Saarlanders kiezen de t HET ROTTERDAMSCH PAROOL Overwinning voor EurOlJCSe koerS Waarschijnlijk zal vorst toenemen Europa Slechts dertig procent Anschluss voor memve Monument in Bergen-Belsen door prof/Heuss onthuld Suriname houdt vast aan zelfbeschikkingsrecht Moord te Roosendaal is een liefdesdrama Prof, Veraart pleit voor een „vierde zuil' West-Duitse Bondspresident:Wij mogen nooit vergeten, wat landgenoten hebben misdreven' Uitwijzing van de Indonesiërs is niet doorgegaan I I lü«: WAT VOOR WEER OP KOMST? Ongewoon koude Alle mogelijkheden blijven open ook losmaking van Nederland Nieuwe Duitse partij gesticht Fl. 15.000 op nr 6674 Vrouw van gedode chauffeur op de hoogte met voornemens van kostganger Aalsmeerse dokter gearresteerd Dreigende staking en crisis in Finland afgewend Mgr Stepinac tot kardinaal benoemd KATHOLIEK OVER DE VAKBEWEGING Geen pleidooi voor doorbraak herfst Aanhoudend koud Prins Bern hard vliegt een Flying Boxcar" 12e Jaargang, no. 283 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam ■Tel- 69300 - Abonn,prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAM Maandag 1 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bonk te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: S{. van der Schaaf DE Fransen zullen de verkiezings uitslag in het Saarland waar schijnlijk uitleggen als een succes voor hen. Ten onrechte. De Duitsers zullen geneigd zijn, deze uitslag te beschouwen als een nederlaag voor „hen. Ten onrechte. De verkiezingen in het S aar gebied zijn een overwin ning voor Europa. Dat hebben de Saarlanders gepresteerd op die dril lerige en koude Zondag. Het is een gelukwens waard; een gelukwens aan allen, die volhardend streven naar een verenigd Europa. Zij heb ben een beetje bemoediging zo af en toe wel nodig. De Saar heeft hun een hart onder de riem gestoken. De Duitse propaganda, er op ge-, richt, om de Saarlanders te bewegen of tot wegblijven bij de stembus óf tot blsnc.c stemmen, had voor allen, die zich het verleden herinneren, een irriterende klank. Zij werkte met oude nationalistische leuzen, zij appelleerde aan gevoelens, die we in onze landen nu juist niet het meest hebben leren waarderen in de Duit sers. Zeventien jaar geleden was er ook een stemming in het Saargebied. Toen stond Hitier aan de overzijde van de grens, luid en fel betogend, dat de Saar Duits was. Er zat in wat hij zei ook wel een verborgen drei gement aan het adres van hen, die verkeerd mochten stemmen. De Saarlanders spraken zich toen voor aansluiting bij Duitsland uit, wie zal zeggen meer uit angst dan uit over tuiging. ETS van de toon, iets van de geest 1 van de Duitse propaganda her innerde aan de dagen van 1935. Dit maal is het anders gegaan dan toen. Ditmaal zijn de Saarlanders in grote' meerderheid niet gezwicht. Natuur lijk is de Saar Duits. Maar Duits-zijn betekent nog niet, dat men beslist deel van de Bondsrepubliek moet uitmaken. Taal, aard én zeden' van het Saarland zijn niet in het geding geweest. De grote partijen streven er naar, dat het als Duits landje deel uitmaakt van: de Europese gemeen schap. Schuman en Adenauer waren het eigenlijk ook al eens geworden over een oplossing in deze geest. Maar de regering te 3onn en de Bondsdag mokten en de regering te'Parijs'wil-- de er helemaal niet aan; en zo kwam het tot de weinig verheffende strijd. Achterna mag men zowel Schuman als Adenauer feliciteren. Frankrijk kan hét -Saargebied tot - op zekere hoogte behouden en Duitsland hoeft het niet te verliezen, mits de weg naar het verenigd Europa wordt her venden.. Het .is |e hopen, dat de uitslag in.deze" z3n zal worden op gevat, (Van onze correspondent te Bonn) SAARBRüCKEN. Uit een loodgrijze lucht viel gisteren de gehele dag de regen in stromen neer. Ondanks dat kwam 93 procent van de Saarlanders naar de stembus. In grote meer derheid gaven zij hun vertrouwen aan de twee grote partijen, katholieken en socialisten. Zij bevestigden daarmee de Euro pese koers, die beide partijen varen. De verkiezingen, zo meen den vrijwel alle buitenlanders hier, zijn correct verlopen. Ner gens heelt zich enig incident voorgedaan, nergens is van enigerlei vorm van knoeierij gebleken. Van het totaal aantal uitgebrachte stemmen is 25 procent ongeldig, dus uitgebracht in overeenstemming met 't advies van de pro-Duitse oppositie. De geldige stemmen zijn als volgt over de partijen verdeeld: Christelijke Volkspartij 55 procent, Socialistische Partij Saar 32 pro cent, Communistische Partij 10 procent, Democratische Volkspar tij 3 procent. De grote opkomst dei- kiezers is voor iedereen eeu ver rassing geweest, vooral ook voor minister-president Hoffmann, Nog 's morgens hadden in verschillen de katholieke kerken de geestelij ken herhaald, dat de bisschop van Trier, de „beminde gelovigen" vrijliet ten aanzien van de vraag, of zij zich van stemming wilden onthouden, ongeldig stemmen of op een der partijen hun stem uit brengen. Dit advies speelde dui delijk in de kaart van de pro- Duitse elementen. Over de interpretatie der cijfers het volgende. De 7 procent, die niet aan de verkiezingen deel nam, zijn de politiek onverschilli gen. Hun percentage is in verge lijking bij voorbeeld met de Bondsrepubliek opvallend laag. Daar spreekt men al van grote Opkomst bij twintig procent ont houdingen. In geen geval kan men die- zeven proeent beschouwen als „pro-Duits". Van de uitgebrachte - stemmen (579.221) is 25 procent ongeldig, dat wil dus zeggen overeenkom stig het advies van de Duitse op positie aan de Saar en van de politieke deiders in de Bondsrepu bliek. - Enkele procenten daarvan max imen gevoeglijk' op rekening schuiven van kiezers, die de stem- BERGEN. Prof, Heuss, de West-Duitse'bondspresident, heeft Zondag in tegenwoordigheid van. vele binnen- en buitenlandse -autoriteiten in het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen een monument ter nagedach-' tenïs van de 22,500 doden van het kamp onthuld. Het monument bestaat uit een grote obelisk, gezet tegen een muur (als symbool van de Joodse „klaagmuur"), en voorzien van het opschrift „aan de slachtoffers der nazi-tirannie" in verscheidene talen. Prof. Heuss verklaarde bij de verwijzen naar gruwelen in onthulling, dat Duitsers nooit mo gen vergeten, wat hun landgenoten hebben misdreven. De gruwelen van Bergen-Belsen moeten worden er kend, zo zei hij, „Wij Duitsers moe ten leren dapper te zijn in. het aan gezicht van de waarheid". Het was volgens hem een moreel gezien arm zalige manier om eigen rechtvaar diging te eisen op grond van kwaad en barbaarsheid van anderen en te Betrokkenen beweren dat zij Nederlander zijn (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De kwestie van de uitwijzing V3i> de twee Indone siërs, Sunito en Go Gien Tjwau, dfft wegens ongewenste politieke activi teit deze week zijn opgepakt, met. het doel hen te kunnen uitleiden, heeft zoals men weet een bijzonder onverwachte wending genomen. Het aanvankelijk voornemen om hen nog, op de Willem Ruys te zet ten is vrij onverwachts opgegeven. Een van de voornaamste redenen daartoe blijkt nu te rijn, dat mr Gerbrandy, hun advocaat, bij de ge rechtelijke instanties een beroep heeft gedaan op het artikel uit de vreemdelingenwet dat zegt, dat zü, die -beweren Nederlands onderdaan te zijn, recht hebben in beroep te komen tegen een voornemen om hen uit te wijzen.' Hoewel ook de besprekingen tussen vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat en het ministerie van Buitenlandse Zaken, en in zekere mate waar schijnlijk ook de interpeJlatie-aan- vrage-Gortzak op het uitstellen van de uitleiding van invloed zijn ge weest,. moet worden aangenomen, dat de hoofdoorzaak van hét uitstel het beroep van mr Gerbrandy op deze wettelijke bepalingen is ge weest. Korea-vrijwilligers in Nederland terug AMSTERDAM. Met de KLM- Constellation „Eindhoven" zfjn Zon dagmiddag om vier uur zeven vrij - 'williger? m Nederland teruggekeerd na een jaar diénst in Korea Zes van de militairen waren gewond. geal lieerde interneringskampenin 1945 en 3946 en naar hedendaagse Rus sische kampen. Dr Goldmann, voorzitter van het Joodse Wereldcongres, sprak als hoofd van de Joodse delegatie. Hij zeide, dat de onthulling van dit mo nument een periode afsloot, waarin een derde van de Joodse wereldbe volking „op wetenschappelijke, koud-systematische wijze wegge vaagd werd". Het monument vorm de een waarschuwing voor de we reld en Duitsland in het bijzonder tegen de gevaren van een „ver dwaasd en ongebreideld nationa lisme". „Ik weet, dat er mannen onder het Duitse volk zijn als president Heuss en Kanselier Adenauer, die deze waarschuwing zullen begrijpen. On gelukkigerwijze zijn er echter aan wijzingen, dat vele Duitsers hun ogen sluiten voor die waarschuwing, om dat zij haar niet willen begrijpen", aldus Goldmann. techniek niet of nog niet machtig zijn en die dus opzettelijk ongel dig stemden. Die enkele procenten" worden echter weer gecompen seerd "door.de stemmenwinst, der communisten, die van acht op tien procent kwamen. Er zijn geen bewijzen,zelfs geen sterke aan wijzingen; voor de stelling dat het pure partijcommunisme aan de Saar, in tegenstelling tot alle "Westeuropese landen, 'is toegeno men. Deze winst moet dus wel vooral verklaard worden uit de onbeperkt pro-Duitse verkiezings campagne: van de communistische partij. De onlangs toegelaten oppositie partij, de Democratische Volks partij, heeft drie procent der stem men, Hoevelen van 'haar kiezers uit sympathie voor Duitsland op de partij stemden en hoeveel zich hebben' laten vangen door het motto „Hoe dikker de president, hoe magerder het volk", is moei lijk te schatten. Al met al komt men met een maximum, aan goede wil niet ver der dan - een percentage van tus sen de 25 en 30 procent van pro- Duitse stemmen^ Dat is geen ver nietigende nederlaag, maar het is ook zeker geen overwinning voor de Duitse oppositie. De meerder heid van de - Saarbevolking is haar traditionele partijen, 'katholieken en socialisten, trouw gebleven. De socialisten gingen licht achteruit, hun verlies is wel geïncasseerd door communisten en Deiripcrati-- sche Volkspartij. De katholieken boekten winst en kwamen van 52 od 55 procent. De partij van Jo hannes Hoffmann bezit dus weer de absolutemeerderheid in het parlement. De zetelverdeling in de Landdag is als volgt; .katholieken 29, socialisten 17, communisten 4. Gisteravond laat gaf Hoffmann de ongeveer 200 buitenlandse journalis ten, dié in het gebouw van de Landdag het binnenkomen der uit- Zie vérder pag. Een politieman te paard houdt de luncht, terwijl de Queen Eli zabeth aanlegt in. de haven van New York. Kort voor de Oceaan- re^ binnenliep tuas er een wilde staking uitgebroken onder de ha venarbeiders. DE BILT. Het KNMI deelt mede: Zondagochiend vroeg heb ben warme hichtmassa's nogmaals getracht naar het Noorden dóór te dringen, maar deze poging is op niets uilgelopen. Integendeel.sinds- dien heeft de winter weer terrein gewonnen, zodat vanmorgen de scheidingslijn tussen kou en warm te ongeveer langs de lijn Parijs StraatsburgMünchen was gele gen. Parijs lag aan de koude, München aan de aiarme kant. In dit overgangsgebied heeft het Zondag zwaar geregend. Verschil lende stations in Midden-Frankrijk tapten meer. dan 20 mm regen af. Sommige stitians in het Snargc- gebied, in dé omgeving van Straat b'-rp en in iicf gebied ti'ssen Main verdeling ten Noorden van ons land belangrijke veranderingen opgetreden. Èr is namelijk een cje- bied van hoge luchtdruk ontstaan boven de Britse eilanden, het Noordzeegebied en Scandinavië. Tijdens de langdurige opklaringen die er voorkwamen, daalde de temperatuur vooral in Noorwegen en Zweden snel. Des nachts komt daar thans op vele plaatsen 20 gra den vorst voor. terwijl het er ook overdag flink blijft vriezen. Ook in Noord-Duitsland is het kouder geworden. Daar vroor het iv de buart van Hannover 13 graden, tèriüü? vele andere plaatsen 7 oj 8 graden vorst hadden. Doordat de wind oostelijk is ge wordenwordt nu deze koude lucht uit Duitsland naar ons ge voerd Hef. dvr' daar door onverminderd voort. Het is ~flJp :«r' dat de vorst en Donan Brrtlrieu meer dan 39 mm. Intussen zijn er in de luchtdruk- 24 itur tijdnog ietsre? caan t'-niemen, wan- j nner. zoals is te verwachten de I wind wat gaat tiggén. Zuster Kenny, strijdster tegen kinderverlamming, overleden BRISBANE. Zuster Elizabeth Kenny, die zeer baanbrekend werk heeft verricht bij de bestrijding der kinderverlamming, is Zondag In haar woning in de omgeving van Brisbane (Australië) overleden. Haar methode om de kinderverlamming te bestrij den met gebruik van hete, vochtige omslagen en passieve oefeningen, wordt thans op ruime schaal in de gehele wereld toegepast. Op haar naam staat ook de theorie, dat de virus, die kinderverlamming veroor zaakt niet in het zenuwstelsel, maar in de spieren schuilt. Zij verklaarde tn 1950, dat zij m de voorafgaande lier. jaren 7600 kinderen met succes had behandeld. FRANKFORT. Honderdzestig West-Duitsers, die een neutraal Duitsland voorstaan, hebben te Frankfort een nieuwe „Gesamtdeut- sche volkspartei" gesticht. Aan het hoofd van de partij staat een presi dium van vier personen i.p.v. een voorzitter. Lid van dit presidium zijn: Dr Hememana, lid vsn de voormalig minister van Binnenlandse Zaken, die on langs uit Adenauers christen-demo cratische unie trad uit protest te gen de voorgenomen herbewape ning van West-Duitsiand, Mevr. Wessei, eveneens lid van deBonds- delingen op het ogenblik niet kun- dag en tot voor kort een der lei- „De Surinaamse regering Is op basis van vrije keuze ten voile bereid, aan het tot stand komen van een statuut tussen de drie Rijksdelen mede te werken en dat een absoluut faire kans te geven. Zü wil dit evenwel alleen indien voor de toekomst op grond van het zelfbeschikkingsrecht alle mogelijkheden open gehouden worden. Die mogelükhederï omvatten Bondsdag uiteraard wijziging van het statuut en ook zelfs losmaking van de band met Nederland, als het Surinaamse landsbelang zulks onvermijdelijk mede zou brengen. Dit impliceert niet, dat Suriname op een gegeven ogenblik maar nauwelijks zou kunnen uittreden." Dit verklaarde prof- W. J. A- de verklaring, dat verdere mefte- Kemkamp, minister van Overzeese Rijksdelen, toen hij Zondagnacht om een uur op Schiphol aankwam uit Suriname, dat hij bezocht, na te New York en in de Ned, Antil len besprekinge- te hebben ge voerd. Door het te New York gesloten aceoord, aldus minister Kernkamp, •is volledig tegemoet gekomen aar de wens van de Westelijke gebieds delen. dat de vrije keuze en de vrijwillige verbondenheid de grond slagen zouden zijn van de samen werking, Zü- moet daarin geen con cessie Worden gezien. De gebieden hebben dit recht gehad en behou den, gezien het totale verloop der besprekingen, sinds 1948. In aansluiting op de mogelijk hèïd van het losmaken, van d< band mét Nederland zei de minis ter nog, dat men elkander zal raad plegen eh «Uijd als eerste moge lijkheid handhaving van de Ko ninkrijksband .zal overwegen. Voorts zal men intern waarborgen schep pen om te voorkomen, dat de voor genomen stap lichtvaardig zonder behoorlijke peiling van de gevoe lens der bevolking genomen keu worden, „Door liet accoord lijken de po litieke wrijvingsvakken voor het heden en de toekomst belangrijk kleiner te zijn geworden. Het ver stand en de realiteit hebben bü alle drie regeringen gezegevierd." Aldus de minister, die besloot met SNEEUW en vorst hebben de om geving van hel paleis Soestdijk herschapen in een witte sprookjes wereld. nen gedaan worden Eerst moeten thans de Kamers via de geëigende organen worden ingelicht. Publica tie van het accoord is daarna ie verwachten. Meeste Zwitserse vrouwen willen kiesrecht GENEVE. In een voor het kan ton niet bindend referendum hebben in het kanton Genève gedurende het weekeinde 35.133 vrouwen zich voor, en 8.346 zich tegen vrouwenkiesrecht verklaard. Zwitserland is een der weinige Europese landen, waar vrou wen nog steeds geen kiesrecht heb ben. ders van de katholieke centrum partij, Scholl. voormalige burge meester van TJlm. Scheu, een indus trieel adviseur uit het Ruhrgebied. Blijkens een Zondag uitgegeven manifest hoopt de nieuwe partij op de lange duur te komen tot een Europese federatie, als vreedzame „derde macht" staande tussen het Oostelijk en het Westelijk blok. DEN HAAG In de 5l7e Staats loterij, 5e klasse, 5e lijst, JS een prijs van f 35.000 gevallen Op no. 6674. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. De kostganger van de 29-jarige Roosendaalse chauf feur M. van Beek, die sinds 14 November wordt vermist, heeft thans tegen over de politie bekend, zjjn kostbaas met een stuk ijzer van bet leven te hebben beroofd. De kostganger, de 30-jarige M., heeft aan Van Beek in wilde woede op de weg tussen Steenbergen en Roosendaal vele slagen toe gebracht, waardoor Van Beek in elkaar zakte. Inmiddels heeft de vrouw van de vermoorde verklaard, van de moordplannen van de kostganger alles te weten. Naar gebleken is heeft men hier met een afschuwelijk liefdesdrama te doen: de vrouw van Van Beek had met de kostganger intieme omgang. De echtgenote van de vermoor de chauffeur, de 27-jarige Ca. H„ moeder van een jongetje van ze ven en een meisje van vijf jaar, die zich thans ook in arrest be vindt, had aanvankelijk hardnek kig ontkend iets met de verdwij ning van haar man uitstaande te hebben. Zij vertelde slechts, dat hij was weggelopen na een hoog lopende ruzie, nadat hij enige honderden guldens op zak had gestoken en zich van schoon goed had voorz-'. n. Toen tien dagen la ter beken-, werd, dat Van Beek vermoord was, gaf zij nog niets toe. Dit weekeinde echter is zij door de mand gevallen. - De kostganger heeft aanvanke lijk het lijk van de chauffeur langs de weg in de sloot laten liggen. Later echter heeft hij, al dus zijn jongste verklaringen, zijn slachtoffer opgehaald en in de Roosendaalse Vliet geworpen. Men heeft het lichaam nog steeds niet opgedregd. Poging tot doodslag? AMSTERDAM Op last van de Haarlemse justitie is de Aalsmeerse arts J. K. gearresteerd. Hij wordt verdacht van po ging tot doodslag op een po litieagent uit Badhoevedorp. Toen de agent de medicus een aanwijzing gaf, dat hij zich op de Schipholöijk ter zijde van de weg moest opstellen, zou deze plotseling vol gas hebben gegeven, zodat de agent haastig opzij moest springen om niet aangereden te v/orden. De arts is later op ere woord vrij gelaten om zijn praktijk te regelen. De zaak zal vermoedelijk de volgende week in Haarlem voor komen. (Van onze Scandinavische corrcsp.) KOPENHAGEN. Door energiek bemiddelen van de Finse vakbon den is het nog op het allerlaatste ogenblik gelukt een dreigende sta king af te wenden, die niet alleen het treinverkeer in Finland van Zondagnacht af zou hebben lamge legd, doch ook het aftreden van de Finse regering zou hebben veroor zaakt. De vakbonden, maakten bekend, dat zij de staking niet zouden on dersteuner. en hierop deelde de stakingsleiding, na een periode van dramatische spanning, mede, dat de staking voor onbepaalde tijd werd uitgesteld. In regeringskringen in Helsinki beschouwt men de toeriand echter als zeer ernstig. Deze stakingspo- ging is namelijk de eerste geduch te aanval op het arbeidsaccourd, dat twee jaar geleden tussen de sociaal-democraten en de boeren partij werd gesloten, en men neemt thans dan ook aan, dat het loon- front begint te wankelen. Een ge volg hiervan zou zijn, dat het eco nomisch programma in gevaar zou komen. VATICAANSTAD Paos PiM XII heeft 24 nieuwe kardinalen benoemd, onder wie mgr. Stepinac in December van het vorige jaar vrijgelaten na een verblijf van vijf jaar in een Joegoslavische gevange nis en aartsbisschop Stepan Wyszynski, de primaat van het communistische Polen. Elf van de nieuwbenoemde kar dinalen zijn Italianen, waardoor mi 27 Italianen in het nieuwe: voltal lige college van 70 zitting krijgen. Mgr. Stepinac wordt in de mede deling van het Vaticaan „aartsbis schop Luigi Stepinac" genoemd, hoewel de Joegoslavische regering hem slechts toestaat op te treden als parochiegeestelijke in hét Kroa tische dorp Krasic. Dit was een voorwaarde voor zijn vrijlating. Hij was tot 16 jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van „vergrijpen tegen het volk en de staat". Maarschalk Tito heeft be paald dat mrg. Stepinac nooit meer als primaat van Joegoslavië mag cptreden. Dit besluit is noch door het Vaticaan. noch door mgr. Stepi nac zelf aanvaard. Het benoemen van twee kardina len in communistische landen, wordt te Vaticaanstad gezien als een blijk van solidariteit met de miUioenen katholieken achter het IJzeren Gordijn en in Joegoslavië. haar Vrouw vergiftigde echtgenoot HENGELO. De politie heeft een 45-jarige huisvrouw gearresteerd. Zij heeft bekend haar man, een 45-jarige (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT. „De stemmen, welke ivjj verloren, waren geen stemmen, die voor de doorbraak pleitten. Zü werden op de PvdA uitgebracht. <rm- dat er in eigen kamp teveel onenig heid en verwarring was. Deze moet worden weggenomen. Het moet mo gelijk z(jn op basis van de eigen be ginselen cn de door ons aanvaarde zedelijke nonnen tot een gemeen schappelijk aanvaard beleid te ko men." „Zou blijken, dat dit niet het ge val zou zijn, wat wellicht velen zou doen twijfelen aan de waarde en be tekenis van onze beginselen voor het staatkundig en maatschappelijk le ven en tengevolge waarvan de partij uiteen zou vallen, dan zal het ver- lies van die eenheid er toe leiden, expeditieknecht, die dezer dagen dat binnen niet al te veel jaren de plotseling overleden is. met ratten- PvdA verreweg de sterkste partij is kruit te hebben vergiftigd De vrouw on biijft. De KVP zou dan ineen- is in bewaring gehouden. Men schrompelen- aan kracht Inboeten cn neemt aan dat zij gehandeld heeft dan nog meespelen aan de zelfkan- in epn vlaag van verstandsverbjjs- ten van het Nederlandse politieke tering. ieven." DE BÏLT. Het K-N.M.I. deelt mede: De drie herfstmaanden Sep tember, October en November vsn dit jaar zijn ongekend koud ge weest. Te De Bilt was de gemid delde temperatuur van 73 van 1e 91 dagen, die dit drietal maanden tolt, onder normaal. De gemiddel de temperatuur van dit tijdvak na draagt slechts 7.6 graden Celsius tegen 9.7 graden Celsius normaal. Eon zo koude herfst was sedert 1805, toen de gemiddelde tempera tuur 7.5 graden Celsius bedroeg, niet meer voorgekomen. Te De Bilt kwam op 17 dagen vorst voor. tegen 10 dagen normaal. Zelfs was er een dag. waarop de temperatuur voort durend onder het vriespunt bleef. Dit komt in de herfst niet vaak voor. Geldig avona avond: In de nacht of och tend hier en daar mist. overigens over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke veran derlijke wjnd; maar in bet zuiden van het land aanvankelijk nog matige oostelijke wind Lichte tot ma tige vorst. 2 Dec Zon op 8 u 27 ra. onder 16 u. 32 min. Maan op 16 u. 44 m. on der 9 u. 56 m. HET WEER VAN VANMOKCRN 7 UUR Max temp Neersi Station Wind nvt Gisteren in 24 u Oslo Mist - 19 C Stockholm On new. Kopenhapp Onfaew. N. 7 0 Londen Licht bew N.O. 5 Amsroranii Onbew. O.N.O. 7 - 2 0 Brussel Zw. bew. N.O. 4 Parijs Motregen N.5 22 Bordeaux Zw. bew. Z.l 11 1 N. 2 vVarscnau Nevel X. 1 - 3 1 Beriun Nevel - 4 Frankfort Sneeuw N.N.O. 7 0 26 MOnrhen Mist N.N.O. 4 f 7 zilrleh Geb. bew. 8 6 Wonen Regen N.2 2 3 Aldus sprak de voorzitter der KVP, de heer W. J. Andriessen, Zaterdagmiddag in zijn openingsrede tot de „Dag der Werkgroepen" van deze partij te Utrecht, welke door ruim 1400 personen, waaronder alle katholieke ministers en staatssecre tarissen, met uitzondering van' mi nister Luns, werd bijgewoond! Hij kondigde verschillende besluiten van het partij-bestuur aan. Een ander systeem voor de verkiezingen bin nen deze partij zal worden gevolgd; de samenstelling van het dagelijks bestuur zal werden gewijzigd, ter- wijT het partijbestuur o.a. met een aantal vrouwelijke leden zal worden uitgebreid. Voorts is ojq, een plan ontworpen voor de voorlichting op do scholen, waarbij een begin wordt gemaakt met kweekscholen en an dere instituten. Ook de samenwer king met de pers en de KRO Is ia het beraad betrokken. HAGERTOWN (Maryland, V25-). Prins Brrnhard heeft Zaterdag een reeds eerder gekoesterde wens ver vuld. Hü heeft een „C-ll$-Flying Boxcar" ran de Amerikaanse lucht macht gevlogen. Na het opstijgen van het vliegtuig ging de Prins in het stuurgestoelte zitten. Hij maakte een vlucht van drie kwartier boven hét gebied van Hagertown, landde en steeg daarna weer op. Na de vlucht verklsaide de Prins: „Ik ben van mening dat het stïjgvermogen én de algemene prestaties van dit toestel ongewoon zijn. Ik ben verbaasd." Suikcrwerkfabriek van Bensdorp gesloten BUSSUM - De directie van Bens- dorp's Chocoladefabrieken beeft aan 30 person cel sl cdco ontslag aange zegd met ingang van 1 Janusn a.s. Dit ontslag is een gevolg van het slutten det sutkerwerkfabriek De suiker werk (abricage beslaat nog slechts 10 oct van de totale produc tie van het bedrijf en is niet ren dabel.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1