Boeren en toeristen vragen nog steeds „houten schoenen5* Populariteit van mantelpak neemt nog steeds toe DEZE WERELD - WEEK Bokhorst uit Hoevelaken maakt 4000paar per jaar DDD. Moet -U eens hóren! r - Zaterdag 6 December 1952 KLOMPENMAKEN EDEL VAK (Van een onzer verslaggevers) Wie loopt er in de stad behalve de melkboer nog op klompen? In de oorlog, ja toen was het anders. Toen betekende de klomp een uitkomst voor de stedeling, die zelfs geen schoen of slof mèer was overgebleven. Het was een niet vreemd schouwspel een kantoorman op klompen naar zijn werk te zien gaan. Kom daar nu eens om. Voor de klompenmakers betekenden die oorlogsjaren een beste tijd, maar ook heden ten dage vinden zij in hun oud-Hollands bedrijf nog een' dikke boterham. Wij hebben ons daarvan overtuigd toen wij een bezoek brachten aan de klompenmakerij van Bokhorst te Hoevelaken. Met zijn knecht Albert maakt hij ieder jaar nog ruim 4000 paar van die in het buitenland zo befaamde „houten schoenen" voor de markt gereed. Bokhorst, wiens vader al in „het vak" was, is op en top handwerksman. Zo van de schoolbanken op zijn twaalfde jaar in het vak gekomen, is hij gewor den tot een man met hart voor zijn zaak; iemand die.geheel in zijn werk opgaat en als een der laatste vertegenwoordigers van het klompen maker sgilde de leek talrijke interessante bijzon derheden over zijn edel vak weet te vertellen, Tien kilo hout voor een paar klompen „Sxmpe, sampe, somjpe, Hannes loopt op klompenAan dat liedje moesten wij onwillekeurig denken toen wij in het bedrijf van Bokhorst rondstapten op een paar van die hol leblokken, die wij beslist passen moestenIn onze jeugd hadden wy te doen met Hannes, die ondanks het vermaan van zyn moeder door de spattende regen liep, zodat zijn kou sen en voeten doornat werden. Nu weten wy, dat dit lied waarschijnlijk met op feiten berust. Wy maken ons namelijk sterk, dat Hannes een paar uit wilgenhout gesneden klompen droeg, die, zoals Bokhorst zegt, geen druppel vocht opnemen,. Daarom worden die wilgenklompen veel m melkfabrieken opgedragen. Op pep pelhout (populieren) zou je het daar geen dag uithouden. Dat alles ver telt .ons Bokhorst terwijl hij intussen naarstig werkt aan het blok hout, dat straks na hakken, slijpen, boren, bij werken, schuren, verven en vernis sen, de speciaal voor buitenlandse souvenir jagers zo begeerde „wooden shoe"' zal zijn geworden. Voor het zover is moet er echter veel gebeuren. Wat er alzo geschiedt voor de boer zijn klompen heeft, heb ben w(j in Hoevelaken mogen aan schouwen. Het is namelijk verwon derlijk, dat een klompenmakerij nog een van de weinige bedrijven is met een zogenaamde „horizontale produc tie", een verwerking van grondstof tot eindproduct dus. Naast de schuur, waar Bokhorst zijn bedrijf in heeft ondergebracht, liggen de besneeuw de walgen- en po pull eren stam men. (Alleen m de Noordelijke provincies wordt nog lepenhout gebruikt. In de rest van Nederland is de iep een be schermde boom). Met zijn knecht Al- bert zaagt hij de stammen in „mo ten" of ..bollen". Uit zo'n bok die on geveer tien kilo weegt komt één paar klompen Met één machtige, goed ge richte slag van de houten twaalf- pondshamer wordt de moot in twee helften geslagen, waarna ieder stuk op het hakblok met een vlijmscherpe byl wordt bugewerkt. Het hout krngt dan al zyn eerste ruwe vorm. Bok horst laat ons zien hoe vroeger de bol uit de hand werd verwerkt. Te genwoordig gaat dat voor een groot gedeelte met machines Het ruwe blok wordt namelijk in een vernuftig uitgedacht apparaat geplaatst. waar- In grote messen met duizelingwek kende vaart ronddraaien. Het blok wordt in tweee minuten tot klomp „gccopieerd". (Als cnpie dient oen tut de hand vervaardigd model.) Terwijl' zo de copieermachine houtschilfers spattend draait, staat Bokhorst elders de klompen ook al weer machi naal uit te boren. Daarna wordt de klomp in het „dophok" 'daar wordt hy „uHgedopt") afgewerkt. Albert draait de typische lange boor; zijn baas hanteert op de snijbank het zwaardvormige blokmes, dat mbt een haak in een oog wordt bevestigd, zo dat het vrii kan ronddraaien. De laat ste hand legt Bokhorst zelf aan zijn producten Nadat de klompen, die in rijen aan de zoldering hangen te dro gen, zijn geverfd, worden zij van bie zen of tekening voorzien. Het wach ten is dan nog slechts op een koper. Geen concurrentie Kopers, ja die zyn er in Hoevela ken en omstreken genoeg. Bokhorst werkt niet voor grossiers of winke liers. Hij is tegelijkertijd „fabrikant" en kleinhandelaar. „Dat brengt het meest in de pot", verzekert hij ons lachend, terwijl hy warm van het snijden even zijn oude viltboed af neemt en een rode zakdoek over zijn bezweet voorhoofd haait. „Van 1932 De laatste hand legt Bokhorst zelf aan zijn producten. Nadat ze aan de zolder gedroogd zijn warden de klompen geverfd en gebiesd. uzm Met een machtige, goed gerichte slag wordt de moot tn twee helf ten geslagen. Gallup-ondersoek: Amerikanen voorstanders van hulp aan buitenland WASHINGTON. F.en door G«I- lup ingesteld opinie-onderzoek heeft uitgewezen dat de meerder heid van het Amerikaanse volk „nog altijd voorstander is van hec verlenen van financiële en mili taire steun aan Europa als bolwerk tegen communistisch Rusland" Dit houdt dus in, aldus Gallup, dat de regering van Eisenhower volmacht van het Amerikaanse volk heeft om de politiek die sinds het begin van het Marshall-plan in 1047 ge volgd werd te bfyven voortzetten. Een bijzonderheid in verband met het resultaat van het opinie-onder zoek is, dat da best geïnformeerde mensen het meest geporteerd dijn voor voortzetting van de steunpro gramma's aan Europa. 'Unesco aanvaardt Franse lening voor nieuw gebouw PARIJS. De administratieve commissie van de Unesco heeft by stemming besloten voort te gaan I met de plannen voor een permanent i Uneseo-gebouw te Parijs. Zij besloot een. Franse lening te aanvaarden voor de bouw er van. Het plan zal in April van het volgend jaar ter bekrachtiging worden, voorgelegd aan de buitengewone zitting van de algemene conferentie der Unesco. In het „dophok" wordt de klomp afgewerkt. Albert draait de lange boor en zijn baas hanteert het zwaardvormige blokmes. tot 1933 hebben wij het slecht gehad," vertelt hij, in het verleden terugblik kend. „Dat was de tijd van sandaal tjes en kinderlaarsjes met „spekzo- Jen". De voetspecialisten van van daag hebben door dat crisisschoeisel nu nog een goed belegde boterham," zegt hij cynisch. Of er een sterke concurrentie is met de fabrieksklompen? „Neen!" „De boeren weten een kwaliteitspro duct te waarderen. Onze exploitatie kosten liggen hoger, maar het fa- bneksproduct is minder goed afge werkt. De klompen zijn ruw, doordat machinale boren nooit zo glad af werken als de handswerkman met het mes kan snijden. De boeren lopen hun sokken kapotDaarom beta- Wilgenklompen en tabakssap Wist u dat een „wilgenklomp'' geen vocht opneemt en peppel wel? Maar hoe weet je wat voor hout je hebt? Heel eenvoudig zegt de klompendragende boer. Een beetje tabakssap op de voorzyde van de hak en als je het „door de klomp kunt blozen" is het beslist geen wilgen... Deze en andere wetenswaardigheden vertelt in nevenstaande reportage een onzer verslaggevers, die vergezeld van onze fotogrea} een bezoek bracht aan BokhorsVs klompenhandel te Hoevelaken. len zij liever een paar kwartjes meer voor een met de band gemaakte klomp." Klompenbeurs Als wij in de werkplaats van Bok horst eens aandachtig rondkeken dan valt ons op, dat er witte en gele klompen in de rekken hangen. „Waarom dat verschil in kleur?" vra gen wij. „Dat is een hele geschiede nis," antwoordt Bokhorst. „Moet u goed begrijpen," zo gaat hij verder, „de boer wil een „Zondagse klomp" om mee op visite of naar de markt te gaan. Vroeger ging men alleen op witgeschuurde klompen naar de kerk; De kinderen van oude boeren dragen bij voorkeur nog de witge lakte klomp: die van jonge, progres sieve boeren gaan op gele „blokken" door het leven. Het zit zogezegd in de familie! In Friesland, Marken en op Volendam draagt men by na louter zwarte klompen m tegenstelling met Utrecht en een deel van Gelderland ir wit de meest voorkomende „kleur" is. In Brabant zien wij weer meer de „geeltrappers". Toen ik eens op een klompenbeurs in St. Oeden- rode (Br.) liep, zei een klein meisje, dat pal voor my bleef staan als kon zij haar ogen niet geloven: „Hedde -ij witte klompen menneke?" Voor lokhorst is dat een prachtige gele genheid om ons zyn diploma's te la ten zien, die hij op landelijke klom penbeurzen behaalde. In 1943 een derde prijs te Epe en in 1947 een eer ste prijs te Groningen. Zo'n beurs is altijd weer een feest. Men moet er op klompen verschijnen anders dient een verdubbelde entreeprys te wor den betaald! Er wordt gehandeld en sorps een prijs behaald. En natuur lijk wordt er zo nu en dan eens „een tje genomen" Men ontmoet er ..gildébroeders" cn „klepperend" loopt men met elkaar op. Er worden zaken gedaan onder het genot van een goede sigaar Nee. zo'n klom penbeurs is niet de slechtste dag van het jaar! Met de uitnodiging eens. zo'n beurs te komen meemaken, zijn wij vertrokken. Misschien gaan wij er nog wel eens een kijkje nemen op onze klompen, want van verdub belde prijzen houden wij niet! Met zijn knecht Albert zaagt Bokhorst de stammen in „moten" of „bollen". (Van onze moderedactrice) pi E populariteit van het mantel- pak, ook in de winter, neemt steeds toe. Want er is geen ander kledingstuk, dat by zoveel verschil lende gelegenheden, builen en bin nen, gedragen, kan worden als juist een tailleur. Daar kamt bij, dat kor re of half lange mantels deze tuin der zeer veel in de collecties van de Parijse haute couture zijn getoond. Te koud meent u? Nu, wij verzeke ren u dat u het in de driedelige ensembles, bestaande uit een rok, aansluitend jasje en een korte, wij dere mantel, meest met bont ge- voerd zeker niet koud zou hebben. Vooral niet. als u behoort tot hen die eigenlijk een hekel hebben aan het dragen uan een lange jas. Moet een wmtermanielpak nu een bontgarnermg hebben of niet? Een bezwaar is, dat een jasje met bont binnenshuis een beetje vreemd staat. De oplossingeen pakje in drie on, met een jasje voor binnen en één voor buiten, oj een losse bontgarnering. Nu moet ti het be grip mantelpak" niet te eng opvat ten. Als u een rechte rok hebt van warme stof, kunt u daar met een jasje in bijpassende tint gemakke lijk een uintertailleur pan maken. Een paar variaties op het thema „wintertailleur" ziet hier ge schetst. Eerst een vrij klassiek aan gesloten pak met een garnering van ocelot. Het model is uan Lanvin. Maar wellicht kunt u met minder kostbaar bont op deze manier een oud pak -vernieuwen. Daarnaast een recht jasjel een korte box-coat Het persianer-kraagje uan 't cos- tuum daarnaast 2tt los. Als er nog een oude bontmantel in de familie is, wear nog een paar goede stuk ken aan zitten, kunt u er misschien een dergelijk ensemble: mutsje, mof en kraag van laten maken. Verder ziet u nog een recht manteltje met een grote kraag uan langharig bont. Deze garnering zal u op het eerste gezicht wellicht wat ouderwets voorkomen, maar u weet, er is niets nieuws onder de zon, alles komt één keer terug, en die iouderwetse" kraag is nu weer hoogst modem. Even modem als de uitvinding uan dit seizoen, de grote stola. Op tal uan manieren te dragen, warm. ele gant, en modieus, mits u beschikt over het nodige zelfvertrouwen om deze dracht te „brengen". (Advertentie LM.) FfflliSl- Krablxrn en peuteren maRkt de kwaaJ steeds uitslag ^DLb<ii? *t. ,v,° e.ib poriCn de de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (De redactie behoudt zich het reebt voor lnrezonden rhikfcen voer deze rubriek te bekorten. Anonieme stukken ;aan in de prutlemand). Waarom niet wat meer militaire treinen? Waarom dwingen de legerauto- nteiten regelmatig grote groepen militairen op de spitsuren te rei zen, tot groot ongerief zowel van deze militairen zelf als van de civiele reizigers? Maandag j.l. was de om 7.11 uur uit Den Haag in de richting Utrecht vertrekkende trein zo vol met militairen, dat reizigers in Voorburg en Gouda zich geen olaats meer m deze trein konden verschaffen. Na 10 uur zitten de treinen, echter half leeg. 's Zaterdags, op de spitsuren tussen 12 en 14 uur, wanneer vele forensen naar huis terugkeren, is het treinverkeer in de richting Oost-West ook bovenmatig door militairen, belast. Is het niet mogelijk, dat Defensie een zekere spreiding in het ver voer aanbrengt, of dat de Spoor wegen meer militaire tremen laten rijden? Beide groepen reizigers, militair en civiel, zouden daar mede zeer zijn gebaat. J. P. Op ons verzoek gaven de Ne derlandse Spoorwegen hierop het voleende commentaar; Het vervoer van militairen wordt niet in. eerste instantie geregeld door de Nederlandsche Spoorwegen, maar door de militaire overheid. Deze immers stelt de ver] of regelingen vast en de drukke militaire vervoeren hangen daarmede natuurlijk ten nauwste sa men. Wanneer de N S. opgaven ontvangen van bijzonder grote aantallen te ver voeren militairen, worden, waar moge lijk, militaire tremen ingelegd, maar het is nu eenmaal met doenlijk, het gehele militaire vervoer per extra trem te doen geschieden. Indien een druk militair vervoer op een bepaald traject tevoren met wordt aangekondigd, is het onvermijdelijk dat deze militairen gebruikmaken van de treinen van de gewone dienstregeling. De Legervoorüchtingsdienst schreef ons in verband met dit ingezonden stukje het volgende: De terugkeer van militairen na geno ten 4S-uur verlof of bewegingsvrijheid dient ingevolge de door de Minister van Oorlog en Chef Generale Staf ge stelde bepalingen te geschieden door gebruik te maken van de eerste reis gelegenheid op Maandagochtend van of na 7.00 uur. Terugkeer op een later uur is voor een normaal verloop van. het bij het onderdeel van de militair te volgen oefenprogramma niet verant woord. Het vertrek op Zaterdag is op '3 00 uur gesteld. Uiteraard dient de af voer van de verlofgangers direct na genoemd tijdstip te geschieden, omdat de militairen m tegenstelling met tal loze burgers, met het voorrecht genie ten dagelijks thuis te vertoeven. Sprei ding m het vervoer ten koste van da bewegingsvrijheid van de militairen zou hoogst onrechtvaardig zijn. Wat enigs zins magelyk is, om tot een zo goed mogelijk verloop te komen, wordt ge daan. Het inleggen van meer militaire treinen economisch niet verantwoord. ReorganisatieMuseurr. van de Arbeid is noodzakelijk EEN HAAG Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid. Gortzak (CPN), over het eindigen, van de rijkssubsidie voor het Museum van de Arbeid te Amster dam, heeft de minister van Q„ X. en W.. geantwoord, dat het niet verantwoord is om overheidsgelden beschikbaar te stellen voor hex ia stand houden van het museum in zijn huidige vorm. Uit de inmiddels door het bestuur van het museum gepubliceerde plannen blijkt, dat ook hij dit bestuur de mening heeft post gevat, dat het museum in zijn huidige vorm niet kan blijven be staan. doch moet worden omgezet in een Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek. De minis ter is bereid een eventueel plan tot reorganise tie-—het museum nader te bezien. Eventuele subsidie ring van een Ned. Instituut voor Nijverheid en Techniek zal dan echter niet kunnen geschieden uit de post „subsidién. voor niet aan het Rijk toebehorende musea" op de begroting van O-, K. en "W. Botsing bij balspel beeft dodelijke afloop VENLO, Tijdens het beoefe nen van een halspel m de gymnas tiekzaal van de njks-HJB.S- alhier is de 23-jartge scholier D. Kooper op zo ongelukkige wijze met zyn hoofd tegen de schouder van een medescholier gestoten, dat hij een hersenbloeding kreeg en aan de gevolgen daarvan, is overleden. DEGENEN, die menen, dat voor Europa slechts in federatief verband nog een goede toekomst is weggelegd, hadden deze week zowel tot optimisme als tot pessimisme reden. In hei Saargebied sprak een grote meerderheid der stemgerechtigden zich, zij het indirect, uit voor een nieuw Europa. In het eigen land wijzigde de Tweede Kamer de grondwet zodanig, dat overdracht van nationale bevoegdheden aan supra-natianale organen voortaan mogelijk is. En de raad van ministers van de Kolen en Staal Ge meenschap schoot zover met haar voorbereidend werk op, dat begin vol gend jaar voor de twee belangrijkste grondstoffen de nationale barrières zullen, wegvallen en West-Europa (buiten Engeland en Scandinavië) één markt zal vormen. Daarentegen deed Bonn een stap terug: de regerings partijen stelden de op Vrijdag vastgestelde ratificatie van het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap en de zogenaamde Conventies van Bonn uit tot begin 1933. WAAROM de Duitse regerings partijen plotseling besloten, de ratificatie van de verdragen, die de beëindiging van het bezettinps- statuut en West-Duitslands deelne ming aan de Westelijke defensie ten doel hebben, is niet geheel duide lijk. Slechts een dag daarvoor had Adenauer, in een meesterlijke rede, nog verklaard, dat Duitsland het allergrootste belang had bij een snelle ratificatie Maar 24 uur later bleek zelfs zijn eigen party de Christen-democratische, zo'n haast niet meer +e hebben. De meest aannemelijke verklaring, voor deze ommezwaai gegeven spreekt van een weinig verheffende manoeuvre om de verdragen, die nog op hun grondwettelijkheid moeten worden getoetst, ter beoor deling voor te leggen aan de „rege ringsgezinde" kamer van het uit twee kamers bestaande Constitutio nele ilof in Karlsruhe. (De andere kamer zou „socialistisch" zijn ge zind). De regering zou daarmede de socialisten, die tegen de verdra gen zyn, een vlieg hebben willen afvangen. Na ratificatie immers zouden de socialisten zeker oen beroep op de ..socialistische" kamer van het Hof hebben gedaan en zou waarschijnlijk het gehele verdrags gebouw op losse schroeven zijn komen te rusten. Ook de bondspre sident, Heuss, heeft het hof om ad- vIps gevraagd. Maar dit moet wor den uitgebracht door de twee kamers gezamenlijk en de regering had blijkbaar onverwacht reden ge kregen om er aan lp twijfelen, dat dit gunstig voor hpat zou zijn. Een andere, overigens iets minder aannemelijke, verklaring is. dat Bonn op het allerlaatste ogenblik besloot, toch nog eens af te wach ten. om te zien hoe de zaken in het Franse parlement lopen en in middels uit te kijken, naar een Goed en slecht nieuws voor Europa Saarland verwerpt nationalisme Plotselinge draai van Bonn Sowjet-blok in KiY. geïsoleerd o Nieuw hoofdstuk in Korea Ta ft breekt met Eisenhower V kans. om nog wat meer concessies van de geallieerden los te krijgen. Maar hoe dit ook zy. twee bijzon der onaangename dingen blijven te constaleren. In de eerste plaats, dat de hoogste Duitse rechterlyke in stantie. evenals in de tilden van het nazisme, geheel verpolitiekt blykt te zyn. En in de tweede, nog be langrijker plaats, dat door het uit stel der ratificatie de onzekerheid in geheel West-Europa, Duitsland inbegrepen, weer met ten minste enige maanden wordt verlengd.' HET sterk geïndustrialiseerde Saargebied ligt tussen Frank rijk en Duitsland ingeklemd. Al een eeuw lang vormt het een twist appel tussen deze beide staten. De bevolking is overwegend Duits, maar economisch sluit het, met z"n kolenmijnen, ideaal aan bsj de Franse ijzer- en staalindustrie in Elzas-Lotharingen, tervyi Duits land. met zijn Roergebied, weinig emplooi voor de Saarkolen heeft. Sinds de oorlog is het Saargebied autonoom, maar de werkelijke marht ligt bij de Franse ambassa deur. Zo zyn alle partijen, die voor werier-aansluitmg by Duitsland zyn er xerboden Dat is de consequentie van een door Duitsland verloren oorlog. Het is duidelijk, dat zonder een FransDuits accoord over de toe komst van dit gebied, de eenma king van Europa niet mogelijk is Door Adenauer aan Duitse en Schu- man aan Franse kant wordt ook ernstig naar een zodanig accoord gestreefd. Men zoekt de oplossing in de richting van een „Eurnoea- nisering" van het Saargebied: Saar- brttcken bij voorbeeld is voorbe stemd om de permanente zetel van de organen van de Kolen en Staal Gemeenschap te worden. De onderhandelingen daarover stagneerden juist op het ogenblik, dat m het Saargebied. volgens de bepalingen van de grondwet, ver kiezingen moesten worden gehou den In Bonn dramde men toen. tegen Adenauer's wensen in. de re gel. dat wie niet stemt, ook niet telt, om. Onthoudt u van stemming luidde het Duitse advies aan de Saarlnnders In feite zou opvolging van dit advies in groten getale na tekent hebben, dat de Saarlanders opnieuw ..Helm ins Reich" wilden Maar slechts 25 procent der kie- zerF gaf aan deze nationalistische, rechtstreeks tegen de Europese eenheidsgedachte gerichte leuze ge hoor. De Saarlanders verkoren het grotere Europa boven de kleinerp Duitse natie en de betekenis daai- van wordt nauwelijks verzwakt door het feit. dat nieuwe politieke en economische beloften van Frank rijk en de bittere ervaringen, wel ke de Saarlanders onder Hitier be leefden. mede een rol bij deze be slissing hebben gespeeld. DE Verenigde Naties boden deze week de wereld een verras sing en, van het Westen uit gezien, ook verheugend schouwspel: alle met communistische landen, die van Azië en Afrika Incluis, gaven hun stem aan een voorstel, dat mits uitgevoerd een einde zou kunnen, maken aan het bloedver gieten in Korea. Slechts de vyf communistische gedelegeerden in de V.N.-Assembiée verwierpen het plan, dat door India was ontwor pen Daarmede werd het weliswaar m feite onmiddellijk getorpedeerd, maar de omstandigheid dat het Sowjetblok ditmaal volkomen werd geïsoleerd, betekent een niet te on derschatten morele versterking \an de Westelijke positie in het Ko reaanse conflict en zelfs in het zo veel wijder bereik van de koude oorlog. F\E reden, die Moskou bewoog -net 1voorstel van India, dat beitis partijen een kans gaf. zich zonder verlies van prestige terug te trek ken uit de impasse, waarin zy te Pan.moend.ion bij de behandeling van het vraagstuk der krijgsgevan genen waren geraakt, is natuurlyk niet bekend Zelfs het raden er naar, m het Westen ijverig bedr"- ven. bleef zonder resultaat. Dat de Sowjets meer voordeel hebber, bij een voortzetting van de Koreaanse oorlog dan bij het staken van het vuren, staat buiten kyf. Maar moei lijker is in te zien. dat dit voord cel zoveel zwaarder zou wegen dan de consequenties, die de voor het hoofd gestoten Indiërs en andere neutrale Aziaten uit de afwyzend» houding van het Kremlin tegen over de cerlnk gemeende bemid delingspogingen van New Del ui moeten trekken Zelfs is het waar schijnlijk, dat men m Peking met btponder is ingenomen met het Russische besluit De Indische re gering had. voordat zij haar voor stel indiende, pekmg geoolst en zij moet toen ongetwijfeld de in druk hebben eekregen, dat de com munistische Chinezen er met ge heel afwijzend tegenover stonden. Zeker is in ieder geval, dat Peking heel wat minder te winnen heeft bit -een voortduren van de oorlog dan Moskou. Zn lüden in Korea permanent zware verhezen pn moe ten de Russen m geld en gneder-n betalen voor de levering van mili taire uitrusting Desondanks staat het vast. dat .Pekmg en de Noord- Kor canon het plan van India, waarvan zij nu officieel door de voorzitter van de V.N-Assemblee op de hoogte zyn gesteld zullen afwuz.cn zn kun nen zich. ook indien zn dit zouden wensen, geen afwijking van de door het Kremlin voorgeschreven koers veroorloven. Evenmin overigens kan het "Westen het zich veroor loven te rekenen op een Russisch— Chinees meningsverschil, zolang het daarvan geen onomstotelijke bewij zen in handen heeft. ]\/T ET dat al ciet het Westen zich iVI nu gesteld tegenover de noodzaak, een nieuw hoofdstuk m de explosieve Koreaanse geschie denis te openen. De verwerping van India's voorstel door de com munisten betekent de definitieve mislukking van de bestandsbespre- kingen tn Panmoendjon. Aan do andere kant hebben de "Verenigde Naties het Russische voorstel tot een onmiddellijk staken van het vuren en het bijeenroepen van een vredesconferentie verworpen, om dat het lot der krijgsgevangenen daarmee afhankelijk zou worden, gemaakt van besprekingen, die vol gens alle menselijke berekening on der de huidige omstandigheden uit zichtloos zyn. Daarmede is men dan weer beland op het punt. waar mea ruim een jaar geleden, voor dat het zoeken naar een wapen stilstand begon, al was. En slechts met geheel nieuwe middelen zal het Westen kunnen trachten, zich te bevrijden uit een oorlog, die nu twee-en-ha if jaar duurt en, hoewel eigenlyk zonder strategisch belang, de grootste offers eist Het is Eisen hower. die. na van zyn Koreaanse reis te zyn teruggekeerd en op 20 Januari de macht van Truman te hebben overgenomen, de eerste woorden van het nieuwe hoofdstuk zal moeten schryven. ER behoeft intussen geen vrees meer te bestaan, dat Eisen hower dit zal doen in de geest van een deel van de Taft-aanhang, dn», met verwaarlozing van Europa van oudsher een uiterst krachtige en gevaarlijke politiek in het Verre Oosten bepleit Juist deze week bewees de gekozen president, dat hy zijn beshssinscn volkomen onafhankelijk van de Talt-greep neemt De benoeming van de de mocratische O vakbondsleider Dur- kin. een fel tegenstander van de anti-stakmeswet (de z g. Taft- Hartley-wet). was niets meer of minder dan een openlijk affront voor de Senator uit Ohm Deze trok daaruit ook qnmtddellyk de consequentie, door een scherpe aan val op Eisenhower te richten Voor het buitenland js. deze breuk in l-et renublikeinse kamp in zoverre van belang, dat daardoor duidelukor wm-dt. dat Elsenhower in het Ame rikaanse Congres in toenemende mate zal zyn aangewezen op de steun van democratische Senate-en. en Afgevaardigden, En dat schril ft ep rijn beurt een buitenlandse po litiek voor. die de samenwerking met Eviropa vooropstelt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7