Peking wijst VN-plan voor bestand in Korea af HET ROTTERDAMSCH PAROOL Scherpe taal van nota wekt teleurstelling Buitenlandse zeelieden in Amerika politiek getest Critiek op Wisjinsky in Weense „vredescongres" Vergiftigd poeder doodde honderd Franse kinderen Indonesië heeft tot 1960 militaire missie nodig 82 Doden bij opstand in Koreaans kamp Prof. Romme treedt uit hoofdredactie van „De Volkskrant" Russisch lid van VN- secretariaat mag VS niet meer binnen Marisprijzen nu voor Drayer, Hussem en Berserik Nederland bepleit tevergeefs uitstel van bezwaarlijke wettelijke regeling Storm, sneeuw en ijs ontwrichten verkeer in Europa Door glad wegdek verongelukt Adenauer geneigd tot herziening van EDG-ver drag? Voor Westduits leger liggen wapens klaar Noord-Koreaanse afgevaardigde na rede onder gejuich van podium afgedragen Loongrens sociale verzekering f 5025 Traag onderzoek door autoriteiten vergrootte omvang van ramp Maritieme commandant van Soerabaja: Liever Nederlandse adviseurs dan andere, van welke nationaliteit ook 12e Jaargang, no. 295 Red. en Adm, Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 15 December 1952 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf ai:ilil!in8:ii!i!lill!ii;idEIISi!ll!l!ilDiiuii;i:i!lliiri!a!!il llili! NIP 'III i MiUiMH FOESAN. Twee-en-tachtig communistische krijgsgevangenen zijn gisteren gedood bU de onder drukking van een opstand in het gevangenenkamp der geallieerden op het eiland Pongam, voor de Zuidkust van Korea. Het betreffen de communiqué van het opperbevel der V.N. geeft een aantal gewonden van 120 op. Ongeveer 3.600 van de 9.000 geïn terneerden in de kampen van Pon gam namen, deel aan de gelijktijdige opstand in 2es verschillende blok ken. Van geallieerde zijde wordt gezegd, dat veel van de muiters vroeger gevangen gehouden zijn in het beruchte blok-62 op Koie, waar 18 Februari bloedige onlusten uit gebroken zijn. Verder" wordt verklaard, dat de gevangenen militaire exercities en demonstraties organiseerden en hiermee doorgingen ondanks de tot hen gerichte sommaties. Zij trokken zich daarna samen op de top van een hoog ten-as, waar drie rijen gevangenen met gekruiste armen de oprukkende militairen opwachtten, terwijl de gevangenen achter hen een regen van stenen naar beneden wierpen, waardoor de geallieerde troepen niet tegen de steile teras sen. konden opklimmen. ,3evelen, waarschuwingsschoten en gebruikte hagel-munitïe hadden geen uitwerking op de georgani seerde menigte en toen drie golven van fanatieke communisten opmar cheerden, moesten de bewakers van hun vuurwapenen gebruik maken om te voorkomen,dat de gehele massa zou uitbreken". Omtrent beweegredenen nog niets meegedeeld AMSTERDAM. Prof. dr C. F. M. Romme, voorzitter der KVP-fraetie in de Tweede Kamer, treedt per 1 Ja nuari af als staatkundig hoofdredac teur van ,JDe Volkskrant". Dit rooms-katholieke blad meldt, dat dit besluit al op 30 October is genomen. Omtrent prof. Romme's beweegredenen, meldt het nog niets, de aftredende hoofdredacteur zal, vóór 1 Januari die nog in „De Volkskrant" mededelen- Het ligt niet in de bedoeling van de uitgevers van „De Volkskrant" de functie van staatkundig hoofd redacteur welke prof. Romme gedurende acht jaar vervulde, voor alsnog te handhaven.- De politieke voorlichting van dit dagblad zal ge schieden door de huidige redactie, zo nodig daartoe uitgebreid met nieuwe krachten. Hoofdredactie en directie van „De Volkskrant" verklaren, dat geen en kele wijziging in de oorspronkelijke opzet van het blad, noch in zijn politieke richting, in de bedoeling ligt NEW VORK. Een Russisch lid van het secretariaat der Verenigde Naties mag Amerika met meer bin nen komen, omdat hU „getracht heeft spionnage te plegen". Dit wordt gezegd in een officiële ver klaring van de Amerikaanse dele gatie bU de V.N. De Rus is Skvortsof. Niet-officieel wordt hij een assistent genoemd van Zintsjenko, eveneens een Rus, die assistent-secretaris-generaal is voor zaken de Veiligheidsraad betref fende. Skvortsof is al verscheidene maanden, met verlof in Rusland. Zintsjenko, wiens verlof al verstre ken is, is ook nog niet terugge keerd. NEW YORK. Communistisch China heeft de door de Ver enigde Naties met grote meerderheid aanvaarde resolutie van India, die een mogelijkheid tot het sluiten van een wapenstil stand in Korea bood, afgewezen. Dit geschiedde in een bood schap van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-lai, aan de voorzitter van de V.N.-Assemblee, de Canadees Pearson. Hoewel een afwijzend antwoord van Peking, na de houding, die de Russen in de V.N. tegenover het Indische voor stel hadden aangenomen, algemeen verwacht werd, verwekte de scherpe toon van de Chinese boodschap toch nog extra te leurstelling in de verschillende delegaties. Het antwoord van Noord-Korea op het voorstel van India is nog niet binnenge komen. Niemand in de V.N. twijfelt er echter aan, dat dit ge lijkluidend aan de boodschap van Peking zal zijn. worden, by haar voorbereidingen voor de oorlog en voor uitbreiding In de Chinese boodschap wordt onder meer gezegd: „De resolutie der V.N., welke gebaseerd is op het In dische plan en welke in uw brief van Pearson beschreven is, is niets an ders dan een herziening van de reso lutie van de 21 landen, welke in feite het Amerikaanse plan voor vrijwil lige repatriëring van de krijgsgevan genen steunt. Zij steunt namelijk in aanzienlijke mate het principe van de gedwongen vasthouding- van krijgs gevangenen, hetgeen in strijd is met het Protocol van Genève. De-Indi sche afgevaardigde Menon, die dit plan ontworpen heeft, probeert niet te verbergen, dat deze resolutie het Amerikaanse principe van de vrijwil lige repatriëring steunt." Tsjoe betoogt dan verder, dat de enige weg naar de vrede Is, de com munistische eis voor onvoorwaarde lijke snelle en totale repatriëring van de krijgsgevangen^ te aanvaarden. Hij dringt er bij de Algemene Verga dering der V.N. op aan, de aangeno men resolutie in te trekken en te eisen, dat de V.S. de wapenstilstands besprekingen te Fanmoendjon her vatten in. de geest, zoals de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, heeft voorgesteld. Het Russische plan dringt aar» op een on middellijk staken van het vuren ên een politieke conferentie, welke ook door communistisch China en com munistisch Korea bijgewoond wordt, ter regeling van de gevangenen kwestie. i Niet gevolg te geven aan het com munistische plan, aldus Tsjoe ïn zijn boodschap aan de 'VJf. zou op nieuw aantonen, dat uw doel niets anders is dan de voortzetting uitbreiding van de Koreaanse c log, zodat de vrede m het verre Oosten en in de gehele wereld ver der verscheurd kan worden. Dit zou de V.N. slechts nog meer bloot stellen aan het gevaar om in steeds verder gaande mate een werktuig vande heersende kliek in de V.S. te van de agressie". Tsjoe beschuldigt Inheemsen terechtgesteld voor Maoe Maoe-moorden NAIROBr. Te Thomsons Falls (Kenia) zijn Zaterdag vier inheem sen opgehangen wegens het ver moorden van medeburgers, aldus is officieel te Nairobi bekend ge maakt. Dit is de eerste maal dat inheemsen zijn terechtgesteld sedert ill de herfst de bedrijvigheid van de Maoe-Maoe in Kenia oplaaide. Vergadering van „krokodillentranen en bombast over humanitaire prin cipes"', terwijl de V.S. voortgaan met „de slachtingen onder Koreaan se en Chinese krijgsgevangenen", omdat zij „weigeren te zeggen, dat zij niet naar huis willen gaan". Tsjoe herhaalt de oude beschul diging, dat de V.S. in de gevange nenkampen tal van Zuidkoreaanse en Chinese nationalistische agenten de gevangenen laten intimideren. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Jacob Maris- prijs 1952 voor de schilderkunst, ter grootte van 1000, wordt dit jaar gedeeld door de schilders R. J. Drayer en W. Hussem. De even eens 1000 grote Jacob Marisprys voor de grafiek is toegekend aan H. Berserik. Zaterdagmiddag heeft burgemees ter Schokking deze onderscheidin gen bekend gemaakt tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het Haagse Gemeentemuseum, waar een kleine collectie is geexposeerd van inzendingen, waarmee Haagse schil- ders en grafici dongen naar deze jaarlijkse prijs van do Jacob Maris- stichting. Kleinere onderscheidingen, z.g. metaalprijzen, elk 300 groot, vielen, voor de schilderkunst, ten deel aan Th. van Eysden en Toon Wegncr. voor de afdeling grafiek aan Jenny Dalenoord eel Hubert Bekman. Zowel Berserik als Drayer waren in 1950 reeds door de Jacob Marisstichting onderscheiden met een materiaalprijs. "Vreemdeling nam ƒ500 weg uit winkellade DEVENTER. De recherche is op zoek naar een vreemdeling, van Zuidelijk type. die Zaterdag een winkelier van 500.heeft de Algemene beroofd De vreemdeling gaf te kennen geen Nederlands, Frans, Duits of Engels te kunnen spreken. 3- beduidde met gebaren een bank biljet van 100.te. willen wis selen voor biljetten .van 20.—. Na 2ijn vertrek bleék-het de win kelier. dat uit de gelölade 500, was verdwenen. Hij had de vreemdeling mee laten zoeken naar de biljetten van f 20. ri MWSUffllftEHMT ii!.«iMHiii!Fnroi' tra (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nederland heeft een verzoek gericht tot Washington, betreffende de toepassing van een Amerikaanse immigratie wet op buiten landse zeelieden, waartegen de regeringen van andere landen formele pro testen hebben laten horen. Hierdoor zullen namelijk leden van scheepsbe manningen door Amerikaanse Inspecteurs op hun politieke betrouwbaar heid worden onderzocht, waarna zal worden beslist of zfi een F-pdings- visaai zullen krijgen. De Amerikaanse regering heeft echter het Nederland se verzoek, deze wet voorlopig een jaar buiten werking te houden, afge wezen. De nieuwe maatregel zal per,24 December worden toegepast Op de protesten der andere landen is op soortgelijke wijze gereageerd. van de V.S. naar Europa zullen vlie gen, waarna zij aan boord der sche- Vijf dodenvele gewonden LONDEN Storm, ijs en sneeuw hebben zich Zaterdag in West- Europa doen gelden. In de West- Duitse staat Hessen liepen de steden Frankfort. Darmstadt en een aantal andere aanzienlijke storm schade op. In België werd hier en daar door zware sneeuwval het verkeer ontwricht en knapten tele foonlijnen en hoogspanningskabels af. In Wenen waren de straten Zaterdagochtend zo glad, dat zich talloze valpartijen voordeden. Ruim 180 personen moesten naar zieken huizen worden vervoerd met ge broken ledematen of verwondingen. In Zuid-West-Duitsland en het Saargebied zijn vijf personen om< het leven gekomen Er werden windsnelheden gemeten van 150 km per uur. Op de Rijn. waar de gol ven hier en daar een hoogte van drie meter bereikten, zonken twee schepen. NIJMEGEN De 25-jaxige hulp- keurmeester De J. reed Zaterdag morgen op een motorscootcr naar Boxmeer toen hij verrast werd door opvriezende wegen. Terwijl hy met flinke vaart door de St. Atmastraat reed sloeg hij over de kop en werd nog een eind meegesleurd. Zwaar gewond werd-hij naar het Canisius- ziekenhuis vervoerd, waar hij Zon dag is overleden zonder tot be wustzijn gekomen te zijn. Bij het vijfde lustrum van de Tit- burgse Economische Hogeschool werd aan Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, het ere-doctoraat in de economische wetenschappen aan geboden. De Senaat van het Til burgse studentencorps bood een enorme taart aan die Schuman hier aansnijdt. De Nederlandse grief richt zich tegen het feit dat uren verloren zul len gaan door landingsformaliteiten. De nieuwe maatregel betekent, dat zeelieden van buitenlandse schepen die op Amerika varen op precies de zelfde wijze zullen worden behan deld als gewone passagiers, zodat zij waarschijnlijk bij een verblijf van het schip van slechts een of twee dagen niet eens meer van boord kunnen gaan. Voor elke landing zou een nieuw visum vereist zijn, ook al bevinden de betrokken zeelieden zich nog op hetzelfde schip. Voor veertien grote lijnschepen hebben cfe Amerikaanse autoriteiten een regeling voorgesteld, die in houdt, dat immigratie-autoriteiten pen tijdens dc overtocht de formali teiten regelen! De kosten ongeveer 2000 dollar per schip zouden door de scheepvaartmaatschappij moeten worden gedragen. Een zegsman van de HoBancf-Ame- rika-Lijn zei ons in dit ver band: ..Wij voelen er weinig voor, de gevolgen te moeten bekostigen van een slecht stuk Amerikaanse wetgeving." De betrokken wet is de zg. McCar- ran-Walter Immigratiewet, door Truman indertijd „een wangedrocht van een wetgeving" genoemd. De president heeft dan ook indertyd zijn veto erover uitgesproken maar in tweede lezing werd dit veto overstemd. Tndens de verkiezings campagne in de V.S. hebben zowel Eisenhower als Stevenson en Tru man deze wet fel gecritiseerd. Atoombrandstof zal pas over minstens tien jaar gebruikt kunnen worden WASHINGTON Het gebruik van atoomenergie in plaats van steenkool of andere brandstof voor de opwekking van electricïteit ap economisch verantwoorde wijze zal nog minstens 10 en misschien wel 50 jaar duren. Tot deze schatting komen vooraanstaande Amerikaanse atoomgeleerden en industriële des kundigen uit de Congres-commissie voor atoomenergie. BONN. Uit gewoonlijk be trouwbare bron verneemt Reuter, dat Kanselier Adenauer zou over wegen, of hij herziening van het Europese Defensieverdrag zal vra gen. Dit zou een verandering van beleid zijn, aangezien de kanselier tot op heden stond op spoedige goedkeuring van het verdrag en van de Conventies van Bonn door de j Bondsdag m de huidige vorm. Ade- j nauer zou deze stap overwegen als j een middel om de impasse te ver mijden. waarin hu dreigt te komen na zijn botsing m de afgelopen week met het federale gerechtshof te Karlsruhe. „Burgerrecht" procedeert NIET tegen de staat DEN HAAG. Het kort geding dat „Burgerrecht" tegen de staat aanhangig had gemaakt, zal geen doorgang vinden. De staat was gedag vaard. omdat de PTT geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestelling uit te voeren van een extra-nummer van het weekblad ..Burgerrecht", dat geheel was ge wijd aan critiek op het welvaarts plan van het NW. Het hoofdbestuur van ds. PTT stelt zich op het standpunt dat öe exemplaren van'het extra-nummer van ..Burgerrecht", die aan het hoofdpostkantoor in Amsterdam zijn afgegeven en daar zijn geac cepteerd, bezorgd moeten worden. Aangezien het hoofdbestuur van mening is. dat dit extra-nummei niet geaccepteerd had moeten wor den is deze zaak een interne PTT- zaak geworden. NEW YORK. Amerika heeft reeds voldoende militaire voorraden in Europa aangelegd om althans tij delijk de gehele Westöuitse strijd macht voor het Europese Leger uit te rusten en te bevoorraden, aldus meldt de New York Times van daag. De sterkte van de West- duitse strijdmacht is, zoals bekend bepaald op 200.003 militairen en ruim 1000 vliegtuigen. Volgens de Times leggen „be voegde knngen" m Parijs er de na druk op. dat de voorraadvormmg voor de Duitsers in geen enkel op zicht bedoeld is om .pressie op de Europese mogendheden uit te oefenen om het EDG-verdrag te ra tificeren, maar dat dit slechts ge daan is om na de parlementaire goedkeuring in alle landen zo spoe dig mogelijk met de vorming van Duitse eenheden te kunnen begin nen. Eisenhower in New York: Oplossing in Korea kan worden versneld NEW YORK. „lk ben terugge keerd met het hernieuwde vertrou wen, dat een bevredigende oplos sing in Korea kan worden ver sneld", zo sprok Eisenhower Zon dag na zijn aankomst in New York. Eisenhower zei, tijdens zijn reis met name drie dingen te hebben vastgesteld: 1. De strijdkrachten van de re publiek van Zuid-Korea moesten en konden worden uitgebreid en. hun opleiding versneld. 2. Op strikt mi litair terrein hebben bepaalde aan- voerproblemen een vrij ernstig sta dium bereikt. Een snelle verbetering is vereist. 3. „Wij dienen allen te erkennen, dat de Koreaanse oorlog voor ons op dit ogenblik de meest dramatische en meest pijnlijke fase is van onze strijd over de gehele wereld tegen communistische agres sie." Luchtvaart-overeenkomst met Japan geparafeerd DEN HAAG Dezer dagen is een overeenkomst geparafeerd, waardoor Japati het recht krijgt om luchtdien- sten te exploiteren van Japan naar Nederland en omgekeerd, en Neder land gemachtigd wordt eveneens een luchtdienst tussen beide landen te onderhouden. Brawidjaja-divisie tegen sultan van Djokja SOERABAJA. Ixi Soerabaja is van de 2tjde van de Brawidjaja-di- visie aan Pi Aneia medegedeeld, dat men in kringen van deze divisie de handhaving van de sultan van Diogja als minister v. defensie met langer kan aanvaarden en wel als gevolg van het standpunt van de minister, die naar mén" 'zeiöë niet bereid is generaal-majoor Simatoe- pang uit zijn functie van chef-staf der strijdkrachten te ontheffen. De sultan van Djokja heeft inmiddels Vrijdag in een onderhoud met „Pe daman" gezegd, dat hy nog steeds hoopt dat kolonel Bambang Soegeng bereid zal zijn de functie van chef staf van de landmacht op zich te nemen. WENEN. De vertegenwoordig ster van de Italiaanse christelijke vredesbeweging, mevrouw Fiagpïo, oefende Zaterdagmiddag op het Weense „vredescongres" critiek uit op de Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinsky, omdat hij niet het Indische plan ter beëindi ging van de vijandelijkheden in Ko rea had aanvaard. Mevrouw Fiaggio was van mening, dat het plan een goede kans op een oplossing van het conflict bood. Het was dc eerste maal, dat op het door de communisten gesteunde congres critiek in deze richting werd gele verd. De Italiaanse afgevaardigde ver klaarde voorts, dat de Russische propaganda-uitzendlngen „te hef tig" waren en niet de zaak van de vrede dienden. Zij riep uit naam der christelijke vredesbeweging op tot het houden van een zesmogendhe- denconferentie. waaraan ook com munistisch China zou moeten deel nemen Verder drong zïi er op aan. hel Noorri-Allantisch verdrag door een Europoes bondgenootschap, ge waarborgd door de Sowjct-Unie cn de Verenigde Staten, te vervanger en te komen tot een vredesverdrag tussen de VS en Rusland met oen looptijd van tien jaar. Haar woor den werden met instemming be groet. Koen Jeng Son, een Noord-Ko reaanse vrouwelijke afgevaardigde, heeft een beroep gedaan op de Ame rikaanse vrouwen om te eisen dat haar zonen en echtgenoten van de Koreaanse slagvelden worden terug geroepen. ZU zeide dat zij was afge vaardigd door haar volk om de we reld te vertellen „over de wreedhe den, die door de strijdkrachten van de Verenigde Naties onder bevel van generaal Mac Arthur worden ge pleegd." Ook herhaalde zjj de com munistische beschuldigingen dat de Amerikanen gebruik hebben ge maakt van bacteriologische wape nen. Na beëindiging van haar rede werd zij tien minuten lang door 1500 afgevaardigden uit zeventig landen toegejuicht. Velen stormden naar voren om haar de hand te drukken en zy werd naar haar stoel gedra gen. Zelfs de voortreffelijke Homerus slaapt wel eenszeiden de oude Grieken. En waarom zouden ge delegeerden bij de Verenigde Na ties dan niet eens door slaap overmand worden in eeiu lang durige vergadering met bekende argumenten. Het overkwam de afgevaardigden van Pakistan en Peru. DEN HAAG De loongrenzen voor de sociale verzekeringswetten zullen gelyk worden gemaakt. Op korte termijn zal bij de Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarbij wordt voorgesteld de loon grens van de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Ziekenfondsenbe- sluit van 4952 te brengen op 5025. Deze verhoging houdt ver band met de met ingang van I Juli 1952 verleende compensatïebïjsiag voor het werknemersdeel in de pre mie voor de Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering. Automobilist verdronken in Amsterdam-Rijnkanaal (Van onze correspondent) ZUILEN. De 52-jarige B. L. uit Utrecht verdronk vanochtend in het Amsterdam-Rijnkanaal, toen zijn auto te water raakte. Onbekend heid met het feit dat de weg ter plaatse vanochtend zeer glad was, is vermoedelijk de ooi-zaak van dit ongeluk. (Van onze correspondent) PARIJS. Een ganse week al Is Frankrijk in opschudding ten gevolge van de ontdekking, dat een talkpoeder er de oorzaak van is, dat een hon derdtal kinderen is overleden. De in Bordeaux gefabriceerde talk bleek, na een onderzoek in het toxicologisch laboratorium hier ter stede, dat in Octo ber is geschied, arsenicum te bevatten. In Januari ivaren er reeds de eerste sterfgevallen en waarom het onderzoek zo lang op zich heeft laten wachten, Is vooralsnog een raadsel. De sterfgevallen doen zich voor namelijk m Bretanje voor. Nog Za terdag zijn er in Quimper vyfiien nieuwe dodelijke gevallen aangege ven. Behalve de sterfgevallen zyn er og honderden aangiften van zware verwondingen. Men ontdekte bet doordat een moeder een arts biep by haar kind. dat zware brandwonden op het li chaam vertoonde na het gebruik van het poeder „Baumol". Men is van plan een aantal reeds ter aarde bestelde kinderen op te graven om de lijkjes aan een onderzoek te on derwerpen. De fabrikant, een apotheker in Bordeaux, is Zaterdag in staat van beschuldiging gesteld, Hij blijft voor lopig op vrije voeten, want opzet In Oost-Dnitslaad: eerst wapens, dan woningen BERLIJN De Oost-Duitse re gering heeft bepaald, zo verluidt uit Oost-Duitse kringen, dat bet ter beschikking stellen van indus triële producten aan .de bevolking het komende jaar drastisch zal wor den beperkt. Voor sommige artike len geldt een ver mind erin van meer dan de helft. Bepaalde kwali teitsproducten zullen in prijs wor den verhoogd De woningbouw zal worden ingekrompen. Deze maatre gelen zouden worden genomen iti het belang van de herbewapening. wordt in het geheel niet aangeno men. Onderzocht wordt natuurlijk op welke ivijze het arsenicum in deze poeder is gekomen. Hoewel men hierover nog in het duister tast, is de veronderstelling geopperd, dat by de fabricage per ongeluk arse nicum in het poeder is gemengd in plaats v„n zinkoxyde. Vast staat in ieder geval, dat dc pharmaceutische controle op dit soort producten zeer onvoldoende is. SOERABAJA. Kolonel Nazir, de maritieme commandant van Soera baja, heeft tegenover de pers verklaard, dal het aantrekken van een andere militaire missie dan de Nederlandse voor Indonesië grote bezwaren met zich zou brengen en een nadeel voor het land zou zijn, omdat bij het aan trekken van een dergelyke missie nu eenmaal rekening moet worden ge houden met kwesties als taal, mentaliteit en nationaliteit. „De Nederlandse militaire missie kennen wij reeds", aldus kolonel Nazir. „Indien wö een andere zouden kiezen, zouden zich moeilijkheden kunnen voorzoen. En één ding is duidelijk; de Indonesische marine heeft een militaire missie nodig en wei tot ongeveer 1960". den wij verdacht kunnen worden van kapitalisme en imperialisme. Maar hoe het ook zij. deze kwes tie dient aan de regering te wor den overgelaten Wat wij echter nodig hebben is zelfvertrouwen. Een nationalist wordt niet door een stroom van buitenlandse cul tuur van de voeten geslagen. In dien wij zonder reden bevreesd zijn of ten onrechte verdenkingen koesteren, beteekent dat het ver hes van zelfvertrouwen," Kolonel Nazir verklaarde, dat het al of niet handhaven van de Nederlandse militaire missie een kwestie is, die de regering aangaat. Maar hij voegde hieraan toe: „Wij kennen de Nederlanders beter dan indere nationaliteiten, zowel wat hun taal, als hun politiek en hun doen en laten betreft. Een andere militair missie zou voor ons een vraagteken zijn." Op een vraag of de leden van de Nederlandse militaire missie ongewenste handelingen zouden hebben verricht, zei kolonel Nazir, dat het de taak is van de missie om lessen te geven. „Zij bemoeit zich niet met de uitvoerende macht". De vrees, dat via de mili taire missie culturele infiltraties zouden ontstaan, noemde hij vol komen ongegrond. „Indien wij een Duitse missie zouden kiezen," aldus kolonel Na zir, „dan zou men ons ten laste kunnen leggen, dat wij een nei ging tot het fascisme hebben. Kie zen wy een Amerikaanse, dan zou- Enkele buien Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuw buien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krachtige, overi gens zwakke tot ma tige wind, in hoofd zaak tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in tem peratuur. 16 Dec, Zon op 8 U. 43 in. onder 16 u. 29 min. Maan op 8 u, 34 mm, on der 15 u. 22 m. HET WEER VAN VANMORGEN 1 GUR Max.temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Mist Windstil W.Z.W. 8 -17C Q mm Stockholm Onbew. -7 6 Kopenhagen Goh bew. Z.l 1 9,6 Londen Sneeuw N.N.W 4 -3 4 Amsterdam Sneeuwb Z.W. 4 1 6 Brussel Zw bew. W.4 1 0 Parijs Onbew. Z.W. S 0 Bordeaux Regenbui W 7 5 iR Nice Onbew W X.W. 1 8 10 Warschau Geh. bew. Z ZAV. 2 0 0 Berlijn Nevel N.N.O.2 .0 0,6 Frankfort Mist Windstil 1 0.5 Munchen Sneeuw W.N.W. 4 -0 6 Zurich Sneeuwb. vY. 8 1 2 Wenen Regen OZ.O.8 4 .Jaag Nederlanders u-eg" In Djakarta Zondag felle pamfletten aangeplakt DJAKARTA. Pamfletten, waarin leuzen als „Jaag slle Ne derlandse onruststokers weg" in antwoord op de arrestatie van Go en Sun ito. werden Zondagavond in verscheidene delen van Djakarta huis aan huis aangeplakt. De pam fletten waren ondertekend door or ganisaties als die der oud-strijders, de Femudd Rakjat en o.a. de vak vereniging van arbeiders in de voedselvoorziening. Sommige pam fletten vragen ook het verschij ningsverbod van kranten, „die in dienst zijn van het imperialisme". De politie heeft Zondagnacht acht personen gearresteerd, onder wie twee leden van de communis tische partij, die hadden deelgeno men aan het opplakken van de pamfletten. Na een verhoor zijn zij Maandagochtend op vrije voe ten gesteld-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1