Kamer vraagt: Betracht spoed bij effectenrechtsherstel 1 mspmm GELEZEN-: India's Korea-plan krijgt voorrang Voorts Joods oorlogsslachtoffer stelde zich schadeloos 'f&pkdDe e Goudse politie wou stakers niet laten telefoneren Amerikaanse opdrachten in ons land te klein Bitte sehr Aandrang tot verkoop gronden in de Wieringermeer en gewogen In geldnood nam hij voorwerpen weg uit villa van Krupp Geen. zekerheid i.z. uitlevering van Adonis Unesco aanvaardt ontslag Bodet Wisjinsky: Peking zal het voorstel afwijzen Posten in winterse kou valt niet mee, maar geest van arbeiders is ongebroken Aankoopprogramma op lange termijn is noodzakelijk Nederlandse coaster' aan de grond Personeelsblad van Financiën mikpunt van spot r~ Donderdag 27 November 1952 3 (Van ome parlementaire redacteur) DEN HAAG. Toen minister Van de Kielt Woensdagmiddag achter de regeringstafel had plaats genomen om de begroting van Financiën te ver dedigen, werd b(J direct scherp aangevallen door de liberale heer Rit meester over het beleid In zake liet effectenrechtsherstel. Erg verstan dig vond de heer Hofstra (PvdA) deze aanval niet, omdat reeds was aangekondigd, dat de regering binnenkort mededelingen zal doen aan de daarvoor ingestelde Kamercommissie over een oplossing, waarover thans nog met de belanghebbende partijen overleg wordt gepleegd. Over het plan, dat indertijd door minister Lieftmck is opgesteld, was de heer Janssen (KVP) al kon hij er dan geen mededelingen over doen aangezien het destijds aan de Kamercommissie vertrouwelijk is voorgelegd zeer te spreken. Hij noemde het constructief, ingenieus en verklaarde dat het niet door het „rekken of trekken van één of meer der belanghebbende groepen" in ge vaar zou mogen worden gebracht. Intussen betreurde hij het Ook, dat sedert het laatste overleg met de Ka mercommissie in de afgelopen zomer geen spectaculaire vooruitgang was gemaakt. Evenals de hem.i v. d. Heuvel (AR). Hofst a (PvdA) en v. d. Wetering (CHT drong hij aan op spoed. Belangwekkend verliep de discus sie over de vraag of de ingepolderde gronden in de Wieringermeer staats eigendom moesten blijven dan wel aan particulieren verkocht moesten worden. De tweede KVP-woordvoer- der Engelbertink was van oor deel, dat zij geleidelijk verkocht dienden te worden. Dat vond de heer Hofstra (PvdA) te dogmatisch ge redeneerd; aanvankelijk was hij van oordeel, dat het beter was de inpol deringen ook bij de Staat te houden, al was het alleen maar in verband met het vraagstuk van de kleine boe ren. Evenzo verdedigde hij de staats- landbomvbedrijven tegenover de be denkingen van de heer v. d. Heu- vel (AR); hij meende, dat zij een goede gelegenheid boden aan land arbeiders-zon der-geld om als be drijfsleiders op te treden. Hij had geen bedenkingen tegen het verlan gen van de KVP-er naar een rege ringsnota over de definitieve uitgif te van de Wieringermeergronden, waarin dan tevens over de mogelijk heid van verkoop zou worden gehan deld. Er werd ook nog gediscussieerd over enige internationale kanten van het financiële regeringsbeleid. De heer Hofstra (PvdA) sprak over de mogelijke financiële gevolgen van de Europese Kolen- en Staal en De fensie-Gemeenschap; hij keerde zich voorts tegen fiscale vrijstellingen voor het personeel van internationale waarvan hem een on billijke ongelijkheid in behandeling tegenstond. De heer Janssen Tweede Kamer accoord met begroting van Wederopbouw DEN HAAG. - De replieken op de rede van minister Witte over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting waren weinig belangrijk, doch voor de bewinds man zeer bevredigend. Hij ver kreeg dan ook zonder veel moeite de goedkeuring van. de Tweede Kamer. M AGGY HOÜFF, de beroemde Parij- se „chreatrice" niet „couturière" dat ls „een persoon van de vrouwelijke kunne, die zich alleen met het naaien van kleren bezig houdt: dus gewoon: naaister zegt zij heeft een boek ge schreven. Het heet ,Ja Philosophie de 1 Elegance een titel juister dan die van de vertaling van de hand van me vrouw SzékelyLulofs: „Het Geheim van de Elegante Vrouw" (ultg. Querido Amsterdam). Dat geheim ontsluiert Madame Rouff niet gelukkig maar, zouden we bijna zeggen want cüe on definieerbare geheimzinnigheid ls de halve aantrekkingskracht van de elegant© vrouw. Wat z« wel doet. is op Frans-lfchtvoetige wijze wat philosoferen over de elegantie en alles wat daar direct of indirect mee te ma ken heeft: opvoeding, goede smaak, het dragen van kleren, schoeisel, juwelen, het gebruik van parfums, enz. En tus sen tal van grappige en soms zelfs grap. pig-diepzinnfge opmerkingen fn ,JDe hoeden zijn goed, maar de vrouwen kie zen altijd de verkeerde", pLaatst zij dan haar goede raadgevingen aan de vrou wen. die nog moeten leren, hoe zich te kleden en, net zo belangrijk, hoe zich te bewegen. Een voorbeeld: een smaak volle Japon kunt u herkennen aan het f?it dat zij geen enkele toegevoegde versiering van nodo heeft. Het door Bantzinger. minder Djn dan wij van hem gewend zijn, geïllustreerde werkje is niet goedkoop: f 32.50. Maar wie kan zeggen dat dat te duur is, wanneer het werkelijk de Nederlandse vrouw wat Franse élégance bijbrengt? JOURNAAL Ten tweeden male is verschenen het „Boek van het jaar" ondertiteleen document van levende geschiedenis. Het is aJi.w net jaarlijks verschijnende supplement op de Winkler Prins ency clopaedic- Daarenboven is het echter een almanak vol waardevolle gegevens over de Beneluxlanden. (Prijs f 9.50). Los in de boekhandel is het niet ver krijgbaar, wie hierover meer %vll we ten zal echter aldaar we] zijn licht kun nen opsteken (Uitgave: Elsevier, Am sterdam). De medicus A. J. M. Lamers had «en uitstekend idee toen hij zich zette tot de samenstelling van een „Gezond heidsboekje" voor emigranten" Het be knopte. boekje 1a bevattelijk geschre ven. Het wil z}jn lezers niet aanzetten tot grasduinen op een gebied, dat des dokters is. maar geeft juist die goede raad die vaak een gang naar een dokter overbodig maakt. Het is een zeer goede gedachte geweest in het boek op te nemen een lijst van de Engelse. Franse en Spaanse benamingen voor ziekten, lichaamsdelen hulsmiddeltjes, etc Uit gave: „Kosmos". Amsterdam-Antwer- pen. Prijs t 4,50. In „MilIJonair met Verlof" behandelt Louis van Orden een bekend thema op weeT eens een andere manier. De mil- lionair is een groot ondernemer on het verlof 15 de periode, waarin hij van zbn leiderschap afziet en oncfer pseudoniem 'n zijn eigen bedrijf een bescheiden functie bekleedt Onderhou dende lectuur, die werd uitgegeven door J van Toyl. Antwerpen-Zalthom- me], (Prijs t 7J50). Voor meisjes op rijpere leeftijd schreef Annie FerwerdaVan den Berg „Jij meisje.een boek van protestants christelUke huize. De uitgever J. H- Hok te Kampen gaf hiervan onlangs "en vierde druk uit. (Prijs t 1.95). (KVP) kantte zich tegen benadeling van onze exportpositie door fiscale heffingen en deze kon in het geheel niet begrijpen waarom minister v. d. Kieft zich tegen verlenging van de wet tot herkapitalisatie had ver klaard. Bovendien werden ijverig stok paardjes uit vorige jaren bereden. Men kent de felheid waarmee de he ren Ritmeester (VVD) en v. d. Heuvel (AR) steeds tegen de Nationale Spaarraad oprennen. Wel nu, het was weer als vanouds en op nieuw hield de heer Hofstra deze instelling het hand boven het hoofd, wijzend op de belangrijke toeneming van het jeugdsparen. Ten aanzien van de Belasting-Academie kantte de heer v. d. Heuvel (AR) zich tegen het verplichte corpslidmaatschap van de studenten hij meende, dat de socialistische minister hier inderdaad „de weg naar de vrijheid" moest be wandelen en liet de heer Hofstra blijken, dat in zijn fractie nog steeds enkele leden blijven aandringen op het toelaten van vrouwelijke candi dates Dat de Kamer het overigens niet zo kwaad met het personeel van het departement voor had, moge wel blij ken uit het feit. dat van verschillen de kanten het plan om te zijner tijd het verouderde departementsgebouw te vervangen door een nieuw, harte lijk werd toegejuicht. De heer Hof stra, die zelf vroeger op de Kneuter dijk heeit gewerkt, bekende spon taan: „Je schaamde je soms voor de bezoekers Winterweer in Amerika eist zes slachtoffers CHICAGO In vele delen van de Verenigde Staten heeft het Woensdag zwaar gesneeuwd, waar door het verkeer is gestremd. Te Omaha, in Nebraska, viel 18 centi meter. Tenminste zes personen rijn tengevolge van de weersomstandig heden omgekomen. Geen nodeloos oponthoud aan Duitse grens meer DEN HAAG De formulieren, waarop persoonlijke gegevens over reizigers naar Duitsland worden ver meld, werden tot nu toe ingevuld aan de grens van West-Duitsland. In het vervolg zullen de reizigers gelijk met hun visum »het bedoelde formulier ontvangen, zodat zij het kunnen invullen, voordat zij op reis gaan. (Advertentie L M.) de meest gekochte bonbon f J) 40 en 50 ct per ons. DEN HAAG, Woensdag, precies twaalf Jaar nadat htf door de Duitsers wegens zijn Joodse afkomst als onderwijzer werd ontslagen, stond voor de krijgsraad te velde „West" de 40-jarige L. van der V. uit Amsterdam terecht wegens diefstal uit de villa van Krupp te Essen. Van der V., met zjjn vrouw de enige overlevenden van een. door de Duitsers uitgemoorde familie, deed in Juli 1945 dienst als sergeant-tolk bjj de North German Coal Controll. Zijn onderdeel was gelegerd In de luxueuze villa „Hügel" van Krupp nabij Essen. Van der V., die geheel berooid uit ztfn onderduik tijd was gekomen ook het aanzienlijke vermogen van zjjn schoonvader was door de bezetters meegeronfd verkocht in geldnood enige stukken van Krupp ter waarde van MOO a 4000 gulden. De auditeur-militair noemde het geval-Van der V. een zaak raet vele verzachtende omstandigheden, Daar om wilde hij niet de zware straf eisen, die op plundering staat. Hij vroeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van driehonderd gulden. De raadsman, mr Dolk uit Amster dam, vestigde in een uitvoerig be toog de aandacht op de ellende, wel ke de Duitse bezetting over Van der V. en zijn familie heeft gebracht. Is het niet begrijpelijk, zo zei hij, dat. toen deze uitgeplunderde en ver volgde man binnenkwam in het rijke huis van de grootste Duitse oorlogs magnaat, Krupp's rijkdommen hem het aangewezen middel schenen om in zijn armoede te voorzien? Mr. Dolk betwijfelde overigens of men wel van Krupp's eigendommen zou kunnen spreken. Naar zijn mening zouden de door Van der V. wegge-- nomen voorwerpen zeer goed aan Joden toebehoord, kunnen hebben, van wie Krupp ze op zijn beurt ge roofd zou kunnen hebben. Hij merkte verder op, dat deze vervolging, een gevolg van Krupp's eis tot schadevergoeding, niet sym pathiek aandoet en maakte melding van de oppositie, die in het Engel se Lagerhuis tegen deze schadever goeding is gerezen. Op grond van de verzachtende omstandigheden ne- pleitte hij de uiterste clementie. De auditeur-militair zag- in het pleidooi geen aanleiding cp zyn, standpunt terug te komen. Het doet er niet toe, zo zei hij of de wegge nomen goederen van Krupp afkom stig zijn. Beklaagde was daar als mi litair niet als Jood. Mr Dolk vond, dat dit standpunt niet van menselijke nïaar van for mele overwegingen getuigde, De krijgsraad veroordeelde Van der V. tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van een jaar en onvoor waardelijke boete van 500 gulden subs, een maand hechtenis. MIJN HA Ff DT Advertentie LM.) ChSorophyll-tandpasia bovendien de waardevolste,namelijk de enige met Vitamine A en D, Tub« 120 - 70 st bn Apotheken en Diogiveo. DEN HAAG, In verband met de arrestatie van de Amerikaan. Ado nis heeft de Nederlandse regering aan de Amerikaanse ambassadeur duidelijk gemaakt, dat de door de Amerikaanse regering opgegeven re denen voor uitlevering niet geheel jn overeenstemming zijn met de be staande tractaten. Een duidelijker omschrijving van het ten laste ge legde misdrijf is noodzakelijk, wil een verzoek tot uitlevering kans maken. De Amerikaanse ambassade heeft aan Washington omgaand om nadere gegevens verzocht. Dit verzoek ïs Maandag ji. verzonden, doch een ant woord daarop is nog niet binnenge komen. Intussen heeft de Ameri kaanse consulaire vertegenwoordiger Snider een bezoek aan Adonis kun nen brengen. Daarbij heeft Adonis te kennen gegeven, een publieke ver klaring te willen afleggen. De Ame rikaanse consul heeft van de Am- serdamse politie toestemming ver kregen voor een bezoek van Adonis' advocaat, mr Roggeveen, aan zijn cliënt. PARIJS. De algemene vergade ring van de organisatie der V.N. voor onderwijs, wetenschap en cul tuur (Unesco) heeft het ontslag van de directeur-generaal, Torres Bodet, aanvaard met 39 tegen nul stemmen by acht onthoudingen. De algemene commissie heeft te vergeefs getracht Bodet er toe te krijgen zijn functie te blijven waar nemen, todat er een opvolger is be noemd. Nadat de conferentie het ontslag had aanvaard, stonden de afgevaar digden op en juichten de aftredende directeur-generaal luide toe. In een sfeer van grote emotie brachten viif sprekers hulde aan Torres Bodet, die een kort afscheidswoord sprak. Op voorstel van Pakistan besloot de algemene conferentie het debat over de begroting van 18.000,000 dol lar niet te heropenen en dat de pro grammacommissie haar plannen dienovereenkomstig zal uitwerken. -J De 3-jarige. Jantje Hemmes vit Den Haag,' slapte op het ijs- vliesje van een vijvertje bij de Sportlaan en zakte er door.'Zijn vriendje, de 4-jarige Robbie van Ravenswaay CÏaasen kwam hard aanlopen en greep zijn handje, waardoor Jantje's hoofd boven water kwam. Hanneke, het nicht je van Jantje, ging hulp halen Jantje kijkt vol bewondering naar zijn redder Robbie frechts). (Van onze correspondent) NEW YORK. Hoewel artikel 130 der reglementen van het Hand vest voorziet in mogelijkheid, dat de commissies Kiinnen afwijken van de regel, voorstellen naar volg orde van indiening te behandelen, noemde Wisjinsky gisteren in de po litieke commissie der V.N. Assem blee het Perzische voorstel, om de motie van India ter regeling van de kwestie der krijgsgevangenen in Korea op grond van dat artikel voorrang te verlenen, onwettig. Hij trachtte dit aan te tonen met verdraaiing vsn begrippen en ave rechtse tekstuitleggmgen, waaraan men allengs gewend is geraakt. Zijn rede leverde dan ook met anders op dan tijdverlies. De politieke commissie nam daar op het Perzische voorstel aan met alleen de stemmen van het Russi sche blok tegen en onthouding van nationalistisch China. 14 WEKEN STRIJD BIJ „DE OMMELANDEN" (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Dezer dagen heeft de politie te Gouda een verzoek van enige stakers van de Groningse zuivelfabriek „De Ommelanden" om van de telefoon op het politiebureau gebruik te maken om de stakingsleiding in hotel „FrascatI" In Groningen op te mogen bellen, geweigerd. Dat ge schiedde, nadat men zich aanvankelijk heel bereidwillig had getoond. Het opgegeven nummer in Groningen was reeds aangevraagd. Toen de Goudse politie echter in de gaten kreeg met stakers van „De Ommelanden" te doen te hebben, veranderde z|j van houding. De reeds verleende toestem ming werd Ingetrokken en het aangevraagde gesprek werd geannuleerd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In een rapport aan de NATO heeft de Nederlandse rege ring meegedeeld, dat zij de omvang van de Amerikaanse opdrachten aan de Nederlandse industrieën te gering acht. Deze orders, die met dollars worden betaald en waarvan de resultaten ter beschikking komen van de Europese NATO-partners, moeten deze landen in staat stellen hun indus trie in deïe periode van zeer hoge defensie-uitgaven volledig in bedryf te houden en hun dollar-vraagstuk het hoofd te bieden. Belangrijker echter acht de rege ring het feit, dat de NATO-raad, die in December moet bijeenkomen, zich" op zodanige wijze met het vraag stuk bemoeit dat een aankooppro- gramma op lange termijn kan wor den opgesteld tegelyk met het Euro pees productieprogramma. Deze klacht is overigens vrij alge meen in Europa. Uit Frankrijk zyn nog veel ernstiger bedenkingen ge komen en dat heeft daar reeds ge leid tot een vermindering van de Franse defensie-inspanning. Amerika bad bepaalde Franse producten te duur geoor deeld en weigerde daarom opdrach ten op deze productie te plaatsen. In Nederland heeft men een der gelijk geval, al heeft de regering er niet op dezelfde wijze op gereageerd als de Fransen. Dat is het geval van de radar-installaties voor het Ne derlandse luchtafweer-systeem. Phi lips had een goede kans deze order te krijgen, maar de gestelde eisen waren van dien aard, dat Philips er niet aan kon voldoen. Toen ging de opdracht naar Engeland. In haar rapport aan de NATO vestigt de Nederlandse regering op dit geval wel de aandacht, maar dat geschiedt op vry bescheiden wijze. De oorzaak daarvan moet waar schijnlijk worden gezocht in het feit, dat ook in Nederlandse rege ringskringen de indruk overheerst, dat het voor een niet gering deel aan te geringe activiteit van Philips zelf te wyten is, dat deze indruk wekkende order aan Nederland is voorbij gegaan. De stakers waren in Gouda ver zeild geraakt bij de achtervolging van een grote vrachtauto met melk poeder, die 's middags bij de fabriek in Groningen werd geladen en waar van de chauffeur weigerde de be stemming op te geven aan de posten de stakers bij het fabriekshek. „Rot terdam", was de wat onwillig gege ven mededeling en dat was alles wat er op dat moment uit hem te krijgen viel. Aangezien echter de stakings leiding precies wenste te weten voor wélke bedrijven de producten van „De Ommelanden" zijn bestemd, stapten een paar stakers In een der voor dat doel voortdurend gereed staande auto's van de A.NAB,. om een tocht met onbekende bestem ming te beginnen. De reis eindigde op een Gouds parkeerterrein, waar de Groningse stakers met de vracht autochauffeur in gesprek raakten en toen de inlichtingen los kregen, die hij hun in Groningen niet had kunnen geven. Om met de stakingsleidmg contact op te kunnen nemen moesten de Groningers echter terug rijden tot onder de rook van Utrecht als gevolg van de houding, die door de Goudse politie werd ingenomen. GEEN COMMENTAAR Wij hebben ons, nadat ons van stakerszijde het bovenstaande was meegedeeld, met het politiebureau in Gouda in verbinding gesteld cn geïnformeerd, wat voor dezejmerk- waardige handelwijze het motief ge weest was. Men betwistte daar geens zins de feiten zoals ze ons ter ore waren gekomen, maar weigerde enige opheldering of nadere inlichting te verstrekken Tochten zoals de hier beschrevene worden nog regelmatig door de Groningse stakers ondernomen. Van daag is het op de kop af veertien V eer tien kapiteins, stuurlieden en machinisten van zeesleepboten werden Woensdag bij de Zee sleepmaatschappij Wijsmuller gehuldigd voor 25 of meer jaar trouuie dienst. Dertien forse zeeslepers laten hun pasgekre- gen gouden armbandhorloges zien. (Advertentie 1. M.) I Voorkom een pi}nli|ke keet met f de beproefde geneeskracht van weken geleden, dat zij hun arbeid neerlegden. Maar hun strijdlust is nog ongebroken al valt dan het pos ten bij de fabriek lang niet mee bij de huidige koude en al is er hog steeds geen enkele wijziging te be speuren" in de situatie. Directeur F. de Boer heeft een nieuw element in de strijd gebracht door de uitgifte van „Ontwikke lingscursussen voor oud-leden van ons personeel" waarvan het eerste exemplaar zojuist is verschenen. Het onderwerp dat er in. behandeld wordt is de staking en meer in het bijzonder de door de A.N.A.B. ge volgde tactiek, die aan een heftige critiek wordt onderworpen. Deze cursus is door de fabrieksleiding ook aan de stakingsleiding in „Frascati" toegestuurd. ïtfoch op haar, noch op de stakers zelf heeft dit geschrift ook maar enige indruk gemaakt. ROTTERDAM. Het motorvaar tuig Asuncion op weg van Hudibs- vall naar Iggesund aan de Oostkust van Zweden, is dicht bij Hudiksvall aan de grond gelopen. Het schip maakt een weinig water. De Asun cion is eigendom van Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij te Rotterdam. De rederij ontving uit Hudiksvall bericht, dat het schip bij het loods- station aan de grond zit en dat een sleepboot is besteld. Vanmorgen werd gemeld, dat de bestelde sleepboot in de loop van de middag op de strandingsplaats van de Asuncion kan rijn. Wanneer het schip, dat geladen is met kolen, is vlotgebracht zal het waarschijn lijk naar Hudiksvall worden ge bracht De afstand daarheen be draagt 10 mijl. De Asuncion heeft geen lekkage. Daarna diende Wisjinsky een aan tal amendementen m op de fel door hem veroordeelde Indische motie, die in feite niet anders dan een poging betekenden, zyn eigen voorstel aan het Indische aan te haken, een merkwaardige manoeu vre. nadat hy eerst had meegedeeld de informatie tc hebben ontvangen, dat „de regering van Peking Maan dag India van haar afwijzende hou ding tegenover het Indische plan in kennis heeft gesteld". De Indische delegatie kon overi gens deze mededeling nog «niet be vestigen. Zy ging integendeel in op de door Acheson en Eden geda ne suggesties om de slotparagraaf enigszins te wijzigen. Verschillende gedelegeerden der 21 landen spraken hun appreciatie voor India's poging uit. Tot hen behoorde de Nederlandse peima- neute afgevaardigde bij de V.N., de heer Von Balhiseck. OveT de discussies hangt echter een sfeer van beklemming, nu wel niemand er meer aan twijfelt, dat van communistische zijde, ondanks alle fraaie woorden, geen daadwer kelijke me aewerking is te verwach ten ora een eind te maken aan het bloedvergieten in Korea. DEN HAAG. In de Tweede Kamer trok een grapje van de A JR.-heer v. d. Heuvel de aan dacht. over het personeelsblad van 't departement op de Kneuterdijk, ge naamd „Wij van Financiën" de aan dacht. Hij betoogde n.l. dat het aan tal mededelingen, dat werkelijk voor het personeel van belang was, de uit gave van dit 20.000 per jaar kosten de maandblad niet rechtvaardigde. Hij amuseerde de Kamer met het be spreken. van enkele artikelen uit één bepaald nummer. Een mooi stukje vond hij vooral dat, waarin verhaald werd van een duif, die het ministerie van Financiën op een namiddag om kwart voor vijf (dit tijdstip was vol gens hem alleen vermeld om de su perieuren te doen blijken, dat men toen nog op kantoor was) kwam bin nenvliegen en daar op een oud dos sier (commentaar v. d Heuvel: zeker van de effectenregistratie) een ei en nog iets meer had achtergelaten, hetgeen niet van overgrote waarde ring voor de departementale arbeid zou hebben getuigd. Enfin, mynheer v. d. Heuvel vertelde het werkelijk heel smeuiig en bad veel succes. In tussen, het was niet de bedoeling van de heer v. d. Heuvel geweest ctn al leen maar grappig te zijn. Als de mi nister niet zou beloven het blad op te doeken, wilde hij n.L een amende ment indienen om de daarvoor be stemde begrotingspost met 1 te ver minderen en aldus een principiële afkeuring uit te spreken. De heer Hofstra voelde er niet veel voor. Er zou, naar zyn mening, eerst eens ge poogd kunnen worden de Inhoud van dit blad te verbeteren. Maar de heer Van den Heuvel heeft zyn amendement inmiddels ingediend. Collie Jane is een grote steun voor haar meesteres als er veel gasten zijn. Heel voorzichtig kan ze met drie kopjes timen haar lange, riappe oren door de kamer schuife len. Voorlopig zijn het nog lege kopjes, maar mee een beetje oefe ning lukt het Jane met koffie en thee ook,' nou ja: een klein béétje morsen mdg. Leidse oud-studenten uit Hilversum en omgeving zyn WoenBdag bijeenge weest ui restaurant Formosa, Onder de gasten koningin Juliana. De raad van Venray heeft besloten de Merselose Feel te laten ontginnen. Dat gaat 2'/i millioen gulden kosten. Maar er komt dan ook plaats voor der tig nieuwe boerderijen. De grootste ruwe diamant die na de oorJog in ons land is geïmporteerd, is Woensdag in Amsterdam aangeko men: Het fa rok weegt 23 gram. Waarde: 300.000 gulden. Let op Urk. Daar wordt dezer da gen de 5000ste inwoner verwacht. Er liggen al een spaarbankboekje en vele geschenken om hem (haar) te wachten. De katholieke middenstanders van Ver.lo gaan een actie beginnen tegen het verzamelen van foto's van filmsterren, die verpakt zyn In kauwgum, noga, enz. Ze hebben iets tegen die plaatjes als verzamelobject. Assen zat gisteravond bij (vroeg) Kerstboomlicht. Twee uur lang was or een storing in het eleetrisch licht. De Assenaren behielpen zich met kaarsen en zaklantaarns. J\JA de grens komen ze de trein J in, de Duitsers. Van Amsterdam tot Zevenaar heb ik mezelfgelijk een braaf Europeaantje, mijn goede wil zitten overhoren, maar als ze luid en tastbaar langs de coupé's lopenin prikkelend landwacht- groen of met loodgrauwe reptiel- jassen aan, begint mijn beest toch aan de ketting van. de rede te ruk ken. Maar léven is het net zo lang dresserentot het de krant uit de bus haalt. Koest Bello.'.De tijd toen- je er elke dag uit mocht om „rot mof" te blaffen, is nu, voorbij. Er zijn nog wel mensen die zich regel matig overgeven aan verklaringen als ..Die taal alléén maakt me al wild," of ..Ze hadden ze allemaal ■moeten uitroeien," maar ik gelóóf niet in die aria's, al bearijp ik dat ze worden aangeheven. Want levend onder hej primaat der politiek, waar overtuigingen en neurosen steeds meer overeenkomst gaan vertonen, vindt men elkaar nog eens bij het zinaen van deze oude Schlager. Bij gebrek aan gezamenlijk ge loof is gezamenlijkhaat, ook op gewarmd. een bruikbaar ersafz-pe- rerht, dat ons (och weer aan één tafel brengt. Maar het smaakt me altüd als havermout-lapjes of dia^ofps-gebak. „Wat een kopnen hè?", zegt een man in de counc. .ach. ach, als tfe niet voor zaken heen moest, zette ik er geen noot.'" Daar laat hij het voorlopig bij. Het is eigenlijk nauwelijks reclame ■onr nns volkskarakter, dat h:> geen behoefte voelt aan een icat diepere tirgvmentntip „zakert" zijn heilig in Nederland en niet van vandaag of oistnren. De stille, in een hoekje ronken. her, tot trie hij zich he"ft gericht, beurt enigszins ver- ■rhrikt hef hoofd on en sent dan, een mooi. hakkelend Oxford- Enne I?: .1 heg i/ot'r pardon?" De Hollander kijkt cis iemand die een opgezette poos heeft geaaid. .Eh. Imean Hij hakkel* minder van binnen vit dan dp Brit. maar wordt door de schuifdeuren oert>d. want ddar •erschijnt de eerste Duitser van de Bur"to<frppymik. in een douane jas. „O/ten Morgen... Welkommen Deurichlandbitte sehr... danke bes*ens. De oo rijkelijk gesmeerde kogel lagers lovende beleefdheid van de man doet denken aan een demon stratie van een 6iïiartvirtuoos. Bitte sehr.... bitte pleirh.danke sehrinGeen balletje blijft onaan- aetikt. Er is een zekere gelatenheid in dit spel en ook tets van de agres- sieloze toon die verplegend perso neel in een gesticht aanslaatom de zenuwlijders rustig te houden. Beleefdheid tegen vreemdelingen wordt tegenwoordig onderiuezen in de republiek en beroemd is de klacht van een Zweedse gravin, om dat ze, in de nachttrein eindelijk onder zeil geraakt, werd wakker- geschud door een groene gr ens jon gen. die tegen zijn pet dreunde ers luidkeels riep: „De douanen heten u hartelyk welkom in Duitsland." De anecdote klopt wel met wat Gide de „stompzinnige consequentie" der Germanen noemde, maar men moet op reis uiterst voorzichtig zijn, mei het waarnemen van symptoma tische verschijnselen, vind ik. want je ziet zo weinig steekhoudends, omdat je er zelf bijna altijd vóór staat. Typisch Duits lijkt my voor lopig alléén een vermelding op het landkaartje van het Reich, dat in de coupé hangt. „Maszstab 11.800.000" staat er en daarachter, in volle ernst en tussen haakjes: (ungefahr). „Bitte sehr.danke bestens guten Morgen, meine H err schaf ten." De man is uitgeglimlacht en sluit de deur. Ik heb eens, in de bezet ting, op het filmjournaal een Feld- webel bezig gezien een aeneraal af te soigneren en dat verliep, in het militaire, even perfect als dit Höf- Kchkeitsverfahrën. Een beetje te leurgesteld. omdat we geen kans hebben gekregen ons te ergeren en spitse bon mots te zeggen, blij ven we achter. ,.I hate the Germans", heeft de ■Hollander met de zaken inmiddels bedacht, „and you?" Hij bezigt de vertrouwelijke toon van wij-geallieerden-an der-mek aar» De Engelsman vindt het een hoogst continentale poaing tot geestelijk letselmaar hij behoort nu eenmaal tot het beleefdste volk d»r aarde. Meesterlijk stottert hij: .You see.... a matter of fact is.... ik ken ze niet allemaal," KRONKEL Arrestatie Indonesiërs Communisten willen interpellatie houden DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft de heer Gortzak (Comm.) verlof gevraagd tot het interpelleren van de minister van Justitie over de arrestatie van de Indonesische staatsburgers Sunito en Go Gten Tjwan. Over deze aan vrage zal in de vergadering van Donderdagmiddag worden beslist. Volgende week Dinsdag zal de Ka mer het voorstel tot wijziging van de grondwettelijke bepalingen be treffende de buitenlandse betrek kingen in openbare behandeling ne men. Ook komt dan de motie-Van Rijckevorsel (KVP) over het ver schoningsrecht van journalisten aan de orde. Uit de zware deur van het straf kamp „Nieuw Vösseveld" te Vughfc kwam een heer, Hb stapte in een auto •die op de binnenplaats stand. De por tier hield d.e deur voor hem open ea salueerde. Die heer bleek de 23-jariïe W„ een zware jongen die nog «en paar jaar tegoed had. De auto was van een handelsreiziger die het strafkamp be-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3