Regering wil verzekering van Zondagsrust HET ROTTERDAMSCH PAROOL Voor 13 uur geen openbare vermakelijkheden Engelse Zondag Geen Europees Leger voor einde van dit jaar Wat zegt een naam Conflict „De Ommelanden in een nieuwe fase Adenauer's departement zit vol gewezen nazi's Waterstofbom gereed? Nieuwe Nederlandse vlaggen voor Hoge Commissariaat Vulkaan Krakatau in werking Frankrijk schuift ratificatie van het E.D.G.-verdrag op lange baan Geheim uitgelekt over nieuwe Britse straalmotor Spanning in fabrieksleiding; twee fabrieken staken verpakking van melkpoeder Ontslag van dr Du Mont leidt tot scherpe critiek op regering Vrij zacht weer Kind in vijver op kerkhof verdronken 12e Jaargang, no. 250 Red en Adm. Icmge Haven 141, Schiedam Tel, 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0,47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" IDE SCHIEDAMME R Donderdag 23 October 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 39B644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaal DEN HAAG. De verplaatsing van grote sportwedstrijden en demonstraties van soortgelijk karakter van de Zondag naar een dag in de week, ziet de regering als een ideaal, dat niet aanstonds kan worden verwezenlijkt, maar waarop zij het oog gevestigd houdt. Aldus leest men in de Memorie van Antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, betreffende de nieuwe, reeds in Mei 1951 bij de Tweede Kamer ingediende Zondagswet. De bewindsman meent hiervan, dat het, eenmaal wet geworden, in belangrijke mate zal bijdragen tot een ongestoorde Zondagsviering en tot verzekering van de Zondagsrust, „hoezeer het ook de mogelijkheid biedt, de eisen welke door het maatschappelijk leven worden gesteld, zoveel doenlijk te ontzien", e::iiSis^iiiiniKiiiiitr'UiiaiiiiuiiiiisiiiiiisEiniiiidLiiniim^jjusrni^iuui :iii MEN is geneigd, vrede te hebben met het feit, dat de regering nu eindelijk de oude en op vele punten verouderde Zondagswet wil vervangen door een nieuwe; maar de strekking van minister Bcels Memorie van Antwoord bevalt ons volstrekt niet. Het komt hier op neer, dat de nieuwe wet eigenlijk maar een eerste stap is; de volgende zal zijn dié van een „verplaatsing" van grote sportwedstrijden en manifes taties van andere aard van de Zon dag naar de Zaterdag. Het is nog niet eens zozeer op principiële gron den, dat wij hiertegen bezwaar wil len maken; onze ongerustheid komt vooral voort uit het feit, dat men een Engelse Zondag wil invoeren voor een volk dat, voorzover het onkerkelijk is, hierdoor zeker met berouwvol naar dominé of pastoor 2al terugkeren, maar wel in de_ be steding van zijn vrije tijd ernstig zal worden belemmerd. Dit laatste roept grote gevaren op. Lanterfan tende mensen en vooral jonge men sen komen vaak tot lelijke dingen. Wij zouden hiervan illustratieve staaltjes kunnen geven, vooral uit kerkelijke streken, waar, buiten de kerkgang, op Zondag officieel wei nig geoorloofd is. Voor het overige zijn wij het eens met die Kamerleden die vinden, dat veel, wat betrekking heeft op de heiliging van de bondag, plaatselijk moet worden geregeld. Het betreft hier een materie, waarover niet al leen meningsverschillen bestaan tus sen kerke lij ken en onkerkelijken, maar ook tussen Protestanten en vooral rechtzinnige Protestanten en Hoorns-Katholieken. Een algemene landelijke regclina,zau hier en daar tot, voor de bevolking, volkomen onbegrepen en daardoor onaan vaardbare toestanden kunnen lei den. De wet mag niet te zeer en niet te veel in_ strijd zijn met de opvat ting, dat ieder voor zich uitmaakt, wat bij met zijn Zondag wil doen. 'Amerikanen onthullen gruwelijke gegevens KEW YORK. De proef met de «creis waterstofbom op Eniwetok, wacht nog slechts op het bevel van president Truman daartoe, aldus de-, len de atoomgeleerde dr Ralph Lapp en de vooraanstaande Amerikaanse journalist Stewart Alsop in de „Sa- terday Evening Post" mede. De bom zou in staat zijn bakste nen gebouwen te vernietigen over een gebied van 115 vierkante kilo meter. Een tweede bom, die in 1953 gereed zou komen, zou hetzelfde type gebouwen over een oppervlak van 258 vierkante kilometer kun nen verwoesten. De menselijke huid 2ou binnen een gebied van 190 vierkante kilo meter verschroeien en bij de te ma ken bom binnen. 380 vierkante kilo meter. Het gebied waarbinnen gam- mastralen fataal zouden werken wordt opgegeven als respectievelijk 11 en 18 vierkante kilometer. Indonesië schenkt: DJAKARTA Aan de Neder landse Hoge Commissaris in Indo nesië zijn, in diens ambtswoning, door de chef-protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken nieuwe Nederlandse vlaggen aan geboden ter vervanging van die, welke Vrijdag werden vernield. De heer Lamping heeft zjjn waardering voor dit gebaar uitge sproken. Het wetsontwerp, aldus de M. v. A., bevat voor de handhaving der Zondagsrust verschillende waarbut- gen, zoals: het verbod van het hin deren op Zondag van godsdienst oefeningen, het verbod om gerucht te verwekken, het verbod om vóór IS uur openbare vermakelijkheden en politieke optochten alsmede openluchtbijeenkomsten te houden eri het verbod om door arbeid in beroep en bedrijf de openbare rust te verstoren. Het ligt in de ocdue- ling van de regering nauwgezette handhaving van de nieuwe Zon dagswet te bevorderen. De imnl&ter ontveinst zich niet, zo verklaart hij, dat door sommige bevolkingsgroepen een verder gaan de bescherming van de Zondagsrust wordt gewenst. Een ingrijpender re geling zou evenwel door andere be volkingsgroepen. onaanvaardbaar worden geacht en ook met hen moet de overheid rekening houden. Hoezeer de regering ook doordron gen is van het belang van de vie ring van de Zondag als de dag des ÏÏeeren, de bewindsman sluit zich aan bij die Kamerleden, welke de waarschuwing naar voren brachten, dat de wetgever zieh er voor moet hoeden om te trachten af te dwin gen, wat niet itt de publieke over tuiging leeft. Voor een aanzienlijk deel van ons volk hebben de Nieuwjaarsdag, Hemel vaartsdag en Eerste Kerst dag zozeer het karakter van een kerkelijke feestdag, dat de minister deze over de ge hele linie gelijk wil stellen met de Zondag. De Tweede Paasdag, de Tweede Pinksterdag en de Tweede Kerstdag hebbeu daarentegen m toenemende mate het karakter van uitgaansda gen gekregen en ook tegen een ge lijkstelling van de Goede Vrijaas met de Zondag bestaan by een groot deel van ons volk overwegende principiële bezwaren. De gedachte aan de gemeentebe sturen grotere bevoegdheden te ge ven. zodat deze zelfstandig voor- schril ten zouden kunnen uitvaardi gen, wordt door de bewindsman verworpen. Naar het oordeel der regering dient de wetgever bij de regeling dezer materie de grote lij nen zelf te trekken en de gemeen telijke wetgever slechts bevoegdhe den toe te kennen ten aanzien van die onderdelen, waar plaatselijke omstandigheden een overheersende rol spelen. Naar aanleiding van opmerkingen over gerucht op Zondag in kazernes in de omgeving van kerkgebouwen heeft de minister zich verstaan met zijn ambtgenoot van Oorlog en Marine. Deze heeft zich bereid ver klaard na hét totstandkomen van de Zondagswet in een legerorder of circulaire aan alle in aanmerking komende commandanten op de strikte naleving der wet door alle militairen aan te dringen. Een verbod van alle openbare ar beid op Zondag, aldus de M. v. A., is onder de huidige omstandigheden niet aanvaardbaar. Een opsomming van uitzonderingen bij algemene maatregel van bestuur lijkt practisch niet uitvoerbaar. De bepaling dat openbare arbeid „zonder genoegza me reden" verboden is lijkt de aan gewezen oplossing. Behalve het hou den van verboden politieke bijeen komsten. of optochten in de open lucht zal ook net gelegenheid geven daartoe en het deelnemen daaraan verboden worden. Week gevangenis voor man die zijn hond ophing DEN" BOSCH. Hel Gerechts- hof veroordeelde C. A. de L. uit Nuenen tot een week gevangenis straf, omdat hij zijn hond aan- een boom had opgehangen» DJAKARTA De vulkaan de Krakatau, tussen Java en Sumatra gelegen. ïs naar verluidt In wer king. De bewoners van het omlig gende gebied zullen wellicht moe ten warden geëvacueerd. Het zeewater rond 't vulkaan eiland wordt reeds warm en in de Lam- pongse districten van Zuid-Suma- tra is een begm van aardbevingen te voelen. De treinverbinding Djakarta-Falembang zou althans voor de oversteek tussen Java en Sumatra voorlopig zijil stopgezet. Er zouden tekenen zijn," die er op wijzen, dat de krater volkomen verstopt is door as. hetgeen het gevaar van een uitbarsting ver groot. In Augustus 2883 vond een hevige uitbarsting plaats, die aan 35.000 personen net leven gekost heeft. (Van. onze correspondent) PARIJS. De Franse ministerraad heeft gist eren,bekend gemaakt, dat de ontwerpverdragen van Bonn en van de Europese Defensie Gemeen schap zullen worden ingediend bij de nationale Vergadering, zodra de me mories van toelichting gereed zijn. Men mag wel aannemen, dat de teksten van deze memories in een veertien dagen voltooid zullen zijn, zodat in de eerste helft van November de indiening ïn het parlement kan worden verwacht. Dit betekent, dat een onmiddel lijke en moeilijke oplosbaar schij nende kabinetscrisis is bezworen, doordat Pinay de solidariteit met zijn ministers Schuman en Pleven heeft getoond, doch het betekent niet, dat de debatten in de Natio nale Vergadering spoedig kunnen beginnen. De ontwerpen komen na melijk eerst in handen van niet minder dan zeven commissies, die naar schatting twee a drie maanden nodig zullen hebben voor de be studering ervan. Vóór 1953 komen deze teksten die tegelijk worden ingediend dus hoogst waarschijn lijk niet in behandeling. Minister president Finay heeft inderdaad een tijdwinst gemaakt, die in de eerste plaats kan dienen om de politieke gemoederen in Frankrijk tot rust te brengen en tevens om eventueel onderhandelingen met de andere, deelnemende mogendheden te voe ren om tot door Frankrijk gewens te wijzigingen Deze wij zigingen zouden betreffen Ameri kaanse garanties, de Indo-Chinese oorlog en de nauwere verbinding van Engeland met de EDG. Duitsland is dus op het ogenblik het enige aan de EDG deelnemende land. dat haast wil maken met de ratificatie. Want men mag wel aan nemen, dat de andere mogendheden hun beslissing gaarne zullen willen uitstellen tot het duidelijk wordt, wat er in Frankrijk geschiedt. De ratificatie van de EDG is dus wel iswaar niet direct in gevaar ge bracht, maar toch zeker naar een later tijdstip verschoven. Reclassering hielp niet Dieven braken kamer van directeur open VENLO. Drie jeugdige dieven, die ter reclassering in de inrichting r;Konirrgslust'' waren ondergebracht, konden zelfs daar niet Op het goede pad blijven. Zij beraamden een ont vluchtingsplan en om in de vrije wereld vooruit te kunnen komen, maakte de 19-jarige smid A. van A. een valse sleutel, waarmee de 26- jarige kok E. V, de directeurskamer openbrak. Hy stal daar een kistje met geld en pakjes sigaretten. Toen ging het drietal op stap naar Am sterdam, waar het enige vrolijke dagen had. waaraan echter de po litie een einde maakte. Voor de Roermondse rechtbank eiste de Officier tegen V. één jaar en zes maanden, tegen K. de derde vluchteling zes maanden en tegen Van A_ opneming in een krankzinnigengesticht, dit op grond van een over hem uitgebracht psy chiatrisch rapport. De Amerikaanse schilder Douglas Chandor heeft een portret gesckilderd van Koningin Eli zabeth U, waar voor zij speciaal heeft geposeerd De koningin is gekleed in avond japon en staat voor een console tafeltje. Boven het tafeltje hangt een spiegel waarin een- open raam is ge reflecteerd meteen uitzicht op het Vic toria Memorial en- de Mali. Het por tret is gedurende de zomermaanden gemaakt en konin gin Elizabeth heeft hiervoor geposeerd in de gele teken kamer van 't Buc kingham Palace. Het schilderij is gemaakt in opdracht van mevrouw Roosevelt era het zal geplaatst wor den in de Bntse Ambassade te Washington. Het is het eerste schil derij van een Brits regerend vorst dat sinds de eerste wereldoorlog in de ambassade geplaatst zal worden. Alvorens naar Washington te wor den verzonden zal het schilderij te bezichtigen zijn in het Boy al Socie ty of Portrait Painters te Londen. Adenauer belooft: Saarkwestie voor Raad van Europa (Van onze correspondent) BONN, Met grote meerderheid heeft de Bondsdag gisteren een re solutie van de sociaal-democraten aangenomen, waarin wordt ge vraagd, dat de bondskanselier de Duitse klacht over de „on-démocra- tïschc verhoudingen" aan de Saar voorlegt aan de eerstvolgende ver gadering van het ministerscomité van de Raad van Europa. In zijn regeringsverklaring zegde de bondskanselier toe, dat hij inder daad deze bezwaren zou voororen- gen, indien niet voordien een op lossing voor de Saarkwestie was gevonden. Bovendien werd Adenauer ge vraagd, welke consequenties hij uit „de onderdrukking vac Duitsers aan de Saar" trok ten aanzien van de ratificatie van de Bonner conven ties en het verdrag inzake de Eu ropese Defensie Gemeenschap. Ade nauer antwoordde daarop, dat hij bij zijn mening bleef, dat het m het belang van de bondsrepubliek was zo spoedig mogelijk te ratificeren. LONDEN. Het ministerie van Bevoorrading heeft Woensdag offi cieel bekendgemaakt, dat Engeland beschikt over een nieuw type straal motor, de „Conway", dat beschouwd wordt als een omwenteling op lucht vaartgebied. In regeringskringen vraagt men zich echter af, hoe hel nieuws over deze motèr, een Rolls-Royce product, waarover men de grootste geheim houding heeft betracht, in het buiten land is uitgelekt. Het Amerikaanse iuchtvaartblad „Aviation Daily" heeft namelijk reeds een artikel aan de „Comvay" gewijd. WANNEER Het Vaderland vast stelt, dat „het liberalisme" opleeft, en dat dit pijnlijk is voor „dc socialisten", dan is dit een spel met woorden veeleer dan een of andere opzienbarende ontdekking. Alles vloeit in deze maatschappij. Oude begrippen verliezen in de loop der tijden zin en inhoud. Ze kunnen alleen levend blijven al? merken van artikelen, die af en toe bij de nieu were eisen worden aangepast. Het liberalisme, dat Het Vaderland thans ziet opleven, is niet meer dat van de vorige eeuw; en de socialisten, die zoiets op grond van hun maatschap pelijke denkbeelden niet zouden ver wachten, zijn niet die van deze tijd. Nederlanders, die spreken over so cialisme en liberalisme, bedoelen daar veelal iets anders mee dan Belgen, Duitsers. Britten en Fransen, wanneer ze hetzelfde doen. Natuurlijk ont breekt het niet aan punten van over- eenkomst; maar bet Belgische ea Franse liberalisme b.v. is zich zijn revoluiioimair verleden veel meer be wust dan bet Nederlandse; en het Duitse socialisme is veel doctrinair- der dan het Britse. Daarom betekent de opleving van het liberalisme, waarvan Het Vaderland gewaagt, dan ook volstrekt niet, dat de mensen (ia de gedachteagang van dit blad) ein delijk wijzer worden. Het betekent al leen dat de partijen, die 2icb liberaal noemen, kans hebben gezien, door heroriëntering aansluiting te krijgen aan het snelle tempo van de tijd. Is in Nederland sprake van een liberale opleving? Wij merken er wei nig van, ondanks bet feit, dat de V.V.D. de laatste tijden niet slecht boert hij de verkiezingen. Nu kan Het Vaderland zich op het standpunt stel len. dat V.V.D. en liberalisme één en hetzelfde zïj'n in Nederland; doch dit lijkt ons tocb iels te veel eer voor de V.V.D. of, zo men wil, iets te weinig eer voor het liberalisme. Het lijdt geen twijfel of de V.V.D. heeft haar jongste verkieztngssueces vooral te danken aan haar niet zeer schone agitatie tegen de belasting-politiek van een regering, waarin rij overigens zelf vertegenwoordigd was. Er rijn liberale bladen geweest, die hierover critische woorden hebben geschreven. Het feit, dat Het Vaderland hier niet bij was, zal toch wei niet inhouden, dat het blad deze agitatie-en het suc ces, dat er mee ïs behaald, zou willen beschouwen als symptomen van libe rale opleving. 35 Van Donderdgavond tot Vrijdagavond Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht nog iets 7achter, morgen over dag ongeveer de-zelf de lemperatmen als v ir i-iag. 24 üct Zoil or 7 li 2e n» ander 1! u J7 m; Maar" op ia u 5i m on der 2C u S9 in. BONN. Bij een debat in de West-Duitse Bondsdag is gebleken, dat twee-derde van de hogere ambtenaren van het departement van Buiten landse Zaken gewezen volgelingen van Hitier zyn. Mede met het oog hierop keurt de afgevaardigde van het Katholieke Centrum, dr Reimann, scherp de terugroeping af van de ambassadeur in Den Haag, dr Du Mont. Vergeleken by wat de gewezen nazi's in de buitenlandse dienst op hun kerfstok hebben, achtte hij Du Mont's vergrijp een te It ge opgave van zijn leeftijd zeer gering, van het ministerie mee, dan is een derde deel afkomstig uit het vroe gere Ribbentrop-ministerie, De Bondskanselier sprak de me ning uit, dat de recente pers-publi caties over de nazt-mvloed in zijn ministerie ver over het doel heb ben heengeschoten. „Het vertrou wen van net buitenland in onze buitenlandse dienst is niet geschaad door onze personeelspolitiek, doch door de daarover gevoerde pers campagne," aldus Adenauer. Hij kondigde aau, dat hij in de toe komst strafrechtelijk zou optreden tegen beledigingen van bet ministe rie door de pers. Tegen het verweer van de kan selier kwam niet alleen de socia listische afgevaardigde Erler op, doch eveneens verschillende leden van de commissie van onderzoek, die tot de regeringscoalitie be hoorden, „Het onbreekt er nu nog maar aan, dat ook de leden van deze commissie met een gerechtelijke vervolging bedreigd worden," zo zeide Erler ,Dat er moeilijkheden waren door gebrek aan goede kracht kan ik begrijpen, maar was het daarom nodig de gehele Wil- helmstrasse naar Bonn over te planten?" Het paleis van president Sukarno was goed bewaakt tijdens de de monstraties te Djakarta op 17 October, zoals de foto boven laat zien. Achter de afdeling militaire politie, wacht op de trap, een delegatie der betogers op de komst vara de president. Intussen spreekt een der demonstranten, die op het hek van het paleis is geklommen, een rede tot de omstanders. Hij eist de onmiddellijke ontbinding vara het parlement, dat benoemd is era niet gekozen. Spoedig daar op sprak president Sukarno de menigte toe. Een onmiddellijke pariemerafsontbiradtrag weigerde hij, maar wel beloofde hij, dat zo spoedig mogelijk algemene verkie zingen zullen worden gehouden. (Eigen berichtgeving) GRONINGEN. Het conflict bij de coöperatieve fabriek van melk producten „De Ommelanden" tc Groningen, dat vandaag de tieude week ingaat, is in een nieuwe fase getreden, enerzijds doordat in de fabrieksleiding grote spanningen aan de dag zjjn getreden, anderzijds tengevolge van maatregelen van de kant der stakingsleiding. Ir E. A. Vos, de onder-directeur van „De Ommelanden" heeft zijn ontslag genomen, omdat hij het niet eens is met de leiding van de direc tie, zoals die gedurer.de het con flict aan de dag is getreden. Op verzoek van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond en van de Algemene Bedrijfsgroepen Dr Adenauer, die ook minister van Buitenlandse Zaken is, ver klaarde tijdens het debat, dat het nu eenmaal niet mogelijk was, zon der deze deskundige oud-nazi's de buitenlandse dienst op te bouwen. Overigens kon volgens Adenauer worden verwacht, dat gaandeweg het aantal vroegere nazi's in het ministerie zal verminderen. Rekent men ook de lagere ambtenaren HET WEER VAN VANMORGEN 1 UUR Max.temp Neersl, Weer Wind m/s Gisteren (n 24 u. Oslo Geh. bew. N.O. 2 IC 0.2 Stockholm Motregen N.O. 2 3 0.1 Kopenhagen Zw. bevv. O N.O. 10 5 0 Londen Licht bew W.Z.W. 4 11 8 Amsterdan Geh. bew. Z.Z.O.—6 8 1 Brussel Regen Z Z.O. 6 8 3 Parps Regen Z.W. 5 13 14 Bo] dean Regen Z.W. 9 15 16 Vtco Zv. bew W 4 14 2 Warseh.' Gi_-h bew Windstil 1 Berlijn Geh bew O.Z.O —4 4 0.3 Et jnkfoi Nevel ZZW 2 8 4 Mb nonen r t i*i W.Z.W 1 6 4 Zünch 'tegen Z.O 2 8 2 "Venen Motiegcn W. S 10 0 Centrale hebben twee fabrieken, een levensmiddelenbedrijf m het Westen en een melkprcductenfa- bnek in het Zuiden van ons land de verpakking van melkpoeder voor „De Ommelanden" gestaakt. Inmiddels heeft de Arbeidsin^ spectie te Groningen met strenge maatregelen tegen ,.De Ommelan den" gedreigd, omdat op het be drijf de bepalingen van de Ar beidswet zouden worden overtre den. In een circulaire aan de melkleveranciers heeft de directie van de fabriek zich over het op treden van de Arbeidsinspectie be klaagd en meegedeeld, dat de werktijden, die thans voor de werkwilligen gelden, in volledige overeenstemming met henzelf zijn vastgesteld, omdat men „onder de omstandigheden, waaronder „De Ommelanden" thans moet werken, niet altijd de bepalingen van de Arbeidswet kan naleven". In de circulaire suggereerde de „Omme- landen"-directie voorts, dat ook de Arbeidsinspectie de directie der fabriek wilde „wegwerken". De Arbeidsinspectie heeft deze be schuldiging niet op zich laten zit ten en de fabrieksleiding genoopt in een op 21 October verspreidde circulaire deze woorden te herroe pen. Een levensmiddelenbedrijf in staó-Gronragen heeft sedert Woens dag de leverantie van wann eten aan de werkwilligen van „De Ommelanden" gestaakt. Op de in eikauto's van de fabriek heeft de directie thans borden laten aan brengen met de woorden „tegen de revolutie". DEN HAAG. Woensdagmiddag bezocht mevr. W, uit Wassenaar met haar 2-jarig zoontje de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. Zij gmg wat bloemen halen bij een der kar- ictjes voor de begraafplaats en liet het kind even alleen. Bij terug komst zag zij het jongetje in een met kroos bedekte vijver liggen; het jasje stak nog net boven het water uit. Het kind, J. W. A. M., was al verdronken. MERKWAARDIG overigens, hoe zeer de opvattingen van Het Vaderland zelf berusten op oude schema's. Het ziet de tegenstel lingen blijkbaar nog steeds uit een. oogpunt van belangen, die met elkaar ïn strijd zijn, maar ook van een kud- de (de socialisten} tegenover de den kenden en de meer geëmancipeerder!, die zich uit de massa losmaken (de liberalen). Wanneer wij nog eens weer terugblikken op de verkiezings strijd, dan vindt deze voorstelling van zaken volstrekt geen steun bij de fei ten. Wij zouden wel eens wiJ'en we ten of de groep, die te hoop Hep te gen de belastingen, niet meer van kuddegeest was bezield dan een par tij. welker kader uit een oogpunt van landsbelang, zoals het dat zag, een belastingpoHtiek steunde waarbij het merendeels toch even weinig belang had als vele middenstanders. Er is in de tijd voor de verkiezingen gezegd, dat er twee partijen waren, die uit gingen van het standpunt van de klas senstrijd: de C.P.N. en de V.V.D. Men begrijpt nu nog beter, waarom Wij niet geneigd zijn, V.V.D. eu libe ralisme over één kam te scheren. Wij geloven dat voor partijen, die in een of andere vorm nog bet stand punt van de klassenstrijd huldigen, de tijd verstreken is, ook al mochten zij bij een verkiezing nog eens door toevallige omstandigheden wat winst boeken. Dat betekent echter niet, dat een neo-liberalisme geen kans zoa maken. De welvaartsstaat, waarnaar men nu in de West-Europese landen zo sterk streeft, heeft ook zijn zivak- kere kanten, in'zoverre hij de strek king beeft, de verantwoordelijkheid van de schouders van de enkeling af te nemen en aan de gemeenschap over te dragen. In aanmerking geno men. dat in een gezonde democratie de waarheid dient te ontspringen aau de botsing der mening, is hier wel speelruimte voor een prolongatie van een liberaal standpunt en een aan de omstandigheden aangepast program waaronder wij verstaan één, dat ge richt ïs op de toekomst en niet op het verleden. HIERIN zit misschien een con ceptie voor de komende tijd» waarin het er om gaat, sociale rechtvaardigheid met behoud va» geestelijke vrijheid te verkrijgen. Wanneer de partij of groep van par tijen, die de nadruk legt op de vrij heid, zich liberaal noemt, tegenover de meer naar gebondenheid strevende socialisten, dan kunnen wij daar vre de mee hebben. Men zou er echter <fok een andere naam voor kunnen be denken. Wak zegi een naam of etiket? Ret komt aan op Het artikel, dat het dekt en dat in ieder geval wel iets anders moet rijn dan Het Vaderland thans propageert.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1