haagse Gerechtshof was veroordeeld tot eén maand voorwaardelijk en 1000 boete. L. heeft in Nov. '50 in Zevenho ven, in samenwerking met een plaatselijke arts, kiezen getrokken vaü een inwoner, die bij onder nar cose had gebracht. Om het bloeden te stelpen bad hij zijn patiënt een prop watten in de mond gedaan, welke achter in de keel schoot en de dood van de patiënt veroorzaak te. Zware belasting op luxe auto's in Indonéeië DJAKARTA. De Indonesische regering heeft bij het parlement een entwerp-verordening inge diend tot wijziging van de or donnantie op de personele belas ting. Volgens deze verordening kunnen het volgend jaar luxe auto's belast worden met 500 tot 5000 rupiah per jaar. De belas ting van andere auto's blyft 144 rupiah. per jaar. De tentoonstelling van kleuren lithografieën van Louis Favre in het Schielandshuis is zowel uit kunstzin nig als uit druktechnisch oogpunt van betekenis. Het gebmik van de kleur is in dit typisch Franse werk het meest opvallend, zozeer zelfs, dat het zonder die sterke, sprekendé kleuren minder boeiend zou zijn. Op het eerste gezicht doet het, qua lijnvoenng, kleur en compositie aan de kunstrichting der Fauve's denken, van wie Henri Matisse de geestelijke vader is. Een nadere beschouwing vermag die indruk niet geheel en al weg te wissen, doch leidt tevens tot de conclusie, dat Favre van de er varingen der Fauve's heeft partijge- trokken en nu. op meer persoonlijke wijze, waarbij zijn onmiskenbaar artistiek gevoel hem nieuwe wegen doet inslaan, de vondsten benut. De vrolijke, krachtige kleuren verlenen dit werk iets pittigs en emotioneels, om het even of hij de melancholische stemming rond toneelspelers, harle kijns of clowns tracht te suggereren, dan wel de verbijsterende somber heid van Poe of het macabere levens gevoel van Rimbaud. Maar hy kan ook bijzonder opwekkend zijn, zoals in .Hollands voorjaar', waarin de tulpenvelden tot kleurbalken zijn verwerkt. Ook ontwierp hij volgens hetzelfde principe kerkramen. Op het gebied van druktechniek is er veel schoons te zien. Zo wordt de aandachtige bezoeker een blik gegund in de verschillende stadia van het drukprocédé, hoe tenslotte, na het gebruik van een groot aantal kleuren (nr. 38 telt er dertien!) een kleurenlitho wordt voltooid. In de boekillustratie behaalde hij zeer fraaie resultaten. Men vindt hiervan voorbeelden in ,Une saiBon en enfer' van Rimbaud, ,The black cat' van Poe, en in een kalender van Mouton uit 1949. Favre behoort tot die kun-, sten aars, die met kleuren kunnen toveren. Van zijn litho's heeft hij iets zeer byzohdêrs gemaakt. NEW YORK. Amerika heeft het Mexicaanse plan goedgekeurd, vol gens welke leden der Verenigde Na ties Noord-Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die niet gerepa trieerd wensen te worden, zullen op nemen, hangende de regeling van de krijgsgevangenen kwestie in Korea. Amerika, zo zelde de Amerikaanse vertegenwoordiger Austin tot de Mexicaanse afgevaardigde Padilla, stelt zich op het standpunt van de vrijwillige repatriëring. WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken bestudeert een voorstel om het handvest der V.N. te wijzi gen teneinde de Impasse met de Sow jet-Unie over de toelating van nieuwe leden te doorbreken. Vol gens het voorstel zouden alle on afhankelijke staten, die niet in oor log zUn met de Y.N., voor het lid maatschap der V.N. in aanraking komen. KARATSJI. De weduwe vah Liaquat Ali Khan, de vermoorde minister-presidènt van Pakistan, is bênoemd tot Pakistaans gedelegeer de by de Alg. Vergadering der V.N. De werf P. Smit Jr. te Rotter dam is gereed gekomen met de bouw van een veerboot met een capaciteit van 400 reizigers be stemd. voor de Turkse regering. Het is de Ayvalik, die wordt voortgestuwd door twee door de werf gebouwde B. en W.-mataren van 1B00 pk. In de loop van de volgende week zal het schip de technische proeftocht maken. Zo als uit de foto blijkt heeft de Ayvalik door het ontbreken van een schoorsteen een enigszins vreemd uiterlijk. De schoorsteen is namelijk ingebouwd in het gestroomlijnde stuurhuis en de daarachter gelegen dekhuizen. Bij Boele's sckeepswerven en machi nefabriek te Bolnes is een zuster schip, de Gemlik genaamd i» aanbouw. DEN HAAG Het voorlopig Nederlands elftal zal op "Woensdag 5 November een oefenwedstrijd spelen in verband met de ontmoe ting, die op 15 November te Huil tegen de Engelse amateurploeg is vastgesteld. Het bestuur van de KNVB voert voor de oef afceh van 5 November onderhandeling en, teneinde wederom een club uit de Engelse eerste divisie naar Neder land te krijgen. De wedstrijd van 5 November zal, naar men mag aannemen, in het Olympisch Sta dion te Amsterdam worden ge speeld. (Advertentie l.M.) H«t eddZ/ merk voor subiieme BOVEN-1 en ONDERMATRASSEN I Ivoor alleen in hoofdklas se en bij drie:banden Aan de reeds enkele jaren han- gende strijd over de vraag: ivoor of compositieballen, heeft het be stuur van de KNBB een einde ge maakt. In een rondschrijven aan alle biljartverenigingen is bekend gemaakt, dat ér voortaan met com positieballen moet worden gespeeld, zowel in voorwédstrljden als fina les; echter tot en met de eerste klasse cadre 38/2. Voor de hoofd klasse klein en groot biljart en het driebandenspel blijft ivoor voorge- schr-dven. Het is bekend, dat lailg niet alle verenigingen met dit besluit in stemmen. Verrscheldene biljarters hebben al besloten, niet meer aan officiële kaderwedstrijden deel te Aémen. Zjj wensen zich te beper ken tot vriendschappelijke ontmoe tingen en dan met ivoor. Protéstdemonstraties tegen Lages in Amsterdam AMSTERDAM. De burge meester heeft toestemming gege- ven voor het houden van een pro testdemonstratie tegen de gratie verlening aan Lages, op Zondag a.s. De demonstratie trekt van de Nieuwfiiarkt naar dè Gérrit van de Veenstraat, de voormalige Euterpestraat. Bij twee verzets- monumenten zullen kransen wor den gelegd. Dr Winsemïué naar Ihrael DEN HAAG. Aan dr J. Win- semius, hoofd van het bureau voor industriële zaken van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, is met ingang van Novem ber 1852 voor de duur van een jaar verlof verleend,1 buiten be zwaar van 's lands schatkist, om in dienst te treden van de rege ring van Israël. Hij zal als advi seur optreden voor het sociaal- economisch onderzoek van de ruimtelijke ordening, en 't grond gebruik. De maatregelen, welke de rege- ring-Malan momenteel doorvoert, keur ik persoonlijk af als zeer onver standig; maar aan de andere kant moeten we bedenken, dat de ge beurtenissen in Zuid-Afrika, voor zover ze hier bekend worden, slechts één aspect van de zaak vormen. De huidige politiek is te radicaal; maar de „apartheid" heeft wel degelijk ook positieve kanten. Het apart heidsprogram. van dr Malan in _de zijnen vormt de eerste grote poging tot het aanpakken van het pro bleem van kleurlingen, nadat Smuts de dingen eenvoudig op hui. beloop had gelaten. Uw artikel „Apartheid" bevat een zinsnede, waarin merk waardigerwijze juist de essentie van de apartheidsidee wordt weergege ven. Ik zou haar zo willen parafra seren: „Deze apartheid is gericht op een geleidelijke emancipatie van negers en kleurlingen, zij wenst de mogelijkheden te scheppen voor een vreedzaam naast elkaar leven van de rassen, tot de tijd van gelijk berechtiging is aangebroken." J. FABER, Biol. cand. fWy zijn niet blind «oor de moeilijkheden van blank Ztiid-Af- rika; en wij weten zeer wel, dat de regerlng-Malan ook de opvoeding van naturellen en kleurlingen be oogt. Het gaat er echter niet alleen om, wat de blanken beogen, het gaat or ook om, hoe de anderen, er op reageren. En dat ts averechts.' Wy kunnen het niet anders zien, dan dat de toekomst stryd is. De gekleurde rassen zien de apartheid als een discriminatie. Nu pleegt strijd ueeïal de emancipatie te ver snellen., '.naar op 'reze wijze tot stand gekomen o j.'rcp-iiftp lijkt ons er geenwaarover de blanke bevol king later reden zal hebben, ri h te verheugen. Red.) W estêrling Met genoegen las ik hetgeen uw reseensent schreef over het „vod", dat de heer "Westerling zijn me moires noemt Maar is dit boek maar één van de vele boeken, die men leest, aanbeveelt of afkeurt, of heeft een krant hier verdergaande verplichtingen? Ik ben op dit boek attent gemaakt in Duitsland. Een vriend, die by na zes jaar in Ora- niënburg en Buchenwald gezeten hééft, zei: „Als onze beulen hun memoires hadden kunnen schrijven, hadden die er ongeveer zo uitge zien als die van meneer Wester ling." Ik heb dit beschamende do cument (in) bumain. in heel wat boekwinkels gezien. Als ieder boek handelaar en elke ouder, wist wat hij of zij doet, ....dan zouden er natuurlijk nóg Westerlings bestaan, maar met aü „helden". H. H.-B.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5