Adenauer pleit krachtig voor Europees Leger HET ROTTERDAMSCH PAROOL Europese integratie zij niet uitsluitend politiek! DE BA TINBONDSDA G BEGONNEN Ratificatie betekent vrede en vrijheid" STANDPUNT VAN BUITENLANDSE ZAKEN In Assemblée geen plaats voor communisten In toekomst moeten auto's twee achterlichten hebben Eenheidsfront tegenover het Russische blok Fransen slaan ook tweede nachtaanval op Nasam af Een „natuurlijker" wereld AAm Bij schietpartij in Kenia 7 doden Hefschroefyliegtuigen op binnenlandse luchtlijnen Donnelly als Hoge Commissaris afgetreden Gebruik van koplampen met rijkskeurmerk is na 1 Januari 1955 verplicht OOK IN VN.-ASSEMBLEE Wisiinsky brengt harde slag toe aan India's politiek van neutraliteit en bemiddeling Fransen zullen debat in V.N. over Tunis niet bijwonen Parijs: Over toestand in Indo-China bestaat geen reden lot ongerustheid Rustig weer Sinterklaas in de huiskamer F1 25.000 op no. 5339 12e Jaargang, no. 286 Red. en Adm.-Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SC Donderdag 4 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B! de Vries Hoofdredacteur; Sj. van der Schaaf v- a (Van onze correspondent) BONN. - Gisteren is de West-Duitse Bondsdag begonnen met de slotphase, de behandeling ih laatste lezing, van de „Con venties van Bonn" en het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap. In het centrum van het debat van gisteren stond een regeringsverklaring van Adenauer. Adenauer gebruikte deze gelegenheid om nog eens op zeer eenvoudige en heldere wijze uiteen te zetten, wat de betekenis der verdragen is en wat de voordelen zijn voor de hondsrepubliek. Zou de Bonds dag de verdragen goedkeuren, dan zouden het Duitse volk en Europa daarmee vrede en vrijheid verkrijgen en zeker kunnen zün van een constante ontwikkeling op politiek, economisch en Sociaal terrein. Zou daarentegen, aldus Adenauer, de Bondsdag de-verdragen niet wil len goedkeuren, dan zou dat beteke nen, dat juist op het "ogenblik waar op het Duitse volk zich weer lang zaam opricht en waarop een betere toekomst voor Europa in het ver schiet lijkt te liggen, de verenging van Europa in de kiem zou worden gedood. Daarvan zou de Sowjet- Unie het volle profijt trekken. Uitvoerig hield Adenauer zich be zig met de argumenten van de so cialistische oppositie. In het bijzon der stelde hij daartegenover, dat, sinds de eerste lezing der verdra gen in Juli geschiedde, de politieke ontwikkeling" alleen maar aanlei ding geeft om de verdragen als bij zonder noodzakelijk te zien. Juist al de gebeurtenissen, die tussen Juli en de dag van vandaag hebben plaats gehad, bewijzen, hoezeer het noodzakelijk is dat de Westerse we reld zich aaneensluit. Onmiskenbaar is intussen gebleken, datdëSowjet- Unie niets gelegen" is aan een Duitse hereniging in vrijheid, maar dat het enige doel van. de Sowjet-Unie is, geheel Duitsland in te kapselen in hetzelfde regiem, waaronder nu ie Oostelijke zóne reeds zolam? gebukt gaat. Wat dat regiem betekent, kan men aflezen uit de cijfers; tussen Ju li en October zijn" 7B.OOO vluchtelin- NAIROBI De politie heeft Woensdag zeven Afrikanen, die zich in een gebouw verschanst hadden, doodgeschoten en een achtste ge wond. De politie dééd een inval in het gebouw, 'ómdat er een 'bij eenkomst van de Maoe Maoe werd gehouden. Toen de Afrikanen de agenten'aanvielen., schoten zij, aldus de verklaring van de regering van Kenia. 1 Dinsdagavond werd op een boer derij inl'de Ol Arabei vallei in het district Thompsons Fails het ver minkte lijk van een veehoeder van de Saniboercestam gevonden. Deze moord wordt ook aan de Maoe Maoe toegeschreven. Te Kappengoeria is het proces te gen de „brandende speer" Kenjatta en vijf andere'inheemse leiders be gonnen.-Men tracht te bewijzen, dat Kenjatta nauw met de Maoe Maoe verbonden is geweest DEN HAAG, Hefschroefylieg tuigen zullen waarschijnlijk voor het luchtverkeer in ons land in be perkte mate bruikbaar zijn, schrijft de minister van Verkeer en Wa-, t^rstaat in zijn memorie van ant woord, Hij verwacht zelfs, dat -zij in het verkeer met de omringende landen nog beter bruikbaar blij ken. Plannen, welke ér tóe zullen leiden, dat men in ons land meer ervaring met deze soort vliegtui gen kan' opdoen, zijn in voorberei ding. gen van hét Oosten naar het Westen gekomen. Hun aantal heeft nu zeker de honderdduizend overschreden. ,.Ik ben bovendien overtuigd, dat wanneer juist Duitsland het land zou zijn, dat door een afwijzing van de verdragen zijn eigen verdediging te genover een aanval uit bet Oosten onmogelijk maakt, wanneer juist Duitsland de nu begonnen pogingen, tot vereniging van Europa .de. nek zou omdraaien het niet meer tot nieuwe onderhandelingen met de Westelijke mogendheden komen zou." Hiermee wees Adenauer het argument der socialisten, dat de Bondsrepubliek onmiddellijk nieu we onderhandelingen moet openen, wanneer zij. eerst eenmaal de ratifi cering der huidige verdragen heeft afgewezen, van de hand. Opvallend in Adenauers he toog was de nadruk, waarmee de Bonds kanselier van wie men 'tot dusver een dergelijk geluid nog maar wei nig en niet erg nadrukkelijk heeft gehoord, over de „onbezoedelde eer vair de Duitse soldaten" sprak. Let terlijk zeide Adenauer: „Ik wildé vandaag in naam van de regerin? voor:. dit Hoge Huis verklaren, dat wy voor diegenen van ons volk, die wapens hebben gedragen en die in het kader yan de grote soldatentra- dities haar eer en geweten te land, ter zee' en in. de lucht -hebben ge streden;. diep respect hébben. V" -zijn^ovèrtuigdj- -dadé 'Taam"' én de grote prestaties vah; de Duitse sol daten, ondanks alleverdachtmakin gen .gedurende de laatste jaren in ons volk nog leven en zullen blijven leven. Het moet onze taak zün de zedelijke waarden van het Duitse „Soldatentum" te versmelten met de democratie." Verder had Adenauer eigenlijk geen enkel nieuw argument voor de politiek, die sinds jaren nu eenmaal typisch die van de Westduitse Bondskanselier is geweest. De eigenlijke debatten beginnen pas vandaag. Voorlopig is het plan dat morgen dé verdragen in stem ming zullen komen, maar er liepen gisteren geruchten in de Bondsdag, dat ofwel door een onverwachte ac tie van de socialistische oppositie, of wel door andere oorzaken, de derde lezing der verdragen niet morgen maar belangrijk later zou gebeu ren. Daarover zullen wij vandaag wel wyzer worden. WASHINGTON. De Ame- rikaanse Hoge Commissaris in West-Duïtsland, Donnelly, is afgetreden. Donnelly heeft pre sident Truman verzocht hem, met ingang van. 31 December van zijn 'post te ontheffen. Van welingelichte zijde is ver klaard, dat het aftreden van Donnelly verband houdt met de presidentsverkiezingen in de V.S. Donnelly had bij de aanvaarding van zijn functie te kennen gegeven, te zullen aftreden indien hij van ge voelen zou zijn, dat .de voornaamste moeilijkheden met betrekking tot de ondertekening van de conventie van Bonn en het EDG-verdrag opge lost waren.. Verwacht wordt, dat Reber, ad- junct-Hogo Commissaris, Donnelly zal opvolgen. Donnelly werd. in Jmi tot Hoge Commissaris in "West- Duitsland benoemd-. Voordien was hij Hoge Commissaris in Oosten rijk (sinds "September 1S50) Spoorweg in Indonesië door bende 'opgebroken DJAKARTA.1:,-^: De 'dienst' van de Spoorwegen - heeft iriedege-, deeld, dat met ingang van .1 De cember de treinverbinding tussen Cherïbon en Djokjakarta over Poerwokerto tijdelijk is stopge zet, Op 1 December heeft ill. een bénde de baan opgebroken tussen de plaatsen Kretek en Boèini Ajoe. Reparatie is. voorlopig niet mogelijk, daar in de buurt ben den - zijn gesignaleerd. Het trein verkeer -is omgelegd over- Sema- rang. -j Zweedse rendieren grazen nu op de Schotse Hoog- vlakte en ze voelen er zich best thuis. De Schotten hebben de rendieren uit Zweden laten komen om hun vleesrantsoen aan te vullen. DEN HAAG, Na 1 Januari 3956 moeten alle motorrytuigen, die op méér dan twee wielen rijden, moi twee achterlichten zijn toege rust, meldt de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn rie van antwoord. Voor (Van onze correspondent) NEW YORK. De Assemblee der Verenigde Naties heeft Woens dag ten opzichte van de motie van India, regelende de oplossing van de kwestie der krijgsgevangenen In Korea, eenzelfde eenheidsfront gevormd tegenover de landen van het Russische blok .als de politieke commissie, door deze met 54 tejgcn 5 stemmen met onthouding van nationalistisch China te aanvaar den. In een - laatste ..poging, tegemoet te komen aan de Russische bezwa ren- tegen de motie, stelde India voor, aan jde zin^l-waann de .voor zitter van fle assemblée wordt ver zocht, de .motie, aan Peking, en de Noord-Koreaanse autoriteiten over te brengen^ de woorden toe te voe gen, „zodat de 1 wapenstilstand on middellijk gesloten en .effectief kan worden.";-; Wisjinsky's volharding bij het afwijzen van demotie geeft dit unanieme'-- beroep /der niet-comm:.- uistische'.-wereld^ op communistisch China, om zich ten opzichte van Korea los te maken van het Krem lin, bitter weinig uitzicht op resul taat. Dit verkleint dé betekenis ervan echter niet. Rusland heeft openlijk een voorstel moeten afw'j- zen, dat in de ogen van alle lan den buiten zijn invloedsfeer een basis vormt om het dode'punt in de wapenstilstandsonderhandelingen te overwinnen, Het heeft daartoe aan India's neutraliteitspolitiek een harde slag moeten toebrengen, met alle risi co's vari de invloed, die dit had op de houding der acht landen in hef Nabije en Verre Oosten! die' tot dusver met India hun heil zochten in een neutraal standpunt ten op zichte van het huidige wereldcon flict' De Russische propaganda-machi ne zal voortgaan te betogen, dat de hele wereld de oorlog in Korea wil. voortzetten en dat alleen de communisten vrede wensen.. Het resultaat van het wekenlange debat in de VN. heeft echter de voosheid der propaganda bewezen.. IEDERE maand toisselt de na tionaliteit van de bewakers van de Spandau-gevangenis te Ber lijn, waar. de oorlogsmisdadigers zyti opgeslotenOp, 1 December 7.1.' rukten de Russen in om plaats ie maken. voor de Ameri kanen, die deze maand de bewa- kingsdiehiten vervullen. PARIJS De Franse delega tie bü de V,N. zal het debat over Noord-Afrika in de Ver. Naties niet bijwonen. Reeds verleden maand heeft minister Schuman in zijn rede in de V.N, verklaard, dat Frankrijk die bespreking zon boycotten, zo verklaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij zeij dat het een „zeer ern stig en betreurenswaardig, prece dent" was"! dat de Tunesische na tionalistische leider Joessef, mi nister- in de regering van Tsjenik, die dit jaar door de Franse resi dent-generaal van Tunesië werd ontslagen, als raadsman bij de Irgakse -v-Ny-delegatie is geaccre diteerd. „Op deze manier zou elke particulier.:-in, een V.N.-deiegatie opgenomen, kunnen trachten in de Verenigde Naties zijn persoonlijke grieven te uiten", aldus de woord voerder.. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Alleen Indien de werkzaamheden van het te scheppen supra-nationaaI orgaan voor Europese politiek aanstonds worden uitge breid tot economische en sociale beleidsgebieden, is de thans in voorbe reiding zijnde politieke, integratie in West-Europa voor Nederland aan vaardbaar. Aldus hebben de ministers Beyen en Luns het integratie-pro gram van de regering samengevat in hun Memorie ran Antwoord aan de Tweede Kamer, die bijna tot een boekwerk is uitgegroeid. Zij bevat vele belangwekkende paragrafen, die een nadere beschouwing waard zijn. Maar het wil ons voorkomen, dat de pagina's gewijd aan de West-Europese D-Integratie in beteken&hovén al het andere uitsteken. Wat mtnistér".-Beyenu InHLuxeriW burg Teeds 4)ad duidelijk gemaakt, en wat minister Mansholt onlangs in Den Haag verder heeft ontwik keld, heeft m deze M.V.A. meer diepte gekregen. Den Haag is van oordeel dat men niet meer kan spreken van economische militaire of politieke integratie. Het pro bleem is naar het oordeel van de regering „Europese integratie" en de drie genoemde vormen van in tegratie kunnen niet anders zijn. dan drie onverbrekelijk samengaan de aspecten daarvan. De Nederland se regering verwerpt de destijds in de Franse-Assemblee- ontwikkelde gedachte dat politieke integratie moest betekenen: „integratie van het buitenlands beleid". Politieke integratie, die geen andere inhoud heeft dan het mogelijk maken van gecoördineerde militaire inspannin gen met daarnaast slechts de rege- acht hij één achterlicht met een reflector voldoende. Nog te veel auto's, zijn voorzien van koplampen, die geen rijkskeur merk hebben. Op economische gronden is het voorshands niet mo gelijk het gebruik van goedgekeur-, re koplampen dwingend voor te schrijven, zoals in het Wegenver- keers-reglement dat op 1 Ja nuari van kracht wordt is be-, paald. In overleg met fabrikanten en automobilisten is overeen, gekomen, dat alle motorrijtuigen op I Ja nuari 1954 moeten zijn voorzien van koplampen van een goed te keuren type, terwijl het gebruik van koplampen met rijkskeurmerK na 1 Januari 1955 verplicht is. Ef fectiever toezicht van de politie op de juiste instelling van koplampen zal dus pas na 1 Januari 1954 mo gelijk zijn. Het aanbrengen van richting aanwijzers aan trams kan sléchts geleidelijk geschieden. De minister wil vasthouden aan een termijn van vijf jaar, zodat alle traras die dan nog in gebruik zijn op 1 Januari 1958 van richtingaanwij zers moeten zijn voorzien. KNAC sou willen; Fietsers bij mistig weer licht aan DEN HAAG. Ook fietsers, maar vooral bromfietsers, moeten bïï mist hun licht aan hebben, is het oordeel van de KNAC. Het is n.l. gebleken, dat automobilisten hen, bjj mistig weer, te laat opmerken. Het voorschrift, dat automobilisten bij mist ook overdag met bran dende koplampen moeten rijden is van grote waarde gebleken, schrijft de KNAC dei-minister van Verkeer en Waterstaat! aan wie zij boven-, staand verzoek doet. Het verdient, volgens haar, ook aanbeveling voor te schrijven, dat bij zware mist stil staande auto's, wagens en bakfietsen verlicht moeten zijn. lmg van de productie en de afzet van enige belangrijke grondstoffen, zou slechts een zeer beperkte saam horigheid in Europa tot stand bren gén. Op de andere terreinen zou men gehouden blijven aan. wat be kend is onder de naam van „inter nationale samenwerking" en de er varing heeft geleerd, dat deze abso luut niet in staat is de scherpe be-c langentegenstellingen tussen de sta ten te overbruggen. Met iedere vorm van integratie gaan voor de afzonderlijke deelnemers grote offecs gepaard. Die offers zijn vooral voor kleine landen onaanvaardbaar, al dus de ministers, indien een der drie aspecten van de Europese integratie en gedacht wordt nu uiteraard aan het economische aspect wordt vergeten. Het. is dan ook in dit verband; dat de ministers het reeds eerder door minia- ;ter7Mam»bolt. aangesneden-PW*: bet, zei spoedig mogelijk creëren van ëen doua ne-unie (voorloper van wat zij aandui den als een Europese Economische Unie) nader uitwerken. Men zal naar het oordeel van de mi nisters zich b|} de uitwerking van de douane-unie in de beginne moeten con centreren op het opheffen van han delsbelemmeringen voor die producten, ten aanzien waarvan deze bclcmmerirt. gen een efficiënte arbeidsverdeling en de vorming van grotere, meer gestan daardiseerde afzetmarkten in dè weg staan. Op dat terrein zou een supra nationaal orgaan regels kunnen stellen, die tevens sociale en economische con sequenties van de bevrijding van de markt opvangen. Noodzakelijk is, aldus de ministers, dat; le. Zekerheid wordt geschapen dat geen nieuwe handelsbelemme ringen worden ingevoerd of be staande worden verhoogd. 2e, Geleidelijke vermindering en (%ie ver dei pag. 3) HANOI. De troepen van de Franse unie hebben in de uacht van Maandag op Dinsdag de tweede grote aanval van de Vietmlnh-troepen op het Franse bolwerk Nasam afgeslagen. Verder zijn de Fransen in het Zui den van de delta van Hanoi een afleidingsaanval begonnen. Op beide slag velden zijn volgens het eerste communiqué, dat werd uitgegeven na de „nieuwsverduistering", 740 soldaten van de Vïetminh gedood. Een woord voerder van het Franse ministerie voor Indo-Chinese zaken verklaarde Woensdag te Parijs: „de toestand is ernstig, doch er bestaat nog geen reden tot ongerustheid." „In feite zijn wü verheugd," al dus deze woordvoerder„dat het Vietminh-offensief is begonnen. Hierdoor is de mogelijkheid komen te vervallen, dat de- bevelhebber yan de opstandelingen, Giap, de' hoofdmacht van zijn troepen uit dé omgeving van Nasam zou 'wegha len om deze op een ander front- fedeelte in te zetten en slechts een eperkt aantal rebellen als „scherm" om Nasam te laten." In Parijse militaire kringen is men van mening, dat de Franse legerlaiding Nasam heeft uitgeko zen als gevechtsterrein om zoveel mogelijk leden van de beste Viet- minh-divisies, die Noord-Tonkin en het grensgebied van Laos bedreigen te doen .sneuvelen. Mett schat, dat voor Nasam inhet geheel reeds 1500 opstandelingen, naar schatting Plaatselijk mist,, ove rigens halfof zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Over het algemeen zwakke wind tussen Noord- West en Zuid-West. Vannacht óp vele plaatsen lichte vorst, overigens tempera tuur om hét vries punt tot lichte dool. 5 Dec. Zon op 8 u. 31 ■ui. onder 16 u. 30 min. Maan op 20 u. .11 m. on der 11 50 m. HEÏ' WEEK VAN'VANMORGEN t UUR Stockholm Onbew. W.N.W. 2 -IOC 4 Londen Zw, bew. N.N.W- 2 2 0 Amsterdam Onbew. Windstil .2 0,5 Brussel Onbew. N.N.W. 2 -0 0,5 Parijs Onbew. N.N.W. 4 0 0 Bordeaux Onbew. N.N.W. 8 2 0 ï4ice Regen N.N.0.3 M 8 Warschau Geh. bew. Windstil -3 0 Berlijn Zw. bew. N.W. 1 -2 3 Frankfort Geh. bew, N. 5 - 2 0.3 'Milnchen Nevel N.N.W. 2 ,-2 Zürich Sneeuw N.W. 1 1' 2 Wenen, Geh. bew. W.N.W.4 1 0 een vijfde gedeelte vandeVietmmh- niacht, die de plaats belegert, bui ten gevecht zijn gesteld. De tweede nachtelijke, aanval op Nasam duur de .'zeven uur. Tegen de dageraad werd de strijd-gestaakt. De aflei- dingsaanval in de delta van Hanoi duurt reeds 48 uur. Volgens" het Franse communiqué trekken de- Vietminh-troepen terug aan dit frontgedeelte en werden 170.rebel len gedood. Ondanks slecht' vlieg weer blijven Franse vliegtuigen de aanvoerwegen der opstandelingen bestoken. NATUURLIJK kunt U op 5 De cember Sinterklaas vla de radio veelvuldig in de huiskamer laten. Bij heeft ook de televisie-studio veroverd. Een keuze uit de moge lijkheden volgi hier: HILVERStTM (402 M.)17.00 Hoor, wie klopt daar (jeugduitz.): 19.10 Sint re gelt verloting actie Kinderpostzegels (gez. pc.); 22,45 prof. A. van Duin kerken over ..De milde bisschop". HILVERSUM [I (238 m,): 8.50 Sint voor de huisvrouw; 940 Sint voor de kleu ters; 15.30 Eerlijk zullen we alles deien jeugduitz.): 18.15 Uitzending «U kindertehuis 't Treekbergje; 19.45 Sinterklaassprookje: 20.30 Surprise; 21,00 gezamenlijk gezongen Sinter- klaadliedjes; 21.30 De Sint gelooft er niet meer aan. WERKl DOMROEP (25.31 en 49 b 19.30 2100 Sinterklaas treedt op, in de ru brieken der geregelde medewerkers. ENGELAND Light pr. (247 en 1500 M.1: 19 00 Feast of Sint Nicholas (Ned. TranseripiJepr.), NED TELEVTSIESTICHTING: 17.00— 17,30 De jeugd de baas in de studio; 20.15- -21.15 Verrassingen met Jan.de CJer en Alexander Pola. AF en toe krijgen wij eens een Amerikaanse krant in handen; zo'n dikke, zeventig tot tachtig pagina's, tienmaal zo groot als de on ze. De Amerikanen zeggen, dat ze die voor hun voorlichting nodig hebben. Stel U eens voor, dar ze overat in de wereld evenveel en even dikke kran ten hadden als in de Verenigde Sta ten. De Amerikaan, opgegroeid in overvloed, zal misschien zeggen waar om niet? Maar misschien zou een bosdeskundige eens kunnen antwoor den op de vraag, hoelang in dat ge val de naaldhoutvoorraad nog vol doende zou zijn. Waarschijnlijk niet zo heel lang. .Wij vermoeden, dat ge wel eens (otds hebt gezien van drukke Ameri kaanse straten: de Fifth Avenue in New York of dat complex verkeers wegen in verdiepingen te Chicago, Auto's, auto's, lange rijen; het zou een aardige prijsvraag zijn, ze op zo'n foto eens te tellen. Waarschijnlijk bleef men niet ver onder de duizend. De Amerikanen leven en denken in vergaande mate in auto's. Ze bezitten er tientallen millioenen, meer dan de rest van de mensen gezamenlijk. Ze kunnen er niet zonder; stel voor, een Amerika zonder auto's! Doch stel u ook eens een wereld voor met over al evenveel auto's als in de VS.! De Amerikaan zal zeggen: waarom niet? Misschien zou een geoloog eens kun nen antwoorden op de vraag, gedu rende hoe lang de reserves aan ijzer en petroleum zo ten naastebij voldoen de zijn voor een zodanig verbruik. Waarschijnlijk za! hij niet zulke erg optimistische geluiden laten horen. WIJ dachten aan deze dingen bij het lezen van een brief van een lezer, die te kennen gaf, het eigenlijk niet zo erg tekunnen vinden, dat Eisenhower president van de V.S. is geworden, omdat hierdoor het particulier initiatief weer wat meer kans krijgt, daarginds en wie weet van de weeromstuit ook in. West- Europa. En dat zou volgens hem van groot belang zijn om weer te komen tot, wat hij noemt, een „natuurlijker wereld." Nu is het met die natuurlijke wereld wel wat een vreemd gevaL Het blijkt namelijk, dat in de opeenvolgende tijden lang niet dezelfde dingen als vanzelfsprekend werden ondervonden, Dat -particulier initiatief is eigen- lijk iets van de vorige eeuw, toen de industrie opkwam en overal -nog ruimte was, overal nog gelegenheid tot expansie. Alles heeft zijn tijd. Het is naar onze mening zeer waarschijn lijk, dat de natuurlijke wereld van de briefschrijver haar trjd heeft gehad. Er is vroeger vaak geschreven, dat' de aardse rijkdommen onuitputtelijk zijn. Het is thans wel duidelijk, dat dit niet het geval is. De walvissen léveren traan, een zeer belangrijk pro duct. Doch het aantal walvissen is af nemend en deze voedselbron dreigt daardoor te verdrogen. Moet men nü maar voortgaan, bet particulier initiatief fris en vrolijk op de wal vissen los te laten of moet de jacht aan banden worden gelegd? Ieder verstandig mens zal zeggen: beper ken, ordenen! WIJ hebben in de oorlogstijd, de distributie gehad, heel lastig, maar toch onvermijdelijk om dat alleen op deze wijze de aanwezige, goederen enigermate billijk kondén worden verdeeld. De tijd lijkt thans wel gekomen, om de aardse goede-' reu over de hele Unie een bèetje te distribueren en verder paal en perk te stellen aan roofbouw op de produc tiemiddelen (de grond in de eerste plaats) en minerale rijkdommen. Het was een Amerikaans boek, waarin wij een felle klacht lazen over de wijze waarop men in de V.S. de bossen vernielt. Het komt ook nu nog voor, dat een of andere maatschappij een groot complex bosgebied aan koopt, met alie moderne mechanische middeieu de bomen rooit en dan weer verder trekt om elders hetzelfde te doen. De streek blijft achter, verarmd en blootgesteld aan erosie. Ook iu Amerika ziet men wel in dat dit ver keerd is, maar aan de andere kant scbrikt men er nog voor terug, alle bossen onder staatstoezicht te plaat sen. Het is zo tegen de tradities! Amerika is nog rijk, Europa is het niet meer. Laat ons zuinig zijn met wat wij hebben, laat ons een poging doen het verstandig te beheren en zo eerlijk mogelijk te verdelen. In deze gedachten gang is er zeker plaats ge noeg vóór gezonde initiatieven, maar niet meer voor het particulier initia tief in de vorm, gelijk wij die hebben gekend in de vorige eeuw, toen econo misch "het recht van de sterkste gold en het besef, dal de aarde ook nog bewoonbaar moet zijn voor ongetelde verdere generaties, niet-sterk' verbreid was. Overigens is ook de natuurlijke rijkdom van de V.S. tanende in een sneller tempo, dan velen vermoeden. Als Eisenhower de teugels viert, kon wel eens vrij spoedig blijken, dat zelfs de Nieuwe Wereld liiet meer is, wat zij is geweest. DEN .HAAG In de SKe Slaats. loterij, 5e klasse. 8e lijst: viel op no. 5339 f 25.000.—.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1