fjiyiÉii Trygve Lie ontwerpt somber beeld van wereldsituatie ESS Les Boerenoorlogbij Brussel Verbeterde sfeer Varo-klankbeeld „Dat was de tijdboeide ongemeen Vliegende trein maakt eerste proefrit Roken r Regering, geef voorschrift voor bromfietsers! GELEZEN - Gevaar voor catastroof nog onverminderd groot Amerika verwerpt Russisch protest inzake Kenuan Hoera! De koning heeft zijn eerste tand gekregen Ongerustheid bij vele vrouwen. Kruispolka en quadrille leven nog Monorail-trein „vliegt" over één rail Vergadering werd communisten-rel S8r£g^?:ven„V£ fcTopW™ op 'Scholieren, die verkeers-examen doen. nu tegen ongevallen verzekerd Sanapiritt: veiligs 3 Militair bij explosie zwaar gewond en gewogen Donderdag 9 October 1952 3 (Van onze correspondent) NEW YORK. In zijn gisteren gepubliceerde politieke inleiding tot zijn reeds eerder verschenen jaarrapport aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die in het begin van de volgende week haar zevende zitting zal openen, laat de secretaris-generaal der VN., Trygve Lie, een pessimistischer toon boren dan ooit tevoren het geval was. Niemand kan er, naar hij gelooft, zeker van zyn, dat een derde wereldoorlog kan worden vermeden. Lie meent echter wel, dat het ge vaar ener catastroof zal verminde ren, naarmate de regeringen der bij de organisatie aangesloten landen meer gebruik maken van de hulp bronnen der V.N. en naar mate de invloed en de autoriteit van de wereldorganisatie toenemen. In het beeld, dat Lie geeft van de sombere politieke toestand, waar in de wereld verkeert, wijst hij er op, dat de koude oorlog tussen Sowjet-Rusland en het Westen on verminderd scherp voortduurt. Te vens wijst hij op de navolgende onopgelost gebleven problemen: de strijd in Korea, de oorlog in Indo china, de onrust op Malakka, de verdeeldheid van Duitsland, de kwestie van het Oostenrijkse vre desverdrag, de hinderpalen, welke West-Europa scheiden van Oost- Europa, het mislukken van de ont wapening, waarvoor bewapening in de plaats trad, een bewapening, die weliswaar van enorm belang is voor de verdediging tegen eventuele agressie, maar een economische si tuatie schept met gevaren, welke reden geven tot ongerustheid. Niet minder ernstig dan het Eu ropese conflict acht Lie de politieke en economische problemen, welke zich in toenemende mate voordoen tussen de industrieel ver ontwikkel de landen en de landen, welke nog in de aanvang van ontwikkeling staan, maar waar het nationalisti sche denken overheerst. Problemen, welke van bijzondere ernst blijken in bepaalde gebieden van Azië, het nabije Oosten, Afrika en Zuid-Ame- rika. Speciaal teleurstellend acht Lie het uitblijven van oplossingen van de Perzische olie-kwestie, het En gels-Egyptische conflict, de toestand in Noord-Afrika en de betrekkin gen tussen Israël en de Arabische landen. In de huidige wereldsituatie ziet Lie de rol der VN. vooral daarin, dat de organisatie een gemeenschap pelijk onderhandeüngsterrein blijft voor alle staten. Lie ziet voorts het belang van de V.N. in haar uni versaliteit. Hij verwacht veel van verdere uitbouw van de collectieve veiligheid, de stichting van een in ternationaal fonds voor de ontwik keling van achtergebleven gebieden door verhoging van de openbare en particuliere bijdrager, met een mil liard per jaar. In het licht van de verkiezings strijd in de Verenigde Staten ver dient het de aandacht, dat de se cretaris-generaal zi.h positiever schagrt achter de NATO en de re gionale verdragen, waar hij de uit- Advertentie l. M HUIDKLACHTEN eoals puistjes, veiwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk 'l/Hf ■itpi betten (deppen) met (Vervolg van pag". 1) MEN ontkomt er niet aan, bij het bespreken van de moeilijkhe den de oorzaken daarvan op te sporen. Een van de oorzaken is, dat de Nederlandse industrie, mijnbouw en landbouw over het geheel efficiën ter werken dan de Belgische; en een andere is, dat de officiële valutaver houdingen niet met de werkelijkheid overeenkomen. Men doet met zeven en een halve gulden in Nederland heel wat meer dan met honderd frank in België. Toch komen op de wissel markt deze bedragen vrijwel met elkaar overeen. Ha, België gaat niet devalueren! roepen die te Brussel. Het is hun zaak natuurlijk; maar dan komt de vraag wel op of Nederland daarvan de dupe mag worden. De houding van de Nederlandse ministers zal stellig getuigen van be grip, Toch valt. te verwachten, dat onze bewindslieden zullen vasthouden aan een toestand van evenwicht in de uitwisseling van producten en ook op een aflopend karakter van wellicht te treffen regelingen van eenzelfde strekking als die, neergelegd in het landbouwprotocol. Voor zover de Belgen op redelijke gronden kunnen aantonen, dal Nederland niet geheel eerlijk concurreert, moeten de Neder landse ministers hun natuurlijk tege moetkomen. Voor het overige mag Nederland op de duur geen schade aanvaarden van hun fouten of wat het althans als hun fouten ziet; en veel minder nog mag het uit de wens tot gelijkmaking zelf in deze fouten yervallen. Hoezeer de Nederlanders rekening willen houden met de moei lijkheden van hun vrienden, de Bei gen, hier liggen toch wel de grenzen, die aan de tegemoetkomendheid zijn gesteld. LOUIS ARMSTRONG, de be roemde neger-trompettist, kwam Woensdagmiddag, samen, met zijn vrouwop doorreis naar Brussel, op Schiphol aan. Op 2 Novem ber zal hij in Amsterdam zijn bewonderaars met zijn trompet in vervoering brengen. WASHINGTON. De Amerikaan- se regering heeft het Kremlin Woensdag medegedeeld, dat de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Kennan, geUJk had, toen htf kortge leden te Berlijn critiek oefende op de beperkingen opgelegd aan de Amerikanen te Moskou. Verklaard wordt dat de Russische regering „de algemeen erkende en reeds sinds generaties bestaande in ternationale gewoonten met betrek king tot het verblijf van buitenlan ders in het algemeen en diplomaten in het bijzonder in andere landen, op grove wijze heeft geschonden". Hier aan wordt toegevoegd, dat de Ame rikaanse regering de door de Rus sische autoriteiten opgegeven rede nen voor de verzochte terugroeping van Kennan verwerpt. Mevr. Kennan is vanmorgen- in een speciaal Amerikaans vliegtuig met haar twee kinderen uit Mos kou vertrokken. Amerikaans vliegtuig bij Japan verdwenen TOKIO. Een superfort van het type B 20 is Dinsdag verdwenen kort, nadat op radarapparaten waargenomen was, dat een niet ge ïdentificeerd toestel de B 29 uit de richting van de door Rusland bezette Koerillen-eilanden naderde. Een woordvoerder zei niet, dat het niet geïdentificeerde toestel een Russisch vliegtuig was geweest, maar hij wees er op, dat er op dat ogenblik geen andere Amerikaanse vliegtuigen zich in dit gebied bevonden. Het vliegtuig verdween ter hoogte van Hokkaido, het meest Noordelij ke grote Japanse eiland, dat door een nauwe zeestraat van de Koeril- len gescheiden is. breiding van de militaire collectie ve veiligheid op lange termijn be pleit en de nadruk legt op de nood zakelijkheid van interventie in Ko rea en, indien geen wapenstilstand tot stand komt, voortzetting van de strijd noodzakelijk acht met een rechtvaardiger verdeling der oor logslasten, allemaal punten, welke in grote lijnen overeenkomen met de opvattingen van Truman en Ste venson. Kamerlid Weiter samen met prins naar Mexico (Eigen bericht) DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Ch. Weiter zal in zijn kwa liteit van voorzitter van het comi té voor de Nederlandse tentoon stelling in Mexico, welke deze maand wordt geopend, Prins Bern- hard vergezellen op diens reis naar dat land. De heer Welter, die met het vliegtuig van de prins zal rei zen, zal echter de prins niet verge zellen op diens reis naar de Zuid- Amerikaanse staten. Na een ver blijf van 14 dagen in Mexico zal de heer Weiter naar Nederland terug keren. West-Duits Bondsraadslid Hedler gearresteerd BONN. De West-Duitse crimi nele politie heeft Woensdag op ver zoek van de openbare aanklager in Kiel het 53-jarige, uiterst rechtse, parlementslid Hedler gearresteerd. De arrestatie geschiedde, terwijl Hedler juist het parle ^ntsgebouw verliet. Hedler- moet ee^ straf van negen maanden uitzitten wegens be lastering van Duitse verzetstrijders en anti-semietische uitlatingen. Dit vonnis werd meer dan een jaar ge leden geveld. Hedler is echter tot dusver aan de straf ontkomen, om dat hij ziek was en in hoger beroep was gegaan bij het federale consti tutionele hof. "W& Zó schuin hangt de monorail- trein in de bochtenMaar de pas sagiers hebben er geen hinder van, zeggen de uitvinders. Het geeft hen de sensatie in een vliegtuig te zitten. CAPRL Ex-koning Faroek van Egypte heeft Woensdag ex- koningin Narriman in Lausanne opgebeld om haar ie kunnen vertellendat koning Foead II zijn eerste tend gekregen heeft. Op 16 October wordt koning Foead negen maandenFaroek heeft het heuglijke feit tezamen met zijn drie dochters en ge volg gevierd met een diner in de grote zaal van zijn hotel op Capri. (Advertentie 1. Mi.) TOCH KAN IEDERE VROUW MOOI ZIJN! Er zijn nog al te veel vrouwen in Nederland, die kampen met een geheime onrust. Iedere keer, dat zij in de spie gel zien, maken zij zich. bezorgd over haar teint. Dat is onnodig. In de huid van iedere gezon de vrouw blijven jeugd en schoonheid sluime ren. En die schoonheid is op een eenvoudige en doeltreffende ma nier op te roepen. Castella Schoonheids- zeep is daar speciaal voor gemaakt. Het zachte schuim heeft unieke, diepreinïgende eigenschappen en spoelt iedere ongerechtigheid weg. verwerkt. spannen de huidweef sels waardoor te wyde poriën zich sluiten. Binnen een week is Uw huid volkomen glad. gezond en stra lend-fris! Toch kost een stuk Castella, een ware bron van schoonheid, niet meer dan 32 centt Bij een mooie huid be horen ook mooie tan den. Daarvoor kunt U ver trouwen op de unie ke Castella Tandpasta (normale tube 47 ct en grote tube 75 ct.). Wit. tere tanden reeds na éénmaal poetsen! Het moet wel, dat velen die. Woensdagavond naar de V.A.K.A.- mitzending „Dat was de tijd" heb ben geluisterd, zich ongemeen ge lukkig hebben gevoeld met de klankbeelden uit de wereld van variété, cabaret, operette en toneel om het jaar 1900, die daarmee de huiskamer binnenkwamen. Het is een breed-opgezet tijds beeld geworden, in staat méér dan alleen aethertrillingen te weeg te brengen. Kruispolka en quadrille maken nog vele harten week, en van liedjes als dat van Adriënne Solser (verliefd op haar toffe Jan) en „Kleine meisjes moeten slapen gaan", waarmee eens Kreeft en Mina Büdermann praalden, gaat nog altijd charme uit. Dankbare stof dus. Maar de schrijver-samensteller, tevens regisseur S. de Vries Jr. liet het er niet bij. Hij plaatste die gen re-stukjes precies in het raam van de tijd, gaf ze rake, korte dialoog jes mee en wist voortdurend varia ties te vinden in de wijze, wrarop het „publiek" op de gebeurtenissen reageerde- Het was die boeiende, kundige bundeling, welke „Dat was de tijd" zo geslaagd maakte. En passant werd de lieve fictie van de „goede, oude tijd" licht en elgant om hals gebracht. Aardig was het stuk. waarin de toneel criticus Róssing met Louis Bouw- Het is ons een genoegen onze lezers te kunnen mededelen, dat de bekende dichter-schrijver en journalist HAN G. HOEKSTRA bij voorkomende gelegenheden ons zijn visie zat geven op be langrijke gebeurtenissen by de radio of televisie. Vandaag pu bliceren wij zijn eerste bijdrage. meester naar Groningen reisde. Een prima denkbeeld met Hauptmanns „Voerman Henschel", zoals het des tijds werd gespeeld in de Groningse schouwburg, te besluiten. Met de entre-acte-muziek en coulisse-op merkingen tussen de bedrijven werd het stuk tegelijk tussen aanhalings tekens geplaatst en in zijn waarde gelaten en Piet te Nuyl Sr. en Peronne Hosang brachten al dat onheil treffend over. HAN G. HOEKSTRA Thans ook derde zuil"? Geestelijke arbeid onder geïnterneerde buitenkerkelijken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Op de vierde centra)e bijeenkomst van gestichts predikanten in het departement van Justitie te Den Haag, heeft de hoofdpredikant bij de inrichtingen van justitie, dr. J*. W. van der Lin den Woensdagmorgen meegedeeld, dat het betrekken van de gedach te van de „derde zuil" in het gees telijk werk onder de buitenkerke lijken onder de gevangenen, op het punt staat verwezenlijkt te worden. Een geschilpunt, dat vooral ia de kringep van het Humanistisch Ver bond e.d, de aandacht heeft ge trokken, zal dus. als zijn verwach ting in vervulling gaat, uit de weg worden geruimd. Advertentie (1 (VI 6eni«l -0" vawbag *an KEULEN Met een druk op de knop stelde dr Axel Wenner- Gren, een Zweedse tnillto nnair, Woensdag een model van een re- voluüonnairg trem in werking. De trein loopt op één rail, kan een snelheid bereiken van 350 kilome ter ver uur en is, volgens de ont werpers, absoluutveilig. De proefreis werd gemaakt op de Fühlinger Heide bij Keulen. Negen maanden geleden begon men met de aanleg van de ander halve kilometer lange proefbaan, welke van staal en beton gebouwd is. Naar schatting zijn tot nu Vervolg uan pag. 1 er geëist, „voltrekking van de dood straf!" „Als een dergelijke motie. wordt aangenomen treedt het comité af," verklaarde de voorzitter. „Ga maar!" reageerde de zaal, „dic tatuur!" De „diplomaten" Maar ziet, In de zaal zat niet alleen het gewone communistische publiek, ook het meer diplomatieke kader was vertegenwoordigd. De C.P.N. is niet gebaat met rumoeracties, die op niets uitlopen en meteen een einde nemen. De diplomaten streven naar prolon gatie, Lukt een motie over het „af treden van Donker" de ene maal niet, dan lukt het misschien een volgend maal. Er kwam een heer op het toneel, die vele van zijn illegale kwaliteiten opsomde, maar naliet te zeggen, dat hij het communistische raadslid Met- scher was. Ook hij had een motie: ..Uitvoering van het door de recht bank uitgesproken vonnis." „Ja," riep de vergadering. „Dan treden wij af," zei het bestuur. Een jongeman ver scheen. Ook hij maakte zich niet be kend, maar de C.P.N.-ers herkenden hun kameraad Regenbogen. „Zo ko men we er niet," luidde zijn betoog. „Laten we de eenheid bewaren, en maar vast de motie van het bestor aanvaarden." Er kwam een zwalt applausje. Toen kwam de portier van de Die rentuin zeggen, dat het nu heus de hoogste tijd was en een ieder ging ontevreden naar huis. Gevangenen uit Oost- Duitsland uitgeleverd? MüNCHEN, Zestien Oost-Duit. se gevangenen zijn Woensdag door de Oost-Duitse volkspolitie overge leverd aan de Beierse grenswacht bij de controlepost van Toepen-Inehhoe, Naar wordt aangenomen behoren zij tot de 2600 gevangenen, die op grond van een amnestie van president Pieck van Oost-Duïtsland zijn vrij gelaten* of vermindering van straf hebben gekregen ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Oost Duitse republiek. reeds 10 mïllioen mark voor het plan uitgegeven. Het sigaarvormige model van licht metaal, bestaat uit een com partiment en een afdeling, waarin de motoren zijn ondergebracht. Het loopt in plaats van wielen op kogellagers over een betonnen baan, waarop een stalen flens is aangebracht en twee flenzen aan elke kant. waarop de trein beneden steunt. De baan, welke 30 cm breed is, wordt gedragen door be tonnen zuiler., welke in bochten soms onder hoeken van 45 graden geplaatst worden. De modeltrein, welke uitgevierd is is 2.5 maal zo klem als de later te construeren echte trein en neemt zijn stroom af van twee smalle electrische gelei- derails aan elke kant van de baan. Het model is ongeveer 1.80 meter hoog. De nieuwe „vliegende trein" werd ontwikkeld door meer dan 200 Duitsers De uitvinders zijn. dr Josef Hinsen, Georg Holzer, Karl Meyer en Hermann Bartelnes. Deskundigen noemen de nieuwe trein „een keerpunt in het moder ne vervoer". Zy zeiden, dat de nieuwe trein „in staat is het mo derne transport vijftig jaren voor uit te doen gaan" Dr Wenner—Gren verklaarde dat er reeds plannen waren om „vliegende monorailtreinen" aan te leggen in Belgisch Congo en in verscheidene delen van Europa. In. de naaste toekomst zou seriepro ductie van. de nieuwe trein ver wacht kunnen worden. ]\A ET mijn neefje liep ik op i'i straat. Er kwam een man aan met een fez op zijn hoofd en een geheet uit rondingen, bestaande neus, boven een snorretje van sa jet. Om onduidelijke redenen stiet hij onder het lopen regelmatig een hees fluittoontje uit, terwijl hij bib berde of hij zojuist uit de gracht was opgehaald. JZag u die vent?", vroeg mijn neefje gniffelend. „Ja", zei ik. Wat een gek hè?' vervolgde hij, geboeid omkijkend, ,,'t lijkt scheetje beef wel." Ofschoon mij niemand pan die naam bekend was, bleef ik stil staan en zei ernstig: „Luister eens even. Dat moet jo laten." „Wat?" vroeg hij. Zijn blauwe pretogen werden rond van verba zing. „Nou, dat gèk vindenvervolgde ik, „Alleen domme jongetjes vin den alles gek wat ze nog nooit eer der gezien hebben. Maar stel je eens voor, dat jij Hep in het land waar die meneer vandaan komt en alle mensen zouden elkaar aan stoten en roepen: „Wat een gek jongetje" hoe zou jij dat vinden?" Hij haalde zijn schouders op. „Maggen ze oest", sprak hij toe gefelijk, Hij vond het kennelijk niet waarschijnlijk dat hij ooit zo ver van huis zou raken. Om me niet in een oeverloze discussie te begeven over een wellicht zwak voorbeeld zei ifc kortaf: „Nou ja, doe het niet meer. Niks is gek." En u>c liepen verder ik opge lucht omdat ik mijn paedagogische ei toch nog was kwijtgeraakt, h ij een beetje bedremmeld, door mijn ernst en nog vol gefrusteerde vra gen. Toen we de hoek genomen had den, zagen wij een middelbare juffrouw naderen, die zich had ge huld i» de garderobe, welke door de moeder van Madame Bovary aan de voddenman was afgestaan. Haar paarse sleepjurk vertoonde nog resten van paillettende para- pluie leek een onbeheerst uit de grond gerezen zonnebloem en de hoed balanceerde als een onnodig gevederd reigersnest op haar def tig hoofd. Kijk eens wat een leuk hondje daar gaat'.", riep ik, de andere kant o pwijzend. .Nou" zei hij gehoorzaam. Toen was ze voorbij Ik dacht al dat hij haar gemist had, xoen Ik zijn stem naast mij zachtjes hoorde memoreren: .Niks is gek. Niks is gek. Niks is gek...." KRONKEL. (Advertentie LM.) Verzacht Uw keel. Verfris Uw mond en adem met de s makdijkc Dr Veldkamp staats secretaris van Economische Zaken DEN HAAG. Dr G, M. J. Veldkamp te Breda, tot dusverre wetenschappelijk adviseur van de afdeling Sociale Verzekering van het ministerie van Sociale Zaken, is benoemd tot staatssecretaris van Economische Zaken. (Van onze Brusselse correspondent) even buiten het daar gelegen vlieg- scheidene ministeriële veld. Schadevergoeding diensten raakten aao het werd toegezegd, maar van harrewarren en de betrok - een definitieve regeling kenen kregen telkens nul kwam nooit iets terecht op hun rekest In de oorlog verbonden de Niettemin gebruikte de Duitsers het vliegveld van gabena. die haar werk- Onlangs Is Brussel een „boerenoor log" uitgebroken, waarbij met alleen een „hoofdige boer" het in zijn eentje 3lm* v=rbMin5_ tussen meijr op Haren eïï bori TSÏt te "«ea militairen, zodat er een dal het hier prtvé-eigen- Haren met de nieuw ge- plaat'se; nog óp het oude projecteerde Iuchinavan vJiegveld heelt, de be- „.S™ van hen heeft enkele weken geleden resoluut een zware prikkeldraad versperring over de be twiste weg aangebracht en hijzelf, afgelost dooi familieleden en vrienden, houdt daar nu dag en de wacht Er is wacht- de twee grote vliegvelden van de hoofdstad, die van Haren en Meisbroek, is verbroken. De boer in kwestie heeft eenvoudig over «en brede betonweg een prikkeldraadversper ring aangelegd en voor lopig hebben de autoritei ten het toekijken. De zaak waar het om gaat, dateert al van de laatste oorlog. De Belgi- brede, betonweg. Na de oorlog werd Meisbroek voltooid en als België's grootste vliegveld voor de burgerluchtvaart in ge bruik genomen Door een verlenging van de „Duit se" weg ontstond ook een uitstekende verbinding van Mclsbroek met de hoofdstad. druk niet-publiek verkeer dom betróft dn dat de toe- was. Tijdens het grot* NATO - luchtvaartfeest ir Juli jl. kon ook het pu bliek van deze weg ge bruik maken en ontdek ken hoe dwaas het is, dat is verboden. NÏemand durft er iets tegen doen. De au ton- VERZOEK OP „VEILIG VERKEER".CONGRES* (Van onze correspondent) LEEUW ARDEN. Ook op de tweede congresdag van het Verbond voor Veilig Verkeer Is in alle toon aarden bezongen, hoe onverantwoor delijk de Nederlandse weggebruiker zich veelal gedraagt De waarne mend voorzitter mr H. P. Beets zei, dat alle krachten moeten worden aangewend om het aantal verkeers ongevallen te doen dalen. Hy noemde het van het grootste belang, dat de weggebruikers pre cies weten waaraan zy zich te hou den hebben; ten opzichte van de bromfiets is dat nog steeds niet het geval. Mr Beets achtte het nood zakelijk, dat de regering nu einde lijk voorschriften geeft voor brom fietsers, wier aantal thans groter is dan dat van personenauto's. De vei ligheid eist dit. Meer dan 70.000 ver keersongevallen, met ruim duizend doden en meer dan 21.000 gewon den in 1951, noemde spreker een aantal, dat alle krachten zou moe ten activeren om het verkeer van onveilig veilig te maken. Het Verbond heeft in het afgelo pen jaar zeer veel propaganda ge maakt, en de resultaten, blijven niet uit. Méér dan 90.000 scholieren de den met goed gevolg verkeersexa- men. Alle kinderen, die in het ko mende jaar deelnemen aan de ver- keersexamens, zullen evenals het hierbij betrokken onderwyzend per soneel voor rekening van het Ver bond zijn verzekerd tegen ongeval len. en wettelijke aansprakelijkheid tydens het examen èn wanneer zij zich naar de diploma-uitreiking be geven De secretaris, de heer C. J. van Wijngaarden van Rees pleitte in zyn jaarverslag o.m, voor de be langen van de voetganger die m het verkeer in sommige gevallen onge veer vogelvrij is. De bevordering van het verkeersonderwijs op de middelbare- en nijverheidsscholen hebben de aandacht, Plannen voor het inrichten van een reizende ver- Advertentie 1. M.) Drie superieure geneesmiddelen in eik tablet, bovendien door juiste dosering, zeer verhoogde genees krachtige werking. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep-Kou Koorts en Pijnen. SS tsbl. 45, 50 tabt. eo ct een omweg, de Sabena BUSSUM. Op de heide tussen het kampement Laren en de kolonel teiten zwygen, militairen pa)mkazerne alhier is Dinsdagavond -irbeiders makerij maarvan de 20-jarige kornet M uit Naar- den een hand verbrijzeld, terwijl hij tevens ernstig aan het gelaat werd gewond. Het ongeval is geschied door het exploderen van een stuk explosief plastic, dat M waarschijn lijk te lang in zijn handen heeft ge houden Het slachtoffei is naar het militaire hospitaal „Oog m Al" te Utrecht overgebracht Zijn toestand was naar omstandigheden redelijk Ver- ooeg van gekregen. Eén inneren. I wel. het nu al jarenlang langs brengt haar toestellen een smalle en bochtige VQ0r revisie ook maat hob bel weg van en naar door de lucbt naar Haren Meisbroek moet rijden en het wachten ut op oen De boeren in de om- woord van „de Staat" die geving, die steeds maar men wel aan_de gescbie- keerstentoonstelling zijn in een. ver gevorderd stadium van voorberei ding. Jhr Th. RoëlI uit Bilthoven is benoemd tot voorzitter van het Ver bond, als opvolger van wijlen jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude. De Veilig Verkeersweek zal in de toekomst niet in September, maar in Mei of Juni worden gehou den. Voor het gewone ver_ keer werd die verbinding sche militaire autoriteiten echter nooit opengesteld. eisten toen gronden op Men kon het niet eens nieuwe gebouwen op hun denis van verscheidene boeren worden over de enteige- eigendommen zagen op- Grote uit de omgeving van ningsprouedure en de richten, hebben er nu je- molenaar zou willen her- Haren ter uitbreiding van schadevergoedingen. van Frederik de zyn buurman- i BIJ de Uitgeverij Servire t - Den. Haag verscheen „Het gezamet ïijk avon tuur van mens en wetelo", een al gemeen overzicht van het leve van de meng en zyn cultuur, van H. 0 Wells» Rob Limburg verzorgde de ertating van deze in 1S20 voor het eerst uitgeko men „Outline ai History", waarvan in middels. alleen al in de oórspronkelyke taal, imilioenen exemplaren verkocht zyn, In 1919 had de auteur in rijn brochure History m one gewezen op het grote be lang dat een centraal geredigeerde we- reldgesctiiedsehnjving zou kunnen heb ben voor een. bezinning op oeperkingen en mogelijkheden der menselijke cul tuur, voor een beter onderling begrip der volkeren en zodoende voor de we reldvrede. Het Idee, dat deze schrijver geruime tyd voor ogen gestaan had: een groots opgezette samenwerking van. vakgeleerden, bleek met uitvoerbaar te zijn en zo kwam Wells er toe. het werk zelf ter hand te nemen, zy het d3n, dat hij zyn manuscripten door specialisten het controleren. Dit met geweldig élan geschreven boek, dat sirikt-wetenschappelijk metj pretendeerde, doch dank zy do zeer brede lectuur van de schrijver m vak technische zin by was cn bleef, werd een succes, waarop de virtuoze popula- rtsator terecht zeer trots wts. Wells' Short History of the World (1922). een afzonderlijke, beknopte op zet, en met bedoeld als een verkorte uit gave van de Outline 13 reeds vroeg 111 het Nederlands vertaald liet s verneu- gend, dat men het nu aangedurfd heeft in twee omtatigryke banden een ver taling van de Outline in bet licht te ge ven. Het thans verschenen eeiste deel behandelt de wereldgeschiedenis vanaf de vroegste (ïjdcn tot en met hn optre den van Mohammed. Bij het doorblade ren wordt men onmiddellijk weer ge boeid door Wells' indringende, heldere schrijftrant; zyn visies op figuier. en. ontwikkelingen, op Alexander, op Cato, op Jezus, behoeft men met te aanvaar den om er van te kunnen genieten. De uitgave is goed verzorgd, het pla tenmateriaal is overvloedig en de ver taling laat zich. behoorlijk lezen Ook m een populair werk zyn druk- cn redac tiefouten hinderlijk' HopelijK zyn het er niet teveel tblz. 61 r, 2 van beneden: vier-, of vijfduizend jaar, ls beslist te weuugblz. 62 Eeanthropus moet zyn Eoanthropusl. (Prijs compl. 2 dln. geb. 45 deel li). Wij ontvingen een geschriftje vol goede raad dl© hopelijk nooit moet worden opgevolgd, nl. „Hoe bescherm ik mijzelf bij een atoom-explosie''. Het bespreekt de ve^ietjgiagsverschynse- len, die zich voordoen bij de ontploffing van een atoombom, en welke maatrege len men binncr.s- en buitenshuis kan nemen om daarby zo weinig mo'e'jjk Jetse' op te.'iopon H. V oen man en Zonen m. Wacenlmtm gaven het duidelijk ge ïllustreerd ^'orochurctje uit. Het kost 0 50 doch bij 't kopen van grote aan tallen is de pr(js aanmerkelijk lager.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3