HET ROTTERDAMSCH PAROOL Republikeinse meerderheid in Senaat en Huis Panamees schip gestrand bij Hoek van Holland IHH Handige campagne leidde tot grote winsten Moordenaars van Canaris in München vrijgesproken Im Faustus99 kon Waterweg niet binnen door storm RAMCKE Co Hogere boete geëist tegen speelclubbestuurders Eisenhower sprak tot Franse volk Nederlands elftal voor Huil Twee zendelingen in N.-Guinea vermoord Nieuwe behandeling van proces door Westduitse Hoge Raad ivaarschijrilijk Duitser diende onder valse naam bij RAF Vijfjarig kind bij brand omgekomen Opnieuw toenemende wind Voorzitter wil Hoge Raad laten oordelen over strafbaarheid Schepen in nood door de storm Prins Bernhard in Bogota Mexicanen bestellen Nederlandse carillons 12e Jaargang, no. 262 Red, en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 693U0 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Donderdag 6 November 1953 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgir» 398644 Baakter: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf CE!;astiiiaL«iamiL^iaitiiriiHfir>)ia^iRQHaEnBCikie|iisinuonii WASHINGTON.' Kort na- de proclamatie van zijn overwinning heeft Eisenhower zich via de radio tot het Franse volk gericht. Hij wees in zijn boodschap op de oude vriendschap die er tussen Frankrijk cn de Ver. Staten heeft bestaan, een vriendschap, die hij onder meer van nabij'leerde waarderen, gedu rende zijn verblijf als opperbevel hebber der geallieerde strijdkrach ten in Europa, Pinay, de Franse minister-presi dent antwoordde hierop: „De bood schap van generaal Eisenhower heeft diepe indruk gemaakt op het Franse volk." De premier verwacht te voortgezette nauwe betrekkingen tussen Amerika en Frankrijk, wan neer ;,de bevrijder van Europa" het heft in handen zou nemen in de Ver. Staten. DEN HAAG. Het Nederlands elftal, dat Zaterdag 15 November te Huil tegen Engeland (amateurs! speelt, is als volgt samengesteld: Doet Landman (Sparta); achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vi tesse); midden: Wiertz (DWS), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (aanv. KCH); voor: v. d. Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Willem H), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heereuveen). Reserves: Hagenaars (Volewijc- kers). Oden thai (Haarlem), Kuypers (Volewijckers). en Clavan (ADO). Uit deze opstelling mag dus blij- .ken, dat de K.C. de reis naar Huil volledig voor haar rekening neemt en de volslagen duisternis niet vreest. Zij heeft zich de moeite niet getroost om de Zondag .te gebrui- .ken voor het bekijken van andere spelers. Lenstra blijft gevangen op de buitenlijn.' Lugtharten- Albers vond men blijkbaar voldoende. -De enige wijziging in het elftal sinds Deurne is de opstelling van Land man op de plaats van Piet Kraak. Dat kon na. de blessure van de' Umuidenaar niet anders,-Het hand haven van dit elftal kan./Om twee ërlei reden niet geschieden. Men "-kah 'vah de gedachte-Zijii uitgegaani dat het op dit moment niet moge lijk is een beter elftal samen te stel len; dit klinkt dan erg triest. Men kan ook een reden tot handhaving hebben gevonden in de. proef wed strijd van gisteren tegen Saar- brücken; deze motivering is des noods nog triester. Alleen wanneer Huil een „Huddersfield"wordt, mo gen wij moed hebben op een wijzi ging in. de starre koers van de NEW YORK. De Republikeinen hebben bij de verkiezin gen in Amerika een volkomen overwinning behaald. Niet al leen werd met grote meerderheid van stemmen, hun candidaat Eisenhower als president gekozen,, doch ook wisten zij zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de absolute meerderheid te krijgen. In de Senaat wisten de Republikeinen 49 zetels te behalen, juist het aantal wanneer men de door slaggevende stem van.de voorzitter vice-president Nixon niet meerekent dat een absolute meerderheid geeft. In het Huis van Afgevaardigden zullen zij waarschijnlijk 224 van de 435 zetels bezetten. Hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, is wel gebleken, dat Eisenhower het "botste aantal stemmen kreeg dat ooit op een candidaat voor net presidentschap" werd uitgebracht. vangenen? Concessies zonder her nieuwde Russische eisen inzake er kenning van de communistische Chinese regering lijken niet waar schijnlijk en juist op dit punt toon den de republikeinen zich herhaal delijk het onverzoenlijks!. De kwestie-Korea, die een zo be langrijke factor in de verkiezings strijd werd, beheerst thans de As- semblée der V.N., doch hetvalt moeilijk aan te nemen, dat de dis cussies^ in de politieke commissie werkelijke voortgang kunnen heb ben, zolang de Amerikaanse dele gatie niet in staat is een lijn te volgen, welke, door de nieuwe re gering zal worden voortgezet. Men verwacht daarom, dat spoedig een vertrouwensman van Eisenhower aap de Amerikaanse delegatie zal wórden toegevoegd, die voeling zal opnemen met de in Korea strijden de landen. Men vraagt zich in de kringen -dér. V.N. tevens af, of de' sterke plaats, die. de Taft-vleugel in Se naat en Huis van. Afgevaardigden ■gaat-innemen, niet over het alge méén een nieuwe toestand van on zekerheden zal scheppen ten aan- -üen van -de Amerikaanse buiten landse politiek. Was de in de ver kiezingscampagne gedane -belofte tot .ondersteuning- der bevrijdingsbewe gingen in de Russische satellietlan-; den een propaganda-stunt zonder meer of een werkelijk programma-, punt? Indien het laatste het geval; 'Zie verder pn§.3 Onze correspondent te 'Nero Yorfc seint.* De zege van Eisenhower geldt on getwijfeld vèel .meer de persoon van de generaal dan Eisenhower de re publikein, maar daarmede is de doorslaggevende overwinning in haar geheel «iet verklaard. De Zui delijke staten bijvoorbeeld zijn vooral overstag gegaan door het straffe democratische programma punt betreffende de gelijke burger rechten, op het punt waarvan Ste venson elke concessie afwees. Achteraf bekeken heeft de leiding der republikeinse, campagne een juist inzicht getoond, toen zij Eisenhower in verschillende delen van het land verschillende troeven liet uitspelen: in het Midden-Westen het isolatio nisme, in het Noord-Oosten de in ternationale politiek, in hét Westen' de strijd tegen de bureaucratie, in. de agrarische gebieden beloften voor een verder opvoeren van de steun aan de landbouw, terwijl voor het gehele land de kwestie-Korea, bet; uitzicht op- een verandering inde belasting- en prijzen-politiek en .de- strijd tegen de corruptie een rol' speelden. ONBEHAGEN IN V.N, Terwijl de Amerikaanse pers vrij wel eenstemmig de overwinnings roes deelt, heerst in de kringen der. VJN". een vaag gevoel van onbe haaglijkheid. Alleen in de Arabisch- Aziatischc kringen schijnt men de hoop te koesten. dat de nieuwe regering het accent naar het Nabije en Verre Oosten zal verleggen. De rest van de vrije wereld weet niet goed wat men denken moet van Eisenhower's reis naar Korea, die nu als vaststaand wordt aangekon digd. Beoogt Ike een doortastender militair optreden eventueel met in schakeling van. de troepen van For mosa, of het verkrijgen vatt een snellere wapenstilstand door con- cessies in de kwestie der krijgsge- j CURASAO fieeftAeyenwoordig zijn êigen. scheepswerven. Zij' mogen misschien, volgens Ne derlandse begrippen, eest mid delgroot bedrijf vormen 1200 man personeel, waarvan 150 Ne derlanders voor West-Indië zijn zij van behoorlijke beteke- 'nis. Zij zijn gesticht door de N.V. Gebroeders Nèderhorst, die vóór de oorlog- na ar Curagao kwam om er een zusteronderne ming van haar Nederlandse on derneming op ie richten. Annex aan de werven is er ook een metaalpletterij. De werven bie den een goede service vooral voor de vele tankschepen, die Curagao aandoen, omdat daar belangrijke olie-raffinaderijen zijn. Op de voorgrond op de luchtfoto de werven, rechts ach ter het Schottegat met de aan legsteigers van de Curagaose Petroleum Industrie-Maatschap pij- Links in het midden Ligt de „Willemstad" voor de loodsen van de KJV.S.M. in de Anna- baat. irailillllKiiliBlillM DEN HAAG. De zendelingen Erikson èh Tritt, dié sinds enige tijd werden vermist ia Nieuw Gui nea. blijken vermoord te zijri. Hup lijken werden aangetroffen nabij kampong Maopeas, in. het district Aif at,, onderaf deling: Ajamoera (West Nieuw Guinea). Béide zendelingen hadden, buiten medeweten van de 'autoriteiten, een tocht ondernemer, door een streek die nog niet onder rechtstreeks bestuur is gebracht. In middels 'zijn de namen der vijf ver moedclijba daders 'bekend. Het onderzoek is nog gaande. (Van onze correspondent) BONN. De strafkamer van de Münchense rechtbank heeft gisteravond de voormalige SS-rechler dr Thorbeck en de openbare aanklager Huppen- kothen vrijgesproken. Het O.M. had tegen hen fesp. tien en twaalf jaar tuchthuis gevraagd wegens medeplichtigheid aan de moord op admiraal Canaris en een aantal verzetsfiguren. doodstraf. „Dat de. plannen van de destijds aangeklaagden volgens de wetgeviiig van 1945 hoog- en landverraad opleverden, kan niet" betwijfeld worden." Gistermiddag* hadden beide ver dachten om hun vrijspraak ver zocht.. Huppenkothen verklaarde, dat hij er niet aan dacht, nu nog alles goed te keuren wat ander het nationaal-socialisme gebeurd was. „Maar ik behoorde tot dege nen, die de nationalistische staat naar beste krachten hebben ge diend en voor wie in 1945 de we reld ineenstortte." Van het ver wijt, dat hij een zware strafrech telijke schuld op zich geladen zou hebben, wilde Huppenkothen ech ter-niet weten. Thorbeck zei met nadruk, dat h(j nog vandaag ieder door hem als SS-reehter geveld vonnis voor zijn rekening kon nemen. „Ikheo nooit geloofd, dat men mij ooit van mijn rechterlijk optreden een strafrechtelijk verwijt zou maken." Deze uitspraak van de Mün- chense rechtbank bevestigt de uit spraak, die al eerder door een an dere kamér van dit college werd gedaan, maar die door de West duitse Hoge Raad, het „Bundes- gerichtshof", werd vernietigd. Her. is aan te nemen dat het Openbaar Ministerie nu opnieuw bij het Bundesgerichtshof in cassatie zal gaan of revisie zal aanvragen. Onder leiding van Thorbeck en Huppenkothen werd in April 1945 in het concentratiekamp Flossen- burg het procés gevoerd,, .waarbij tenslotte Canaris en de zijnen ter dood werden veroordeeld;: De voorzitter gaf een uitvoerigc- motivering van het vonnis. Naar zijn mening hadden degenen, die nu terecht stonden, indertijd en onder de toenmaals heersende om standigheden inderdaad niet hoe ven te twijfelen aan de bevoegd heid van het „Standgericht",waar aan zij medewerkten,- Bovendien was niet het-bewijs geleverd, dat het een soort schijnproces geweest was. Evenmin was bewezen, dat gezondigd was tegen formele voorschriften. Ten slotte hadden Huppenkothen en Thorbeck in derdaad kunnen geloven, dat het materiaal, dat. in het dossier-Ca- naris was opgestapeld, voldoende was voor het uitspreken van. de DUBLIN. Leo Dalderup, een ontsnapte Duitse krijgsgevangene, heeft onthuld, dat hij drie-jaar on der valse naam bjj de H.A.F. ..is ge weest en op deze wijze geheime ge gevens over de radarinstallaties van de Britse defensie, té weten js geko men. Zijn verklaring is door het Britse - ministerie van Luchtvaart bevestigd. Dalderup, die thans onder een aangenomen naam in de omgeving van Dublinwoont, zeide, dat hxj deze mededeling had gedaan, om te laten ^ien hoe spionnen en .sabo teurs. de defensie-autoriteiten óm de tuin kunnen leiden. In 1944 kwam hij als krijgsgéVan- gene in Engeland aan. Na zijh ont snapping ;.uit een krijgsgevangenen kamp in Staffordshire diende hij bij 13 verschillende stations van de R.A.F., waaronder éen radarpost aan de ZuidkuSt van Engeland: „Ik bén vee] te weten gekomen over de opslagplaatsen voor atoom- bommen en over dé Britse ën de Amerikaanse luchtstrijdkrachten," zo verklaarde hij. HOEK VAN HOLLAND. Vanmorgen vroeg kort voor half vijf is het Panamese stoomschip „Faustus" bij hoge zee en een stormachtige wind uit het Noordwesten benoorden de Naorderpier te Hoek van Holland op het strand terecht gekomen. De „Faustus", die ongeveer 8000 ton meet en een bemanning van 60 koppen telt, probeerde vannacht voor de monding van de Nieuwe Waterweg te komen. Door de sterke wind, die hij vlagen een snelheid had van veertig mijl, was het schip echter niet meer te hou den. De opvarenden gaven te kennen niet van plan te zyn hun juist in de branding liggenö vaartuig (je verlaten Men verwacht echter dat het er. Sfeer"van zal"kómen, diarde positie van het Schip steeds slechter wordt. Zware zeeën slaan over de „Faustus" heen en de machinekamer is al vol water gelopen. Nog geen half uur nadat, hét be richt van de stranding in Hoek van Holland bekend was geworden, was de reddingboot „President Jan Leis" hL in zee om te proberen hulp të verlenen. Ook de sleepboot „Blan kenburg" van L. Smit en Co. voer uit om assistentie te verlenen, maar bleek te zwak om iets te kunnen uitrichten. Men. zal het hoge tij van hedenavond 5 uur moeten afwachten om een poging tot vlotbrengen te kunnen ondernemen. De „Faustus", die met een lading kolen op. weg was van Newport News (Amerika) naar Rotterdam en geen loods aan boord had de loodsdïenst te Hoek van Holland, was sinds 4 uur vanmorgen in ver band met het ruwe weer gestaakt zit dwars op het strand juist op de plek voor de consumptietenten. Voor schipper Seters van de Presi dent Jan Leis" is dat gunstig. Vanmorgen om half acht keerde de reddingboot in de Berghaven te Hoek van Holland, terug met aan boord de Griekse tweede stuurman van de „Faustus". die, zich naar de wal liet brengen om de rederij te Londen telefonisch van de stran- ding op de hoogte te brengen. La ter werd de Griekse stuurman weer naar de ..Faustus" teruggebracht, ^bracht." s3""ian* Bramen* ER is veel ontsteltenis en veront waardiging over de karzenpa- rade van de voormalige S.S. te Verden en over. de grote mond, die lieden van bet slag Ramcke en BCes- seiring de laatste tijd opzetten. Men vraagt: wat is er aan de hand in Duitsland? Gaat het daar weer dezelf de kant uit ais twintig jaar geleden? Het hele Westen vertoont tekenen van onbehaaglijkheid; een formeel gehuil klinkt echter op uit Oost-Europa en vooral Oosi-DuitsJand. Zie je wel! roepen daar de partijfunctionarissen en de kranten, zie je wel, "het loopt mis in de Bondsrepubliek. Adenauer wordt gebrandmerkt ais de man, dia de nazi-activiteit bevordert; en ds Westelijke geallieerden krijgen te boren, dat ze wel doen, alsof ze deze ontwikkeling onprettig vinden, maar haar in werkelijkheid meer in de hand werken dan bestrijden. Nu mag bij een beoordeling van de dingen, die zich in West-Dultslandl afspelen, nimmer uit het oog worden verloren, dat de Hitler-Iegers wel ver slagen zijn en het nazi-bewind wel vernietigd Is, maar dat de geestesge steldheid van het nationaal-sorialismo daarmee nog niet is verdwenen. Er zijn ondanks de catastrofe Duitsers genoeg overgebleven, die niets hebben geleerd en voor wie de Hitler-periode nog altijd het toppunt van heerlijlc- heid blijft. Dat tot hen vooral dege nen behoren, die uit een of andere hoge functie in dat tijdperk zijn ge tuimeld in een heel wat bescheidener burgerlijk bestaan, ligt voor de hand. Het betreft bier uiteraard lieden, die meer heil zien in de gewelddadigheid dan in de sereniteit; die bij het woord heldenmoed eerder denken aan de wapenhandel dan aan onkreukbaar heid en standvastigheid, welke niet zwichten voor de zwaarste bedreiging. Eigenlijk is die club van voormalige geuniformden in hun goedkope col bertjes maar een armzalig stelletje. Dat deze gevallen grootheden zo luid schreeuwen komt waarlijk niet, om dat Adenauer ze zo verwent. VINDT men dit type Duitsers niet meer ba de Oostelijke zone? Natuurlijk zijn ze daar; tnaar ze geven er geen kik. Dat komt heus niet alleen, omdat het geven van kik ken achter het ijzeren gordijn een wat ongezonde bezigheid is; het komt vooral door,-de grote welwillendheid en voortvarendheid, waarmee ze ple gen te worden opgenomen in de z.g. volkspolitie. Alle gevluchte leden van Bergingsbedrijf gingen mee naar buiten om de positie van het schip i deze volkspolitie doen hetzelfde ver- op te nemen. De „Faustus" zit op 1 500 m uit de kust en met het ach terschip op ongeveer 150 meter van de Noorderpier verwijderd. Van berging wilde de kapitein echter niets weten. Hoewel alle luiken zijn ingeslagen werd de toestand aan boord „nog goed" genoemd. "Vol gens de schipper van de redding boot loopt de „Faustus" langzaam vol water, is de ketel kapot en de radio defect. De tweede stuurman van de „Faustus" vertelde, dat de „Faus tus" al eens eerder in gevaar heeft verkeerd. In de Grote Oceaan is men in een typhoon terecht geko men, waarbij de masten overboord ging en ernstige schade aan dek werd veroorzaakt. Men heeft het schip toen weten te behouden. -Een lachende Eisenhower dankt met zijn vrouw Mamie voor het applaus dat hem van zijn mede werkers ten deel viel toen in het Republikeinse hoofdkwartier, het Commoóorehotel te New York, bekend werd dat zijn verkiezing tot 34ste president van Amerika een feit was. In zijn linkerhand zwaait Eisenhower het geluk- wenstelegram, dat zijn tegenstan der, Adlai Stevens on hem toe zond. Twee experts van Van den Tak's BREDA. Bij éen brand, die Woensdagmorgen uitbrak in *n Iand- bouwschuur alhier is het vijfjarig jongetje Hansje Evers omgekomen. Het kind, dat zelf ook in Breda- woon de, logeerde bij zijn grootouders, het echtpaar Van Gorp, omdat de moeder in het ziekenhuis was opgenomen. Een tante ontdekte de brand.' Zij hoorde het kind nog om hulp roepen, doch zü noch de buren konden van wege de verstikkende rook en de vuurgloed de kleine naderen. De niet verzekerde schuur brandde geheel uit, terwijl bovendien nog een koe in de vlammen omkwam. Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met nu en- dan regen en later ook enkele op klaringen, Weinig ver andering in tempera tuur. Tijdelijk krach tige tot harde en langs de kustwellicht stormachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West, 1 Nov. Zon op 7 u 46 z. onder 17 u; 1 min.; Maan op 21 u 16 m on der 13 u 28 m. HET WEER VAN VANMORGEN 1 WJR Max.temp. Neersl. Station Weer Wind ra/s Gisteren in 24 Oslo Zw. bew. N.N.0.2 - 3 C .0 mm Stockholm Mist Z.2 -1 8 KopenhagenRegen Z.W.6 6 10 Lo.nden Licht bew. W. 6 9 0.4 Amsterdam Regenbui N.W. 16 8 2 Brussel Zw.bew. W.-7 9 0 Parijs Half bew. W.7 .10 .0 Bordeaux Mist - N.N.W.5 3 5 Nice Half bew. N.W. 5 6 0 Warschau Geh. bew. Z.Z.W.4 6 1 Berlijn Regén Z.W. 4 8 5 Frankfort Geh. bew, Z.W. 10 9 0.2 München Geh; bew. W.8 10 '0 Zürich Geh. bew. Z.W.3 9 0 Wenen zw.bew. O.Z.O. 5 -. 1 0 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De strijd tussen de overheid en de roulettespelers ts Woensdag voortgezet in de zitting van het Gerechtshof. De voorzitter en. de secretaris van de voormalige amusementsvereniging „Eureka" stonden er in hoger beroep terécht van -een vonnis van één maand voorwaardelijk. Zy hoorden de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven, echter een ho gere straf eisen: één maand voorwaardelijk en duizend gulden boete, subs, twee maanden hechtenis wegens het deelnemen aan een vereniging^ die als bedrijf opzettelijk gelegenheid gaf tot. het spelen van roulette. Nadien hebben ook vier croupiers en drie technische spelleiders van „Eureka" in de verdachtenbank gestaan, die allen waren vrijgesproken door de recht bank, Tegen de croupiers werd twee weken voorwaardelijk geëist en een boete van 50, tegen de spelleiders een maand voorwaardelijk en 1000 boete. „Dit is een principiële zaak. Ik j Voorz.: „Ja, u zou het zo kunnen heb aan de leden gevraagd mijn noemen." zaak op een eerlijke manier tot! Pres.: „Nu ja, ik vraag het maar aan de Hoge Raad te brengen", ant- Ik vind het heel interessant." «.-nni-Hrïtv i,nnr?ittor rfe tfj-inrirrp Tof»n <rit1or het OVP.V het kat oordde de voorzitter, de 37-jarige planter P. H,. T. op een vraag van de president; jhr mr P. J. H. M van der Does de Willebois. Pres.: „Vindt u het hazardspel dan zo nuttig?" Voorz.: „Ik wil uitzoeken of bet strafbaar is. zoals wjj het deden." Pres.; „Het gaat om de speelclub „Eureka", is 't niet?" Voorz.; „Om de vereniging „Eure ka." Prés.: „U speelde toch roulette in de vereniging?" Voorz.: „Voor 99 procent.", Pres.: „Dan is dé naam speelclub ook goed." De heer T. deelde verder mede, dat hij als -voorzitter van „Eureka" geensalaris ontving. Hii woont in Den Haag en kreeg slechte reisgeld vergoed. Hij speelde bijna nooit mee. Pres.: U kwam uit idealisme voor het spel elke dag naar Amsterdam?" Toen ging het over het kansspel. De voorzitter en de secretaris, de 63-jarige agent >n olie E. F- H. V. gaven toe, dat het een kansspel is. Maar voorzitter T. zei nog: „Er is een methode om altijd te winnen." Pres.: „Paste u die toe?" Voorz.: „Nee, ik heb er te weinig geduld voor" De strijd ging varvolgens over het woord „bedrijf" uit de dagvaar ding. „Het was geen bedrijf", zei de voorzitter. „Want wij streefden geen economisch doel na, „Dat hoeft ook helemaal niet. heeft de Hoge Raad uitgemaakt", antwoordde de presi dent, „Als wij aan het hazardspel voor goed een einde willen maken, moe ten wü anders doen dan nu. Ik eis dezelfde voorwaardelijke gevange nisstraf maar een hoge geldboete tegen elk der verdachten," en ver nietiging van de inbeslag genomen spelattributen". requireerde de pro cureur-generaal. Uitspraak 19 November. RADIO SCHEVENINGEN. De storm van de afgelopen nacht heeft diverse schepen in moeilijkheden Rotterdam bestemde Turkse stoom- i schip „Bakte" heeft vanmorgen tij- dens zwaar weer schade aan de stuurinrichting gekregen en is 3 mijl N.V. van Schiermonnikoog ge strand. De kapitein verzocht drin gend om assistentie. De sleepboot „Holland" van Doeksen is van Ter schelling uitgevaren. Ook de Duitse sleepboot „Secfalke" is naar de „Bakir" onderweg. De reddingboot Prins Hendrik is vanmorgen van Den Helder uitge varen om assistentie te verlenen ten westen van de Haaksgronden v ill rte -'i met gebroken roer hulpeloos rond drijft. De Belgische treiler O 331 heeft vanmorgen vroeg gemeld, dat on geveer 65 mijl ten Noord-Oosten van het lichtschip „SmithsknoH" (aan de Engelse Oostkust) een man over boord geslagen. Aan de schepen in de omgeving is ver zocht naar de vermiste uit te zien. BOGOTA. Prins Bernhard is Woensdag* per vliegtuig hier aange komen. Hij werd verwelkomd door de minister van Buitenlandse Zaken van Columbia, de hoor Uribe. Later bracht hij een bezoek aan de presi dent Arbelaez. Woensdagavond woon de de Prins een galabal bü, dat te zij ner ere werd gegeven. DEN HAAG. Een Nederlandse klokkengieterij heeft op de Neder landse tentoonstelling in de stad Mexico een beiaard geëxposeerd, be stemd voor Amerika, Dit carillon heeft dermate de aandacht getrok ken, dat de exposerende firma reeds orders voor levering van vijf caril lons heeft ontvangen, De belangstel ling voor Nederlandse carillons in de Nieuwe Wereld is zo groot, dat de klokkengieterij vóór het sluiten der expositie nog verschillende opdrach ten verwacht. - haal: de leiding zit van hoog tot laag rol officieren uit de oude school, uit het leger en uit de S.S, En ze zeggen er bü: wij zouden de vroegere nazi's in de lagere rangen ook niet graag de kost willen geven. Nn weten wij wel, dat men in Oost-Europa alles wat een soldaten-uniform of iets soortgelijks draagt „vredestichter" pleegt te noe men, maar men moet ons niet kwalijk nemen, dat wij dan toch maar liever te maken hebben met jammerende bakkers, slagers of werklozen, die iets heel belangrijks waien in Hitlers da gen, dan met zwaargewapende vrede stichters, die alleen tnaar van „Fiih- rer" hebben gewisseld. En daarmee komt aan de orde de vraag, in hoeverre {gelijk men hier en daar nu hoort) dat nazi-gedoe toch een waarschuwing inhoudt tegen de j Duitse deelneming aan de Europese verdediging. Laat men er zich van bewust zijn, dat er drie mogelijkhe den zijn: a) Duitsland blijft ontwa pend en daarmee een luchtledig m het Westelijk verdedigingsstelsel; b) Duitsland krijgt een eigen leger (het geen Rusland reeds heeft aangebo den) c) Duitsland draagt, gelijkbe rechtigd, bij aan een Europees leger. DE eerste oplossing is niet vol te te houden, niet alleen omdat alle inspanning voor en kosten van de verdediging der Westelijke landen hierdoor een groot deel van hun effect zouden verliezen maar ook, omdat het zou neerkomen op een voortdurende achterstelling van de Bondsrepubliek- De tweede oplossing in onaanvaardbaar, omdat zij past in het Russische plan tot neutralisering en zou leiden tot vereniging van Oost en West met inrichting van het geheel naar Oost-Duits model en met alle schone kansen voor thans de laan uit gestuurde medeplichtigen aan Hit- Iers oorlog. En dan blijft toch alleen de derde oplossing: deelneming van West- Duitsland aan de Europese Defensie- gemeenschap, rr.at zeggingschap van alle landen over hen die er ai of niet dee] van mogen uitmaken. Dam. en ook alleen dan. bestaat er een rede lijke mogelijkheid,te breken met de oude geest en mei degenen, die deze geest vertegenwoordigen: de groot- sprakige generaals, de blind gehoor zamende S.S.-ers, de handlangers en" uitvoerders van de despóót. Wie een betere mogelijkheid ziet, zegge het. Ons lijkt elk ander risico groter dan dit. Aantal radio-luisteraars groeit nog steeds DEN HAAG. Het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen in Ne derland bedroeg op 1 November 1.710.815 tegen 1.702.771 op 1 October. Op 1 October waren er 484,920. aan-, geslotenen op het rijksradiodistribu- tienet tegen 483.133 op 1 September.:

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1