"S rieste vertoning op midda vóór Benelux-conferentie 1 Waar ligt Duins HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 Londen wijst jongste Perzische nota af Verenigde Naties weer hijeen Op laatste moment nog beraad te Brussel? Actie tegen de regering in België begonnen Gesloten koffers zijn niet veilig voor dieven Reclame voor margarine sprak van roomboter BELGEN PAS VANMORGEN IN KNOKKE Nu geallieerd offensief in Korea Voorzitter van socialistische partij brengt bezoek aan koning Amerika wil kwesties Tunesië en Marokko op VN-agehda Lid van Egyptische regentsehapsraad ontslagen Tebak en Lugthart debuteren in Eis tot betaling van 20 millioen voor Britten onaanvaardbaar Deskundigen bewijzen, dat bepaald type sleutel op meeste sloten passen Veel woorden, weinig daden toch nuttig Opklaringen Felle brand in een havenloods Bende brengt trein tot ontsporing in Indonesië Zuivelindustrie is tegen misleidende propaganda gekant 12s laargang, no. 242 Red. en Adm. Lenige Hc*«n 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 14 October 1933 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Si. van der Schaaf TOKIO De strijdkrachten der V.N. in Korea hebben Dingdag- de grootste aanval op de Chinezen sedert bijna een jaar ondernomen. Geallieerde infanterie, gesteund door vliegtuigen, artillerie en tanks, heeft twee bergkammen veroverd ten Noorden van Koemhwa, aan het centrale front In het gebied, dat bekend staat als de „Driehoek-Heuvel". Aan de aanvatging een hevig artillerievuur vooraf. De Noorde lijken beantwoordden de aanval met een regen van granaten. Er worden felle gevechten ge meld van andere heuvels tellingen in de centrale sector. Op de „Witte Paarde-heuvel' aan het Westelijk centrale front proberen Zuid- Koreanen Noordelijke strijdkrach ten ter sterkte van een bataljon van een punt, waar1 zij zich nog hebben ingegraven, te verdrijven. Doodstraf gehandhaafd van atoomspion Rosenberg WASHINGTON. Het opper- ste gerechtshof heeft geweigerd het hoger beroep van het echt paar Rosenberg: _dat ter dood ver oordeeld is wegens uitlevering van Amerikaanse atoomgeheimen aan Rusland. in behandeling te ne men. Slechts een verzachting van het vonnis door president Truman kan het echtpaar thans nog van de electrische stoel .radden. Ook het hoger' beroep van So- bcll, die gelijk met de Rosenbergs is veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf is afgewezen. BRUSSEL. In een aan de voorzitter van de Belgische Senaat gericht schrijven, verzoekt de liberale senator Bhisseret de regering ten. spoedigste te mogen interpelleren over „de conclusies, welke getrokken moeten worden üit de verkiezingen". „De uitslagen", aldus de heer Bnisseret, „bewijzen, dat het land de politiek van zwakheid tegenover de extremisten en de inschikkelijkheid ten aanzien van de politieke delinquenten moe is en dat de bevolking door haar vertrouwen te weigeren aan de regering en de aan het bewind zijnde i»artü, de ontbinding van het parlement eist". Dit is de eerste stap, die de Bel gische oppositie na het bekend worden van de uitslag der gemeen teraadsverkiezingen heeft gedaan om de regering der CVP, welke partij Zondag een duidelijke neder laag leed, te bewegen tot nieuwe parlementsverkiezingen. Het be zoek van de voorzitter der Belgi sche socialistische partij aan koning Boudewijn, ziet men ook in het licht van de campagne tegen de regering. De socialisten vooral ageren sterk tegen de huidige Belgische regering, die zij niet meer representatief ach ten voor de verhoudingen in het land. Zij dringen aan op de ontbin ding van het parlement. De socialis tische partij ga£ Maandag het vol gende communique uit: „Het bureau is opgetogen over de socialistische overwinning en. de nederlaag van de CVP, zowel in Vlaanderen als in Wallonië en te Brussel. Het stelt vast, dat de CVP in alle gewesten steramen heeft verloren, hetgeen be wijst, dat de kiezers ondubbelzinnig hun afkeuring hebben geuit over het beleid van de regering. Het bureau herinnert er aan, dat het herhaal delijk Kamerontbinding heeft ge elst. Het onderstreept", dat de uitsla gen .van Zondag een dergelijke eis overduidelijk rechtvaardigen. Klaar blijkelijk is de CVP-regering slechts een minderheidsregering die als zo danig onbekwaam is de grote proble men, die voor het land rijzen, op te lossen. Het bestuur heeft besloten zijn actie ijverig voort te zetten om, tot Kamerontbinding te komen," al dus het communiqué. NEW YORK. De Ver. Staten zullen voor de plaatsing van dc pro blemen Tunesië en Marokko op de VN-agenda stemmen, zo deelde een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bjj de Ver, Naties Maan dag mede. KNOKKE. De met zoveel spanning tegemoet geziene Beneluxconferentie, die gisteravond in de Belgische badplaats Knokke zou beginnen, is op het allerlaatste ogenblik en volko men onverwacht voor de Nederlandse delegatie, die reeds in hotel „La Reserve' 'aldaar was gearriveerd, uitgesteld tot van- Vnorgen half elf. Algemeen wordt vermoed, dat met betrekking tot het Belgische standpunt ten aanzieil van de actuele pro blemen nog nadere richtlijnen moesten worden uitgewerkt. Maandagmiddag, juist aan de een dook Luxemburgse industriëlen te Brussel gegeven diner. Dat ook de Luxemburgers nader contact met belanghebbenden in de Benelux noodzakelijk achtten, is niet onmo gelijk. In. ieder geval was ter be groeting van" de Nederlandse minis ters slechts hun Belgische 1 collega Meurice (Buitenlandse Handel) aan wezig en hebben zij de avond onder elkaar moeten doorbrengen. Wat de. demonstratie in Brussel betreft: van énige belangstelling van de zijde der Belgische autoriteiten is niets gebleken en van enige opwin ding bij het Belgische publiek viel niets te bespeuren. Niettemin is ook zonder dat een dergelijke betoging na zeven jaar Benelux-toenadering triest genoeg. Zij vormt een teken aan de wand van het nog wankele Beneluxhuis, over welks opbouw men thans in Knokke zich aan het beraden is. CAIRO. Premier Naguib van Egypte heeft besloten, kolonel Ras- jad Mehanna té ontslaan als lid van de regentsehapsraad. Kolonel Mehanna zoude-grondwet hebben geschonden en de beginselen ..van de militaire, beweging, welke uit roeiing van de .tyranoie in Egypte beoogt, hebbenverraden. Een woordvoerder van het leger .zei, dat Mehanria de grenzen der constitutie had geschonden, door zich met dè politiek te bemoeien. De regentsehapsraad, die drie le den telt, werd gevormd na het af treden *-van -ex-koning Faroek tor- vervulling van de plichten van. souverein. vooravond van bet Benelux-overieg, heeft in de Belgische hoofdstad een spectaculaire demonstratie plaats ge vonden, die ten doel had, de Brus selaars te laten weten, dat de Bel gen de dupe zijn van de Benelux en de listige Hollanders zich er door verrijken. Met leuzen als „Normale concurrentie?. Ja! Dumping? Neen!" zette hetcomité tér bescherming van de Belgische industriën in Be- neluxverband kracht bij aan zijn eis tot herziening van de Benclux- aecoorden, Het is niet onmogelijk, dat deze demonstratie niet' geheel vreemd was aan het feit, dat de Bel gische ministers zich Maandagavond in Knokke lieten verontschuldigen. Veronderstellingen als-zou de late komst van Belgen en Luxemburgers geen goed voorteken zijn voor het overleg, deden Maandagavond in Knokke opgeld. Men kan slechts ho pen, dat zij door het verloop der besprekingen niet worden'bevestigd. Officieel werd verklaard, dat' de Belgische ministers weerhouden waren door een bijeenkomst van het inter-ministeriële comité voor "de economische coördinatie (ook wel het economisch kernkabinet ge noemd) en dat de Luxemburgse mi nisters aanwezig moesten zijn op „OPLETTEN, PPuGEFOPNAME!" Peronne Hosang en Johan Kaart onder de jupiterlampen in de Ci- netone-studio bij Amsterdam, waar de eerste opnamen zijn begemnen «oor-de nieuwe Nederlandse speel film „Sterren stralen overal". Pe-, ranne H osang en Johan Kaart spelen de hoofdrollen (moeder Amstel en Piet Amstel). Gerard Rutten regisseert deze film, pro ductieleider is Rudolf Meyer, xj ran j c-team Belgisch elftal sterk gewijzigd DEN HAAG. Het Nederlands voetbalelftal, dat Zondag 19 Octo ber te Antwerpeh tegen Detgië speelt, is door öe keuze-commissie van de KNVB als volgt samenge steld: Doel: Kraak (Stormvogels); Ach ter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse); Midden: Wicrtz (DWS). Terlonw Sparta) en Biesbrouck (RCH); Voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be-Quick), Van Roessel (Willem 11). Bennnaars (DOSKO) cn Leqstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Sparta), Hen driks "(Vitesse), Kuypers (Vole- wijekers) en Clavan (ADO). Als aanvoerder zal Biesbrouck pptreden. He'. "Belgisch voetbalelftal is als volgt samengesteld; Doel: Boogaerts (Standard CL); Achter: Diricx (L'mon St. Gilloisc) en Van. Brandt (Lierse SK); Mid den: Mees (Antwerp r C>, Carré (Luik) eu Macrtcns tAntwerp FC); Voor: Reyniers (RC Mechelen), Bcnseh (Beringen FC>. Mcrmans f Andcrtecht), Anou! (Luik) en Lem- berechis (FC Mechelen). Reserves: Seghers <La Gantoise). Saeren (Luik). Van der Auwera (RC Mechelen) en Coppens (Beerschot). Staking van een dag in Australische havens SYDNEY. Vandaag. Dinsdag, wordt in Australië een havenstaking van 24 uur gehouden. Het werk ligt in alle havens stil. De staking vormt een protest tegen verlaging der lo nen en verlenging der arbeidstijden. knviK. LONDEN--;Engeland heeft besloten, het Perzische voorstel om onmid dellijke betaling van 20 millioen pond sterling als eerste stap in de richting van een regeling van het olieconflict af te wijzen. De Engelse nota zal van daag door de Britse zaakgelastigde in Teheran, Middleton, aan premier Mossadeq worden overhandigd. Ook Mossaüeqs uitnodiging om een missie van deAnglo Iranian Oil Cy. naar Teheran te zenden, teneinde over een uiteiiidehuk* regeling van het geschil te onderhandelen, zon worden ver- worpen,!zuvJveTt een officiëIe zegsman iriXonden mede. De 20 millioen pond sterling zou de eerste betaling moeten zijn van 49 millioen, die Perzië, volgens Mos- sadecj nog van de AIOC te goed heeft. In Londen deelt men. mede, dat de Britse regering van mening blijft, dat Perzië geen recht heeft op de 49 millioen pond, aangezien" Perzië de aanvullende olieovereenkomst van 1949, die voorzag in betaling van dit bedrag, niet had goedgekeurd. Enge land zon voorts geen gedetailleerde besprekingen over een uiteindelijke regeling willen beginnen voor over eenstemming zou zijn bereikt over dè beginselen voor schadevergoeding aan de AIOCT wegens het verloren gaan van de industrie, die een ge raamde waarde heeft van 500 mil lioen pond sterling. Perzië wil slechts vergoeding betalen voor de gederfde inkomsten dooi- de bekorting met 40 jaar van dc concessie, die voor de periode 3933—1993 was verleend. Publicatie van de Britse antwoord nota wordt vanavond verwacht. Vol gens een Brits woordvoerder zal deze nota waarschijnlijk een „nieuwe fac tor" te berde brengen. Deze woord voerder verwachtte, dat Amerika aan Perzië een nota zal zenden, die vrij wel gelijkluidend is aan de Britse boodschap. De kat van de Britse mijnerdegger Manxman is weer terug. Het dier Uep zonder toestemming «au de commandant in Napels van boord en ging passagierenHet schip vertrok zonder kat. De Manxman riep de hulp in van. de marinebasis van de NATO om de kat op te sporen. De marineman nen wisten haar inderdaad te grij pen. Het ontrouwe dier mag zo lang bij kapitein Best blijven tot het met 'n Brits marinepostvlieg- tuig naar Malta gaat, waar de be manning van de Manxman met ongeduld wacht. Koninklijk paar brengt weekend, door bij president Auriol AMSTERDAM President Auriol heeft de Koningin en Prins Bemhard uitgenodigd een jacht partij biUrParijs ..bij tte,-wongn en tevens als zijn gasten een rustig weekend door te brengen. Het koninklijk paar zal Vrijdag 17 Oct. a.s. naar Frankrijk vertrekken en de daarop volgende Maandag weer naar ons land terugkeren. Het be zoek draagt een strikt privé-karak- ter. Bij het spelen ouder een vrachtauto geraakt en gedood BUSSUM Het zevenjarig zoontje van de familie Van derW. aan de Driftlaan te Blaricum, kroop bij het spelen op een boe renerf aan de Kerklaan onder een vrachtauto met bieten door juist op het ogenblik, dat deze begon te rijden. Dc jongen werd zo ern stig gewond, dat hij overleden is. "(Van een ónzer rédacteuren) Vijf-en-zestig punten staan nu al op de agenöe van de heren in New York beginnende zevende zitting van de Algemene Vergadering der -Ver enigde Naties. Daaronder bevinden zich.zulke explosieven als Korea, ont wapening, atoomcontróle, behandeling/van. Indiërs in Zuid-Afrika, "Neder lands weigering om over de Antillen en Suriname rapporten uit te bren gen, vaststelling van het begrip agressie, Tunis, Marokko en natuurlijk het nog altijd geprolongeerde nummer: toelating van nieuwe leden. Stof ge noeg dus om de ruim tweè maanden, dat de'zitting zal duren, vol te praten. Vooral waar het in de V.N.-As- semblée slechte gewoonte is ge worden, zich in zijn.redevoeringen meer te richten op propaganda voor eigen zaak of eigen: standje Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaat selijk enkels buien. Overwegénd matige wind 'krimpend van Nrd.-Oost naar Noord west of West. Van nacht iels kouder. Morgen overdag on geveer dezelfde tem peraturen als van daag. 15 Oct. Zon op 7 i: 4 ni onder 17 u 46 m: Maan OP 3 u 7 m onder is u 24 m HET WEEK VAN VANMORGEN 7. UUR Station Oslo Sneeuw N. S Stockholm Regen N.O.4 KopenhagenRegën N.N.0.6 Londen Ceh. bew. N. B Amsterdam Regen 0,6 Brussel Regen Z.4 Parijs Regenbui Z.W. 10 Bordeaux Licht bew. W. lö Nice Zw. faew. W.N.W. 1 "Warschau Zw, bew, W.Z.W. 5 Berlijn Geh. bew. O.Z.O.2 Frankfurt Geh. bew, Z.Z.W, 6 Münchcn Geh. bew. Z.W. 4 Znflch Licht bew. Z.W. 4 Wenen Regen. Windstil dan op een reële poging, de con flicten. waaronder deze wereld gebukt, gaat, op te lossen. Het is. in het bijzonder het on- practische gescherm met hoge principes hetwelk overigens niet verhindert, dat de tegenstanders elkaar, wanneer dit in hun kraam te pas komt. ook op een heel wat lagèr peil bestrijden dat bij voorbeeld de Nederlandse delega tie -met gemengde gevoelens naar de V.N.-Assemblée heeft doen ver trekken. Ook het feit, dat in toe nemende mate vele delegaties mee praten over problemen, die de door haar vertegenwoordigende landen in het geheel niet of nauwelijks raken en waarvan zij slechts een beperkte kennis hebben, is een be denkelijk verschijnsel. In plaats datde kwesties daardoor worden •verhelderd, leidt deze gedragslijn juist veelal tot een verdere ver troebeling. Als reactie hierop zal men tij dens de huidige zitting waarschijn lijk van verschillende zijden wel horen aandringen-op. matiging en zelfbeperking in het debat. Msar of het veel zal helpen? Zolang de koude oorlog de wereld verdeeld houdt, moet een aanzienlijk deel van de debatten wel oratorisch .vuurwerk blijven.' Met deze vaststelling wil intus sen geenszins zijn gezegd, dat de Verenigde Naties geen nut zonden hebben. Daarbij behoeft niet eens te worden gedacht aan het vele uitstekende, helaas nog te weinig bekende werk op economisch en cultureel gebied, dat de wereld organisatie verricht. In politiek opzicht biedt zij, juist in de hui dige, gespannen wereldsituatie, het onschatbare voordeel, een ge meenschappelijk onderhandelings terrein. te zijn voor alle staten Dit „alle staten" zal men waar schijnlijk in de toekomst nog wat ruimer kunnen nemen dan op het ogenblik, nu zestig landen lid van desorganisatie zijn. Het ziet er na melijk naar uit, dat de Westelijke mogendheden in de kwestie van de toelating van nieuvPe leden tijdens deze zitting aan de Russische eis tegemoet zullen komen en hun bezwaren opgeven tegen toelating en bloc van de omstreden Candida- ten. Daardoor zullen weliswaar, verschillende landen, die niet ge heel voldoen aan de eisen, welke het Handvest aan toelating stelt, in de organisatie komen, maar te vens de poort worden geopend voor andere staten, die men fat soenshalve niet langer builen kan laten staan. En de universaliteit, een van de belangrijkste zaken, waar op dé Verenigde Naties kunnen bogen, zal er in ieder geval- door wor den verhoogd. ARNHEM. Tijdens de behande ling van een smokkelzaak voor de economische politierechter hebben slotendeskundïgen Maandagmiddag onomstotelijk bewezen en overtui gend gedemonstreerd, dat afgesloten reiskoffers voor lieden met minder goede bedoelingen allerminst veilig zijn. Een bepaald type sleuteltje b.v. geeft de mogelijkheid tot het openen van tienduizenden koffers met slo ten van dezelfde soort constructie. Dikke rookwolken boven Amsterdam AMSTERDAM. Dikke, verstik kende rookwolken dreven Maandag middag over het IJ en de DeRuyter- kade, afkomstig van een hevige brand in een houten loods op de stei ger voor het perceel De Kuyterkade 125, achter het Centraal Station. Deze brand was omstreeks twee uur ontstaan en greep snel om zich heen, omdat in de loods waren opgeslagen vaten olie. steenkool, machinerieën, flessen en een der tigtal fietsen van het personeel van de drie firma's Van der Linde, Qeveke en Boele. De brandweer ging met groot ma teriaal de vuurzee te lijf, waarbij ook de drijvende brandspuit „Jason" werd ingeschakeld. Omdat het ge vaar van een ontploffing niet denk beeldig was werd de kade over een grote afstand geheel ontruimd. Tegen drie uur bleek, dat de loods vrijwel, geheel verloren was Dertien personen gedood DJAKARTA. Zondagmorgen heeft een bende de eerste trein van Purwokerto haar Frupuk tot ontsporing gebracht, waardoor der tien personen werden gedood en drie zwaar gewond. De spoorweg werd over een Iebgte van 100 me ter opgebroken, waardoor een lo comotief, een bagagewagen, drie personenwagens en negen goede renwagens bantelden. Op het ogen blik. dat de trein ontspoorde, open- dé de bende het vuur, waarna de passagiers werden beroofd. Het leger heeft een zuiveringsactie in gezet. Terecht stond de Kieefse reizi ger E. M. S., die de eigendom van een kofter met 52 pakken gesmok kelde koffie werd aangewreven. Douanebeambten ontdekten kortge leden de koffer onbeheerd in een tweede klas-compartiment van een internationale trein tussen Utrecht en Zevenaar. Zij gingen op zoek naar de eventuele eigenaar en lie ten hun oog op verdachte vallen, omdat deze, naar later bleek, min der gunstig bekend stond in ver band met enige deviezenzaken. Verdachte bleek in het bezit van een op de koffer passend sleuteltjes en werd gearresteerd, ondanks zijn heftige ontkenning iets met deze zaak te maken te hebben. Maandag een week later, de zaak is met spoed voor de rechter gebracht ontnamen de deskundigen-door hun verklaringen de officier van Justi tie, elk overtuigend bewijs. Deze eis te evenwel, menende wèl een wet tig bewjjs tegen verdachte te hebben, toch veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter sprak verdachte echter wegens gebrek aan bewijs vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrij- heïdssteïling. De politierechter bleek van mening, dat de man min of meer het slachtoffer geworden is van het bekende gezegde .."Wee het schaap, dat' in eeri kwaad gerucht staat"'. DE slag bp Duins is een bekend •wapenfeit uit de vaderlandse geschiedenis, en iedere onder wijzer kan er een aardig verhaal over vertellen. De zaak wordt echter iets moeilijker, wanneer gevraagd wordt: Waar ligï Duins eigenlijk? Wonderlijk, het klinkt zo Nederlands en bet moet toch beslist ergens aan de Engelse kust zijn, want anders bad Tromp geen territoriale wateren hoe ven te schenden om d'Oquendo aaa te vallen. Nu ja, er zijn er toch wel, die we ien, dat Duins de Nederlandse bena ming is niet van een stad, maar van. een zandbank voor de kust van Zuid- Engeland. Behalve aan de zeeslag van voor drie eeawen herinnert Duins ons er ook aan dat er een tijd is geweest, waarin er blijkbaar behoefte aan be stond, Engelse namen en benamingen te vernederlandsen, in plaats van ze zo Engels mogelijk uit te spreken. Zo heeft bij de Nederlandse varens lieden Portsmouth heel lang Ports.- muiden geheten en Falmouth Valxnui- den. Oude scheepsjournalen bcv alten trouwens hele reeksen van verneder landste namen van Engelse en ook Franse havens en kapen. Kom daar nu eens om! HET verschijnsel is ernstiger dap; men denkt. Hier is eigenlijk sprake van een gebrek aan respect voor dc eigen taal of mis schien zelfs van gebrek aan verbom, denheid met de eigen taal- Men vindt het belangrijker een vreemd woord uitheems te kunnen uitspreken dan ér een Nederlandse uitspraak voor te vinden. Let op hoe de Britten, de Fransen en de Duitsers vreemde na men aanpassen aan hun taal- en uit spraakregels. Wij lachen er wel eens om. Maar er is helemaal geen reden, er om te lachen. Met elk vreemd woord, dat wij pogen er met een af wijkende tongval uit te brengen, de monstreren wij niet onze kennis, niet onze grote beschaving, maar onze ar moede. Het snobisme reikt veel verder dan velen vermoeden; en het gevaar is veel gTOjer daji w.el wordt beseft; De zaak ïs niét af gelopen' van die onderwijzer, die bij zijn hoofd op het raatje werd geroepen, omdat hij Mansjèster zei in plaats van Mènsjter en met de ruzie, die ont stond, toen Hommer drie verklaarde, dat Mènsjter ook niet goed was: hij was zelf in Engeland geweest! Zij beperkt zich evenmin tot de tongacro- batiek van onze omroepers, die zo vaardig en zo correct elk raar woord uitspreken op de wijze, zoals ze daap» ginds doen of heten te doen. WAT dunkt U van het feit, dat niemand er aan denkt en blijkbaar niemand er om vraagt, buitenlandse films voor het gebruik in ons taalgebied te synchro^ niseren in het Nederlands? Wal dunkt U van bet feit, dat kennis van Engelse of althans buitenlandse ,hits" als het zekerste bewijs van ontwikkeling geldt onder een ded van de opgroeiende jeugd? Wat dunkt U van het feit, dat een grote onder neming met veel Nederlands kapitaal hier zonder enig commercieel of an der bezwaar margarine onder een Engefs merk in de handel brengt; iets wat in Frankrijk en Duitsland volkomen onmogelijk ware? En ten slotte: wat dunkt U van de protesten tegen de vertaling van. de Mattheüs- passie in het Nederlands op grond van het onzinnige argument, dat nu alle wijding er uit zou zijn? Er is reden eens op deze dingen te wijzen. Neiging tot purisme is ons vreemd; maar wij koesteren enige vrees over het lot van een taal, die in een zich door nivellering kenmerken de tijd haar strijdbaarheid schijnt te verliezen. „De taal is gans het volk". Zou het niet van belang zijn weer to weten, waar Duins ligt? (Van onze correspondent) ALKMAAR. Et wordt in Nederland betrekkelijk weinig eek- boter meer gegeten. Dat kan ech ter niets veranderen aan het feit, dat de consument er nog alt yd van overtuigd is, dat boter lekkerder en beter is. Qók de margarinefabrikanten zijn blijkbaar deze gedachte toegedaan, want bij voorkeur vergelijken ze hun product met roomboter. Dezer dagen werd ons een reclamebiljet; getoond van een margarinefabriek, waarop het woord „margarine" ge heel ontbrak, zelfs op het pakje, dat er op stond afgebeeld. Daarentegen was er met koeien van letters het woord „roomboter" op te lezen. Te gen zulke reclame is blijkbaar niets te doen zo werd ons medegedeeld, Van de zijde van de zuivedberei- ding is men echter voornemens er met de nodige klem bij de minister op aan te dringen, een eind te ma ken aan zulke propaganda, die -als onjuist wordt beschouwd. Over het algemeen laat het publiek zich door zulke reclame bedotten, zo werd er aan toegevoegd. Het denkt, dat het artikel inderdaad meer op boter lijkt dan andere margarine of dat er misschien wel boter doorheen is verwerkt. Daarvoor betaalt het dan graag een hogere prijs. Britse parlementsleden bezoeken ons land AMSTERDAM. Zes leden, van het Britse Lagerhuis zijn Maandagmorgen op Schiphol ge arriveerd. Op uitnodiging van bei de Kamers der Staten Generaal zullen zij deze week in ons land doorbrengen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1