Frans-Duits overleg over Saar in slop geraakt s HET ROTTERDAMSCH PARCDL Parijs vreest gevolgen voor Europese eenheid Auriol: Frankrijk voelt zich beledigd Y.N.-poort nog gesloten voor Rood-China Lord Ismay: Nato meer dan militair verbond Verkoop „De Ommelanden zou thans doorgaan Handelsreizigers vragen betere rechtspositie Maandag 27 October 1933 Wielrijder door auto 15 m. meegesleurd 'Automobilist gearresteerd Ir P. Bakker Schut overleden. Bevan: Actieve, geen passieve eenheid in Labourpartij Buitenlandse critiek gehekeld bij opening van gigantische stuwdam Denemarken volgt Nederland op als tijdelijk lid Veiligheidsraad Opnieuw watersnood in Noord-Italië Prijs van f 25.000 op lot nr 1312 Toestand in Kenia iets rustiger Saamhorigheid belangrijker dan vliegtuigen'./ soldaten en kanonnen Ir Vos nam ontslag, omdat directie geen eervolle oplossing wilde aanvaarden Zacht weer Zeer grote belangstelling voor demonstratief congres Onzekerheid over gezichtsvermogen van De Valera Ook in Scandinavië „Bevanianen" Vietminh-leger zet opmars voort I?.e Jaargang, no. 253 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.0S, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamscne Bank te Rotterdam Directeur.- B. de Vries Hoofdredacteur; Sj. van der Schaaf (Van onze correspondent) PARIJS- De Frans-Duitse besprekingen omtrent de Saar- kwestie zijn in een slop geraakt, ondanks de optimistische woorden, die zowel bondskanselier Adenauer als minister Schuman kort geleden nog hebben gesproken. In een Zaterdag uitgegeven bekendmaking wordt gezegd, dat men er niet in is geslaagd, overeenstemming te bereiken. Wel zullen de Duitse bondskanselier en de Franse minister van Buitenlandse Zaken hun besprekingen voort zetten. Aan Franse kant meent men in tussen, dat door het uitstel van een accoord over het Saarge- bied zowel de ratificatie van de Europese Defensie Gemeen schap als het verdrag met Bonn omtrent de beëindiging van de bezettingsstatus van West-Duitsland aanzienlijke vertraging kunnen ondervinden. na dodelijk ongeval ROERMOND. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op een der bruggen nabij Roermond de 24- jarige mijnwerker Krauth aangere den door een luxe-auto bestuurd door de 19-jarige textielhandelaar S. Het stachtoffer was onmiddellijk dood, De luxe-auto heeft de man, die per fiets over het rijwielpad reed, van achteren gegrepen, waarbij het slachtoffer 15 meter verder ia de circa 7 meter lager gelegen, bed ding van een droge arm van de Roer werd gesmakt. Het rijwiel van de getroffene werd totaal in stukken gereden. Ongeveer 40 me ier" voorbij de plaats van dc aan rijding reed de auto in een talud. Kort na het ongeluk is de tex tielhandelaar, die met een zeer ho ge snelheid moet hebben gereden, gearresteerd. De wagen is.inbeslag- genomen, DEN HAAG, In zijn woning in Den Haag is op 75-jarigeleeftijd over leden ir P. Bakker Schut, oud-direc teur van de dienst voor Stadsontwik keling en Volkshuisvesting van de gemeente 7s Gravenbage en oud-di recteur van de gemeentelijke dienst van de Wederopbouw. De gestorvene, die in 1899 zijn in genieursdiploma behaalde en eerstin het particuliere bedrijf, o.a. de Rot terdamse Tramweg Maatschappij, werkzaam was, trad in 1905 in dienst der gemeente 's Giovcnhage, als in genieur bij gemeentewerken. Iel zijn latere functie van directeur van Stadsontwikkeling en Volkshuisves ting heeft hij Den Haag helpen groot maken. Vele belangrijke werken in de residentie zijn onder zijn leiding tot stand gekomen. De crematie van zijn stoffelijk overschot zal Dinsdag 28 October ge schieden te Westerveld. Taifoen op Philippijnen eiste 510 slachtoffers MANILLA Volgens de laatste cijfers zijn de vorige'week op het Philippijnse eiland Luzon 510 mensen omgekomen bij een wer velstorm. Ongeveer 4ÖÖ personen worden bovendien nog vermist. 400.005 mensen werden dakloos. Inmiddels nadert een tweede storm, die naar verwachting nog heviger zal zijn dan de vorige. De afgelopen dagen hadden minis ter Schuman en minister-president van de Saar Jobann Hoffmann, de eerste bijgestaan door de Franse am bassadeur in de Saar, Gilbert Grand- vat en. een hoge ambtenaar van de Quai d'Orsay, de laatste door zeven, vertegenwoordigers van de beide grote partijen in de Saar, in Parijs besprekingen gevoerd omtrent eeu door Frankrijk en Duitsland geza menlijk uit te geven verklaring, dat men het eens was over de toekom stige status van de Saar. Zou men tot overeenstemming gekomen zijn, dan zouden de verkiezingen in het Saargebied, die constitutioneel op 30 November moeten worden gehouden op Duits verzoek nog kunnen wor den uitgesteld, dat accoord moest uiterlijk vandaag gesloten zijn, an ders was uitstel der verkiezingen niet meer mogelijk. Frankrijk wilde niet alleen geen voorlopige Europeanisering van de Saar accepteren, het stelde eveneens prijs op continuering van de econo mische unie, die de Saar met Frank rijk verbindt. Dit zou uit de verkla ring, die gemeenschappelijk moest worden afgelegd duidelij hebben moeten blijken. Hoewel dc door Frankrijk in overleg met de heer Hoffmann opgestelde ontwerp-tekst, die Zaterdag door de Franse Hoge Commissaris in Duitsland, André Francois Ponget met kanselier Ade nauer is besproken, niet bekend is gemaakt, mag men aannemen, dat waarschijnlijk dit laatste tot de be langrijke struikelblokken heeft be hoord. LONDEN „Ik ten voor een heid in dc Labourpartij, maar een actieve eh geen passieve eenheid", sprak de leider van de linkervleu gel der Britse Labourpaiiij, Be van. Zaterdag te Cambridge. Dit was zijn eerste rede sinds dc parlementaire fractie der partij haar motie aan vaardde, waarin men de groepsvor ming der „Bevanieten" in de frac tie veroordeelde. In Morecambc, zo sprak Bevan, hebben wij weer eens gepoogd, de eenheid van de partij te bereiken over een nieuw pro gram, dat analoog was aan dat van 1945. „Laten wij niet beginnen el kaar te beledigen en niet overal communisten zien. Wanneer wij het geen wij te doen hebben lot een goed einde brengen, zal de com munistische partij geen kans meer hebben. Daarom is het onze hoogste plicht jegens het vaderland om ons zo spoedig mogelijk van de conser vatieve regering tc bevrijden". (Van onze correspondent! PARUS, Bij de opening van de belangrijke stuwdam van Don- zère-Mbndragon aan de Rhóne heeft de Franse president Auriol, in te genwoordigheid van een 45-tal am bassadeurs woorden gesproken, die verder gingen dan de gemeenplaat sen. welke bij dergelijke gelegen heden geuit worden. Wijzend on het enorme werk, dat door Frankrijk is verricht met deze dam, welke hij vergeleek met Dnjeprstroi en Tennessee Valley, vond de president gelegenheid woorden zowel van trots als van verontwaardiging te laten horen, de laatste gericht tot het buitenland en speciaal tot Amerika. De behan deling,, die. Duitsland, veelal geniet, kwëtst ons diep, zo riep hij uit en wat betreft de Amerikaanse finan ciële hulp legde hij er dc nadruk op, dat Frankrijk in Indo-China voor de oorlogvoering daar twee maal het bedrag uitgeeft, dat het van de Verenigde Staten ontvangt. Ook de kwestie Tunis en Marok ko kwam ter sprake. „Wij gevoe len ons ernstig beledigd, als men ons voor de Verenigde Naties be schuldigt, mensen en volken te on derdrukken", zei president Auriol. die voor deze gebieden de inmen ging der Ver. Naties afwees, om welke hij echter weer vroeg ten aanzien van Indo-China. Ai deze woorden heeft men de laatste weken meermalen gehoord, doch ook "»u trof de afwezigheid van argumenten. Maar dat de Fran se president deze gelegenheid, te baat nam om in aanwezigheid van zovele buitenlandse diplomaten Frankrijks grieven onder het oog van de wereld te brengen, bewijst wel, hoe hoog Frankrijk de critiek zit. die het te horen krijgt. De dam van Mondragon is een immens bouwwerk, dat twee mil liard kilowatt per jaar zal opleve ren en dat de grootste bron van electrische energie in West-Europa is. Er is vijf jaar door 5000 a 7000 arbeiders aan gewerkt. Het kanaal is 140 meter breed iets breder (Van een medewerker) NEW YORK. Het Sowjetblok leed een gevoelige nederlaag, toen de Assemblee der Ver, Naties Zaterdag de nationalistische Chinese delegatie erkende en de principiële kwestie inzake de vertegenwoordiging van China voor de duur van de huidige zitting aanhield. Terwijl bij de afzonderlijke para graphed tal van landen met de Sow jet-staten meestemden, schaar den zich bij de stemming over hot gehele voorstel slechts Birma en Zweden aan hun zijde. Nederland stemde doorgaans in overeenstem ming met de meerderheid. Een nieuwe teleurstelling voor het Sow jet-blok vormde de ver kiezing van nieuwe leden voor de Economische Raad. waarbij na tien, stemmingen Joego-Slavië 39 stemmen verkreeg, dat is een stem minder dan de vereiste tweederde meerderheid. Tsj echosla wak jje ver kreeg slechts 17 stemmen. Men verwacht, dat de voortzetting der t :emming een overwinning voor Joego-Slavië zal opleveren, indien althans geen onvoorziene omme keer intreedt. Minder opwindend waren dc verkiezingen voor de Veiligheids raad. In de plaats van Nederland, dat aan het eind van dit jaar af treedt, werd Denemarken gekozen. Columbia en Libanon zullen de plaatsen van Brazilië 'en Turkije innemen, Voor het debat over het vredes- beroep .der 21 landen op commu nistisch China en Noord-Korea heeft zich nog geen enkele spreker opgegeven,. Indien Wisjinsky de discussies zou openen, verwaeht men, dat hij de eis zal stellen tot uitnodiging van vertegenwoordigers der Chinese volksrepubliek en van Noord-Korea. Dit laatste land heeft inmiddels een telegram aan de V.N. gezonden, waarin het weigert, een eventuele onderzoefcingscom- missie naar de beschuldiging inza ke een 'op Korea gevoerde bacte riologische oorlog te erkennen, in dien liet niet aan de debatten over deze kwestie kan deelnemen. DEN HELDER. Naar wij vernemen is het vertrek van Hr Ms torpedobootjagers „Johan Maürits van Nassau"*, die 14 NoVember a.s. naar de Koreaanse wateren zou ver trekken vanuit Den Helder, uitge steld tot 21 November. dan. het Suezkanaal en tien me ter diep over een lengte van 28 kilometer. Zonder twijfel is deze gigantische constructie een briljant voorbeeld van Frans technisch kunnen, fanta sie, doorzettingsvermogen en werk kracht. Als zodanig behóórt het tot de zaken, die even representatief zijn. voor Frankrijk als die. waarop vooral internationaal de laatste tijd critiek wordt gehoord. En dit is ook zeker de geLegenheid om hij alle critiek de bewondering niet te verzwijgen. BRESCIA. Rivieren en berg stromen in Noord Italië, die door de zware regenval, van de laatste weken buiten hun bevers zijn ge treden, hebben, heiderden Italia nen uit hun hulzin verjaagd en duizenden hectafen bouwland overstroomd. Gisteren trad na een wolkbreuk in de Carnonica vallei ten Noor den van Brescia de Oglio buiten haar oevers en zette vier dorpen onder water. De brandweer in Milaan bracht tientallen boerengezinnen die ge ïsoleerd waren door het water in veiligheid. Het dorp Brolie is ge- evaeueerd en de fabrieken in Bo- rio en Conio zijn gesloten. De ri vier de Adige is hoog gestegen en gevreesd wordt dat ook hier de dijken niet afdoende zullen blij ken, Bij Casnigo vond een aard verschuiving plaats waardoor de hoofdweg is geblokkeerd. DEN HAAG. In de 517e staats loterij, 3e klasse, lc lijst, is op het nummer 1312 een prijs gevallen, van f 25.000. Napels werd vorige week geteis terd door de grootste overstro ming die het sinds jaren heeft gekend. Met wagens vol worden thans de modder en de grote keien die in de straten achter- bicven xoeggevoerd. Er tcerd aanzienlijke schade aangericht. NAIROBI Na de actie van dc vorige week tegen de Maoe Maoe is de toestand over het algemeen sta biel en geeft geen reden tot onge rustheid, zo verklaarde een woord voerder van de regering van Kenia Zondag. De politie en militairen, hebben Zondag bij omvangrijke nasporingen in. het gebied van Klamboe, 16 km ten NoGrden van Nairobi. 49 ver dachten gearresteerd. Volgens be richten, die in. Nairobi werden ont vangen, zijn de meeste jonge mannen van de Kikoejoe-stam verdwenen. Zij trokken naar het uitgestrekte berggebied, dat alleen te voet be gaanbaar is. De politie tracht er ach ter te komen of de uittocht het ge volg is van vrees voor de politie of deel uitmaakt van een plan van de Maoe Maoe om stamleden in een redoute te verzamelen voor een op stand tegen de regering. Raadsbesluit ten gunste van Friese straatnamen door de Kroon geschorst DEN HAAG. Naar wij verne men heeft de Kroon een raadsbe sluit van de gemeente Haskerland geschorst tot 1 April 1953. hangende een onderzoek naar de vraag of het in strijd is met de wet of het alge meen belang, In het raadsbesluit wal bepaald, dat de straatnamen voort aan uitsluitend in de Friese taal zouden moeten gesteld zijn. B. en W. hadden voorgesteld zowel de Ne derlandse als de Friese namen te bezigen. Dese met kettingen aan elkaar geboeide mannen worden er van verdacht lid van de Maoe Maoe te rijn. Zij werden vorige week bij een razzia, te Nairobi gevan gen genomen. Zij worden nu on derzocht of rij zeven kleine lit tekens dragenweUte een onder deel vormen van het Maoe Maoe ritueel bij het afleggen van de bloedeed. Nog geen uitspraak in verraadzaak Vosveld AMSTERDAM Bij interlocutoir vonnis heeft de bijzondere strafka mer van de Amsterdamse recht bank, die Zaterdagmorgen uitspraak zou doen in de zaak tegen dc 40- jarlge P. O- Ch. v. Vosveld, bepaald, dat het onderzoek niet volledig is geweest.De zaak werd derhalve aangehouden. Op 8 November as. des morgens om elf uur zal de'be handeling worden voortgezet met "het horen van twee nieuwe getui gen. De verdachte wordt er van be schuldigd, tijdens de oorlog vijf le den van een ondergrondse organisa tie van de CPN aan de Sicherheits- dienst te hebben verraden. Tegen hem is tien jaar met aftrek geëist (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Ik heb öe gehele morgen besteed aan openhartige be sprekingen met uw minister-president dr. Drees en met drie andere minis ters, die het meest direct by de NATO-zaken betrokken zijn. Ik had daarbij de gelegenheid de büzondere problemen van de Nederlandse regering to leren kennen. Voor de rest was mijn verblijf in Nederland meer ontspan ning dan werk", aldus deelde de secretaris-generaal van de NATO, de Brit Lord Ismay Zaterdagavond aan vertegenwoordigers van binnen- en bui tenlandse pers in Den Haag mede. Lord Ismay kreeg een groot aan tal vragen te verwerken, die op kalme, zakelijke en vaak geestige wijze werden beantwoord, „Er be staat een uitstekende verhouding tussen militaire en civiele autoritei ten in., de N.A.T.O.", aldus de se- cretaris-generaaL „Hoe eerdér het verdrag der Eu ropese Defensie Gemeenschap wordt 55 GRONINGEN. In een onderhoud, dat het ANP had met de directie van de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden", deel de de directeur, de heer F, de Boer. mede. dat. wanneer deze staking, welke thans haar tiende week is ingegaan, nog enkele weken voortduurt, de fabriek definitief verkocht zal worden. Men heeft reeds onderhande lingen geopend met een koper, die accoord is gegaan met de verkoopvoor waarde, dat geen der thans stakende arbeiders in het nieuwe bedrQf, dat ook een zuivelbedrijf zal worden, wordt aangesteld. Voorts zal een tegen- vordering ingediend worden van ruim een millioen gulden voor door de staking geleden schade. Volgens de directie is het enige punt van geschil met de stakers thans nog de' positie van de tijdens de staking in dienst genomen werk willigen. De stakers verlangen, dat zij ontslagen worden en de bemid delaar heeft zich daarbij aangeslo ten. De directie is daartoe echter niet bereid. Naar aanleiding van het ontslag- van de onder-directeur, tevens chef van de scheikundige afdeling van „De Ommelanden", ir. Vos, deelde deze ons mede, dat rijn ontslag geenszins verband houdt met psy chologische factoren of iets derge- Brits luchtvaartpersoneel zal Teheran verlaten BAGDAD. Het personeel van dc „British Overseas Airways" in Teheran woi'dt teruggeroepen. De „Iraqi Airways" 2al de maatschap pij in Teheran vertegenwoordigen. Vertegenwoordigers van de „Iraqi Airways" zijn Zaterdag naar Tehe ran vertrokken. Een woordvoerder van dc B-O.A-C. in Londen heeft gezegd, dat de maatschappij de dienst tussen Londen en Teheran zal voortzetten. Weersverwachting geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Veranderlijke be wolking met geduren de dc nacht plaatse lijk lichte regen, maar morgen overdag over wegend droog. Ma tige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Nog iets hogere temperaturen. 28 Oct. Zon op 7 V 28 m onder- 17 u 19 m: Maan op 15 u 25 m on der 1 u 19 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl. Slation Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Sneeuw N.N.O. 2 Ogr 5 mm Stocknolm Zw bew N.N.W. 2 1 0,1 Kopenhagen M 1st W.Z.W. 3 A 1 Londen Ziv. bew. Z.Z.O. 3 11 Amsterdam Mist Z, 4 7 0.3 Brussel On bew. Z. 2 3 3 Parijs Onbew, O. 1 5 10 0 Bordeaux Half bew Z.O 1 0 Nice Onbew. N.W. 4 12 0 Warschau Nevel W.N.W. 1 9 0 Berlijn Nevel W. 3 9 0.5 Frankfort Nevel Z.Z.W. 4 5 0,6 Milnchen Onbew. W. 2 5 7 Zürich Mist Windstil 4 3 Wenets Zw. bew. W. 8 1» 71 (Van onze redactrice voor sociale zaken] UTRECHT, Vele handelsreizigers worden door hun patroon op schan delijke wijze benadeeld. Er zyn allerlei chicanes mogelyk bij afrekening van provisie, die de reizigers veel financiële schade brengen. Dït zei de heer Al. Fop, secretaris van de vakgroep handelsreizigers van de Algemene Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mereurins" op het congres van de Unie van Handelsrcizigersorganisaties, dat Zaterdag in Utrecht werd gehouden. Dit demonstratieve congres van de ongeveer een half jaar be staande Unie. waarvoor de belangstelling zeer groot was, werd door tal van vooraanstaande figuren uit het georganiseerde bedrijfsleven en ver scheidene vertegenwoordigers van departementen bijgewoond. Dc heer Pop drong met klem aan op het tot stand brengen van een C.A.O. voor handelsreizigers, waar door tal van moeilijkheden uit dc weg kunnen worden geruimd. In dc eerste plaats zou de wijze van aan stelling nauwkeurig moeten worden geregeld. Bij de salarisregeling zat verband moeten worden gelegd met de leeftijd van de reiziger en zijn aantal dienstjaren. In de provisie- regeling, die een behoorlijke prik kel moet geven, dient, meer eenheid te worden gebracht, want nu is het een janboel, zei de heer Pop. Uitge maakt moet worden, wanneer de reiziger recht heeft op provisie. De kwestie van de provisie op indi- 1 rcctc orders cn het tijdstip van j uitbetaling moeien worden geregeld. i Ook de vergoeding van reis- en verblijfkosten behoeft dringend voorziening Niet de reiziger, maar I de patroon moet deze kosten beta- j ien. Een enigszins belangrijk con- cur'rentieteding kan niet worden j geaccepteerd zonder dat daar iets I tegenover staat. Vacantieregelmg, i peusioenering uitkering bij over- lijden en ontslag, waarbij een be- hoovüjk lange termijn in acht geno- menzal moeten worden, zijn alle onderwerpen, waarvoor de CA.O. voorzieningen moet bevatten. Uiter aard blijven er daarnaast bepalin gen die" voor iedere reiziger indivi dueel moeten werden geregeld. lijks. Ir Vos deelt het standpunt van de stakers niet, maar hij is van. mening, dat het conflict bij „De Ommelanden'* in een stadium ver keert, waarbij een eervol einde van de staking kon worden verkregen. Toen hem bleek, dat hij voor dit standpunt geen begrip kon vinden bij de leiding van „De Ommelan den", heeft hij de consequenties getrokken en zij'n ontslag genomen. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert, heeft op "een bijeenkomst van de Groninger Christelijke Be stuurder en bond als zijn mening te kennen gegeven, dat het conflict bij „De Ommelanden" in laatste instan tie slechts oplosbaar is door onpar tijdige rechtspraak, die door de christelijke vakbeweging in princi pe is aanvaard. Het recht moet tc allen tijde boven macht staan. -;o meende de heer Ruppert. Naar aanleiding van een handge meen tussen een staker en een werkwillige heeft de secretaris van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond. de heer S. van der Ploeg, zich op een stakersbij - eenkomst scherp daartegen gericht. Hij deed een klemmend beroep op de stakers cm de hoofden koel en de handen thuis te houden. UTRECHT Na het verwachte uitstel van de terugkeer van de Ierse minister-president De Valera, die in bet Oogly dersgasthuis te Utrecht door prof. dr H. J. M. Weve voorten oogaandoening wordt behandeld, zyn er nog geen veranderingen in de toestand van dc patiënt ingetreden. De heer De Valera besloot op de dag van rijn vertrek hetadvies te volgen van prof. Weve, om nog enige, tijd lan ger in het OoglijdersgasUuas te blij ven. Er kan op het ogenblik nog niet worden gezegd, wanneer hij dit zal verlaten. De gezondheidstoe stand van de heer De Valera wordt goed genoemd. Zijn privé-secreta- resse is naar Utrecht overgekomen. De heer De Valera wikkelt ia het gasthuis vele zaken af. Zijn ge zichtsvermogen is echter slecht. Af gewacht moet worden o£ het nog gedeeltelijk kan behouden blijven. _:eratifieeerd, hoe gelukkiger ik ma zal voelen", was zijn antwoord op een andere vraag. „Het belangrijkste in de NATO ia eenheid en goede verstandhouding. Een goed moreel is meer waard dan divisies en vliegtuigen". Tot driémaal toe kwam Lord ismay hierop terug, een bewijs, dat hij dit van de allergrootste waarde achtte. Toch schroomde hij niet openhartige critiek te leveren op het feit, dat de Amerikaanse regering zo weinig mededeelzaam is op het gebied van de atoomwapenen. „De NATO is geen militaire aan gelegenheid alleen. Integendeel, cul turele, sociale en economische sa menwerking is minstens even be langrijk. Op het niet-militaire ter rein staat onze samenwerking ech ter nog helemaal aan het begin." Een tweede punt van voorzichti ge critiek was te horen in zijn me dedeling, dat van de veertien lan den er nog slechts vier of vijf hun. jaarlijkse rapport aan de hand van een vragenlijst hadden ingediend. Eerst wanneer alle rapporten bin nen zijn, kan men een balans op maken en de vraag beantwoorden, it: hoeverre de doelstellingen van Lissabon bereikt zijn. „Toch durf ik te verklaren" aldus de secretaris generaal. „dat ik verstomd heb ge staan over de vooruitgang, die se dert mijn ambtsaanvaarding is ge maakt." Over zijn besprekingen met de Nederlandse ministers kon Lord Is may weinig meedelen. Hij verklaar- 'slechls. dat de Nederlandse pro blemen niet verschilden van die van andere Europese landen. „In het al gemeen zou het dwaasheid zijn een. land meer voor defensie te laten opbrengen dan het dragen kan". Lord Ismay was Zaterdag door H.M. de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen, 's Avonds was hij dc gast van de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. OSLO. De tegenstanders van da Atlantische Verdragsorganisatie en de neutralisten in de Noorse arbei derspartij hebben zich verenigd in een groep. De groep wi] een actie ondernemen tegen de huidige buiten landse politiek van de Noorse coali tieregering. waarin de socialisten de sleutelposities innemen. Ook in De nemarken wordt binnenkort de vor ming van een oppositiegroep in de sociaal-democratische partij ver wacht. De opposanten, onder wie ook enkeie parlementsleden, willen zich verzetten tegen de door de regering voorgestelde en door de grote poli tieke partijen in principe goedge keurde vestiging van Amerikaanse vlicgbases in Denemarken. Ook zou de actie gericht zijn tegen de deel neming aan het Atlantische Pact. HANOI Contingenten van de vietmïnh zijn zuidwaarts doorge drongen tot over de Zwarte Rivier in Noord-West Indo-China, De Vietminh overschreed de rivier bij Van Yen. 130 km ten Noord-Westen, van Hanoi, Van Yen werd op 22 October genomen. Alle verdedi- gingsposten ten Zuiden van Van Yen nebben met succes weerstand geboden aan communistische aan vallen, ondanks „toenemende drub van de vijanden", zo maakt het Franse opperbevel bekend. In de Westelijke sector van hel bergland van Thai, ten Noorden van.de Zwarte Rivier, hebben he vige gevechten plaats.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1