Scheepvaart in W.aterweg herstelt zich langzaam HET ROTTERDAMSCH PAROOL zon groot schip gezien Duikers nog niet actief Wrak van „Faustus"zal worden opgeblazen Geen reden tot paniek y'H Raffinaderijen werken op halve kracht Duitse m.s. ,,Oda" sloeg los van sleepboot Iedereen weet het in De Hoek F 25.000 op no. 4251 NIEUW AMSTERDAM IN ANDERE HA VEN Amsterdammers hadden nog nooit Op dijk gelopen schip geborgen Nu en dan buien 12e Jaargang, no. 265 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Afaonn.pnjs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht daor de Stichting „Het Parool" d:s schiedammer Maandag 10 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 393644 Bankier. Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj- van der Schaaf Gisteravond is men erin geslaagd wrakboelen te leggen hoven de ge zonken „Faustus". Het bergings vaartuig „Zeeleeuw" van. v. d. Tak's bergingsmaafschappij heeft In het begin van tic nacht bü het wrak ge legen om de plaats te verlichten, doch moest daarna wegens de te ruwe zee terugkeren naar de Berg- haven. Sinds middernacht één uur zijn 45 schepen de Nieuwe Waterweg bin nen gekomen en kozen er (tot van middag 12 uur) 12, waaronder dc vrachtschepen „Aaldijk" en „Andijk" van de Bolland-Amerika Lijn, zee. Door het ruwe weer en de holle zee konden geen marinevaartuigen uit varen, zodat van het aflaten van dui kers voorlopig nog geen sprake is. HOEK VAN HOLLAND, De stremming van het scheep vaartverkeer aan de mond van de nieuwe Waterweg, ontstaan door het zinken van het s.s. „Faustus" heeft niet die rampzalige gevolgen voor Botterdam, als zich aanvankelijk liet aanzien. „We zyn zeer optimistisch, omdat met het uur blijkt, dat de vaargeul tussen het wrak en de Noorderpier vrijwel geen last heeft van dwarsstromingen. Zodoende kunnen steeds schepen met een grotere diepgang in- en uitvaren", verklaarde ïr N. Th. Koomans, directeur van het Havenbedrijf van de gemeente Botterdam. „Voorlopig zal men in Rotterdam van de stremming n°g geen ernstige nadelige gevolgen hebben. Alleen werken de olieraffinaderijen op Pemis, gedeeltelijk doordat de olie-toevoer gestremd is en gedeeltelijk uit voorzorg, op, halve kracht". „Het is we! zo, dat wanneer de ze toestand nog een dag of drie zou duren. Rotterdam wel dege lijk nadelige invloed zou hebben van deze beperkte scheepvaart. Maar de situatie ziet er op hel ogenblik niet naar uit. Trouwens 81 tot 82% van het aantal sche pen, dat de Waterweg binnen komt, heelt eens, diepgang die minder is den 3 meter en nu is scheepvaartverkeer toegestaan uitgaand voor schepen met een diepgang van 9 en inkomend van 7 meter. Dit houdt natuurlijk met in, dat er dus geen vuiltje aan de lucht is, want de resteren de 18 procent zijn schepen met grote diepgang, grote schepen met een aanzienlijk tonnage. Als men weet dat een derde deel van de inkomende tonnage bestaat uit olie, die in enorme tankers van 20 tot 25000 ton wordt aangevoerd, dan begrijpt men, dat op de lange duur de toestand van dit ogenblik veel schade zou berokkenen. Ver scheidene grote tankers, die voor de mond van de Nieuwe Water weg zijn verschenen, hebben hun steven reeds naar een andere ha ven gericht. Beslag op wrak De directeur-generaal van de Rijkswaterstraat, ir A, G, Maris, vertelde, dat het wrak in beslag is genomen. Hiermede vervalt het contract, dat de rederij na de stranding met Smit's sleepdienst en v. d. Tak Bergingsbedrijf heeft gesloten, zodat zij voor geen enke le schadevergoeding aansprakelijk kunnen worden gesteld. De kosten van het bergen en het repareren van het 30 tot 40 meter brede gat in de Noorderpier worden voorlopig door Rijkswaterstaat ge dragen. „We zullen wel aan onze beste juristen voorleggen, of er verhaal op de rederij van de „Faustus" mogelijk is," zo zei de heer Maris. De stremming van het scheep vaartverkeer werd Zaterdagmid dag omstreeks vier uur opgeheven. "oor schepen met een diepgang tot vyf meter bestond de moge lijkheid zee te kiezen. De eerste die terstond zee boos, was de „Koningin Emma", die de dienst tussen Hoek van Holland en Har wich onderhoudt. Daarna volgden nog twee schepen, waaronder een troepenschip met Engelse soldaten, die met verlof naar Engeland gin gen. Doch na zonsondergang was alle scheepvaart weer verboden. Naar aanleiding van rapporten van de loodsen, waaruit bleek, dat de dwarsstromingen, die het wrak zou kunnen veroorzaken niet 20 ernstig waren en dat er ook hoe- naamd geen sprake was van zand- ruggen, die door het gat in de pier zouden kunnen ontstaan, besloot Rijkswaterstaat Zondag voor de middag schepen uit te laten va ren (het water was afnemend) en na de middag (bij vloed) sche pen van (nog steeds tot 5 meter diepgang) van zee de rivier bin nen te laten varen. Het was dus éénrichtingsverkeer. Doch ook deze maatregel werd soepeler, naarmate meer gunstige loodsrap- porten binnenkwamen. Schepen met een diepgang tot 7 meter mochten nu ook „in en uit", ter wijl later in de middag werd be paald dat schepen met een diep gang van 9 meter uit mochten varen en dat er ook 's nachts mocht worden gevaren. Voor in komende schepen bleef de diep gang van 7 meter gehandhaafd. Door deze bepaling konden Zon dagmorgen 65 schepen zee kiezen, cn kwamen er in de loop van de middag ruim 40 binnen. Engelsen onderweg Over de berging van het wrak heeft de Marine zich ontfermd. Zaterdagmiddag zijn marine-vaar- tuigen druk bezig geweest peilin gen te doen, terwijl er bovendien luchtfoto's zijn gemaakt. Hoewel Zaterdagmiddag cm vier uur •uoer de Koningin Emma" uan de Maatschappij Zeeland als eerste de Waterweg «if. Hon derden toeschouwers, die 2tch op de kant hadden verzameld, juichten toen bleek dat de „blok kade" toas gebroken. men nog niet precies weet, waar het wrak zich bevindt, kan men mede door de verklaringen van de kapitein van de sleepboot „Blan kenburg", die ooggetuige van het zinken is geweest, toch wel enigs zins de plaats bepalen. Het ach terschip zpu Ju de lichten lijd (dat is de vaarroute voor binnenko mende schepen) liggen. Dit deel van her wrak moet zo spoedig mogelijk worden geruimd. Daarom zijn er vier duikerploegen, elk bestaande uit 11 personen, naar Hoek van Holland gedeta cheerd, die continu kunnen wer ken. mits het weer het toe laat. Het is de bedoeling de „Faus tus" door middel van springstof fen op te blazen. Zodra wederom het weer het toelaat, zullen de leden van de springploeg ketting- ladingen aanleggen. Men streeft er naar het wrak m gedeelten te la ten exploderen en dan deze delen te lichten. Daarvoor heeft de Ne derlandse Marine een beroep ge daan op de Britse admiraliteit, die terstond vier bergingsvaartuigen beschikbaar stelde. Deze schepen 2ijn Maandagmorgen uit Dover vertrokken en worden vanavond of morgenochtend in Hoek van Holland verwacht. Twee van deze bergingsvaartui gen hebben een hefvermogen, elk van 600 ton. Gezamenlijk kunnen zij 1000 ton lichten. De beide an dere kunnen individueel 150 en tezamen 200 ton lichten. Men heeft deze Engelse assistentie ge vraagd, omdat de Nederlandse ber gingsmaatschappijen niet over der gelijke bergingsschepen beschik ken. Hoe lang het duurt voordat de scheepvaart van het wrak geen last meer ondervindt kan niet roet zekerheid worden gezegd. Zo'n si tuatie heeft zich nog nooit voorge daan. Voorlopig tracht men door middel van boeien de juiste plaats Veertig meter breed is het gat dat de rampzalige „Faustus" in de Noorderpier van Hoek van Halland heeft geslagen. Omdat het vol water staat is over de diepte nog niets te zeggen. Aan vankelijk was men bang dat grote hoeveelheden zand door het gat in de monding van de Waterweg zouden spoelen. Voor zover tot nu toe kan worden nagegaan valt dit erg mee. De stroming in de Waterweg is zo groot dat de vaarweg zichzelf op diepte houdt ev, ook de extra hoeveelheid zanddie door het gat naar binnenkomt, tuordt voor het overgrote deel weggespoeld. van. voor---J£»t,achtejvcIwm aan te geven. Doch'-lrröte pogmgeh daar toe wordt men zeer bemoeilijkt, omdat de zee nog zeer hol staat. Het voor Rotterdam bestemie Duitse motorschip „Oda", dat 448 i ton meet, is voor Egmond aan Zee losgeslagen van zijn sleepboot. De kapitein van het Duitse tankschip 1 „Benno" heeft vanmorgen gemeld, dat de „O-da" geen sleepboothulp nodig had. Later meldde hij dat de „Benno" de „Oda" op sleeptouw had genomen om hem naar LTmui- den te brengen. De „Oda" had stuurmoeibj khedenDe kapitem van dc „Benno" heeft de „Oda" ip «sleeptouw genomen vijf en een hal ve mijl ten Westen van Egmond aan Zee. De „Oda" voert twee rode dichten. „Harlingen V" behouden in thuishaven aangekomen AMSTERDAM. De „Barlin- gen V". het scheepje, dat Vrijdag namiddag in nood verkeerde op de Waddenzee en waarvoor de motorreddingboot „Brandaris" en de sleepboot „Stort emelk" van Terschelling waren uitgevaren, blijkt behouden in zijn thuishaven te zijn terug gekeerd. De reddings boot keerde na een tocht van acht uur in Terschelling terug. Duits echip vermist? DEN HAAG. Het Duitse schip „Halmstad", dat op 4 November uit Hamburg naar Kingslynn in Enge land is vertrokken, is nog niet te bestemder plaatse aangekomen. Aan schepen, die deze -eeweg bevaren, is -verzocht, uit* te zien naar de „Halmstad". Er staan duizenden mensen op het strand van Hoek van Holland eu er staan nog eens een paar duizend op de duinen en misschien vijfduizend ver der overal. En iedereen weel het precies. Ze zeggen ..-.dat het wrak naar zee op schuift; ....dat het wrak tiaar binnen schuift; dat het wrak al een meter of vijf onder het zand ligt; dat de marine er een bom bardement op Uit moet voeren, ....dat dc Faustus pertinent zeker in tweeen is gebroken; dat er geen twijfel bestaat of de Faustus is in drieën ge broken; ....dat het kleinste kind kan begrijpen, dat 20'n schip nooit kan breken; ....dat er al kolen uit de la ding op het strand zijn aange spoeld; dat er een vaargeul ten Zuiden van het schip wordt gemaakt; .dat men Zaterdagmorgen vroeg al met opblazen had moeten beginnen: dat de duikers ei nooit bij zullen kunnen komen; ....dat er vijf bergingsvaar- tuigen uit Engeland komen: ....dat er N.A.T.O.-marine - experts bij zullen komen; dat er helemaal niemand uit Engeland komt; dat de Faustus een Bel gisch schip is; .dat de kapitein door een combinatie van Antwerpse re ders werd omgekocht; dat nu het Moerdijkkanaa) zal worden gegraven om Rot terdam via de Schelde met de zee te verbinden. En gelukkig was er ook een man. die dertig jaar geleden duiker was geweest, naar hij zei, en toon bij Katwijk een schip mee had helpen lichten Het schema klopte „als ze het hem vroegen, was de misere zonder knallen binnen een week aan de kant. Toen wij hem alleen maar vroegen boe" het was als je onder dook in zee met zo'n pak, bekende hij. dat hij dertig jaar geleden slechts aan de luchtpompma- ^hine had gedraaid. DEN HAAG. In de 617e staats loterij. 4e klasse, eerste lijst, viel op nr 4251 de prijs van 25.000.—. V'* i 4-; AMSTERDAM. Nederlands grootste koopvaardijschip, de „Nieuw Amsterdam", het vlagoe- schip van de Holland Amerika L(jn, ligt voor het eerst in de ho ven van Amsterdam. Het is de grootste boot, die ooit in de Aiii- sterdamse haven is geweest, 36.687 ton. Bijna viemand had gedacht dat het cou kunnen, maar hel ging. Zaterdagavond om zes uur lag het schip voor IJmuidenom vijf voor half twaalf werd de eer ste tros om een meerpaal in dc Coenhaven vastgemaakt, ..Wij lagen op tijd. om half zes Zaterdagochtend, voor de ingang van dc 'Nieuwe Waterweg, met een loods, die, zoals gebruikelijk, in Southampton aan boord was ge komen. Onderweg hoorden tvtj van de stremming al iets, cn voor dc haveningang krioelde het va» de schepen, dp „Maasdam" lag er ook", vertelde commodore Ver hoog. „Kunnen wc er door?" vroe gen wij het loodswezen. ..Onmo- geliik". antwoordde men, aldus dc kapitein. Daar hebben, wy ome maatschappij opgebeld en toen kregen wij instructie.' op naar Amsterdam. Dat was om twee ?nt- nuteii over vier 's middags. Tien mimiten later stoomden we al volle kracht vooruit, en even later passeerden wij Scheveningcn en Noordwtjk. Foor ÏJmaiden was er dadelijk een loods. Dat was maar goed ook, want anders hadden we 'tot tien uur buitengaats .noefen wachten in verband met het gety." In Amsterdam u>as ruimte ge noeg, maar de havenmeester heeft speciaal dc kade in de Coenhaven uitgekozen, daar onlangs 'n nieuw etablissement is geopend, dat bij zonder geschikt leek voor het schip. De firma Simdhxg heeft in allerijl bootwerkers opgeroepen voor auto's gezorgd en kraan per soneel gehaald. Dc taxicentrale stuurde 40 personenauto's voor de passagiers, die Zoterdagnacht nog wilden debarkeren. Pas om vier uur wist dc directie van Smitlinq dat dc Nieuw Amsterdam'' zou komen. Maar er stonden voldoende men sen op dc kade toen de reus. ge trokken door vier sleepboten, langzaam naderde Er voegde zich nog een vijfde by. dte meehielp her schitterend verlichte zeekas teel te draaien. Schijnwerpers flirstcn over het water en ver blindden de drommen wachters en kijkers. Srheepshoorns loeiden. „Wat een kast" zeiden dc bootwerkers en witkielen toe» liet schip vlak langs ae kade lag. Dc eerste ba rna» ninpsled en sprongen door de brcekdeur op de wal. „We hebben land", riepen zij, als wa re» zij schipbreukelingen. Over dc reis hadden zij niets te ver tellen. „Niets gebeurd, geen last van de storm gehad op dit schip" was het enige. Dc „Nieuw Amsterdam" ver trekt Dinsdagmiddag om vier uur weer naar New York. DUIZENDEN zijn het afgelopen weekeinde naar Hoek van Holland gekomen om van. de gehavende noorderpier af het schouwspel van wind cn golven en wachtende schepen (rechts) gade te staan. Tientallen schepen- zag men bui tengaatsdie niet binnen konden varen nu het wrak van de „Faustus" in de mond van de Waterweg ligt. Motorschip op drift bij Nederlandse kust SCHEVEN1NGEH RADIO. Ten Westen van Egmond aan Zee, an derhalve my] van de boei tx 2, is het ms. „Oda" dat gesleept werd, losgeslagen Dc kapitein van een onbekend. waarschijnlijk Duits schip, die dit meldde, waarschuw de Maandagmorgen vroeg de sche pen in de nabijheid, dat de „Oda" twee rode lichten voerde. DE „Faustus" heeft zyn naam eer aangedaan. Als wij met beter wisten, zouden wij het on gelooflijke kunststuk van een on bemand semp om over een pier iicen te klauteren, aan tovenarij toeschrijven De dramatische ge schiedenis van dit schip voor onze kust. een geschiedenis van weinige uren met als entourage de sinistere sfeer van een brullende en beuken de zee, tenslotte de ondergang met zijn noodlottige nasleep, ze passen volkomen in het duivelachtige van de Faust uit de gelijknamige le gende. Maar goed, wij zijn nuchtere men sen. en wjj hebben nu wel andere zaken aan ons hoofd dan ons te verdiepen in de merkwaardige as sociatie. die de naam ..Faustus" on willekeurig oproept. Wij staan voor het feit, dat de „Faustus" voor de mond van de Nieuwe Waterweg i3 gezonken en daar ernstig gevaar op levert voor de scheepvaart. Ieder een weet thans dat het er voor de Rotterdamse haven een ogenblik heel erg donker heeft uitgezien. Wij moeten er ook niet aan denken in welke onmogelijke positie wij ons hadden bevonden, wanneer het wrak de Waterweg volkomen had afgesloten. Dit zou voor stad en land een ramp betekend hebben. Nu is. sinds gisteren, een aanmer kelijke verbetering van de toestand ingetreden. Schepen tot de grootte van het Victory- en Liberty-type kunnen. 21] het met enige behoed zaamheid, weer in- en uitvaren. De loodsen staan te trappelen van on geduld om aan het werk te gaan. Rotterdammers en mensen van de zeekant laten zich nooit zo gauw uit het veld slaan. Uit de besprekingen op hoog niveau tussen Rijkswater staat en Gemeentebestuur is inmid dels gebleken, dat met kennis van zaken en grote energie naar een op lossing wordt gezocht Laten wjj ons deze mannen ten voorbeeld stellen. Zij houden het hoofd koel. Voor een paniekerige berichtgeving, waartoe enkele bladen zich aanvankelijk lie ten verleiden, is geen enkele reden. Nattuurlijk, zij staan voor een uitermate moeilijke en. verantwoor delijke taak. Vooral de verantwoor ding weegt onnoemelijk zwaar. Aan voortvarendheid om het wrak 70 snel mogelijk uit de vaargeul te ver wijderen. ontbreekt het niet. Wij kunnen dit karwei rustig aan de des kundigen toevertrouwenDaartoè zal echter in de eerste plaats bet weer moeten medewerken, maar er is niets zo wispelturig als het Hollandse na jaar. Een werk. dat bu goed weer binnen een week zijn beslag zoo. kunnen krijgen, duurt nu vermoede lijk heel wat langer. Meer dan en kele uren per dag kan men er niet aan geven. Per dag doen ongeveer 45 sche pen de Rotterdamse hav-eh aan, over de gehele Waterweg bedraagt dit aantal 58. Een groot deel van. deze schepen bestaat uit tankers met ruwe olie. Als een tanker 24 uur vertraging heeft, komt dit de maatschappij te staan op 2500 dol lar. Behalve de schade veroor zaakt door vertraging, komt bij een langere duur rtog het feit, dat de gehele olievoorzïening in de war dreigt te lopen. Schade is er overigens men denke aan de vloot wachtende schepen voor de Nieuwe Waterweg meer geweest dan menige reder of verzeker! ngmaatschappü lief was. De gezonken „Faustus** heeft V/t millioen dollar gekost. De waarde van de lading kolen be droes 200.000 dollar. Schade aan de Rotterdamse haven zal er, zolang het wrak niet is opgeruimd, nog elke dag zijn. Uitgaande schepen mogen een diepgang hebben van ten hoogste negen meter. Dit bete kent dat 3 pet. van het zich in de haven bevindende aantal is uitgesloten. Binnenkomende schepen mogen een. diepgang van ten hoogste zeven meter hebben. Het percentage dat Rotterdam niet zal kunnen aandoen, bedraagt hier 14 pet. Men kan zich troosten met de gedachte, dat het nog meevalt. Het had erger kunnen zijn. Maar wie in hart en nieren Rotterdammer is, zal er nau welijks vrede mee kunnen, hebben. De spanning stijgt. Engelse bergers zijn onderweg. De marine staat klaar om in grijpen. Moge het weer snel verbeteren. OUDDORP De Ouddorper red- dingsvlet „Prinses Juliana" met schipper P. Bezuynen uit Ouddorp, heeit Zaterdagmorgen bij hoog wa ter het motorvissersvaartuig Oud dorp 18, dat daar Vrijdag strandde, van de dijk te Bruinisse getrokken en naar de haven te Bruinisse ge sleept, Het schip was wel lek, maar zonk met. Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan regen- of hagelbuien. Vrij krachtige tot harde, langs de kust tijdelijk stormachtige wind tus sen West en Noord- Iets kouder. tl Nov Zon op 7 u 53 m onder 16 u 55 rmn Maan op 0 u 53 m on der 14 u 31 m. HET WEEK VAN VANMORGEN 7 ÜÜR Oslo Sneeuw N.N.0.2 - 3 C 3 in Stockholm Geh. bew. n.W, 4 .3 0,1 Kopenhagen Regen O. 8 3 2 Lenden Z»\ bew, W. 6 9 0.1 Amsterdam Onweer W.N.W. 12 7 8 Brussel Zw. bew. W. 6 S 3 Parijs Geh. bew. w. 6 9 1 Bordeaux Geh, bew. W. 4 10 1 Nice Licht bew N,W. 4 3 0 Warschau Zw. bew. Z.Z.W. 8 0 9 Beriyn Regen W.ZAV. 4 2 a Frankfort Regen Z.W. 13 3 2 München Sneeuw W.ZAV. 5 0 0,1 Ztineh Snc-uv W .Z.W. 1 2 0,1 Wenen Zw. bew. W.Z.W. 6 4 0

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1