HET ROTTEEDAMSCH PAROOL' Maasdam ramt kusttanker in Nieuwe Waterweg Ellenna overvaring omgeslagen en onmiddellijk gezonken Duits hof veroorzaakt crisis in Bonn Churchill gaat begin volgend jaar naar VS Eén dode, vijf vermisten Instortende wrakke muur doodde metselaar Machtsvertoon herstelt de rust in Casablanca EENHEIDSMENSEN .Woensdag 10 December 1952 „Ik gilde hard5 V Massale aanvaring op Rijn blokkeert scheepvaart AANNEMER VOOR RECHTBANK: Tijd van „Op hoop van zegen" is voorbij, zegt officier over aannemers F 10.000 op no 9106 Franse koloniale pers bepleit gevaarlijke politiek van represailles „Ommelanden"-leden willen méér weten van conflict Europees leger in gevaar Karlsruhe: advies over Europa verdragen bindend Besprekingen met Eisenhower over defensie en financiën Trekt Heuss zijn verzoek in VAT VOOR WEER? Verdere stijging van temperatuur Verdere stijging van temperatuur Ike vraagt MacArthur naar plan over Korea 12e Jaargang, no. 291 Red en Adm Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abann.prijs; per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHI EDAMMER Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Scheaf 5? .9 „Toen ik plotseling dat grote schip zag en bemerkte dat een aanvaring niet te, voorkomen washen ik hard gaan gillen om mijn kameraden, die bene- dercdeks toeren, te waarschu wen," vertelde ons matroos Herbert Schlünz, terwijl hij in hotel Maas in Vlaardingen een kop kofjie dronk, nadat hij wat droge kleren had gekregen. Met nog drie kameraden, allen half gekleed en nag dik onder de stookolie, zaten zii rond een tafel, waar zij de politie vol ledig op de hoogte stelden. Dat gebrul van Herbert is ook mijn redding geweestviel de sto ker in de rede, „want daar door gealarmeerd ben ik direct uit de machinekamer geklom men en toen ik mijn hoofd uit het luik stak, kapseisde de El- Zen"" ai naar bakboord. Mei de anderen (er lagen nog enkelen te slapen, die zo uit hun bed op blote voeten en in hun on dergoed naar dek waren ge sneld), ktommen wij op de stuurboordszijde van het schip. waarna wij vanaf de kiel in de Nieuwe Waterweg sprongen. Het ongeluk was binnen een minuut gebeurd. Wij hebben nog acht minuten in het ijs koude water gelegen, tot in al lerijl toegesnelde boten ons op pikten KREFELD Maandagochtend heeft op de Rün bij Krefeid een massale aanvaring plaats gehad, waarvan de waterpolitie eerst Dinsdag zich op de hoog te kon stellen. Het Nederland se motorschip Damco X, dat stroom afwaarts voer. wilde bijdraaien toen het in een mistbank geraakte, doch kwam in botsing met een ander vaartuig. Daarna zijn verschillende in. beide richtingen, varende slepen in elkaar verstrikt geraakt. Het eer ste schip, waarmee de politie per radio contact kon. krijgen was de Damco X. Schipper Volk verklaar de, dat hij generlei mening had over het gebeurde en zelfs niet wist welk schip hij had aangevaren. Eerst Dinsdagmorgen kon de knoop van veertig schepen in zoverre worden ontward, dat het verkeer stroomop waarts kon worden hervat. Het ver keer in de richting Nederland bleef echter nog gestremd. In totaal zijn elf schepen bescha digd, waaronder de Damco X en het Nederlandse m.s. Ejjnsburg. De schade was bij alle vaartuigen ge ring. VLAARDINGEN;. Zes zeelieden hebben de dood gevonden bij een aanvaring, die het s.s. „Maasdam" vanmorgen om half negen op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Vlaardingen had met het Duitse tankkustvaartuig „Ellen". De onmiddellijk ter hulp gesnelde sleepboten konden zes leden van de uit elf koppen bestaande bemanning en de zich aan boord bevindende Neder landse loods Janse uit het water oppikken en veilig aan de wal brengen. De stuurman van de „Ellen" is later aan zijn ver wondingen overleden. De 268 ton metende coaster ..El len" van de rederij John P- Essber- ger te Hamburg had bij Pakhuis- meesteren Jjjnohe en cocosolie ge laden en voer vanmorgen bij tame lijk goed zicht de Eerste Petroleum haven uit, toen het scheepje mid den op de rivier werd overvaren door de „Maasdam". Het werd van achteren aan stuurboord gegrepen. De matroos, die aan dek stond en plotseling de geweldige steven van de „Maasdam" vlakbij zag, schreeuwde naar beneden: „heraus, heraus". Het was te laat. De aanvaring volgde onmiddellijk. Enkele wisten, in het ijskoude water te springen en een van de tientallen reddings boeien te grijpen, die van de „Maas dam" werden uitgeworpen. Twee sleepboten, de „Amerika"' en de „Pernis" schoten snel toe. De Pprnis kon vjer leden van de bemanning en de rijkslnods J. aan boord nemen en naar Vlaardingen brengen, waar de geredden in hotel Maas werden opgenomen en ver zorgd. Twee andere opvarenden wer den aan boord van de sleepboot Amerika gehesen en naar Vbndelin- genplaat gebracht. De ene. de stuur man. is hier overleden, nadat men na kunstmatige ademhaling had gepro beerd de levensgeesten op te wek ken. De ander is naar het Zuiderzie kenhuis te Rotterdam vervoerd. Tot de vermisten behoort ook de kapitein van de „Ellen", Eilert Ra- benberg,. 57 jaar oud. Onmiddellijk na het ongeluk be gaven de commissaris van politie te Vlaardingen. de heer K. v. d. Ham, kapitein De Ruiter van de Haven politie en dr Hasper van de hulp dienst van het Nederlandsche Roode Kruis, afd, Vlaardingen. 2ich naar de plaats van de aanvaring, waar de situatie werd opgenomen. Zij gingen daarna aan boord van de Maasdam die tussen Vlaardingen en Maassluis voor anker was gegaan en aan boord waarvan de eerste verhoren werden afgenomen. Hier vandaan werden de verschillende autoriteiten van het ongeval in kennis gesteld. De sleepboot „Hans" was van morgen bezig het wrak, dat met de masten en de stuurhut in de bo dem van de rivier vast zit, vlot te trekken, hetgeen nog niet gelukte. De sleper hield het wrak waarvan nog een punt van het voorschip bor De vier geredden van de „El- Zen" in Hotel Maas te Vlaardin gen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor de Haagse rechtbank moest Dinsdagmiddag de 44-j'arige Rotterdamse aannemer K. van der W. zich verantwoorden voor een ongeluk bij een bouwwerk in de Riomvstraat in Den Haag, dat aan een metselaar het leven heeft gekost. In een uiterst fel requisitoir nam de officier van justitie, mr Maris, stelling tegen bepaalde gewoonten In de aannemerswereid. die hier tot resultaat hebben gehad, dat een mensenleven verloren ging. „Als Uw rechtbank de schuldvraag in deze zaak ontkennend beantwoordt, zal dit sanctie verlenen aan het voortbestaan van daze ge woonten", zo zei mr Marls. Hü vorderde een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met driejarige proeftijd. Het ongeluk had 2ich afgespeeld op 17 Februari bij de bouw van een flat op de hock van de Riouw- ven de waterlijn, is waar te nemen, aan een lijn vast. Het viel vanmorgen moeilijk de juist toedracht van het gebeurde te reconstrueren. Naar men ons meedeelde, kan het ongeval worden vergeleken met dat van een voet ganger-, die plotseling een drukke rijweg oversteekt en wordt aange reden. Belde schepen hebben waar schuwingssignalen gegeven. De ramp heeft zich binnen enkele mi nuten voltrokken. Inderdaad was het scheepvaart verkeer vanmorgen op de Nieuwe Waterweg zeer intensief. Tientallen schepen, enkele dagen door de zwa re mist opgehouden, passeerden door de vaargeul eri ook na de aanvaring voer een vrijwel onafgebroken, file schepen voorzichtig langs het wrak. In de buurt daarvan voeren boten vap de Rijkspolitie te water om per luidspreker aanwijzingen aan de doorvarende schepen te geven. De „Ellen" was eigendom van de rederij Essberger uit Hamburg. Agent te Rotterdam is het Alge meen Vrachtkantoor. Het schip was half geladen op weg naar Hamburg. De „Maasdam" is in de loop van de morgen naar New York vertrokken, v.'.f. ...v...... Slechts een klein deel van de kiel van de omgeslagen „Ellen" steekt boven het water uit. De sleepboot Hans ligt op wacht bij het wrak had passagiers aan boord en zal een Kerstcruise in de Amerikaanse wa teren maken. Op de vraag of de dampen van de superfosfaatfabriek Albatros, die vaak het zicht op de Waterweg be lemmeren. ook vanmorgen het scheepvaartverkeer parten heeft gespeeld, kon men ons geen af doend antwoord geven. Vanmorgen is de bok Heracles uit Rotterdam naai- Vlaardingen vertrokken om bij het bergen van het wrak behulp zaam te zijn. DEN HAAG In de 517e Staats loterij, 5e klasse, 11e lijst» is op nr. DlOe de prijs van f 19.000 (tien duizend gulden) gevallen. (Van onze reisredacteor) PARIJS De kalmte is in Ca sablanca teruggekeerd. De Politie patrouilleert en soldaten, van het Vreemdelingenlegioen zijn met vliegtuigen aangevoerd om het machtsvertoon te versterken. Een incident heeft plaats gehad m Beril MellaJ, op 250 km van Casablanca. Twee Marokkanen werden gedood en zeven gewond. Het feit is opmerkelijk, omdat het Marokkaanse platteland niet snel in beweging komt, maar de Fran sen verklaren, dat deze geschie denis niets met de opstand in Casablanca te maken heeft, In deze laatste stad zelf zijn uit een. paar wijken, die eergisteren bij de onlusten waren betrokken. Europeanen geëvacueerd. Ze zijn in hotels en bij particulieren onder gebracht. Het personeel van de grote Amerikaanse vliegvelden heeft opdracht gekregen in zijn woningen en gebomven te blijven. De Franse pers heeft berichten verspreid, dat drie gearresteerde leiders van de Marokkaanse vak beweging communistisch waren. Dit is onjuist. Tajeb is een leider van de Istiqlal en 't lidmaatschap van de Istiqlal sluit dat van elke andere partij uit. De Marokkaanse vakbeweging maakt deel uit van de Franse communistische vak centrale, doch dat is een gevolg hiervan, dat de Franse resident ieder andere vakcentrale had ver boden. Hij had daardoor de Ma rokkaanse arbeiders gedwongen lid te werden van de communisti sche centrale. Overigens is in deze centrale de Istiqlal de baas; de communisten worden er geduld. Intussen begint zich in de Fran se pers van Casablanca een felle reactie te roeren. De bladen pro testeren tegen het zwygen van de sultan, dat, naar men zei, de op standelingen aanmoedigt. En men begint hem met terugwerkende kracht aan te vallen op de rede voering, die hij onlangs bij de herdenking van de troonsbestij ging heeft gehouden. Dezelfde mensen, die twee straat en de Borneostraat, waar een huizenblok in de porlog door een V-2 is weggeslagen. Vuor het in brengen van een fundering werd de muur van een der oude aan grenzende huizen gedeeltelijk onder graven. Dit werk geschiedde door de arbeiders van Van der Wdie van, de hoofdaannemer het metsel werk voor de flat kreeg overge dragen. De ondergraven muur had, zoals later zou blijken, een zwakke plek Toen de metselaar S. onder die muur bezig was daverde juist een autobus langs. Door de trillingen in de straat brak een stuk van de oude muur af, waaronder S. werd bedolven. (£ie ve*dei pag. 3) Zaterdag vergadering (Van onze correspondent). GRONINGEN. Het bestuur van „De Ommelanden" heeft voor Za terdag een ledenvergadering uitge schreven, waarop men verschillende wensen cn verlangens naar voren kan brengen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze vergadering een tegemoetko ming is aan groeperingen van die leden, die van mening zijn, dat de ontwikkeling van de laatste weken dermate verontrustend is, dat men graag meer zou weten over de ge volgde gang van zaken. Waarschijn, lijk is dit terug te voeren op het ontslag in de afgelopen weck van drie vooraanstaande figuren, terwijl men ook op andere punten nog wel wat vragen zal willen stellen. weken geleden iedereen vertel den, dat de Istiqlal niets bete kende en geen enkele greep op de massa had, eisen nu, dat de ruwste maatregelen worden ge nomen om een eind te maken aan de macht van de Istiqlal. Waartoe zulk ruw optreden kan leiden hebben wij in Tunis ge zien. Plakken van verkiezings biljetten niet strafbaar MAASTRICHT. Na de kanton rechter heeft nu ook de rechtbank drie Maastrichtenaren vrijgesproken, die geverbaliseerd waren o-mdat zij verkiezings-biljetten aanplakkend de politie-verordening zouden heb ben overtreden. Kantonrechter èn rechtbank achtten de verordening op dit punt in strijd met artikel 7 van de Grondwet, dat vrijheid van druk pers garandeert. BONN. Als een bominslag werkte Dinsdag in de West- Duitse bondskanselarij het besluit van het Staatsgerechtshof te Karlsruhe om het aan bondspresident Heuss te verstrekken advies inzake grondwettelijkheid der Europese verdragen bin dend te verklaren voor beide Kamers van het Hof. Dit besluie heeft tot een openlijke crisis tussen de regering en het hoogste gerechtshof geleid. Daarmee werd namelijk de opzet van Adenauer en zijn coalitiegenoten om langs een omweg een be slissing te krijgen in de Tweede Kamer, die men terecht of ten onrechte als „regierungsfreunalich." beschouwt, onmogelijk gemaakt. Adenauer ziet zich door deze mislukking van zijn politiek voor het feit geplaatst, dat enerzijds zijn plan voor een spoedige ratificatie der verdragen door de Bondsdag in het Water is gevallen, terwijl daarnaast een op verschillende punten negatief advies van het Staatsgerechtshof moet worden ver wacht. Zulk een advies zou In de gege ven omstandigheden ratificatie on mogelijk maken, daar men moeilijk kan aannemen, dat de meerderheid van het parlement en de president tegen het advies van het gerecht in. zouden handelen. Na bet bekendmaken van het be sluit van het Staatsgerechtshof op Dinsdagmorgen vroeg de regering een uitstel van 24 uur voor de be handeling van het verzoek ora ad vies van president Heuss. Dit uit* stel werd toegestaan. Terstond be gaf toen Adenauer zich naar de pre sident om de nieuwe situatie te be spreken. Verder riep hij zijn ver tegenwoordigers uit Karlsruhe te rug om Dinsdagavond verslag uit te brengen voor de regering. Voorts werden de fracties der regerings- Zie verder pas. 4 De journalist Frans Wessels, 11 jaar, Dirck Hoffstraat, is gisteravond xn de Willem Buytenwechstraat door een wielrijder aangereden toen hy overstak. Bij de val brak hij het rechterdij been. zodat hy m het St. Franciscusgasthuis opgenomen moest worden. RONDEN. De Britse premier Churchill zal in het begin van het vol- gend jaar naar Amerika gaan om de nieuwe president van de Ver. Staten, Eisenhower, te bezoeken. Churchill zou dan vergezeld worden door Eden, minister van Buitenlandse Zaken, Butler, minister van Financiën, en Lord Alexander, minister van Defensie. Men verwacht, dat de besprekingen tussen Eisenhower en de Britten zeilen gaan over de wens van Engeland om weer te komen tot een uitwisseling van geheime gegevens over de atoombom, over problempn betreffende de buitenlandse politiek in het Verre Oosten en over financiële aangelegenheden. In Londense kringen zegt men, dat Churchill aan Eisenhower een plan van het Britse gemene best voor herstel van de wereldeconomie zal voorleggen. Medegedeeld werd, dat nog geen dat zou moeten dienen om de on- defimtieve schikkingen getroffen derlinge omwissel baarheid van alie zijn en dat nog geen bepaalde data geldeenheden weer mogelijk te ma- worden vastgesteld. Volgens diplo matieke kringen te Washington za! de reis van Churchill wel niet voor April of Mei van het volgend jaar plaats hebben, omdat de nieuwe president zich eerst vertrouwd moet maken met alie belangrijke vraag stukken. Het plan voor herstel van de we reldeconomie, dat Churchill aan Eisenhower zal voorleggen is uitge werkt door premiers en andere staatslieden van de landen van bet Britse Gemenebest, die de afgelo pen tien dagen tc Londen hebben ver gaderd. De conferentie werd Dins dagavond beëindigd met de opstel ling van een communiqué over de besprekingen en de bereikte resul taten. dat vandaag zal worden gepu bliceerd. Het Agence France Presse ver neemt nog uit gewoonlijk goedinge- iichte bron te Londen, dat de lan den van het Britse gemenebest aan de Ver. Stalen ook hulp zullen, vragen voor het vormen van een garantiefonds, dat eventueel door het internationale monetaire fonds zou kunnen worden gefinancierd, en ken. Verder zou het in de bedoehn;, liggen verlaging van de Ameri kaanse douanetarieven te vragen. BONN. -President Theodor Heuss van West-Dnitsland heeft vandaag zijn verzoek aan het hof voor grondwetszaken om een ad vies over de wettelijkheid van de TVestdnitse verdragen met het "Wes ten ingetrokken. DU bericht komt van gewoonlijk betrouwbare zijde, maar is nog niet officieel bevestigd. DE BILT, Het K.N.MJ. deelt mede: Een nieuwe actieve depres sie ontwikkelde zich Maandag ten Westen van Ierland. Deze breidde cich. afgelopen nacht snel in Ooste lijke richting over de Britse eilan den uit. hetgeen daar grote ïucht- drukdalingen. regen en stormachti geZuidelijke tot Zuidwestelijke winden veroorzaakte. Zachtere lucht van Oceanische oorsprong wordt tut snel naar het Noorden en Noord- Oosten getransporteerd, waardoor in Zuid'Scandinavië de dooi inviel. In Oslo was vanmorgen om uier uur de temperatuur reeds tot 4, in Stockholm tot 2 graden boven het vriespunt gestegen. In ons land ble- ven de Zuidelijke teinden in de on- derate «tueau's nog door uitstraling afgekoelde lucht uk Frankrijk en België aanvoeren. Wel icaren de j temperaturen over het algemeen mat hoger dart gisterenalleen in Zuid-Limburg daalde het kwik plaatselijk tot 6 graden onder tiuL j Op slechts enkele honderden me- i tets hoogte in de atmosfeer was de i warmere lucht echter reeds tot bo- ven ons land doorgedrongen. De radiosonde-opstijging van De Bilt van hedenmorgen vier uur meldde op 500 meter hoogte een tempera tuur nan 5 graden bonen nul. Het is te cerrcachten. dat de ko mende 3fi uur de Oceaandepressie zich snel verder over het Noordzee gebied zal uitbreiden, in ons land vrij veel wind en een verdere stij ging van temperatuur brengend. Een trom van de depressie zal eni ge -neerslag veroorzaken, in hoofd taak in de worm «an regen. Weersverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdag avond: Veranderlijke be wolking met tijdelijk enige.jneerslag. hoofd zakelijk in de vorm van regen. Matige tot krachtige wind rui mend .van Zuid naar Zuid-West of West. Verdere stijging van temperatuur maar aan vankelijk voornamelijk in het Oosten van het land nog lichte vorst. U Dec. Zon op 8 u. 38 m onder 16 u. 29 min. Maan op 2 u. 6 min on der 13 u.9 m. BET WEER VAN VANMORGEN 1 UUR Oslo Nevel Stockholm Geh. bew KopenhagerZw. bew. Londen Amsteroan Brussel Parijs Bordeaux Nies Warschau Z.Z.W. 2 W Z W. 8 Z.Z.W s Geh. bew. Z Z.O. 3 Nevel Z. 6 Onbew. Z.W. 3 Geh. bew. Z.Z.W. 4 Geh. bew 2.2 :ort Franl MQncheo Zörich Wenen Zw. bew. Nevel Nevel Nevel Nevel Nevel Nevel N.N W. 4 Z.Z.W. 2 ZZ,0 2 Windstil Z.Z 0.2 W. 2 O.N.0.1 PAUL D£ GROOT heeft gespro ken; hij is juist in Rusland ge weest en kan met stelligheid ver klaren, dat daar van anti-s emit! sme geeo sprake is. Waarvan (schouder ophalend) acte. Aanmerkelijk waarde voller is datgme, wat iemand ons achrijft, die kortgeleden niet zonder spijt de C.P.jN. heeft veriaten en nog altijd een zwak heeft voor de Sovjet- Unie. Zijn uiteenzetting komt hierop neer, dat in Rusland alle mensen als gelijken worden beschouwd en behan deld, en dat de staat op die grond niet kan toelaten dat sommigen zich op grond van ras of landaard apart orga niseren. Dan immers krijgt men weer verschillen en tegenstellingen, die de gelijkheid bedreigen. De briefschrijver wil het Praagse proces niet verdedigen, maar hij verzoekt ons wel de moeite te doen, het geval eens van die kant te benaderen. Welnu, wij zijn daartoe gaarne be reid. Het feit, dat de briefschrijver da Sovjet-Unie en Tsjecho-SIowakije blijkbaar over één. kam scheert (terecht keiaas) zullen wij verder maar onbe sproken laten. Belangrijker is zijn be vestiging van wat wij a] lang wisten en misschien een der grootste tragediën is van de nieuwere tijd, te weten dat in Rusland en de satellietstaten sprake is van geleide massa vorming, van een doelbewust streven naar het verkrij gen van eenheidsmensen. Geen ras of landaard wordt meer als zodanig er kend; er is maar één weg: die van de vermenging en wel zo snel en zo gron dig mogelijk. Stalin doet alle mensen, in één pot. kneedt ze tot deeg, en bakt 2e opnieuw in een en dezelfde vorm. WAT dit betekent? Dat ge op de duur in Rusland overal dezelf de gezichten ziet, dat alle men sen dezelfde krant lezen en dezelfde kieren dragen. Gelijkvormigheid, over al waar ge komt; zou er iets ter wereld zijn, troostelozer en ontrooedigender dan dit? Wat zijn deze mensen: dra gers van schone idealen en trotse tra dities, vertegenwoordigers van oude culturen? Waarde briefschrijver, ze zijn niets dan raderen in een machine, nummers in een regiment, namen ia een bevolkingsregister. Zij zijn grauwe en onherkenbare wezens in een een vormige maatschappij. Welk een ont luistering, welk een verarming; ja zeker. welk een misdaad tegen de mensheid 1 Een Jood h niet enkel eert etbnolo- gisch begrip, hij is ook één van het volk, dat de wereld generaties van pro feten heeft geschonken en het Oude Testament en dat in de verstrooiing zijn ziel heeft pogen te bewaren. Waar- haalt Stalin het recht vandaan om het deze ziel te ontnemen? Maar het zijn inderdaad de Joden niet alleen. In de geweldige gebieden, waarop de Russen in de loop der tijden de hand hebben weten te leggen. leefden tientallen vol ken met hun eigen gewoonten en hun eigen opvattingen. Ze komen nu allen, in de ene poL Zo worden honderddui zenden Batten verplaatst ergens naar verre streken waar ze niemand ken nen; bun kleurige volksgemeenschap pen worden ontbonden, hun cultuur schatten vernietigd. Dat is dan de ge lijkheid in de practijk. EEN van de boeiendste aspecten van de geschiedenis is de groei van beschavingen, vaak op kieine gebieden. Later komt dan het contact met elkaar, de uitwisseling, de weder zijdse bevruchting. En is niet de groot ste bekoring van het reizen het kennis maken met andere mensen, andere toe standen, andere opvattingen, andere levensvormen en levensuitingen? Er is trouwens geen goede en gezonde maat schappij denkbaar, die niet is gebouwd op de erkenning, dat iedere volksgroep recht heeft op een bestaan dat haar de giootst mogelijke kansen op culturele ontplooiing volgens de eigen aard geeft. Dat is de kem van de federale gedachte: verenig de volken op de basis van gelijkwaardigheid en Iaat elk hunner zijn eigen bijdrage geven tot een veelvoudige en veelkleurige beschaving. Dit is het leven; het Rus sische systeem (men vergeve het ons) is de dood. Misschien dat de briefschrijver nog geneigd is om te zeggen; jawel, maar van antï-semitiszne kun je dus toch eigenlijk niet spreken in Rusland. Voor zover dit iuist zoo zijn (persoonlijk zijn wij volstrekt niet Gvertuigd van het ont breken van oude anti-Joodse gevoelens in het Praagse procesI dan geldt dat toch slechts in d»e zin dat, wat vroeger de Joden uitsluitend werd aangedaan, nu ook het deel is van iedere andere volksgroep die blijk geeft, geen verlan gen te hebben in de naamloze millioe- nen op te gaan. Het is er niet beter om; het tegendeel is bet geval. AAN BOORD VAN „HELENA" De aanstaande president van de Ver, Staten. Eisenhower, heeft tele grammen gewisseld met generaal MacArthur. Eisenhower verzocht om het plan van MacArthur voor be ëindiging van de Koreaanse oorlog. Eisenhower verzond zijn tele grammen vanaf de Amerikaanse kruiser „Helena"waar hij met zijn, adviseurs confereerde over „betere steun aan de vrije wereld". Gene raal MacArthur zeide Vrijdag in een rede dat hij een plan had voor de impasse in Korea, doch dat hij het alleen aan Eisenhower zou ge ven, indien deze er om zou vragen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1