San Francisco brandt weer in de Passage SCHIE-DAM-CENTRUM KANTTEKENINGEN „Faustus" gezonken in vaargeul Waterweg Grootste deel van gelden voor vacantieweek AGENDA 2 VRAGEN OVER DE KERMIS Ook hei podium in de Plantage wordt uit baten van 'Attractie-centrum betaald Schiedam kreeg er eer nieuw zaaltje tij En weer worden we geboeid door romantiek en humbug DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Een historische vondst? l'|5§ Opening van DWS- sportveld i5jaar garantie. Zaterdag 8 November 1952 Over het AttracUecentrum tijdens de Vacantieweek meende ook dit Jaar weer de heer Th. J. L., v, d. Berg vragen te moeten richten tot het College van B. en IV. In de eerste plaats wilde dit raadslid weten of de burge meester als hooid win de politie mededeling zou kunnen doen over het aantal politierapporten, dat uitgebracht is over ongeregeldheden, die zou den hebben, plaats gevonden in het Broersveld, op de Hoogstraat, op de Broersvest en in. de Plantage. Verder wilde de fractie-voorzitter van de CH\J weten, hyc.veel geld de burgerij aan de kermis besteedde en hoe groot de baten war«a, die het Attractlecentrum aan de Gemeente of de Schie damse Gemeenschap opleverde. Het antwoord hierop is thans door het gemeentebestuur gegeven. Allereerst wordt medegedeeld, dat de politie ook tijdens de Vaeantie- sek nifit afwees week nicA afweek van de regel ora dagelijks rapport wit te brengen aan de buargemeester. Ter aanvulling hiervan is door de commissaris v; ey Broersveld e.o. op de avond van de, eerste Vrijdag en Zaterdag van yfe Vacantieweek. Op grond, hiervan js Maandag 25 Augustus door do bur gemeester bepaald, dat van de ver gunning, om in het Broersveld ge durende de Vacantieweek muziek te maken, met ingang van die dag na s avonds 8 uur geen gebruik mocht worden gemaakt. Een betrouwbare schatting van de bedragen, die door de burgerij aan de vermakelijkheden zijn uitgege- is bezwaarlijk te maken, daar slechts twee exploitanten entrqe-bil- jetten verkochten aan de hand waar van de vermakelijkheidsbelasting is geheven. De overige exploitanten vielen onder de belasting, welke naar de oppervlakte wordt bere kend, zodat de door het publiek be stede bedragen aan de belastingad ministratie niet bekend zijn. Wel hmg op grond van incidentele tel lingen, door de R.E.T. op bus en tram in de avonduren verricht, aangeno men worden, dat ongeveer de helft van het publiek uit niet-Schiedam- mers bestond. De baten,' die de inrichtingen van vermaak aan de Gemeente hebben opgeleverd, bestaan uitsluitend uit de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting, die 31?g,58 heeft be dragen. De baten van de Schiedamse Gemeenschap bestaan uit de op brengst van de verpachting der standplaatsen, waarvan het nettobe drag bijna 35.000,— beliep. Hier van werd niet minder dan 19.000,— (Advertentie LM.) POTTSRP.D'JK 264 De bekende wielrenner Wïm de Ruiter heeft sedert enige tijd een café in «het Broersveld. Sinds gis teravond heeft hij" er ook nog een zaaltje bij. Het is een intieme ge legenheid gewerden, waar ruimte is voor ca. 150 personen. Er js een dans vloert je, "een niet al te klein toneel en er kan worden beschikt over een aparte keuken en een. garderobe. Verder is er ge zorgd voor een aankleding, die er zijn mag. Het zaaltje heeft een eigen ingang gekregen aan de zijde van de Baan. Papier-ophaaldienst begint weer Maandag zullen de ophalers er weer .op uittrekken om in het verband van de Gemeentelijke Papierophaaldienst huis aan huis aan ie bellen voor oud papier. Er wordt een beroep op de gehele burgerij gedaan om naar kunnen mee te werken aan het slagen van deze dienst, die men niet spoedig met teveel oud papier kan opschepen. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Gem., Grote kerk v.m. 10 uur ds. H. W, Hemmes; 3 uur dtr. L. J. Cazemler, 1 uur ds. 3" J. Buskes, Amsterdam. Onderwerp: Gebedsgene zing met medewerking van Harpe Da vids. Nieuwe kerk 10 uur ds. J, G. Jan sen. 5 uur ds. A, Hoffman. Weaterkerk 9 en 10.30 uur ds. J. D. Smids. Vredes- kerk 0 en 10.45 uur ds. A. Hoffman. Dopen. Jeugdkerk, Nieuwe Haven 135. 10 uur de heer P. Kloosterman. Ned, Prot. Bond. kerkgebouw West- vest, 10.30 uur ds. P. J. Barnouw. doop- hediening, Evang. Luth, Gemeente, kerk Lange Nieuwstraat. 10 uur ds. J. var» Leeuwen, oud-Katn. kerk. kerk Dans. 10 uur Hoogmis onder het Octaaf van de H WilJebrord, patroon van Neder land.'Chr. Gerei. Gemeente, kerk Wa- rai.üe, 10 en 5 uur, ds. C. W. Alberta, em. predikant te Vlaardingen. Ned. Herv. (Gerei.) Evangelisatie, gebouw TivoÜ, 10 uur en 4 uur ds. v. d. Wal, Polsbroek, Oud Geref. Geni., Jeugdheiï, L. Ha ven 97. 10 en 5 uur ds. F. Luytjes. Leger des HeUs, Legertaal. L Haven 2, 18 uur Hethngssamenkomst, 1630 uur Jeugdsamcnkomst. Gernt Verboonstraat 18.30 uur -Openiuchtsamenkomst 19.30 uur Verlossingssamenkomst. Evang, Gent. Kerkzaal, Broersvest 53, 10 en 7 uur de heer J. Segaar. Gerei- kerk Cart 31Kerk Westvesi 90. a uur. 3 uur en S uur C Vonk. Chr, Geref. Gem„ Volksgebouw Tuin- laan 50, 10 en 4 uur M- J. Middelkoop, Hersteld Apostolische Gem., Stadhou- derslaan, 9.30 en 4 uur dienst. Evangelisatie, gcb. Broersvest achter de molen, Iff uur eredienst, 4 30 uur Dienst des "Woocds. Kerk van Jezus Christus van oe Hei ligen. der Laatste Dagen. Lange Haven 53. S uur godsdienstoefening. Gem, Gods. „Pinkstergemeente geb- Astoxia, JKethelstraat 4b. 10 uur de beer L. Daniel Den HaBg Geref. kerk. Oosterkerk v.m. 10 uur ds G. Brinkman; n.itt. S uur ds- J. 3. van Wagenlt.gen, Plantagekerk v.m. 10 uur ds. W A. Krijger: nm. 5 mu besteed voor het vacantleweek-pro- gramma, dat ook dit jaar weer tal van. belangrijke manifestaties tegen een voor ieder bereikbare prijs bood. Verder moeten de bouwkosten van het grote podium in de Plantage nog worden bestreden uit dit fonds. Er is dit jaar een bedrag van 5500,— voor afgezonderd. Het resterende be drag van 7500,— komt ten slotte ten goede aan het gemeensehaps- werk voor het lopende jaar. Bovendien, zo schrijven B. en W, tenslotte, moet door de Schiedamse Gemeenschap worden gerekend op de aanslagen voor de omzetbelasting, die over 1952 èn de vorige jaren zul len worden opgelegd en waarmee nog enige duizenden guldens zijn ge moeid. Wat meo moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co., Groenelaan 127. Bellen hij ongeval: G.G en G.D Tuinlaan 89 Telefoon 69290. Toneel: 13 November, Passage-theater, 8 u: Kath. Kring. Ned Comedie met „The Cocktail-Party". Films: Passage, 2 en 8 uur, Za. en Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: San Fran cisco (14 jr.). Monopole, 2, 7, 9 uur, Za. en Zo. 3, 5, 7, 9 uur: De laatste storm loop. Bijeenkomsten: 9 November. Sportcomplex Oudedijk, 10 uur: Ingebruikne ming nieuwe veld door hand balver. D.W.S. 10 November, Irene, 8 uur: Volksuniversiteit. Vertoning van de film „Emiie Zola", Vijfkamp van Shell in het Sportfotidsenbad De zwemvereniging Shell organiseert op Zaterdag 23. November weer een knngvijfkamp m het Sportfondsenbad aan de B.K -Laan, De wedstrijden van gen 's avonds om zeven uur aan. Burgerlijke Stand Geboren: Ane. z. v. ET. Terlouw en W, P. v. d. Gaag: Hendrikus M., z. v. P. J. van Es en A. v. GerwenJohannes A., z. v. D, A. Leenders en J. Booister: Jacobs H., d. v. M. Adriaanse en J. H. van Doom. Overleden: E. Liebeek, 44 J.; C. M. Koomans, B5 j., weduwe van C. R. Ver maas; J. F. v. d. Bos, 80 j,; W. C, Snij ders, 82 j. f-T ET IS MOEILIJK van de duizenden films dig Hollywood heeft ge- spuid, meer vast te houden dan enkele titels en uiat flitsen, uiaar- van men de herkomst nauwelijks kan thuisbrengen. Maar van de film ..San Franciscodie wij zo heel ver weg in onze herinnering gezien wisten, bleef ons én de titel én het spel van enkele van die tnen zo gevierde filmsterren altijd nog bij. Er zijn heel toai jaren y oor bij pepaan. er was een oorlog en een tijd daarna die de techniek gelegenheid gaf zoveel te verbeteren, dat het beeld uit de dagen dat de geluidsfilm zich geleidelijk nog moest ont worstelen aan het kinderbed, meer en meer vervaagde. En meer en meer konden wij onszelf de vraag stellen of het geen valse mythe was geworden Vrijdagmiddag hebben wy in het Passage-theater de herinnering kun nen toetsen aan die oude werkelijk heid, die nog eenmaal op het doek verscheen er trouwens nog tot en met Donderdagmiddag zal verschij nen, Het moet ons van het hart: Weer, zelfs na al die jaren, heeft „San Francisco" ons gegrepen, zij het met zonder dat duidelijker dan toen het stramien werd opgemerkt waar op heel dat' verhaal uit de laatste da gen van 4e grote stad vóór de aard beving van 1908, werd geborduurd. Clark Gable, Jeanette MacDonald, Spencer Tracy, zij stonden op het toppunt van hun roem toen zij de ge schiedenis vertelden van de domi neesdochter die in de kroeg „Het Paradijs" verzeild raakt, waarvan de goddeloze Blackie Norton de baas is. Regisseur W. S. wm Dyke blijkt een man op de grens van twee (film-) werelden. Met alle afgesle ten middelen handhaaft hij enerzijds de traditie van ,.de draak", waarin koste wat kost flink moet worden geweend de Arme met het gouden hart, de rijke sluwerik, de bekeerde ongelovige, de tot beter inzicht ge komen geliefden terwijl we aan de andere kant worden geconfron teerd met de nieuwe richting in de filmdr&matiek, getuige de massabe weging en bet voorbijflitsen van ge zichten, spiegels van de menselijke ziel. Een van de zwakste kanten kon worden vermoed in de destijds zo suggestief weergegeven aardbeving met de daarop gevolgde brand. Tot eer van de makers moet worden ge zegd, dat ook dit deel van „San Fran cisco", zij het met een vriendelijk knikje in de richting van het jaar, waarin de film werd gemaakt, het nog uitstekend doet. Wie als wij die herinnering aan dgt „San Francisco" al zolang behoedt, verzuime niet de film nog eens te gaan zien. Wie er nog nooit was, zal er een brok filmhistorie in terug vinden die men. node mag verzui men, vooral omdat het wellicht voor het laatst is dat we er iets van kun nen zien. 2943 De „Vrijheid" be vindt zieb nog op acht mijl afstand van Ta- inoa, wanneer Rob plot seling een onderzeeboot naast zijn schip ziet op duiken. Is dat wéér dat vreemde vliegaekschip, waar tuj zulke onpret tige herinneringen aan heeft? Klaar nee. het is een heel ander schipi Daar gaat een luik open en wie staat daar? Yoto! Dat verwondert Rob trouwens ook weer niet zo erg, want reeds aan boord van het vhegdeK- schip had hij de indruk gekregen, dat Lupardi zijn plotselinge bevrij ding bad bewerkstelligd. Maar dat neemt niet weg, dat de gehele geschiedenis hem nog aitijd zo duister Is als de zwartste s'tormnacht. „Hallo kapitein," hoort hij Yoto roepen, „de professor zou graag even met u spreken! Kunt u hem aan boord ontvangen?"1 Nou, doorgaans treedt Lupardi anders op, wanneer hij met iemand een praatje wil houden...! Zo'n vriendelijk heid is zelfs Rob met gewend, maar als Lupardi aan boord wil komen is hy welkom. Koperen plaat sou gravure van De Ghein 1598zijn Woensdagmiddag kwam de heer J. H. Nauman uit de Voornse- straat naar het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat om er conser vator D. Schwagermann te vra gen of hij misschien nog iets had aan een oude koperen plaat, waar op kennelijk een kaart was gete kend. Het ding had bij hem vele jaren een plaatsje op zolder ge vonden. Een oproep die een tijd geleden in de krant had gestaan om oudheden, welke op Schiedam betrekking hadden, naar het mu seum te brengen, bracht hem op het idee om er eens mee naar de Hoogstraat te wandelen. In het museum was men er maar al te blij mee, want zeer waarschijnlijk is dat „ding" niet minder dan een originele burijn gravure, die Jacq. de Ghein m 1598 vervaardigde van de platte grond van Schiedam, Deze kaart kent alleen een oudere voorgan ger in de plattegrond van Van Deventer uit 1560. Waarschijnlijk is de koper-gra vure afkomstig uit de nalaten schap van de familie Van der Sloot, die vroeger een kruideniers zaak had asn het Oude Kerkhof. De heer Van der Sloot, schoon vader van 'de heer Nauman. heeft de plaa* waarschijnlijk gekocht op een veiling. Ds Ooms neemt beroep aan De vierde predikant bn de Geref Kerk In Schiedam, ds Ooms, heeft het beroep dat op hem werd uitgebracht, aangeno men. Tn verband met ziekte van mevr. Ooms zil de nieuwe vooraaneer niet on middellijk 7*jn intrede kunnen doen Waarschijnlijk wordt dit wel Maart 1953. Geslaagde zusters Op 6 November slaagden in het Ge- ieente-7iekenhius voor het examen di ploma ,.A", de zusters. B J Braber, A. Butterman, M. F v. d Haak. K. M, S. Hout er man, G. M. Jonker. E. C. Lade- Hein. M, Posthumus, M van Rooden, N. H. van Rijn en S. C. Y. Visser. Het waren beslist niet alleen dammers, die gisteravond zich naar de Van Deventerstraat hebben ge spoed om in de Coca Cola fabriek een glimp van het werelddamtitel- touraoot op te vangen. Dit reizende damcircus was met zijn tDurnée in een mooie, grote zaal te Amster dam met de officiële voorstelling begonnen, had zyn bekwaamheden Dinsdagavond in een gewone ver gaderzaal te Utrecht geetaïeerd, op de volgende dag in een bedrijfscan- tine te Rotterdam zijn eerste gun stige indruk verstevigd en bleek eergisteravond in een zaal in Den Haag, waar ook diplomaten en an dere hoogwaardigheidsbekleders frequenteren, helemaal geacclima tiseerd. Gisteren zette men de strijd voort in eenfabneksruimte. Die dammers schijnt niets te dol te zijn. Maar, waarom zou dit eigenlijk gek moeten klinken? Het damspel ver andert er niet door, evenmin als de strijdlust van de deelnemers. Voor één avond was op Schiedam het oog van de gehele internatio nale damwereld gericht. De daar bereikte resultaten vlogen, in de avonduren per telex naar alle 'we- (Advertentie I. Af.) Verminder I if sorftpen door trijs overleg Wees bij als de bij leg geregeld iets tveg SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 Hijsen Inng tot het hoogste punt veertjes al hoort die cr na- ia bereikt, dan neemt het tuur lijk ook bij. Nee, de In het algemeen populair karwei tenminste vijf da- vereniging „De Vrijheid", gebruik duidt men met het gen in beslag. Nu men een waar talrijke postduiven- werkiooord „hysen" een en ander geheel gelykrloers houders in zijn verenigd, tn elkaar had gezet was er zoekt het verder, "Woensdag ttoee en een halve dag aan 12 November is er voor de gewerkt. Om dan nog maar leden en belangstellenden niet te spreken van_ tal van een lezing door een bekend hulpwerktuigen, die men keurmeester in de boven- by het toepassen van de zaal van „De AmsteJbron". laatste methode kan missen. 't Is iets anders bezigheid aan, die door le den van de geheelonthou dersorganisutie ten sterk ste wordt bestreden. Toch zijn we in alle eer en deugd aan het hijsen geweest, óat het er niet om loog. Erger nog: de activiteiten werden door een schotheluste groep fotografen vereeuwigd en dus is het u duidelijk, dat het hier een hys-karwei be- trof, die niets met oude of jonge klare te maken had. Aan de van Cleefstraat, naast de Cola/abriek, is de aannemingsmaatschappij S.S. N. namelijk bezig met het bouwen van een serie eigen opslagplaatsen, die samen een vloeroppervlak kragen van 1800 m2. Omdat in dit bedrijfspand geen onder- steuningsko lommen moch ten komen is de kapcon structie, bestaande uit drie delen, geheel vrydragend uitgevoerd en bovendien worden deze delen ntet op de veelal toegepaste manier opgetrokken, maar elk op de begane grond in elkaar gezet en daarna opgehesen. De vrije overspanning be slaat een lengte van 34 me ter en iedere kapconstruc tie weegt 9000 kilogram. U begrijpt dus, dat het erg secuur en voorzichtig de lucht in rees gistermiddag al had men met de eerste overkapping al gemerkt, dat het systeem deugt en der dan veertien plaatsen laten hechten. Je bent er in ieder geval goed mee onderdak! Georgette Hagedoom Dat de Katholieke Kring Donderdag de Ned. Comedie met „De Cocktailparty" van Eliot introduceert, is inmid dels bekend geworden. La ten we er hier nog bij ver tellen dat het in de bedoe ling ligt om op Maandag 24 November de bekende kun stenares Georgette Hage- doorn naar Musis te laten komen. Begeleid door de on- Onderwerp van gesprek is Over de duifies het ^unneft en moeten wat betreft de prestaties van 't Zal wel niet gaan over postduiven. Men begint om het duifje met de blanke acht uur. 0l1BlIJ«UliU!]!flJIItürLTlïll[!lLTh)il!l!(BlïtIII2IJni£IiI'S[È'IlJlt2l!Lint[lEI!]Qan)liEKUna:iIJIi:2J]!ilHai['ï[jt!l!LiEJ[aaillHr:nFDIliIi2?i;l!T!JJ Toen we Donderdagmorgen telefonisch hoorden van een nieuwe uitreiking van de Landsteiner-peiining aan do nors van het Roode Kruis, leek het ons juist do lezers venangbï?e"°'piërre "Vï?- nog even m het kort de te- donck *lngt zlj Nedcrlandse jnelyk onverkwikkelijke ge- cn j,raI)®c A>nsons van schiedems over die eerste t0M heel ïerscha. uitreiking m herinnering te j d toon „eestel.maar roepen. Zo men weet, werd allemaaI uitersl charmant. toen van de zijde van het tweemaal maakten wij haar mee aan de Lange Ha ven. Wij zouden Georgette en Pierre hier nog wel eens vaker willen zien en horen. nm u."- - V- o. -,v, nav riEl svo te er» a i- 1 js. 'w.toSSS m5l 5 uur j er Jee" ottoemmcfite h an- del W. A. Krbger. - - .- ds G "W, Hij «set», RMnm-Kn landrecht*, n.ro. 2.30 uur ds. G, Brinkman. Medische Zondagsdienst Van Zaterdagmiddag 1 tot Zon dagavond 12 uur wordt de meatsche dienst waargenomen door de volgende artsen; W. H. F. Meyer, Swammerdaxn- singel 43, -telefoon 696»6: F. Jungeriua. Vondelioan 2. telefoon 61355: P 3- W Leukers. 3.K,-tean 76. telefoon 63004. Cc is apotheek Gouka, Hoog straat 20, Ketbel 9.30 dlcaps te vrezen waren. De berekeningen voor, dit unie ke bouw staaltje werden uitgevoerd door het Tech nisch Adviesbureau Kleba- per en de ijzerconstructie is in handen van de firma L. v. d. Burgh. De heer v. d. Burgh rekende mij voor, dat er een tijdwinst was van 100%. Maakt men een dergelijke stalen overkap ping spant na spant, net zo bestuur van het Roode Kruis het geluid gehoord, als zouden niet alle donors door dokter Taverne worden bedacht- Toen het verhaaltje Don derdagavond in de krant stond, werden we al spoedig opgebeld door dokter J. A. H. v. d. Berg, die ons kwam vertellen, dat de kaarten toch wel iets anders lagen. Inmiddels was ons dat trou wens ook al uit de schrifte lijke invitatie voor de uit reiking gebleken. Het is n.L zo dat op Maandag 17 No vember de donors, die deel namen aan de bloedplasma- actie, de onderscheiding zui len ontvangen- Van dokter v. d. Berg hoorden we ondertussen nog dat die oude kwestie in een ernstig gesprek helemaal uit wereld is geholpen. Voortaan zal het zo zijn dat kwam cr een voorwoord van Negen ton gaat de lucht In dr. Taverne in de Dr. No- letstichting de donors van de bloedtransfusiedienst on der z'n hoede neemt en dat de bloedpiasma-donors di rect onder het Roode Kruis- bestuur ressorteren. Voetbal in Nw. Zeeland In het allereigenste week blad van de voetbalvereni ging IJrsus lezen wij dat voetbal in Nieuw-Zeeland ook niet alles schijnt te zijn. Het vroegere lid van Ursus, Bram de Veer, nu midden voor van Christcburch, moest na afloop van een wedstrijd zyn schedeldak op niet min- Een overzicht vau de deeïnemers aan de stryd om het wereld kampioenschap dammen, die Vrijdag de gasten waren van de Coca Cola-fabriek aan de van Cleefstraat relddelen. Hoewel er in Nederland al tal van matches cn tournooien met de hoogste damtitel als inzet zijn gespeeld, was nog nimmer in Schiedam een. partij of ronde daar van vastgesteld. Dat Schiedam nu niet meer op de lijst van geschik te speelplaatsen ontbreekt, is voor namelijk aan de medewerking van Bottelo N.V, te danken. Belangstel ling is er voor. Dat bleek gisteren overduidelyk. Niet alken van de zijde van het sportm innend publiek. Ook het gemeentebestuur toonde zijn interesse. Helaas was Schie dam's eerste burger op het laatste moment verhinderd de openingsre de uit te spreken, In zijn plaats nam de Wethouder voor Culturele Zaken, Mr M. J. M. v. Kinderen, achter de katheder plaats. Hij wees op het culturele aspect van dit wereldtoumcoi en stak de verheu genis van het gemeentebestuur van Schiedam over het feit, dat zoveel bekende meesters uit verschillende landen ook Schiedam „deden", niet onder stoelen of banken. Na in het Frans sympathieke woorden tot de buitenlanders te hebben, gericht, deed de wethouder in de party HuismanIr Van Dijk voor wit de eerste zet (32—28), Er gebeurden, te oordelen naar de vele rode oortjes, die wij heb ben ontdekt bij verschillende spelers nogal opwindende dingen op het mozaïek der honderd velden. Alge meen voelde men mee met het on verdiende verlies van Deslaurïers en verheugde Dagenais, de andere Canadees, zich in de sympathie van de aanwezigen. Wy kregen de indruk, dat slechts weinigen zich hebben gerealiseerd, dat de speel- en toeschouwersruim te 's morgens nog een bednjfsop- slagplaats waren. En "andaag wa ren die ruimten alweer voor een normale bestemming benodigd Voor één avond zoveel moeite en kosten te maken, zult U zeggen. Accoord, maar daardoor alleen ge noot Schiedam de eer 's werelds beste dammers binnen zijn stads grenzen te hebben. Dat is heel wat waard. Want, er wordt een grote goodwill door gekweekt. En zoais de organisatie hier hep op een kleine technische organisatiefout na, waar het betreffende bedryf geheel buiten stond was dat wei ccn „doublé". Zondagmorgen om tien uur zal de voorzitter van de handbalver eniging D.W.S.. de heer G. Voogt, de officiële opening verrichten van het nieuwe sportveldencom- plex aan de Oudedijk. waarna de dag wordt gevuld met onderlinge wedstrijden. Gespeeld worden allereerst twee ere-wedstrijden, waaraan oud- damesleden en oud-herenleden deelnemen. Om kwart over twaalf volgt een jeugdwedstrijd, waarna de D.W.S.-dames elkaar ontmoe ten in een seniorwedstrijd. Even voor hall twee vangt een wedstrijd aan tussen combinaties van D.W.S.-heren en D.W.S.-jeugd Het programma wordt besloten met een ontmoeting tussen de D-W.S.-heren. MONOPOLE „De laatste stormloop" Het verhaal van Cecil B. De Mil- Ie*s North. West Mounted Police dit weekeinde in Monopole speelt in Canada in 1885, vijftien jaar na de onderdrukking van de „Riel"- opstand, waarbij de Meti-halfbloe- den, aangevoerd door Louis Riel, het Britse gezag omver trachtten te gooien. „North West Mounted Po lice" behandelt een tweede poging tot opstand, die ook deze keer mis lukt door het optreden van een kleine groep berg-politiemannen, die worden terzijde gestaan door een boer uit Texas. Deze is speciaal naar Canada gekomen om één van Riel'a handlangers te arresteren, Jacques Corbeau, een wapensmokkelaar en moordenaar. In dit verhaal ontwikkelen zich twee liefdesgeschiedenissen: de lief de van een politieman, Ronnie Lo gan, voor een wild Meti-meisje Lou- vette en de liefde van de boer uit Texas, Dusty Rivers, voor April Logan, de zuster van Ronnie en het meisje van de sergeant Jim Brett. Dusty Rivers doet uiteindelijk af stand van zijn liefde. De strijd van de politiemannen tegen Riel, die moeite doet ook de Indianen aan de zijde van de Meti- halfbloeden te krijgen, de helden moed van deze politiemannen, in het optreden tegen gevaarlijke indivi duen, die dood en ellende versprei den en de heldenmoed van de boer uit Texas met zijn grote tegenwoor digheid van geest, al deze uiteen lopende partijen bepalen de hevige kleuren van het verhaal, zoals al leen De Miile dat kan vertellen. Het Griekse s.s. „Helene Kulu- kundes" dat gisternacht zes bin nenschepen beschadigde in de Maashaven, raakte gistermiddag weer op drift. Deze keer werd geen schade veroorzaakt (Advertentie I. M.)_ TRRSSEN Verkwikkende nachtrust door meest ideale ligging Nieuw W.F.-nieuws Een trouwe bezoeker was tot dusver eenmaal in de veertien, dagen het „Wüton- Fyenoord Nieuws", orgaan van en voor het personeel vaA deze werf. Nu zal dat eenmaal per maand worden en we zijn daar helemaal niet zo erg rouwig om. Want het uiterlijk van het W.F.- Nieuws is er heel wat fris ser op geworden en het wordt voortaan blijkbaar vei lucht met een keur van mooie foto's, meestal op de werf gemaakt. Omdat het eerste (mooie) nummer toch een buitenge woon tintje moest hebben, de directie in en een ver antwoording van de redac tie, die terecht meent dat aan het uiterlijk niet gauw teveel zorg kan worden be steed. Ook voor de mede werking hebben zij nu de beste verwachtingen. Wij hebben dat nieuwe geval met belangstelling be keken en. het zal die by na zevenduizend werknemers van Wilton-Fyenoord wel niet anders zijn vergaan. In het blad kwamen, wij een bericht tegen over een vergadering van de kern. waarin de plannen voor de viering van het 100-jarig bestaan van Wilton zijn be sproken. Vervots van pan f Het laatste schip, dat voor de ca tastrophe van de Faustus, de Nieu we Waterweg binnenvoer, was de Harwichboot Koningin Emfna van de Mij Zeeland. Het laatste uit gaande schip was de Caltex Pernis op weg van Pernis naar Sidon (Li banon), dat om tien minuten voor negen, dus nog geen uur voor het zinken van de Faustus, Hoek van Holland passeerde. Het van Rotter dam naar Oslo bestemde Noorse motorschip Baden moest gisteravond om 10 voor elf wegens de versper ring van de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam terugkeren. Onder tussen liggen voor de Waterweg tientallen schepen te wachten om naar binnen te worden geloodst. Onder deze schepen bevindt zich net van New York komende pas sagiersstoomschip Maasdam, dat gis termiddag om drie uur in Rotter dam werd verwacht, doch. buiten gaats moest blijven omdat geen loods aan boord kon komen. Ook het stoomschip Nieuw Amsterdam, eveneens van New York komend, had hedenmorgen Hoek 'van Hol land moeten passeren naar Rotter dam. Vanmorgen om 8 uur was er een krachtige wind uit het Noorden met buien waarbij de windkracht opliep tot 9. Er siaat veel zee. Vanmorgen hebben het loodswe zen, rijkswaterstaat en de Rotter damse wethouder voor het haven bedrijf, de heer J. van Tilburg langdurig geconfereerd. De positie van het wrak kon nog niet met nauwkeurigheid worden bepaald, vanmiddag, bij laag water zou men, zo werd verwacht, pas zekerheid kunnen krijgen, na bet nemen van echolodingen. Het vermoeden bestaat dat nat hoofdwrak zich bevindt ten Zuiden van het licht op het Noordexhoofd, in Noord-Zuid positie, iets ten Zui den van de lichtlijn. Het zou dus zijn gericht naar gasboei no. 3 en het zou de helft van de "Waterweg afstuiten. De vraag is ook of de „Faustus" uit elkaar is geslagen en er dus elders nog wrakstukken ge vaar opleveren voor de scheepvaart. Het hoofdwrak zou naar bakboord» zijde gekapseisd zijn. Vanmorgen zeiden de autoriteiten te vermoeden, dat het wanneer be paalde voorwaarden in acht wor den genomen nnder niet al> te slechte weersomstandigheden en met een loods aan boord het voor schepen van alle tonnage vanmid dag mogelijk zal zijn, het wrak im passeren. De mogelijkheid om het wraje door middel van explosie op te rui men, wordt overwogen. De autori teiten zijn unaniem van oordeel dat het onverantwoord was. de .Faus tus" met slecht weer met open lui ken. te laten varen, zoals het ook niet verantwoord was van de ka pitein om te trachten, zond ex loods de "Waterweg binnen te komen. De scheepsramp roept herinnerin gen wakker aan de stranding van ae Soerakarta, die in 1925 van de pier moest worden gebrand en aan de ramp van-de Berlin in 1907. Men Js het er echter over eens dat het geval .Faustus" enig is in de ge schiedenis van de zeescheepvaart.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2