Stalinisme is niets anders dan een nieuwe, fanatieke ..gods*-diens! Bevan niet gekozen voor Attlee s schaduwkabinet Nederl. damesconfectie houdt modeshow Pearl en Louis trouwden bij swingmuziek Mannen, die agent te lijf gingen, krijgen 5 maanden MOEILIJKHEDEN? Uitkering Noodwet en inkomsten uit arbeid s Tweede stemming gedurende weekeinde geeft Labour-„rebel" nog een kans Raad van Beheer CP geïnstalleerd R.K.O. in de Schouwburg Verpleegden bestolen Armbezoeker ter zitting gevangen genomen Mooie mantels en ensembles maar matige japonnen Jubileum-concert in Lommerrijk Jonge Londenaare dansten „jitterbug rond pasgehuwd paar Unie van industrieën der KSG-landen Uitspraken speelclul) „Eureka" Trygve Lie negeert uitnodiging van „Grand jury" 40xde ivuif gü&t ww 2Set SfffjfagJ. Brits-Egyptisch accoord over Soedan Café in, café uit REBELLIE OP DE BINNENWEG .ruwnfeiMi Wij geven raad IN KERK EN WERELD; Verkiezingen voor de gemeenteraden op 27 Mei 1953 Niet met B-E-bewijs op motor Grootste apparaten voor atoomonderzoek in Europa Oost-Duitsland een slavenkamp, zegt Dibelius Donderdag 20 November 1952 (Van on« correspondent) LONDEN. De eerste ronde van de verkiezingen voor de twaalf plaat sen in het bestuur van de parlementaire Labourpartjj, waarbij zes leden van het zittende bestuur (Griffiths, Chuter Ede, Galtskcll, Roberw. Dalton en Call ag ban) by de eerste stemming gekozen werden, Is op een duidelijke overwinning voor de orthodoxie uitgelopen. Geen Bevanlaan behoorde tot dit eerste zestal, Bevan zelf bezette met 108 stem men slechts de laatste plaats van het tweede zestal, dat niet de helft plus een van de uitgebrachte be haalde. Tussen dat tweede zestal en de in stemmenaantal daarop vol gende derde zes zal gedurende het weekeindeeen herstemming wor den gehouden, De leden, die aan die stemming deelnemen, moeten dan voor alle zes nog open plaatsen hun stem uitbrengen (gelijk zij bij de eerste stemming dat voor alle twaalf plaatsen moesten doen). Deze regel verhindert, dat in Westminster zou kunnen gebeuren, wat op de partij congressen der laatste jaren her haaldelijk is gebeurd, namelijk dat de stemmen naar bepaalde populai re candidaten worden toegezogen, terwijl de verkiezingskansen van minder aantrekkelijke figuren blan co blijven. In het Bevaniaanse kamp was men gisteren uitermate teleurgesteld en men weet daar de uitslag aan het verleden week ingevoerde systeem van een tweede stemming. Dit ver wijt is niet geheel juist, want ook bij een stelsel van enkelvoudige stemming zou alleen maar Bevan Gisteren is ten stadhuize de Raad van Beheer van het Cen traal Personeelfonds gemeente Rotterdam door burgemeester Van "Walsum geïnstalleerd. Dit fonds heeft ten doel de behartiging in de ruimste zin van de maatschappe lijke belangen van de ambtenaren in dienst der gemeente Rotterdam en van hun gezinnen, voorzover de behartiging van deze belangen niet reeds krachtens wettelijk voor schrift of op andere wjjze is ver zekerd. Men zou het dus, zoals mr Van Walsum in zijn instailatierede onder meer zei, kunnen zien als het sluitstuk van voorzieningen die in het gemeentelijk bestel zijn ge troffen. Namens de organisaties dankte de heer J. M. van Poelje, voorzitter van de "Unie van Over heidspersoneel, allen die tot de totstandkoming van 't fonds heb ben bijgedragen. Hij gaf de aan wezigen voorts de verzekering dat de organisaties alles zuilen doen om zoveel mogelijk ambtenaren zich bij het fonds te doen aanslui ten. De thans in functie getreden raad van b'eheer telt 11 leden on der voorzitterschap van de heer J. U. Schilthuis. wethouder voor de Algemene Personeelszaken. Se cretaris-penningmeester is de heer D. van der Laan. Het Rotterdams Kamerorkest had gisteravond op zijn tweede Schouw burgconcert voor een noviteit ge zorgd in de vorm van de' Serenade voor Engelse hoorn, hobo en strijk orkest van de Zwitserse componist Schoeck. Dit -werkje is een tussen spel uit de opera Don Ranudo en het is mogelijk, dat het in het gehele verband met het geheel een sterkere muzikale indruk maakt, dan wan neer het gespeeld wordt in concert- vorm. Het klonk nu harmonisch wel wat monotoon en bovendien melo disch nogal onbeduidend. Het bood echter de beide blazers alle gelegen heid een verzorgd spel te laten horen en dat Ketting hen in de bijval na drukkelijk betrok, was zeker ver diend. Met Lalo's Deux Aubades had de dirigent een goede greep gedaan, want het bleken bekoorlijke fraai klinkende muziekjes te zijn, die een uitvomdrg nog alleszins waard 2ijn. Het orkest gaf er een reproductie van die waarlijk uitstekend was. Dit kan ook gezegd worden van de tot slot uitgevoerde balletsulte Masques et Bergamasques van Fauré waarin de orkestklank eveneens de nodige doorzichtigheid en accuratesse toon de. De medewerking van het Rotter dams Kamerkoor in het Madrigal en de Pavane viel ten zeerste te loven. Gerard Hengeveld was solist in het eerste pianoconcert van Beethoven. Evenals het vorige jaar behaalde hij met de vertolking, die ook thans weer pianistisch en artistiek uitmun tend was een groot succes, H. VAN BORN In een winkel aan de Oranjeboom straat is gisteren de 70jange weduwe A- Dam—Heijkoop, die in die straat woont, gevallen. Ze brak het rechter- onderbecn en werd in het Zuiderzle- kenhuïs opgenomen. LEEUWARDEN. 'anderhalf iaat gevangenisstraf eiste Woensdag de of"»uier van jusitie bij ae rechtbank tegen de 02-jarige armbezoeker H. K uit Makkum, die zich tijdens de jaren 1943 tot begin April 1952 zou hebben schuldig gemaakt aan het zich toeéigenen van gelden ten i nadele van het burgerlijk armbe- stuur van de gemeente Wonsera- zeil gekozen zijn en onder zijn 108 deel. Hij zou dat hebben stemmen is er vermoedelyk een groot aantal, dat niet op de leider van een lastige minderheid, maar op de persoon zelf is uitgebracht. Twee Bevanianen (Harold Wilson en Geof frey Bing) behoren tot het derde zestal, doch hun kansen bij de twee de stemming worden niet groot ge acht. De vraag is dus alleen of Bevan zelf bij de tweede stemming ver kozen zal worden. De „mensen van het midden" zyn er natuurlijk op uit om te bewerkstelligen, dat al thans Bevan niet helemaal voor het hoofd gestoten wordt. door van de verdiensten, die ver pleegden m het tehuis voor hulpbe hoevenden genoten, een groot ge deelte voor zich zelf te houden. Ook hield hij gelden achter, die hij voor verpleegden ontving in de vorm van invaliditeits- en ouderdomsren ten, eh stak slotuitke ringen na het overlijden van bedeelden eveneens in eigen zak. Bedragen, die vroe gere bedeelden hadden teruggezon den wendde hij voor zelf aan. Op vordering van de officier is de ver dachte ter zitting in hechtenis ge nomen. De verdediger pleitte cle mentie. (Van onze moderedactrice AMSTERDAM. Er bestond grote belangstelling uoor de half jaarlijkse exportshoio van de Ne derlandse Damesconfectie-indus- trie, die onder de titel Fashion Tips" in het Amsterdamse Carl ton werd gehouden. Niet alleen was er een groot aantal buiten landse inkopers aanwezig, maar ook was de deelneming van de zijde van de Nederlandse confec tie-industrie groter dan ooit. Van. 45 confectionnairs werden modellen getoond. De indruk van een dergelijke show. waaraan vo gels van zo verschillende plui mage deelnemen, kan niet anders dan gemengd zijn. Het is niet ge makkelijk over een dergelijke manifestatie, die zeer ^bewust geen modeshow wilde zijn, een oordeel te geven. Maar wij moe ten toch bekennen, dat wij het Carlton met een zekere teleur stelling hebben verlaten. Wij had den weliswaar mantelpakken en driedelige ensembles gezien (tail leurs met bijpassende korte of lange mantels) die vrijwel zonder Ter gelegenheid van zijn 30-jang bestaan, gaf het HiÜegersbergs Man nenkoor Woensdagavond in de grote zaal Van Lommerrijk een concert, dat zeer geslaagd mag worden ge noemd. Onder leiding van zijn dirigent J. P. A. Kriek zong het koor o.a. in werken van peter Cornelius, Schubert, Bruckner en Flipse mei goed genuanceerde klank; die al leen m het forte soms iets onbe heerst was, maar in de overige sterktegraden zeker veel voldoe ning schonk. De pianist Pierre Palla was de betrouwbare begeleider en tevens de gevierde solist. Met een wals. Barcarolle en polonaise van Chopin verwierf hij zo'n grote bijval, dat er reeds een toegift (Fantasie Im promptu) moest volgen. Ook Laurens Bogtman wist met zijn fraaie stem en bezielde voor dracht sterk te boeien in liederen o.a. van Röntgen en Schouwman. De goed bezette zaal toonde zich dankbaar en heeft ook de zanger en het jubilerende koor telkens een hartelijk applaus geschonken, ANtVB tot regering: „Generale staf voor verkeer is nodig" (Van onze correspondent) GRONINGEN De ANWB heeft zich tot de regering gewend met het verzoek, de conclusie van het Wegeneongres 1951 te verwezenlij ken en een „generale staf voor het verkeer" in te stellen. Sinds dit congres is er, aldus de ANWB. van de overheid van enige belangstelling voor deze gedachte weinig gebleken. De ANWB acht de instelling onontbeerlijk van een ad viserend college, waarin technische verkeersdeskundigen en experts op het gebied van de verkeersopvoe ding zich zouden moeten beraden over alles, ten behoeve van het verkeer, te nemen maatregelen. LONDEN. Pearl Bailey, de negerzangeres en Louis BeZïson, de blanke drummer, zijn gisteren in het huwelijk getreden en het is een dansende trouwerij geworden zoals crud-Londen er nog nooit een ge zien had. Een swingband van vijf man smeet „The Hawk Talkser uif. een compositie van de 29-jarige bruidegom, terwijl een menigte uan 200 .geestdriftige volgelingen buiten Caxton Hall de jitterbug danste. De jong uitziende Bellson lachte toen hij zijn 32-jarige bruid om helsde en zei dat hij er van overtuigd toas, dat hi) zyn nader, die dreigde hem te verstoten als de trouwerij zou doorgaan, wel tot an dere gedachten zou kunnen brengen. De jonge Belsson, die drummer is in de band van Duke Ellington en de donkere Amerikaanse nacht- clubster ontmoetten elkaar voor het eerst zes weken geleden in Wash ington. Pearl, die voor de vijfde keer trouwt, zag er schitterend uit in een mink bontjas. Iedereen was in dansstemming zelfs de politie agenten die eerst even aarzelden toen zij de swinghand op de trap pen van Caxton Hall zagen zitten. Ook het feit dat de getuige Josc Ferrer, acteur-directeur niet op- van 1200 dollar te klein was kon de feeststemming niet dempen. De bruidegom haastte zich een gouden armband voor Peari te kopen. Het paar werd in de .echt ver bonden in dezelfde zaal in Caxton Hall waar de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden in het Huwelijk trad met de nicht van Churchill. „Maar", zei de bejaarde zaalwach ter op het stadhuis, „het was niet bepaald hetzelfde. Dit is wat wij daagde, en dat de diamanten ring noemen: een variété-nummer". uitzondering voortreffelijk waren. Er waren extra korte jasjes, ook in de goedkope prijsklassen. De Nederlandse manlelindustrie bevestigt hier weer eens. dat zij de voortreffelijke reputatie, die zij geniet, zeker verdient. Waar mee wij echter niet willen zeggen, dat wij alle mantels, die werden getoond, geslaagd konden vinden. Maar het waren voornamelijk de japonnen, die aan onze teleur stelling schuld hadden. Doordat er veel meer japonnenfabrikanten deelnamen dan bij vroegere shows namen de jurken ditmaal een be langrijke plaats in. Maar wat vertoond werd stond voor het merendeel allerminst op interna tionaal peil. Er waren enkele confectionnairs die toonden, dat zij in staat zyn een goede japon te ontwerpen. Maar daarnaast waren er veel te veel fantasieloze modellen, waar bij de drukke stof en de gezochte garnering vaak nog extra storend werkten, Terwijl het bij mantels en costuums wel mogelijk is in de midden- en Ia eer e prijsklas sen iets goeds te maken, behoor den vrijwel alle geslaagde japon nen tot de hoogste prijsklassen, waarmee wij overigens niet willen zeggen, dat alle dure japonnen mooi waren. Treilers schuilen voor slechte weer BOULOGNE SUR MER. Vier Nederlandse treilers, de „Lise El- na" „Jenir", ..Postor" en Cari na". hebben in verband met de slechte weersomstandigheden, een toevlucht gezocht in de haven van Boulogne. PARIJS. Vertegenwoordigers der industrieën van de zes landen van het plan-Schuman hebben beslo- ten tot de vorming van een perma nent orgaan, dat de naam zal dragen van „Unie der Industrieën" van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap. Tot voorzitter van dit orgaan werd benoemd de vice- president van de algemene bond van Italiaanse industriëlen, Quintieri, en tot vice-president de voorzitter van de bond van Belgische indus triëlen, A. M. Bekaert. AMSTERDAM. Het gerechts hof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de leiding van de speelciub „Eureka". De club heeft het duel met de justitie aangegaan om een princi piële uitspraak uit te lokken, zo als de voorzitter de 3G-]arïge plan ter P. T. te 's-Gravenhage veertien dagen geleden ter zitting verklaar de. De rechtbank bad T. en de se cretaris-penningmeester P. H. V. te Amsterdam veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Het Hof veroordeelde hem lot dezelfde voorwaardelijke straf en bovendien tot een boete van f 500 suhidiair een maand hechtenis De vier croupiers H. EG. T, v. d. B.. G. J. L, en T. C, N., die in eerste instantie waren vrijgespro ken, werden thans veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd en bovendien f 100 boete subs 10 dagen hechtenis. Tenslotte kregen de technische spelleiders F. B. A. J. F. en G. W. T. V. elk een maand voorwaarde- lilk (3 jaar proeftijd) en f 1009 boete subsidiair een maand hech tenis. Zij waren eveneens door de rechtbank vrijgesproken. NEW ÏOKK. Lie zai niet in- gaan op een verzoek van de „Grand jury" (een Amerikaanse gerechte lijke commissie van onderzoek) om een verklaring te geven van zyn uitlating over „het lukraak beklad den en het overdreven beschuldi gen" van personeelsleden van de V.N., naar aanleiding van de zelf moord van Abraham Feller. Functionarissen der V.N. zeggen dat Lie's verklaring geen recht streekse betrekking had tot de „Grand jury" of de subcommissie van de Senaat, die een onderzoek leidt naar revoiutionnaire activiteit onder leden van de V.N., doch be trekking bad op beschuldigingen vati elders, die voortvloeiden uit de handelingen van deze instellingen. Men meent, dat Lie zal antwoorden via de Amerikaanse delegatie bij de V.N. Hij bezit diplomatieke on schendbaarheid. Leges voor kampeerders Noorchvijk verklaart AN W B-bezvvaarschrift niet ontvankelijk (Van onze correspondent) NOORDWTJK. De gemeente raad beeft Woensdagavond het be zwaarschrift, dat de ANWB had in gestuurd legen de heffing van kam peer leges. niet ontvankelijk ver klaard, Alleen de twee P.v.d.A.- leden stemden tegen. De ANWB zal nu deze zaak aan hangig maken bij de Raad van Be roep der directe belastingen, die, zoals men vermoedt. Noordwijk in liet gelijk zal stellen. Daarna wil de ANWB eventueel een beroep doen op de Koge Raad. De toeristen bond is ni. van mening, dat een legestarief voor kampeervergunnin- gen, dat rekening houdt met de tijdsduur en het aantal deelnemers aan een kamp, in strijd is met de Gemeentewet. Communistisch blad in Saarland verboden SAAKBRUCKEN. De regering van het Saarge-bied heeft Woensdag aan het communistische blad „Neue Zeit" een verschijningsverbod opge legd voor de duur van vijf dagen wegens de publicatie van artikelen, die beledigend worden geacht voor de regering. Het blad was 8 Octo ber reeds voor twee weken verbo den. (Advertentie I. M.) Economische positie van Japan gaat achteruit TOKIO. In een rapport van de economische adviseurs der Japanse regering wordt gezegd, dat in de periode van April tot September de economische positie van Japan bleef achteruitgaan. Ontmoedigende teke nen, die in deze periode vielen waar te nemen, waren een daling van de Japanse deviezenvoorraad en de als ongezond te beschouwen instandhouding van industrieën, die met met wmst werken. Later in dit jaar zullen deze factoren zich waarschijnlijk in versterkte mate doen gelden. CAi'RO. Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft aan ver slaggevers verteld, dat Groot-Brit- worden over de algemene grondbe ginselen betreffende de toekomst van de Soedan. Over de bijzonder heden moet nog overeenstemming bereikt worden, zü zei hij. Hii sprak de hoop uit. dat de twee partijen het wat dat betreft eens zouden worden over de jongste Egyptische voor stellen. Naguib legde zijn verkla ring af na een onderhoud van een uur met sir James Robertson, de secretaris van het burgerlijk be stuur in de Soedan. Deze is onlangs in Cairo aangekomen om sir Ralph Stevenson, de Britse ambassadeur, te assisteren bij zijn besprekingen over de Soedan met Naguib, die vandaag zullen beginnen. Het was' begonnen met een za kenbespreking, die tot geen resultaat had geleid en om die tegenvaller te vergeten waren de mannen, de 32- jarige koopman H- G. B. en de 31- jarige varensgezel J v. d. L samen ra et zekere B. een borreltje gaan kopen in café Spel. Op café Spel volgde café V N. Smaar ook Henk v. a. Jagt, café Henk. Jan de Lip en café Dientje wer den niet overgeslagen. Toen de koopman B en v. d. L. lichtelijk waggelend afscheid na men van café Dientje het was omstreeks sluitingstijd waren zij wel zo verstandig hun vriend B., die nog tameiyk nuchter was. te verzoeken het stuur van hun auto over te nemen. Maar een agent van politie, die het trio niet helemaal vertrouwde, wilde weten of de be stuurder over een rijbewijs be schikte en toen dat niet het geval bleek, ontbrandde de strijd. De twee passagiers stapten uit en toonden hun spierballen uitnodigend aan de politieman, die zich onmid dellijk door een steeds nauwer wor dende kring van agressieve belang stellenden ingesloten zag. „Laat de oolitie de p maar krijgen" luid de het oordeel van de omsingelaars en reeds sneuvelde de pet van de gezagsdrager. Een vrouw, wie de benarde agent beval het bureau op te bellen, zei alleen maar: „we leven niet meer in de tijd van de moffen" en toen achtte de politieman het geraden een schot in de lucht te lossen. OP de twee recalcitrante heren, om wie de rel %vas ontstaan, maakte dit weinig indruk Ze gingen de agent tanme en Egypte het eens zijn ge- te lijf en deze zag na nog twee „Het moet nu maar eens uit zün met de verzetsplegïng door een deel van de Rotterdamse burgerij tegen politiemannen, die slechts hun plicht doen", zei de Officier van Justitie, mr C. W. baron van Dedem, Woensdag middag en hy eiste tegen twee goede bekenden van de justitie, die in de nacht van 10 op 11 October op de Binnenweg een agent te lijf waren Sc" gaan, gevangenisstraffen van 5 maanden met aftrek, elk. oplossing meer dan de koopman B. waarschuwingsschoten geen andere „Ome Jaap exploitant van „vogclpiek". kreeg boete ROTTERDAM. «- De rechtbank heeft de 451 jarige kermisexploitant D. B. veroordeeld tot 50 cent boe te één dag hechtenis. B„ beter bekend als „Ome Jaap", exploiteert op kermissen een z.g. „vogelpiek", een werpspel. Volgens het vonnis is de Loterijwet over treden. omdat het publiek geen overwegende invloed op het spel kan uitoefenen. Br zijn altijd nog mensen in renliga zegt zonder meer, dat lin verheven tot voorwerp van 4a vrjip werpld ook in Npdpr- godsdienstig geloof en zelfs het een religieuze verering, die de j j. sproken met betrekking tot „ze- heiligen der Kerk nooit is ten land, die menen, dat KerK en i.;ere verontrustende godsdienstige deel gevallen in die mate. Het godsdienst in Rusland méér invloeden" waartegen de Partij gaat bij de verering van Stalin 7m,4Pri 7nn dan pon cfpdnldp niet voldoende zou optreden. Mi- om méé/ dan om die van een zouden zijn aan een geauiae chailow verklaarde 0.m< dat held of een leider: Staün moet aangelegenheid. Zonder iets at hoofden der jeugd overblijfsels voor het volk worden do nieuwe te doen aan hetgeen ds Nie- uit het verleden ^aan de dag tre- god, die groter en machtiger is möller in Moskou aan kerke lijk leven heeft ontdekt, is er ook een andere kant aan deze zaak. Men dient er natuurlijk rekening mee te hou den, dat nog altijd in Rusland slechts de helft van het aantal kerken weer Z)«t ue-tc den en dat er zelfs jonge mannen dan de God van de christelijke en vrouwen zijn. die aan de in- religie. Hier is een politiek mysti- vloed van de godsdienst ten offer risme aan. de gang, dat op elk punt nauwkeurige pa- raleilen vertoont met het goedsdienstig leven binnen de berk. Men zal thans weer „rode" bruiloften en „rode" doopplechtighe- vallen". Het blad van de Jonge- den willen vieren. De kinderen zien van kerkelijke plechtigheden Icrygen „rode" namen uit de v a i onverenigbaar zijn met het lid- „volksgemeenschap": Thorez, To- voor kerkelijke doeleinden in maatschap van de communistische gliatti, Zetkïn, Gerben mis gebruik is. Als in ónze El» partij of van de Komsomol. schien. als hij „groot" en „ortho- steden dit getal tot op de g"d°X'.' 1£"" helft ZOU worden terugge- met de aan zijn leiband lopende niSeiJ1dl-k?!?f1cfaedL5dm"Ie?ö bracht, zouden voor de overige «rede "32 Ir de° staat ieSens de" Keri: de zeker de mensen in de rij moe- ope^lr komt', dat de Orthodoxe ten staan. Daarmee is dan niet Kerk haar rol als gehoorzame SSf^ks niet heeft noch gezegd, dat de belangstelling (fï"31:?3 van tSe Sovietstaat trouw Mjl hMft g'e"had Zo staa( 'tc^enj voor kerk en godsdienst groter e,-, over het woord van Michaüow ürhvrmrrjnn Ongetwijfeld moeten verwijten de uftrejkjmg aan Alexis, patriarch, zou zijn geworden.' als van Michailow voor een deel der RUssisch Orthodoxe Kerk in We weten niet precies, wat er worden geschoven op rekening van de „Orde van de op kerkdijk gebied in Rusland van de politieke en economische ro(je banier ven de arbeid", om- aan de gang is. We moeten af- medewerking, die allen moeten ge- dat „gedurende de oorlog en gaan op verschijnselen, die in een ven aan land en volk. Maar ze zich als zulk een voor- bepaalde richting blijven wijzen, dienen evenzeer gezien te worden *ref(elük vaderlander heeft doen Bijvoorbeeld op het feit, dat tij- als uitingen van het feit, dat men xennen" dens het partijcongres in Moskou bij de staat geen godsdienst ver- it de afgevaardigde Michailow, o.a, draagt tegenover.de religie van Wij, ïn het Westen, zullen met secretaris-generaal van de Rus- het Stalinisme. Want, het Sovjet- anders kunnen dan op het lichaam sïsche Liga van Jonge Communis- russische despotisme heeft -in een van de Russische staat ook in de- ten, scherpe kritiek heeft uitge- doelbewust gevoerde politiek, Sta- ze een Januskop te blijven zien. VEEL mensen verkeren In de veronderstelling:, dat arbeid tegen gelde lijke vergoeding verboden is, zodra men uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening geniet. Dit is niet juist. In beginsel mag men gerust een inkomen uit arbeid genieten en tegelijk uitkering krachtens de Nood wet ontvangen. Wel zal de nitkering krachtens de Noodwet verminderd worden, doordat de eigen inkomsten stygen. Komt men door de inkomsten uit arheid zelfs boven de inkomensgrens, welke de Noodwet stelt, dan houdt de uitkering natuurlijk op. kele weken later ingaan, doch dit laten we hier buiten beschou wing). Wordt U nu met Ingang van 1 Juli 1953 plotseling ontsla gen, dan kan Uw uitkering weer worden herzien. Denkt U er dan vooral aan dit 'onmiddellijk weer op te geven. Ook dan moet U er rekening mee houden, dat de Raad van Arbeid toch altijd even tijd nodig heeft om de zaak te onderzoeken en de uitkering op nieuw vast te stellen. Gedurende de tijd dat U werkt hebt U een voordeeltje, omdat de inkomsten uit arbeid slechts gedeeltelijk in mindering worden gebracht bij de berekening van Uw uitkering. Reserveer iets van die grotere in komsten, om bij eventueel ont slag de eerste weken te over bruggen, die misschien nog moe ten verlopen voordat Uw uitke ring krachtens de Noodwet weer verhoogd is. Treedt U voor een bepaalde tijd in dienst, b.v. voor 1 maand, dan moet U er aanden ken. dat de verdiensten over die ene maand bij de berekening van Uw inkomsten over het gehele nieuwe berekeningsjaar worden meegeteld. Bent U b.v. aangeno men alleen voor de maand Janu ari 1953 en verdient U in die maand f300,-, dan stygen dus Uw inkomsten over het jaar Januari 19531 Januari 1954 met f300,- en wordt U over dat gehele jaar een uitkering toegekend wel ke berekend is op basis van die hogere inkomsten. Dat betekent dus. dat U gedurende de maand Januari van de Raad van Arbeid en uit Uw dienstbetrekking te- samen wel veel geld ontvangt, maar dat U daartegenover de an dere 11 maanden uit moet komen met het verminderde bedrag van de Noodwet. U doet er dus goed aan, iets van de inkomsten over de maand Januari te reserveren. De heer de M.: U kunt dus gerust gaan werken, terwijl U uitkering krachtens de Noodwet Ontvangt, als U er maar aan denkt, dit onmiddellijk bij de Raad van Arbeid op te geven. Uw uitkering zal n.l. moeten worden herzien. Bij de bereke ning van de nieuwe uitkering gaat men uit van het inkomen, dat U vermoedelijk zult genieten in het jaar, dat ingaat op de dag. waarop de uitkering wordt herzien. Bijvoorbeeld: U treedt met mgang van 1 Januari 1953 voor onbepaalde tijd in dienstbe trekking, Uw uitkering wordt dan berekend naar het totale inko men, dat U van 1 Januari 1953 tot 1 Januari 1954 zult genieten (in werkelijkheid kan om admi nistratieve redenen dat jaar en- De heerL.S. schrijft het volgende; Myn vader is op l November overle den. Hij genoot als voormalig rijks ambtenaar een pensioen uit hefc Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Die pensioenen worden per kwartaal uitbe taald en wel In het midden van ieder kwartaal. Hij zou dus half November pensioen moeten ontvangen over de maanden October, November en De cember, Op hoeveel hebben de erfge namen nu nog recht? Antwoord; De erfgenamen heb ben recht op het pensioen over het gehele kwartaal, als de gepensionneer- de cp de lste van dat kwartaal nog in leven was. Aangezien Uw vader op 1 October nog ln leven was hebben de erfgenamen dus nog recht op het pen sioen over de maanden October, No vember en December. Opmerking: Vele erfgenamen van ge- pensionneerde Rijksambtenaren hebben zich reeds op die pensioenkwestie ver keken- Sterft iemand b.v, op 3D Novem ber, dan heeft hij zijn pensioen over de maand December reeds ontvangen aangezien het pensioen over het gehele kwartaal reeds half November werd uitbetaald. Meestal denkt men dan dat de erfgenamen van het pensioenfonds over December nog geld zullen ont vangen. Uit het bovenstaande blijkt, dat die gedachte onjuist is. m het been te schieten.. De Officier prees de agent op aft zitting voor zijn kalm en keurig optreden; pas toen niets meer hielp had hij z'n wapen gebruikt De ver dediger mr Kreulen voerde aan, dat de mannen zich in nuchtere staat wel gewacht hadden voor een der- geïnk „contact" met de politie, die ze door de praktijk der jaren nu heus wel kenden. Het tweetal was door het bezoek aan talloze kroegen echter boven zijn theewater ge raakt. De politierechter veroordeelde ae mannen conform de eis tot 5 maan den. met aftrek. DEN HAAG. De gemeente raadsverkiezingen zullen op 27 Mei 1953 worden gehouden De cantti- daatsleUing vindt plaats op 14 April Volgens de Kieswet moeten de verkiezingen dan 43 dagen later plaats hebben. Kantonrechter beslist: (Van onze correspondent) ZUTFEK „Op myn motor kun nen niet meer dan acht personen zitten en daarom ben ik niet straf baar wanneer ik met een rijbewijs B-E in myn zak op myn motor klim", aldus de heer K. de Haan uit Almelo, die in Zutfen voor de Meervoudige Kamer in hoger be roep terecht stond omdat hij zonder geldig rijbewijs een motor bestuurd zou hebben. De heer De Haan zegt. dat de wet. houders van een B-E bewijs het recht geeft motorrntuigen te be sturen. die zijn ingericht voor het vervoer van ten hoogste acht per sonen. Bovendien mag achter zo'n voertuig dan nog een aanhangwagen hangen. Er wordt in de wet in tegenstelling met vroeger niet gesproken over het aantal wielen. De rechtbank besliste in dit proef proces dat het motorrijden alléén met een rijbewijs B-E strafbaar is en veroordeelde de heer De Haan tot vijftien gulden boete of vijf dagen hechtenis. OSLO. In een jaar of zeven zul len twee machines voor atoomonder zoek gereed zijn voor gebruik in het internationaal atoomlaboratorium dat in een „niemandsland" in Zwit serland wordt opgericht, aldus heeft de Noorse ingenieur Dahl medege deeld. Deze twee machines zullen dan de grootste ter wereld zijn. De apparaten zullen ongeveer 65 milli- oen gulden kosten. Zij zullen ge bruikt worden voor onderzoekingen naar de inwendige structuur van het atoom. Het grootste apparaat zal zijn een protonensynchrotron, die ruim vijftig iriillioen gulden zal kosten. Deze machine wordt tienmaal zo groot als de grootste thans bestaan de in Amerika, Een groep van vijf tien man onder leiding van prof. Bakker van Nederland ontwerpt de andere machine, namelijk een syn chro-cyclotron waarin een magneet komt van 2.600 ton. LONDEN. Dr Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Ber lijn, die Zaterdag naar Moskou gaat op uitnodiging van de Rus sische Orthodoxe kerk, heeft de Russen Woensdagavond ervan be schuldigd, dat zij Oost-Duitsland tot een slavenkamp maken, waar van de bewoners naar geest en lichaam worden geknakt. Hij ver klaarde, dat er in de uranium- mijnen van Saksen waaruit de Russen materiaal betrekken voor de vervaardiging van hun atoom bommen tien duizenden arbei ders moeten werken onder schrik barende omstandigheden. Uitvoeringen, van „Vuile handen" in Wenen toch uitgesteld WENEN. De directeur van het Weense theater, dat tijdens het on der communistische auspiciën, in December te Wenen te houden vre descongres het anti-communistische toneelstuk „Les mains sales" („vui le handen") van Sartre zou verto nen, heeft medegedeeld dat het stuk niet gespeeld zal worden om Sartre „te laten zien, dat hij zich in. ons heeft vergist en dat wij zijn stuk „Les mams sales" niet bijwijze van politieke betoging hebben willen vertonen". De uitvoeringen worden uitgesteld tot na afloop van het vredescongres, dat Sartre zal bij wonen. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM - Indonesiëroute Thuisreis: PH-TDO (Maastricht) Woensdag te 13.15 op Schiphol ge land: PH-TFE (Utrecht) vanmorgen Om zes uur in Beiroet aangekomen; FH-TDG (Gouda) vannacht in Ran goon gearriveerd; PH-TDN (Vlaar- dingen) vanmorgen te zeven uur uit Tokio vertrokken. Uitreis: PH-TDI (Enschede) te middernacht uit Bangkok vertrok ken; PH-TFD (Arnhem) vannacht uit Calcutta vertrokken; PH-TDP (Rotterdam) vannacht uit Beiroet vertrokken, werd vanmiddag om half twee in Karachi verwacht; PH-TCE tEdam) Woensdagavond uit Singapore naar Djakarta vertrok ken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5