Staat Westduitse grondwet de vorming van een leger toe? P.v.cLA. bepleit internationale oplossing voor Nieuw-Guinea Zestig Nato-divisies aan eind van 1953? Liedje IN BONN DRAAIT ALLES OM DE VRAAG: Scherpe Wind Amerikaan moet in Tanger terecht staan Ongeluk of brandstichting in garage te Enschede Marken geïsoleerd door kruiende ijsscliotsen Voorts STRIJD OM HET BESTAANSPEIL GELEZEN- Socialistische oppositie leidde tot verwarring WEK DE GAL IN UW LEVER OP OVERVAL OP „COMBINATIE" Wordt de „Pamir" verkocht? Na kruisverhoor van drie uur eist officier een jaar en drie maanden gevangenisstraf Phillip Etter nieuwe Zwitserse president Veertig Amerikanen gestrand op het eiland, honderd Markers in Monnikendam tePmM, De echte Chlorophyll-tandpasia Trein van mijnen op stootblok gebotst Safe op een kier in postkantoor f39.060 vermist Sultan van Marokko betreurt onlusten in Casablanca Aanvulling op lage uitkeringen aan werklozen Ambonezen zouden moeten worden gerepatrieerd Gestelde doel (70 divisies, 7000 vliegtuigen) zal niet bereikt kunnen worden r en gewogen Donderdag 11 December 1952 3 (Van onze correspondent) BONN. Het heeft de laatste dagen niet ontbroken aan min of meer opwindende gebeurtenissen in de bondsrepubliek. Al die gebeurtenissen staan in rechtstreeks verband tot de kapi tale vraag: zal de bondsrepubliek deel uitmaken van een ge- integreerd Europa en zal zij troepencontingenten leveren aan een Europees leger? Sedert jaar en dag geeft Adenau ers politiek een bevestigend ant woord op die beide vragen. De argu menten van de bondskanselier zijn bekend, evenals trouwens die derge nen in de overige Europese landen en in Engeland en Amerika, die ook van hun kant de bondsrepubliek op genomen wensen te zien in de poli tieke, economische en militaire orga nisaties van westelijke samenwer king. De politieke verhoudingen in de bondsrepubliek liggen zo, dat Ade nauers politiek op een stevige parle mentaire meerderheid kan rekenen, maar bij lange na niet op een twee derde meerderheid. Zulks is het ge volg van de houding der West-Duitse socialisten, die de Europese politiek van de bondskanselier afwijzen. De moeilijkheid voor Adenauer is dus met of hjj wel een meerderheid voor zijn politiek kan vinden, de moeilijk heid is hoe hij lean ontkomen aan de noodzaak ook een twee-derde meer derheid te vinden. Reeds iang gele den was het duidelijk, dat hier het probleem lag. Tot zijn eenvoudigste proporties teruggebracht luidde de vraag namelijk: staat de huidige grondwet van de bondsrepubliek toe, dat West-Duitsland troepennontin- genten op de been brengt, of sluit zij niet integendeel iedere gedachte aan remilitarisatie uit? Dat laatste standpunt huldigde met name de socialistische oppositie. Haar politieke houding ten opzichte van de „conventies" en de Europese De fensie Gemeenschap, die een derge lijke remilitarisatie tot een feit zul len maken, was aan deze juridische opvatting wel niet geheel vreemd. Intussen zou de zaak niet zo ge compliceerd zijn geweest, indien de bondsrepubliek niet beschikte over een Constitutioneel Hof, een rechter lijk orgaan, dat ingesteld werd ter bescherming van de grondwet en dat van ruime bevoegdheden is voorzien, omdat bij de instelling niet ten on rechte werd uitgegaan van de ge dachte, dat bet juist in Duitsland van bijzonder belang was waarborgen te scheppen voor het onverminderd handhaven van de grondwet en de daarin neergelegde stelregels der de mocratie. De socialistische oppositie maakte van het fait, dat het hof er nu een maal is, gebruik door in het begin van dit jaar bjj .het hof een verzoek in te dienen om vast te stellen, dat de „verdragen" in strijd waren met de grondwet. Voor de behandeling van dit verzoek was de eerste Senaat van het hof'bevoegd. Velen meen den, en spraken dat ook openlijk uit, dat de socialistische oppositie zeer bewust de weg naar de eerste Senaat had gezocht, omdat zij haar politieke vrienden daar in de meerderheid wist of vermoedde. Als dat inderdaad de opzet was, dan kwam zij bedrogen uit, want de eerste Senaat besliste, dat hij het verzoek van de socialisti sche oppositie niet in behandeling kon nemen, aangezien hij slechts een voltooide wet en niet een wet, die nog in een der stadia van parlemen taire behandeling verkeerde, aan de grondwet kon toetsen. (De „verdra gon" moeten namelijk bij een wet worden goedgekeurd). Intussen bad ook president Heuss zich tot het hof gewend en wel met her verzoek hem te willen adviseren over dezelfde vraag, die ook de socia listen al aan de orde hadden gesteld, namelijk of en in hoeverre de „ver dragen" in overeenstemming waren met de grondwet Over dit verzoek van Heuss moest advies worden uit gebracht door de plenaire vergade ring van het Constitutionele Hof, dat wil zeggen de eerste en tweede Se naat, waaruit het hof bestaat in ver enigde vergadering. Intussen leek de politieke wereld rustig op het advies aan de president te zullen wachten, tot plotseling vo rige week de meerderheidspartijen, op instigatie van de bondskanselier, besloten voorlopig niet tot de dereje en laatste lezing van „verdragen" (Advertentie LM.) maakt Uw keel droog en effent de weg voor verkoudheden. Verzacht cn maak Uw keel vochtig over te gaan, maar tussen de tweede en derde lezing in een uitspraak van het hof, ditmaal van de tweede Se naat, uit te lokken over de in het geding zijnde vraag. In de eerste plaats was het de bedoeling door dit initiatief de socialistische oppositie voorlopig de mogelijkheid te ontne men haar verzoek aan de eerste Se naat te herhalen. Een dergelijke her haling hadden de socialisten name- ties uit Karlsruhe, volgens welke het er naar uitzag, dat het advies, het welk de plenaire vergadering aan president Heuss zou uitbrengen, niet in alle opzichten voor de regering en haar meerdèrheid gunstig zou uit vallen. De poging van de regering om een weg naar de tweede Senaat te vinden geïnspireerd door analoge gevoelens aan die, welke de socialisten er toe brachten zich tot de eerste Senaat te wenden, werden echter door het hof gepareerd met de beslissing, dat het advies van de plenaire vergadering voor beide Senaten bindend zou zijn. Door die beslissing kwam de rege ring bijzonder in het nauw. Tenslot te "kwam de oplossing in deze vorm, dat president Heuss zijn verzoek om advies aan het hof introk. Daarmee is dus in overeenstemming met de wens der regering de plenaire verga dering van het hof uitgeschakeld. Ingeschakeld blijft de tweede Se naat, die zcöIs de zaken nu staan, zal hebben te beslissen op een verzoek van de meerderheidspartijen om vast te stellendat de „verdragen" door lijk reeds aangekondigd voor het ge- een. eenvoudige meerderheid in het val de „verdragen" ook in derde le- i parlement kunnen worden goedge- zing door dc Bondsdag zouden zijn aangenomen. In de tweede plaats handelde de meerderheid op grond van al of niet juiste informa- Advertentie LM.) D colt 'e morgens „alptekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw ingewanden doen stromen, and era verteert uw voedsel niet. het bederft. C raakt verstopt, wordt humeurig en loom, Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjBS- keurd om juridische geldigheid te verkrijgen. Zo staan de zaken op het ogenblik. Gearresteerde Indonesiërs doen beroep op Hoge Raad DEN HAAG Bij dc Hoge Baad is thans 'n request ingekomen van mr S. Gerbrandy te Amsterdam, waarin betoogd wordt, dat de enige weken geleden te Amsterdam gearresteer de Indonesiërs, die uitgeleid zouden worden, Soenito en Go Gien Tjwan, niet kunnen worden beschouwd als vreemdelingen en dus niet kunnen worden uitgeleid. De Hoge Raad zal hierover in raadkamer een be slissing nemen TANGER. Een Amerikaanse rechter te Tanger heeft Woensdag bepaald dat de Amerikaan Paley terecht moet staan in verband met de overval op het Nederland se schip „Combinatie" op 2 Oct. Bij deze overval werd een lading sigaretten gestolen. De Nederlandse kapitein van de „Esme", E. Engelsman, had op de terechtzitting medegedeeld, dat 2 Amerikanen. Paley en Forrest, hem in Tanger 8.000 dollar had den aangeboden voor het binnen slepen van hun schip dat in de Middellandse Zee onklaar zou zijn geraakt. Toen de „Esme" zee koos waren Forrest en twee andere mannen aan boord van het schip. Paley was er niet bij. Op 2 Oct. had Forrest Engelsman bevolen langszij de „Combinatie" te gaan liggen. Gemaskerde mannen wa ren aan boord van de „Combina tie" geklommen en hadden een lading sigaretten in de „Esme" overgeladen, aldus Engelsman. Daarna was hij gedwongen naar een punt op 15 mijl van Scfcp blijft na uitspraak van rechtbank aan ketting ROTTERDAM, De rederij Schliewen, eigenaresse van het schoolschip „Pamir", dat ht Rotter dam aan de ketting Is gelegd, Is Woensdag in civiele procedure door de rechtbank veroordeeld tot beta ling van 36.339,75 en 1665,30 marken. Deze bedragen waren gevorderd door de agente van de rederij in Rot terdam, de Neerlandia Scheepvaart en Agentuur Mij. N.V. Tevens werd het beslag op de „Pamir" van waar de verklaard en de gedaagde veroor deeld tot de kosten van het geding en het beslag, groot 283-97, Van de oorspronkelijke beman ning (98 koppen), zijn op het ogen blik slechts 38 leden aan boord. De overigen zijn met verlof of naar huis. Een commissie vant het Bundes Ver- kehrministerium is reeds in Rotter dam poolshoogte komen nemen. Volgens ingewijden zal de „Pamir" nu waarschijnlijk worden verkocht; op directe betaling van de verschul digde som schijnt men weinig hoop te koesteren, ALMELO. Ongeveer drie uur lang heeft de rechtbank Woensdag de 31-jarige aannemer G, B. uit Enschede aan een kruisverhoor onderworpen om achter de juiste toedracht te komen van een brand, die op 15 October j.l. In B.'s garage in Enschede woedde. B. werd ervan verdacht deze brand te hebben gesticht. Er was verdenking tegen hem gerezen, toen bü direct na, de brand een onwaarschijnlijke verklaring aflegde, deze na een week herriep en, eenmaal in arrest zijnde, nogmaals een andere verklaring af legde. De eis was een jaar en drie maanden met onmiddellijke gevangen neming. Dit laatste wees de rechtbank af. Volgens de verklaringen van B. is een emmer met zeven liter ben zine in brand geraakt, toen door het naar builen rijden van zijn auto 'n looplamp van een band viel. Toen de ben/me had vlam gevat, stond in kol'ie tijd de garage in brand. Er ontstond ook direct ge vaar voor de schuur, waarin de garage was ondergebracht. In die schuur was turf e.d. opgeslagen. De schuur was tegen brandschade verzekerd voor f 30.000.en de goederen voor f 20.000.De enige verklaring die B. kon geven voor het feit, dat hij aanvankelijk een andere lezing van de brand oorzaak bad gegeven was, dat hij bang was geweest de verzekerings penningen niet uitbetaald te krij gen, Indien hij de ware toedracht had verteld. Deskundigen waren tot de con clusie gekomen, dat de brand niet op de door B. geschetste wijze kon zijn ontstaan. De officier van Justitie was eveneens van mening, dat het ver haal van B. volkomen onaanne melijk moet worden geacht. De verde differ, mr Loop ink uit Enschede, betoogde, dat de officier van de verondersi filing uit gin p „hij zal het wel gedaan hebben." Hij achtte noch het wettig noch het overtuigend bewijs geleverd en vroeg, daar het hier in ieder op zicht een twijfelgeval betreft, ont slag van rechtsvervolging. Marseille te koersen, waar Forrest aan land ging. De volgende dag kwam hij terug en beval Engels man naar Corsica te varen. Hier wachtte een motorboot, waarin de sigaretten werden overgeladen. Volgens de Nederlandse zeeman Van Delden scheen de „Combina tie" op de „Esme" te wachten en or werd geen tegenstand geboden. „Onze wapenen waren stuk" al dus Van Delden. Hij zeide dat hij tijdens de overval een masker had gedragen en dat de beman ning van de „Combinatie" ge boeid werd. Daarna werd zij in een hut opgesloier. en de boeien werden losgemaakt. BERN. Het Zwitserse parle ment heeft de huidige minister vap Binnenlandse Zaken, Phillip Ettér. als bondspresident gekozen voor het jaar 1953. Vice-president is Rudolphe Rubattel. Etter kreeg 156 van de 212 stemmen en Rubattel kreeg 183 van de 224 uitgebrachte stemmen. De president is Karl Kobelt. Overleden aan gevolgen van val van 16 meter MAASTRICHT. De 45-jarige lasser F. W. B., wonende alhier, is in het ziekenhuis te Sittard over leden aan de gevolgen van een val van zestien meter hoogte. Hij was aan het werk aan de installaties in de haven van Stein, toen het nood lottig ongeluk plaats vond. MARKEN. Krttiend ys heeft de vaargeul in het ijs tussen Marken en de vaste wal Woensdagmiddag zodanig geblokkeerd, dat de boot van de dienst MonnikendamMarken naar Monnikendam moest terugkeren. Veer tig Amerikanen, merendeels militairen, die zich op het eiland bevonden, kanden dit niet meer verlaten, Zij namen de tegenslag sportief op en werden zo goed mogelijk onder dak gebracht. De Markense burgemeester was roet zijn echtgenote gedwongen om in Monnikendam te blijven. Zij von den gastvrijheid bij de burgemeester aldaar. Bij bet krieken van de dag zou de N.Z.H.V.M. met de veerboot „Koningin Emma", voorzien van een ijsploeg, proberen een vaargeul te breken over de Gouwzee naar het geïsoleerde Marken en wei pa rallel aan de oude vaargeul, die door kruiend ijs en opeenhoping van ijsschotsen niet meer bevaar baar is. !ÜiilillliBll.inji!Kni!lil!jlllllllBllltBllli3!ni!13111!|ll:llllll,JlBiil:CllllllBiB"Ulll!HflliB:litlIl Geen uitstel van executie voor de Rosenbergs NEW VORK - Een federale rechter te New York heeft Woens dag een verzoek verworpen om de terechtstelling uit te stellen van Julius en Ethel Rosenberg, die in 1951 ter dood werden veroordeeld op beschuldiging van atoomspion- nage. Het vonnis zal begin Januari in de Sing-Sing gevangenis te New York worden voltrokken. (Advertentie l. M.) fmJ) MIJN HARDT bovendien de waardevo'ste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 - 9ï - 70 ct bit Apotheken en Drogisten Personeel redde zich door van locomotief te springen (Van onze correspondent), HEERLEN. Woensdag is in Umiond een locomotief met 22 wagons van het spoorwegbedrijf der staatsmijnen ontspoord. De machinist ontdekte tijdens de rit dat er iets niet in orde was met de remmen. Hij heeft gepro beerd de trein tot stilstand te brengen en toen dit niet gelukte, door signalen de aandacht getrok ken. Een seinhuiswachter heeft de trein toen op een rangeerlijn ge dirigeerd. Daar reed de locomotief met een snelheid van ongeveer 50 km tegen een stootblok. Drie wagons werden totaal ver nield, de locomotief heel zwaar beschadigd. De vijf mensen, die op de locomotief waren, wisten door tijdig er van af te springen hun leven te redden. NIJMEGEN. In het postkantoor van Boxmeer waren Dinsdagavond tussen negen en half tien drie amb tenaren bezig om het die dag ont vangen geld m te pakken. Een pakje bankbiljetten van 39.000 en zestig gulden aan klein geld werd in een trommel gedaan, die in de safe werd geplaatst. Even later gingen de drie ambtenaren naar het kantoor van de directeur om iets te bespreken. Toen zij later terugkwamen ontdekten zij tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld was verdwenen. Zij stonden voor een raadsel. Ogenblik kelijk werd de directie en ook de rijkspolitie gewaarschuwd. Deze stel de onmiddellijk een onderzoek in en nam de drie employe's in verhoor. Zij werden later weer op vrije voe ten gesteld. Het onderzoek wordt voortgezel Tot Woensdagavond had men nog geen spoor ontdekt. Aange nomen wordt, dat men de deur van de safe op een kier heeft laten staan in plaats van deze af te sluiten. Met opgeheven armen worden leiders van het Marokkaanse vakverbond door Franse militai ren weggeleid. Bij de jongste onlusten in Casablanca vielen vijftig doden. Intussen 2ijn behalve de burge- meesteook honderd Markers op het va. teiand gestrand. Deze arbei ders van het eiland, die dagelijks aan de vaste wal werken, konden Woensdagavond met meer over de Gouwzee terugkeren. In allenjl moest getracht worden hen van voedsel en onderdak te voorzien. Dit leidde er toe, dat de winkelslui tingswet voor één avond in Monni kendam werd opgeheven. Men is er in geslaagd om alle honderd Mar kers onder te brengen, voor het grootste gedeelte by particulieren. De Nederlandse IJsberichtendienst: deelde Woensdagmiddag mede, dat tengevolge van de Zuidelijke wind het ijs aan de Zuidrand van het Usselmeer m beweging begint te komen en in Noordelijke richting afdrijft, 's Middags om drie uur kwam tussen Enkhuizen en Urk reeds middelzwaar drijfijs voor. Bij Amsterdam waren grote stukken water ijsvrij. CASABLANCA De sultan van Marokko heeft Woensdagavond ïn een verklaring de gewelddaden, waardoor in Casablanca meer dan vijftig personen om het leven zyn gekomen, betreurd. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, heeft Woensdag bij de begrafenis van de acht blanken, die bij de onlusten in Casablanca zijn omgekomen, ge zegd, 'dat alle ongeregeldheden kalm maar zonder zwakheid zullen wor den onderdrukt. Alle zich in Ma rokko bevindende leiders van de ïstiglal en talrijke leden, van deze partij zijn Woensdagmiddag in de belangrijke plaatsen van Marokko gearresteerd. Men zegt dat in het geheel duizend Marokkanen zijn gearresteerd. Marokkaanse eD Fran se troepen, eenheden van bet Vreemdelingenlegioen, Franse" mari- nepatrouilles en eenheden Marok kaanse militie patrouilleren door de straten van Casablanca. Er is geen melding meer gemaakt van inci denten. DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken heeft besloten, dat een aanvullende uitkering wordt verstrekt tot een bedrag daf~vol gens groep B der sociale voorziening wordt berekend aan werklozen, die krachtens de Werkloosheidswet een lagere uitkering ontvangen. Dit besluit wordt toegepast met ingang van deze week. Zy kwamen tot dit aantal, na be studering van de antwoorden, die de verschillende landen op de mi litaire vragenlijsten ingestuurd had den. Dit getal is m ieder geval tien divisies minder dan voor 1953 m Lissabon was geschat. De lucht macht, die deze krachten terzijde (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Wy zijn van oordeel, dat het bezit van Nieuw-Guinea. ons land voor een onmogelijke en practisch onuitvoerbare opgave stelt. Wil men dit land openleggen en tot ontwikkeling brengen, dan zullen hiervoor vele militairen nodig zijn, op te brengen in enkele tientallen jaren. Zelfs als financiering uit onze berooide schatkist mogelijk zou zyn, en men er in b(jv. veertig of vyftig jaren in zou slagen Nieuw-Guinea te moderniseren, zou men het toch spoedig aan de inheemse bevolking moeten overdragen, als men tenminste ernst wil maken met al die mooie doelstellingen, die spreken over onze beschavingstaak. Naar ons oordeel zal Nederland er daarom verstandig aan doen voor Nieuw-Guinea een internationale oplos sing na te streven. Een dergelijke oplossing kan men zich beter buiten dan binnen het kader vap de Verenigde Naties voorstellen." Aldus verklaarde Woensdagmiddag Westers te worden uitgemaakt: misleid de heer Goedhart (PvdA) in de J" Tweede Kamer by de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, „Uiteraard heeft de formulering van dit standpunt niets uitstaande met de vele dreigementen, die men in Indonesië over deze kwestie tel kens te horen krijgt. Onzerzijds zou den wij er, zodra er in Indonesië sta biele verhoudingen ontstaan, en het land minder de indruk maakt, af te zakken naar het peil van een war boel. niets op tegen hebben om In donesië bij de door ons voorgestane internationale oplossing volledig te betrekken. Zolang dit laatste niet het geval is, blijft dit wel heel erg be zwaarlijk." De fractie van de P.v.d_A. wenste nog steeds goede en hartelijke verhoudingen met Indonesië Zij besefte ook, dat dit tengevolge van het jongste verleden met zo eenvoudig is Met verlangen zag zij er dan ook naar uit, dat er in het Indonesische parlement Iemand zou op. staan, die van zijn kant ook goede en vriendschappelijke betrekkingen met Nederland zou bepleiten. Met nadruk verklaarde de heer Goedhart, dat er in Indonesië goedwillende groepen zijn, maar veelal Is men bevreesd voor pro door aniujNederlandse gezindheid den de zo noodzakelijke factoren arbeid en kapitaal afgeschrikt in plaats van aangemoedigd. De toelating van Neder landers is n.b. gesteld onder toezicht van een zekere Prinsen, die gruwelen tegen onze eigen mensen bedreef. Hoe zou men het In Indonesië beoordelen als hier Westerling mocht beslissen over de toelating van Xndonesië7 Krachtig verzette de heer Goed hart zich voorts tegen de agitatie tegen de Nederlandse militaire mis sie. Hij keurde het, evenals de heer De Graff (KVP) goed. dat de regering de Missie nog niet had terug getrokken. Nochtans meende hij, dat de regering zich bij de ko mende onderhandelingen op het standpunt diende te stellen: „graag of niet". Naar zijn oordeel diende er een weg gevonden te worden om de Ambonezen te doen repatriëren. 7ii moeten ons land niet gebrui ken als operatie-basis voor een politieke actie die in feite een interne Indonesische aangelegen heid betreft. Anderzijds kantte de heer De Graaff zieh met de heer Ritmees ter (WD) tegen de opvatting der (Van onze reisredacteur) PARIJS. De conferentie der militaire experts is geëindigd- Zij heeft twee dagen in beslag genomen. Hun rapport zal Maandag aanstaande in de Nato-conferentie der ministers ter sprake komen. De Europese land strijdkrachten zullen volgens schattingen van het militaire comité aan het einde van 1953 zestig divisies omvatten, zal staan, blijft beneden de 7000 vliegtuigen, die tn Lissabon voor 1953 voorzien waren. Frankryk heeft toegezegd, ziin landmacht met twee divisies, die gevechtsklaar zijn. uit te breiden. Belgie deelde mee aan de uiterste grens van zijn vermogen te zijn en ook Nederland heeft geen enkele uitbreiding van zijn militaire in spanning toegezegd. Italië zegt drie extra mobilisabele divisies te kun nen leveren, te vormen uit rese-- visten. Het voorstel der „Standing Group" Lord Mountbatten tot chef van de zeemacht voor de Middellandse Zee te maken, is aanvaard. Verder is een uitgebreid plan van militaire constructiewerken, vlieg velden. verbindingen, enz. aanvaard. De kosten daarvan, zegt men. zou den anderhalf milliard, gulden, oe- dragen. regering, dat het geen nut heeft bij de hervatting der besprekingen over een herziening der RTC-accoorden de kwestie van het zelfbeschikkings recht ter sprake te brengen. Zij von den het onwerkelyk, dat de regering meende de hier vertoevende Indo nesiërs op één lijn te kunnen stellen met tienduizenden van hun landge noten. die in Indonesië wonen en werken. Evenals de heer Stufkens (PvdA) spraken zij warm over de bedreigde belangen van die Neder landers, die door de politieke gebeur tenissen ia Indonesië zich in hun be staan geraakt weten. Nochtans meende de heer De Graaff, dat men zou moeten blijven streven naar een verhouding tot In donesië, die anders is dan de relaties welke wij onderhouden met andere buitenlandse mogendheden, In menig opzicht achtte de heer De Kadt (PvdA) het standpunt van de Nederlandse regering ten op zichte van Zuid-Afrika bevredigend. Anderzijds meende hij, dat zij had moeten tegen stemmen, toen het ging over de toelating van Spanje tot de Unesco. Persoonlijk was hij bereid op mili tair gebied samenwerking met Span je en Joego-Slaviê te aanvaarden. Doch in een culturele organisatie als de Unesco hoorde Spanje z.i. niet thuis. Bemoedigend achtte hy het. dat de communisten hun hoop op verdere ex pansie thans naar de toekomst ver schuiven, In de verwachting van ver deeldheid tussen de vrije volken. Doch dLt mag geen aanleiding zijn om op onze lauweren te gaan rusten. Als het Westen alle krachten blijft inspannen, dan zal uiteindelijk de verdeeldheid binnen de Sovjet-Unie tot een explosie lelden, het ontbindingsproces, dat ui Praag te zien Was. voltooid worden. De heer Goedhart achtte terug roeping van onze vertegenwoordiging in communistisch China, welke daar in een onwaardige positie is gedron gen, op haar plaats. Ds Zandt (SGP) sprak zich uit tegen de Europese eenwording, Hij diende een amendement in om het gezantschap bij de paus af te schaf fen. /N de gramofoonplatenwinkel kwam een vrolijk gehumeurde man bin nen en zei tegen de juffrouw, die ach ter de toonbank alle titels van alle leuke wijsjes stond te kennen: ,JIebt u soms die plaat van pom pom pom pom pom pom?" Hij zong meeslepend. De juffrouw hoefde maar éven te luisteren. Toen diagnostiseerde zij reeds: „Ja, ik weet wat u bedoelt. Spaans. Door het Madrileense trio.. Met zang van Dolores del Rey. Kost vier vijf en tachtig. Maar ik héb 'm met." „Hè, wat jammer," sprak de man. .Kunt u 'm voor me bestellen?" Zeker," antwoordde re. „Dat duurt vier maanden." Gunst, zo lang?", nep de man. Spanje is toch niet zó ver?" „Hij moet uit Engeland komen," zei de juffrouw „Maar 't is toch een Spaans dinge tje?" ,Ja, maar een Engelse firma," ver volgde het meisje geduldig. „Bestel lingen lopen over Londen. Die zenden, de aanvraag door naar Madrid" Sn Madrid stuurt de plaat naar Holland," begreep de man „Nee, naar Londen. En Londen zendt 'm naar ons," corrigeerde het meisje. De man stond het even te verwer ken. HU lachte niet meer. „Maar 't is toch een Madrileens trio?" begon hij. De juffrouw knikt*. „Dat speelt in Madrid Weer een knik. „Waarom sturen ze de plaat dan niet direct van Madrid naar hier?" vroeg de man. „Dat kén niet," zei de juffrouw ern stig. ,(De platen worden daar alleen opgenomen, maar niet geperst." „En waar gebeurt dat persen?" vroeg de man. Hij transpireerde. ,Jn Engeland," zei de juffrouw. Ze glimlachte niet. Het was haar vak De man snoof ontroerd zijn neus. „Maar waarom sturen ze de plaat dan niet rechtstreeks van Londen naar hier?" vroeg hij. „Nee. dat moet over Madrid lopen," zei de juffrouw. Ze nam haar potlood en vroeg: ,JZal ik ver voor noteren?" De man ontwaakte uit een verbijs terde droom. „Nee, dank u," zei hij moedeloos. „Geef maar ,Jfaar de speeltuin" of zoiets KRONKEL. (Vervolg van de voorpag.'j naast kan men van Amerika het be lang Ieren, bestaande in het ontbreken, van tarïefgrenzen in een groot gebied, waardoor een vrije en grootscheepse uitwisseling ven producten mogelijk wordt. En tenslotte mag op de duur voordeel worden verwacht van de ont wikkeling van dc vroegere halve en hele koloniën tot gebieden met. een. grotere koopkracht dan voorheen. In tussen ware het onjuist, zich te ont veinzen dat de Europese landen in economisch opzicht moeilijke tijden tegemoet gaan. Voorlopig zou echter met het besef, dat aan die moeilijk heden gemeenschappelijk beter het hoofd kan worden geboden aan wan neer ieder land afzonderlijk handelt, al veel zijn gewonnen. Prof. dr Ferdinand Saoerbruch is „een naam" in de meaisehe wereld. Hy was een der eerste chirurgen, die operaties aandurfden m de geopende borstkas, een wegbereider dus voor de nieuwste chirurgische tuberculose- en harttherapie. 2yn ..onderdruk-ooeratie- kamer" later achterhaald door de o verdruk-methode" was m 1903, toen hu hem construeerde en er mee zijn eerste opmerkelijke successen be haalde dè sensatie in medische kringen. Sauerbruch was mé^r dan een groot chirurg: uit zijn pas verschenen me moires blijkt hy ook een boelend ver teller te zijn geweest. Hy wist de moei lijkheden. waarmee de hedendaagse chirurg kampt èn de mogelijkheden., die hem m handen zyn gelegd, ook aan. leken te verklaren Uiteraard zo popu lair m o g e I y k zijn boek „Das war mem Leben" in het Nederlands, on der de titel „Een chirurg aan het woord", bewerkt en van verklarende noten voorzien door de arts-schrijfster Bea Leydensdorff schroomt hy niet nu en dan de problemen in hun volle naaktheid te tonen, Eu dan moet de leek op medisch gemed zich op de stof gooien om haar te doorgronden. Zie b.v. •de indringende bespreking van het kan- kervraagstuk. Maar juist daardoor is „Een chirurg aan het woord" zo'n waar devol werk. A, W. Brona in Utrecht gaf het uit. De prys is 7,90. Eert vrolijk wui vende Santa Claus, dat is de Ameri kaanse Kerstman, kwant per heli- copter in West- Berïijrt aan om de Amerikaanse kin dertjes daar te bezoeken. Hij had precies een uur uodtp 07n- zijn grote zak speel goed uit te delen. Toen stapte hü meer in zijn mo dem e vervoermid del, nagestaard door perbaasde Russische schild- wachten, die zich met een rimpel in het voorhoofd af vroegen wie de Amerikanen nu weer in dienst hadden. in Drcischor op Schouwen woont de heer Kip. Hfj is 101 jaar en de oudste inwoner van Zeeland. Maar dat verhin derde hem met om zich bij het massale bevolkingsonderzoek ook te laten door lichten. Over twee jaar ga ik weer, zei opa Kip. Charlie Chaplin heeft tegen Zwitserse journalisten verteld, dat zijn volgende film over Europa zal gaan en misschien ook gedeeltelijk in 1953 in Europa zal worden opgenomen. Wie zich de buitensporige auto's van ex-komng Farock onlangs heeft laten ontgaan toen ze werden verkocht, heeft nu weer een prachtkans. De snelle, kogelvrije Mercedes Benz van de heer Hermann Goerfng. onzaliger gedachtenis, .wordt 16 December in Londen aan de meestbiedende verkocht. «Wie genoeg heeft van de kou en van het werk moet schielijk passage bespre ken voor Samoa. Fümdirecteur Mark Robson is er pas geweest en hij heeft iets verteld over de weekindelmg van. de Polynesiërs. Die ziet er zo uit: Zondag: dag van eredienst. Maandag: op verhaal komen van Zon dag. Dinsdag: dag om over spel te praten. Woensdag: dag voor spek Donderdag: dag om over werk te pra ten en wie het zal doen. Vrijdag: werkdag (als de hoofdman nen de mensen by elkaar kunnen krij gen die verondersteld worden het te doen). Zaterdag: kookdag- Vraag: Zijn. de Polynesiërs nu ver standiger of toch dommer dan wij?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3