JEAN-LOUIS pisuisse; zanger I Dichter-componist DIRK WITTE I Twee groten van het Nederlandse Cabaret DEZE WERELD - DEZE WEEK RECEPTENHOEKJE OTHELLO": Orson Welles9 strijd tegen het toneel Aandacht r~ - VJ Na hun dood verviel Nederland tot een zangers-armoede waarvan het zich nu nog niet heeft kunnen herstellen Ontwerp-kieswet in Indonesië gereed ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Krachtige film vol vaart, maar Shakespeare komt tekort r Verkiezingen in Amerika Ongerustheid in Europa Boodschap aan de Fransen Het kan toch nog meevallen Wie worden Ike's medewerkers V Ht&rtHrtm vmm Zateri3ag 8 November 1952 Jean-Louis Pisuisse is be graven op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, Dirk Witte te Naarden. Aan Pisuisse's be grafenis was een enorm af scheid voorafgegaan, in het Concertgebouw te Amsterdam Waaraan geen Kunstcoryfee ontbrak; ook Dirk Witte's be grafenis had heel de Kunst- Wereld op de been gebracht. Van de zangers-armoede, waar toe Nederland verviel na hun dood heeft het zich, 25 en 20 jaar na dato, nog niet hersteld. Dat Nederland zo'n armoede voor zag, bleek uit de kolommen vol ontsteltenis en uit de woorden waarin de beste vrienden van Pi suisse hun gevoelens trachtten weer te geven. Het wonderlijke lot wil de, dat Dirk Witte de eerste spre ker aan Pisuisse's baar zou zijn; hij zeide; „Nu jij weg bent, Zwiep, is de goede, de gouden tijd voorbij Zwiep, ouë makker, goede reis!" Pisuisse was ieders kameraad ge weest, er viei altijd .ontroerende pret met hem te beleven, hij zat vol snaaksheden en kwinkslagen en durf. vóór hij zanger werd met een zwart-fluwelen boulevard-buis aan met de wapperende lavalière, was hij zwervend journalist ge weest (o.m. ten bate van het Rot terdamse kinderhuis Weikom, dat toen aan de Kortekade lag), en dóarvoor had hij in de grote re portage gezeten. Zijn stukken over de ramp met de Berlin, toen hij tot zeven malen toe bij vliegende storm met een sleepbootje in zee stak, "Om naar die arme bliksems die daar In het want boven het gammele wrak bungelden" toe te gaan, werden verslonden, Zijn va der. inspecteur bij het Loodswezen te Vlissmgen, had niets van al die veelzijdige aanleg vermoed, toen htj enige jaren vroeger tamelijk mis moedig had gezegd: „Als jij ooit «en draaglijk hulponderwijzertje wordt op het Zeeuwse platteland, dan kan de familie haar handen fijn-knijpen van gelukt" Wereld in lied-vorm NJiJJT het Zeeuwse platteland doch de wereldkou Jean-Louis PL suisse opeisen en hij zou die we reld aan zijn vaderland in lied vorm teruggeven. Hij.zat in Parijs, de haard van het goédgezangen ie* venslied, hij zwierf naar ïndië om er het vaderland te ontmoeten, hij kwam terug „als een senti mentele spreeuw op een smeltende zomeravond", en als hij gehuldigd werd, konden hem oprechte tra nen in de ogen schieten en dan kon hij, ineens hees, vragen: „Aan WIE de stem van Pisuisse nog. eens WEI noren, moet Zondagavond 30 November naar bet A.V.R.O.-programma „Uit de Schuifla" luisteren, Alex do Ha3S zal dan in een speciale Pïsuisse-herdenktng het prach tige repertoire van de grote zanger belichten. Ale* de Haas. dje ook de foto's by dit artikel welwillend ter beschikking stel de, zal uit zijn eigen collectie een voortreffehjk-gecenserveprfle plaat met de stem van Pisuisse laten horen, Het Gezelschap waarmee Jean- Louis Pisuisse omstreeks 1326 op trad1 Van links af: Jan Hemsmp, Jenn'J Gilliam*, Pisuisse en Paul L?NKELE mensen van mtddclbare leeftijd zitten A-r bi/een, in gespannen aandacht verenigd bezig met een moeilijk merk, een moeilijk, viftnnelijk precisie-tvcrk. Onverwacht begint een hunner te neuriën„Travaillef". Intonatie en weergave van de typische dictie waarmee het ons allen 25, 30, 35 jaar geleden toegezongen moet sün door een van de boeiendste, bewogensto liederstemmen tmn Europa, roepen iets in ons wakker en zonder eni ge afspraak zetten wij het ,Mcns. durf te leven!" in en het geheimzinnige, wrange lied van de jonge man, die zijn mooie vrouw moet afstaan aan de koning in ruil voor het maarschalkschap van Frankrijk, maar zijn hart breekt; de jonge vrouw sterft door het geraffineerd ingrijpen van de ja loerse koningin, en de enige, die nog dansen kan om al dat menselijk leed, is de nar, die het geluid van schrille trommen nabootst, „rataplan-plan- plan-planDan, na een stilte, komt onwille keurig de naam van de zanger als levend op ons af: Jean-Louis Pisuisse, Zoals hij met s'h plttig-Zeeuws uiterlijk innemend voor het doek kwam en met zijn sonore stem, aankondigde „en nu, dames en heren, kom ik met een gewoon Hollands liedje van een gewone Hollandse jongen met een gewone Hollandse naam: „M'n Eerste van Dirk Witte", Hu. achtera/, heeft het nog niets van z'n melancholische by smaak verloren, dat beide begaafde mannen aan de Nederlandse Kunst ontvallen zijn, beiden op een noodlottige wijze, betden toen zij 47 jaar waren, beiden in een November-rr.aand. Want het was 26 No vember 1927 toen Amsterdam, Nederland en de wereld opschrokken van een serie achter elkaar afgevuurde revolverschoten op het Remorandtylein, waarmede Jean-Louis Pisuisse en zijn vrouw, Jenny Gilliams, werden vermoord, en het was 15 November 1932 toen Dirk Witte met zijn auto tussen Amsterdam'en Diemen in de ■Rtngyaart uan de W"'ergraafsmeer reed en jammerïfjfc omkwam. ^Het laatste is deze rw^nd 20, het eerste 25 jaar geleden. DJAKARTA. De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, mr Moh. Roem, heeft medegedeeld, dat hei wetsontwerp voor de alge- mene verkiezingen vandaag aan het kabinet wordt voorgelegd. Hij noem de de voltooiing van deze wet de sleutel om tot de normale toestand terug te keren, Mr Moh, Roem was van mening, dat het kabinet voor het bestuderen van het 120 artikelen tel lende ontwerp ongeveer een week nodig zal hebben. fAdvertentie LM.) Een middeltje tegen griep en verkoudheid Dit receptje "is werkelijk uitstekend. Neem- liter kokend water, los er 1 eetlepel suiker of stroop in op en 30 gram dubbel .geconcentreerde Vervus (verkrijgbaar bij Uw apo theker of drogist; prijs slechts 90 'et.): Even roeren en het is gereed. Neem na elke maaltijd 1 eetlepel, kinderen van 36 jaar 1 theelepel, van 812 jaar 1 dessertlepel. Haal 'n 30 grams flesje Vervus in huis. Snelle verlichting van spit en jicht Wij kennen tegen rheumatïek. jicht en. spit in de rug geen beter middel dan dit receptje, dat U beslist moet proberen. Haal bij Uw apotheker o£ drogist 15 gram Rheumagic-olie, prijs slechts 80 cent, en 85 gram brandspiritus.' Vermeng beide in hx schone fles. U heeft dan 100 gram prima linament,. waarmede u de pijnlijke plaatsen bet Dit ouder wetse huismiddel doet de pjjn snel verdwijnen. jj Prinses Humphrey Boe art groeit weer lot «en sxanletharde figuur in zijn rol ven hoofdredacteur van The Day, het blad dat met felle hoofdartikelen de strijd snhindt tegen een „gang", terwijl het bestaan van da krant door Intriges van de eigenaren-familieleden nog slechts een kwestie van dagen is. De kram gaat er aan, maar voordien wint Humphrey de stevige robber tegen de misdaad, „De wie behoor ik nu toe?, aan de Pers, aan de Kunst, aan mijn vrienden, aan mijn vrouw, aan mijn kinde ren, aan Jullie, of aan allemaal te gelijk?".... Daarom was hij zo ge steld op het land van Aristida Brunnt en Xavier Privas, omdat alles bij hem uit zijn ziel kwam, en uit zijn impulsieve zuivere hart dat aan geen enkele opwelling weerstand kon bieden. Daardoor ook werd zijn „Debout des Morts" gruwetijk-beklemmend. zijn „Ser res les rangs" geweldig, zyn „Durf te leven!" veroverend. Het was Zaterdagavond 26 No vember 1927, dst een vroeger 'id van pisuisse's gezelschap, toen Jean Louis en zyn vrouw van Schiller overstaken naar de andere zijde van het Rembrandtplein, hen en zichzelf neerschoot bij het beeld van Rembrandt. De moordenaar, stierf het eerst, Pisuisse een half uur later in de politiepost van de Halvemaansteeg. Jennny Gilliam s anderhalf uur later in het Binnen gasthuis. „Debout des Morts" speel de ergens een orkest, gegrepen door de ontzettende gebeurtenis. Privas' Chanson des Heures de stemmen stokten in de keel. Onoverkomelijk verlies VOOR Dirk Witte die door Pi suisse ontdekt was en die een tijdlang in het gezelschap van Pi suisse meewerkte, was de dood van Jean-Louis iets bijna onoverkome lijks. AI had Witte zich van Fisuis- se-als-chef losgemaakt, zijn werk (hij dichtte en componeerde) bleef hij voor de zanger met de wonder baarlijke stem bestemmen. Witte was al lang houthandelaar en di recteur-inkoper van de Mijnhout- maatschappij, toen-nog Iedere noot, aan- zijn inspiratie ontsnapt, uit het Gooi naar „Zwiep" ging. Tijdens de langjarige mobilisatie 19141813 had de' Zaanse soldaat Dirk Hermanus Witte een spotlied je „Asperine-asperïen" gemaakt waaraan de legerkamp-entertainer pisuisse de grotpre bekendheid ver leende, die het verdiende, De twee werden vrienden en wel in die zin. dat de „Franse" zanger ook gele genheid kreeg naast het Nederland se ..levenslied", waarvan" een Koos Speenhoff wel het monopolie scheen te bezitten, een ander genre te „brengen", waardoor de cabaret programma's aan kleur, fleur en variabiliteit wonnen. Zelden heb ben twee mannen met een grote kunst-aanleg elkaar zó goed be- grepen-en-aangevuld. als Pisuisse en Witte. Pisuisse zocht de vrje wereld om te kunnen ravotten en stoeien met het Leven en om daar van te zingen, en Witte „zocht het dichter bij huis, op een lief brok heid in het Gooi om te kunnen ra votten en stoeien met een paar uitgelaten kinderen en een paar ge zellige honden." Als hout-inkoper voor de Staats mijnen reisde Witte wiens hart zich verpand had aan Noord-Hoi- iar.d naar Polen en naar Finland, hij kende alle havensteden van de Oostzee, voelde zich frère en com pagnon van ieder die zijn hout naar Holland voer en als de houtschepen in de Rotterdamse haven losten, bleef hij er tot het laatste bij; slechts één ding kon hem 'ervan weerhouden terug te rennen naar het Gooi: dat was, als „Zwiep" op trad in het Rotterdamse Pschorr. Als hij dfm binnenkwam kon -Pi suisse ineens het programma onder breken door zonder enige inleiding In te zetten: „Je leeft maar heel kort, maar 'n enkele keer, En als je straks anders wilt, dan kan je niet meer", om zijn vriend Dirk Witte daarna warm de band te schudden: „Zo, ouë "orst op vierkante meter!" Op een mistige avond, in Novem ber 1932, verdronk Witte in de Ringvaart, een tegenligger had hem verblind; toen men de auto (Advertentie I. M.) HOOFDPIJN!" Miïniufdt HoofdoiinDoederi. Doos 47 Miiahardt Hoofdei j arable tten- Koker SÜ et. optakelde stak uit het venster een om hulp zoekende arm. Men be groef Witte te Naarden, bevangen over zoveel coïncidenties van slagen voor de Kunst, want net verspreidde zich de tijding, dat Carry van Brug gen overleden was U ET is wederom November, en wederom stemt het wonderlijke, grillige najaars weer van Holland tot na denken en her-denken. Als er geen mensen waren geweest als de Botterdammer Alex de Haas zou het niveau van de totKunst verheven Kleine Kunst door de dood van Pisuisse, van Witte en later ook van Louis Davids voor goed omlaaggetuim'eld zijn. Allen die nog weleris gaarne en Ket zijn. er gelukkig velen het lied „Toen 'k een jongen was van amper 18 jaar" aan heffen, mogen zich dat deze maand weieens even realise ren, nu het 25 jaar geleden is dat wij de Zeeuw Jean-Louis Pisuisse, en 20 jaar dat wij de Zaandammer Dirk Hermanus Witte, beiden op een nood lottige wijze, verloren. Ieder ander lied uit „de goe de gouden tijd" is ook goed. zowel Het Land van Noord Scharwou, als de diep-melan- cholische Bretonse liederen van La Paimpolaise, en Brave Marin revint de guerre. Orson Welles' tweede po ging om Shake speare op het witte, doek te werpen is één verbeten strijd geworden om alles te-vermij den, wat maar zweemt naar to neel-imitatie. Na zijn reeds zeer persoonlij ke, interessante maar niet be vredigende in terpretatie van „Macbeth" is hij met de verfil ming van het machtige drama der jalouzie „Othello" wel héél ver ge gaan.... Men zou het aldus kunnen uit drukken: op basis van Shakespeare heeft Welles een uitermate krachti ge film van het zuiverste water ge maakt, met enkele zeer schone epi soden. Of dit resultaat echter beant woordt aan de geest en de drama tiek van „Othello" is een .andere zaak, die minder gemakkelijk is op te lossen. Want Welles heeft „Othel lo" zo geheel losgeweekt uit de sfeer van het toneel, dat men aan de maatstaven van piankénland in dit geval bepaald niets heeft. Maar pleit dit juist niet voor de integri teit van de regisseur-hoofdrolspeler als filmkunstenaal-? Wel is hü zeer eigenmachtig met de tekst omge sprongen; vele Shakcspeare-liefheb- bers zullen weinig bewondering kun nen hebben voor de wijze, waarop hij het origineel besnoeid en aan de volgorde geknoeid heeft. Het kan in dit verband ook niet- toevallig zijn, dat met uitzondering van hemzelf vrijwel alle acteurs: o.a. Michael Mac Liammoir (als de boosaardige intrigant Jago) de onbe tekenende „ontdekking" Suzanne Cloutier In de rol van Desdemona, Rodrigo en vooral Cassio eigenlijk ver onder de maat blijven. In andere richting Welles heeft z'n kracht Immers In ge heel andere richting gezocht: de uiter lijke middelen, die op het toneel een secundaire rol spelen, verhief hij tot de man zonder angst" levert u niet alleen bijzonder knap spel en spanning, maar toont ook nog Keel wet facetten v*n het krsntenwerk in de States. Richard Brooks, de regisseur, maakte van het typisch Amerikaanse verhaal''n knappe en zeer onderhoudende film, die van begin tot eind prat kan gaan op een hoog tempo. Victoria Orson Welles als de Moor van Venetië in zijn film „Othello", waarvan de vervaardiging drie jaar vergde. (Cineac), drama zouden bepalen 'Wild schiet - camera door gangen en zalen van Vene- tiaanse paleizen, in al hun authentieke pracht verfilmd tot décor en broedplaats van heilloze plannen- Het middeleeuwse Cyprus met de ruige vestingwallen (daarvoorkoos men een Marokkaanse stad), dB doolhof van trappen en kel ders, de opzwepende werking var* stor men en kolkende zeeën, van verblindend licht en diepe echo duwen, dit alles ver schafte de machtige omgeving, nodig voor de voltrekking v*n het drama, Bekroond Niet zelden drijft die voortdurende strijd tegen „verfilmd toneel" Welles tot Bezochte beelden, tot opzettelijkheden m de regie, die aan de schildering van de Othello-figuur bepaald geen goed doen. Het voortdurende geexperiroen- normale" horizontale, niet steeds-stet- gerende opnamen waren gestrooid in de overigens schitterende fotografie (veel in tegenlicht) van de Italianen Lavignino en. Berberis. Suggestief gebruik maakte de regis seur van dreigende, extra-versterkte piano- en claveclmbelaccoorden en als 't nodig was. werd ook de menselijke stem vervormd tot een speciaal effect. „Othello", die op het Festival te Cannes met de eerste prijs en ln Nederland met de ere-titel „Film van de maand" be kroond werd, mag dan Shakespeare niet ten volle recht doen, zij bewijst onom stotelijk het talent van Orson Welles als cineast pur sang (in CINEA.C) „Wens niet teveel, want dat wordt Je ondergang", is de diepere zin van d« geschiedenis vaii „Aladln en zijn lamp". Van de bekende fabel maakte Mono gram een nieuwe versie, waarin Ala din de wonderlijkste taferelen voortover: wanneer hi) maar even zijn toverlamp wrijft en een wena uitspreekt. Schone vrouwen, griezelige geesten en een blin de bedelaar, die allea opwerkt wat er in de stad gebeurt, xtfa slechts enkele van de 1001 figuren die u in technicolor toestralen. Patricia Medina is de schone prinses en John. Sands de diefachtige Aladin. Schiedammers hebben dubbel reden zich over hun stad te verheugen. Nu denk ik niet aan de „dubbeï-yebeide". Wel denk ik en dat is één aan hun Sint Jan, zo schoon hersteld, een van de weinige Hervormde kerkgebouwen, waar ge alle dag kunt binnengaan (want het ker- kekantoor ligt ertegenaan). Daar komt een mens uit deze t^d, waarin zijn leven wel in atomen lijkt te versplinteren, tot bezin ning. Zelfs wie er een snipper dagaan besteedt, wordt er uit de versnippering van zijn be staan getildGa daar eens zitten, misschien speelt de onde dokter hoog achter u op het orgel en kijk1 dan voor u uit naar hst' koor. Daar gloeien de ramen van onze glazenier Marius Richters. Zelfs op een trieste November dag stralen daar de gestalten van Johannes de Doper, de apos telen en profeten, rondom het Kind Jezus, dat ih het centrum van de vijf ramen, het al in glans overtreffend is geworden' tot.het Lam Gods, dat de zonde van de wereld wegneemtDaar te zitten, dat te zien is dubbele vreugd. Het enige wat u nodip hebt, daar i» de Sint Jan, zo goed als in uw 'dagelijks, tot hoog tempo opgeuoerd bestaan; voor uzelf en voor tote u het naast'staat; voor urn medemens en voor GodIe; aandacht. OBERMAN DE aandacht van de wereld was deze week feitelijk slechts op één zaak gericht: de verkiezingen in de Verenigde Staten. Begrijpelijk, want van de vraag, hoe de Amerikaanse kiezers zouden stemmen, hangt voor een groot deel het toekomstig wel en wee der mensheid af. Dat is de logische consequentie van een situatie, waarin de wereld in twee kampen is ver deeld en Amerika, door economische en militaire macht, de aangewezen leider is van die groep van staten, waartoe op grond van haar levenswijze, haar traditie en haar geografische ligging ook onze natie behoort. Zo kon het gebeuren, dat in veie Westelijke hoofdsteden het regeringswerk, in afwachting van het besluit der Amerikaanse kiezers, in zekere zin stilstond. Intussen is de vraag, wie de vrije wereld in haar strijd om het be houd van de vrede en haar verde diging tegen de communistische dreiging zal voorgaan, beantwoord. Met een onverwacht grote meer derheid verkoos het Amerikaanse volk de republikeinse candidaat ga- neraal Dwight D. Eisenhower boven de democraat Adlai Stevenson. Maar nog is de vraag open en zij zal het nog maanden "olijven of de nieuwe leiding van zodanige aard zal zijn, dat al die stromingen in het Westen, welke, ondanks talrijke on derlinge verschillen, ten aanzien van. de werkelijke grote doelstellingen eensgezind zijn, haar vol vertrou wen zullen kunnen volgen. HET is deze onzekerheid, om niet te zeggen ongerustheid, die in brede kringen in West-Euro pa heeft geleid tot teleurstelling over het feit, dat Eisenhower en niet Stevenson is gekozen. Met Ste venson had men geweten, waaraan men toe was. De democratische candidaat immers had er geen twij fel aan laten bestaan, dat, welke veranderingen hij ook in het wat door corruptie aangetaste bestuurs apparaat in Washington zou aan brengen, het buitenlandse beleid van de regering-Truman in grote lijnen zou worden voortgezet. En dit beleid, afgestemd op inperking van het communisme, onder ver mijding echter van te grote oor logsrisico's, en steunend onder an dere op militaire en economische hulpverlening aan de vrije staten, die dergelijke steun behoefden, ge noot de instemming van de over grote meerderheid der West-Euro peanen, welke bezwaren men soms ook tegen hepaalde onderdelen van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek mocht hebben. Het niet te miskennen gevoel van onbehagen is een gevolg van de wijze, waarop Eisenhower zijn ver kiezingscampagne heeft gevoerd, en van de bondgenootschappen, die hij, omdat hfj zulks ter. behaling van een overwinning nodig achtte, met bepaalde gematigd tot extreem re- actionnarie - *- ■*- groepen ln da Ver. Sta ten sloot. Begonnen met plechtige beloften en het verkondigen va;» hoge doelstellingen, geheel in over eenstemming met de werkelijk heidszin, de gematigdheid en het begrip voor de inzichten van bui tenlandse geallieerden, waarvan Eisenhower in zjjn vroegere hoge functies steeds had blijk gegeven, liet de generaal zich in het verdere verloop van zijn campagne in toe nemende mate verleiden tot het doen van weliswaar vage con cessies aan zekere Amerikaanse groepen, wier drijven men in Eu ropa en ook in brede kringen in de Verenigde Stalen, als uiterst ge-: vaarlijk beschouwt. De in het voor uitzicht gestelde „onbloedige" be vrijding der Oosteuropese satelliet- staten alsof dit mogelijk ware! werd natuurlijk toegejuicht door de McCarthy's en Jenner's in Ameri ka en in het fpheirt door neo nazi's la Duitsland, maar wekt*-in Europa grote ongerustheid. Met de belofte naar een onderzoek van de mogelijkheid ener vervanging van de Amerikaanse soldaten door Zuid- Koreanen in Korea en een alge mene inschakeling van anti-com munistische Aziatische strijdkrach ten in de worsteling om het Verre Oosten gedaan ter wille van de steun van moeders, die hun zonen thuis willen hebben en van die Amerikanen, die heil 2ien in de ontketening van een nieuwe Chi nese burgeroorlog was het even zo gesteld. En wat Eisenhower's verzoening met de leider van de oude republikeinse garde. Taft, be treft: de door Taft vertegenwoor digde groep Amerikanen speelt met de idee van een terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Europa, zodra een Duitse strijdmacht,in het kader van een Europees Leger, is opgebouwd.Achter deze borst wering zou Amerika dan als een soort enorm vliegtuigmoederschip moeten fungeren, met bases in .Spanje, Engeland eh Noord-Afrika. Maar zo'n politiek zou de Duitsers automatisch tot de sterkste endaar- om beslissende macht in het Wes ten van Europa maken. Men kan er daarom van opaan, dat Eisen hower's verkiezing de Fransen nog afkeriger zal maken van een rati ficatie van het Verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap dan zij al zijn en dat zij daartoe zeker niet zullen overgaan, indien Eisenhower zich op dit punt alsnog niet duidelijk van Taft distan- cieert. Nu is zijn speciaal tot het Franse volk gerichte boodschap in dit opzicht hoopgevend, maar ken merkend voor de situatie van het ogenblik blijft, toch,' dat buiten Amerika Eisenhower's verkiezing slechts in Spanje en Formosa (na- tionalistiech-China) zonder voorbe houd is toegejuicht, *7 EER wel mogelijk is natuur]yk. dat ten slotte alle ongerust heid ongegrond zal blijken. Eisen hower heeft nooit behoord tot die rog altijd invloedrijke groep Ame rikanen, die sinds het einde van de Oorlog eigenaardig genoeg op twee zo verschillende gedachten, als iso lationisme tegenover Europa en sa- belgekletter in Oost-Azië hinkten Integendeel: gedurende zijn gehele vroegere carrière, heeft hij zich doen kennen als een man,die men in het gehele Westen om .zijn onge twijfeld grote gaven als bemidde laar en om zijn gematigde opvattin gen gaarne ih het Witte Huls had gezien. Ais geen andere vooraan staande Amerikaan ia. hij opde w-fW hoogte van Europa's bijzondere no den en mogelijkheden. En steeds heeft hij zich verzet Legen het duis tere drijven van de „China-lobby" in Washington, die ten aanzien van het Verre Oosten een politiek be pleit, welke zo goed als zeker in een oorlog zou eindigen. 'Al deze inzichten, die welhaast algemeen in,, de vrijs wereld worden gedeeld, kan Eisenhower maar niet eenvou dig in de verkiezingsstrijd hebben verloren. DE vraag,, welke men zich thans moet stellen,-is deze: zal Ei senhower zich kunnen ...losmaken van de meer reactionnaire elementen 3o het Amerikaanse politieke leven, waarmede hjj zich na zijn bende- mins tot republikeins president- schapscandidaat verbond? De uit slag der verkiezingen kan hem dat niet moeilijk makm. De „aardver schuiving" in het ki«erscorps 15, daar de gelijktijdige verkiezingen voor het Congres heboen aange toond, niet zozeer een overwinning voor de republikeinen alswel eec persoonlijke zegepraal 'van o' Eisen hower geweest. De velé .millioencrt „kleine luiden", die hem hun stern gaven, deden dit zeker niet, omdat zij wensten, dat de rampzalige Tafi's en McCarthy's de Amerikaan-" se politiek zouden gaan bepalen. Zö „Kan een olifant vergeten?" vroeg Nicky", de caricaturist van de ,Jfew$ Chronicle" en schetste' met deze vraag en de hierbij af gedrukte tekening de onzekerheid, waarin Eisenhower's verkiesing Europa bracht. (De olifant is het symbool van. de Republikeinse Partij in Amerika, zoals de ezel het is van de Democratische Par ty van StevensonJ. stemdenop hem, omdat zy ver trouwen hebben in zijn integriteit, omdat.zij geloven,: dat hij bekwaam is om de" vrede te bewaren en de welvaart te handhaven en waar- schijnlijk, omdat-de eigenlijk on Amerikaanse Intellectuele aristo cratie van een Stevenson hun wat vreemd was. Kiest Eisenhower zich' als naaste "medewerkers de libe rale politici, dit hém op de conven tie in Chicago de overwinning Op Taft bezorgden, dan is er weinig aanleiding voor vre°-s, dat hij deze kiezers,.'door het voeren van een reactionnaire polit:, in het binnen land en het.volgen van een riskan te, egoïstische koers in het buiten land,..zal teleurstellen. En buiten Amerika zal men. dan opnieuw het oude vertrouwen in „Ike" kunnen «tellen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 6