EISENHOWER president van Verenigde Staten I Ike president HET ROTTERDAMSCH PAROOL Grote meerderheid der kiezers geeft stem aan generaal Bezorgdheid elders over ons succes Internationale bussen hebben vele klanten wint in staten Ike 39 Laatste stand Vrij Maoe-Maoe pleegt weer moorden Ike spoedig naar Korea? Pendeldiensten vervoerden in 1952 alleen al veertigduizend Nederlanders Enige regen Een van Hitlers meest vertrouwde vazallen krijgt pensioen Prins Bernliard in Cartagena Brits parlement geopend door Elizabeth lï 12e Jaargang, no. 261 Red, en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.pnjsi per week ƒ0.47 per kwartaal f6.OS, ïosse nummers O.ÏO Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Woensdag 5 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postglr® 393644 Bankier. Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaal rj figuren te Washington. Un.+nU.n—,c mnpt r>nlc wn NEW YORK. Generaal Dwight D. Eisenhower, de candidaat der republikeinse partij, is door een zogenaamde „landslide" een grote verschuiving in het kiezerscorps ge kozen tot president der Verenigde Staten. Hierdoor is het twintigjarige tijdvak, waarin de democratische partij het land heeft bestuurd, afgesloten. Eisenhower heeft zelfs het „soliede Zuiden" van de democratische partij losgeweekt. De sleutelstaten staten met veel kies mannen zoals New York, Illinois, Californië, Texas, Pennsylvania, New Jersey en Ohio, leverden Eisenhower stuk voor stuk grote meerderheden, Reeds om half acht vanmorgen had de overwinning van Eisenhower zich reeds zo duidelijk afgetekend, dat Stevenson, de verslagen democratische candidaat. zijn tegenstander in de verkiezingsstrijd het traditionele geiuk- wens-telegram zond. Met zich voert Eisenhower de 39-jarige Senator Richard Nixon uit Californië als vice-president mee naar Washington. Onze correspon dent seint: De beslissing is gevallen. Amerika heeft generaal Eisenhower tot president gekozen na een der zwaar ste en hevigste verkiezingscam pagnes, welke het land ooit heeft ge kend. De gehele wereld volgde de afloop der verkie zing met de groot ste interesse, be wust als zij zicli is van de gevolgen, welke daaruit voor de naaste toekomst van de mensheid kunnen voort vloeien. Het is een span nende strijd ge weest, welke ver- rassïngen tot het I laatste möment I toeliet. Het moet I gezegd worden: P de republikeinen 4 hebben niet nage laten te werken op de emoties van het emotionele Amerikaanse volk en de overwinnaar heeft in zijn campagne de leiding van de oude republikeinse garde gevolgd bij het voeren van een politiek, welke alle er bij gebezigde middelen recht, vaardigde. Hij heeft o.a. gevaarlij ke elementen als McCarthy, .Tenner en anderen van hetzelfde kaliber de hand boven ft hoofd gehouden. Stevenson is in de loop der ge hele verkiezingscampagne terecht beschouwd als de favoriete candi daat van de gehele vrije wereld. Alle democratische landen hebben met bezorgdheid de afloop gadege slagen, in het besef, dat de wereld aan het hoofd van de machtige Ver enigde Staten een man nodig heeft, die zich bewust is van Amerika's onmetel ijke verantwoordelijkheid. Of Eisenhower in staat is, zich na alle concessies, die tijdens de ver kiezingscampagne zijn gedaan om de eenheid in de republikeinse par tij te bewaren, die onafhankelijke politiek te voeren, welke men van hem verwachtte, toen hij de gene raalsuniform aflegde, staat in de sterren geschreven, Het is waar, dat de republikeinse leiders, die hem overhaalden naar het hoogste ambt te dingen, hem een heel wat gemakkelijker overwinning in uit zicht stelden dan de feiten recht vaardigden. Maar het is ook zeker, dat hij stellig tegenover de Weste- Candidaat Stevenson brengt zijn stem uit. Op dat moment kon hij nog niet vermoeden dat h# in de verkiezingen van 1952 een neder laag sou lijden. NEW YORK. Bij het sluiten van deze editie waren bijna 50 millioen stemmen geteld. Daarvan waren er 22.983.194 (55 procent) op Eisenhower en 13.958.693 (45 pro cent) op Stevenson uitgebracht. Vast stond .toen al, dat Eisen hower de overwinning had be haald in 39 staten, met in totaal 442 kiesmannen, en- Stevensan in 9 staten, met in totaal 89 kiesman nen. (Om tot president te worden gekozen, heeft de candidaat de stemmen van 286 kiesmannen no dig). De samenstelling van het Congres waarmede Eisenhower zal moeten regeren, was toen nog niet bekend, maar vast stond al wel, dat Eisen hower om zo te zeggen zijn partij ver vooruit is en geen overweldi gend aantal republikeinse eandida- ten voor het Huis van Afgevaar digden met zich mee heeft kunnen siepen. Met nog 102 zetels te ver delen. was de stand: 168 democra ten, 165 republikeinen. In de Senaat is de situatie even min duidelijk. Daar stonden. 35 van de 96 zetels op het spel, Vijftien daarvan zijn al naar de republi keinen en 6 naar de democraten gegaan. In de wedloop om de ove rige 14 zetels hebben de republi keinen in 9, de democraten in 5 gevallen de leiding. Zet deze ont wikkeling zich voort, dan krijgen de republikeinen 50, de democraten 46 zetels in de Senaat. Auto van Scapinoballet teruggevonden AMSTERDAM. De auto van het Seapino-ballet, die Vrijdag in Dusseldorp tijdens het optreden van het gezelschap was gestolen, is weer terecht. De Dusseldorpse politie heeft de kleine vrachtwagen in een bosje in de omgeving van de stad terugge vonden. De benzine was op, de accu leeg, maar aan de wagen mankeer de niets. WAT VOOR WEER? 'ii zacht DE BILT. Het fCJVJWI deelt mede: Op de oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied waar om- heen met grote snelheid depressies via Engeland of Schotland in de richting van Zuid-Scandinavië be wegen. In verband daarmede houdt het weer een wisselend karakter met nu en dan wat regen en ook tijdelijke opklaringen. Als gevolg van de aanhoudende aanvoer van oceaanlucht blijft het weer in onze omgeving vrij zacht voor de tijd van het jaar. In Zuid- Scandivavië wordt dc koude lucht nu weer verdreven en vooral Zuid-Zweden steeg vandaag de temperatuur aanzienlijk. In Cen- traal-Europa waar het weer rus tiger is, daalde het ktuik tn de nacht tot om het vriespunt, maar overdag komen daar ongeveer de zelfde temperaturen voor als tn onze omgeving. NAIROBI In Kenia zijn Dins dag de laatste dag van het be zoek van de Britse minister van koloniën Lyttclton aan de door de Maoe Maoe verontruste gebieden twee nieuwe moorden door leden van de anti-blanke organisa tie gemeld. De beide slachtoffers waren in heemsen, een hoofdman van de Kikoejoes en een inheemse politie man. Beiden werden door een tien tal mannen uit een hinderlaag aangevallen en met messen ge dood. De overval vond plaats in het Njeridistriet, 60 km ten Noor den van Nairobi. Koninklijke steun voor slachtoffers windhoos in Schoonebeek AMSTERDAM, De burgemees ter van Schoonebeek heeft mede deling ontvangen, dat Koningin Ju liana een bedrag heeft geschonken voor de getroffenen van de wind hoos, die op Vrijdag 24 October jl. aanzienlijke schade aanrichtte in Oud-Schoonebeek. lyke democratische wereld zal moe ten beginnen, het vertrouwen te rug te winnen, dat hij als genera lissimo in de oorlog en als leider van de NATO terecht genoot. Europa herinnert zich nog te le vendig, dat generaals als Hinden burg en Pétain hun leiderspositie dankten aan de hoop van millioe- nen, dat zij in staat zouden blijken, de opkomende duistere machten te stuiten. Niemand zal in gene raalschap alleen aanleiding vinden, een vergelijking tussen deze drie persoonlijkheden te maken, maar er is zeker reden tot bezorgdheid voor de invloed der aartsconservatieve krachten in de republikeinse partij, die zullen trachten de republikeinse overwinning aan te wenden, am Amerika's binnen- en buitenlandse politiek een nieuwe kant op te drijven. Men mag thans een volledige ver andering verwachten in de leidende RICHARD NIXON ±ICigrote betekenis moet ook worden geacht, dat het Eisenhower, als eerste re publikein smds zeer lange tijd is gelukt binnen te dringen in demo cratische burchten, gevormd door grote industriesteden en de Zuide lijke staten en Stevensan zelfs te verslaan in de staat, waar deze als gouverneur opvallend werk ver richtte, alsmede m de stad zijner inwoning. De Koreaanse kwestie heeft voor de uitslag zeker de doorslag gege ven, maar ook de democratvpche lankmoedigheid ten aanzien van de corruptie en de angst voor het com- Zie verder pag. 7 NEW YORK Men venvacht, dat generaal Eisenhower binnen kort zijn beloofde bezoek aan Korea zal brengen. Zijn perschef verklaarde intussen, naar aanlei ding van berichten, volgens welke de nieuwe president nog deze week, na enige dagen van rust in de staat Georgie, naar Korea zou vliegen, dat er nog geen datum voor een Koreaanse reis was vast gesteld. AMSTERDAM, Met dc KLM- Constellation „Vlaardingen" is Dins dagavond de Amsterdamse burge meester mr Arn. J. d'Ailly naar Sidney vertrokken. DWIGHT D. EISENHOWER ORDERS STROMEN BINNEN IN MEXICO CITY STAD MEXICO. Dc handcls- attaché's van andere landen maken zich bezorgd over het succes van de Nederlandse expositie in Mexico. Verscheidene landen hadden plan nen gemaakt voor een dergelijke tentoonstelling, doch menen thans, dat de Nederlanders roet in het eten hebben gegooid. Tot dusver hebben meer dan 150.008 bezoekers de Ne derlandse-expositie bezocht. Niet alleen in de stad Mexico, maar ook in het land wordt grote belangstelling aan de dag gelegd. Zo hoorde de eigenaar van een „Ha ciënda" te Tamaulipas in de staat Vera Cruz, een zekere Pepe Marti nez, vrienden, die de tentoonstelling hadden bezocht, vertellen over een daar tentoongestelde ontvezelings- tnachine. Dit was voor hem aanlei ding. onmiddellijk op de trein naar de stad Mexico te stappen waar hij Zondag arriveerde. Hij kon nauwe lijks de Maandag afwachten, en be stelde terstond. In. geheel Mexico wordt reclame gemaakt voor de tentoonstelling. Het is voor het eerst dat de Mexi canen werkelijk een indruk krijgen van het industriële vermogen van Nederland, Hoewel het succes van de tentoonstelling pas na maanden kan worden beoordeeld, zijn er toch reeds uitstekende resultaten te ver melden zoals een order voor veertig bussen en enkele honderden tonnen aardappelmeel. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. In 1952 zijn met de z-g- internationale pendel diensten met autobussen alleen 4.0.000 Nederlandse tociisten heen en tetug vervoerd naar en van kun uacantie-plaatscn. De betekenis van deze pendeldiensten gaat ver uit boven die van de andere internationale 0 ut obus diensten. Dit vertelde mr D. van Setten directeur van de BBA in een voor dracht over het internationaal per sonenvervoer langs de weg, gehou den voor het Nederlands verkeers- instituut. De mogelijkheden van het auto busver voer zijn groter dan in Ne derland kan worden toegepast. Er liggen niet voldoende mogelijkheden in ons land, en dus tracht men ook in het buitenland deze te verwe zenlijken. Daarbij werd vroeger meestal door de toerwagenonderne- mers het zg, gesloten circuit gere den. Na de oorlog zijn er twee andere vormen bijgekomen en wel de internationale autobusdïensten en de pendeldieusten. De internationale autobusdiensten worden onderhouden zowel door de particulieren als door de spoorweg maatschappijen. De Europese spoor wegmaatschappijen hebben de „Eu ropabus" gesticht, welke telkens be trekkelijk korte lijnen onderhoudt, die weer aansluiten op andere lij nen en telkens uitgevoerd worden door autobusmaatschappijen van dat land. Voor Nederland wordt dit werk uitgevoerd door de NMB. De zg particulieren werken samen in de IRU. Zy onderhouden veel lan-^ gere lijnen, b.v, van Zweden naar Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en tijdelijk enige regen voornamelijk in het noorden van het land, over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk har de wind tussen Zuid- West en Noord-West. 6 Nov. Zon op 7 u 44 m onder 17 u 3 min.; Maan op 20 u 4 m on der 12 u 54 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp. Neersl. Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Regen W.N.W. 2 Stockholm Regen Z.Z.0.4 KopenhagenRegen Z.W. 12 Londen Regen Z.Z.W. 6 Amsterdam Geh. bew. Z.W. 10 Brussel Geb. bew. Z.Z.0.4 Panjs Geh. bew. Windstil Bordeaux Geh. bew. Z.W.3 Nice Onbew. N.W. 7 Warschau Geh. bew. W. 4 Berlijn Regen Z.W. 5 Frankfort Mist Z.W. 2 Munchcn Zw. bew. Z Z.W, 2 Zurich Mtst Windstil Wenen Nevel Windstil 0 C 8 mm Rome en van Nederland naar Men ton. Over de pendeldiensten zeide de heer Van Setten nog, dat de prij zen hier vrij laag liggen, omdat het aantal gereden kilometers zeer hoog is. Men mag deze pendeldiensten niet veroordelen, omdat er enkele slechte ervaringen mede zijn opge daan. Er is een groot aantal maat schappijen, dat deze diensten zeer goed uitvoert. BONN. Hinrich Lóhsc, een van Hitlers meest vertrouwde mede werkers, zal op grond van een uit spraak van een rchtbank in Slees- wijk voortaan per maand 270 mark pensioen ontvangen. Löhse was Rijkscommissaris in de Baltische landen, daarnaast rijksverdedigings- eommissaris generaal bij de S.A., gouwleider en opperpresident. Hij werd door een zuivenngsge- recht in Bielefeld aanvankelijk tot tien jaren gevangenisstraf veroor deeld. ontkwam echter naar Slees wij b-Holstein, waar het zuiverings gerecht hem milder beoordeelde. Hij werd door dit gerecht ingedeeld in groep 3 der belaste personen, hetgeen met zich brengt, dat bij recht behoudt op het vierde deel van zijn pensioen CARTAGENA. Dinsdagmiddag (plaatseljke tijd) is Prins Bernhard, na een vlucht van acht uur uit Vera Cruz, aangekomen in Cartagena in Noord Columbia. Tijdens dc tocht telegrafeerde de prins naar koningin Juliana en ook naar het ANP met het verzoek zijn groeten aan het vaderland over te brengen. Op het vliegveld van Cartagena werd de prins het militair saluut ge bracht. Daarop maakte hij een rij toer door dc stad en omgeving, waarbij hij overal door de bevolking werd toegejuicht. Vanmorgen zou Prins Bernhard doorreizen naar de Columbiaanse hoofdstad Bogota. Cadiz wordt eerste-rangs marinebasis voor Amerika NEW YORK. -— Amerika en Span je hebben besloten drie groto en verscheidene kleinere luchtmachtba sis in Spanje aan tc leggen en Cadiz te maken tot een eerste-rangsmarine- basis. Beide landen zouden voorts hebben besloten de havenfaciliteiten van Cartagena, aan de Middellandse Zee, uit te breiden. Amerikanen onderschep pen Sow jet-vliegtuig TOKIO. Twee Amerikaanse „Thunderjets" hebben Dinsdagoch tend een Sowjet-vliegtuig boven Ne- moero in het Oosten van Hokkaido onderschept. Koningin Elisabeth droeg de japon die eens door koningin Victoria werd gedragen, toen zij voor het eerst in haar leven de Troonrede uitsprak. Twee pages in Middel eeuws casfuum dragen de sleep van het rijkbewerkte kleed,, ter wijl de koningin begeleid door haar echtgenoot naar de troon schrijdt- LONDEN. Voor het eerst in deze eeuw heeft een koningin het Britse parlement geopend. In sen korte troonrede verklaarde konin gin Elizabeth Dinsdag, dat de rege ring wetsontwerpen zal indienen ter reorganisatie van dc kolen- cn staalindustrie en van het vervoer, welke tijdens het Labour bewind werden genationaliseerd Een ander punt in de rede was de verzeke ring. dat Engeland zal streven naar de versterking van de Europese eenheid en nauw zal samenwerken met de landen van West-Europa De Britse regering heeft echter op sloten, aldus heet het verder in de troonrede, de samenwerking binnen het Britse gemenebest en het kolo niale rijk steeds hechter te maken, omdat deze samenwerking de „hoek steen van de Britse politiek" moet zijn. De jonge koningin droeg een ja- ion, die eens door koningin Vic- aria werd gedragen. ER is geert reden, zeer verheugd te zijn over de zege van gene* raai Eisenhower bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. De po litiek van de V.S. is hierdoor in eert kritiek stadium van de wereldgeschie denis tot een onzekere factor gewor den; en vooral Europa heeft alle aan leiding zich af te vragen, wat het in de komende tijd van Amerika heeft te verwachten. De overwinning van Ike is veel groter cn definitiever, dan algemeen was verwacht. De iaatste dagen voor de verkiezingen neigde men in en bui ten de V.S. steeds meer naar de op vatting, dat het een nek aan nek-race zou worden, met Stevenson waar schijnlijk in de gunstigste positie. Het is echter geheel anders gelopen. Aan genomen kan nu wel worden dat Eisenhower bij zijn aanwijzing als candidaat de overweldigende meer derheid van het Amerikaanse volk achter zich had. Sindsdien is zijn ster wel enigermate verbleekt; maar de opvatting, dat het tijd was voor ver andering, heeft toch bij de grote meerderheid van de kiezers de over hand gehouden. De toekomst hangt vooral af van de vraag, in hoeverre Eisenhower zich in zijn ambtsuitoefening zal weten los te maken van de reactionnaire mach ten, die hij op de partij-conventie te Chicago had verslagen, maar waarte gen hij naderhand zo'n weinig vast besloten houding heeft aangenomen. De kwaal van Eisenhowei is zeker niet zijn gebrek aan goede wil; zij is veeleer, dat hij politiek onervaren is en in zijn onzekerheid kans loopt, het slachtoifer te worden van machten en strevingen, die hij niet doorziet. WIJ zeiden: de wens tot veran dering heeft de overhand ge houden. Er zijn ongetwijfeld tal van kiezers geweest, die hun stem niet op Eisenhower hebben uitge bracht uit liefde voor de republikein se partij maar omdat ze het gezond vonden, dat de macht nu ook een* in andere handen kwam. Dat dit geen fantasie is, blijkt uit het grote aantal gevallen, waarin op de stembiljetten Eisenhower was ingevuld naast de mocrat! *che afgevaardigden voor Se naat en Huis van Afgevaardigden. Op het ogenblik dat wij dit cchrijven, heeft het ook alle schijn, dat Eisenho wer een in meerderheid democratisch Huis van Afgevaardigden naast zich krijgt. Overigens wordt de betekenis van dit feit weer verkleind, doordat de democratische afgevaardigden uit het Zuiden'zich nu juist niet door een ontembare vooruitstrevendheid plegen te onderscheiden. Er blijft daarom helaas alle reden om te gewagen van een terugplag in de Amerikaanse politiek. De lijn van Roosevelt, die door Truman zo onver wacht krachtig is doorgetrokken, lijkt verbroken. De kern van de verande ring. die zich na de grote cri*ïs van 193(1 en daarna in de V.S. heeft vol trokken, ligt in de opvatting dat het particulicte belang in vele opzichten ondergeschikt is aan het algemeen belang. De vakverenigingen hebben zich zeer kunnen ontplooien, de soci ale wetgeving is sterk uitgebouwd, de boeren kregen garantieprijzen, de regering te Washington bevorderde zoveel mogelijk de aanleg van water krachtcentrales, hetgeen wel in het belang was'van de afnemeis maar niet van de aandeelhouders van vele electriciteitsmaatschappijen. w DE vraag is nu maar, wat Eisen hower gaal doen. Zal hij een einde maken aan het begin van een socialer en economischer exploi tatie van Amerika's natuurlijke rijk dommen? Of zal hij het roer omgooi en en de „free enterprise"' weer tot de hoogste wijsheid pogen te ma ken? Er zijn in zijn partij sterke krachten, die liet die richting uit wensen te sturen. Intussen is het nog te vroeg om hiervan iets te kunnen zeggen. Veel zal afhangen van de be kwaamheden en de gezindheid van de mensen, waarmee de nieuwe presi dent zich gaat omringen. Wanneer hij de moed heeft, zijn ministers te kie zen uit die republikeinse groep, die zozeer voor zijn aanwijzing als can didaat heeft geijverd, is er dadelijk nog geen reden voor al te grote vrees. Hij zal dan echter wel een andere houding moeten innemen dan tijdens de verkiezingscampagne, toen zijn ge mis aan eeu duidelijk standpunt jegens reactionnairen als de Senato ren Jenner en MacCarlhy zoveel ont stemming en teleurstelling heeft ge wekt. hellicht, dat ook de onbehaaglijk ere verder pag. Hospitaalkerkschip gaat weer naar zee AMSTEL^ AM. Het hospi taalkerkschip „De Hoop" is Dins dagmiddag uit Amsterdam naar IJmuiden vertrokken. Bij gunstig weer zal het schip vandaag naar de Noordzee opstornen en gedu rende twee maanden ligplaats ne men in de Franse vissershaven Dieppe. De Octoberreis van het hospitaalkerkschip kon geen door gang vinden wegens de schade, die het schip in een Septemberstorm op de Noordzee had opgelopen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1