HET EOTTEKMMSCH PAROOL Indonesisch kabinet voor nieuwe complicaties Rotterdam bestelt Churchill-beeld Crisistekenen Commandant op Sumatra eigenmachtig vervangen Haarlemmer ontwerpt brom scooter Ondanks straffe bepalingen nog geen rust in Bagdad Aclieson voor, Wisjinsky tegen India's Koreaplan Drie verklaringen voor de E heersende werkloosheid Teleurstelling over verklaring van Djakarta Ruim 50 gezinnen niet met „Fairsea" naar Australië NIEUWE PREMIER VAN IRAK i Franse mijnwerkers overwegen staking Prof. Joliot-Curie in ongenade bij Franse communisten? Wirn Verbon vertrekt spoedig naar Londen voor opdracht f Premier Mahmoed belooft demonstranten hervorming van het kiesstelsel Plaatselijk matige vorst Aanvaarding door Ver. Naties verzekerd, maar ipat zal Peking doen Vroege winter bracht gladde wegen Initiatief van ANWB voor bromfietsen kentekenborden Weinig onderhoud van huizen, dalende koop verbruiksgoederen en te kleine export 12e Jaargang, no. 278 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 6P3Q0 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.0S, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 25 November 1952 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro Si-ojw Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: SR van der Schaaf DJAKARTA, Vlak na de regeringsverklaring, waarin het eigenmachtig optreden van bepaalde legergroepen en van som mige hoofdofficieren werd afgekeurd, heeft het kabinet-Wilopo zich genoodzaakt 'gezien om bekend te maken, dat in Zuid- Sumatra het optreden van overste Warouw navolging heeft gevonden. Overste Kretarto heeft in Falembang zijn superieur overste Kosasik ontzet uit zijn functie van troepencommandant in Zuid-Sumatra, tevens fungerend territoriaal commandant. Het is nu zo, dat van de zeven divisies van het Indonesische leger er drie een eigen politiek voeren, rul. in Oost-Java, in Zuid-Celebes en in Zuid-Sumatra. Het kabinet komt vandaag bijeen ter bespreking van te nemen maatregelen. In de verklaring, welke het ka» binet Maandag gaf, wordt het ge beurde in Zuid-Sumatra betreurd, omdat het de oplossing in de weg staat van Indonesia's politieke cri sis. Deze draait, aldus A.P., om een legergeschil tussen de voormalige guenliastrijders en leden van het voormalige KNIL. In de drie ge noemde divisies hebben de voor- DJAKARTA. De met spanning verbeide verklaring van de Indo nesische regering over de gebeur tenissen van 17 October en de daar opvolgende weken is in Djakarta met enige reserve ontvangen. ZJj kwam te Iaat en is te vaag, schre ven verschillende kranten. Dezelfde bezwaren hebben som mige politieke waarnemers.. Men miste' een uiteenzetting over de gebeurtenissen in Oost-Java en Ma kassar. Men miste bovenal de aan kondiging van concrete maatrege len. 5 „Landverhuizing" zal de gedupeerden helpen DEN HAAG. Voor één en vijf tig Nederlandse gezinnen, die op 29 November met de „Fairsea" naar Australië zouden vertrekken, blijkt geen accommodatie op dit schip te zjjn, zodat deze mensen, die alle maatregelen voor hun emigratie hadden genomen, genoodzaakt zijn hun vertrek uit te stellen. Voor velen zal dit geen kleinig heid zijn. Opzegging van betrekking, van huur was reeds gedaan en vele andere maatregelen waren genomen. De Stichting Landverhuizing deel de mee, dat men aanvankelijk veel te weinig boekingen had voor de Fairsea, ondanks dat 500 Duitsers (displaced persons) zouden mee gaan. Daarom besloot de Stichting een groep ongeschoolden en zij die voor gezinshereniging naar Austra lië wilden, een kans te geven. Onverwacht ging echter het aan tal normale meldingen met spron gen dc hoogte in. De gevallen van gezinshereniging zullen binnenkort met de „Willem Ruys" naar Singapore vertrekken en vandaar naar Australië. De on geschoolden zullen waarschijnlijk in Januari met de „Johan van Olden- barneveldt" kunnen vertrekken. De Stichting zal alles in het werk stellen om de moeilijkheden, die de ze mensen van het uitgestelde ver trek zullen ondervinden, zoveel mo gelijk te verlichten. malige guerillastrijders het heft in handen genomen. De correspondent van „Merde- ka" te Makassar vernam van wel ingelichte zijde, dat de comman danten van drie regimenten in Oost-Indonesiê zich achter overste Warouw hebben geschaard- Wa rouw ontving volgens „Merdeka" telegrammen daaromtrent van ma joor Worang, overste Soekawati en majoor Soebroto. „Pedaman" berichtte Maandagochtend echter, dat overste Soekawati geweigerd had gevolg te geven aan de op roep van overste Warouw om naar Makassar ta komen. De minister van Defensie sul tan Hamengko Boe won o heeft ver leden week zijn aangekondigde reis naar Makassar geannuleerd, nadat overste Warouw hem ge waarschuwd had niet te komen, tenzij met een speciaal mandaat van president Soekarno. „Merde ka" beeft in welingelichte kringen vernomen, dat de minister van PARIJS Het bestuur van de niet-communistische Franse mijn werkersfederatie „Force Ouvrière" heeft Maandag medegedeeld haar leden te hebben verzocht 18 Decem ber in staking te gaan om aldus kracht te kunnen bijzetten aan eisen tot loonsverhoging en meer maat schappelijke zekerheid. Het is niet bekend hoeveel leden de „Force Ouvrière" telt. Van de zijde van de j plan zou zijn om zijn ontslag te nemen. „De regering bereidt zich thans voor op de tenuitvoerlegging van 'n verklaring van Zondag, waarin de deelneming van het leger aan anti-regeringsgezinde demonstra ties een handeling genoemd wordt, die duidelijk een inmenging bete kent op politiek gebied. De rege ring is niet van plan deze over schrijdingen van de taak van het leger toe te staan: zij zal de be nodigde stappen nemen waar ook zo'n overschrijding plaats vindt." PARIJS. De Franse atoomge leerde en winnaar van de Nobelprijs prof. Jo dot-Curie zou zich binnen kort voor de communistische partij moeten verantwoorden, zo wordt van verschillende zijden in Farïjs verna men. Joliot-Curie, die een vooraan staande plaats in de communistische partij inneemt, zoi^ worden verwe ten, dat hij tijdens dc oorlog de voorraad voor het atoomonderzoek belangrijke „zwaar water", waar over Frankrijk beschikte, aan Enge land in plaats van aan de Sowjet- Unie beschikbaar heeft gesteld en dat hij betrekkingen, met Duitse autoriteiten zou hebben onderhou den. Sinds zijn afzetting als leider van het Franse atoomonderzoek werd van Joliot-Curie met veel meer vernomen. Rotterdam krijgt z'n Churchill-monument. Een Rotterdammer maakt het, in opdracht van het gemeentebestuur. Het is Wini Verbon, die reeds jaren in Engeland werkte en daar met allerlei tentoonstellingen stijgend succes had. Bekend, In Rotterdam, zijn van hem het vllegermcmument op de Nonrdsingel (bij de trambrug) en bustes van prof. mr F. J..Oud, mr K. F. van der Mandele, e.a. Tot zijn laatste werken behoren o.m. de koppen van. de heren D. G. van Beuningen en Zandvliet, die op plaatsing in het Feye- noord-5tadion wachten. Generaal Noeroeddin Mahmoed, de nieuwe premier van Irakdie na onlusten in Bagdad de macht van de regering overnam. Geen wonder, dat de kring waaruit, deze prachtige opdracht voor de jonge Rotterdamse beeld houwer is voortgekomen vervuld is van al de bijzonderheden, die aan de „vereeuwiging van het enige ere-raadshd dat Rotterdam kent'*, zijn verbonden. Men denkt er over Verbon. zo spoedig moge lijk uit te zenden naar Londen, zodat hij nog zoveel zittingen van het Lagerhuis kan meemaken als maar mogelijk is. Hij moet daar verzekerd worden van een plaats waar hij Churchill goed kan waarnemen en waar hij schets na schets kan maken. Men hoopt, dat Verbon weer de be schikking kan krijgen over z'n oudeateliers die hij vroeger in Londen heeft gehad en dat Chur chill- in Januari of Februari 1953 te bewegen is voor nadere ont werpstudies in contact te u-eden met de jonge Rotterdamse kuns tenaar. „Rotterdam zal er prijs op stellen", zeide men ons, «dat het een Churchillbeeld krijgt waarvan de markante, zware kop alles Weergeeft wat men hier in hem ziet en vereert, dus zijn Godstrouwen, zijn onverzettelij ke blijmoedigheid, zijn fel aan- valsvermogen, zijn bonhommie, zijn artistiek politicus-zijn..." Toen wij zeiden, dat dit wel wat veel was om in 1 kop weer te ge ven, zei men ons: „Kent U dan geen fota's van Churchill, die dit alles weerspiegelen?" "Wij moesten dat toegeven. De afstammeling van Marlborough is als Zondagsschilder van het landsehapsschoon bij Vau- luse evenzeer een bull-terrier, als de gemoedelijke grootvader die zich node laat wegroepen^ van het schrijfbureau waaraan hij zijn kost bare cn kostelijke memoires samen stelt, omdat het eten staat koud te worden.. Rotterdam beseft nog steeds, zei men ons, wat het aan de bevryding en aan Churchill-de-be- vrijder te danken heeft. Het wil de eerste Nederlandse stad zijn waar dat uitdrukking vmdt in een beeld, een beeld, dat door z'n onwillekeu rige compactheid een contrast en toch ook een pendant zal zijn voor Zadkine's verscheurde en verwoes te stad. Onze zegsman liet zich zelfs zo ver meeslepen door het prettige gevoel, dat Rotterdam bij Verbon een beeld van Churchill in bestel ling heeft gegeven, dat hij zeide: .Rotterdam zal er altijd trots op zijn .het eerst Churchill geëerd „Aere Pereraius" te hebben, omdat velen in hem zien de enig-mogelij ke president van het komend Ver enigd Europa". Toen kreeg het ge sprek politieke verschieten, die ver voorbij reikte® aan de opdracht aan een jong Rotterdams kunstenaar, die natuurlijk nergens te vinden was, tobh'wh" hém zochten. (Van onze corres pondent) HAARLEM De 60- M jarige motorconstructeur L. D. Walraven is er in geslaagd een voertuig te vervaardigen, dat het y, midden houdt tussen een brom/iets en een scooter r, en dat hij daarom een i v: bromscooter noemt. ë^SvSJ Het meest aantrekke- o; lijke van deze bromscoo ter is, dat hij maar on geveer j 550 kost en dat f men dus niet de honderd gulden weeldebelasting - behoeft te betalen, die vereist worden bij de jjp aankoop van een normale scooter. Verder zijn er geen rij- en nummerbe- unjzen nodig-De heer Walraven heeft de wet eens goed door gelezen en toen Geconstateerd, dat een scooter na een aantal kleine verande ringen veel ge makkelijker zou kunnen worden aangeschaft, omdat hij dan in een lagere klasse van voertuigen zou komen. Hij behoefde maar een scooter te bouwen, voorzien van een trapaandrijvmg en van een brom- fietsmotor. Het heeft echter maan den experimenteren gekost. De heer Walraven heeft eerst twee proto- bromscooters gebomod, waarmee htj uitsluitend experimenteerde. Het was bijzonder moeilijk om de juiste plaats voor de trapinstallatie en de motor te vinden en ook het model kostte hoofdbrekens. Toen voor alle puzzles een oplossing was gevonden, had de heer Walraven met meer dan al zijn vrije uren va zes weken nodig om de derde en officiële bromscooter te maken, die volgens de bouwer voor honderd procent goed is en het zeker wel zal gaan doen. Canadese bommenwerper veronselukt: 14 doden VAHCOUVER. - luchtmacht heeft - De Canadese bekendgemaakt dat Maandag een „Lancasters-bom menwerper bij de landing op bet vliegveld Comok' op' het "eiland Vancouver is verongelukt. Veertien inzittenden kwamen- om hetleven. BAGDAD. De nieuwe militaire minister-president van Irak, generaal Mahmoed, heeft Maandagavond beloofd bepaalde hervormingen waar onder verandering van het kiesstelsel in te znllen voeren. Daarmee tracht de generaal de ongeregeldheden, die ook Maandag, ondanks strenge verboden van de militaire leider, plaats vonden, te doen ophouden. In Bagdad rijden tanks cn gevechtswagens nog steeds door de stad. De avond klok Is er ingesteld. Verder z(jn alle politieke partijen verboden, dagbladen mogen niet meer verschijnen en vele politieke leiders z(jn gearresteerd of vluchten voor politie en leger. Deze maatregelen hebben echter de orde in Bagdad nog niet kunnen herstellen. De oproerige menigten scholen samen m de bochtige straatjes van de Oosterse wijk, waar tanks en gevechtswagens met kun- Franse mijnraad Wordt*wr'ffaafd Wn komen. Emje keren werd _de dat deze zich niet erg ongerust afgelopen dag 4 df" maafct over de aangekondigde sta- t gen het meuue kabinet, üe demon king. Gemeend wordt dat de ruime slranlen eisten nationalisatie van termijn var. aankondiging veel tijd j de Irak Fetroieum Cy en opzegging voor onderhandelingen overlaat van het verdrag met Engeland. Van Dinsdagavond tot "Woensdagavond: Droog weer met van het Zuiden uit toene mende bewolking. Vannacht plaatselijk matige vorst, overi gens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvanke lijk zwakke wind, la ter matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Oost. 25 Nov. Zon op 8 u 18 m onder 16 u 36 m:n.; Maan op 13 u 53 m on der 1 u 56 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 DDR Max.temp N eersl Station Weer Wind m/s Gisteren Oslo N.2 -IC 4 mm Stockholm MLst Windstil Kopenhagen Onbew. W. 3 t Londen Mist -4 Z.W, 3 0,1 Brussel Z.3 - 3 Parijs O.N.O.2 Bordeaux Z.W. 3 Nice N.3 Berlijn W. 3 -0 Frankfort ZZ.W. 2 München N.3 -1 Zürich Windstil 0 Wenen Sneeuw W.N.W. 7 3 Generaal Mahmoed heelt Maan dag bekend gemaakt te allen koste de orde te zullen herstellen .nadat tengevolge van verwoede gevechten in het weekeinde op zijn mïnst tien personen zijn omgekomen en 120 werden gewond. Om de oproerlin gen gunstig te stemmen heeft de generaal beloofd toe te geven aan hun voornaamste eis: de afschaffing van de getrapte verkiezingen. Ver der heeft hij ook lagere belastingen, kosteloos middelbaar onderwijs, zui vering van de ongewenste elemen ten in de regering en versterking van het leger en. nieuwe sociale wetten beloofd. Als het hervormingsplan van de generaal succes heeft zal Irak de derde Arabische staat zijn, die zich binnen vijf jaar voor hervormingen en veiligheid tot de militairen heeft gewend. Syrié en Egypte gin gen Irak voor. In Londen heerst nervositeit over de jongste gebeurtenissen in Irak. Alen gelooft in Britse oliekringen, dat in de eerste plaats de voorstan ders van een nationalisatie van de olieindustrie in Irak moeten worden beschouwd als de aanstokers van de politieke betogingen. In tegen stelling tot de Anglo-Iranian Oil Cy, die geheel in Engelse handen is. is de Iraakse petroleummaatschappij een internationale onderneming met Engelse. Amerikaanse, Franse en Nederlandse deelnemingen. {Van onze correspondent) NEW YORK. Het ziet er nu naar uit, dat het voorstel van India over de kwestie der krijgsgevangenen in Korea met enkele wijzigingen in de politieke commissie der V.N.-Assemblêe zal worden aangenomen. Na Acheson's rede stelde Perzië voor, het prioriteit te geven. Over dit voorstel zal vandaag worden beslist. Het maakt grote kans, om aanvaard te worden, zodat dan een bespreking van de resterende drie Westelijke voorstellen kan vervallen. stellen, behalve het Russische bot te verwerpen. Voor het voorstel van India vond bij geen prijzend woord, Nooit tevoren zelfs heeft Rusland zich in de V.N. tegenover India in zulke scherpe bewoordingen uitgela ten als Maandag het geval was en het verspeelde daardoor, tegen aller verwachtingen in, de kansen om een wig te drijven tussen de geallieerden. Vervolgens zal het plan aan com munistisch China en Noord-Korea voorgelegd worden en het grote vraagteken is. of deze landen Rus land zullen volgen, of dat zij de door India beoogde uitgestoken hand zul len aanvaarden. In elk geval kan het verloop van de huidige zitting rijn. dat India en met dit land andere Aziatische landen, nader tot het Westen worden gebracht. Wisjinsky reageerde gisteren voor de eerste maal op de door velen in de politieke commissie tot hem ge richte vraag, of de Sovvjet-Ume van mening is. dat er geweld gebruikt mag worden bij de repatriëring der krijgsgevangenen. Hij beantwoordde die vraag, in ontwijkende vorm, be vestigend. door alle ingediende voor- Inprid Bergman, maakt, onder regie van haar echtgenoot Rober ta RosselltJii, weer een film. De film heet „We women" (Wy vrou wen) en gaat over het leven van vier actrices: Ingrid zelf, Av.na Magnani. Isa Miranda en Alida Vatli. l-ngrid's zoontje Rabertino en de Shetlandse pony Byon,ioaor hy op rijdt, spelen oofc mee in de film. Acheson accepteerde in een bui tengewoon milde en diplomatieke rede, die vol lof was voor India's initiatief, de Indiase motie. Hg zeg de in principe de steun hieraan van de V.S. toe, indien het mogelijk blijkt, tot overeenstemming te komen over enkele wijzigingen. De voor naamste daarvan is, dat het gevan- genen probleem direct in zijn geheel wordt geregeld, zodat zij. die niet willen terugkeren, niet in twijfel worden gelaten over hun uiteinde lijk lot en dat in laatste instantie het lichaam der V.N. zal worden inge schakeld, en niet eerst een politieke conferentie, waar men een herhaling zou moeten vrezen van de lange en vruchteloze debatten in Panmoend- jon en in de Assemblee. EEN paar sneeuwbuien, een beetje regen en een paar .gra den vorst, dat was de combi natie die in sommige delen van ons land gisteren de wegen en straten in een griezelig gladde ijsvloer veranderde. In Amsterdam kwamen bij de po litie gisteren 78 en voor vanmorgen half elf tien meldingen binnen van glijdende auto's, slippende fietsers en glibberende voetgangers. Daarbij was één ernstig ongeluk. De rijksweg Amsterdam-Den Haag was gisteravond in de buurt van Sassenheim een spiegelgladde vlakte. Tientallen auto's bëgónnen daar te glijden, botsten en draaiden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Slechts wat deuken en krassen bewezen de automobilisten, dat ze gisteravond beter op de schaats van Den Haag naar Amsterdam of omge keerd hadden kunnen rijden. In het centrum van het land kwam behoorlijk wat sneeuwval voor, voor al m het Gooi, waar bijvoorbeeld in de omgeving van Baaro een witte vacht de lanen en ritme» bedekte. Ook in de omgeving van Utrecht lag men gisteravond ter ruste in een vol komen witte wereld. HET is voor buitenstaanders uiter mate moeilijk, zich een oordeel te vormen over de gang van zaken in Indonesië gedurende de laat ste anderhalve maand. De betoging van 17 October leek gericht te zijn tegen het parlement, maar er zat wel meer achter; en de loop der dingen nadien vertoont een zo verwarrende veelheid aan aspecten, dat het vrij veel inzicht en fantasie vereist, er een zekere lijn in te ontdekken. Toch be ginnen zich voor hen, die scherp toe kijken, geleidelijk enige tegenstellin gen iet of wat af te tekenen. Hoe het ook zit met die vreemde Octoherheto- ging, zij heeft een reeds lang bestaan de crisis aan de oppervlakte gebracht. Wanneer men kennis neemt van de regeringsverklaring, die Zaterdag te Djakarta is uitgegeven, dan trekt het de aandacht, dat daarin wel een ver oordeling voorkomt van de militairen, die aan de betoging van 17 October hebben deelgenomen, maar geea woord van afkeuring aan het adres van de officieren, die zich op Oost- Java en te Makassar wederrechtelijk van het bevel over de zich daar be vindende troepenonderdelen, hebben, meester gemaakt. De vraag, hoe dit komt, is wel vatbaar voor beantwoor ding. De militaire Octofaer-betogers hebben zich vermeten, Soekarno een lijstje met eisen te overhandigen; en de officieren, die zich zelf tot bevel hebbers hebben geproclameerd, heb ben zoiets te kennen gegeven, dat zij Soekarno erkennen, maar verder on geveer niets op de wereld- HtER merkt men iets van de machtsstrijd, die thans gaande is in Indonesië. Soekarno is president van een volgens zijn grond wet democratisch land met ministe riële verantwoordelijkheid. Dit houdt in, dat zijn functie er een zou moeten zijn van representatieve aard-, Het blijkt echter telkens weer, dat de president met deze rol geen genoegen neemt. Dit heeft al tot moeilijkheden geleid met de vroegere premiers Hat* ta en Natsir; en het dreigt thans de aanleiding te worden tot een voor de Republiek zeer ernstig conflict Het beroep van de revolterende officieren op Soekarno vindt zijn verklaring in het grondwetsartikel, volgens hetwelk de president opperbevelhebber is van land- en zeemacht; doch bet formele karakter van deze bepaling blijkt af doende hieruit, dat niet de president doch de minister van Oorlog de ver antwoordelijkheid draagt voor de landsverdediging. DEN HAAG. Er ontstaan heel wat ongelukken met bromfietsen doordat deze niet gemakkelijk van gewone fietsen rijn te onderschei den. Doch voor het opleggen van het voeren van een bepaald ken teken voelt de minister van Ver keer en Waterstaat niets. Hier ziet h{j een taak voor het parti culier initiatief. De A.N.W1B. meent dit initia tief te moeten nemen. Hij zal bin nenkort een bijzonder kenteken voor bromfietsers ter beschikking van zijn leden stellen en tevens de fabrikanten opwekken eenzelf de kenteken in de handel te bren gen. Het zal bestaan uit een gele plastic plaat, die op het voorspat bord van de bromfiets bevestigd dient te worden. Bij bromfietsen welker con structie het niet mogelijk maakt een plaat op het voorspatbord aan te brengen, moeten zijkanten van tank en magneethuis geel geverfd worden. Aan de achterzijde kan de brom fiets voldoende kenbaar worden gemaakt door een normale N.L.- plaat. opperbevelhebberschap vast; en er is reden om aan te nemen, dat bij' degenen, die zich te Soerahaj'a en Makassar het commando hebben toegeëigend niet in de steek wenst te laten. De regering kan hierdoor wei nig uitvoeren, gesteld overigens, dat zij het wilde. Doch één minister is stellig niet van zin, toe te geven- Wij bedoelen de sultan van Djokja» die Defensie beheert en er ten zeerste van overtuigd is. dat het leger moet worden hervormd tot een onpolitiek, effectief en betrouwbaar instrument van de regering. Hij staat daarbij te genover Scekarno, die steeds meer blijk geeft, prijs te stellen op behoud van de revolutiegeest onder de troe pen. Men boude deze controverse in bet oog- De regeringsverklaring is stellig een compromis tussen Soekarno en bet kabinet-Wilopo en voor de rest een getuigenis van tactische vaardig heid van de president. Zijn respect voor bet moreel geruïneerde (voor lopige) parlement kon onmogelijk zeer groot rijn; maar hij heeft er een belang in gezien, ditmaa] met een be roep op de democratie deze staatsin stelling te verdedigen, waarbij de re gering bem niet goed kon afvallen. Intussen kon Soekarno de regering ook weer niet afvallen: want het land kan nog eerder zonder een parlement dan zonder een kabinet. BE.V HAAG. De betrekkelijke grote werkloosheid is. naar de mi nister van Economische Zaken in zijn Memorie van Antwoord ver klaart, voornamelijk te wijten aan drie oorzaken: Ten eerste constateert hij een te ruggang in de verkoop van duur zame consumptie-goederen (meu belen. kleren e.d.). Neemt men als basis het jaar 1949=100. dan was dit indexcijfer voc_ de eer ste acht maanden van dit jaar 84. De munster meent, dat deze te ruggang spruit uit het feit, dat de meeste Nederlanders hun achter stand uit de oorlog grotendeels hebben ingehaald. Ten tweede worden er betrek keliik weinig onderhoudswerken in de bouwnijverheid irtgevoord. De werkgelegenheid bij het bouwen van nieuwe huizen is niet gerin ger dan in voorafgaande jaren Ten derde is het dë vraag of de export hoewel die Dp het eerste gezicht een gunstige ont wikkeling vertoont een peil heeft bereikt dat nodig is voor het handhas-en van een bevredi gend niveau der werkgelegenheid. De minister geeft toe. dat er de laatste maanden een verbetering merkbaar 15 zowel in de indus trie voor duurzame consumptie goederen als in de bouwnijver heid. maar deze gaat, volgens hem, nog met zo ver. dat de werkgelegenheid 00 deze gebie den voldoende verzekerd is. De mvesterineen in de industrie bobben 2ich ie laatste twee ja ren gemiddeld 1350 tot 1400 R heerst hier en daai hoop, dat Soekarno een weg vindt uit de door het optreden van de op standige officieren geschapen moei lijkheden. Misschien gelukt dat in derdaad, maar het probleem: be trouwbaar staaHeger of revolutie- leger, is daarmee niet dichter bij de opin«smg gekomen. En het begint er op te lijken, dat in deze probleem stelling zirh de tegen«tellingen en de gevoelens van onbehagen en teleur stelling over de onbevredigende economische toestand des lands meer en meer naar een van beide kanten een uitweg zoeken. Dit kan leiden tot ontknopingen, heel wat minder on schuldig dan de gebeurtenissen van 17 October te Djakarta. Naschrift. Intussen heeft ook op Zd.-Sumatra een kolonel kans gezien, 2-ïjn divisie-commandant af te zetten en zelf in diens plaats te treden. Zo als het nu lijkt, wij de regering iegen- miUioen .^cdrajzen hefteen. nam*0Ver deze muiterij de weg van de minste weeistand volgen: praten, be middelen. Dat alsdan de sultan van Djokia als minister blijft, lijkt ons zeer onwaarschijnlijk: er doen dan ook reeds geruchten over zijn te ver wachten aftreden de ronde. de minister meent, zeker vol doende was om de toene-nmg van de berorp'bevolkins op te van gen. De minister verher H echter niet. dat de voorn it? ichten voor de naaste toekomst ton aanzien van de investeringen aanleiding geven tot grote bezorgdheid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1