van Brand in de co „Koningin Juliana"? ickpit de VAN NELLE Voorts GELEZEN air-wiek neemt die rooklucht weg Labour jouwt Churchill in het Lagerhuis uit „De heer Weiter kan de tijd niet bijhouden'* extra lang! nvlons- Afgetakeld Duits schip liep bij Terschelling op mijn .Na*t Roken Beethoven Ramp te Frankfort voor Raad voor Luchtvaart en gewogen Ir Backer van de RLD acht geen conclusie mogelijk Europese Integratie zij niet alleen maar politiek mehs^ wET „Uilskuiken" volgens procedure-bijbel een geoorloofde uitdrukking Minister De Bruyn slaat een aanval van de Katholieke dissident af Opvarenden gingen over op sleepboot Prins Bernhard komt Vrijdag thuis Sint ging boos uit Friese hoofdstad weg Donderdag 4 December 1952 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, Geheel voorbijgaande aan de mededelingen van de heer Ekelg, route-chef van hel vliegbedrijf van de K.L.M., die er op wees, dat, met één uitzondering, in de cockpit van de In Maart verongelukte Douglas DC-6 „Koningin Juliana"-alle maatregelen schijnen te zijn getroffen, die In geval van brand in de stuurhut zijn voorgeschreven, heeft de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst ir 3. W. F. Backer Woensdag de Raad voor de Luchtvaart in overweging gegeven, iedere conclusie achter wege te laten omtrent de oorzaken van de ramp, omdat er geen enkele houdbare aanwijzing beschikbaar is. De overlevende stewardess van het vliegtuig, mej. A. J. G. Gautier, ver klaarde voor de Raad, die het onge luk bij Frankfort behandelde, dat aan j!4 personen het leven heeft gekost, dat zij er vrijwel zeker van was, dat kort vóór het ongeluk de lichten in het vliegtuig nog werkten. Mej. Gau tier, die nog altijd niet geheel van de gevolgen van het ongeluk is hersteld, zei zich verder niets van het gebeur de te herinneren. Zij wist niet, of de lichten tot aan het ogenblik van het ongeluk aan zijn gebleven. Op grond van haar verklaring gaf de heer Bac ker als zijn oordeel te kennen, dat er geen aanwijzingen zijn omtrent abnormale omstandigheden in het vliegtuig. Deze conclusie baarde na het voor afgaande getuigenverhoor nogal op zien. Immers de heer Ekels heeft de aandacht gevestigd op een aantal fei ten, die stellig wel op abnormale toestanden in het vliegtuig kunnen wijzen. „Wij hebben gevonden, dat de bat terijen, die slechts in noodgevallen, als de gewone stroom uitvalt of moet worden uitgeschakeld, worden ge bruikt, inderdaad ingeschakeld ston den. Daarop wees ae stand van de schakelaars van deze batterijen. Voorts is vastgesteld, dat de super chargers, die wanneer zij ingescha keld staan een overdruk van lucht in de cabine veroorzaken, eveneens ingeschakeld stonden, alweer volgens de stand van de handles. Volgens de instructies van de K.L.M., moeten deze maatregelen genomen worden, indien er in de cockpit brand is ont staan," aldus verklaarde de heer Ekels. „Ik zoek de aanleiding van het on geluk, dat de „Koningin Juliana" trof, dan ook in begin van brand in de cockpit", zo verklaarde hij zonder aarzeling. De heer Smtselaar. chef van het vliegbedrijf van de K.L.M., die op deze mogelijkheid tijdens het voor afgaand onderzoek in veel omzichti ger termen had gewezen, verklaarde ga de opmerkingen van de heer Ekels op verzoek van de Raadt „Ja, ik zie daar ook wel iets van. Maar ik ben op zoveel tegenstrijdigheden ge stuit tijdens het gehele onderzoek, dat ik iets minder positief ben, dan Ekels." Intussen bad de heer Smlselaar wel duidelijk gemaakt, dat naar zijn over tuiging bijna alle omstandigheden, en vooral de verklaringen van ooggetuigen over de ongewoon geringe vlieghoogte {minder dan 60 meter boven het bos. I waarin zich de hoge fabrieksschoorsteen bevond) alsook het afbreken van het radiocontact met de grond, er op wyzen, dat er een volkomen abnormale toe stand m het vliegtuig moet hebben ge heerst. Aarswyzigmgen, dal een van de vliegers op een kntiek ogenblik onwel zou zyn geraakt zijn er niet Technische moeilijkheid De heer Srutselaar meende dan ook. dat men de oorzaak van de abnormale toestand in de richting van een. tech nische moeilijkheid zaï moeten zoeken, vooral het afgebroken radio-contact wijst daar sterk op. Getuige liet In dit verband de mogelijkheid van een eiec trische brand niet buiten het geding. Er zijn ten aanzien van de ongewone vliegbaan zulke vreemde dingen opge merkt, dat men de vraag moet opwer pen, of het vliegtuig door de abnormale omstandigheden m de cockpit nog wel I behoorlijk te besturen was. I Vast kwam te staan, dat indien de I super-charger voor de passagierscabine (Juist in deze laatste dagen voor de vijfde December bereikt ons nog een groot aantal boeken, die wij graag onder de aandacht van onze lezers willen brengen. De beschikbare plaatsruimte dwingt ons voorlopig al thans met een korte aankondiging te volstaan. Op een aantal van deze boeken zullen wij later nog terug ko men). I J e geschiedenis van het leven op V aarde" doordrG. L. Smit Siblnga. Tweede herziene en vermeerderde druk van een populair wetenschappelijk werk over de evolutie van het leven. Uitgave Schettema Rolkema. Prijs f 11,90, „Een speurtocht door Noord Afrika" door Willy van der Heide, vervolg in de „Bob. Evert" serie uitgegeven door M. Stenvert Zoon. Prijs 4.50 „Het leven betrapt" door Max Den- dermonde. Gebundelde reisreportages met tekeningen van Charles Boost. Uit gave: Het Wereldvenster Prijs f 3.90. Bij de uitgeverij A. W. Sijthoff is we derom verschenen het jaarboekje „Wie wat, waar?" Een verzameling van tal van wetenswaardigheden. Handig als naslagwerkje. Prijs 3 40. Bij de uitgeverij C de Boer, die zich heeft toegelegd op boeken, die op de zeevaart betrekking hebben zijn thans weer uitgekomen: „Hoes" door Anthony van Kampen. Roman. Prijs f 7.90. „Geen storm In December" door J, Francis Hall. Realistische beschrijving van het leven op een onvoldoend voor <ie vaart toegerust cehip. Vertaald uit het Engels. Prijs 1 7.89. „De Kruistocht van de Cap Pilar" door Adrian Sellgman. Verhaal van een grote zeereis met een bark van slechts 295 ton. Eveneens uit het Engels ver taald Prijs 7.90. Deze drie hoeken maken deel uit van de „Bibliotheek der Zeven Zeeën". Bij dezelfde uitgever verscheen „De Unie van Zuid-Afrika." door A. Kapitein. Een uitvoerig, rijk geïllustreerd werk, dat èn om de immigratie-mogelijkhe den èn om de huidige politieke ontwik keling van Zuid-Afrika alle aandacht verdient Prijs f 8.90. „Het heilige vuur" roman Jn twee delen door Lion Feucbtwanger over het leven van de Spaanse schilder Goya. Uitgave Querido. Prijs 17.50. Bij de uitgeverij Ad. Danker te Rot terdam verscheen „Visum voor Moskou" van Michael Gordey. Een van de beste werken, onzes inziens, totnogtoe over het leven in de Sowjet-Unie geschreven. Prijs 9.50. „Nieuwe Hoop voor een Oude Wereld" door Bertrand Russell. De beroemde Britse filosoof geeft de wegen aan. waarlangs een in twee kampen ver scheurde wereld naar een nieuwe, be tere toekomst zou kunnen schrijden. Uitgeverij „De Bezige Bij" Prjjs 1 9.75. Bij de uitgeverij Elsevier verscheen het eerste deel van een encyclopedie voor de vrouw onder de titel „De WF voor de vrouw" Prijs voor de twee de len samen 52.59. In de serie De Boekvink, een serie litteratuur in miniatuur van De Arbei derspers (prijs f 1,90 per deel) versche nen vier nieuwe deeltjes „De Stunt" door Willem "Wlttkampf. „Hoornvlies" door Ah Visser, „Twee Spoken" door L. P. Boor, alias Boontje „Confiden tieel" door A. Marja. „Riksha-Boy" door Lau Shwaw. In Nederlandse vertaling verschenen bij A. J. G. Strengholt. Prijs f 7.99, „Schots en scheef', een nieuwe Glen- cannon-ommbus door Guy Gilpatrick, Een boek vol sterke en humoristische zeemansverhalen. Uitgegeven in ver taling door De Spaamestad Prijs f 5.50. „Zijn zeven vrouwen" door Alice Guldbransen. Een psychologisch zeer goed verantwoorde roman over het le ven van een vrouwenmoordenaar. Uit gave H. J. W. Becht. Prils S.90, In de Prisma-reeks van de uitgeverij Het Spectrum zijn weer nieuwe deelt jes verschenen, Prijs 1.25 per deel. „Kees de Jongen" door Theo Thïjssen. negende druk vaij dit door Kronkel door de Schot Michael Innes. „De hemel mijn beloning" door (Thornton Wilder. „Katja in rok" door Hjaimar Bergman. „Louteringsberg" door Thomas Mer- ton. „Heien van Zeventien" door Tarkington. (Advertentie i. zon geweest «n geval van begin van brand, omdat door de overdruk de brand noch de brandlucht in dat stadium naar achteren hadden kunnen doordringen. In dat geval had mej. Gautier dan ook weinig ongewoons kunnen waarnemen. De directeur-generaal van de Ryks- luchtvaart-dienst liet deze kant van de zaak ui zijn vordering echter vrijwel geheel buiten beschouwing, in hoofd zaak op grond van de verklaring van mej. Gautier. De heer Backer sprak als zijn mening uit. dat er ten aanzien van de weersomstandigheden in het onmid dellijk eanvheggcbied een betere inter nationale beriehten-regelmg moet war den verzekerd. Tenslotte kwam hij tot zijn aan beveling dat de raad een conclusie (Vervolg van de voorpag.) tenslotte afschaffing van deze be lemmeringen tot stand komt, gelei delijk. maar continu! Wat betreft de politieke integra tie, waarvoor het bovengenoemde als Nederlandse voorwaarden zal gelden, meent de regering, dat het nog te vroeg is, het In te stellen orgaan uit te rusten met algemeen gehouden bevoegdheden. Voor Nederland is hierbij weer hoofdzaak, dat gewaarborgd is, dat' het orgaan zich aanstonds ook met economische integratie zal bezig houden. De regering verklaart uitdrukkelijk te verwerpen, dat de politieke Integratie gezocht zal worden m de diepte, waar mee bedoeld wordt, dat op de reeds ge ïntegreerde gebieden (Kolen en staal- en Defensie Gemeenschap) de bevoegdhe den van de hoge autoriteit verder zullen gaan dan thans reeds is voorzien. Méér terreinen van bemoeiing is vooralsnog belangrijker in de ogen der regering dan verder reikende bevoegdheden, maar zjj schijnt bereid tot een compro- Wat de vorming van de Assem blee betreft, komt de regering met een nieuwe opvatting, die verras send is, omdat zij afwijkt van de in eigen land gevolgde politiek. De regering zegt, dat zij niet aanvaard baar acht dat de Assemblee reeds in de aanvang door directe verkie zingen tot stand komt. Een reden daartoe is, naar zij aanvoert, dat er naar haar oordeel in de onder scheidene landen nog niet veel saamhorigheidsbewustzijn bestaat en dat dit onontbeerlijk bewustzijn, door directe verkiezingen by ge brek aan Europese partijen met voor het gehele gebied, geldende programs eerder zou verminde ren dan vermeerderen. Maar een andere, en wij hebben, de indruk voor haar belangrijker reden is, dat de Nederlandse regering van oordeel is. dat geen destructieve elementen in deze Assemblee van Europa moeten kunnen binnendrin gen. Met andere woorden, de rege ring meent, dat er in deze Assem blee voor communisten (men denke aan de politieke verhoudingen in Italië en Frankrijk) geen plaats kan zijn. Dit is een gans andere hou ding dan zij ten opzichte van het probleem van communisten in de eigen Staten-Generaal aanneemt. NS zoeken oplossing voor overwegprobleem op lijn Amsterdam-Dordrecht DEN HAAG- In verband met bezwaren voor het wegverkeer by de gelijkvloerse spoorwegkruisin- gen aan de Binnenwatersloot te Delft en de overweg Zandvoortse- laan nabij het station Heemstede Aerdenhout zal de frequentie op de lijn Amsterdam—Dordrecht voorshands niet in belangrijke ma te kunnen worden opgevoerd. Voor de oplossing van deze overwegpro blemen worden thans bij de Spoor wegen plannen ontworpen. Dit deelt de minister van Ver keer en "Waterstaat mee in zijn memorie van antwoord san de Tweede Kamer. (Advertentie l, M.) Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van. ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zy Air-Wiek, Want Atr-Wick bevat o a_ eblorophyl ea houdt Uw woning altijd fris. Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wiek 2.40 (Van onze correspondent) LONDEN. Aan het eind van het vragenuur hebben zich gisteren in het Lagerhuis tonelen afgespeeld van een heftigheid en wanorde als zich naar kenners beweren sinds 1SJ2 niet meer hebben voor gedaan. De oppositie jouwde Chur chill uit. Morrison kwam in conflict met Sir Charles Mac-Andxew, de waarnemend voorzitter, die op zjjn beurt weer een der Schotse leden aan de Labourzijdc dreigde te schorsen. Waarom? Het laatste, omdat de Schcrt, toen Sir Charles de uit spraak had gegeven, dat jouwen altijd „buiten de Drde" was, uit riep: „Wat kan je anders doen te gen een uilskuiken". Uit deze impasse en het steeds groter wordende tumult, trachtte Morrison hij moest acht keer om het woord vagen, voordat hij het kreeg een uitweg te vinden, met had aangestaan, er vywei zeker in de I achterwege zou laten. De Baad zal cabine niets ongewoons te merken ?.ou op 5 Januari uitspraak doen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Zoals wel vaker gebeurt, kwam ook minister De Bruyn eerst recht op dreef by de replieken, waarin de heer We Iter (K.N.P.) een rechtstreekse aanval op hem had gedaan. De sterke Indruk werd gewekt, dat de katholieke dissident de minister bepaaldelijk „zocht". Hjj suggereerde immers dat deze, in strijd met de bedoelingen der wet een dwangmatige invoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in uitzicht had gesteld. Het viel minister De Bruyn niet moeilijk deze op vatting te weerleggen, zomin als by uit de weg ging voor het hetoog van zUn tegenstander, dat hij de „revolutlonnaire" weg had ingeslagen door te verklaren dat de P.B.O. haast had. heeft een Nederlandse vertaling van C. J. Kelk van dit juist een eeuw oude ro mantische verhaal uitgegeven. Prijs i 5J0. „Het Amsterdam van Justus van Mau- rik" Met een inleiding van C. J. Kelk heeft Van Holkema Warendorf een aantal van de meest populaire verhalen van deze schrijver heruitgegeven. Prijs i 5.90. „In het stof der aarde" Soman door mevrouw J. P. zoomersVermeer, Uit gegeven door de Arbeiderspers Prijs 5.70. j,De Dwarskop" door mevrouw H. 3. Nijnatten—Doffegnies. Roman uitgege ven door C, A, J. van Dishoeek. Prijs t 8.D0. „Luchtkasteel op poten" door Harriet Freezer. Uitgave „Het Wereldvenster". Prijs 3 50 Beknopte roman van de hu moristische schrijfster, die eerder be kendheid verwierf door baar roman .Elisabeth en de moraal" „Swingconcert" door Ben Bakema. Uitgave A J G. Strengholt. Prijs I 5-90. Roman uit het Nederlandse muzikan- tenlevon. „Varend volk" dear Arnold Schipper. Uitgave A. J. G. Strengholt, Prys i 5.99. Roman over het leven bfj de binnen scheepvaart. „George Gershwin" door Bob Schoorl. Uitgave A. J. G. Strengholt Prijs t 6.90. Geromantiseerde blografie van deze Amerikaanse componist Dit boek maakt deel uit van de serie „Meesters der melodie". „Veertien uilen" door Annie M. G. Schmidt. Een bundel zeer goede kinder gedichtjes met illustraties van Wim Bijmoer Uitgave De Arbeiderspers. Prijs 2.90 „Prelude" door C. H. Abiaball, Ro man voor de rijpere jeugd over het leven van de Australische pianiste Eileen Joyce Uitgave van Hollandla. Prijs 4,90 „Guusje Erica". Boek voor grotere meisjes waarmede Martle Verdenius als romanschrijfster debuteert. Uitgave ''olJandia. Prijs 4.90. (Advertentte LM.) met Zijdelings r-e-k-bare boord TERSCHELLING. Het Duitse schip „Euroland", dat zonder tui gage en machine voer en wcrö ge sleept door de sleepboot „Widder" liep Woensdagmiddag ongeveer 25 kilometer ten Noorden van Ter schelling op een ra'un De opvaren den van de „Euroland"' konden kalm overgaan op dc sleepboot. De Onderzoek over vraag: Betaalt, wegverkeer méér dan aan wegen wordt besteed? DEN HAAG, Als men de vraag stelt, welke van de drie vervoerstak ken rail, weg en water hun „weg" betalen, dan kan men vast stellen, dat zeker de Spoorwegen de kosten van hun „weg" ten volle be talen, schrijft de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord. De binnenscheep vaart draagt maar weinig by tot de kosten van haar „weg". Om uit te maken, of inderdaad het wegverkeer meer aan belastingen betaalt dan aan verbetering der wegen wordt besteed, wordt op het ministerie nu een zeer diepgaand onderzoek ingesteld. „Euroland" bevindt zich nog in zinkende toestand. De „Widder" was met twee sche pen op sleeptouw op weg naar de Elbe De „Euroland" raakte de mijn, toen het voer ter hoogte van de E.T.-ton 10 Oostelijk van het lichtschip Terschellingerbank De schipbreukelingen blijven op de sleepboot en gaan naar de plaats van bestemming. De reddingboot .Brandaris" van de KNZHRM is om even over zes uitgevaren, doch na tien minuten teruggekeerd, aangezien de sleep boot „Widder" de opvarenden van de „Euroland" had gered De „Holland 2" van de rederij Doeksen is op het ogenblik ter plaatse om te trachten het schip te bergen, doch dit ra? erg moeilijk zijn, daar de „Euroland" in zinkende toestand verkeert en het slecht weer is. Êr waait een Noorderstorm. Conflict ,De Ommelanden' Staker veroordeeld wegens mishandeling GRONINGEN. De 25-jarige zuivelbewerker C. B. alhier is Woensdag door de politierechter, overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie, tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Op 25 October heeft B., die bij „De Ommelanden" staakt, de werk willige J B. 'mishandeld. Deze be gaf zich voor enkele boodschap pen naar het winkelcentrum van de stad Groningen en werd ach tervolgd door vier stakers, die trachtten hem over te halen het 1 werk eveneens neer te leggen, i Toen hij te bennen gaf, niet van een gesprek met de stakers ge diend te zijn. kwam het tot een handgemeen. Tien personen gedood bij verkeersongeluk in Oost-Duitsland BERLIJN. In de buurt van Zossen, ongeveer 30 km ten Zui den van Berlijn, zijn Woensdag tien personen om het leven geko men en 25 gewond toen een bus op een spoorwegovergang door een trein gegrepen werd. De bus slip te op de gladde weg en reed door de afsluiting van de overgang daar de remmen weigerden. Adnrrrpnnp (I M Verzacht Uw keel. Vcrlns Uw mond en adem met de smakelijke DEN HAAG. Frills wordt Vrijdagochtend van zijn reis door terug verwacht. id op Zuid Bernhard Schiphol Amerika De bewindsman kon nl. aantonen, dat hij aldus een.... anti-revolution- nair had nagesproken, nl. prof. De Gaay Fortman. Doch ook overigens trok hij zich van de beschuldiging niet veel aan; hij vielde zich als „revolutionnair" veilig in het gezel schap van wijlen prof. Aaïberse. En met onduidelijk gaf hij te ver staan dat de heer Weiter de tijd niet kon bijhouden. Het debat liep tenslotte uit i een twist over de betekenis van. pause lijke encyclieken, waarbij de heer Wel ter zich steeds meer opwond om dat z,i, de minister niet op zijn be toog inging, waarop deze ijzig ant woordde. dat hij geen enkel argu ment zou laten liggen, zeker niet als het van de heer Welter kwam. Na vervolgens ook de rterielo poli tiek der CPN te hebben bestreden waarin de oud-K AB-bestuurder in hem wel sterk meesprak kon de nieuwe minister de vergaderzaal verlaten in de" overtuiging, dat de begrotingsposten van Economische Zaken, welke op zijn beleid be trekking hebben, zouden worden aanvaard, zodra zijn ambtgenoot van Economische Zaken Zylstra met de Kamer uitgesproken zou zijn, het- geen wellicht vandaag nog het ge val zal zijn. Voorshands moesten de jeugdige prof. Zylstra en zijn nog jongere, doch ouder uitziende, staatssecretaris Veldkamp nog de redevoeringen van verschillende K Allereerst die van de A.R -fractielei der Schouten die. aangezien bet voorge-iomen beleid hem nog op menig punt duister was, voornamelijk vragen, stelde, o a. over de mogelijkheden en beperktheden van een diengaande werkloosheidsbestrijding en de nadelige invloed van een zware belastingheffing op de 'ndustrialisatie. De heer W e 11 e r sprak zich positie ver uit over de z.i drukkende werking van de belastingen op de particuliere investeringen Deze invloed werd ook door de heer Kikkert (C.HU.I ge signaleerd. doriï anderzijds was hij met afkerig van overhefdsdeelnemmg Sn in vesteringen ter bevordering van de Werkgelegenheid. Daarnaast wees de heer Roemers (P.v.d.A-j op de noodzaak van een anti. deflation! stische politiek ter bestrijding van de werkloosheid, waarvoor hy be reid was zekere risico's te nemen. Dit gaf de heer De Groot IC.PN.) vers terug uit Moskou zowaar aanleidfng te betogen dat de Partij van de Arbeid op een inflatie aanstuurde Dtoub deze overigens aan op intensi vering van het handelsverkeer met Oost Europa, de heer Welter had In zijn aan de hand te doen, dat Churchill, die immers aan hrade uitdrukkingen gewend was, het misschien helemaal niet erg vond een uilskuiken ge noemd te worden. Churchill verze kerde toen onmiddellijk, dat het hem steenkoud liet of hij een uils kuiken genoemd werd. Een van de griffiers vond toen ook nog uit, dat „uilskuiken" (goose) in Erskme May, de procedure-bijbel, niet op de lijst van ongeoorloofde uitdrukkin gen stond. Dat was dat en Churchill kon opnieuw met zyn „chief whip" de zittingszaal verlaten. Opnieuw enig ge jouw van de Labour zijde, dat ditmaal met anders dan als een af keuring van de plaatsvervangend voorzitter kon worden opg-evat. Aan dit tweede bedrijf was al een eerste vooraf gegaan. Churchill had eveneens met zyn „chief whip" braaf achter hem al eens eerder de zittingszaal willen verla ten en wel toen de vragen waren afgelopen en het Huis aan de arti- kelsgewijze behandeling van de de- nationalisatiewet van het verkeer begon. Labour begon toen zo te jouwen, dat zijn stemming plotse ling omsloeg' van half-geamuseerd- 2ijn m werkelijk boos-worden en hij terugkeerde en als „punt van orde" een uitspraak trachtte te ver krijgen, dat jouwen altijd „buiten de orde" was. Waarmee hij, zoals men weet, succes had. De reden voor deze eerste golf van verontwaardiging was, dat Churchill tijdens het vragenuur iets zeer onvriendelyks tegen Shinwell had gezegd Shinwell had hem na melijk gevraagd, of hij enige mede delingen kon doen over de benoe-" ming van een geallieerde opperbe velhebber voor de Middellandse Zee. Churchill had eerst slechts naar zijn antwoord van 14 Mei ver wezen en daar later slechts aan toegevoegd, dat de besprekingen in welwillende atmosfeer voortgang vonden. Shinwell plaagde hem met al dat uitstel. „Waarom kon men niet tot een beslissing komen?" Churchill antwoordde, dat hij na Kerstmis een verklaring hoopte af te leggen en voegde er aan toe: „Ik zou de heer Shinwell willen waar schuwen, niet al te profetisch te zyn over de manier, waarop de on derhandelingen verlopen. Het kan zyn, dat zij met zo ongelukkig voor dit land uit zullen vallen als hy zonder twyfel zou wensen". Toen was de boot aan en de hele Labouroppositie m vuur en, vlam over de in die woorden gehoorde aantijging van gebrek aan patriot tisme. Maar Churchill weigerde ze te herroepen en toen Attlee hem er op wees, dat Churchill zich tot voor kort altijd zeer waarderend over het werk van Shinwell als mi nister van Defensie had uitgelaten, zeide Churchill, dat aan die repu tatie de laatste tyd by hem toch iets was gaan knagen (Hij kan na melijk met verdragen, dat Shinwell de laatste tijd de tweejarige dienst tijd is gaan aanvallen). De officiële leiders van Labour zyn zo verontwaardigd over het gedrag van Sir Charles MacAndrew, dat zy nu een motie van afkeuring over zijn beleid hebben ingediend. fff ET Beethovenhuvs in Bonn wordt f f bekeerd door een trouwe man. met strenge, zwarte kijkers. De ja ren kebben hem het geloof in zijn bezienswaardigheid niet ontwron gen, dat merk je als hij met de geestdrift van een kind, dat winkel tje speelt, alle miezerige plaatjes in de catalogus één vaar eén laat zien, onder een telkens herhaald: „Schón, nichiwahr?" Ik knik zeven keer, dan mag ik voor een mark de trap op. Het blijkt een bekoorlijk huisje te zijnleuk om in te wonen voor iemand, die klein genoeg is om zon~ der bukken door de deurloze poor tjes te komen Mijn enige medebe zoeker heeft daar nogal moeite mee, want hij is een Amerikaanse sol daat van zowat twee meter, gedul dig bezig de talloze beeltenissen der sik-njke mannen, die op eniger lei wijze met het genie hebben sa mengehangen, aan de hand van zijn catalogus te bestuderen. .Jifice", zegt hij tegen me en hp wijst op een ingelijste bladzijde -uit Beethovens huishoudboekje, die ook aan de muur hangt. Hij heeft de knapenglimlach, die Amerikanen zo lang behouden een nette jongen, goed voor zijn moeder en van hoofd tot voeten receptief voor de oude cultuur van Europa, waarover des tijds in zyn schoolboekjes zo werd uitgehaald. „Oh yes", zeg ik maarwant je moet zo'n erf ems altijd zonder dra len op je nek nemen. Terwijl we, daardoor verbroederd, voor Beethovens testament staan, spatterig neergesnauwd met een ve der, waarvan je het krassen bijna hóren kunt, klinkt er eensklaps zachte muziek. Service van het huis? Maar de Amerikaan maakt een geërgerd gebaar, loopt naar het half open staande raam en schreeuwt: „Slop that! Stop that rotten music!" Beneden in het stijve, versteende tuintje, dat bij het huis behoort, zie ik nu op een bank nóg twee sol daten zitten. Eén van hen heeft zo'n draagbaar radiootje op de knie en daar zwieren die zoete klanken uit. „Stop it!" De stilte komt weer aangeslopen en strekt zich sluimerend uit op een- vitrine met de vier aandoenlijke gehoorapparatenwaarmee Beetho ven in de laatste jaren zijn doofheid trachtte te ondervangen. „Ze hebben geen interesse voor dit soort dingen", zegt de Ameri kaan een beetje gechoqueerd en hij wijst naar het raam. Goeie jon gens, maar ze voelen meer voor jazz". Jk neem ze met compassie op in een dat-kan-passeren-gebaar, want oprecht beleden gebrek aan belang- 'elling prefereer ik altijd nog bo ven geroutineerd snobisme. Samen lopen we de gang door en staan stïl op de drempel van het kamertje, ■waar Beethoven geboren werd. Het as een klein ledig vertrek met één raamwaardoor het zonlicht net theatraal genoeg een eenzaam borst beeld kleurt. „Nice", zegt de soldaat eerbiedig. Hij méént het. „Wie staat in deze kamer zo meldt de catalogus welche sein erstes Lallen des Wohlbejindena hörte, dem versinkt „Tateretatereta!" Uit de tuin weerklinkt hu opeens keiharde jazzmuziek en een goed gegorgelde Hollandse stem, die vro lijk zegt: Hier is de KJi.O. luister aars met een pittige zonnepit voor onze zieken, rond dem uersinfct die - rond het thema spórt!" De syncopen gaan uit als een school vol ondeugende jongetjes. „Stop it!" brult de soldaat woe dend. Er ligt een immortelle krans aan de voet nan het beeld. Treuze lig wordt de muziek gedempt. Beet hovens stenen blik krijgt weer wat ruimte. rT dem versinkt die Hetze des Tages". KRONKEL (Advertentie l.M (Van onze correspondent) LEEUWARDENIn Leeuwarden verkeren de kinderen momenteel in angstige spanning, want zij hebben alle reden om zich af te vragen of St. Nicolaas op 5 December wel m de Friese hoofdstad zal zyn. Hij is daar Woensdagmiddag n.l. zo slecht ont vangen, dat hij verontwaardigd ver trokken is. Op het Woensdagmiddag in de Beurs gehouden kinderfeest is het namelijk zeer onordelijk toegegaan. Toen er niet minder dan 3000 jeug dige belangstellenden voor dit feest bleken te zyn. stonden de agenten, voor een moeilijke taak. Zij werden tegen de muur gedrongen en konden zich nauwelijks vry maken. Om de kinderen zoet te houden gingen zjj «as;;™ riïs~«» ïiVuw;"«niiw"[5"e I gevonden om' op exportpremtes aan te Pappen Uitdeelden, bijstaan. Niette- dnngen. als tegenmaatregel ten opzichte m3n werd een helper onder de voet - gelopen, tenvyl de taaipappen aan stukken werden getrapt. En toen gebeurde het ergste. Sin terklaas, die 2ich met een vermanend woord tot de opdringende jeugd zou richten, werd terstond met appels be ver- 1 kogeld. Verbolgen heeft hij toen on middellijk het veld geruimd. van die landen, welke hun Industrieën op deze wijze steunen. Middenstandsvrsagstukken werden door de heren Cornelissen (WD), v, d. Heuvel (K.V.P.), Verkerk (AR) en Weiter besproken over het algemeen in deze zin dat een krachti ger middenstandspolitiek werd langd. Sint Nicolaas staat klaar om te komen, Hy heeft, naar ik juist heb vernomen, Voor iedere Heer, minstens eén. misschien meer, Flessen met Tip van Bootz meegenomen. Uit het Hoofdkwartier van Sin terklaas: Voor het eerst in de ge schiedenis zal Sint Nicolaas dit jaar zich bok aan boord van een KLM-taestel bevinden. Bij het pas seren van. de evenaar kregen de passagiers van de DC-6 op weg naar Zuid-Afrika vanmiddag van de Kindervriend persoonlij}: een geschenk. Onmiddellijk keerde de Sint terug naar ons Zand. Want er is nog veel te doen. Zaterdagavond als zijn stoomboot klaar voor ver trek. buiten, de pieren, uan IJmui- den ligt, heeft Karei Prior als ge zagvoerder van de VARA-Show- boat een vraaggesprek met de Sint. Te beluisteren over Hilversum II. Dick Tob er, een 27-jarige Nederlan der, is na een. reis van 15 maanden met zyn jacht ..IJmuideo" In Nieuw-Zeelsnd aangekomen, Dick, die de reis van IJmuiden af alleen maakte, wil in Nieuw-Zeeland gaan werken. In de duinen van Walcheren heeft men een gescheurde ijzeren pijp gevon den. Er bleek nog 150 kilo springstof in te zitten. Achtergelaten door de Duit sers. Op de Zeeuwsvlaatnse stranden maak ten de Duitsers in de oorlog betonnen palen. Vele badgasten liepen daaraan verwondingen or J den die palen i Nu iets vreemds, In hei Victoriameer In Afrika zwemt een vis rond met radar in zyn staart. Die staart kan eiectrische impulsen uitzenden. Iedere storing in zijn eiectrische stroomveld heeft die vis direct door. De geleerden hebben hem Olifantslurfvis genoemd. had ingevuld, boet. Want in Zweden zien ze niets door de vingers, ook niet van ministers. Als u mpt ons eigen weer niét tevre den bent, dat mag u vandaag kiezen uit Stockholm (10 graden onder nul), Pa rijs (precies 0 graden) en ^ice (10 gra den boven nul). Niet om whten t>e. invloeden, maar Nice tr wel etg prettig zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3