Israel is zeer actief wmmmm Babylonische spraakverwarring op een stedebouwkundig congres Van het zonnige Estoril naar de armoewijken van Lissabon Keizerin Poppaea croont in het ezelinnemelkbad Kapitein Ben Weltevreden is wèl tevréden! Indonesisch kabinet weer steviger in z n schoenen Zaterdag-11 October 1952 Meertens was in Portugal en Spanje ■afliiB SS, Poolzee met blauwe wimpel - behouden terug van lange reis Ruim 12.000 zeemijlen in één ruk Madrid: huur gelijk aan het loonI ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Sombere Zweedse Zomeridylle Capitol mmmi Rex Vallende heikop op het been Buitengewone club avond „Feijenoord" Classificeerder uit de Voorhaven gered 7 „Congressen, zoals er nu weer een in Lissa bon is gehouden, bevredigen over het alge meen niet, hoe belangrijk ze overigens ook zijn," zegt wethouder Meertens. „Er heerst vaak een soort Babylonische spraakverwar ring doordat er begrippen worden gebruikt, die voor de vertegenwoordiger uit het ene land een andere inhoud hebben dan voor de vertegenwoordiger uit het andere land. Neem b.v. de huren. Men zou, om een juist beeld te krijgen, 'n vergelijking moeten kunnen maken tussen de koopkracht van de verschillende lonen, men zou ook moeten weten of de staat subsidieert, hoe groot die subsidie is en of er nog andere faciliteiten bestaan- Dergelijke on zuiverheden worden natuurlijk weieens opge lost door persoonlijk contact. Eet leggen van contacten is daarom van grote betekenis. Daarnaast moet men er dan weer rekening mee houden, dat iemand met een bestuurs functie geen technische details kent. Kortom, het valt niet altijd mee om de inhoud van be paalde beweringen nauwkeurig te schatten. Ik heb daarom voor gesteld, dat de begrip pen over de hoofdpun ten voortaan worden omschreven. Als de deelnemers aan het con gres hierover worden ingelicht, kan de ver warring niet meer zo'n sterke rol spelen. Er is niets zo fataal voor een congres als verwarring. Ik persoonlijk zie hier in opnieuw een vinger wijzing hoe belangrijk bet is, dat de gedachte van een Verenigd Euro pa werkelijkheid wordt. Maar interessant is het geweest. De redevoerin gen. in het Portugees uitgesproken, werden °P de voet gevolgd door een vertaling in het Frans en het Engels. Wij konden ze met be hulp van een koptele foon volgen. Er waren redevoeringen over de stedebouwkunde op het land, over de huisves ting in tropisch klimaat en over de herbouw op lange termijn. In de stu diesecties, waarin de problemen nader wer den besproken, leidden- de gebruikte begrippen al evenzeer tot grote verwarring. Ik heb daarom voorgesteld, dat de begrippen over de hoofdpunten voortaan worden omschreven. Als de deelnemers aan het congres hierover worden ingelicht kan de verwarring niet meer zon sterke rol spelen. Er is niets zo fataal voor een congres als verwarring. Ik persoonlijk zie hierin opnieuw een vingerwijzing hoe belangrijk 1N Van 21 tot 27 September j.L werd in Lissabon het 21ste con gres van de International Fede ration for Housing and Town Planning gehouden, Deze con gressen, waarop allerlei huis- vestings- en woningbouwpro- blemon grondig worden bespro- I jn, keren om d twee jaren t«rug en mogen zich geregeld in e m grote, in ternationale belangstelling verheugen. Vertegenwoor digers uit alle landen van Europa, behalve dan de landen achter het IJzeren Gordyn, uit Amerika, maar ook uit 't Mid den-Oosten, uit Egypte en zelfs uit Indonesië zijn daar aanwe zig. Het gemeentebestuur van Botterdam zond deze keer een delegatie, bestaande uit de he ren J. Meertens, wethouder van Openbare Werken, ir A. Bos, directeur van Volkshuis vesting, ïr C. van Traa en ir J. Rutgers, beiden van Stadsont wikkeling. Wij hebben wethou der Meertens bereid gevonden enkele van zijn indrukken van dit congres en van zijn reis te vertellen. Het Institute Superior Technmo, waar de Atlantische Raad in Fe bruari vergaderde. De kathedraal te Barcelona het is. dat de gedachte van een Verenigd Europa werkelijkheid wordt. Maar interessant is het ge weest. De redevoeringen, in het Portugees uitgesproken, werden op de voet gevolgd door een vertaling in het Frans en het Engels. Wij konden ze met behulp van een koptelefoon volgen. Er waren re devoeringen over de stedebouw kunde op het land, over de huis vesting m tropisch klimaat, en over de herbouw op lange termijn. In de studiesecties, waarin de pro blemen nader werden besproken, leidden de gebruikte begrippen al evenzeer tot grote verwarring. De zittingen werden gehouden in het Palacio de S. Bento, het parlement. Bij de openingszitting waren de president van de Repu- hliek en de minister van Openbare Werken aanwezig. Zoals men weet, is onze landgenoot ir. L. S. P. Scheffer voorzitter van de inter nationale federatie geworden. Tegelijk met het congres was er een tentoonstelling over stedebomv en volkshuisvesting van internatio nale allure. Verscheidene landen hadden voor inzendingen gezorgd. Zo heeft de inzending van Israel mij bijzonder getroffen. Uit wat daar wordt gepresteerd, blijkt een enorme activiteit. Spanje kwam naar mijn smaak ook goed voor de dag, hoewel ik sterk het gevoel heb, dat in dat land meer aan dacht wordt besteed aan de mid denstand en de rijken dan aan de arbeidersklasse. Ik kom daar straks nog op terug. De ontvangst is buitengewoon hartelijk geweest. Wy hebben vooral veel aan onze gastheer te danken, die kosten noch moeite heeft gespaard om ons een indruk te geven van dat prachtige land. Het Rotterdamse gezelschap be zocht zowel de zonnige kust van het exclusieve villapark Estoril, als Belem met zijn luisterrijke kathedraal van de Heilige Hiero- nymus, en Sintra, dat hoog in de bergen is gelegen. Wij voeren op de Taag, wandelden in de tropische plantentuin van Lissabon, woonden een voorstelling bij in het theater San Carlos en werden officieel ontvangen door de Nederlandse ambassadeur, de heer E. N, van Kleffens. Maar ik wilde meer zien. Ik had het in mijn hoofd gezet om niet slechts de fraaie kanten van deze monumentale stad te aan schouwen, maar ook de volksbuur- «88 Ut I p»« Stadsbeeld van Sevilla met de Giraldatoren (Advertentie l.M.) ten, de wijken, waarover men lie ver niet spreekt. In Portugal be staan scherpe tegenstellingen. Er is een kleine, 2eer rijjee bovenlaag en een zeer arme onderlaag. De bevolking boven de zeven jaar be staat voor zestig procent uit anal fabeten! Op mij maakte de bevol king de Indruk van lijdzaam en droefgeestig te zijn. Misschien komt het, omdat de tegenslagen uit het verleden nog steeds doorwer ken. Toch valt net op, dat het publiek over het algemeen vrij behoorlijk gekleed gaat. Aan de andere kant is het aantal bedelaars vrij groot. Men wordt om de haverklap lastig gevallen, maar iedereen schijnt dit gebedel om escudo's heel gewoon te vinden. Het brood smaakt heerlijk. Olijven zijn er in overvloed en ze worden □p allerlei wijzen bereid. Boter is schaarser. Maar goed, wij zijn. in de volks buurten geweest, Onze gastheer had er in het begin niet veel oren naar. Hij begreep, geloof ik, niet goed wat wij daar wilden zoeken. Ergens in een nogal obscure wijk verzeilden wij in de eetgelegenheid Machado. Het was er stampvol; het gezelschap had een internationale samenstelling. Nee, er is daar niets sensationeels gebeurd. Integendeel. Er werd, bij de gitaar, uitstekend gezongen. De eigenaar, zyn dochter en ook het publiek deden braaf mee en ik kan niet anders zeggen dan dat het buitengewoon amusant was. Ik had deze ervaring niet graag wiüen missen. Na het congres hebben wij de gelegenheid te baat genomen naar Ik kan eigenlijk niets vertellen, want er is niks gebeurd. Sinds we eind April van Maassluis zyn gestart, hebben we voortdurend mooi weer gehad, geen trouble, alleen op het laatste stukje voorbij Dover kwam een behoor lijk briesje ons wat heen en weer slingeren! Dit zegt ons de kapitein van de Poolzee, de in het kleine haventje van Maassluis machtig groot lijken de sleepboot van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. Kapitein B. C. Weltevreden of wel „Ome Ben" zoals men hem in Maassluis alge meen noemt, zal volgend jaar by leven en welzijn veertig jaar in dienst van de maatschappij zjjn. en dat wil zeggen, dat deze zeeman, die ook In de oorlogsjaren buitengaats was, zo het een en ander heeft meegemaakt en dus al heel weinig te vertellen heeft van een reis als deze, waarop blijk baar alles op rolletjes Is gegaan. Sevilla te reizen. Deze stad geeft reeds heel sterk de zuidelijke sfeer aan. Wy hebben zeer genoten van onze bezoeken aan het Alcazar, aan de Kathedraal en aan tal van andere bouwwerken met hun ver menging van Moorse en Christelij ke stijlen. Het plan werd geop perd een stierengevecht te gaan zien. Nu wij toch hier waren, mochten wij die gelegenheid eigen lijk niet voorbij laten gaan. Goed, wij hebben een stierengevecht ge zien. Toen de eerste stier was ge veld. wilden wij al weglopen. Wij hebben het, omdat wij ons niet wilden laten kennen, volgehouden tot de vijfde stier, maar toen had den wij er ook schoon genoeg van. Het was barbaars! Van Sevilla gingen wij naar Cor dova. "Wij hebben daar restauraties bekeken en synagogen van voor de Moorse overheersing. Cordova is een arme stad. De bestrating laat veel te wensen over. Het Alcazar was een droom. Van hier reisden wij door naar Madrid, een monu mentale metropolis, onbetwistbaar het Parijs van het Zuiden. Madrid met zijn 1.600.000 inwoners maakt een rijke indruk, hoewel ook hier de tegenstellingen tussen arm en rijk groot zijn. Ik heb mij verbaasd over het leger slenteraars. Wij na men notitie van volkswoningbouw en van hoogbouw. Schrik niet, de huur van een woning bedraagt tien peseta's per dag, maar het loon bedraagt ook niet meer! Het is een raadsel hoe de mensen rondkomen. Als ze niet door de Staat worden geholpen, zullen zij toch op andere wijzen iets moeten bijverdienen, In Portugal gaat een derde van het inkomen weg aan de huur. In Madrid bemerk je al gauw iets van de rivaliteit tussen deze stad en Barcelona. Toen wij in Barcelona kwamen, deed de stad me aan Rotterdam denken. Ze is rauw en bruist van activiteit. Een zeer merkwaardig bouwwerk vond ik de kathedraal van de Heilige Familie, waaraan nog steeds wordt gewerkt. Het is een grillig soort barok- Verde^ bezochten wij in Barcelona de nieuwbouw en de havens. Het congres en de reis hebben my zeer verrijkt, besloot de heer Meertens. Het was vaak vermoei end. maar toch altijd even interes sant. De ervaringen van het con gres worden nu uitgewerkt. In de praktijk is wel gebleken, dat de ervaringen, ons steeds helpen ons werk- bij fP EN „Nete Orleans jazzband" verzorgt het muzikale amusement aan het Romeinse hof omstreeks het begin van de jaartelling en het lenig existentialisten-ballet Big Ben Starverdrijft met swing en jitterbug de verveling van keizer Nero en zijn verwende speelnoten. Voeg hierbij de Zarah-L.te)andertge croonerklanken, die de „gaddeUjke Poppaea'' uit haar ezelinnemelkbad doet opstijgen en ge hebt een voor lopige indruk van het ratjetoe, dat de Italiaanse film „O.K. Nero'" in LUTUSCA u voorzet. De „goddelijke" Poppaea fSituana Pampanini) en de wantrouwige Nero fGlno Cern.,de commu nistische burgeweester in „Don Camilio"), Uil de Italiaanse film „O.K. Nero!" (LUTUSCA) We vermoeden, dat de heer Mano So!- dati tydetis de bereiding van deze humoristisch-hlstorJfiche hutspat van louter lol het draaiboek heeft opgegeten, want zoveel chaotische nonsens hebben we zelden bijeen gezien. Het komt alle maal door twee Amerikaanse soldaten, die hun dag verlof In de Eeuwige Stad al dromend over het verleden door brengen. Van de ruwere soorten humor hebben de Italianen deze film bewijst het weer wemig Idee. En de „verrassende nieuwe visie" op Nero, die men hier zou openbaren, is al even waardeloos als de grappigheid, waarmee men het lot der martelaren even bi *het voorbij gaan be handelt. e voornaamste attractie van de film moet dan wel liggen m het visueel genot dat verschaft "Wordt door de veelvuldig mei geringe discretie geëtaleerde natuurpracht van. voluptueuze vrouwen. Silvana Pampanmi als dc weelderige Poppaea (haar opvliegende gemaal zou haar later een schop geven, waaraan ze overleed» doet haar naamgenote uit Bittere Hijst alle eer. En daar houdt het niet bij op. Het lijkt wel of de Folie* Bergere seizoenopruiming heeft gehou den. Merkwaardig zijn de décor», waar in „O.K. Neroi" is opgenomen. Daarvoor diende nt. de model-stad bulten Rome. die Mussolint niet mwr heeft kunnen oltooien- Op het oude thema van de prima donna, die kort voor de show weigert haar rol te spelen en dan door een onbekend meisje (dat onder de naam van de gevierde Bter optreedtj. wordt vervangen is ook „Schim mu»s man sein" gebaseerd. Anny Ondra viert hier in haar come-back en zy is de zeurige „pjn-up", die het vertikt een. nieuwe revue tot een succes te maken. Voordat zij door dc onbekende, maar vitale en charmante Sonja Ziemann wordt ver vangen, zijn er heel wat komische ont wikkelingen gepasseerd, waarin WUly Fritsch en Hardy Kruger een voornaam aandeel hebben. Hoewel het begin van het verhaal wat traag loopt, krijgt de celluloid-band toch neg zoveel vaart, dat de grootse slot-show alles goed maakt. Wij' zijn ook niet aan boord ge klommen om over eventuele moei lijkheden of ontberingen te horen, maar wilden eens wat meer weten over de blauwwitte vlag, die trots aan de voormast wapperde, toen de Poolzee met haar beide bakken op sleeptouw voor de Maasstuise haven verscheen. Deze vlag is namelijk het bewijs, dat de Poolzee in het komen de jaar de record-zeesleper zal zijn. Het is de gewoonte bij de maat schappij de sleepboot, die het groot ste aantal zeemijlen gedurende een jaar van September tot September slepende heeft afgelegd, het recht te geven de blauwe wimpel te voeren. De Poolzee veroverde dit ereteken met een aantal afgelegde zeemijlen van ruim 33.000 of wel anderhalve maal de omtrek van de aarde! Kapitein Weltevreden heeft deze ongehoorde kluif sleepwerk niet al leen opgeknapt. Toen hij in April op de Poolzee stapte, had zijn voorgan ger. collega J. de Vos, er al het leeuwendeel van voor zijn rekening genomen. De portie, die kajütein Weltevreden verzorgde is overigens ook niet mis, t.w. 12,500 zeemijlen of wel de afstand, die sinds April werd afgelegd. Eind April ging het met een veerboot naar Istanboul, van daar naar Falmouth, toen naar Guanta en van deze Venezulaanse haven naar Curacao, In West Indië werden zeven korte sleepreizen, ge maakt, Van Curacao ging het ten slotte huistoe, met twee bakken dwars over de Atlantische Oceaan, zeven en dertig dagen, niets dan wa ter en lucht! Een vrij eentonige beweging, zegt kapitein Weltevreden, geen vogel en geen vis te zien, dag in dag uit het dreunen van de machine, die de sleep met een kalm gangetje van ruim vijf mijlen per uur door de golven stuwde. Wij aan boord heb ben nog wat vertier, wij zijn. hier met achttien man. Maar wat zoudt u denken van de vier runners op de bakken? Die hebben in hun primi tieve verblijven helemaal geen ge zelligheid! GEFELICITEERD! Inderdaad, ae runners hebben ruim een maand lang geen kans ge had van de bakken weg te komen en zo kon het gebeuren, dat één van hen, toen de Poolzee eindelijk voor de wal lag, aan boord kwam stap- Prinses pen om zijn kapitein te feliciteren met zijn dertigjarig huwelyksfeest, dat op 14 September midden op de Atlantic om. met een telegramwis seling met de vrouw op bescheiden, wijze werd gevierd. Zet nog even in de krant, vraagt de kapitein, dat wij op Curasao zo reusachtig goed werden ontvangen. De Hollanders daar hebben ons o.m, een autotocht aangeboden en een elf tal van de bemanning heeft gespeeld tegen een ploeg van de Marine. We verloren met 40. maar dat kwam» Kapitein Weltevreden ome Ben met achter hem de kooi van zijn onafscheidelijke reisgenoot, de scheepskanariepiet. omdat onze jongens geen goeie voet balschoenen hadden en de tempera tuur er smoorheet was. Toen kwam mevrouw Weltevre den de hut binnenstappen en dat was voor ons het sein gauw benen te maken. Voor geen goud wilden wij dit samenzijn storen, wan* Woensdag alweer trekt de Poolzee opnieuw er op uit, nu met twee grote bakken naar Porto Alegre in Brazilië. Wat een leven, denken wjj aan de waL Maar de mannen van de Poolzee denken daar anders over. Op deze manier verdienen zy na eenmaal heel niet gemakkelijk hun dagelijks brood en van de ree kunnen ze toch niet afblijven! Onder de Zuidfrange ion speelt zich het luchtige niemandalletje af, dat „Angelica Serenade" werd genoemd en waarin het in hoofdzaak draait om de zang van Luis Mariano. Op zichzelf ia dat niet bepaald iets om hevig verrukt van te zijn, want liedjes in het smel tende genre vielen reeds aan vele tenors ten prooi. Doch samen met een paar grapjes en een amusant verhaaltje is het best eert film am op een regendag eens even te gaan zien. DJAKARTA. Het kabinet schtfnt weer wat steviger in zyn schoenen te staan na de rede van sultan Ha- mengku Buwono, waarin deze zijn defensie-beleid verdedigde, In de Cineac Een hijzonder treurige camera doet u In de Zweedse film „Een zomeridylle" (Sommnrlek) het verhaal van de prima ballerina tosrm (Maj Britt Nilsson), die In haar wrange overpeinzingen nog zo bezig Is met het verloren geluk uit het verleden, dat zij de plaats, waar ze haar grote jeugdliefde tien jaar geleden ont moette, weer opzoekt. Met Henrik bracht ze daar een onvergetelijke zomervacan- tie door: ze verloor hem door een dode lijk ongeluk. Deze sombere camera is echter niet zo hard u het vriendelijke toegiftje van de happy ending te onthouden. Als dat het verhaal Is, begrijpt men. dat de entou rage het 'in in dit geval moet doen. Nu, dat gebeurt1: zwaarmoedig, zonder humor traag en breed uitgemeten. Er ia zoveel prille liefde met daarbij zoveel natuuropnamen, dat men aan Strybos gaat denken, er is donkere muziek met onheilspellend boomtakkengeruls. Er is flonkerend water en licht lachen, ge volgd door zwart water met onderdrukt snikken: een sterfbed in het ziekenhuis en het dichtdrukken van gebroken ogen. In „Een zomeridylle" Is van alles teveel. Als dit „de roman van een dan- sere*" is (naar de ondertitel zegt), dan heeft de auteur, de regisseur Ingmar Bergman, de Inkt net iet* te zwart gekozen. Mor ie filfaj, Britt Nilssou) en Hendrik (Blrger Malmsten) in „Een zomeridylle(CINEAC) James Mason treedt dit keer op al» een gewetenloze chanteur, die met zyn kwalijke practljken „Vrouwen in angst" brengt. Wanneer Joan Bennett m een moordzaak wordt betrokken weet hij een pakje brieven In handen te krijgen, die haar medeplichtigheid in de affaire aan het licht zouden kunnen brengen. Hij vraagt 5000 dollar voor de brieven en het ziet er zwart voor Joan uit. Doch de kansen keren, wanneer de chanteur verliefd op haar dreigt te worden en in «en vertrouwelijke bui bekent, dat zijn moeder hem priester had willen laten worden. Voor de liefhebben een film met de nodige spanning. volgende zitting van het parlement zullen nu de zes regeringspartijen een nieuwe motte over dit beleid indienen, waarin bet woord „wan trouwen" dat in een vorige motie stond vrijwel zeker niet meer zal voorkomen- Sultan Hamengku herhaalde weer zijn. voorstel een staatscommissie in te stellen, die een onderzoek zal doen naar alia Indonesische defen sie-aangelegenheden èn de vraag zal moeten beantwoorden, of de Ne derlandse militaire missie kan wor den gehandhaafd. De rede van de sultan, die werd beluisterd door een eivol parle ment. duurde slechts twaalf minu ten. De sultan zeide ook. dat er voor gewaakt dient te worden, dat er in de strijdkrachten politieke be ïnvloeding komt, daar zulks nadelig zou zijn voor de staat en de strijd, krachten zelf en hij legde de na druk op de noodzakelijkheid van samenwerking tussen regering en parlement. Tijdens het verrichten van werk zaamheden op een haventerrein aan dc Heyplaatweg kreeg de 17-jarige ijzerwerker H F. die in de Klaas waalstraat te Schiedam woont, gis termiddag een vallende heikop op het rechterbeen. Met een gebroken bovenbeen werd hij in het Gemeen teziekenhuis te Schiedam opgeno men Eindelek thuis... geholpen. door haar kleinere zifcster glijdt de Poolzee met blauwe wimpel in top achteruit de Maassluise haeen binnen. Jongen aangereden door vrachtauto De tienjarige Hans van Rost uit de Van Marenstraat te Schiedam werd vanmorgen in de Franselaan aangereden door een vrachtauto. Met een gebroken been werd hij naar de dr Noletsüchting te Schie dam vervoerd. Het orkanische afmetingen aan nemende applaus, dat gisteravond in de feestzaal van het Stadion het Revuegezelschap van Rens van van Dorth na afloop van de door hem gebrachte nieuwe revue-show „Allemaal Poppenkast" in ontvangst kon nemen, was een overduidelijke uiting van waardering voor het ge- bodene. Het is dan ook vrijwel overbodig hieraan nog toe te voe gen, dat deze buitengewone club avond de eerste dit seizoen bijzonder geslaagd is. De voor naamste bedoeling van deze bijzon dere clubavonden is het verstevi gen van de onderlinge vriendschaps band, zowel tussen de spelers on derling als met bestuursleden en niet- meer -actieve leden. Mede door de aanwezigheid van vele charmante dames wordt deze doel stelling geen geweld aan gedaan. Na afloop van de revue-show gingen de beentjes ook nog enige tijd van de grond. De Mosquito's ol.v. Leen de Munmk verzorgden, zoals steeds, pp prettige wijze de dansmuziek. De 62-jarige classificeerder J. S. die in de Oeverstraat woont is Vrijdagmiddag van een Rijnschip in de Voorhaven gevallen. De 32-jange stuurman A. Jan sen uit Dordt die op een ander schip stond, kon de drenkeling vastgrijpen en dryvende houden terwijl personeel van de machine fabriek „Warmtekracht" aan de Voorhaven met een roeiboot te hulp kwam. S. moest in het ziekenhuis aan de Coolsingel worden opgenomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7