Wild-West-scènes op nieuwe vliegvelden in Rijnpalts ChefariiM? Socialistische critiek op de Belgische regering Organisatie bedrijfsleven vordert langzaam wUw*»*»4 1 17 Amerikaanse bouwwoede gaat met grote zedenverwildering gepaard „Europa-verdragen" 9 December voor Duits hof Mart reeds veertien dagen spoorloos 'Bonnenzwendel bij veevoederfabriek SIMPELMAN door Wim van Wieringem Unesco-delegatie gelaakt voor uitbrengen van stem ten gunste van Spanje Albert van Raalte gecremeerd Zwarte lijstvoor drinkebroers BÉS! Israëlisch plan voor oplossing conflict met Arabieren Er wordt nu spoed betracht met opruiming Woltersom-organen Houdt "rkwikk,"*! uvjademtrisen wg/GlBY doof de POIROT SPEELT" 1 BRIDGE AGATHA CHRISTIE. Radioprogramma Woensdag 26 November 1952 BONN". Een commissie uit fle Duitse Bondsdag wenst, dat dr Aden auer met generaal Kidgway zal gaan spreken over een nevenverschijnsel van de bouwwoede van het Amerikaanse leger in de Rijupaits. Nu op de Hundsriick in de laatste jaren het ene militaire vliegveld na het andere, Is aangelegd en militaire steden en Inrichtingen verrazen op de golvende heuvels van het boerenland rond Kaiserslautem en Ptrmasens, heeft zich hier een ongekende welvaart verspreid, die zedelijke gevaren met z;ich heeft gebracht en de plaatselijke bevolking zowel als de autoriteiten grote zorgen baart, By honderden zijn in eens vergeten boerenplaatsen in houten barakken bars en vermaakgelegenheden ingericht, die vele dames hebben aangetrokken. Voorts is er een grote toevloed van meisjes, die in de Amerikaanse legerïnrichtmgen werken. Niet alleen de Amerikaanse sol- partij heeft bij de Bondsdag daten zijn door hun goede finan ciële positie bezoeker's van de nieu we vermaakscentra. Ook de Duitse arbeiders, die in dienst van aanne mers staan die de milii oenen werken in korte tijd moeten uitvoeren, ver dienen handen vol geld. Lonen van duizend mark per maand zijn geen zeldzaamheid. De „Wild Wesf'-ba- rakken zijn vaak het toneel van cle wildste braspartijen, waarbij nogal eens kleine veldslagen tussen Duit se arbeiders en Amerikaanse sol- daten voorkomen. De christelijke fAdvertentie LM.) (Tie redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken voor deze ru briek te bekorten. Anonieme stukken gaan in de prullemand.) Reginald Thompson en „Kerk en Vrede "Nee, de noodkreet van Reginald Thompson,"- de oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph", geeft geen oplossing (zie, hoofdartikel van 20-lI-'52). Maar hij opent ons wel de ogen voor hét feit, dat in Ko rea een volk in onnoemelijke ellen de ondergaat, doordat de twee gro te machten van deze wereld op zijn gebied hun machtsstrijd uitvechten, waarbij „het oorspronkelijke recht en onrecht allang zijn ondergedom peld in een poel van bestialiteit en verschrikking" aldus Thompson. „Hoe is het mogelijk", vraagt hij zich af, „dat mannen als de Paus en de .aartsbisschop van Canterbury massamoord met -het Christendom kunnen verzoenen?" En hier legt dan deze oorlogscorrespondent aan de leiders der Christenheid de vraag voor, die „Kerk en Vrede" reeds meer dan' 25 jaar aan elk Christen stelt: Kan men Christus werkelijk dienen met bajonetten, mitrailleurs, phosphornapalm- en atoombommen en wil Hij op deze wijze gediend zijn? „Maar wat dan", vraagt de schrijver van het hoofd artikel, „als hij zijn naasten en vrienden ziet verminkt en vernie tigd worden door de middelen, die hij verwerpt?" Tegenover deze vraag, die naar de verantwoordelijk heid voor het leven en lot van an deren, meent een Christen-antimi litarist allereerst een wedervraag te mogen stellen: voelt de mens heid zich door de tegenwoordige be wapening werkelijk beveiligd voor een dergelijk lot; wordt niet juist -in het militarisme met mensenle vens gesmeien? En mag dan de mens, die uit diepste overtuiging de oorlog afwijst als middel om ge schillen te beslechten, niet zijn lot en dat van hen. die hem lief zijn, rustig in Gods hand geven? J. SCHENK (Dit is don de weerloosheid; zeer consequent en zeer moedig. Dat wij er niet in geloven, zei den wij reeds. Overigens mogen wijvoor wat het vraagstuk her bewapening en veiligheid betreft, de inzender verwijzen naar een uitspraak van Aneurin Bevan in 'zijn boek „Inplaats van vrees", te weten, dat de bewapening niet de onveiligheid schept, maar dat het gevoel van onveiligheid tot ba- wapening leidt. Red.) Misplaatst verwijt De redactrice voor sociale zaken schreef Vrijdag j.l. dat de Deense regering zo actief is om ca. 2 mil- lioen gulden beschikbaar te stellen voor de nabehandeling van kinder verlammingspatiënten. Ieder zal het met de schrijfster eens zijn, dat dit lofwaardig is. Het zou o.i. zeker op de weg van de Nederlandse rege ring liggen hieraan een voorbeeld te nemen. Het stukje eindigt echter met de mededeling: „Tn ons land zijn ook verenigingen, die zich bezig houden met de zorg voor lichame lijk gebrekkigen. Wij hadden graag van hen gehoord, datzij ook een dergelijke actie voor de polio slachtoffers op touw zetten, maar wij hebben er niets van vernomen." De geachte redactrice weet toch zeker wel, dat de verenigingen over welke zij deze opmerking maakt, gohee] opgezet zijn door particulie ren, die aan het werk hiervoor be langloos tijd. nóch moeite sparen en door- gebrek aan behoorlijke rijks subsidie voortdurend tc kampen heb ben mei financiële moeilijkheden, •waardoor zij veel minder kunnen bereiken dan zij zouden wensen. Het verwondert mij dan.ook zeer, dat schrijfster haar stuk meent le moeten beëindigen met een aanmer king op de enige mensen, die zich voor de nazorg voor invaliden in spannen. ABONNEE - -een voorstel aanhangig gemaaktom maatregelen te treffen tegen de zedelijke verwildering in de Rijn- palts en zij heeft daarbijvooral de aandacht gevestigd op de gevaren voor de jeugd, die op vele plaatsen getuige is van het vermaaksbedrijf. Dit voorstel komt thans in de Bondsdag, nadat een commissie van acht afgevaardigden een reis door. het gebied heeft gemaakt en daar heeft ervaren, dat de grootste mili taire bouwplaats der Bondsrepubliek „een zedelijke gevarenhaard van eerste orde is". Onder de maatregelen, die wor den aanbevolen, zijn versterking van de vroutvelijke politie, bouw van jeugdtehuizen, ambachtsscholen en officiële cantines. Voorts 'wil men'de Amerikaanse legerleiding vér zoek en voortaan geen meisjes beneden 25 jsar in legerinrichtingen tewerk te stellen. karlsruhe. Het West-Duitse Federale Hof zal op 9 December in het openbaar het verzoek van presi dent Heuss om een uitspraak over de conventies van Bonn en hei Euro pese legerverdrag behandelen. Het Hof zal moeten bepalen, of deze ver dragen in strijd zijn met de West- Duitse grondwet. De behandeling was aanvankelijk bepaald op 26 en 28 November, doch op verzoek van de regering werd de behandeling uitgesteld. De regering verzocht om dit uitstel omdat haar voornaamste vertegenwoordiger, prof. Hallstein, ernstig ziek is. Commissie voor algemene defensie voorbereiding .DEN HAAG. De minister-pre sident heeft een commissie voor dé algemene verdedigingsvoorbereiding ingesteld, waarin de betrokken de partementen zijn vertegenwoordigd. Aan deze commissie is opgedragen een basisplan voor de algemene ver dediging te ontwerpen. In het bij zonder zal het de taak, van de com missie zijn - om de 'noodzakelijke voorzieningen in de civiele sector te coördineren, zulks <in aansluiting op de. reeds vastgestelde militaire op- bouwplannen. Het presidium van deze commissie is opgedragen aan de secretaris van de algemene ver- dedigingsraad. Inwoner van Roosendaal niet thuis gekomen ROOSENDAAL - de Röosehdaalse politie «telt een uitgebreid onder zoek in naar de verblijfplaats van de 29-jarige, gehuwde chauffeur M. van B., die veertien dagen, ge leden zijn woning heeft verlaten er daar sindsdien niet is teruggekeerd. Aanvankelijk heeft het wegblijven van Van B- niet al te veel argwaan gewekt, aangezien de man, die avontuurlijk van aard is, al eens eerder onaangekondigde uitstapjes heeft gemaakt, waarvan hij na eni-, ge.dagen dan .wéér prompt ts te-" ruggekeerd. Nu zijn uitblijven dé „normale duur" te boven gaat. -s de gemeentepolitie in de zaak ge mengd. Hot laatst is-de man gezien rtoOr zijn kostganger, met Wié hij een ritje maakte naar het eiland 'rillen om - aardappelen te ..halen, TMdehs de terugtocht Is de kost ganger uitgestapt. "Van B. is sinds dien spoorloos.. Drie arrestanten bekentenis af ZAANDAM. De Zaandamse po litie heeft In samenwerking met de rijkspolitie te Asscndelft een om vangrijke bonnemwendd bü de N.V. Zwaardcmaker's Handel ca In*, dustrie ontdekt, Drie personen zijn gearresteerd en hebben een volledige bekentenis afgelegd. J. V. uit Zaandam, die een jaar op het kantoor werkte, nam in samen werking met zijn broer Th. V. uit Krommenie, die er ruim 5 jaar werk zaam was. .toewijzingen voor vee voeder mee. Deze werden door hun zwager G. J. B. uit Zaandam van de hand. gedaan tegen prijzen, die va rieerden van ƒ3.50—ƒ11.—Vorige week bood hij een partij van 20.000 kg toewijzingen aan een Assen delft- se veevoederhandelaa- aan. die in formeerde, of hij daarvoor bij Zwaar- demaker's Handel en Industrie' nog goederen kon krijgen. Men ontdekte •toen, dat er een tekort was van 160.000 kg toewijzingen voor rund- vee- en 20.009 k« toewijzingen voor varkensvoer. Dodelijk ongeval door de gladheid SCHOONHOVEN;: Gisteravond ■is dé ongeveer; 50-jarige -ongehuwde fabrieksarbeider G. J., toen hij, van zijn werk komende, vlak voor zijn woning te Benschop tengevolge van de gladheid viel, door een juist pas serende benzïne-tankwagen overre den. De man was op slag dpod. Sfjfti' Ar* ,m Advertentie l. M.j Rillerig? Yerkouden? Een en kel tablet doet wonderen 7£(Ï£N PUN6N EN GRIEP ZO TABLETTEN!75o. (Van onze correspondent) BRUSSEL. België heeft vóór het toelaten tot de Unesco van Spanje gestemd, omdat het van mening: is, dat het lidmaatschap van: de gespe cialiseerde instellingen der Verenigde Naties een technische aangelegen heid is en die toelating niets heeft te maken met een goedkeuring van het regiem. Mit dit argument verdedigde de minister van Onderwijs, Harmei, gisteren in de Belgische Kamer de houding van zijn regering. Aanleiding tot het debat was een interpellatie van de socialist Victor Larock over de beweegredenen, die de minister, als hoofd der Unesco- delegatia. er toe hadden gebracht aldus de Belgische stem uit te brengen. Larock gaf uiting aan de scherpe afkeuring der socialisten over de toelating van Spanje tot de Unesco en hij noemde de toe zegging der Spaanse regering, dat zij zich voortaan zal richten naar de Unesco-beginselen een ;,mac- chiavellistlsche kazernebelofte". Hij meende, dat België zich minstens, zoals ook Nederland en Luxem burg hadden gedaan, van stemming had te onthouden. Maar, zo besloot hij bitter, de katholieke parlements leden, die het met ons eens zijn, zullen om partij-politieke redenen wel weer de houding der regering goedkeuren en ons alleen laten staan. De katholiek Dubus de Warnaffe. die opmerkte, dat ook zijn partij het Franco-regiem afkeurt, steunde niettemin minister Harmei en wees op Joego-Slavië's lidmaatschap, het- WESTERVELD. In alle stilte is Dinsdagmiddag in het crematorium te Westerveid, in tegenwoordigheid van familieleden en slechts enkele vrienden, bet stoffelijk overschot van de Zondag, jl. overleden dirigent van het Radio Philharmonisch Or kest, de heer Albert van Raalte, ver ast. In de aula werd het wóórd ge voerd door de violist Sam Swaap. mi' J. Reijnders, de heer J, de Vries en de heer J- Nïjhuis. Drs C. R. van Raalte, zoon van de overledene, heeft in een korte toe spraak rijn vader als mens en musi cus herdacht. Vele kransen en bloem stukken dekten de baar. Slachtoffer van gladheid overleden NIJMEGEN. Vannacht is ïn het Canisiuszielcenhuis te Nijmegen overleden de zestienjarige H. Kersr. ten uit Gendt (Betuwe), die gister-, morgen op de gladde Waalbrug was uitgegleden en onder een vrachtauto was terechtgekomen. De jongeman, kreeg daarbij een schedelbasisfrac- tuur ea werd in zorgwekkende tóe-, stand naar het Nijmeegse .zieken huis overgebracht. geen Larock deed repliceren dat de socialisten ten. aanzien van geen enkele dictatuur onderscheid ma- Ken, De socialistische vakbondslei der Gailly noemde jiog het Unesco- besluït eeri demoralisering voor de democratische massa's en hij kon digde aan. dat de Belgische arbei dersbeweging zal weigeren om ook maar in enig opzicht met de Fran- co-aanhangérs samen te werken. Op bevel van Politburo Marty door vrouw verlaten PARIJS, Mevrouw Ray monde Marty, de echtgenote van dc gede gradeerde Franse communistische leider André Marty, heeft haar echtgenoot op last van het politieke bureau van de communistische par tij verlaten, aldus welingelichte po litieke kringen in Parijs. Mevrouw Marty zou haar echtgenoot te ken nen gegeven hebben, dat de reden van haar vertrek berust op „ver schil van politiek inricht". In genoemde politieke kringen is verklaard, dat het politieke bureau op deze wijze Marty, die ondanks herhaalde aanvallen in de partij pers, nog, steeds zijn politieke „fou ten" niet volledig wil bekennen, tracht te ontmoedigen. (Advertentie l. M.) Geef ze 'n „gezonde" verrassing! DORDRECHT. Hoewel enkele raadsleden er een. beetje huiverig tegenover stonden, heeft de Dordt- se raad Dinsdag een voorstel aan genomen tot instelling van een „2warte lijst" voor personen, dia zich bij herhaling aan drankmis bruik schuldig maken.™ De burge meester, als hoofd van de politie, is de bevoegdheid gegeven namen van personen., die hiervóór in aan merking komen'.1 op deze lijst te plaatsen. Dit houdt in. dat deze personen voor de tijd van een jaar niet meer in café's mogen komen en dat caféhouders hen uit hun zaken moeten weren. Ook in de omliggende gemeenten zullen voor stellen tot instelling van een „zwarte' lijst"' wórdeh 'gedaan, zo dat voor hen. die buiten hun eigen gemeente een café willen bezoeken, ook daar de pas wordt afgesneden. Middenstandsexamens bescliermd tegen verkeerde praktijken DEN HAAG. De contactraad van de samenwerkende stichtingen voor onderwijs cn ontwikkeling van detailhandelaren cn ambachtslieden voert reeds lange tijd strijd tegen ongewenste praclijken bij die oplei dingen. De ongeveer 1000 examina toren van de vele duizenden, die jaarlijks examens afleggen, zijn voor een groot deel tevens betrokken bij de opleidingen voor die examens. Om minder gewenste mededinging by het werven van leerlingen tegen te gaan, is hen verboden openbaar te maken, dat zij examinatoren zijn. Bij overtreding -worden, de leraren als examinatoren uitgeschakeld. De contactraad deelt "thans mede, dat een. opleider, die zichzelf als examinator adverteerde, doch zulks niet was, strafrechtelijk is aangegre pen. Hij werd door een rechtbank tot zes maanden en later door een gerechtshof tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. De Hoge Raad bevestigde het oordeel van. het hot Ewe keer blij gezicht! RED 6AND-KOCSENDAAL- HOLLAND Verzetsstrijders in België uiten misnoegen over regeringsverklaring BRUSSEL De uiteenzetting welke de Belgische regering on langs heeft gegeven met betrekking tot de begenadiging van De Bodt en dc vrijlating van de gewezen kolonel der Belgische rijkswacht Van Coppcnolle heeft dé Belgische verzetsbewegingen en bonden van oud-strijders geen voldoening ge schonken. In het bijzonder zijn de verklaringen der regering er geen waarborg; voor aldus luidt een verklaring, van genoemde „bewegin gen en bonden, dat binnenkort niet opnieuw begenadigde ter dood ..ver oordeelden op vrije voeten gesteld zullen worden. De verzetsbewegin gen en bonden'van oud-strijders roepen in verband hiermede alle patriottische verenigingen op ..deel te nemen aan een nationale bijeen komst, die op 4. December te Brus sel zal worden gehouden. NEW YORK. Israel zal binnen kort bij de AlgemeneVergadering der VN een plan indienen voor de oplossing van zijn geschillen met zijn Arabische buurstaten. Daarin zullen zij een algemene regeling van de di plomatieke en economische betrek kingen, een uitwisseling van erva ringen in economische en sociale aangelegenheden, waaronder de ont wikkeling van „agrarische democra tie", hervatting van het normale ver keer en een algemene overeenkomst betreffende consolidatie van de be- veiligingsregelingen voor het gehele Midden-Oosten voorstellen. Naar in VN-kringen wordt ver nomen. zal Noorwegen de Algemene Vergadering spoedig verzoeken Is rael en zyn Arabische bureau aan te sporen tot directe onderhandelingen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Er wordt thans spoed betracht met de liquidatie van de organisatie-Wol tersom. Van de S83 organisaties, die er zijn geweest, waren er op 1 November al 266 opgeheven. Vóór 15 Februari 1953 zullen er nog 539 verdwijnen. Er blijven dus nog 175 lichamen over, maar meer dan de helft daarvan zal slechts formeel blijven bestaan: hun bevoegd heden worden uitdrukkelijk beperkt tot het aanvullen van de besturen* wanneer dat nodig mocht zijn. Dit zijn vooral organen van de bedrijfsorganisatie voedselvoorzie ning en een aantal vak- en bedrijfs groepen in de vcedaelvoorzienings- sector. Vijftien vak- en bedrijfs groepen blijven nog even bestaan, omdat de bedrijfschappen in zoda nige staat van voorbereiding ver keren dat continuering er van noodzakelijk is. De regering zal voorstellen de termijn, waarop de gehele orgi- nisatie-WoItersoin moet zijn ver dwenen te verlengen tot 15 Fe bruari 1954. Volgens de bestaan de regeling was dit 15 Februari 1953. ïn de S.E.R.-vergadering van 30 Januari zullen voorstellen in be handeling komen tot instelling van een aantal productschappen uit de landbouwsector, n.L die voor vet en vlees, margarine, vetten °.n oliën, groente en fruit, gedistil leerde dranken, pluimvee en eie ren, tuxnbouwzaken en siergewas sen. Aldus deelde men ons uit kringen van de Sociaal-Ecpnorni- se*"» Raad meer "V" Het ontwerp voor eén landbouwschap is reeds geruime tijd geleden toege zonden aan de betrokken organisaties, maar deze hebben daarover nog geen besluit genomen. Vrijwel gereed "zijn de bedrijfschap pen voor het schildersbedrijf, het ter- roizo. en stueadoorsbedrijf het steen- houwersbedrijf. terwijl de akkerbouw- proSuetscbappen, "het bedrijfschap Ho reca. dat voor de schoendetaiihandel on het kappersbedrijf in vergevorderde staat van voorbereiding zijn. Overleg is gaande over een product schap voor bier. een" bedrijfschap vlees- Amerikaans vakverbond (A.F.L.) kiest Meany tot voorzitter (Van onze correspondent) NEW YORK. De „American Fe deration of Labor" (A.F.L.) heeft gisteren tot voorzitter gekozen de 58-jarige George Meany. als opvolger van de vorige week overleden Wil liam Green. Meany. de vierde voorzitter van deze vakbond, was er voordien se cretaris-penningmeester van; verder leider van de onderafdeling loodgie ters cn vice-president van de Ameri kaanse afdeling der inter-confede ral e vakbonden. Hij aanvaardde Dinsdag zijn be noeming met èen beroep op de C.I.O. om tot fusie te komen. Advertentie LM.) door üiniini H HUI UlRllllhifittlllU! tlilltUlltUUItiUliSllilUU DU I IHlllUlDIHlllllll 11)111 imiUillllll 11IU1 tl UllimitmiUlU UutUIUllI li IUI i«3 50 pakte ze in en schreef de bon. Een nieuwe doos werd op de Toen Poirot met zijn kousen de toonbank gezet en het deksel er af- deur uitstapte, zei de jongedame genomen. van de toonbank naast de kousen- „Heel mooi, mademoiselle. Maar afdeling: „Ik zou wel eens willen ik wilde ze liever nog iets fijner weten, wie de gelukkige isWat een onmogelijke vent anders'. In elk geval kent ze de kunst om hem netjes te villen. Kousen van zestien hebben." „Deze zijn werkelijk heel fijn. Natuurlijk hebben we nog wel een fijnere kwaliteit, maar die tomen op vijftien gulden per paar. En na tuurlijk niet sterk. Ragfijnje kunt ze bijna wegblazen." „Juist, die moet ik hebben!" De jonge dame verdween. en bleef deze keer lang weg. Tenslotte kwam zé toch terug. ,,'t Spijt me, maar ik heb me in de prijs vergistze komen op zestien gulden per paar. Maar mooi zijn ze wel, vindt u niet?" Ze liet ze voorzichtig uit een en veloppe van satijnpapier glijden. ragfijne kousen. „Enfin ja, die bedoel ik.'? „Prachtig, niet? Hoeveel paar wenst u, meneer?" „Hoeveel paar?Laat eens kij ken negentien paar." De jongedame sloeg bijna ach- gulden het paarwie heeft ooit zoiets gehoord?" In zalige onwetendheid van de critiek, door de jonge dames van Messrs Harvey Robinson op zijn levenswandel uitgeoefend, kuierde Poirot op zijn gemak naar buis. Maar geen half uur na zijn thuis komst werd er hard gebeld. En even later kwam Majoor Despard de ka mer binnen. Het was hem aan te zien, dat hij zich met grote moeite beheerste. „Wat bent u bij die Mrs. Lux- more wezen doen?" begon Iflj on stuimig. Poirot glimlachte. „Ik wilde de ware '"'ing van de dood van professor Luxmore heb ben*" verklaarde hij kalm. „De ware lezing? Denkt u, dat die vrouw in'staat is de ware le- terover, maar baar lange training zing ergens van te geven?", vroeg superieure onverschilligheid hield baar staandé. „Op twee dozijn krijgt u een be langrijke reductie", zei ze slapjés. „Nee. Ik moet negentien paar hebben. Verschillende tinten, maar niet te sterk verschillend." Het meisje koos gehoorzaam ne gentien verschillende tinten uit. ,Despard driftig. „Eb biendaar ben. -ik inder daad niet zeker van", gaf Poirot toe, „Dat haalt je de koekoek.Dié vrouw is gek." Poirot protesteerde. „Maïs non. Ze is wat romantisch." „Romantisch?Mocht wat Ze is een driedubbel overgehaalde leu genaarster. Soms krijg ik de in druk, dat ze baar eigen leugens gelooft." „Dat is best mogelijk." ,,'t Is een afschuwelijke vrouw. Ik heb wat met haar te stellen ge had...," ..Dat geloof ik. ook graag." Despard ging zitten en keek Poi rot aan. „Luister eens hier, monsieur Poi rot ik ga u de waarheid ver tellen." „U. bedoelt: uw lezing van het geval?" „Mijn lezing is de ware lezing." Poirot gaf geen antwoord. Met een strak gezicht ging Des pard voort: „Ik weet natuurlijk heel goed, dat het geen verdienste van me is, dat ik nu hier mee aankom. Ik ver- teel de waarheid dan ook alleen, omdat het in deze phase het enige is wat ik kandoen. Of. u me ge loven wilt, moet u weten- ik kan u niet dwingen. Bovendien kan ik op geen enkele manier bewijzen, dat mijn lezing de ware is..." Hij zweeg even. Dan ging hij voort: „Ik had alles voor de expeditie van de Luxmores geregeld. Hij was een sympathieke kerel.,., gewoon en normaal zolang het niet over mos sen en planten en die soort dingen meer ging. Zij was eenenfin, wat zij was, hebt u een half uur ge leden met uw eigen ogen gezien. X>e reis was van het begin tot het eind een nachtmerrie. Ik gaf geen lor om die vrouw.mocht haar zelfs niet/eerlijk gezegd. Ze was van een soort diepvoelend, dweepziek die me altijd het gevoel geeft of al mijn haren overeind gaan staan. De eerste veertien dagen ging alles goed. Daarna kregen we koorts.... zij en ik in een lichte graad, maar Luxmore zelf tamelijk erg. Op een nacht en naar dit gedeelte van het verhaal moet u met beide oren luisteren zat ik buiten mijn tent. Opeens zag ik Luxmorein de verte strompelde hij op de rivier af. Hij was volkomen buiten westen en wist absoluut niet meer wat hij deed. Nog even., en hij zou in de rivier liggen, en op die speciale plaats betekende.dat het einde. De oever was" hoog en de stroom snel. Geen enkele kans om hem te red den. Tfjd, om hem achterna te ren nen. was er niet meermaar er was wel een andere manier. Zoals gewoonlijk, stond mijn geweer naast me. Ik pakte het op. Ik ben een be hoorlijk schutter.-., volkomen ze ker van mijn schot. Ik wist, dat ik hem kon tegenhouden,... een schot in het been en hij kon geen stap meer doen. Maar op het ogenblik dat ik zal vuren, komt me die idioot van een vrouw haar tent uit. gooit zich op me en gilt: „Niet schie ten.Om hemelswil, niet schie ten!" Ze pakt me bij m'n arm en rukt eraan, juist als het schot af gaatmet het gevolg, dat de ko gel hem in de rug trof. Hij was op slag dood." „Ik kan u zeggen, dat me dat een ogenblik was! En die idioot van een vrouw snapte nog steeds niet, wat ze gedaan had. In plaats van te be grijpen, dat zij verantwoordelijk was voor de dood van haar man. dacht ze. dat ik hem in koelen bloede had willen doodschieten., omdat ik verliefd op haar was! Nu vraag ik u! "t Werd een onverkwikkelijke scène.... ze hield maar vol, dat wij moesten zeggen, dat hij ten gevolge van die koorts was gestorven. En ik had nog medelijden met haar, vooral toen het tot me doordrong, dat ze absoluut niet begreep wat ze gedaan bad. Maar als de waarheid bekend werd, moest ze dat be grijpen! Maar toen begreep Ik óp- eens. wat haar zo hardnekkig deed zijnde absolute zekerheid, dat ik dodelijk verliefd op haar was, 'L t - (Wordt vervolgd.) warenindustrie, een. voor de rayon industrie voor bad- en zweminrichtin gen, het begrafenis wezen, de detailhan del in gedistilleerd e dranken, de detail handel goud. en zilverwerken en over een bedrijfschap detailhandel en een mij nindustrieschap In. voorbereiding- zijil. o m. een hoofd bedrijfschap ambacht-en een bedrijf schap griend, en rietverwerkende in dustrie. Nederlander wint postze gelprii svr aag van Verenigde Naties NEW YORK. De Verenigde Na ties hebben Dinsdag bekend ge maakt dat de Nederlander Dirk van. Gelder een eerste prijs heeft gewon nen in een prijsvraag van de V.N. voor het ontwerpen van postzegels voor de organisatie. De prijsvraag was verdeeld in drie groepen. In de derde groep, voor een. ontwerp dat betrekkmg heeft op de werkzaamheden of dé doelstellingen van een der*'bijzondere lichamen, werd Dirk van Gelder winnaar. De beide andere winnaars' hebben de Is raëlische en Nvv Zeelandse nationa liteit: Zij ontvangen alle drie een be drag van duizend..dollar. In totaal waren er 194 ontwórpen van 57 me dedingers uit 32 staten. Bij slippen op gladde weg een dode en een gewonde PURMEREND. -In de Beemster is Dinsdagmorgen door de gladheid een personenauto géSipt en in de sloot lang3 de Furmesender weg te recht gekomen. Hierbij kwam de 25- jarfge zoon van. het "gezin Schilder uit -Spanbroek oni het leven. Zijn vader werd ernstig gewond. DONOERDAG-27. November HTLVERSI.TM I,- 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muzielc. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der 8.00 Nieuws en'Weerberichten. 8.15 Gram.muzick. 8.00 Voóf.de huisvrouw-* 9.35 Waterstanden,. 940 Gram.muziek. NCRV: 10.00 Grarn.muöek. 10-30 Mor gendienst. KRO; 11.90 Voor de zieken* 11.45 Gram.mariek. 11.50 ..Als de Ziela luistert'.*, causerie. -12,00.1 Angelus. 12.03 huchconcert, (12.30—1.2*33 Land- en tuin bouw mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13-20 Kamerorkest en. soliste, NCRV: 14.00 Gram.muzïek. 14,45 .Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.35 Pianokwartet- 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 16.55 Gram.muriek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram,muziek. 18.00 Trompet en piano. 18.20 Gram.muz. 13.35"Op d.e stelling". 18.45 Leger des Hëilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19-10 Levens vragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Eadiokram. 20.20;. Gevarieerd pro gramma. 21.45 „Vragen, aan voorbijgan gers. 22.15 Orgelconcert 22.45 Avond- overdenking. 23.0D' Niéuws en SOS-be- richten 23.15—24.00 Gram.muziek, HILVERSUM n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.mixz. 7.55 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. \*JRO; 750 Dagopening. AVRO; 8.00 Niéuws. S-15 Gram.mUz. 8.45 Idem. 9.Ö0 •Morgenwijding. S.15 ..Gram.muziek. 9,25 De groenteman, 9.30 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet: ik weet, wat. tJ niet weet". 10.50 Voor de kleuters,. 11.00 „De vrouw in gezinmaatschappij en staat", cause rie. 11.19 Kamerorkest, 12.00 Musette- orkest, 12.25 „In t spionnetje". 1250 Land. en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. S2.50 „Uit het bedrijfs leven."'. 13-00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Metropole-orkest en solist 13.55 .iondeai en Parijs", hoor spel. 14.35 Sopraan, en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Kinderkoren 16,15 ..Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Rhythmi- sche muziek. 15.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muzielc 17.45 Regeringsuitzending; J. J. Jansen; „Landbouwonderwijs in Nieuw-Gumea". 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen. 18.25 Gevarieerde muziek. 18.50 Luisterwed- strijd voor het kind. 19.19 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Discogram. 13.40 Rondetafel Parlement. 20.00 Nieuw». 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 22.05 Pisuisse-herdenkmg. 21.50 Mededelingen 21.55 Accordeonorkest. 22.30 Reis Z.K.H Prins Bern hard naar Midden, en Zuld-Amerika. 22.35 Dans muziek, 23.00 Nieuws. 23.15 Snortactua- liteJten. 23.30—24.00 Zang. viool en orgel. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs Date's dagboek". 12.15 Or- kestcopcert- 12,45 Voordracht, 13.00 Par- lementscverzicht. 13.15 Amusemeatsmuz. 13.45 Orkestconcert. 14.45 Voor de kleuters- 15-00 Voor de vrouw. 16.00 Sopraan en piano. 16.30 Pianospel. 16.45 Lichte muziek. 17.15 ..Mrs. Dale's dag boek". 17.30 Causerie. 17.45 Polltie-orkesl en soliste. 18.30 Variété-orkest. 19.15 Voor de Jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.23 Sport. 20.30 Gevarieerd programma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Gram.muz. 21.45 Hoor spel. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.20 Oude dansmuziek. 0.05 Voordracht. 0.2Ü Orgel spel. 0.561.00 Nieuws. BELGlé 324 m, 12.00 Studio-orkest. 12.30 Weerberich ten, 12,34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram.muziek, (Om .12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muz. 14.00 Engelse lea. 14.15 Gram.muz. 14,30 Franse las. 14.45 Idem. 15.00 „Die Fledermaus". ope rette (gr.pl.). 16.30 Studio-orkest. 17.ÖÜ Nieuws, ruo Gram.muziek 17.15 Voor de kinderen. 16.15 Gram.muziek. *8.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19,40 Gram.muziek. 20.QO Klankbeeld. 2G30 „Internationale Dag van de Vrede". 21,30 Voor de vrouw. 22,00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma voor de wouw. 22.SO Ver zoekprogramma. 33.55—23,00. Nieuws,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7