i UITSLAG PRIJSVRAAG Drie jonge prof boksers debuteren met succes C en A toont een collectie voor elke beurs f.1? KRABBELS VAK Tafeltenniscentrum opent haar poorten I r KAPITEIN ROB Toen ontstonden de superlatieven Mb,BERRÈ r, BMOHSi Hein v. d. Zee, Baby de Voogd en Leen Jansen Frits van Kempen (niet in vorm) verslaat Bombaerts Ned. Jeugdelftal voor Antwerpen philips m iw Antwerpse Jeugdtheater zong Britten's „Wij maken een opera'5 Gillettelf Mijn werkerss tak ing in Japan Kerknieuws GROOTSTE do Ma»ma& des ti jumme tnïwtf, mrutenul! HARTJE STAD HOTEL M J de isfïarstê maa tö: wereld. Dinsdag 14 October 1952 5 I (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Maandagavond. Drie jonge lieden, wier dromen zich in en rond een boksring afspelen en die misschien weieens stiekum denken aan Parijs, Londen of New York, waar zij hun namen zien staan in grote reclames, stapten deze avond over het ringtouw in de Rivièra-hai om de eerste schreden op het lange, zware, maar ook aantrekkelijke pad van de profes sional bokser te doen. De namen van deze uugilisten zijn: Hein v. d. Zee, Baby de Voogd en Leen Jansen. Natuurlijk golden hun partijen als een pril begin en mogen de successen die zij behaalden niet hoger worden aangeslagen dan een aardig rug- gensteuntje op de moeilijke weg die zij nog zullen moeten gaan aleer zij toekomen tot waarlijk grote gevechten. Toch gaf dit begin dat van speels via moed tot kunde varieerde, veel ver trouwen. Speels was de wij ze waarop Hein van de Zee in een aan trekkelijke vuist- schermpartij de Belg Lou Da mme weinig kans liet om zijn. boksbagage, waaron der een gevaarlijke opstoot, uit te pak ken. De puntenvoor- sprong van de Am sterdammer aan het eind van* de zesde ronde was bijzonder groot. Moedig was het de buut van Baby de Voogd, die ondanks het feit -dat hij onge veer 100 kilo aan ge wicht heeft te torsen een snelle partij bokst. Helaas ont breekt hem bij net plaatsen van. zijn sto ten veel zuiverheid. Hij beschikt over voldoends kracht. Dat was te zien aan het gelaat Van zijn tegenstander, de Italiaan Re- nat j Fabrecca. Het was reeds in de tweede vonde van smal in breed veumdevd. In de vijfde ronde werd het hem te bar. HU stak de vuist na één va i de vele volle linksen in de hoogte Kundig was het eerste optreden van Leen Jansen, hoewel juist hij de meeste hinder van planken koorts ondervond. Dat maakte zijn bewegingen aanvankelijk wat stug. Bovendien, trof hij in de Italiaan Dominico een scherpe tegenstander, die zijn gelaat aldoor schuil hield achter een snelle linkse vuist, waar uit hij enkele keren met succes een swing liet komen. Pas in de vijfde en ook in de laatste ronde kwam Jansen goed los. Zijn reeds bereikte puntenvoorsprong groeide in die ronden snel aan. Ook voor hem een overwinning. Ook Frits van Kempen won Frits van Kempen heeft rijkelijk ervaren, dat aan prof boksers hoge eisen worden gesteld. In zijn partij tegen Bombaerts kon hij aan die eisen niet geheel voldoen. Frits rea geerde iets te langzaam en zijn sto ten misten de kracht, die hij daar gowoonlyk weet in to leggen. In de eerste vier ronden ging het nog wel. Met veel macht en in hoog tempo joeg hij stevige series naar de flan ken van zijn tegenstander, zonder evenwel diens dekking maar één centimeter neer te krijgen. De Belg DEN HAAG. Het Nederlands jeugdelftal, dat Zondag 19 Octooer in een voorwedstrijd van België— Nederland te Antwerjusn tegen de Belgische jeugdploeg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Tap (HDVS); achter: v. d. Hurk (Eindhoven) en Claus (Hel mandia); midden: Dahrs (Blauw Wit), Brusselers (PSV) en Van Woerden (Feyenoord); voor Mey ers (NEC), De Wit (De Valk), v. d. Hoek (Feijenoord), v. d, Wei (Ajax) en Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Cor bran (Blauw Wit), Van Gar rel (Blauw Wit) en Mul (ADO). Belgisch jeugdelftal tegen Nederland samengesteld BRUSSEL. "dor de wedstrijd tegen het Nederlands jeugdelftal, welke Zondag lö October (aan vang 13 uur) als voorwedstrijd in het stadion van Deume wordt ge speeld, is de Belgische jeugdploeg als volgt samengesteld: Doel: Delhasse (Luik). Achter: Sceraert (Union St. Gil- laisej en d'Herde (Daring); Midden: Vercauteren (Beer schot), Van Laenen (Antwerp FC) en van Herpe (La Gantoise); Voor: Viiers (Patria. Tongeren), Torfs (Lyra), De Wael (Ander- lecht), Bertels (Antwerp FC) en Willez (Tilleur). Wereldrecord snel wandelen over 30 km. verbeterd PRAAG. De Tsjechische ath- leet Dolezal, die tijdens de Olym pische Spelen te Helsinki tweede werd op het nummer 50 km snel wandelen, is er te Praag in ge slaagd het wereldrecord op de 30 km te verbeteren. Dolezal legde de afstand af in 2 uur 21 min. 38.6 Belgisch B-elftal tegen Luxemburg BRUSSEL. Het Belgisch B- elftai, dat Zondag 19 October te Luxemburg tegen Luxemburg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Geerts (Beerschot): ach ter: Dries (Berchem Sport) en Schroyens (Beerschot); midden: Mayinckx (RC Mechelen), Arien (Beringen) en De Groote 'Ber chem Sport) en voor: De Corte 1 (Anderlecht), Corbeel (FC Meche len), Thys (Standard), Straetmans (White Star) en Moes (Luik). - LEEN JANSEN .plankenkoorts beschermde angstvallig zijn kin, omdat hij besefte, dat daarin voor hem het grote gevaar school. Dat ontging Van Kempen. Hij liet te veel 2ijn linkse stopstoten achter wege. Met dit vierronden-offensief verbruikte hij een belangrijk deel van zijn luchtvoorraad. Hij moest het tempo drukken. Bombaerts pro fiteerde daarvan en kwam in de hevige slagwisselingen vaak tot goe de counters. Het initiatief bleef toch voor het laatste deel van de strijd voor Van Kempen. Een ruime pun- tenzege was zijn beloning. Amateurs Bij de amateurs won Aad den Haan van Houtman en Van Digge len van Leenheer. (Advertentie LM.) JIS MASTER'S VOICE - GRUNQIG 1 UtMAWtC KOtt£H>AM TiltfQOn JgQgg Engels rugby-team naar ons land DEN HAAG. Een sterke En gelse rugby ploeg zal Zaterdag 16 en Zondag 19 October een tweetal wedstrijden in ons land spelen. Het Shell-15-tal uit Londen ont moet Zaterdagmiddag op „Te Wer- ve" te Rijswijk een bondsploeg van de Nederlandse rugbybond, versterkt met twee Zuid-Afrikaan se studenten, 's Zondags wordt te Hengelo door de Engelsen tegen de officiële Nederlandse rugby- ploeg gespeeld. BALLONMOUWEN EN RUITEN 1 VI de smaakvol met bloemen en A. Brenninkmeyer, op dc 2de etage van haar magazijn aan de Cools ingeL woonden wij gister avond een van de shows bij, die deze week viermaal daags daar worden gegeven. Op schildjes aan de wanden aangebracht, gaven miniatuur-mannequins vast een voorproefje van wat de collectie van C. en A. biedt. De zes man nequins, die over het podium pa radeerden demonstreerden dit op duidelijker wijze en mevrouw Emmy Huf, die als explicatrice fungeerde, attendeerde de aanwe zige dames op de nieuwe lijnen en bijzonderheden, van de diverse modellen. Dat goede kleding en lage prij zen hand aan hand kunnen gaan Benjamin Britten's kinder-opera, Let's make an opera, waarvoor Eric Cxozier het libretto schreef is een wel heel gelukkige vondst. Het ge geven bezit een aantrekkelijke, ge redelijke en vertrouwelijke sfeer, die direct al contact legt tussen de uitvoerenden en de toeschouwers. Dit wordt bovendien nog verstevigd, doordat de zaal met een viertal songs bijwijze van communitysin- ging, deel neemt aan de opvoering van het operaatje „De kleine schoorsteenveger", dat na de pauze eerst wordt opgevoerd, want de voorafgaande twee bedrijven be handelen de voorbereiding tot de eigenlijke opvoering. Het eerste bedrijf geeft een aantal jongelui te zien, die luisteren naar het verhaal van mrs. Parwothy, over een arm schoorsteenvegertje. Het jongetje is door zijn vader aan een schoorsteenveger verkocht (het is Engeland in het begin der 10e eeuw) en wordt ruw en slecht be handeld. Als hij op een keer de schoorsteen wordt ingejaagd, valt hij er uitgeput uit en komt in de kamer terecht, waar de aanwezige kinderen zich liefdevol over hem ontfermen. Na hem in het bad te hebben gestopt en van mooie kleren voorzien, wordt hij in een koffer uit het huis gesmokkeld. De koffer wordt dan omgetoverd in een koets waarop het gehele gezelschap plaats neemt in grote vrolijkheid. Dit vev- haal nu maakt zo'n grote indruk op het jeugdige gezelschap, dat be sloten wordt er een opera van te maken onder leiding van een mu ziekmeester. Het tweede bedrijf brengt de generale repetitie, die zoals altijd druk en zenuwachtig is en het publiek in de zaal gaat nu ook actief medewerken, door alvast (Advertentie l.M.) SCHEERAPPARAAT? apparaat Schecrapparaien sltjien, evenals alle dingen. U denki misechïen dai kei Uwe goed genoeg ie, maar U echeert riek pna werkelijk prettig als l) een Blauw Gillette mesje Id liet daar- voor gemaakte Gillette «cheerapparaat gebruikt. Voor «leebU f,1.10 krijgt U diet alleen eeo Gillette *32" pr ed i e-scbecrap paraat, maar bovendien twee Blauwe Gillette tnesjei. Een buitengewone aan bieding. 10 n menw Gillette precisie scheer- appnrnat en 2 Blauwe Gillette Een „goeie orgenbegint met Gillette/ de liedjes ïn te studeren. Deze zijn door hun rhythmische verschuivin gen helemaal met zo eenvoudig, ipaar dit verhoogt de gezelligheid en de spanning en in de pauze neu riet men de wijsjes dan ook wel zo ongeveer. Britten is een ras-„muzikant" en. de kansen die hem zijn voortreffe lijke librettist bood, heeft hij niet onbenut gelaten. Zijn melodiek is pittig en raak en niet alleen voor de volwassen (een zeer goede ge dachte was het, om niet alle rollen door kinderen te laten bezetten) maar eveneens voor de jeugdige me dewerkers, die ook vocaal ruim schoots hun deel krijgen. Uiteraard ligt natuurlijk het accent op de be geleiding, die wordt uitgevoerd door twee piano's slagwerk en een strijk kwartet en waarmee Britten waar lijk boeiende effecten bereikt Het Antwerpse Jeugdtheater heeft met de vertoning van „Wij maken een opera" de uitstekend bezette Schouwburg, een kostelijke avond bezorgd. Er werd goed, vaak zelfs verrassend goed gezongen en geac teerd. De dirigent Henier van der Velden leidde het geheel met vaste hand, liet het instrumentale ensem ble uitstekend spelen en wist ook het publiek, waaronder natuurlijk de middelbare schooljeugd zeer tal rijk was, tot zingen te bewegen. De regie van Carry Lievcns, die tevens de tekst in het Nederlands vertaal de, kenmerkte zich door veel ken nis van zaken, Auguste Masson, wiens decors en eostumering veel tot het slagen van de vertoning bij droegen, verdient evenals Yvonne Dominique, die voor goed getroffen scène-pantomimes zorgde veel woor den van. lof. Na afloop heeft men alle execu tanten grote bijval geschonken en werden nog de belde volksliederen gezongen. K. v. BOHN TOKIO, Bijna 250.000 arbei ders van. zestien van de belang rijkste steenkoolmijnen in Japan zijn Maandag een staking van 48 uur begonnen. Zij eisen hogere lonen. Het vakverbond heeft ge dreigd met nieuwe stakingen in dien de ondernemers de eisen van de mijnwerkers met inwilligen. Naar verluidt heerst er ook on rust onder de arbeiders in eiectri- eiteitsbedrijven in verband met de stijgende kosten van levensonder- -houd. Verder wordt verwacht, dat de spoorwegarbeiders een actie zullen beginnen, voor een algemene loonsverhoging. Zuid-Amerikaans ballet geeft voorstellingen in Nederland DEN HAAG, Het Zuid-Ameri kaans ballet „Les ballets de l'Ame- nque" zal m ons land een korte serie voorstellingen gaven onder lei ding van Joaquin Perez Farnandez. Het ensemble combineert zang, dans en muziek tot folkloristische show. Het komt Donderdag 23 October te Utrecht, Vrijdag 24 en Zondag 26 October in Den Haag en op Zater dag 25 October in Leiden. MET verlangen zien de tafelten nissers uit naar Vrijdag. Dat is te begrijpen want het belooft een grote dag te worden. De deu ren van het nieuwe tafeltenniscen trum zullen zich openen. Naar ik mij heb laten vertellen betekent dit dat voor de Rotterdamse tafel- tenniswereld het probleem van de zalennood goeddeels zal zijn opge lost. Het Bondsbestuur pikt een korreltje mee en krijgt ook een plaatsje voor haar bureau in het centrum. Tfen verenigingen zullen hun „clubtent" in het centrum opslaan, terwijl een leder NTTB-lid of niet ruimschoots gelegenheid zal hebben om op een van de zestien nieuwe tafels deze populaire sport te beoefenen. Het tafeltenniscentrum zal wor den ingewijd met een demonstra tie van enkele bekende Nederland se topspelers, waartoe de Neder landse kampioen Cor du Buy be reids is uitgenodigd. Waarschijnlijk zal aan deze demonstratie ook de Rotterdamse kampioen Roel Wii- lemstein zijn medewerking verle nen. Op de openingsavond, kunnen de Rotterdammers zich bezinnen op de taak van morgen. Zaterdag im mers, begint de tafeltenmseom- petitie. De hoofd- en overgangs klasseteams spelen dan hun eerste wedstrijden. Wifra, met sterren als Henk Mostert, Roel Willem stem en Cor Voormolen nog steeds in zijn midden, gaat de lange reis naar Zaltbommel maken om het pas ge promoveerde Never Down de winst te ontnemen. De competitie voor de afdeling Rotterdam begint Maandag. Eerder EERDER begint de competitie van de volleyballers nd. op 15 October. Dit jaar zullen 40 Rot terdamse verenigingen deelnemen. Dat is een respectabel aantal. Trouwens er zit groei in die vol- leybalbewegïng. De afdeling Rot terdam telt bijna duizend leden. Dat is bijna 1/10 van het totaal aantal leden in Nederland. Britse douanekolter bij Hongkong beschoten HONGKONG. Uit Hongkong wordt gemeld, dat een kotter van de Hongkongse douane van het Chinese vasteland uit met lichte artillerie beschoten is. De kotter achtervolgde een Chinese motorjonk, die, naar mdn meende, contrabande van Hong kong naar het vasteland vervoerde. De achtervolging moest opgegeven worden. De kotter werd met geraakt. Nat. kampioenschap libre van 69 November AMSTERDAM. Het hoofdklasse kampioenschap groot biljart libre, dat aanvankelijk in Mei 1953 zou worden verspeeld, is door de Ko ninklijke Nederlandse biljart bond enige maanden vervroegd omdat de Franse biljart bond kans heeft ge zien het Europees kampioenschap libre nog op de biljartkalcnder te plaatsen, nl, van 4 tot en met 7 De cember te Marseille. Nederland was dus verplicht om het nationale kampioenschap vóór deze data te houden om de candida- ten voor Marseille te kunnen aan wijzen. Zeven spelers zullen nu van 6 t/m 9 November in de „IJsbre ker" te Amsterdam dc strijd aanbin den, Het zijn: Ph. J. Beekman (Am sterdam1), P. A. Kobus (Haarlem), H. Metz (Den Haag), C. van Oos terhout (Rotterdam), C. de Ruyter (Maastricht) titelhouder, J. H. Swee- ring (Amsterdam) en L. G. J, Tee- gelaar (Rotterdam). Neü. Hcrv. Kerk Benoemd tot vicaris te De Bilt CU.) T, Bultman, thans hulppred. te Zwolle, die ■deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Almelo (vae, \V. G. Boon) w. H. Stenfert Kroese te Vueht. Beroepen te Bleskensgraaf, J, T. Door nenbal te Ocne. Bedankt voor de benoeming tot evangelist te Elcrveen (Vlagtwedde) de heer Van Lee,uwer, voorg, Ned. Herv, Evang. te Wirdum (Fr.) bracht C. en A, met deze show duidelijk naar voren. Vele model len zagen er duurder uit dan* ze waren en vooral de mantelcollec- tie verdient een extra woord, van lof. Er waren ruim vallende swag gers van mooie wollen stoffen, maar ook aansluitende mantels waarbij enige modellen voor de grotere maten, in het bijzonder opvielen. De grotere maat was bij deze show zeker niet vergeten. Een zeer charmante mannequin toonde met elan een speciale col lectie voor haar, die zich liever niet aan rok en jumpers dienen te wagen. Een zwarte deux-pièces Fel geruit vestje, zwart fluwelen rok en witte blouse voor het prille meisje. van Bengaline bewees overigens dat zij voor dezelfde prijs als haar slankere zuster een jumper en rok koopt, een voor haar figuur pas sender kledingstuk aanschaft. Ruiten, dit jaar erg gewild, wa ren er ook genoeg te bewonderen: een gedekte kamgaren ruit. ver werkt als deux-pièces voor mama, voor het prille meisje een fel ge ruit mouwloos vestje van tinne roy. gedragen op een zwart flu welen rok en een witte blouse, met zwart gegarneerd als fleurige noot en bii de mantels een mooie schaduwruit in rood en grijs. Ook was er een mantel mei de mo derne ballonmouwen, aan de pols nauwsluitend, zodat men haar omhoog kan schuiven waardoor driekwart mouwen ontstaan, die -\ Kapitein Rob heeft heel veel trouwe vriendjes. Dit bewijs is wel geleverd door de grote deelname aan de prijsvraag die ons blad speciaal voor de jeugd publiceerde, ter gelegenheid van het jubi leum van de avontuurlijke zeeman. De vraag luidde: ..Hoeveel fi guren uit „de avonturen van kapitein Rob" zitten in de tekening verborgen?" Zeer nauwkeurig zoeken was nodig om deze vraag goed te beantwoorden. Om jullie maar niet langer in spanning te laten, volgt hier de juiste uitslag. Het aantal figuren bedroeg 25 Er waren veel foutieve inzendingen, maar gelukkig ook heel wat goede. Het vermelden van de namen der verborgen figuren was bij de inzending niet nodig. Daar ongetwijfeld vele deelnemers de plaat bewaard zuilen hebben, is het wel aardig te weten, welke figuren in de tekening te vinden waren. Hier volgen ze: Cigaret Larry; Willy; Koningin Anastasïa; Skip; v. d. Decken; Rob; Christiaan Borg; Peer de Schuymer; Jack Burton; Prof. Lupardi; Ralfo; Pitau; Wang Hang; Carlos; Brutus; v. Noort: Kees: Frank: Prof. Frudon; Xalex; Taaie Toon; Marga; Yoto; Kid Blauwneus: Manderijn. En nu de prijswinnaars. Het aantal goede inzendingen overtrof, zoals te verwachten was, verre het aantal beschikbare prijzen, zodat het lot moest beslissen. Hier volgt de uitslag: le prijs een prachtige Wereldatlas; Rudolf Buskop, Buitenhof straat 27b, Rotterdam 2e prijs een mooi polshorloge; Johan Jacobsson. Ie Wandeloord- dwarsstraat 42a. Rotterdam. 3e prijs 1 p. voetbalschoenen of 1 p. rolschaatsen; Leo Krabben dam, Hoogstraat 75. Schiedam. 4e prijs 1 fototoestel (box) Cokkie Pelgrim, Mathenesserdïjk 307b, Rotterdam, 5e prijs I Jokari-spel Sjaak Moerkerken, Oranjelaan 49, Vlaar- dingen. 6e prijs 1 prachtig schoolétui J. L. ae Ruiter Koefweg 7, Oost- voortie. 7e12e prijs een jeugdboek: Anneke Leeuwensteyn. Herman Rob bersstraat 43b; Frank Brienne, Burg, Meineszlaan 95a; R J. Main- gay, Cl. de Vrieselaan 2 allen te Rotterdam: C. Bijkerk, Ben. Rij weg 391, Slikkerveer; Joke Vrij bloed, Valeriusstraat 46, Vïaardin- gen; Carlia Suttorp, Frans Halsplein 29a. Schiedam. Voorts nog 25 troostprijzen: C. J. Versteeg, Heemskerkstraat 94b; Ans Freytel, Kamillenstraat 13; J. van Dorp, Letlandsestr, 14b; Gerry Seholsz. Gouvernedwarsstraat 3b; Sonja Bouman. Robert Baeldestraat 21c; Chari Mannesse, Scbiekade 145c; C. T. Bergs, le Pijnackerstraat 76a: Wim Petrejus. Akkermanstraat 11a; Jacques Voet, Joh, de Meestersiraat 29c; Henk v. Buren, Hoven- daal 42; Pieternella Deij, Gouvemestraat 53a: Wimmie Bottema, Bijlwerfstraat 12b; H. v. d. Hoek, Bergselaan 15a Gerda Lingeman, de Sav. Lnhmanlaan 93a; Emie Roete. Kat Lagendijk 175; Beppie Wassen, Buitenhofstraat 25; Hanny Gordijn, Éssen burgsin gel 142; Catrïen Schreuder, B.R. Rottekade 141 allen te Rotterdam. Jacob Putters. Dwarsstraat 23, Schiedam; Gert v. 't Veer, Goudsesingel 41. Vlaardingen; J. v. d Berg. Hoefweg 148. Bleiswijk; D. Burg- stad. Bergweg 98, Bergsenhoek; K. v, Toledo, Aelbrechtsweg 16, Oost voor ne; P. J v. Maurik. Dorpsdijk 152, Rhoon; Apartje Labee, Schaardijk 122, Kral. Veer. De prijswinnaars in Rotterdam kunnen hun prijsje komen afhalen op ons kantoor Schiedamsevest 42. De prijswinnaars in Schiedam op ons kantoor Langs Haven 141. De overige winnaars krijgen het prijsje toegezonden. De prijsvraag heeft de deelnemers enige uren van prettige ont spanning gebracht en dit was uiteindelijk de bedoeling van Kapi tein Rob. Hij groet jullie en van Skip allemaal een stevig pootje! met bijpassende lange handschoe nen een bijzonder effect geven. Ieder kan een smaakvolle gar derobe samenstellen, hetzij met wollen tricot jurken en deux- pièces of simpele stoffen japon nen, jumpers, rokken en sportkle- ding. Dat juist voor de eenvoudige modellen het meest geklapt ,werd (uitgezonderd bij de cocktailjurk jes, waar glimmende modelletjes nog steeds veel succes oogstten) toont, dat ook de Rotterdamse vrouw op gebied van kleding op de goede weg is en als men nu nog de juiste kleui voor eigen persoon weet te kiezen en zich daartoe bepaalt, zullen we heel wat meer pfezier van onze gar derobe beleven dan wanneer we ondoordacht die leuke kleur kie zen, die onze buurvrouw zo goed staat maar ons nèt niet. Een serie bontmantels, o.a. yemen, veulen en toscaank lam, verleende deze zakelijke, advise rende show een feestelijk tintje, evenals de fraaie avondtoiletten waarin de mannequins tot besluit een ererondje maakten. Aan deze show werken mee do firma's Van Os, v. d. Brink, Au Gout Artistique en Spiëkerman* resp, met tassen, hoeden, bijoux en parapluïes. HET is moeilijk om al door te leven in tijd vakken die zich vergrijpen aan de overtreffende trap; men wordt er zo kortademig van. Het is natuurlijk heel leuk te horen wie de snel ste op twee mensenvoeten is, wie de snelste op twee, drie, vier of meer wielen, maar morgen komt er een die nóg sneller is, zonder voeten, zonder wielen en misschien met wieken. Voor de be trokkenen legt het boven dien geen windeieren om snel, vlug, bard, listig m de overtreffende trap te zijn. Minder leuk is het voor de betrokkenen wanneer zij bij de overtreffende trap betrokken worden om te horen dat zij zeer dik, zeer dun, zeer dom, zeer gesiepen of zeer gemeen zijn... Overtreffende trappen kunnen iemand dus dolge lukkig en met medailles be hangen doen worden, maar zij kunnen hem ook aan de bedelstaf brengen of bij de vaste nummers van de ker mis dan wel van de gevan genis laten belanden. De gewone nuchtere mens hoedt zich voor trap; deze maakt hem voorzichtig Als hu ergens leest of hoort, dat Rotterdam de beste, mooiste, hard ste cn elegantst-behouwene straat keien van de hele wereld bezit, denkt hij onwillekeurig „dat zal wel:" en hij wijdt zijn aandacht aan iets anders, in ieder gevaL aan iets dat zich minder marktschreeuwerig aandient. d®r> wapsfei. Groote van het Engels kwamen we tereciS bij het ïaag-Engels, het Ameri kaans, dat hier door circussen e.d. gepropageerd werd. Nam men in 1886 bijvoorbeeld nog genoegen met La Femme Eclipsée (De Vrouwe die verdwijnt) van mon sieur Fournier („die hoger staat dan alle andere illusionisten door zijn correcte en schitterende con versatie"), in 1900 reeds bevond men zich in de klem van Bamum en Bailey's idioom, toen alies door ons „eenig ter wereld, fantastiek illusionistisch lusthof met sensa tionele d aars tellingen" werd. over troffen ,,met wel 900 van de won- derbaarlijkst-gekleurde gaz-sprui- tea". In het Hotel du Passage liep het storm om „de dikste en zwaar ste man te aanschouwen, die, als hij uit het bad kwam bijna 500 Hollandsche ponden woog", of „de weergalooste schoonheid Jacomine »Ki)0faMMb«M|inMMl«w4 met haar ongeëvenaarde bevalUg- T grammen'' Nederlandsche Kilo- JW/ürfckiEmJ -tatoüöert hij cëte-ïl pyatew feimai Uit diezelfde dagen dateert de rit het «kfe ituftae „uniekste Ecisonsche Hoogwonder- Kinematograaf en Biograaf, waar- M \JP CSy« bij de stoutste dromen en fantas- v magorieën verstijven en het licht de overtreffende ons grijze geslacht schuld aan. Wij, in de zaal wordt verduisterd". De ic 1900, waren evengoed Amenka- nistisch als het tegenwoordige ge slacht. Honderd jaar geleden prees men bij voorkeur iets aan in het die wind om naar het Engels en smet. air** In het na-feodale tijdvak van 1800 tot 1914 en nog vele jaren daarna verschoof men het ver- slapt-overredende van de overtref fende trap naar de begrippen koning", „keizer" en „reus": een kousenkoning, een bioscoopkeizer een reuze-tentoonstelling iedereen begreep direct dat men op het gebied van beenbedekking, bioseoopbeheer of uitstallingen met het neusje van de zalm te doen had. Toen er teveel zalmen met reuze-neusjes kwamen, geen nood: men vergreep zich aan de tot uit sterven en ondergang gedoemde dieren der wildernis en men sprak zonder blikken of blozen van de heer Knokvuist de Kingtijger, onze lands-antïlope en de door allen gevreesde renbaanwolf. Hoe komt het mensdom toch aan die neiging tot overdrijvend ophemelen? Wel kijk daar is circus- en rarekiek-taal ging van Bamum en Bailey over op de bio scoop en de bioscoop heeft zb aan .w.» haar hart gekoesterd tot op heden Frans, tachtig jaar geleden sloeg en er ganse bevolkingen mee be- Goedig als het mensdom is spreekt het tegenwoordig over kosmetieksterren in na volging van de Hollywoodse filmsterren, over korfbal- vedettes, over super- en hyperthrillers. Waar blijft de ondernemer die het aandurft „een wel aardige film" aldus aan te kondigen „met de gebruike lijke spanning,* en, natuurlijk 'n slot, waar u niet op gere kend had", of de „voetbal wedstrijd die bood wat men voor z'n 35 centen kon ver wachten, rul. een gevecht op Europese Laagvlaktepeil van na de tien-tien-tien-da- gen?" Waar de speler die een- voud;s"A'eg z'n spelersplicht doet, handig omhaalt en een goed schot lost? Waarom moet dat „een Nobelprijs genie zijn dat een knoert loslaat waarmee hij het net en de doelman van de te genpartij op de vuilnishoop veegt"? Het is onze schuld dat men is gaan hechten aan ge wetenloze overdrijving en een onbeheerste terminolo gie. Gezer.nd het nageslacht dat al ciat onverantwoorde lijks afschaft en de rake eenvoud in ere herstelt. "'•i6' •-& .f

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5