litere tanden aaSfei DE VERRASSING ZANDVOORT AAN DE Indische Nederlanders in moeilijke positie terstond 'oor Is GELEZEN- Oostduitse strijdkrachten omvatten 100.000 man Een kenner Nog altijd leeft de hoop op een vestiging in Nieuw-Guinea 1 en ge wogen Snuif en wrijf In uniform gestokene pleegde overval Onregelmatigheden Tilburgse woningen in onderzoek Chef Faroeks kabinet en ex-premier Hilaly vrijgelaten Concurrentie? BRITSE HOGE COMMISSIE ONTHULT: Eisenhower benoemt een Democraat tot minister van Arbeid Politiemannen wilden verzetsgroep vormen 43» ;l Orlando (92 jaar) overleden sit Poolse diplomaat beneemt zich het leven -door- Fedde Schurer Amerikaanse order van 29 millioen dollar getekend Dinsdag 2 December 1952 3 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Onder de In dische Nederlanders leeft nog steeds het plan van een vestiging in Nieuw Guinea. Hun vereniging beeft bij monde van haar voor zitter. de heer C. E. Barre, Maan dag op een persconferentie daar aan nog eens uiting gegeven en zich vooral sterk verzet tegen de gedachte, dat zij* bij vestiging in Nieuw Guinea de Papoea's zou den verdringen. „Het wordt hoog tijd, aldus de heer Barre, om met die „verdringingscomplexen" af te rekenen. Zowel in Nederland (o.a. door de werkloosheid) als in Indone sië (toenemende Indonesiéring ran het maatschappelijk en economi sche leven) is het voor de ge noemde groep moeilijk om werk te vinden. De Vereniging van Indische Ne derlanders wij om deze redenen opnieuw de aandacht vestigen op een reeds eerder geopperd plan om jongelui van omstreeks twin tig jaar ook in de agrarische sec tor een herscholing te geven en hun en hun families daarna de kans te geven zich als kleine landbouwers op Nieuw Guinea en eventueel ook in Suriname te ves tigen. De Nationale Vereniging voor een Nederlandse Volksplan ting op Nieuw Guinea zou achter dit plan staan. De heer Barre zeide het vol komen hens te zijn met het rege ringsstandpunt, dat de belangen van de Papoea's primair zijn. De naleving van dit beginsel vormt z.i. echter geen beletsel tegen toe lating van die Indische Neder landers. die in dit wijde, lege land met zijn nog grotendeels onbeken de hulpbronnen een nieuw be staan willen opbouwen, „Van Linggadjatti af is van Nederlandse zijde steeds in de overeenkomsten met de Indone siërs een voorbehoud gemaakt ten aanzien van Nieuw Guinea, ook met het oog op toekomstige immi gratie van Indische Nederlan ders," aldus nog de heer Barre. „Dat weten de gerepatrieerden en ae gedachte aan een toekomstig stamland houdt de hoop levend in de harten yan vele verbitterden en ontmoedigden. Helaas, plannen komen ter tafel maar verdwijnen spoedig in het archief. Mogen nu de ontwerpen van de ingenieurs Perk en Groeneveld, waarin ook aan kolonisatie door Nederlanders zo'n ruime plaats is toegedacht, eindelijk eens de goedkeuring van regering en volksvertegenwoordi ging verwerven," (Advertentie LM.) Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met H ABD GELACH", een bloemlezing 5 ut het werk van Nederlandse hu moristische schrijvers en tekenaars, uit gegeven door De Bezige Bij in Amster dam, carmiggclt, ook wel Kronkel ge naamd optreden in een nieuwe rol, namelijk m die van bloemlezer. Welge teld heeft hij 33 grappige schrijvers in dit boekje bijeengedreven. Ware dit een serieus boekwerk, dan zou men er met de samensteller over kunnen redetwis ten of deze 33 nu wel allemaal met deugdelijke papieren binnen deze om heining zijn gekomen. Uit handzame, niet dure (Prijs 3.50) en In een fris Cabaret-teksten plegen een kort leven te hebben. Men hoort ze een avondje in een zaal of door de radio en wat er dan van overblijft Is meestal niet veel meer dan een „vage herinnering". In het gunstigste geval kan men een tekst nog eens opslaan in een programma boekje en meestal zelfs dat niet eens, "Nu gebiedt de eerlijkheid te zeggen, dat van veel liedjes, maar het beste is. dat ze zo snel mogelijk weer vergeten worden. Dat geldt echter onder andere niet van de liedjes van Annie Schmidt. En van haar versjes, die gebruikt wer den door de Inktvis, en de cabarets van Wim Kan en Wim Sonneveld is nu met prachtige tekeningen van Wim Bijmoer onder de titel „Cabaretlied jes" een boekje verschenen bij De Arbeiderspers m Amsterdam. Het is een lief ding geworden, (Prijs 3,30). (Juist in deze laatste dagen voor de vijfde December bereikt ons nog een groot aantal boeken, die wij graag onder de aandacht van onze lezers willen brengen. De beschikbare plaatsruimte dwingt ons voorlopig al thans met een korte aankondiging te volstaan. Op een aantal van deze boeken zullen wij later nog terug ko men.) „Langoor het BoskonUn, Heintje de Vos cn Mleko het Eekhoorntje" door William J. Long, Nederlandse vertaling door R. Stoffel met beminnelijke teke ningen door C, de Kiefte. Een uitste kend kinderboek waarvan de vierde druk verscheen, bij W, J. Thieme Cie, Prijs J 3.50. „De Anapuma expeditie" door Mau rice Herzog. Met foto's geïllustreerde beschrijving van de beklimming van een 8000 meter hoge top van het Himalaja ,rave van Schellens Sa GÜ- VENLO. In de woning van de familie Camps in het dorpje Wel- Ierlooi is Zondagavond een onbe kende binnengedrongen, gekleed in militaire uniform en gewapend met een geweer. De indringer bedreigde een 26-jarige jongeman en een oudere heer, die in de woning aan wezig waren met het geweer en dwong hen, in een hoek te gaan staan. Daarna deed de overvaller een greep in de winkellade en ver dween, Het bedrag, dat vermist wordt, is niet greot. V oortijdige berichtgeving? TILBURG. Naar aanleiding van de berichten over onregelmatigheden bij woningbouw deelt het gemeente bestuur mede, dat de aannemer de hoofdopzichter cn opzichter op 23 October heeft ontslagen, doch dat niemand gearresteerd is. De klach ten der bewoners dateren eerst van 1 November, een dag van zware slag- en stortregens. Geen enkel huis is afgekeurd, Bij elk werk kunnen fouten voorkomen, aldus het gemeen tebestuur, en wei door menselijk on vermogen of eventueel door noncha lance. Zonder meer mogen daarvoor noch de architect noch de aannemer worden gedisqualificeerd. Thans wordt onderzocht welke fouten pre cies zijn gemaakt, en wie daarvoor verantwoordelijk is. Het gemeentebe stuur betreurt de „voortijdige be richtgeving." CAIRO. Dr Hafez Afifi, voor malig chef van Faroeks koninklijk kabinet, ex-premier Hilaly en 20 andere voormalige pasja's zijn door het leger vrijgelaten, aldus een woordvoerder van het hoofdkwartier van het opperbevel van het Egypti sche leger. In. September werd een aantal po litieke leider^ gearresteerd na gene raal Naguibs staatsgreep, omdat de partijen node gevolg gaven aan de order om zuiveringen uit te voeren m verband met de komende alge mene verkiezingen. Tot degenen, die zyn vrijgela ten behoren: Maraghi, voormalig minister van Binnenlandse Zaken en Oorlog en Marine, Motaal, voormalij minister van Financiën, generaal Talaat. voormalig commandant van de politie te Cairo en nog enige pro minente Wafdiston. Nieuwe voorzitter KAB J. A. Middelhuis UTRECHT. Op de verbonds vergadering van de Kath. Arbei ders Beweging (KAB) is de secreta ris, de heer J. A. Middelhuis te Haaksbergen met algemene stemmen tot vooratter gekozen. Hij volgt als zodanig de heer A. C. de Bruyn od. die minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is geworden. (Advertentie LM.) gebergte. Uitgave tay. Prys i 8.90. „Jungle dokter. Mijn zwarte patiënten, werden mijn vrienden" door dr. W. Junge, Helaas van de belevenissen van een medicus m de Afrikaanse neger staat Liberia. Geïllustreerd. Uitgave van Schellens Giltay, Prijs 1.95. „Ahgamè. vriend der Papoea's", Met 24 platen geïllustreerd verhaal door Lloyd Rhys vertaald door D. I». uyt den Bogaard over de „Jungle Pim pernel", dr. J. Victor de 3mijn en 2ijn leven onder de Bergpapoea's, Uitgave Enum. Prijs t 9,10. „Bijbelswoordenboek" door A, Hulzin- ga. Uitgave van W. J. Thieme Cie. (Prijs I 4.90. „Mythologisch handboekje" door df. M. Th. Billen, Tweede druk uitgegeven door W. J. Tlerae Cjc. Prijs ;3.9Ö, „Ik heb de eer te requlreren. Beleve nissen van een ofiïcler van Justitie" door mt, F, Couvéc, Een boeiend boek, dat de lezer datgene geeft wat maakte, dat recente boeken over de politie zulk een succes werden maar dat daaren boven de leek een inzicht geeft m het justttiele apparaat. De opbrengst van dit boek komt ten goede aan de J. P, Heye-stiehtmg ter veizorglng van zwak zinnige kinderen. Uitgave Van Loghum Slaterus. Prijs 5.90. „De hoogste verdieping" door F. Huys. mans. Roman, die het leven van de jon gere generatie na de oorlog beschrijft. Uitgave A. W. SUthofi. Prys f 6.90. „Als een ceder op de Libanon" Roman door J. Vos—Kuyper. Uitgegeven door A. W. Sijthoff, Prijs 6.90. Deze roman, evenals die van Huysmans verwierf van de Jury een eervolle vermelding bij de literaire prijsvraag ter gelegenheid van het eeuwfeest van Sythoif's uitgeverij m 1B51. „Een avondje in Mnscadin" door mr, A. Roothaert en Jaap Komijn. Een my- steric-roman m briefvorm. Uitgave A, \V. Bruna Zoon, Prys 5,90. „De valse God "door Edmond Nlcolaas. Roman uitgegeven door Het Spectrum. Prijs 1.50. ,4>e doorbroken draad" door Henri van. Renswoude, In Limburg in het be gin van deze eeuw spelende roman Uitgave van H. J. W. Becht, Prijs 1.90. „Melodie vat» het hart" door Frits van Blijdorp. Grotendeels in de V.S. spelen de roman over een Nederlands musicus. Uitgave J. H. Gottmer. Prijs in de „Ju welen-serie" 3.25, buiten de serie 6,90 „Langs de Leie" door Joltan Fabricius. Twee In Vlaanderen spelende verhalen. Uitgegeven door H. P, Leopold. Prijs I -1.30. BONN. De Britse Hoge Com- missie heeft Maandag medegedeeld dat Oost-Duitsland thans ruim 100,000 man onder de wapenen heeft. Dit is 35.000 tot 40.000 meer dan zes maanden, geleden. De in opbouw zijnde Oost-Duitse luchtmacht telde thans 5O0Ö man, de oorlogsvloot be schikte over een floüUe mijnenve gers en drie Antilles patrouillebo ten met een personeel van meer dan 4000 Volgens de verklaring van de Britse Hoge Commissie zijn alle drie wapens yan de Oost-Duitse strijdkrachten in een beginstadium van ontwikkeling met een in ver houding groot aantal officieren. Dit laatste maakt een snelle uit breiding mogelijk, indien de hui dige opleiding van soldaten wordt bespoedigd. De landstrijdkrachten zijn onlangs georganiseerd in een korps van drie divisies. Deze zijn uitgerust met Sowjet-tanks, bestormings-artillerie, houwitsers en luchtafweergeschut. De mijnenvegers zes in getal, zijn Duitse schepen van 100 ton uit de oorlog. De achttien patrouilleboten zijn schepen van 7a ton, na de oor log in Oost-Duitsland gebouwd. Vlootbasen zijn gevestigd in Wolgast, Peenemünde, Sassnitz, Wismar en Parow. De gehele organisatie staat onder leiding van admiraal Vemer. (Advertentie LM.) kom eris kijken NEW YORK- Generaal Eiseciho- werd heeft de Democraat Durfeïn tot minister van Arbeid benoemd. Verder werd Weeks tot minister zan Handel benoemd. Een woordvoerder V3n het hoofd" kwartier van de generaal zei, dat Durkrn de eerste en enige Demo craat is, die in het kabinet van Eisenhower zitting zal hebben. Dur- kin bracht bij de laatste verkiezin gen zijn stem uit op Stevenson, Hij Was verbaasd, dat Eisenhower hem onder deze omstandigheden tot mi nister gekozen had. Hij verklaarde echter verheugd te zijn, ander de generaal te mogen dienen en van mening te zijn. dat Eisenhower „aan de arbeidsproblemen alle aandacht zal schenken". Durkin, die uit Chi cago afkomstig is, staat thans aan. het hoofd van de internationale unie van loodgieters. Weeks is sinds 1949 voorzitter geweest van de Republi keinse financiële commissie. DEN BOSCH Het Bossche Hof heeft Maandag uitspraak ge daan in de zaak tegen twee po litiemannen uit Brunssum (L.), die een verzetsgroep hadden willen vormen voor het geval van een Russische agressie. Wegens dief stal en verduistering van patronen voor pistolen en stenguns waren zij door de Maastrichtse reehtbank veroordeeld tot f 25 boete subsi diair toen dagen hechtenis. In hoger beroep had de advo caat-generaal bij het Bossche ge rechtshof f 100 boete subsi diair dertig dagen hechtenis ge- eist. Het hof veroordeelde thans P. B. tot f 100 boete subsidiair dertig dagen hechtenis en P. H. tot f 60 boete subs, dertig dagen, met de bepaling, dat zij de weg genomen patronen aan de wapen kamer van het politiebureau moe ten teruggeven. LISSABON. Dit weekeinde ie Portugal geteisterd door een ty phoon. Door de bliksem werden twee mensen en 40 stuks vee ge dood. Laatst overgeblevene van Grote Vieruit 1919 ROME Als laatste van de „grote vier" van de vredesconferen tie van Versailles in 1919, is hier op 92-jar. leeftijd overleden de Ita liaanse staatsman prof. Vittorio En- manuele Orlando. Wilson, Clemen- ceau en Lloyd George, zijn toenma lige tegenspelers, zijn hem in de dood voorgegaan. Orlando, toen mi nister-president van Italië, heeft geweigerd met zijn handtekening het vredesverdrag van Versailles te bekrachtigen, omdat Italië Fiume (het huidige Joego-Slavische Hycka] niet kreeg toegewezen. Na de eerste wereldoorlog steun de hi; aanvankelijk Mussolini en 2ij n fascisten. Hij werd m 1924 op de fascistische candidatcnlijst in het parlement herkozen. Doch m 1925, na de moord op de socialistische leider Matteotti, verzette Orlando zich met alle macht, doch vergeefs tegen het fascisme. Hij trad af als parlementslid en vertrok naar het buitenland. Toen koning Umberto in 194S af stand deed van de Italiaanse troon, werd zijn. naam herhaaldelijk ge noemd als mogelijk staatshoofd. Orlando gaf echter in 1947, als pro test tegen het Italiaanse vredesver drag, ai zyn parlementaire rechten prijs. A LS een veroordeelde tn het $chandblok stond de vette neushoorn mij aan te kijken. Er mos een. afgedwongen abstinentie in die valse blik hy sou me graag eens even bij de thee ver trappen, maar kende de kwaliteit der armdikke trahes voldoende, om het niet eens te proberen. Terwijl ik koel terugkeek, kwam een op passer aangestapt met een blauwe kiel en een emmer. Hij stelde zich naast mij op en riep vriendelijk: „Dag Anme."' Daar ik een mooiere voornaam draag en er geen andere mensen in de buurt waren, moést ik wel aannemen dat hij het monster be doelde. ,Js ze gevaarlijk?", vroeg tk. De man schudde achteloos van neen. Hij was een boerse jongen van een jaar of twintig, met fcort- gehouden blond haar en dikkevol bloedige lippen die een beetje van een stonden. Zyn blik had, iets doezeligs. Waarschijnlijk waren zijn amandeltjes nooit geknipt. „Er bestaan geen gevaarlijke beesten", zei hij op de docerende kennerstoon van iemand die zyn stokpaard beklimt. „De ménsen dié maken ze zo." „Ja, dat is waar", zei ifc, mij aldus losmakend van de domme massa die hij veroordeelde. Nu ik daardoor ook lid geworden was van zyn happy few, werd hij vertrou welijker. „Wat doen de mensen «ïs ze de aap zien?", vroeg hy rhetorisch. Dan roepen ze „aap, doe eens gek!" Want dat is een aap voor de mensen. Een beest dat zich aan steltMaar soms heeft oen aap geen zin, meneer. Dat is toch be grijpelijk? Hebt U soms zin om Ike dag gek te doen?" „Natuurlijk niet", luidde mijn antwoord. Ik was wél blij dat hij niet kon weten welk beroep ifc uitoefen. „En een leeuw pioet brullen!", riep de jongeman bitter. „Zo stel len de mensen zich een leeuw voor- En zó willen ze ook dat-te zich gedraagt. Maar er zijn hele aardige zachte leeuwen, meneer. Die maken ze zenuwziek en vals door voor het hok te gaan staan en „ksssjt!" te roepen. Maar ze vergeten dat de oppassers daar later de last van hebben!" Hij keek mij diep-emstig aan. „Ze moesten geen mensen in de dierentuin toelaten", zei hij. ,D«s alleen dieren en oppassers", veronderstelde ifc. Maar zelfs onder woorden gebracht, schrok zijn con clusie hem niet af. Gevoelig zei hij: „Eigenlijk zyn dlle dieren aar dig ,AUe...?", aarzelde ik, „maareen krokodil lijkt me nu toch niet..." „Daar heb je ook hele geschikte bij", riep hy. „Die laten zich aan halen." „Doet H het wel eens?" vroeg ifc rillend, want ik zag hem opeens met andere ogen. Hy knikte niet zonder bravour. Onder het spreken had hij een ba- jes-sleutel tn het slot gestoken en nu trad h(j de kooi binnen. De neushoorn, boog de kop en fcioatn in een eng sukkeldrafje, snuiverig op hem af. Geen twee seconden la ter stond de jongen weer buiten, tuitjes als u het mij vraagt. - „Hebt U wat gedaandaarnet?", zei hij wantrouwig. - „Hief*",' antwoordde ik, ^Gewoon gestaan." Hij keek nog even ontsteld naar het beest, dat teleurgesteld achter de tralies stond te hijgen. „Dag Annie", sprak hij. „Ik kom straks wel even, als je weer lief bent." Vrèselyfc was de blik waarmee het gedrocht hem nakeek. KRONKEL Zandvoort ïs geen wereldstad en zo ogenschijnlijk is het feit, dat daar op 24 November een nieuwe chef voor het politiekorps werd geïnstalleerd, niet erg belangrijk, De omstandigheden echter waar onder deze installatie plaats had en de woorden die daarbij werden ge sproken, waren van dien aard, dat zy ook de aandacht van niet-Zand- voorters opvragen. De burgemeester, mr, H. M. van Fenema, deelde n.L by de installa tie mede, dat hij bij de beoordeling van de veertig sollicitaties als eer ste eis had gesteld, dat de nieuwe chef iemand zou moeten zyn „met een diep gewortelde geloofsovertui ging" omdat „een diep gewortelde geloofsovertuiging nodig is om de drieging die momenteel van a-reli gieuze kringen uitgaat, het hoofd te kunnen bieden". Misschien hebben sommigen dat wel zeer flink van de burgemees ter gevonden. En juist daarom ko- ora wij erop terug. Wij kennen noch ae burgemeester, noch de korpschef, maar deze uitlating in haar vaagheid en algemeenheid ach ten wy genoegzaam gevaarlijk om er een ernstige waarschuwing tegen te plaatsen. Men kan haar op twee manieren opvatten; in haar werkelijke bëte- kenis en in haar populaire verta ling. In het eerste geval beduidt ze, dat de burgemeester heidense en christelijke religiositeit niet onder scheidt. Het is geen onzin, daar in het christelijk Westen de aandacht op te vestigen. Wy hebben in. de bloedige oorlog die pas zeven jaar achter ons ligt te doen gehad met een beweging, die door en door anti-christelijk en tegelijk door en door religieus was. Leonard ïtagaz GENUA, De kapitein van d« Italiaanse oceaanstomer „Giulio Ce- sare" heeft Maandag de politie te Genua medegedeeld dat een Poolse diplomaat die zich van Zuid-Ameri- ka naar Polen begai, twee dagen ge leden opgehangen ia zijn hut Is ge vonden. De diplomaat zou medereizigers ueld hebben dat hij vreesde voor de veiligheid van zijn gezin in Po len. Hy voegde eraan toe dat hij „on der geleide" was. De politie 'wilde geen enkele inlichting inzake de nationaliteit van de diplomaat ver schaffen. Medereizigers verklaar den dat bij Brozek heette en 42 jaar oud was. Zij geloofden dat hij een Pool of een Tsjechoslowaak was en zeiden dat Brozek gedurende zijn reis zeer nerveus was. Zy deelden verder mede dat Brozek hun ver teld had, dat hij door twee Russen werd begeleid. Men zei dat de Rus sen, die diplomatieke koeriers wer den genoemd, een hut naast die van Brozek hadden. en Karl Barth hebben ons het ver schil geleerd tussen de heidense re ligiositeit, de bloed- en bodemmy- stick, en het christendom. Uit de kerkgeschiedenis weten we, hoe de christenen in het antieke Rome a-theisten werden genoemd, omdat zij de openbaring plaatsen tegen over de natuurreligie. In het tweede geval betekent de uitspraak van de burgemeester, dat hij de voorkeur gaf aan iemand, die lid was van een of andere kerk. en zo zal ze wel algemeen zijn opge vat. Is deze opvatting juist, dan sluit ze in, dat iemand die op zyn volkstellingsformulier heeft inge vuld-. „geen kerkgenootschap", zich de moeite van sollicitatie kon spa ren. De afdeling Zandvoort van het „Humanistisch Verbond" heeft in de „Zandvoortse Courant" van 28 Nov. een protest geplaatst, waarbij ze zich beroept op art. 5 van de Grond wet, luidende: „Ieder Nederlander is tot elke landsbediening benoem- baart'. Men kan dit wetsartikel betreuren of toejuichen, maar met zyn al of niet-aanvaavding staat en valt onze Nederlandse volksgemeenschap. Wie zegt dat deze gemeenschap op chris telijke grondslagen rust, dient te bedenken dat dit slechts geldt in cultuur-historische zin, d.w.z. in zo verre de christelijke moraal hier een levend bestanddeel geworden is van de algemene moraal. Maar het kan met en nooit betekenen dat als vol waardige en m alle ambten benoem bare Nederlanders slechts diegenen kunnen gelden, die lid zyn van een christelyke kerk, om niet te spre ken van allerlei religieuze secten. Het is in het waarachtig belang der kerk, dat zij zich haar situatie in de wereld helder bewust wordt. Alleen dan kan zij het zout der aar de zjjn, waneer zij niet wil heersen, doch slechts dienen, en wanneer zij afziet van het veroveren van aard se machtsposities. De katholieke staatskerk vóór en de gereformeerde staatskerk na de reformatie hebben de kerk een aantal aanhangers be zorgd die baar misschien meer heb ben geschaad dan al haar bestrij ders. Op dezelfde wijze doet het Zand- voortse criterium de kerk schade. Niet het minst doordat het buiten kerkelijken een gevoel van gediscri- mineerdheid moet geven. Het moge by alle Nederlanders vaststaan en duidelijk worden uitgesproken, dat samenwerking en onderling vertrou wen als landgenoten alleen mogelijk is bi» erkenning van gelijkheid. Het is niet toevallig, dat in datzelfde Zandvoort weer van andere zijde bij de aanvraag van een speelterrein voor een katholieke school de leuze werd uitgegeven: „Geen voet grond voor de Roomsen." Dat zijn de gees ten die men op deze wijze oproept en die, winnen zy veld. elke samen leving onmogelijk maken. Wij zijn het eens met het protest van het Humanistisch Verbond, Maar het zou ons liever geweest zijll wanneer hier de kerk had gepro testeerd. DEN HAAG. De definitieve overeenkomsten tussen de Ver. Sta ten in Nederland over de bouw van achttien mijnenvegers voor Ameri kaanse rekening zyn hier Maandag getekend. De achttien mijnenvegers zullen tezamen met veertien mijnen vegers, die worden gefinancierd uit tegenwaarde-fondsen, worden ge bouwd op Nederlandse werven. Vijf patrouille-vaartuigen zullen worden gebouwd op de rijkswerf te Den Hel der. De waarde van deze Amerikaan se opdrachten is in totaal ongeveer 29.000.0DD dollar. VENLO. Het vijf maanden oude dochtertje van de familie K. is in het ziekenhuis overleden aan brandwonden, die het opliep toen het wiegje in *n onbewaakt ogen blik in brand geraakte. Het is weer zo verU moet weer eens aan ze gaan denken, tussen het klaarmaken van- de surprises in. Een gesnipperd kaaskorstje voor de roodborstjes, een plakje spek voor de mezen, wat ronnepitten en zaad voor de vi n ken. Lijsters zyn bizonder ge steld op rotte ap pels en ?»ussen weten overal raad mee. Hé lp re de winter doorko men,, ronder t* zien uele er geen kans toe. Nog iets over dieren. De S-jarige Menaehem Mann in Jeruzalem heeft de zilveren medaille van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren gekregen. Menaehem redde mei levensgevaar een kat. Tn Newburyport (ut Amerika) raakte het verkeer in de knoop omdat alle mensen bleven kijken naar een melk boer die op bet dab van een kantoor gebouw twee geiten achterna zat. De dieren waren langs de buitentrappen van het huis ernaast naar boven ge klommen, In Oost-Duitsland worden geen Kerst gratificaties meer gegeven, „omdat ze vernederend zyn voor de arbeiders". Het ligt waarschijnlijk aan onze kapitalisti sche instelling, maar wy zouderr wel elke maand zo'n „vernedering" willen onder gaan. De communisten zjjn soms moeilijke j mensen om mee om te springen. Een Noors zakenman in Esbjerg beeft zijn kantoorruimte ui het gebouw van de communistische party. De partij wil hem eruit zetten omdat hij zyn deur vuurrood heeft laten schilderen. De kleur schaadt het aanzien van het ge bouw, zeggen de kameraden. We moeten u nog meedelen, dat in de eerste aebt maanden van dit jaar in Amsterdam Den Haag, Rotterdam en Utrecht 7S4 167 overnachtingen van bui tenlanders zyn geteld. Het aantal bui tenlandse gasten was m Amsterdam 194.726, in Den Haag 67.92-ï, m Rotter dam 41.005 en m Utrecht 10.174, Een 65-jarige Amerikaan beeft van. pn ziekenhuis in Chicago en van 6? leden van het daaraan verbonden per soneel 500.000 dollar schadevergoeding gesist, omdat ze hem het verkeerde been hadden afgezet. Het andere ontstoken been moest later in een ander zieken huis worden afgezet.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3