A HET ROTTERDAMSCH PAROOL Europees Leger op losse schroeven Normale leven keert terug in Djakarta Franse Kamervoorzitter tegen EDG-verdrag Geen uitzicht op spoedig einde van koude oorlog Prinses Sybille gaf nieuw schip naam „Kungsholm" Relletjes in Port-Elizabeth eisen elf doden Elten voelt niet veel voor terugkeer naar Duitsland Perzen hebben met Londen nog niet officieel gebroken Partisanenbeweging „grote onzin," zegt Duitse minister VS-officiersn gaven avonturiers wapens Partij van Adenauer achter verdrag voor Europees leger Professor Bombard waagt de sprong Politieke crisis duurt voort kabinet blijft aan Wisfinsky herhaalt in VN-Assemblée oude propaganda-voorstellen In Korea ruim een millioen Chinese soldaten Dode specht besmette het drinkwater in Eygelshoven Gedenkteken onthuld voor verzetsstrijder Jacob Jan Hamelink Stereoscopische film draait in November te Arnhem AANWINST VOOR ZWEEDSE VLOOT „De Schelde" bouwt grote tanker voor Vari Ommeren Nog geen hervatting hestandsoverleg in Korea Duitse ballon maakte noodlanding bij St. Odilienberg Nederlands geschenk voor YN-gebouw Arrestatie van twee niet-blanken aanleiding tot ongeregeldheden Koud weer Welvaart in geannexeerde randgebieden is kennelijk aanzienlijk gestegen Britse taakboot was drijvende opiumkit Saboteurs proberen pijpleiding in Wales op te blazen 12e Jaargang, no. 247 Red en Adm, Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Aboira.prijs: per week 0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHÏÏÉDAMMEK Maandag 20 October 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf (Van onze correspondent) PARIJS. De rede, die Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering en van de radicale partij, op het congres zijner partij in Bordeaux heeft gehouden is als een bom ingeslagen in Franse politieke kringen. In die rede ver klaarde de ruim 80-jarige partijvoorzitter, die oud-minister president is tevens, en ook in andere partijen een machtig aan zien geniet, dat hij tegen de ratificatie door het parlement van de Europese Defensie Gemeenschap is. Dit verdragsontwerp is naar zijn mening strijdig met de Franse grondwet, welks behoeder hij is als president van de Nationale Verga dering. Tot de Amerikaanse vrien den van Frankrijk zei hij, dat het onmogelijk is een verdrag te aan vaarden. dat zo vol met bedreigin gen voor Frankrijk zit. Het ontbre ken van de Engelse handtekening acht hij angstwekkend. De d'^crimi- natie tussen de Franse strijdkrach- ten in Europa en die overzee noem de hij onaanvaardbaar. De rol van arbiter in het belang van de vrede acht hij Frankrijk niet onwaardig. Herriot, die zich een fervent verde diger van de Europese gemeenschap noemde, eindigde zijn rede, die een diepe indruk maakte en een ware ovatie kreeg, met te zeggen, dat hij op grond van zijn patriotisme het ontwerp-verdrag moet afwijzen, „Het is niet mogelijk, dat onze Ame rikaanse vrienden Frankrijk ter dood veroordelen", zo riep hij uit. Het belang van deze redevoering mag men niet onderschatten. Niet alleen in Frankrijk, maar ook vooral in het buitenland in Amerika, in Engeland en niet in de laatste plaats in Duitsland zal dit standpunt van de grijze Franse politicus een schok teweeg brengen en de.ratificatie van de E.D.G, ongetwijfeld in sterke ma te bemoeilijken. Dat oud-minister president Daladier het zelfde stand punt verdedigd had, vóór Herriot aan het woord kwam, maakte even eens veel indruk op het congres, dat d© twee Edouards voor het eerst weer verenigd, zag en dan. nog op zulk een belangrijk onderwerp. Deze „bominslag" in Bordeaux brengt nog eens duidelijk naar vo ren, hoe sterk in Frankrijk de vrees voor oorlog en hoe groot de angst voor de Duitse herbewapening is. Dit is op zich zelf begrijpelijk, doch dat hierbij geen enkele maal ter sprake komt, dat Frankrijk dan moet zorgen zo sterk te worden, dat het geen angst voor Duitsland behoeft te koesteren, is evenzeer kenmerkend als die angst. Dat Herriot met zijn rede heeft bijgedragen tot de bemoeilijking der ratificatie van de EDG staat als een paal boven water en zal de Kamer voorzitter zich ook zeker bewust zijn. Trouwens, hoe kan Herriot als Kamervoorzitter de ratificatie toela ten van een verdrag, dat hij strijdig acht met de Franse Grondwet? Maar als mede door zijn invloed deze ratificatie, of in Frankrijk af in Duitsland niet geschiedt, wat zul len dan de gevolgen zijn? Stalin, die niet lang geleden de communistische mening de - wereld inzond, dat de Westerse democratieën door onder- TEHERAN Het Perzische kabi net heeft Zaterdagavond drie uur vergaderd... zonder echter over de kwestie van het verbreken der di plomatieke betrekkingen met Enge land te praten. Voor de kabinets vergadering heeft de Amerikaanse ambassadeur in een onderhoud met de Perzische premier deze aangera den niet te hard van stapel te lo pen. Bladen in Teheran schreven Zon dag, dat deze Amerikaanse inter ventie de oorzaak was, dat Enge land nog steeds niet officieel op de hoogte is gesteld van het Perzische besluit de banden te verbreken. Een der bladen schreef, zo meldt A.P., dat Henderson beloofd zou hebben, dat Amerika nogmaals zou proberen om de Britse regering te doen toe stemmen in de eisen van Mossadeq. Zweden heeft zich inmiddels be reid verklaard de Perzische belan gen in Londen te zullen behartigen, indien de breuk een feit wordt. HAMBLTRG, De West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Lebr, noemde hier de door de Ame rikanen gesteunde ondergrondse anti. communistische organisatie „grote onzin". „Een aantal dwaze Amerikaanse officieren hebben Duitse avonturiers van wapens voorzien, omdat zij dach ten, dat de Russen West-Duitsland zouden bezetten". Lehr meende, dat de V.S. West- Duitsland excuses moesten aanbie den, omdat zij zich in binnenlandse aangelegenheden hadden gemengd. linge onenigheid zichzelf ten gron de zullen richten, zou de oogst van de Franse angst lachend binnenha len. Inmiddels, zover is het nog niet. Op hetzelfde congres voerden nog twee prominente radicalen het woord, die 'n tegenovergesteld stand punt verdedigden. Dat waren René Mayer en oud-minïster-president Edgar Fauré. Het congres, nam ten slotte een motie aan, waarin het Europese Leger niet wordt afgewe zen, maar een politieke autoriteit wordt aanbevolen, die uitsluitend aan de deelnemende landen der Europese federatie de garantie kan geven van samenhang en solidariteit, en die zin kan geven aan het Euro pese ieger, waarvan, het principe wordt erkend. BERLIJN. De West-Duits* chris ten-democratische partü heeft Zon dag by de sluiting van haar' jaar congres zich opnieuw uitgesproken voor het zo spoedig mogelijk be krachtigen van het Europese Leger- verdrag en de Conventie van Bonn. De minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Kaiser^ die vi- ce-voorzitter van de partij is, zeide, dat het streven van de partij in de eerste plaats gericht blijft op her eniging van de beide delen van Duitsland, hetgeen, naar de mening van de minister, het beste bereikt kan worden door de gemeenschap van Westelijke landen zo sterk mo gelijk te maken. Adenauer heeft in een rede op het congres de Duitsers aangemaand om politieke meningsverschillen te laten rusten en zich te scharen achter het plan voor de vereniging van Europa, mdien zij tenminste hun land her enigd willen zien. MADRID. De Franse professor Bombard, die wil aantonen, dat schipbreukelingen op zee kunnen leven van de opbrengst van lucht en water, is van Las Palmas {Ka narische Eilanden) op zijo rubber- vlot vertrokken. Hij hoopt over on geveer zes weken Porto Rico te be reiken. Op last van de Fj.mse consul heeft hij voedsel en v/atcr aan boord in verzegelde verpakking. Zijn metgezel heeft hij in Noord- Afrika achtergelaten. DJAKARTA. Na twee dagen van spanning is de Indonesische hoofd stad weer tot een normaler leven teruggekeerd. De militaire bewaking hÜ het palels van president Soekarno was Zondagmorgen minder sterk dan de afgelopen dagen. De tanks en de artillerie werden van de strategische punten der stad teruggetrokken, versperringen werden weggehaald. De avondklok, die Zaterdag twee uur later inging, werd ook Zondagavond op 22JW uur gesteld. De secretaris-generaal van het ministerie van Voorlich ting. Abdnlganj verklaarde, dat de toestand te Djakarta Zondagavond al aardig bedaard was, al was de stabiliteit van voorheen nog niet bereikt. Maar de politieke crisis, waardoor vaarden.JEïet zeven maanden oude Vrijdag onlusten ontstonden is nog onveranderd. Nadat Donderdag een motie van afkeuring tegen het mi nisterie van Defensie werd aange nomen, heeft de voorzitter van het parlement een reces afgekondigd. De motie is nog steeds hangende en sultan Kamengkoe Boewcmo heeft verklaard haar niet te zullen aan- (Van onze correspondent) NEW YORK, Wlsjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag in de Assemblee der Verenigde Naties een rede gehouden, die geen enkel nieuw aspect bracht, dat uitzicht biedt op een spoediger einde van de koude oorlog. Hij zei niets, dat al niet al reeds vele jaren achtereen vernomen werd. De rede was in de eerste plaats bestemd voor de bewoners achter het IJzeren Gordijn. Het enige nieuwe er ln was, dat Rusland niet kwam met eigen voorstellen, maar zich refereerde aan de Poolse. Of het gebaar van de Rus tegen over de satelliet moest dienen als middel om een eventuele nederlaag, die deze propagandavoorstellen zon der reële waarde wel gedoemd zijn te lijden, gemakkelijker te kunnen slikken, kan men slechts gissen. Wanneer er uit de rede van Wisjinky iets valt af te leiden, dat houvast kan geven voor de Sowjet- strategie tijdens de Assemblée, dan zouden het de diverse passages kun nen zijn, die men in verband kan brengen metde nieuwe Russische propagandalijn, welke tijdens het Moskouse congres werd uitgestip peld Dit geldt met name ten aanzien van de volksfrontgedachte, voorts de poging om tegenstellingen te schep pen tussen de Westerse landen onder ling met betrekking tot Korea, in de hoop dat de Assemblee niet achter de Amerikaanse politiek staat en ten slotte de Russische beschuldiging, dat de Koreaanse oorlog een strijd van de Amerikanen is. Wat de tactiek ten aanzien van Azië en Afrika betreft, schijnt Rus land te willen poseren als helper in de strijd tegen het zogenaamde im perialisme. Dat Wisjinsky besloot met te her inneren aan de mogelijkheid, dat communistische en kapitalistische systemen naast elkaar kunnen be staan en. dat samenwerking tussen communistische en kapitalistische landen mogelijk is, zou een optimis tischer toon kunnen heten, wanneer men na een dergelijke verklaring niet reeds te vaak teleurgesteld zou zijn. KEKKRADE. De bevolking van Eijgelshoven heeft in 't week end alle drinkwater vóór de con sumptie moeten koken, omdat er gevaar was, dat het besmet was door een dode specht, die In de hoofdleiding terecht was gekomen. Dit dier_ heeft bovendien Zaterdag de watervoorziening van. Eijgels hoven lange tijd gestagneerd, daar het de leiding verstopte. Waar schijnlijk is het via een reservoir in de watertoren te Rimburg, waarop Eijgelshoven is aangeslo ten, in het buizennet geraakt. De veiligheidsmaatregel om het water te koken geldt tot en met van avond. Men neemt aan, dat dan alle eventueel besmette water zal zijn afgetapt. NEW TORK. Het opperbevel van de V.N.-strljdkrachten meldde In een rapport aan de Aig. Verga dering, dat het zich geplaatst ziet tegenover een communistisch Ieger van meer dan een. millioen man, in hoofdzaak Chinezen. Zij hebben, aldus het opperbevel, een luchtmacht van meer dan 2000 vliegtuigen, voornamelijk straal vliegtuigen, - die hun bases in Mandsjoerije hebben. Het opperbe vel was echter van mening, dat het met de thans beschikbare man schappen een communistisch offen sief tot staan kan brengen. DE „Kongsholm", het vlagaeschip van de Zweden-Amerika-lyn, dat bij de Konittfcïtjke werf ,X)e Schelde" werd gebouwd, is Zater dagmiddag gedoopt en te water gelaten door H.KMprinses Sy- inlls van Zweden,Statig gleed het nieuwe schip van de helling, een. groots moment voor Vlissingen! HAARLEM Voor een grote schare belangstellenden is Zater dagmiddag in de Slachtb msstraat la rood te Haarlem, op de muur van het huis waar hij heeft ge woond, een gedenksteen onthuld voor Jacob Jan Hamelink, een van de pioniers van het georganiseerde verzet tegen de Duitse overheer sing, die gisteren tien jaar geleden in een. illegale bijeenkomst in het gebouw „Geloof en Vrijheid" in de Eerste Pijnackerstraat te Rotter dam bij een overval werd neerge schoten, samen met de twee ande re verzetshelden. Emile Zwitser en Teun is van Est. Bij deze sobere plechtigheid, waaraan medewer king werd verleend door het arbei derszangkoor „De Stem des Volks", werd het woord gevoegd door een van zijn med ewerkers'-.iïit de ille galiteit, het Tweede 'Kamerlid- öt beer J. HT'Schepè: NS ae plechtig heid begaven Se aanwezigen zich naar het Ere veld te Bloemendaal voor een stille herdenking bij" Ha- melink's graf. Het was de bedoe ling. dat hier gedeclameerd zou worden, doch dit was niet toege staan. ARNHEM. In de tweede helft van. November zullen in het Saskia- tbeater de stereoscopische films worden vertoond, waarvan het Fes tival of Britain de primeur had. De vertoningen zullen plaats hebben in een omlijsting van vier kleine Ne derlandse films, die op de Biennaïe in Venetië zijn bekroond: „Maske- rage", „Houen zo". „Het schat is te boord" en „Het Chinese sprookje van de goudvis". {Van onze correspondent) VLISSINGEN. - Prinses Sybille van Zweden heeft Zaterdagmiddag op de werf van „De Schelde" het ''S.OOO brt melende Zweedse passa giersschip te water gelaten. „Ik doop dit schip de „Kungs- VLISSINGEN Nadat Zaterdag van de werf van de Kon. Maat schappij „De Schelde" het vlagge- schip van de Zweedse koopvaardij", de „Kungsholm" te water was ge laten, is de kiel gelegd voor de bouw van een tankschip van 20.000 ton voor de N.V. Phs van Ommeren te Rotterdam. De hoofdafmetingen van deïe tanker zijn 176.48 m bij 22.50 m bij 12.25 m. TOKIO. Generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de verbonden troepen op Korea, heeft geweigerd de opgeschorte wapenstilstandson- derhandelingen te hervatten op de voorwaarden, die door de communis ten gesteld zün, In een boodschap aan de hoogste communistische leiders verklaarde Clark, dat het geallieerde opperbe vel nooit krijgsgevangenen tegen hun wil naar communistisch grondgebied zal terugzenden en dat het nooit over enig voorstel, dit wel te doen, zal onderhandelen. Clark voegde er aan toe, dat het geallieerde opperbevel gereed en bereid is de besprekingen te hervat ten. zo gauw de communisten zich. bereid tonen, te goeder trouw te onderhandelen. llllllllllltiss hobn", zei de prinses, nadat een fles champagne op de boeg was kapotgeslagen. Nauwelijks had het sierlijke schip zijn element bereikt of reeds bracht een kraan de eerste bouwplaat voor „Bouwnummer 278" een 20.000 tons tankschip voor Van Ommerens Scheepvaartbedrijf op de helling- Prinses Sybille werd door de di recteur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, naar de eretribune geleid, waar de 5-jarige Joan Hup kes haar bloemen aanbood. Na de tewaterlating inspecteerde de prinses een erewacht van de Kon. Marine, nadat de Mariniers- kapel het Zweedse volkslied had gespeeld. De Zweedse gezant deelde mede, dat de koning van Zweden de pre sident-commissaris van ,JDe Schel de", oe heer J, C. van Dijk, had be noemd tot commandeur in de Orde van de Poolster en. de directeur» de heer J, W. Hupkes en de bedrijfs- mgenieur, de heer E. Niamey er, tot officier in de Orde van Wasa. De prinses reikte de versierselen uit. 's Avonds bood „De Schelde" haar gasten een galadiner aan in de burgerzaal van het Middelburgs stadhuis. Hierbij raten behalve prin ses Sybille ook minister Luns en de Zweedse gezant aan. De „Kungsholm" is 600 voet lang en er is ruim 7000 ton staal in ver werkt. Bijzondere snufjes zijn de masten: deze warden zo gemaakt, dat zij voor het passeren van het kanaal van Kiel als het ware „op gevouwen" kunnen worden. Het schip zal 800 passagiers kunnen ver voeren. kabinet Wtlopo, dat naar men dacht over deze kwesbe zou struikelen, heeft bekend gemaakt te zullen aan blijven, tenminste tijdelijk, maar de delicate motie niet eerder te zullen behandelen voordat de spanning is verminderd. Politieke waarnemers geloven, dat nog belangryke beslis singen zullen komen. De deelnemers aan de demon straties van Vrijdag hebben Zon dag een bekendmaking uitgegeven. Zij zeggen om., dat men er bij de regering op wil aandringen, dat zo spoedig mogelijk algemene verkie zingen worden gehouden, opdat men zou kunnen komen tot samen stelling van een grondwet en de vorming van een representatief parlement. "Voorts wordt gezegd, dat er geen enkele band bestond tussen de demonstranten en welke regenngsmstantie of partij ook. (Van onze correspondent) ROERMOND. Zondagmiddag is in het gehucht „Het Reutje" onder de gemeente Sim Odilienberg een Duitse ballon gedaald. De ballon, met vijf personen bemand waar onder één dame was 's morgens in Keulen opgestegen voor een lan ge afstandsvlucht. De ballonvaar der, die deze vlucht maakte voor het behalen van een nieuw brevet, had geprobeerd by de Nederlands- Duitse grens te dalen, doch het uit geworpen anker bleef over de grond slepen. Nadat men gas uit de ballon bad laten ontsnappen slaagde do ballonvaarder er in het gevaarte aan de grond te brengen. NEW YORK. Als Nederlands geschenk voor het gebouw van da Assemblee van de Verenigde Naties wordt overwogen een artistiek uit gevoerde zg. dinger van Galilei te plaatsen in de opgang van het pu bliek tot de zaal. De plaats voor een dergelijk geschenk is door bouwers opengelaten. ROTTERDAM. Vanmorgen heeft burgemeester mr G, E. van Walsum de eerste Van een serie van 192? palen geslagen voor het nieuwe ziekenhuis „Dijkzigt". Op het hoofdgebouw, dat met zim 13 verdiepingen een hoogte bereikt var» 54 meter, en waarin 850 tot 900 zieken kunnen worden verpleegd, zijn twee divergerende vleugels, als mede een apart zusterhuis (voor 270 verpleegsters) geprojecteerd. Het gebouw dat met de lengteas komt te staan langs het tunnel tra verse tussen Westzeedijk en Ro- chussenstraat krijgt een totale lengte van 250 meter. Met de bouw hoopt men over acht jaar klaar te zijn, aldus heeft de hoofdarchitect, ir A. Viergever, vanmorgen meegedeeld. Dr Hirschfeld grootkruis Oranje-Nassau DEN HAAG - Bij K.B. is be- noemti tot Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau dr. H. M. Hirsch feld. tot 15 October j.l. regerings commissaris in algemene dienst, te vens regerings-commissaris voor het economisch en militaire hulppro gramma en thans financieel advi seur van de regering. Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt tnct op de meeste plaatsen enige neerslag, vooral in 't Zuiden van het land. Matige tot krachtige, later tijdelijk wellicht harde Oostelijke wind. Koud weer. 21 Oct. Zon op 7 u 15 m onder 17 u 33 m: Maan op 20 u 41 m on der 18 u 4 m. HET W EER VAN VANMORGEN 7 ÜÜR Station Max.temp Neersi, Weer Wiudm/8 Gisteren tn24u. Oslo Gch. bew. N.N.0.5 Stockholm Regen N.N.0.4 Kopenhagen Licht be w. N.N.O.10 Londen Motregen N.0.4 Amsterdam Geh. bew. 0.18 Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfurt MQncben Zgrich Wenen Motregen 0.5 Motregen 0.1 Regen N.0.2 Geh. bew, N.W.2 Regen. Windstil Nevel N.N.W.2 Regen N.0.4 Motregen Z.0.1 IC 0 mm 4 1 5 8 15 4 0 5 0,1 11 1 13 33 14 0 3 4 4 0,3 4 0,1 5 0,1 8 2 1 0 (Van onze correspondent) ZUTPHEN. De bewoners van de „Zelfkant" en Keker die van El- ten hebben héél vreemd opgekeken van de woorden, die „Reglerungs- prasident" dr Brand enkele dagen geleden in Aken sprak: „Het aan tal bewoners van de Zelfkant en Elten, dat van een definitieve an nexatie niets wil weten, wordt steeds groter. Duitsland zal de Ne derlands geworden randgebieden niet in de steek laten". Z|j gaan nl. lijnrecht in tegen dc gedachten, die velen in Elten zelf hebben. Het is namelijk zo, dat men in deze gebieden het maai' wat goed vindt dat er nog steeds niets is be slist over hun toekomstige status. Het staat vast, dat men bij een eventuele mogelijkheid tot terug gaan naar Duitsland een krachtig protest zal laten horen. De nieuwe toestand heeft vooral in Elten een grote opbloei veroor zaakt. Niet alleen kunnen nu vele vrouwen en meisjes goed werk vinden in Arnhem; het vernielde Emmerich heeft niet veel meer te bieden. Ook het vreemdelingenver keer heeft in Elten heel wat gul dens gebracht. „De Gouden Berg" staat bij de Nederlanders in hoog aanzien; hon derden bussen en auto's met toeris ten komen elke zomer naar Elten, omdat er voor deze „buitenlandse reis" geen pas of deviezen nodig zijn. Dat dit bezoek Elten geen windeieren legt is duidelijk aan het plaatsje te zien. „Als Elten weer Duits wordt is het met het bezoek uit Nederland gedaan" zegt men en men begrijpt "wel, dat uit Duitsland met veel gasten te verwachten zijn De ogen der 3000 Eltenaren zijn thans naar het Westen gericht. Daar zetelt de regering, tegenover wie men zich nog wel een weinig vreemd voelt, maar die een buiten gewoon bekwaam bestuursapparaat naar dit grensstadje zond. Neen, slechter dan voorheen is het in Elten beslist niet. FORT ELIZABETH. In New- Brigbton, een in hoofdzaak door in heemsen bewoonde voorstad van Port Elizabeth, is het Zaterdagavond tot ongeregeldheden gekomen. Dui zenden inheemsen trokken brand stichtend en plunderend door de straten. Elf personen, onder wie vier blanken, kwamen om het leven en 27 liepen verwondingen op. De poli tie verrichtte talrijke arrestaties. Fa- II tie-functionarissen noemden de In cidenten „niet ernstig." De relletjes begonnen, toen de po litie bij het station twee met-blanken wilde arresteren op beschuldiging van diefstal. Een grote menigte in heemsen verijdelde echter het plan der politiemannen. Hierna trokken de inheemsen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's vernielden en o.m. winkels, een postkantoor en de modernste bioscoop voor niet-blan ken in_ Zuid-Afrika in brand staken. De directeur en de filmoperateur van deze bioscoop werden gedood, evenals een schooljongen, die zich in 't gebouw bevond. Het vierde blanke slachtoffer was een lid van de eerste hulpdienst, die door inheemsen, die hij had laten meerijden, uit zyn vrachtauto werd gesleurd. Zondag was het rustig in de be trokken wijk. In de stadsgedeelten, waar de blanken wanen, is de politie versterkt. Leiders der inheemsen hebben hun mensen aangeraden, Maandag normaal aan het werk te gaan. Ee plaatselijke leiders van het Afrikaanse nationale congres hebben PHILADELPHIA. De douane autoriteiten van Philadelphia hebben op het Britse tankschip „Silverdale" dat met ruwe olie uit Pendë was gekomen, in het geheel 40 kilo opium Ln beslag genomen. Ongeveer 45 leden van de bemanning werden gearresteerd. De kapitein van het schip had van zee uit getelegrafeerd, dat zijn offi cieren moeilijkheden met de beman ning hadden. Sommige zeelieden maakten de indruk ouder invloed van verdovende middelen te staan. Zelf had hij reeds ruim 22 kilo opium ontdekt en opgeborgen in de brandkast. De „legale" waarde van bet in beslag genomen opium is on geveer 60.000 dollar. Op de zwarte markt vertegenwoordigt het echter een waarde van 1.20Q.D0Q dollar. een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen, dat het congres geen aan deel m de ongeregeldheden heeft gehad. Zij noemen de gebeurtenissen een „ongelukkige, roekeloze en. slecht overdachte terugkeer tot het recht van bet oerwoud". Er wordt echter aan toegevoegd, dat de relle tjes het publiek moeten wijzen op het gevaar ven de apartheidspolitiek. M>oordzaak-Drummond PleegdeDominici een beroving in 1941 D1GNE. De politie is Zaterdag begonnen met het onderzoek van een tegen Dorainici, de voornaamste ge tuige in de nog onopgehelderde moordzaak-Drummond, ingediende aanklacht. Een electricien ui* Metz, een zekere Lutz, heeft verklaard, dat Dominica hem in 1941 in een restau rant te Forcalquier onder bedreiging met een revolver een grote som geld had ontroofd. Hij had indertijd van deze beroving geen melding durven maken, omdat het geld afkomstig was van illegale goudhandel. ELAN (Wales). De politie heeft bekend gemaakt, dat tijdens het weekeinde een vruchteloze poging gedaan werd een pijpleiding die wa ter naar Birmingham brengt, op te blazen. De saboteurs hadden een explosie ve lading tegen een pilaar van het aquaduct in de verlaten vallei in de bergen van centraal Wales aange bracht. De ontploffing veroorzaakte een gat van bijna 3 meter maar de leiding werd niet beschadigd. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen Donderdag in dit gebied aankomen om een nieuwe dam te openen in Clearwan, op 25 kilometer afstand. Een ander geval van sabotage vond plaats tijdens het weekeinde in Armadale (Schotland) waar explo sieven gebruikt werden om een par ticuliere mijn te beschadigen. Door twee ontploffingen kwamen tonnen gronds naar beneden en versperden de ingang van de schacht. Niemand werd gewond.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1