Proefmobilisatie van de derde divisie in 1953 HET ROTTERDAMSCH PARCDU Ook „vordering** van burger-auto 's Premier Grotewolil kondigt straffere wetten aan Fransen slaan met harde hand alle verzet neer Bromfietsen veel duurder dan reizen per bus Adenauer wil gesprek met socialist Ollenliauer AANVECHTBAAR RAPPORT Bij verkoop „Ommelanden moeten leden bijpassen ZO DICHT MOGELIJK BIJ DE WERKELIJKHEID Dibelius: Godsdienst zal communisme overwinnen Vrijheidsstraf voor onverantwoordelijk automobilist Vijf Ambonezen uit Vughts woonoord worden vervolgd Russen sturen een voedselpakket voor dr Linse terug „Beslaan Oost-Duitse republiek ivordt bedreigd" ONBEHAGEN IN MAROKKO Spanje voert „concurrentiestrijd" om de gunst der Arabieren Dr Nieuwenhuis berekende CPN-er trachtte twee keer te stemmen Iets kouder A.N.A.B. HEEFT BECIJFERD Toezeggingen aan werkwilligen hebben positie van bedrijf volkomen hopeloos gemaakt 12e Jaargang, no. 293 Red. eu Atim; Ltroge Haven 141, Schiedam Tel. 693.00 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, lasse nummers ƒ0.10 Opgericht door dè Stichting „Het Parool". DE SCHIEDAMMER Vrijdag 12 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgir® 398644Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrift* Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf ('Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In het midden van het volgend jaar, vermoe delijk in de eerste tiert dagen van Augustus, zal de gehele derde divisie, die binnenkort afzwaait, worden opgeroepen voor een herhalingsoefening, die volkomen het karakter van een werkelijke mobilisatie zal hebben, zo heeft minister Staf meegedeeld. Met behulp van de telegrammen en andere oprdepingssysteraen, die zouden worden gebruikt in tijd van nood, zal deze divisie op een bepaald uur worden opge roepen, om zich overhaast naar de mobilisatie-centra te be geven. Daar zullen alle militairen van deze divisie worden gedirigeerd naar de magazijnen om hun wapens en de voor raden voor de divisie in ontvangst te nemen. Vervolgens zal de divisie worden opgesteld en worden gedirigeerd naar een oorlogsbestemming, Het is niet uitgesloten, dat deze oorlogsbèstemrmng ergens in Duits land zal liggen. Dit zal niet de wer kelijke oprlogsbestémxnijig van de derde divisie zijn, maar een die voor dit speciale doel dienst doet. Het is de bedoeling, dat deze gehele herha lingsoefening voor de derde divisie, dié meer als een mobilisatie-oefening moet worden beschouwd, ongeveer tien dagen in beslag zal nemen. Of ficieren en onderofficieren zullen op hetzelfde tijdstip worden opgeroepen als de soldaten. ïn alles zal worden gestreefd naar een zo nauwkeurig mogelijke benadering van de toe stand, zoals die zich in geval van nood zou voordoen. In hét hoofdkwartier van generaal Ridgway bestaat grote belangstelling voor. deze oefening, omdat men daar nu'wel eens wil zien. of dit Neder landse .mobilisatiesysteem nu inder daad' in bet korte tijdsbestek werkt, als'vah Nederlandse zijde' altijd is be toogd. De Nederlandse autoriteiten zijn oip deze oefening gebrand1, om de Nato-officler nu eens daadwerke- lijk te-kunnen bewijzen dat het zo werkelijk kan. Er zal moeten blijken, in welk tijdsbestek een hele divisie die van daag nog uit particulieren bestaat, naax'een frontsector kan worden ge dirigeerd volgens het systeem, door- Nederland altijd met Idem. verdedigd tegen:.de bedenkingen- van vrijwel alle"bofldgenootsehappe3ijke deskun digen. Ook in ander opzicht zal de mobilisatie-oefening een geheel realistisch verloop hebben. Gelijk met het mobilisaticbevel. over de datum waarvan minister Staf en generaal Hasselman pas in de week van dé operatie zullen be slissen; zal een bevel worden uit gegeven tot vórdering.'van voer tuigen. die voor het transport van een divisie nodig zyn. De oproepen aan de autobezitters zullen op hetzelfde ogenblik de dedt hit gaan, Dë jigènele administratie voor de overneming van de voertuigen zal gereed zitten en de gehele procedure uitvoeren.' Het enige verschil met de werke lijkheid zal zijn, dat de autobezitters na afloop van de administratieve pro cedure. weer inet hun wagens langs een achteruitgang zullen kunnen wegrijden; Men heeft het niet ge- wenst geacht, met het oog op de gang van zaken in het 'bedrijfsleven, de wagens^werkelijk te .vorderen. Er zijn bovendien voor deze divisie voldoen de wagens beschikbaar, die elders op de militairen zullen wachten. Ia dé* loop van het" volgend jaar zal voorts nog een herhalingsoefening worden gehouden voor militairen van de eerste divisie, de Zeven De cember-divisie, dié in de eerste DENVER. Bisschop Dibelius, de leider, van 40 millioen protestan ten, van wie een gróót gedeelte achterhet IJzeren Gordijn woont (in OostrDuïtsland) heeft vandaag in Denygr een overzicht" gegeven van de toestanden, waarin de Chris tenheid onder' een communistisch regiem -leeft. Dibelius zeide tijdens een toe spraak tot/dé algemene vergadering van de 'Nationale Raad van Kerken van Christus: „In een dergelijke sfeer van vijandigheid is het leven voor een 'Christen niet gemakke lijk".. „Maar", .voegde hij hieraan toe, „de kerk wordt sterker. Gods dienst kan "alleen overwonnen wor den door een andere godsdienst die nog sterker blijkt te zijn. Het com munisme" Zal overwonnen, worden en té piettér lopen tegen liet Chris telijk geloof". maanden van het jaar zullen moeten opkomen, om te worden geoefend met het nieuwe Amerikaanse mate rieel, en om te worden ingedeeld als legérkorpstroepen. De Zeven-De- cember-divisie zal geheel ophouden te bestaan, en worden gesplitst in een .aantal legerkorpstroepcn, die zullen worden gehecht aan de vierde divi sie. De vierde divisie zelf zal aan het einde van het jaar (zonder de Jeger- korpstroepen) deelnemen aan de ge allieerde manoeuvres, die weer in September zullen worden gehouden. AMSTERDAM. Het Amsterdams gerechtshof heeft de 48-jarige reclame-adviseur L. W. C. M. H. uit Amsterdam wegens het berij den van zijn auto ender zodanige in vloed van sterke drank, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behoren te bestu ren, conform de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Met klit arrest bevestigde het-hof liet vonnis, dat de rechtbank verdachte in eerste instantie had opgelegd. De hem ach tervolgende politie moest een band van H's auto stuk schieten om die lot stoppon te brengen. Minister Staf deelde voorts mede, dat in de Iodp van 1953 twee batal jons mariniers zuilen worden; opge roepen. voor herhalingsoefeningen, die echter niet in internationaal ver band worden gehouden. DEN BOSCH. Van 32 in het Vughtse Ambonezen-woonoord aan gehouden bewoners zullen vijf in handen der justitie gesteld worden, verdacht van mishandeling, opruiing, vernieling en het onbevoegd voor handen hebben van wapens, munitie en springstoffen. De gezinnen van de aangehouden Ambonezen, allen vol gelingen van de Crams (commissie rechtspositie Ambonese militairen en schepelingen), zijn naar een an der. woonoord overgebracht. Voor het gedeelte van het woonoord, waar de aanhangers van de Crams verblijven, is een uitgaansverbod ingesteld. Enkele honderden Ambonezen, die aangesloten zijn bij de Crams heb ben zich opgegeven als lid van. de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatïekruis, welke hen als zodanig heejt geaccep teerd. BERLIJN. De Russische auto riteiten in Berlijn hebben Donder dag een Amerikaans levensmidde lenpakket voor dr. Linse terugge stuurd met de aantekening „adres sering onjuist". Dc West-Bcrlijnse advocaat dr. Linse ïs in Juli door Oost-Duitse agenten naar de Rus sische zone ontvoerd. Het pakket was Woensdag als Kerstgeschenk door de Amerikaanse Hoge Com missaris Donnelly ter aflevering aan dr. Linse naar generaal Tsjoei- kow, hoofd van de Russische con trolecommissie in Oost-Duitsland, gezonden. Tevens had Donnelly zijn verzoek om vrijlating V2n de ad vocaat herhaald. In een briefje, dat aari het teruggezonden pakket toe gevoegd. \vas. verwees, de Russi sche verbindingsofficier kolonel Kotzuba de Amerikaanse Hoge Commissaris naar vroegere nota's, waarin de Russen verklaarden niet te weten, waar dr. Linse zich be vindt. BERLIJN. De Oost-Duitse pre mier, Grotewohl, heeft op een ver gadering van het centrale comité van de communistische partij te Oost- Berlijn verklaard, dat „het bestaan van de democratische republiek" be dreigd wordt. Hjj kondigde een ver sterking van dc st&atsveiligheidspoli- tie aan, een nieuw arbeidswetboek, een nieuw burgerlijk wetboek en een nieuw strafwetboek. „De financieringvan onze herbe wapening aldus Grotewohl zal niet door leningen geschieden, of door belastingverhoging, of door ver hoging van de prijzen, maar volgens socialistische methoden". Hij gaf te verstaan, dat de regering zou over gaan tot heffingen van de meer waarde van de gesocialiseerde eco nomie, tot gerichte consumptie en beperking van de sociale verzeke ring. Het West-Duitse persbureau DPA meldt, dat reeds in het begin van deze maand tot de maatregelen be sloten is. In de Donderdag pas ge publiceerde rede van Grotewohl sprak deze van scherpere maatrege len om de tegenstand van „vijandige elementen" te breken, aangezien dit met de tot dusver gebruikte midde len niet mogelijk was. Het „in gebreke blijven in de be voorradingssector, de. stelselmatige sabotage in de mijnbouw, de tegen stand tegen de invoering van de pro ductiecoöperaties en oneindig veel andere verschijnselen" maakten het noodzakelijk het besluit van de SED over het inschakelen van de staats macht voor hei breken van de tegen, stand van vijandige elementen ern stig te overwegen. De in de zomer begonnen reorgani satie van het staatsapparaat zou ook voor de ministeries gelden. Alle amb tenaren 2ouden een langdurig opvoe dingsprocesmoeten doormaken. Ook de bevolking moest tot „eerbied voor de wet en bescherming van de socia listische eigendom" worden opge voed. (Van ome reisredacteur) PARIJS. Generaal Guillaume heelt in Marokko alle léiders van de Istiqlal laten arresteren. Hij heeft echter tegelijkertijd een manoeuvre ver richt, die niet zónder precedent ïs: b|j heeft de kaarten ijverig door elkaar, geschud, en tegelijk met de Istiqlal een aantal vooraanstaande communisten laten arresteren. Men mag cr wel op rekenen dat de communisten met de actie van de Istiqlal hebben meegedaan, maar dat wil nog niet zeggen, dat zij daarin een leidend aandeel hebben gehad. Zij zijn zonder enige twijfel meegesleurd omdat de massa hun ontsnapte, maar de Istiqlal gehoorzaamde. De Istiqlal-leiders, wier namen niet bekend gemaakt zijn. zijn alle energieke mensen met een grote mate van .zelfbewustzijn. In de ge sprekken die ik destijds met hen had. bleek mij, dat zij uitstekend op de hoogte waren, van de interna tionale situatie en van de plaats die het communisme in_ de wereldpoli tiek inneemt. Zij 'zijn veel te ge wiekst om zich bloot te stellen aan communistische intrigues. Hun ar restatie heeft tot nu toe weinig reacties verwekt en dat is ook nauwelijks mogelijk. Het Vreemde lingenlegioen heeft in Casablanca alle „gevaarlijke" straathoeken be zet. Er zijn echter veel bijeenkom sten in de Moskee waar, zoals wordt aangegeven, gebeden wordt voor het heil van de gevallenen. Er is geen twijfel aan, dat deze bijeen komsten een- politiek/karakter dra gen. Hét lijkt wel pieker dat de Fransen nu ziT"/eépmhal besloten hebben met niets ontziende bard heid op te treden, in staat zijn het verzet volledig plat te slaan. Men mag zich zelfs afvragen in hoever re de istiqlal op het ogenblik ie staat is weerstand te bieden. De grote vraag is echter, wat de ge volgen van deze politiek zullen zijn. Er ontstaat hu een nieuwe situatie in Marokko, die vrijwel iedere me dewerking van Marokkanen op pu bliek gebied uit gaat sluiten. Voor zekere tijd kan men daarmee de rust volledig herstellen. Het is ech ter te laat om het Marokkaanse volk in een volstrekte rechteloze positie te brengen, zoals dat met de kleurlingen in Zuid-Afrika bijvoor beeld het geval is. Er hebben zich in Marokko al te veel politieke tradities ontwikkeld. De vakbewe ging heeft in de economische ver houdingen daar een taak. die op de een of andere wijze door deze of andere organisatie vervuld zal wor den. Aan de andere kant. Spanje is bezig een soort concurrentiestrijd UTRECHT. - "Is. bromfietsen goedkoop? |Vali tegen", toonde dc ANWB aan 'in zijnboekje „De bromfiets in. dé practijk". Hij liet berekenen wat het kost aan iemand, die tiei kilometer,, van zijn', werk verwijderd woont en dagelijks heen cn weer tuft, dus rond 6000 kilo meter -per jaar aflegt. /Het resultaat van een vrij eenvoudige som waarbij rekening werd gehouden mèt afschrijving. renteverlies, ver zekering, belasting, onderhoud, lidmaatschap jANWB en extra \vai> me kleren -r/ wés, dat iedere kilo meter per bromfiets 4.9 cent kost. Nog. pessimistischer dan de A.N. WB.-deskundigen is dr. ir. J, G. J. C. Nieuwenhuis voorzitter van de Ned. Ver. van Transportonder nemingen Öie Donderdag in de algemene vergaderinng van. die vereniging berekende, dat op die zelfde afstand de bromfietser voor elke kilometer 5.03 cent moet reke nen. De bromfietser, die per dag 'tien kilometer aflegt vijf heen en vjjf terug moet 6.37 cent per kilometer neertellen. „Hoeveel goedkoper is het rijden per bus", riep dr. Nieuwenhuis uit. Hij becijferde, dat voor een bus passagier. die jaarlijks 6000 kilo meter aflegt, élke kilometer maar 2.6 cent kost. Hij. die dagelijks vijf kilometer heen en vijf terug per bus aflegt, moet 3.2 cent per kilo meter betalen. BONN. Bondskanselier Adenauer heeft de leider der socialistische oppositie, Erich Ollenhauer, uitgenodigd tot een gesprek onder vier ogen over de constitutionele crisis In West-Duitslaud. Voordal de kanselarij de uitnodiging bekend maakte had Adenauer in de Bondsdag een heftig debat gevoerd met de ondervoorzitter der socialistische fractie. Ollenhauer bad in een al-Duitse radio-uitzending dc slaking van hef constitutionele proces te Karlsruhe, zeer gevaarlijk voor de democratie genoemd. De sociaal-democratische oppositie I gering in gebreke is gebleven het in de West-Duitse Bondsdag heeftparlement in te lichten over de ge- kanselier Adenauer er van beschul- beurtenissen in Bonn en Karlsruhe, digd een constitutionele crisis te heb- J Kanselier Adenauer, verklaarde, ben'verwekt om zich te bevrijden uitdat het Staatsgerechtshof is opgetre- de politieke crisis, die door de beslis- 1 den op een wijze, „die niet wordt ge- si ng van het Staatsgerechtshof is steund door de grondwet en andere ontstaan. Namens de socialistische wetten". De regering was van me- partij verklaarde Meilies, dat de. re- ning geweest, dat het advies van het Kof niet bindend zou zijn. Er is geen reden, zo zei hij. te spreken van „een regeringscrisis of een constitu tioneel conflict.' President Heuss had zijn verzoek om een advies van het Hof op eigen initiatief ingetrokken. Grote overstroming in Noord-Griekenland ATHENE. Militairen en politie werken dag en, nacht om gezinnen en vee le evacueren uit overstroom de gebieden in Noord-Griekenland. Door stortregens, die volgden op zware sneeuwval/ zijn in de pro vincie Ervros vlakten, in meren herschapen, gehele dorpen geïso leerd en verscheidene bruggen weggespoeld. Vele gezinnen heb ben de nacht op de daken van hun huizen doorgebracht. Journalist A. Hommerson (twee maanden gegijzeld) moet nu terecht staan ZAANDAM. De Zaandamse journalist A. H. Hommerson („Het: Vrije Volk")! zal zich. op 19 Dec. voor de Politierechter ïn Amster dam moeten, verantwoorden. Hem is ten laste gelegd, dat- hij gewei gerd heeft als getuige op te tre den. Men heeft hem hiervoor, bij na twee maanden gegijzeld. De heer Hommerson was reeds eerder gedagvaard, maar doordat hij ziek was, werd de zaak voor j onbepaalde tijd uitgesteld. Vier auto's botsten tegen elkaar door de gladheid ROERMOND. Donderdagmor gen zijn; tengevolge van de glad heid, bij Maasbraeht drie militaire jeeps en een personenauto op elkaar jebotst. De korporaal-chauffeur H. van Knippenberg uit Maastricht liep o.ar een schedelbasisfractuur op. De bestuurder van de personenauto, een koopman- uït; Weert, klaagde over pijn in de borst. te voeren om de gunst van de Ara bieren te winnen.Reeds he.eft in Spaans Marokko een weekblad niet zonder leedvermaak erop gewezen, dat in Spaans-Marokko men ten slotte meer respect toont voor de politieke vrijheden dan in Casa blanca. Het is nog waar ook. AMSTERDAM. Voor bet Amsterdams .Gerechtshof heeft .de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven, Donderdag eep maand- gevangenisstraf geëist plus ontzet ting uit hét actief en passief kies recht voor de tiid van /vièr /jaar tegen de 42-jarigestoker C." Th. S. uit Amsterdam. Deze bekende in Junj j.li niet alleen op zijn eigen stembiljet aan de verfciezin-- gen voor de Tweede Kamer te hebben deelgenomen, doch tevens een oproepingskaart te hebben ge bruikt, ,die hjj gevonden; had. De Amsterdamse Politierechter, mr L. de Blécoürt. zeide destijds ter zitting, de verdachte diéns fraude .bijzonder kwalijk te. ne men, omdat hij bestuurslid was van ,der-C.P.N, Hij légde de stoker 14. dagen gevangenisstraf op. Van dit vonnis tekende de Of ficier van Justitie hoger beroep aan, omdat zoals mr. Bakhoven in zijn requisitoir zei'de Poli tierechter, in afwijking van de. cis van de Officier, verdachte niet uit het kiesrecht had ontzet. Politie en stakers slaags m Canadese stad LOUISEV2LLE De provinciale politie is gisteren slaags geweest met stakende textielarbeiders. De. Canadese stakingswet is in werking gesteld en dc politie heeft de avond klok in Louisevilie, dat ongeveer honderd kilometer ten Noord-Wes ten van Montreal ligt, ingesteld. Meer dan twaalf stakers liepen tijdens de gevechten verwondingen op. De politie maakte gebruik van traangasbommen, gummistokken, en revolvers om de demonstrerende stakers tot de orde te brengen. Ongeveer 25 stakers werden ge arresteerd. De arrestanten zijn naar Montreal overgebracht en zullen daar terecht staan wegens het over treden van de stakingswetten. NOORDERPIER bij- Hóek van Holland is bijna, meer geheel in tact. Onmiddellijk nadat in dè late avond van Vrijdag 7 November het Panamese vrachtschip „Faus- tus" ïn een felle storm door de Noorderpier werd geslagen heeft men met rrtdn en -macht het herstel van de verwoeste pi ér ter hand genomen. Per dag stort men nog steeds ongeveer 70 wagens, beladen, met ruim zes ton basalt blokken, op de beschadigde pier leeg. Ook vaart elke dep een volgeladen grote bafc 200 ton langszij. Donderdag is weer ver binding tot stand gekomen van de vaste wal met het nog bestaande stuk van de pier. Op de onderlaag van basaltblokken zal men nog één lading puin storten, "dat wordt afgedekt met zand. Communisten veroveren heuvel op Korea TOKIO. Na verscheidene uren van verbitterde gevechten 2ijn dc Chinese communisten er Donder dagavond in geslaagd zich meestér te maken van de heuvel „Kleine Nori" aan het Westelijke Koreaan se front. Voor het aanbreken, van de dag zettèn ongeveer 3000 Chinezen ten Westen van Yontsjon een aanval in die echter werd afgeslagen. Toen he: eenmaal licht was geworden hernieuwden de Chinezen echter hun aanvallen, op de door Zutd- Koreaanse troepen verdedigde stel lingen en slaagden erin de top van de „Kleine Nori" te bereiken. De heuvel lag later onder zwaar ge allieerd vuur. Tegelijkertijd voerde öe geallieerde luchtmacht een in tensief bombardement uit. HET blijkt meer en meer, dal bet bekende rapport inzake de middengroepen in genen deia kan gelden als een staal van doel bewuste K.V.P.-staatkunde. De heer Romme had zich dadelijk al een beetje op een afetand gehouden; én. nu komen uit K.A.B.-kring geluiden die er op wijzen, dat men daar hele maal niet voelt voor een principieel verschil in behandeling van loontrek kers en loontrekkers. Hiermee is liet rapport teruggebracht tot een onder werp van discussie in de boezem van de K.V.P., waarbij het de vraag ïs of hel ooit iets meer zal worden. Deze gang van zaken kan geen verwondering wekken. Want in wezen is hier iets geheel anders 'in het ge ding dan het wel vaststaande feit. dat in sommige intellectuele beroepen veel te wéinig wordt verdiend. Het gaat er vooral om of men. al dan niet van de middengroepen een bevoorrecht deel van het Nederlandse volk wil maken. Wij herinneren ons een artikel in De Linie, waarin werd gewezen op liet belang van het milieu bij de op voeding van de kinderen. Vader weet wat van de klassieken: eh moeder gaat aan de piano zitten en speelt een nocturne van Chopin. Uit zulke ge zinnen. aldus De Lir.de. komen dege ne», waar dc maatschappij het van moet hebben. Laat men zorgen dat ze beschikken over de middelen om hun taak op de beste wijze te blijven ven- vul Ie». Met deze redenering is, ge loven wij, tamelijk goed de kernge dachte van het rapport over de mid dengroepen weergegeven. Het zwakke punt is vooral duidelijk voor hen, dte niet tot de middengroe pen kunnen worden gerekend; van daar dan ook de bedenkingen van de K.A.B. Wordt op die wijze niet een soort klasse-maatschappij gepropa geerd? Hebben sluimerende talenten bij arbeiderskinderen dan geen recht op ontplooiing? De milieufactor in de opvoeding en zelfs ïn de begaafdheid is onbetwistbaar; maar dit betekent niet,, dat de. middengroepen recht hebben op een bevoorrechte positie. Een gezonde samenleving dient te be rusten ópgelijkheid van kansen voor ieder, uit weik milieu ook afkomstig. Blijken de middengroepen méér talen ten te bevatten dan de andere, welnu, dan komt dat vanzelf wel aan het licht, Hainan verliest zijn post in Oost-Duitse partij BERLIJN, Ham an, die twee dagen geleden werd geschorst als Oost-Duits minister van Bevoor rading, is Donderdag ontheven van zijn post als medevoorzitter der liberale democratische partij (LDP) omdat hijniet het politieke ge weten had, dat „van alle leidende staatsfunctionarissen moetworden verwacht", aldus he,éft de bestuurs raad van de LDP bekendgemaakt. Eén speciale politieke commissie 2al zich beraden over verdere, maat regelen. Haman. die de 'bijeenkomst van de raad -bijwoonde,'is het: .ge heel* met deze besluiten eens,aldus deze bekendmaking. Van Vrijdagavond'tot Zaterdagavond: Half tot zwaar be wolkt met op vele plaatsen enkele buien, •overwegend matige wind tussen Zuid en West, Vannacht tem peraturen om het vriespunt, morgen overdag iets lagere temperaturen dan van daag, 13 Dec. Zon. op .8 u. 40 m. onder 16 u. 29 min. Maan op 4 «..36 raiu. on der 13. u. 39 m. Oslo Mist Stockholm Sneeuw Kopen hagerMist Londen Oobew.' Amsterdam "Regen (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Morgen zal zoals wij reeds met enkele woorden hebben meegedeeld in Groningen een ledenvergadering worden gehóu den van de coöperatieve fabriek van melkproducten „De Ommelanden". Deze vergadering is uitgeschreven op verzoek van enige leden en als voornaamste punt is op de agenda geplaatst: „Uiteenzetting van het be stuur betreffende de juiste stand van zaken de fabriek en de vereniging' betreffende". Ruim een week geleden heeft, juist in verband met deze op handen zijnde bijeenkomst, de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrtffs- bond, zich met een circulaire tot de leden-veehouders gewend, waarin van deze zijde over de stand van zaken bij dc fabriek „De Ommelanden" werd. geschreven, in deze circulaire wordt de veehouders voorgerekend wat voor hen de financiële consequenties zonden zijn van een eventuele verkoop van liet bedrijf, welke door de heer De Boer zo dikwijls in het uitzicht is gesteld. de verzekering gegeven, dat zij tot aan hun pensioengerechtigde leef tijd 80% van het salaris krijgen uitbetaald. Dit is zelfs schriftelijk vastgelegd. De ze toezegging betekent, omdat er op 21 Augustus 42 werkwilligen waren met eeii gemiddeld loon van f 50,— per week en een geniiddel- de leeftijd van 35 jaar, dat 30 jaar lang 80% van 42 x 52 x f .50,— moet worden betaald oftewel f 2,620.800. De sociale lastert hier van bedragen 17% of 445.536, De minimum-pensioenpremie a 3. p. w. komt in totaal op :196J60, In. totaal is dit een bedrag van 3.262.S96, dat bij verkoop op tafel moet komen. Waar het ondenkbaar is, dat een eventuele koper een dergelijke financiële verplichting mede over zal willen nemen, zal de fabriek dus contant moeten wor den verkocht. Dat echter betekent dan niet dat de aandeelhouders dan f 6 millioen f 3.262.896, dat is f 2.737.104 on der elkaar kunnen verdelen.Want bij contante verkoop komt de fiscus de vennootschapsbelasting opeisen. Dat zal in totaal f 3J.06.000 zijn. Dat betekent, dat er een tekort van f 368.896 zal zijn heigeen de léden zullen moeten bijpassen.Dit komt neer op plm. f - 550,per aandeel. Volgens de statuten kan het echter niet :meer dan f 500,— per aandeel bedragen. De conclusie, waartoe de ANAB komt.is deze, dat het bestuur en directeur De Boer, het bedrijf in eenhopeloze positie hebben gema noeuvreerd en.: dat de beste uitweg uit de situatie nog altijd het bëmïd- - delmgsvoorstcl Van ded Mast vormt Twee mogelijkheden worden door de ANAB onderzocht: 1. Het bedrijf wordt verkocht, waarbij volgens de statuten de leden voor een tekort aansprakelijk zijn voor maximaal 5maal de waarde van hun volgestorte aande len en een overschot eveneens ver deeld wordt op basis van het aan tal aandelen, dat ieder lid heeft. 2. Het bedrijf wordt verkocht tegen boekingswaarde (volgens de laatste balans een' te verwaarlozen bedrag) met als voorwaarde, dat de leden tot de werkelijke waarde van het bedrijf (f 6. millioen) aan delen krijgen in de nieuwe N.V. ofi coöperatie. De laatste verkoopmethode heeft, het voordeel, .dat men er fiscale^ lasten mee ómzéiït. Maar, aldus de circulaire van de ANAB, er is eeu grote maar. -Op 3 September j.l. heeft n,l. de heer De Boer ver klaard, dat het bestuur nadrukke lijk besloten heèft aan alle aan het werk gebleven/personeelsleden zeer ruime schadeloosstellingen te geven, mochten ze ooit van de gang van zaken schade lijden. Voor en na is HE® WEER VAN VANMORGEN 7 UUK Srusse) Parys Bordeaux Nice Warschau Bertyn Frankfort Münchèn Zürich Wenen Regen Jüw bevv. Regen; Windstil Z.Z.W, 2 ZJVJV.9 W.4 Z.Z.W. 6 Z.w.s W.Z.W. 7 Z.W. 7 Geh. bew. N.N.W. 4 Geh. beiv. Z.ZN!.2 Nevel Z.Z.W.5 Régen Z.ZJV. a Geh. bew, Z.W.4 Nevel - -Windstil r ,M«i -! - O.Z;©.2 Automobilist bij botsing met vrachtwagen gedood XAAJRDEN. Donderdagavond is de heer Kooiman uit Amsterdam met zi)n auto in botsing gekomen met een vrachtwagen. De heer IC raakte bekneld. Toen de politie en een arts de man uitzijn. benarde positie hadden bevrijd, bleek hij reeds overleden te zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1