Ir Bogtstra (RET) voelt (nog?) niets voor trolleybussen Echo-peiler spoort walvis op Rotterdam wil drie wegen naar Den Haag NICO BENSCHOP voelt zich thuis in Antibes, maar heef t Amerikaanse plannen Toen verdrongen de huizen elkaar Oplossing verkeersproblemen een kwestie van tijd en geld V erkeersinstituut bezocht Maasstad Elf vangschepen ermee uitgerust r~ ,U spreekt met uw moordenaar5 Een schilder vindt zijn weg R.Ph.O.-concert in Rivièra-hal Tehuis voor Zeelieden aan de Veerhaven gemoderniseerd HARTJE STAD Donderdag 4 December 1952 Hoe lost Rotterdam zijn ver keersproblemen op? Vijf des kundigen hebben deze vraag gisteren beantwoord, toen le den van het Nederlands Ver- keersinstituut de Maasstad be zochten. Het in Rotterdam bereikte resul taat is een huwelijk tussen tijd en geld, aldus ir C. van Traa. Of het een goed huwelijk is, zal nog moe ten blijken, we hopen op een voor spoedig nakomelingsschap. Het valt ook niet mee, de Rotterdamse ver keersproblemen op te lossen. De ri vier snijdt de stad ïn twee stukken, de grond is bar slecht en tal van andere omstandigheden maken al lerlei beperkingen noodzakelijk. Men gaat uit van drie functies: werken, wonen en recreatie. Hei verkeer, het centrale zenuwstelsel van een stad, heeft die functies or ganisch te verbinden en bovendien de verschillende wijken te ontslui ten en bij elkaar aan te sluiten. Dit is nog maar gedeeltelijk bereikt Wat bereikt moet worden? Toegangswegen Rotterdam moet betere toegangs wegen krijgen, drie van Den Haag uit bijvoorbeeld Rijksweg 13 (de oude Haagweg) moet belangrijk ver breed, de BUjdorp-brug-hals moet veel wijder. Westelijk Den Haag moet via een nieuwe weg met de tweede Maastunnel worden, ver bonden, die westelijk van Wilton is geprojecteerd. Deze weg zou kun nen aansluiten op de vaste oever verbinding naar Flakkee. Ook ten Oosten van Rotterdam moet een weg uit Den Haag uitmonden, die kan worden aangesloten op de weg naar Dordrecht. De nieuwe weg Hoek van Hol landVlaar dingen moet worden doorgetrokken en via Rotterdam- Koord leiden naar de weg naar Utrecht. Het Botlekgebied zal via een grote wegverbinding moeten krij'gen met de weg naar Dordt. Pendreoht, Zuidwijk en hét toe komstige Lombardijen zouden daar eveneens profijt van hebben. Ten slotte zal Hillegersberg direct ver binding met Kralingen moeten krij gen. In de stad In de stad zullen de hoofdwegen (zoals Weena en Blaak) 52 m breed worden: de tram in het midden, drie rijstroken, een parkeerbaan en een trottoir aan weerszijden- Pa rallelwegen zullen voor langzamer verkeer worden bestemd. De hoofdontsluitmgswegen (zoals OudedülCen Middellandstraat) zou den 35 m'breed moeten zijn, de ver bindingswegen (als Munt en Karei Doormanstraat) 2D m. Bouwstraten, expeditiestraten, en promenades (zo als in het toekomstige winkelcen- Voor het grote aantal rijwielen wordt een oplossing gezocht in de richting van fietsencircuits, straten met een gesloten wegdek, die de grote verkeerswegen zouden kun nen ontlasten. Parkeerruimte moet zoveel mogelijk worden verspreid maar er 2ijn toch aan de brand- grens enige grote parkeerpleinen geprojecteerd, oa. by het Stations plein en bij het Beursplein. Pleinen Een aantal pleinen krijgt, in Rot terdam een totaal ander karakter; het Hofplein is een verkeersafwik keling, dynamisch, middelpuntvlie dend. Raadhuisplein en Grote Kerk plein blijven pleinen in traditionele zin; ombouwd, statisch-middelpuat- zoekend. Van hefc Beursplein zijn de plan nen tot in de perfectie'gereed maar, zo vroeg de heer Van Traa zich af, moet het weL zo ingewikkeld wor den? Misschien zullen we naar een wat eenvoudiger vorm moeten zoe ken. Het Van Hogendorpspleïn zal in de trant van het Hofplein wor den gemaakt op de plaats, waar rui nog de Bijenkorf staat, Ter illustratie van de verkeers- voorzieningen in één wijk besprak ir Van Traa het plan Pendrecht, met speeltrottoixs alleen in straten met weinig verkeer, met in het centrum een stille ruimte voor scholen, kerken en openbare voor zieningen waar het verkeer zo ruim mogelijk kan doordringen. Heen en weer Dr W. Steigenga* chef van de af deling Planonderzoek vna de Dienst van Stadsontwikkeling en Weder opbouw sprak over de spreiding van woon- en werkbevolking te Rotterdam. Hij onthulde o.m. dat bij tellingen was gebleken dat op een spitsuur 6000 fietsers per urn- de Maasbruggen en 5000 fietsers per uur de tunnel passeren. In de druk ste tien minuten zijn deze aantallen resp. 1500 en 1000 's Morgens vóór 9 uur trekken 14000 mensen in de richting Noord- Zuid, 35000 mensen in de omgekeer de richting. Achtduizend mensen moeten dagelijks heen en terug naar Heyplaat en omgeving, nog eens acht duizend naar het Vondelingenge- bied. Een en ander wordt verooorzaakt door de ongelijkmatige verdeling van werk, en woongelegenheid. Er is een streven naar meer evenwicht maar om dat te bereiken, zouden aan de Rechter Maasoever 14000 woningen extra moeten worden gebouwd. Een aantal problemen kan verme den worden in de toekomst. Omdat er aan de Botlek grote industrieën komen, worden dus daar in de buurt ook woningen gebouwd. Ideaal zal het nooit meer kunnen worden. Geen trolleybussen Tot slot van de excursie heeft de directeur van de R.E.T., ir N. A. Bogtstra, over zijn bedrijf verteld, dat een gebied van ruim 800,000 in- Sinds de tijd, dat oersterke kerels staande In een -wankel op de golven dobberende roeivlet met. harpoenen een walvis te lijf gingen net zo lang tot het dier het na lange doodstrijd opgaf, is ook de jatht op walvissen, zoals alles in de wereld, sterk gemechaniseerd, om dit woord lu dit verband nu maar eens te gebruiken. Snelle, perfect uitgeruste vangschepen jagen nu achter de dieren aan. Het zware, trefzekere kanon op de voorplecht biedt de walvis doorgaans weinig kans meer te ontsnappen aan een snelle dood. Wat echter sinds de oude tijd nog steeds in stand gebleven Is, is de manier waarop de walvissen worden gelocaliseerd door het waarnemen van de waterdamppluimen als de dieren aan de oppervlakte komen om te ademhalen. Dit gebeurt nog steeds door een man staande hoog in het kraaiennest. De techniek schrijdt evenwel verder en door de uitvinding van een echo-peller zal waarschijnlijk ook deze „ouderwetse" manier om de vissen te ontdekken, spoedig tot het verleden behoren. Vier jaar geleden reeds is de Engelse fabriek van nautische in strumenten, Kelvin en Hughes Marine Ltd., begonnen met de ontwikkeling van een instrument, waarmee het mogelijk blijkt on der water zwemmende walvissen op te sporen. Drie seizoenen ach tereen heeft men op de jagers van het walvïsvaartbedrijf van Chr. Salvesen Co. te Leith. met het apparaat geëxperimenteerd met een zodanig bevredigend re sultaat. dat voor het jachtseizoen, dat op 2 Januari a.s. begint, elf „catchers" behorende tot de fa briek sschepen Southern Venturer en Southern Harvester er mee zullen wordenuitgerust. De „echo-walvispeilers" werden in het geheim geïnstalleerd op de jagers door de werf van Smith's Dock Company Ltd. te South Bank on Tees. Draaiende geluidsbundel De installatie bestaat uit een ronddraaiende „geluidszender" ge borgen in een gestroomlijnde en geheel intrekbare stolp van ge luid doorlatend materiaal, beves tigd onder aan de kiel van het schip. De „zender" geeft geluids golven af in de vorm van een smalle, horizontaal gerichte bun del met een actie-radius van ruim anderhalve kilometer. Komt een walvis in deze draaiende geluids bundel terecht, dan wordt het teruggekaatste geluid opgevangen en de richting en afstand, waarin het dier zich bevindt geregi streerd door een toestel, dat in een ruimte vlak achter de roer ganger op de navigatiebrug staat opgesteld. Heeft de roerganger een walvis m de peiling, aan stuurt hij de jager naar de aan gegeven plek en houdt tevens de harpoenier op de voorplecht nauw keurig van de bewegingen van het dier op de hoogte, opdat deze onmiddellijk in actie kan komen wanneer de vis aan de oppervlak te komt. Kostbaar apparaat De aanschaffing van een „echo- walvispeiler" is een kostbare ge schiedenis. De prijs bedraagt na melijk ongeveer 125.000 gulden, waarbij nog 70.000 gulden dient te worden opgeteld voor de in bouw van de installatie. Aange zien élke walvis gemiddeld rond 30.000 gulden oplevert aan olie eri andere producten, leert een een voudig rekensommetje ons, dat de echo-walvispeiler minstens zf.-ven dieren meer moet opsporen, wil len de aanschaffingskosten gedekt zijn. Men probeert het natuurlijk om te trachten een zo groot mo gelijk deel van de buit in de wacht te slepen. Mocht deze tech nische nieuwigheid ook door an dere expedities worden toegepast, wat niet onmogelijk is, wanneer zij inderdaad succes oplevert, dan betekent dat niet, dat nu ook de walvissen 'sneller zullen worden uitgeroeid. Immers, bü interna tionale afspraak worden elk sei zoen walvissen gevangen tot een vastgesteld totaal van 16.000 een heden is bereikt. Biologen zyr van mening, dat deze jaarlijkse ver mindering de walvissen niet zul len doen uitsterven, Een verbeter de vangtechniek kan dus alleert tot gevolg hebben, dat het totaal eerder wordt bereikt en de wal visvaarders vroeger dan voorheen hun spulletjes by elkaar kunnen pakken om naar het Noorden te rug te keren. rich een warm voorstander van de Dieselbussen, waaraan hij de voor- fkeur gaf boven trolleybussen, al volgt hij de ontwikkeling ervan nauwkeurig. De voornaamste bezwaren van de trolley-bussen zijn: de investering is te kostbaar, in Rotterdam zijn nog teveel weg- omleggingen, zij nemen het bezwaar van de trams, die juist in de dure piekuren de meeste stroom verbruiken, niet weg. De tijd dat men in tram of bus al tijd op een zitplaats kan rekenen, komt naar het oordeel van de heer Bogtstra nooit terug. Van de exploi tatiekosten gaan 58% weg aan lonen, ralarissen en sociale lasten. Een ren derend bedrijf zal dus per perso neelslid zoveel mogelijk reizigers moeten vervoeren. Een zitplaats neemt bovendien erg veel ruimte in. Daarom ziet de R.E.T. met belang stelling uit naar de resultaten van de proef, die xn Den Haag met één- manstramwagens wordt genomen. Daarom ook worden over enkele maanden op buslijn Z aanhangwa gens in gebruik genomen. De totale lengte hiervan zal 13 m. bedragen en zij zullen 23 zitplaatsen en 40 staan plaatsen bevatten. Het sectie-tarief zal niet terug komen. Wel is het 'raag, of bet uniforme tarief van xz cent op de gewone lijnen gehandhaafd zal kun nen worden. Dit tarief voor een tra ject van 10 km, zoals bij lijn 3, is is wel zeer aan de lage kant. Van een afschaffen van de reductie-tarie ven is nog geen sprake, maar ir Bogtstra vertelde wel, dat dit een besparing van 2.5 millioen zou be tekenen. In de loop van de dag hebben ar chitect L. C. Wixtz de maquettes van een aantal Rotterdamse verkeers pleinen en. architect H. A. Maaskant het Groothandelsgebouw besproken. Een rondrit door de stad eindigde bij het Beursgebouw, waar de deel nemers door de Kamer van Koop handel werden ontvangen en waar de heer Bogtstra zijn lezing hield. Henk Kigters, regisseur van de thriller „U spreekt met uw moor denaar", doet in zijn toelichting bij de vertoning door de Nederlandse Comedie een beroep op onze spor tiviteit door te wijzen op het ten- nis-talent van de schrijver. Frede rick Knott, die jarenlang een be kende figuur op de courts ervan geweesf moet zijn. Inderdaad is de misdadige hoofd figuur van het stuk, Tony Wendice, een ex-tenniskampioen en enkele aitribuT-en, zoals zilveren be Kers, tennis-foto's en een racket aan de muur, houden in zijn flat de her innering aan die^sportcarrière wak ker. Maar daarbij houdt de verge lijking, die de regisseur zo graag wil doortrekken, dan ook op, fi naal. Want van „het geflits der ballen", de koele durf, de intense concentratie in dit spel van de misdaad hebben we weinig gemerkt. Om in de terminologie te blijven: aan het slot was de stand niet eens „love" en wat ons betreft, had Knott Wimbledon maar liever niet voor de Helicon verlaten. Deze thriller, zijn eersteling, is namelijk uitstekende kost voor Vlijmscherp-ontraadselaars, maar heeft met toneel niet zo heel veel te maken. Weinig mogen we ver klappen, maar wel dit: het gaat vooral om de manipulaties met een huissleutel, die men bijzonder goed in de gaten moet houden, wil men de redding op het nippertje van een onschuldig terdoodyeroordeelde vrouw en de ontmaskering van haar bo osaar dig- intrï gerende echtgenoot kunnen volgen. Van de Nederlandse Comedie hebben we hétere vertoningen ge zien dan het cliché-beeld, dat Guus Oster, Ina van Faassen, Jan Teu- lings, Gerard Rekers en Hans Kaart Woensdagavond in de Rotterdamse Schouwburg ontwierpen van de perfecte misdaad, die natuurlijk toch weer een zwakke plek had. Zij verspilden geen talent aan een stuk, dat het verdiende. Ondanks en kele momenten van echte spanning was het geheel een misgreep, die minder belangstelling verdiend had dan de leden van de kunstkring Het Schouwspel en bezoekers „op eigen Initiatief' zo vriendelijk wa ren te bewonderen. H. F. Reedijk VAN een streek, waar Nederlanders en masse heentrekken om van een subtropische vacantle te genieten de Cote cTAzur, is de schilder Nico Benschop enkele daggen ge leden in z'n vaderstad Rotterdam teruggekeerd voor.een paar maanden vacantie. Want als het in Antibes begint te re genen en koud te worden, is het er echt armoedig en beslist veel triester dan in de Lage Landen, die met de huiselijke vie ring van feestdagen, de gezelligheid van lange donkere avon den nu eenmaal veel bete- op de wintertijd zijn ingesteld. DAAROM heeft Benschop zijn pa- iet èn diepzeevistuïg maar opgebor gen in de studio aan de rue de Ha ut Castelet, het schilderachtige straatje in het stille oud-Antibes, dat geluk kig juist buiten het .„circuir' der touristen ligt en dat zó nauw is, dat je de overbuurman (vrouw) uit je raampje bijna de hand kan druk ken. In de drie jaren, die Benschop hier en aan de Cap d'Antibes door bracht, zijn vele vrienden uit Rot terdam hem komen opzoeken. Vaak troffen ze hem niet thuis: „le peintre Hollandais" was dan te vinden aan de waterkant en lang niet altijd met het penseel in dé hand. Want Benschop heeft een soort passie opgevat voor de fantastische submarine wereld van de Middel landse Zee, die hij gewapend met een duikerbril (en soms een speer) zo lang en diepgaand verkende, dat dit daglicht-heldere rijk van wuiven de planten en schimmige vissen weinig geheimen meer voor hem heeft. Ook de vele bezoekers van. ,A»e cercle HoUandais", het toeristen kamp aan de Garoupe, dat onder directie staat van de heer Switsex, kennen de Rotterdamse schilder, die zij vaak voor een geboren en geto gen Provencaal gehouden hebben. Benschop kwam daar zijn werk ver kopen het pad van een kunst schilder aan de Rivièra gaat aller minst over rozen. In de eerste jaren heeft hij (en- kei el ups en (vele) downs gekend, „Ik heb gemetseld ,en getimmerd om aan de kost te komen, letters op winkelruiten gepenseeld, Engelse lessen gegeven en als tolk gefun geerd by een makelaar in onroeren de goederen,' 'vertelt hij. De „markt" daar is slecht; een verschrikkelijk soort kitsch: rotsje-(veel te blauw) (zeetje-denneboompje, in massapro ductie vervaardigd, geeft er de toon aan. Wei wist hij in de winter *49— 50 in de internationale Bridgeclub van Ju an les Pins een expositie te krijgen en o, buitenkansje! hij hoefde de kunstrecensenten niet eens de gebruikelijke 5 of 10 duizend francs in de hand te drukken om zich van een artikel in de kiant te verzekeren. Maar om op de been te biijven moest Benschop wel een soort rou tine ontwikkelen in wat hij noemt „prettige Provencaalse landschap jes", ongecompliceerde werkjes, die het wel deden bjj het publiek. Als het seizoen voorbij was. begon hij weer voor zichzelf te schilderen, voortbouwend aan een collectie, die zich leent voor een goede éênmans- expositie en het maakt voor hem weinig uit of het over 5 dan wel 10 jaar zo ver is. Die expositie zal niet in Frankrijk komen en niet in Holland, maar waarschijnlijk in Amerika, dat is tenminste het plan. Benschop, die vorig jaar reeds door contact met een Engelse fami lie een aantal portret-opdrachten kreeg uit te voeren tijdens een 6- maands verblij'f in Londen, heeft langzamerhand goede Amerikaanse relaties gekweekt, waar perspectief in zit. Aan 't eind van het volgende sei zoen hoopt hy naar de V.S. te kun nen trekken, niet om er te blijven, wèl om er een jaar of wat goed z'n ogen de kost te geven. Prof. Gerbrandy maakt het goed na operatie DEN HAAG Prol. Gerbrandy, die reeds enige weken aan een mid denoorontsteking leed, is geopereerd in een Haags ziekenhuis. De opera tie, welke van ingrijpende aard was. heeft een zeer bevredigend verloop gehad. De toestand van prof. Ger brandy is goed. ANTIBES De schilder in zyn atelier. Jean Fournet. die thans als gast dingen t bij het Philharmonisch Orkest optreedt, is voor Rotter dam geen onbekende meer. Reeds enige malen wist hij met ons or kest een opvallend succes te be halen en ook gisteravond is er onder zijn leiding op het concert in de Rivièrahal weer uitmuntend gemusiceerd. Uiteraard stelde ook nu het programma de toehoorders geen muzikale problemen. Lalo's ouver ture „Le Roi d'Ys", een stuk, dat door zijn rijke klank, vloeiende melodiek en vooral ook prachtige kleurrijke instrumentatie (die m deze uitvoering uitmuntend tot haar recht kwam) nog steeds niets, van zijn aantrekkelijkheid verlo ren heeft, opende de avond. Beet- hovens vierde symphonie nam het programmadeel na de pauze in beslag. Wel bleven in. Foumet's interpretatie de felle Beethoveni- aanse accenten uit, maar het ly rische element, in de Vierde on getwijfeld sterk dominerend, werd mets te kort gedaan en het laat ste deel met zijn luchtig onstui mig karakter, werd vooral boei end gerealiseerd. De pianiste Annie d'Arco oogst te met de weergave van Rachma- ninoif's tweede pianoconcert grote geestdriftige bijval. Voor alles eist dit werk een brillante virtuoze techniek en tevens een beheerste artisticiteit, wil het van begin tot. eind de aandacht gaande hou den. Annie d'Arco's spel beant woordde verheugend fraai aan. deze eisen, waaraan alleen een. uitzonderlijk groot talent geheel kan voldoen; derhalve een presta tie, die zeer hoog moet worden aangeslagen H, VAN BORN Het Tehuis voor Zeelieden aan de Veerhaven heeft een aanzienlijke ver- beiering ondergaan. Het heeft de beschikking gekregen over een moderne eetzaal, die ook als recreatiegelegenheid kan worden gebruikt, een royale entree en een nieuwe spreekkamer voor de directie. De architecten, Gebr. Lengkeek en de aannemers, de firma Van Veen, wisten de modernisering van het Tehuis in een goed halfjaar tot stand te brengen. Wij hebben deze week gestaan in de Kleine kamer van een man van 60 jaar, die een zeer eenzame dood gestorven was. Als jongen bruiste hij van overmoed en. vro lijkheid, de Eerste 'Wereldoorlog maakte een. vroeg-oud ernstig man van hem, de periode 1918—1939 ging voor hem heen met noest wei ken en het winnen van een steeds zuiverder ziel, de Tweede Wereld oorlog onthalsde al zijn werk, maar 's mans 2fel had iets onoverwinne lijks gekregen. Na 1945 kon hij van voren af aan beginnen het is mislukt, grondig misgegaan: de omstandigheden zijn sterker ge weest dan hij. Maar wij hebben hem glimlachend aangetroffen. Die glimlach van de dode. Die glimlach was geen raadsel toen wij de kale wanden bekeken, Avaarlangs zijn laatste blikken moe ten hebben gegleden, want die wanden waren beprikt met prent i es en foto's van vroeger, met jeugd- dingen van 50 jaar geleden. Tegenwoordige jeugd gaat met straaljagers naar bed (en ook nog weleris met iets anders; wat denkt u wel?, wij zyn met blind!) en staat met atoomjagers op die xn één ochtendje van San Francisco naar Moskou, lunchconcert en volksdansen op het Kreml, en 's middags intijds weer terug voor een diner niet bitterballen in den huize Eisenhower. Maar jeugd „van toen" was al dolgelukkig met een plaatje van de Zuïdamerikaanse Fransman Santos Dumont die met bolhoed op in een krat van bam boes met oude lakens en een kano- >agaai als propellor drie spronge- ,jes had gedaan, waarbij hij wel 30 meter van de grond was ge weest! Ons voorstellingsvermogen zag reeds In ieder sprongetje van 3p meter stratosfeergehuppel waar bij de 30 kilometers hoogte in een handomdraai werden gehaald: thans is het zo ver. De 30 meter doen glimlachen, de 30 kilometer niet. Een prentje van „Vader's kegel- club verteert pot in. Scbeveningwx met dames". De eigen vadersjaar- gang 1875. De vaders in, een Sing- singerig badpak van hun hals tot en met hun rose knieën/en een zeil pet op, de mamma's in vlotte mouwloze pyamajasjes en daaron der iets broekerigs met toegehaalde enkels, knoedel op het hoofd en automobilistengoggles „voor tegen, het bijtende zeewater". Maar een. plezier dat zij hadden in. weerwil van hun hoogst-moderne (1900) en. toch hoogst-belachslijke zeebad uitrusting (gezien van uit de Bi kini-jaren na 1950!), even onge dwongen als een pensionaat op een scooterbaan.Om zo'n Singsing- pak uit 1900 kan men glimlachen, maar om een scooterbaan? Een prentje van een parade van. de Grenadiers en Jagers pp het Malieveld: allen op „kistjes", nie mand een vouw in de broek, allen een sjako op (met „citroen met suiker" en „scheerkwast"), smette- loos-witte vangsnoeren onder de schouderbedekking door! en „spie gel met aanhang" op de fiere lin kerborst, allen met 27 gepoetste bolle koperen knopen van-voren- cn-van-achteren, haneveren, schel lenbomen. met paardenstaarten Lachen jullie maar!: Montgomery's vader en Karei Doorman's oom hebben er ook zo bij gelopen, en zonder ganzenpas kwamen zij er ook! Een prentje van een bruid: dos doden moeder als bruid. Een jonge vrouw in lang zwart, een sluier tot op de gnnd, een paar anjers in de gehandschoende hand, en een blik dlie je door de ziel snijdt, nü nog. zestig jaar na dato. Een strapless- bruidle van 1952 kan zó niet kijken van nature, ea als zij het wèl Kan draagt zij op de dag van haar ou welijk geen .strapless. De diep ernstige bruid van 1890 is een glimlach waard, maar zo'n andere maakt je bezorgd. Wij draaiden ons om, want er hing nog een enkel ander prentje, o.m. van Steinlen, Frankrjjk's meest» gevoerde tekenaar („Dans la Vie") omtrent de eeuwwisseling. Wij voel den de gloeiende blik van de ogen van de bruid in de rug. Steinlen tekende het Franse Parijs van 1900, het Parijs van Toulouse Lautrec, Rostand's Aiglon en „Cy rano de Bergerac, het Parijs dat le vensliederen. zong. geïnspireerd op de nog dagelijks geciteerde Baude laire. en waar Verlaine's schim nog ronddwaalde in flambard en wijde xegencape, het Parijs dat onze va-' deren zo hebben liefgehad en heus niet om de Moulin Rouge alleen De glimlach om het oude Parijs is een heel andere dan die wdkq het Wie goed kijkt ziet de oude Lu therse en de Zuiaerkerkde bo men van de Blaak, de Leuve- haven met haar brug, het lange dak van de Vishal, de huizen bocht van de Hang. Panorama van de St. Laurens af, zuidzuid- westwaarts tegenwoordige Parijs op een Rot terdams gezicht oproept. Naar deze paar prenten en ver bleekte foto's hadden de vroeg-oude ogen van onze vriend gestaard, voor hij dit aardse tranendal een Bonsoir toezuchttë, hetgeen in ieder geval anders klinkt dit zal men. ons wel willen toegeven -dan „de mazzel!", een van de "uitroepen, van 1952. Moesten wij van ons eigen af in tegenwoordigheid van vele be langstellenden, vooral uit scheep vaart- en handelskringen, werd gis teren het nieuwe gedeelte officieel in gebruik genomen. Burgemeester mr G. E. van Walsum hield een rede, waarin hij wees op de bete kenis van het werken onder de zeelieden. De zeelieden, vragen niet allereerst een vermaakscentrum, al- scheid van hem een melodrama ma ken? Moesten wy het portret van de bruid van de muur halen en hem in de gevouwen handen leggen? Hu bleef glimlachen, en daarom hebben wij het niet gedaan. Fout van ons? Dat kan wel zijn, maar het is gemakkelijk normale eritiek te hebben buiten een. sterf kamer, maar als je er in staat en je wordt geconfronteerd met oude, bijna kromgetrokken platen, die „door vuur en orand" gered zijn en behouden zijn gebleven, och, dan word-je wel 'ns even week. Eén der prenten hing nog aan één punaise, en die hebben we mee genomen voor u! Het is een pa norama van Rotterdam uit plm. 1910. Glimlach er maar 'ns oon. Dit prentje bungelde nog aan één duimspijkertje boven 't bed van de dode: Kermis op de Rot terdamse Veemarkt. 1907. Links: de draaimolenmadame. dus de burgemeester, maar vooral een huiselijke omgeving. Spreker hoopte, dat de modernisering van het Tehuis door vele andere ver beteringen zal worden gevolgd. Dc heer H, Mout on, waarnemend voorzitter van de Rotterdamse Com missie, die voor de verbouwing zorgde, vertelde in zijn inleiding hoeveel medewerking er by de bouw van diverse zijden was on dervonden, Met deze nieuwbouw is men er niet, zo sei spreker, want het Tehuis heeft veel uitbreiding nodig. De voorzitter van de Nederlands» Zeemanscentrale bracht dank aan de milde gevers en aan de com* missieledea te Rotterdam. Een van de zeeliedenpredikanten, ds J. W, Schokking. sprak tenslotte ever „Nieuwe vormen van zee- manszorg in de Rotterdamse haven". Panamees schip is op sleeptouw genomen SCHEVENINGEN RADIO. Hei Panamese stoomschip .Irene", dat m het Engels Kanaal door ketel- schade in moeilijkheden kwam, 1» door de Engelse sleepboot „Ruma nia" op sleeptouw genomen. Het radio-nood verkeer is opgeheven. V

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5