Amerika brengt eerste H-bom tot explosie HET ROTTERDAMSCH PAROOL Experts noemen proeven opmerkelijke prestatie75 r Belgische politie slaat een dwaas figuur Maarschalk Papagos wint Griekse stembusstrijd Ondanks „Faustus" en mist gaat scheepvaart door Dader van overval in auto te Bussrnn gearresteerd Wettelijke regeling adoptie binnen 3 jaar mogelijk? 12e Jaargang, no. 271 Maandag 17 November 1952 Straaljager verloor tank boven Bilthoven Engelse vliegvelden waren potdicht door. mist k. Geruchtmakende arrestatie van Klare- waarschuwde werkelijke spionnen Griekse concentratie" behaalt grote meerderheid in nieuwe parlement Sterke stroom maakt duikerwerk uitermate moeilijk Bouwvak-vacantie in laatste week van Juli 1953 Rustig weer Sigarenaansteker bleek voor revolverheid noodlottig Portugees schip bij Vlissingen vlot Botsing van twee goederentreinen Vereniging van Pleegouders verheugd over uitlating van minister van Justitie Geallieerde herdenking in Nieuwe Kerk te A'dam Taifoen op Formosa eiste 500 doden Italiaanse partijen vormen front tegen communisten Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 - Abonn.prijs: per week 0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 39tfo44 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofd redacteur: Sj. van der Schaaf ft »*f 0'**) WASHINGTON. Amerika heeft, op het eiland Eniwetok in de Stille Oceaan, met succes proeven genomen met een waterstofbom. In de officiële bekendmaking van de Commissie ■voor Atoomenergie wordt gezegd, dat met deze proeven een opmerkelijke prestatie is voltooid. Weliswaar wordt in de be kendmaking niet rechtstreeks gesproken over de H-bom, doch over „bijdragen tot onderzoekingen op het gebied van thermo- kernphysische wapens." Volgens deskundigen, onder wie de Nobelprijswinnaar prof. Harold TJrey, is dit echter een of ficiële term om aan te geven, dat men er in is geslaagd, een waterstofbom tot ontploffing te brengen. De officiële tekst luidt: „De Joint op 1 November. Livei scheiden e vaa Task Force 132. werkzaam voor het ministerie van Defensie en de Ame rikaanse Commissie voor Atoom energie. heeft een derde serie proe ven voor de ontwikkeling van wa pens voltooid op het Eniwetok Atol in de Marshall-groep. Evenals de Greenhouse-series in 1B51 waren zij gericht op verdere ontwikkeling van verschillende typen wapens. In aan sluiting op de bekendmaking van de president van 31 Januari 1950 omvat te het test-programma proeven, die bijdragen tot de onderzoekingen van wapens met thermo-kern-physische eigenschappen. Wetenschappelijke medewerkers aan de proeven hebben hun tevre denheid uitgesproken met de resul taten. Leiders en leden van de mi litaire en burgerlijke staven van de Task Force hebben een opmerkelijke daad verricht van precisie bij de be raming en uitvoering en hebben de lof van het ministerie van Defensie en de Commissie voor Atoomener gie. In de aanwezigheid van de drei gingen voor de wereldvrede en bij' afwezigheid van effectieve er krachtdadige schikkingen voor con trole op bewapeningen, moet de re gering van de Verenigde Staten voortgaan met de bestudering van de ontwikkeling van deze geweldi ge energiën voor de defensie van de vrije wereld". Tegelijkertijd maakte de voorzit ter van de commissie, Gordon Dean, bekend, dat onderzoekingen aan de gang zijn, die zullen leiden tot dis ciplinaire bestraffing of vervolging van de Iedeii~"vah de Task Force, die ooggetuigen-verslagen van de ontploffing van de waterstofbom naar huis hebben gestuurd. De verklaring van de commissie Is namelijk gevolgd op een stroom brieven van leden van de Taëk Force over een ontzettende explosie BILTHOVEN. Zaterdagmorgen tussen 11 en 12 uur vlogen boven Bilthoven enige oefenende straal jagers. Een van deze vliegtuigen verloor tij dom de vlucht een brand stoftank, die in een weinig be woond deel van de gemeente, bjj het rijwielpad naar Lage Vuurse achter de .werkplaats van Boeke, terechtkwam. De benzine kwam gelukkig niet tot explosie, maar verspreidde zich m het bosterrein. Teneinde brandge vaar te voorkomen werden in de omgeving brandwachten, leden van de Bilthovense Vrijwillige Brand weer, geplaatst. Massa-arrestaties bij razzia in Kenia NAIROBI. Politie en militai ren hebben Zondag een der groot ste razzia's sedert de afkondiging van de noodtoestand in Kenia on dernomen in het bergachtige ge bied van Noord-Kinanop. Er wer den 1.600 Afrikanen aangehouden, van wie na een uitgebreid onder zoek 208 werden vastgehouden voor verdere ondervraging. Van deze laatsten werden zestig beschuldigd van verschillende vergrijpen. Elders werden 26 Afrikanen aan gehouden, die een bijeenkomst van de Maoe Maoe wfden bijwonen Een van hen werd in de heup ge schoten, toen hij trachtte te ont snappen. LONDEN Tengevolge van een dichte mist waren Zaterdag de vliegvelden in Zuid-En geland niet bruikbaar. De diensten, op hel continent en Ierland, alsmede de vluchten naar het Verre Oosten werden voor onbepaalde tijd op geschort. De mist was bijzonder dik in het gebied van Londen. De treinen uit het Zuidoosten hadden een vertra ging van ongeveer een half uur Ook de scheepvaart op de Theems had van de mist te lijden. deze brieven werd ronduit gezegd, dat de ontploffing afkomstig was van een waterstofbom. Dean zei, dat de korte officiële mededeling niet nader toegelicht zou worden. „Iedere toelichting zou potentiële vijanden behulpzaam kun nen zijn". De eerste explosie van de water stofbom betekent niet dat dit wapen thans in hoeveelheden ter beschik king zou staan van de Verenigde Staten, of dat de atoombom hier door verouderd is. De waterstofbom heeft 10 tot 25 maal meer kern-physisch materiaal nodig dan een atoombom, maar heeft slechts ongeveer 5 maal zo veel explosieve capaciteit. De hoog ste militaire plannenmakers van de Verenigde Staten moeten uitmaken of deze verhoging van kracht het verhoogde gebruik van materialen rechtvaardigt. Welingelichte kringen twijfelen er intussen niet aan, dat de wereld thans gekomen is in het stadium van het „waterstof-tijdperk". Sen niet met name genoemde ooggetuige maak te deze tekening van de eerste ont- ■plotting van de waterstofbom. In 2ijn primitieve schets maakte hij aantekeningen van wat hij had waargenomen. De tekening ver- schee» in het Amerikaanse dagblad The Lima News. Vele andere waarnemers, onder wie vele zeelieden, maak ten soortgelijke rapportenvan de enorme explosie. De aantekeningen op de te kening luiden: 1. „LULU" (zoals de bom hier werd genoemd). 2. Dit deel was helemaal wit, net een reusachtige wolk. Het had iets weg van een enorme ijs- hoorn. De wolfe zelf was ruw en toch „soepel", zoiets als bloem kool! 3. Dit was oranje wit. 1. Dit was overwegend rood met veel tuit en grijs! 5. ff et leek alsof de wolken kracht wilden verzamelen ont' daarna ongeveer twee kilometer omhoog te schieten om een nieu we ivolk te vormen, waaruit ten slotte weer een derde oprees. 6. Dit was een en al vuur. Toen begon in dit deel aarde omhoog te spuitere. Het werd bijna griis! Tenslotte werd het hel oranje 5. Af ir rirr tf— e*tf*j» frte* vfi /re»*r jt rt/* rif* j'tft F+t* fmtt*** ei-"* - es***. fM*f e/.*0 (Van onze correspondent) BRUSSEL. De geruchtmakende en met fantastische verhalen omspon nen arrestatie van de Duitser Erich Klare, die Woensdagavond op het station Herbestahl werd aangehouden, nadat de Belgische justitie dagen lang omvangrijke nasporingen in de streek van Verviers had gedaan, Is op een nogal vermakelijke ontknoping uitgelopen. Niet Klare was de ge zochte misdadiger, maar Klare trachtte lieden op te sporen, die iets in hun schild schenen te voeren. Een poging, die is mislukt, ten gevolge van de al te grote ijver der Belgische politie. Van officiële 2ijde zwijgt ATHENE. Maarschalk Alexander Papagos heeft Int de gisteren in Griekenland gehouden algemene verkiezingen een grote zege behaald. Zijn rechts georiënteerde Griekse partij heeft reeds 235 van de 300 zetels veroverd. Dit betekent op de zege van Venizclos in 1928 na de grootste politieke overwinning die ooit in de moderne Griekse geschiedenis is be haald. Papagos, de strenge militaire leider, die er door zyn politieke tegen standers van beschuldigd wordt een dictatuur te willen vormen, had reeds een grote stemmen-voorsprong bij de eerst binnenkomende uitslagen en verbeterde zijn positie met iedere nieuwe uitslag. Het Griekse interim kabinet heeft ffilu min Mm j" i< tii !^1 bit"! I .r E "liiDyjIïl !ilr JJ1 ,lJ '1' l!.:ülit J/1 tliu! ^iP fit JUS bekend gemaakt Dinsdag af te zul len treden en verwacht wordt dat koning Paul op diezelfde dag Pa pagos een mandaat zal geven. Papagos tegenstanders hebben ge zegd dat bij eveneens zou trachten koning Paul te verwijderen, maar Papagos heeft definitief verklaard de troon te respecteren. De verhouding tussen de maar schalk en de koning is echter de laatste twee jaar zeer koel geweest. Tengevolge hiervan trad in 1951 maarschalk Papagos af als opperbe velhebber van de Griekse strijd krachten. De minister-president van de zit tende Griekse regering, generaal Piastiras, verklaarde „verrast" te zijn over de uitslag. Piastiras werd zelf als candidaat in ,het kiesdistrict van Athene verslagen. Hij gaf te kennen zich, na zjjn nederlaag, niet uit de politiek te zullen terugtrek ken. De communisten krijgen slechts één. zetel. België heep: Zaterdag het feest der dynastie gevierd. In alle ker ken werd een plechtig Te Deum gezongen en in Brussel begaven de hoogwaardigheidspersonen en de leden van het Corps Diplo matique zich naar de eeuwen oude St. Goedelekerk om te luisteren naar het gebed van de kerk voor de vorst. Hier zien we prinses Josephine Charlotte en haar verloofdeprins Jan van Luxemburg bij de aankomt aan de kerk. De- Brusselaars juichten het verloofde paar, bij zijn eer ste verschijning in het openbaar uitbundig toe. HOEK VAN HOLLAND. De duikers, die Zaterdag en Zondag weer naar het wrak van de „Faustus" zijn afgedaald, hebben daar nog niet veel kunnen uitrichten. Hun werk wordt uitermate bemoeilijkt door de sterke stroom, die zelfs bij z.g. „dood tü" nog aan de monding van de Nieuwe Waterweg staat, Desondanks gaan de duikers onverdroten voort met hun pogingen. De juiste positie van het wrak beeft men nog niet kunnen bepalen. Om een meer permanente basis voor de duikerschepen te verkrijgen, hebben de Engelse bergingsvaartui gen „Oplifter" en „Succour" hun an kers Kort nabij het wrak uitgewor pen. Het weer is niet ongunstig, zo dat ook vanmorgen en vanmiddag de duikers met hun werk om nauwer contact met de „Faustus" te krijgen zijn doorgegaan. Het rivier- en zee water is na de nachtvorst van de laatste nachten „ijs-koud", doch daar trekken de marine-duikers, die lichamelijk met leren kleding zijn beschermd, doch met blote handen in het water plonsen, zich niets van aan. Zij zijn bezield met de gedach te. dat de „Faustus", die zo'n groot obstakel vormt voor een goede scheepvaartverbinding tussen Rot terdam en de zee, zo spoedig moge lijk opgeruimd dient te worden. Ondanks de „dwarsligger" zijn in de vorige week. de z.g. „Raustus"- week. 368 schepen de Nieuwe Water- Zaterdag na Kerstmis ere Koninginnedag vrij DEN HAAG Voor het bouw bedrijf is als verplichte vacantie vastgesteld de kalenderweek, aan vangende 27 Juli en eindigende 1 Augustus 1953. Toestemming tot verschuiving van de vacantieweek wordt gegeven in gemeenten, waar een bepaalde tak van nijverheid van een zodanig gewicht is, dat hef overige deel der nijverheid, en. der halve ook de bouwnijverheid, zich daarnaar welhaast zal moeten voe gen bij het sluiten der bedrijven. De Zaterdag na Kerstmis (27 De cember 1952) en de Koninginnedag (30 April 1853) zijn aangewezen als verplichte verlofdag. Dit betekent, dat werkgevers bevoegd zijn om op die dagen werkzaamheden te doen verrichten, doch dat de werknemers daartoe niet verplicht kunnen wor den, nog steeds over het vreemde geval, maar ondershands is het volgende bekend geworden: Klare, die thans In Hamburg woont, zou oorspron kelijk in de Duitse Oostelijke zone bij de „Volkspolizei" dienst hebben gedaan, maar door de Sowjet-auto- rïleiten zijn uitgewezen. Hij zou niettemin nog zekere contacten met zijn vroegere milieu hebben onder houden. Aan de Engelse bezettings- aptonteiten zou hij hebben meege deeld. dat hij uit Oost-Duitsland het verzoek had gekregen, zich naar Brussel te begeven, waar hij twee personen, van wie de identiteit hem onbekend was, in een café zou ont moeten. Deze personen 2ouden dan met het organiseren van aanslagen zijn belast. De bezettingsautoriteiten waar schuwden direct de Belgische poli tie, maar wilden Klare zijn gang laten gaan, teneinde de bewuste personen te doen arresteren. De volijverige Belgische politie kreeg dan na dagenlang zoeken te Her- besthal een Duitser te pakken, die Klare bleekste zijn en die, toen hij naar Brussel was gebracht, onthul de, dat hij op een officiële „missie" was uitgezonden.' Men heeft toen Klare een dag later nog naar het bewuste café laten gaan. maar door de vele ruchtbaarheid, die aan bet geval was gegeven, vonden de twee boosdoeners het maar beter, niet te komen, opdagen. Wat deze laat sten naar men zegt ook Duit sers overigens in het schild voer den. blijft raadselachtig. Er wordt gefluisterd, dat het om een aanslag tegen een lid van de Belgische ko ninklijke familie ging. ïn elk geval wordt Klare weer naar Duitsland gebracht, „Piet Hein" vernietigt communistische trein TOKIO. De Nederlandse tor- pedobootjager „Piet Hein" heeft bij de beschieting van het haven gebied van wonsau, de Noord-Ko- reaanse kust, een complete com munistische bevoorradïngstrein ver nietigd. Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Overdrijvende wol kenvelden met in het zuid-oosten van het land kans op wat lichte sneeuw, maar elders droog weer. Over het algemeen weinig wind. vannacht lichte tot matige vorst met bier en daar mist, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt. 18 Nov. Zon op B u 5 rrt onder 16 u 45 min. Maan op 9 u 42 m on der 16 a 42 m HET WEER VAN VANMORGEN UUR Station Weer Wlna m/s Gisteren Oslo Sneeuw N- 4 - 2 C 1 Stockholm Geh. bew. Z.Z.W.4 1 10 Konenhage Licht bew Z Z.W. 5 1 5 Londen Zw. bew. N.4 2 0.1 Amsterdam Sneeuw 0.4 -1 0.1 Brussel Onbew. Windstil -3 0 Parijs Geh. bew Windstil .2 0 Bord eau* Geh, beu". N.6 l T Nice Licht hew. N.W. 4 4 0 Berlijn Licht bew Windstil -3 0,1 Frankfort Geh bew. N.0.4 -2 0 Münehen Zw. bew. Windstil -8 0 Zür!cb Sneeuw N.W. 2 0,1 Wenen Geh. bew. Z.O 8 - 1B 0 UTRECHT. De geheimzinnige De Meerrï voor een taxirit naar Hil- onbekende, die Donderdagavond op versum. De garagehouder werd de Jutphasewcg een vijftal revolver- j door het vreemde gedrag van zün schoten op de bestuurder van een J passagier wantrouwig. De klant wil- auto loste, Is Zaterdagavond te Bus- I de per se langs de buitenwegen naar sum gearresteerd. Het is de 43-,ia- j Hilversum en toonde bijzonder veel rlge werktuigkundige J. C. die belangstelling_ voor de bediening na. hardnekkig ontkennen tenslotte door de mand viel, toen de sigaren aansteker, die hy Donderdagavond had gebruikt, als stuk van overtui ging werd gebruikt. Na een zogenaamde proefrit met de bewuste auto en na door de aan gevallen bestuurder naar buiten te zijn gewerkt, waarop de revolver schoten volgden welke geen doel troffen, vervoegde K. zich bij de ga ragehouder B. in het nabij gelegen VLISSINGEN Zondag hebben de sleepboten „Maas", „Zuidzee" en .Goliath" het Portugese s.s. „Peba- le" vlot getrokken, dat in het mid den van de vorige week vastgelo pen is op de Hoge Plaat tussen Breskens en Vlissingen. Om de diepgang van het schip te vermin deren was tevoren 850 ton cement gelost. De „Pebane" is naar Vlissin gen gesleept, In het dok .zal de zeewaardigheid worden onderzocht. Indien het onderzoek gunstig uit valt. wordt de cement weer geladen en de reis voortgezet. Eén aanvangsdatum voor verschillende soorten van scholen? ROTTERDAM. Er is een grote ongelijkheid in de aanvangsdata van de leergangen op lagere, mid delbare en nijverheidsscholen, Bo vendien zijn er nog aanzienlijke plaatselijke verschillen. Deze toe stand leidt tot moeilijkheden bij verhuizing van de ene plaats naar de andere en tot overvolle klassen bij de overgang van lagere naar middelbare schno! Op voorstel van de afdeling Franeker heeft Zater dag de algemene vergadering van „Volksonderwijs" besloten tot in stelling van een commissie, die zal onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is om eenheid te brengen in de aanvangsdata. van de auto. De verdachte passagier heeft Dp deze rit zijn eventuele plannen niet kunnen uitvoeren, want de garagehouder heeft hem na binnenkomst in Utrecht met een smoesje uit de wagen gekregen en heeft daarna de politie zyn weder waardigheden verteld. De Jutphase politie onder leiding van inspecteur Van Riessen heeft in samenwerking met de Bussumse recherche toen de aanvaller kunnen achterhalen Voor een ander feit werd hy Zaterdagavond op het Bus sumse politiebureau ontboden, doch hij ontkende iets met de aanslag in. de auto te maken hebben. Dit hield hij ook nog vol. nadat hij met de garagehouder uit De Meern was geconfronteerd. Ten slotte gaf een sigarenaansteker, de zelfde als die hij die avond had ge bruikt. de doorslag De verdachte viel door de mand en bekende zijn overval. De politie deelde ons mee, dat hii niets te maken heeft met de inbraken in Harmeien en de moord on de Woerdense weg binnen gevaren. In dezeltde week van het vorige jaar, toen de Waterweg volkomen open was. be droeg dit aantal 313. Hoewel het aan tal binnengekomen schepen dus gro ter is, ligt de totaal tonnage lager dan die van de 313 schepen in 1951. Nu was het 509.650 ton tegen 516.425 ton in 1951, Hieruit blijkt, dat de schepen, die vorige week zijn binnengelopen, me rendeels kleine schepen waren. De mist, die aan. net eind van de vorige week, de scheepvaart belem merde, trok Zaterdagmiddag op. waardoor er die dag nog 120 schepen de Waterweg konden uitvaren. De Zweedse taoker „Nautic", die met machineschade buitengaats voor an ker lag, is in de loop van Zaterdag en Zondag door de sleepboten Hum- ber. Blankenburg. AchïUes en Kin derdijk in veilige haven geloodst. De kustvaarder ,.Rika" is eveneens door een sleepboot van L. Smit naar Rot terdam teruggebracht. Wrak op stuurboord Naar de marine-autoriteiten ons vanmorgen mededeelden is rnt de duikerrapporten gebleken dat het wrak van de Faustus op de stuur- boordszijde ligt, dus met de masten naar zee gekeerd. Bovendien blijkt het wrak gedeeltelijk in de bodem, te zijn weggezakt. Dit heeft geen invloed op de bergingswerkzaamhe den, maar is wel van het grootste belang voor de scheepvaart, .omdat de Faustus nu niet meer kan ver schuiven. De beide Engelse bergingsvaar- tuigert Uplifter en Seccours hebben een aantal ankers met een gewicht van 6 a 7 ton aan boord genomeru die zij bij het wrak zullen laten zinken. Aap deze ankers zullen de dujkerscheepjes worden gemeerd. 3e werkzaamheden aan de pier zijn vanmorgen begonnen. Om ©en goed verloop mogelijk te maken Ls de pier vanaf heden niet meer voor het publiek toegankelijk. Conducteur licht geivond; verkeer gestagneerd AMEESFOORT. Op het traject ZwolleAmersfoort is m de nacht van Zaterdag op Zondag tussen Huishorst en Harderwijk een goe derentrein in de richting Amers foort op een andere goederentrein gereden, die in dezelfde richting ging. Een conducteur werd licht ge wond, maar kon zijn dienst voort zetten. Doordat enkele wagens van de aangereden trein ontspoorden waren beide hoofdsporen versperd. Totdat men Zondagmorgen om kwart over acht één spoor vrij had, werd het personenverkeer met bus sen onderhouden. Voor het locale personenverkeer werd ook daarna het busverkeer gehandhaafd, totdat de lijn geheel vrij was. dezelfde nacht als de overval. AMSTERDAM tn de Nieuwe Kerk is Zaterdagmiddag een dienst gehouden ter nagedachtenis van de in de beide laatste wereldoorlogen gesneuvelde geallieerde militairen. Deze dienst was georganiseerd door het Nederlandse Oorlogsgraven- comité. Koningin Juliana en Prins Bern- hard waren vertegenwoordigd door vice-admiraal N A. Rost van Ton ningen. chef van het militaire huis van de Koningin Namens de Ne derlandse regering was de staats secretaris van hetministerie van Marine, vice-admïraal H, C. W Moorman, aanwezig. Na afloop van de plechtigheid begaven de autori teiten zich naar het Damplantsoen. waar generaal-majoor sir Richard Howard Vyse namens de „British Legion" een krans legde aan de voet van het voorlopig oorlogsmo nument. ARNHEM. De minister van Justitie, mr Donker, heeft doen uitkomen, dat een wettelijke re geling Van de adoptie niet zal hoe ven wachten op de totstandkoming van een nieuw burgerlijk wetboek, Hieruit kan men opmaken, dat de minister geen principiële tegen- stander is van adoptie", zei Zater- politie-agent ïn dagavond met vreugde ror A. Stem pels uit Rotterdam, voorzitter van de Ned. Ver. van Pleegouders, die haar jaarvergadering hield fïy msende. dat er misschien wei bin nen drie jaar een adoptiewet m het staatsblad zou kunnen ver schijnen. Mr Stemoels maakte tot zijn vol doening ook bekend, dat een com missie uit de Fed van Instellingen voor ongehuwde moeders beperkte mogelijkheid van adoptie heeft aanbevolen. Uit een enquête, onder de leden van de NVP gehouden, blijkt dat een groot aantal pleegkinarren af komstig is van ongehuwde moe ders De verschillende manieren van bemiddeling, waarvan de meeste geen waarborg van juistheid in houden. wiiren op grote maats ap- pelijke problemen, die alleen door een juiste reeelmc van adm>tie kun nen worden ontlost, 'ei mr Stem pels. Ongetwijfeld zulten de leden van de NVP in de eerste plaats aan beschermir»c van hun eieen ge zin danken Te veel onzekerheid over de toekxnst der aan hen toe vertrouwde kinderen hangt er bo ven, te veel dreigt het gevaar, dat deze. na jarenlang in de gezinnen te hebben geleefd en er mee ver- groeid te zyn, worden weggehaald. Mr Stempels legde er de nadruk op, dat het in het belang van het Kind is veilig in een gezin „gebor gen" te zyn. Een komende adop tiewet zou dan ook niet alleen ko mende gevallen moeten regelen, maar ook terdege rekening moeten houden met de „oude". Nieuwe Anglo-Egyptische besprekingen voor Soedan CAIRO Engeland ral deze week nieuwe onderhandelingen met Egyp te openen over de toekomst van Soedan, zo deien diplomatieke krin gen te Cairo mede Verwacht wordt dat de Britse ambassadeur in Egypte premier Na- guib het antwoord van Engelana op de Egyptische voorstellen voor zelfbestuur in Soedan zal overhan digen. Tunpsiprs vallen Frans convooi aan: 4 doden TUNIS Een convoni van het Franse leger is Zaterdagavond laat bij Ga bes. in Zuid-Tunesie m een hinderlaag van de verzetsbeweging gevallen Vier Franse soldaten wer den gedood en zes gov ond Eu Gaf- Sa is Zondagochtend een Franse pa trouille beschoten Hierbij vielen geen slachtoffers. Bij Nefta is door verzetslieden een tankstation in brand gestoken. TAIPEH. Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm die Vrij dag Zuid-Formosa geteisterd heeft, is ongeveer 50fl. Meer dan 4.000 per sonen werden gewond en tienduizen den zjjn dakloos. Een aantal kranten eist, een onderzoek naar de werking van het störcn-waarschuwingssy steem, dat langzaam en misleidend wordt genoemd. Het was de ergste wervelwind, die Formosa sinds 50 jaar getroffen heeft In het centrum van de tai foen kwamen windsnelheden voor van 180 kilometer per uur. In de Zuidelijkste havenplaats van het eiland. Kaohsioeng, kwamen min stens 50 personen om. Meer dan 100 vissersvaartuigen werden vernield, beschadigd, of worden nog vermist. Te Pingtoeng, dat in de oorlog een Japanse luchtbasis was, werd voor millioenen schade aangericht ROME De vjer democratische partyen van Italië hebben Zater dagavond een overeenkomst geslo ten ten einde zich in het volgende parlement een absolute meerderheid te verzekeren. Verder heelt de overeenkomst ter» doel de positie van ïtaiïè's commu nistische en pro-communistische par tijen by de komende verkiezingen in het voorjaar te verzwakken. De vier betrokken party en zijn de Christen-Democratische Partij van minister-president Atcide de Gasperi, de Demoeratisch-socialis- tisehe Partij, de Republikeinse Par ty en de Liberale Party. Visum voor Indonesiërs van 1 December af verplicht DEW HAAG Een bekendma- kïiiG van het Nederlandse Hoge Cor. n -ssariaat te D'akarta beves tigt onze aankondiging over het m vroren van "»en visumnhebt voor Indonesiërs, die Nederland bezoe ken De nieuwe maatregel gaat op 1 December :r> Aanvragen voor visa worden behandeld door heb Hogt Commissariaat te Djakarta en door de plaatselijke Nederlandse commissariaten in Indonesië.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1