Tapijtkunst bloeit weer in Frankrijk 3 a<;knda C GROTE AFSLAG PAARBENVLEES Kanarie-tentoonstelling van „Ons Genoegen'" Rijke decoratieve kunst triomfeert in Haags Gemeentemuseum Hoogste prijs voor C. J. Anchelon Dordtse renners op bezoek in Schiedam Woningen onteigend Inzegening van RK Volksbond Bevordering bij Res. politie KDO speelde in Musis Sacrum Fa Groenewegen aan Nw. Math.straat DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kasgeld-voorziening van de gemeente C Godsdienstvrijheid voor Christenen in India gewaarborgd Volgend jaar nieuw economisch program van Labour Notawisseling over Russische soldaat Resident-generaal van Marokko naar Parijs 'Debat over "Marokko in VN begonnen SCHIEDAM P. v. d. VLIES v.h. B. Verkaaik 2 Maandag 15 December 1052 De jaarlijkse onderlinge zangwed- stnjd voor kanarievogels van de Eerste Schiedamse Kanariekwekers- yereniging „Ons Genoegen", vond Vrijdag, Zaterdag en Zondag plaats Mi de grote bovenzaal van de HK. Volksbond aan de Lange Haven, Er waren 165 vogels ingezonden, waar over de keurmeester, de heer A. ya.iDjjk uit Amsterdam. 2ijn oor deel had uit te spreken. De wed- strijdcocomissie bestond uit de he ren D. de Haan, M. van Eyk, C, J Anchelon, C. Feelders. C. van Pelt, F. Meyer, L. J. Lathouwers en A F eelders. Behalve de kanaries gaf de ex positie ook nog een verzameling prachtige giervogels te zien. De ereprijzen vielen ten deel: voor de beste stam in klasse A I, een Zilveren Kanarie op voetstuk (wis- seiprijs) aan C- J- Anchelon met 310 pnt.; voor de beste aangewezen vo gel met het hoogst aanta! punten een Beker (wisselprijs) aan C. Dor sen mét 82 pnt. Meester Zanger A I. bronzénme- daille gemeentebestuur, C. J. An chelon met 81 pnt.; Meester Zanger A II. bondsmedaille, W. Staal met 84 pnt.; Meester Zanger A III, me daille, C. j. Anchelon met 79 pnt,; mooiste Holrol, C. Dorsen met 6 4- punten; mooiste Kloeken, plaquette. C. J. Anchelon, met 4 punten; mooi ste Knor, schild, M. van Eyk 7 4- pntmooiste Waterroi, medaille, D de Haas met 3 pnt.; mooiste Schok- kel. lauwertak, C. j. Anchelon met 2 pnt.; Voor de zeven vogels In klasse A met het hoogste aantal punten, de Zilveren Kooi (wissel- prijs), C. J_ Anchelon met 554 pnt. Bij de gehouden verloting vielen de eerste acht prijzen resp. op de volgende nummers: 808. 109, 97Ö, 1740, 1424, 1430. 1370, 1041. Zondag was de rennersvereniginc „De Mol" uit Dordrecht op bezoek m Schiedam om de krachten te me ten. Het was jammer dat de ren ners van „De Mol" niet bekend wa ren met de snelheid van ae Schie- damse rollen. Bii het verrijden van de eerste serie bleek dat de Mollen een veel te laag verzet op hun fiet sen hadden gemonteerd. Hierdoor bleven hun tijden dan ook stukken beneden die van de Schiedammers In de pauze werd het euvel zoveel mogelijk verholpen zodat er in de tweede serie vele betere tijden kon den worden afgedrukt. Ha afloop van de zeer sportieve ontmoeting werden, door de 2r voorzitter van „De Mol" da prij zen uitgereikt. Hij sprak de hoop uit dat bij de returnontmoeting de Dordtenaren beter uit de bus zou den komen De uitslag was: Amateurs 2x1 km.: 1 N. Knijnenburg (S) 1 m. 51 sec,; 2 B. Smalleganger (S) 1 m. 5.7 sec.; 3 J. Volwerk (S> 1 m. 10.4 s*c 4 J. v. d. Eist (M) lm. 12.8 sec.; 5 P. J. Zaanbreeker (M) 1 m- 17.2 sec 6. D. Ponte (M> 1 m. 17,8 sec. B Klasse 2x1 km; l H- v. d. Berd (S) 1 m.e 8,6 sec.; 2 A. Bezemer <S) 1 m. 11.1 sec.: 3 J. Bothof LVD 1 m. 13.6 sec.; 4 J. Schoonderwoerd (S) 1 m. 14 sec.; 5 G. v .d. Berg (M) 1 m. 20.2 sec. C klasse 2x750 meter: 1 T. Bleik- sloot (S) 55.4 sec.; 2 J. Vos (5) 56 sec,; 3 A .v .d. Heiden (S) 56.8 sec.; 4 W. Kany (S) 57.9 sec.: 5 Haze <ND 59.8 sec.; 6 L. Witkamp (Si 1 m. 0-6 sec.; 7 Mariën (M) 1 m. 2.3 sec, Door onteigening zijn in het be zit van de gemeente gekomen de woningen Polderweg 4 en Damlaan 13. In afwachting van de plannen waarvoor de onteigening werd on dernomen, stellen B. en W. voor de woningen aan de tegenwoordige be woners te verhuren. Over Kerstgratificatie aan gemeentepersoneel In een aan de Raad gericht schrij ven van 12 November 1952. verzoekt het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel (B. N- O. P.) te Amsterdam aan het in vaste, tijdelijke en losse dienst der gemeente werkzaam zijnd personeel „als blijk van waardering voor de in de loop van dit jaar geleverde prestaties, een uitkering te ver strekken, gelijk aan 2 van het jaarsalaris, opdat ook voor dit per soneel van een werkelijke viering der a.s. feestdagen sprake zal kun nen zijn." B. en W, merken roet betrekking tot dit schrijven op dat zij deze kwestie eerst in beraad willèn né men wanneer ook blijkt dat het Rijkspersoneel een dergelijke uit kering ontvangt. Derde cursusvergadering N.V.VvBestuurdersbond "Woensdag houdt de NW-Bestuur- dersbond zim 3e bijeenkomst inza ke het NW-Welvaartsplan. De in leider, de heer A. v. Aalst, Tooid- bestutirder van de Nederlandse Ver- enfging van VervoerspersoneeL zal spreken over ,,£en aantal belangrij ke bestaansbronnen". Deze bijeenkomst is, behalve voor "bestuurders en vertrouwansleden van de bij de Bestuurdersbond aan gesloten bedrijfsbonden, ook toe gankelijk voor de overige leden maar dan. op vertoon van het bands boekje. Na deze cursus volgt er nog en n.l. die destijds moest worden uitge steld t.w. „Arbeidslonen" en wol op Woensdag 23 Januari. De inleid»- zal dan zijn de heer J. Klaassen uit Dordrecht. HBSS gaat inhalen In verband met de gesteldheid van de terreinen werden Katerdag alle wedstrijden, welke voor de elf tallen van H.B.S.S. waren vastge steld. afgelast. Voor de K.N-V.B.-elftallen zullen in de komende weken alleen inhaal programma's worden vastgesteld. Dit zal worden gedaan op 20 en 27 Dec. en op 3 en 10 Jan. a.s. Voor 'H.B.S.S. betreft dat de wedstrijden HiB S.S.—Z.W.S.H. en Jodan Boys— H.B.S.S. Op 17 Januari wordt weer een normaal programma vastgesteld, waarbij H.B.S.S. de uitwedstrijd te gen Die Haghe te spelen krijgt. E sp eranto -agendo Merkredon: Zamenhofa vêspero en la „Blauwe zaal" de la Borso Roterdamo. La salono malfermigos je la 7.30. Ne timu. ke ne estos Io- ko por vj la salono estas abunde granda. Voor het onderdeel economie van het accountantsexamen is geslaagd W. van der Plicht te Schiedam. De gerestaureerde grote zaal van de R.K. Volksbond is Zondagmorgen ingezegend door deken R. Reijnen. In tegenwoordigheid van afgevaar digden van de vakorganisaties en onderafdelingen van de Katholieke Arbeidersbeweging m Schiedam. De voorzitter van de K-A.B. de heer C. Meijer heeft ter gelegen heid van deze inzegening de we tenswaardigheden van het gebouw in herinnering gebracht en een schets gegeven van de moeilijkhe den. die er waren en trouwens nog wel zijn. Dank voor de ontvangen steun bij het oplossen van de finan ciële kwesties bracht spreker aan notaris A. S. H. A, Blaisse. Deken Reijnen heeft ook nog het woord gevoerd. Deze sprak van de herschepping van de vroegere „paardenstal" tot „ridderzaal". Namens de afdelingen bood de heer Van Geene een cocosloper voor de zaal aan. Pater Rogbmans sprak tenslotte nog als geestelijk advi seur. Bij de Schiedamse reserve politie bevonden dezer dagen bevorderin gen plaats. Tot hoofdagent werden benoemd de heren P. E. van Doorn. J. v. Beek. S. H. M, Bruynzeeis, G. Staal en A. v. d. Velden, Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: M. M. H. Evers, L. Haven 81. Bellen bij ongeval: GG en G.D. Tuinlaan 39. Telefoon 69290- Toneel: 18 December, Passage-theater, 8 uur: Kath, Kring. Gezelschap Johan Kaart met „De appels van Eva". Films: Passage, Da. 2 en 8 u: Die Csar- dasfürstin (alle leeft). Monopole, 2, 7, 9 uur: Het le gioen der dapperen (14 jr.). Vergaderingen: 15 December. Stadhuis. 730 uur: Begroting gemeenteraad. Bijeenkomsten: 16 December, RK. Volksbond. 8 uur: Ingebruikneming gerestau reerde grote zaal. 17 December, Aula Sted. Mu seum. 8 uur: Eerste uitreiking ere-penningen Schiedamse Ge meenschap. 18 December, Evang. Luth, Kerk, 8 uur: Oecumenisch Jeugdcomi- té, Opvoering van het Kerstspel „De ster van Bethlehem". Voordat de Schiedamse Accordeon vereniging „Kunstbeoefening" in Musis Sacrum aan spelen toekwam was het de heer J. Pappers die als tweede voorzitter de avond opende en een beroep deed op de aanwe zigen om mede te helpen bij. de uit bouw van K.D.O. Het spel was weer zoals we van K.D.O. gewend zijn. Op voortref felijke wijze werd o.l.v. de heer P. van Hassel gemusiceerd. Uitgevoerd werden o.a. twee nummers, waarmee men in Amsterdam destijds op een nationaal concours de eerste prijs behaalde. Hierna kwamen nog twee werkjes van C. M. von Weber en F. Mendelsshon-Barthcldi. Ook het jeugdorkest liet zich ho ren, o.a. met een jeugdliederenpot- pourri waarbij Annemleke van Has sel en Tonnie Pappers met hun zang veel succes verwierven. Tussen het accordeonspel zorgden de dames Annie v. d. Dusseri en Annie Zuidgeest voor een muzikaal intermezzo. De aan hang wagenfabriek van <5p fa. C. Groenewegen was sedert 1931 gevestigd aan de Schans in Delfs- naven De behuizing werd voor deze snel groeiende industrie echter al lang te nauw, zodat men over een nieuwe fabriek moest gaan denken Die is er dan ondertussen gekomen, en wel aan de Nieuw-Mat he ncsser- straat, op de grens van Schiedam. In de grote fabriekshal, waarvan verscheidene onderdelen in eigen bedrijf werden vervaardigd, vond Zaterdagmiddag de officiële opening plaats door de directeur, de heer C. Groenewegen. die met dankbaar heid kon terug zien op een periode van hard en enthousiast werken, waardoor dit alles mogelijk was ge worden. Namens het personeel bood een van de bedrijfsleiders, de heer K Huisman, een door de Schiedamse glazeniers gebr. Hender ickx op opaline emaille aangebrachte beel tenis aan, voorstellende ontstaan en bestemming van het eindproduct van dit bedrijf en voorzien van de regel van Jan Luyken „Geef den last dien het past". De velen die deze opening bij woonden, konden zich ervan over tuigen dat de fa. Groenewegen een werkplaats heeft gevonden die be drijf «technisch in alle opzichten ..af" is. Beschikte men aan de Schans over een werkruimte van 240 m2, in het nieuwe bedrijfspand is dit viermaal zovéél geworden. 2074. Met een oorver dovend lawaai schieten de schotels de lucht in: het aatste convooi met het uramumkwik is op weg naar de maan. En tegelijkertijd landen de helicopters van Lupar- di's tegenstanders, die hem zo lang achterna hebben gezeten en nu het nakijken hebben Voorzichtig verkennen de mannen, die alien zwaar zijn gewapend, de omgeving Tot hun grote verbazing vmden zij nej- gens een levend wez°n Maar dan ontdekt een der voorposten de grot waarin Rob bewusteloos m elkaar is gezakt. Onmiddellijk wordt het be- en wat Is er met hem aan de hand? Ze draaien zware, lange baard, die Rob heeft gekregen, rmht doorgegeven en de mannen spoeden zien hem voorzichtig op de rug en ondanks deherkennen zij hem nu. naar de plek, waar Rob ligt. Wie is deze man \7 OOR DE MIDDELEEUWEN schatten de historici het aantal 11 schildersververs, wevers en naaisters, die van de tapijt kunst leefden op 150.000 (in Frankrijk en Vlaanderen). In het begin van de 20ste eeuw was dat aantal tot 4000 a 5000 teruggezaktIn het hoofd centrum Aubusson, dit laatste eiland van de tapisserie, telde men in 1939 ongeveer 250 arbeidersen daarbij nog 250300 anderendie bij tijden werkloos waren". Met deze cijfers bewijst Jean Lurgat in de catalogus van de ten- toonstelling van Franse, modernewandtapijten die thans in het Haags Gemeentemuseum te zien zijn, hoezeer de kunst van het tapijtweven in onbruik was geraakt. Als oorzaak daarvan ziet hij, de sinds de 18e eeuw heersende opvattingdat een wandtapijt een ?o getrouw moge lijke nabootsing moet zijn van een schilderij. Aan de techniek van het weven, aan de monumentaliteit van de wanddecoratie, werd geweld gepleegd, zodra men de oneindige variatie van kleur- en licht nuances die in een schilderij mogelijk zijn, tracht te benaderen in de weefkunst. In i$39 is Jean Lurgat met enkele anderen begonnen te onderzoeken of een wedergeboorte van de Middeleeuwse opvattingen van tapijt- weefkunst, in onze moderne lijd, mogelijk was. In de moeilijke oorlogs jaren hebben hij en zijn vrienden niet stilgezeten en vlak na de oorlog, was die wedergeboorte een feit, zoals o.a. op de schitterende tentoon stelling van oude en moderne wandtapijten in Amsterdam triomfante' lijk werd gedemonstreerd. Van de hand van de groot meester der herboren Franse ta pijtkunst J ea-n Lurgat fs deze „Krijg sm an", die thans te zien is op de schitterende tentoonstelling van moderne Franse wandtapijten in het Haagse Gemeentemuseum, Toneelopvoering voor rheumabestrij d ing De pas opgerichte plaatselijke af deling van de Nederlandse Bond van Rheumabestnjding heeft in „Irene" een toneelavond georganiseerd, waarin het Rotterdamse gezelschip „Animato" een opvoering gaf van „Het Gregor Mysterie". Deze mede werking geschiedde belangeloos. Het openingswoord sprak mevr Den Boer-Bijl, na wie de heer F. A. Seyn, voorzitter van de propagan- da-commissie van de Rheumabe- «rtriiding, kwam vertellen over de plannen die er zijn om in Rotter dam een speciaal ziekenhuis met 150 bedden in te richten. -De kosten hier voor zullen zo'n twee millloen zijn. Het is gewenst, zo schrijven B. en W. aan de Raad, dat, ter voorziening in de behoefte aan vlottende midde len gedurende het jaar 1953 weder om een bedrag aan, kasgeld kan woi- den opgenomen. Was het in het vorig jaar nodig dit bedrag op te voeren tot f 15,000.000.— per jaar, m het ko mende jaar zal. nu de mogelijkheid tot het aangaan van vaste leningen weer aanwezig is, kunnen worden volstaan met f 7.500.000,- Hierin is begrepen het nadelig satdo der rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. Deze bankinstelling is bereid, om, ingevolge de overeenkomst van 7 Februari 1949 voor het komende jaar een crediet in rekening-courant te verstrekken van f 3.000,000.—, Mocht dit bedrag onverhoopt binken niet voldoende te zijn. dan is zy bereid dit te verhogen. Voorts doient ook voor 1933 rek- ning te worden gehouden met de mogelijkheid, dat tijdelijk enig kas geld overtollig is, dat ter voorkoming van renteverlies, dient te worden be legd. Het maximum bedrag hiervan kan. evenals in vorige jaren op f 2.000.000,worden gesteld. Met verfijnd gevoel voor deco ratie ontwerp Henri Matisse dit tapijt; „Potynesië, De Zee". Ook nu, In het Gemeentemu seum, kan men zien welke posi tieve resultaten reeds bereikt wer den, welke beloften voor de toe komst de tapijtkunst inhoudt. Dat wil niet zeggen, dat alle tapijten die hier hangen even mooi zijn. Een van de axioma's van Lurcat is juisi dat de schilder-ontwer per en de wever-uitvoerder in nauw contact tot elkaar staan, dat zij eikaars mogelijkheden en be doelingen nauwkeurig kennen. En het spreekt wel vanzelf, dat niet elke schilder zich even gemakke lijk aanpast aan een situatie, waarin hit het welslagen van zijn schepping niet meer in eigen hand heeft. Zelfs kunstenaars, van wie de schilderijen een belofte voor de monumentale wanddecoratie schij nen in te houden, blijken dikwijls als tapijt-ontwerper geen succes. Een frappant voorbeeld daarvan is in het Gemeentemuseum naar mijn mening. Léger, wiens tapij ten nu juist alle onaangename eigenschappen van zijn schilderij en hebben behouden, zonder de rijkdom van effecten der weef kunst te hebben verkregen, Lurgat: grootmeester Zonder voorbehoud is Jean Lur- pat niet alleen de animator maar ook de grootmeester van de mo derne tapijtweefkunst. Zijn grote scheppingen „Es la Verdad" (Het is de Waarheid)' en „Vrijheid", die ook in Amsterdam te zien waren, zijn in één woord; grandioos. Hier in zijn inderdaad al die hoedanig heden gerealiseerd, die het Mid deleeuwse tapijt kenmerken: mo numentaliteit. lyri sche fantasie, rijk dom van kleur (on danks de beperkt heid van het aantal tinten). In elk van Lurgat's tapijten voelt men de kun stenaar. die zich in dit speciale mate riaal. in deze tech niek en deze stijl, zo heeft moeten uit drukken en daarin dan ook een resul taat bereikt heeft, dat op geen andere wijze bereikbaar is. Er zijn ook ande re kunstenaars, die zich geheel in de mogelijkheden van de weefkunst heb ben ingeleefd: Saint- Saëns b.v. hoewel geen van zijn hier tentoongestelde wer ken, zijn „Minotau- rus" van Amsterdam evenaart. Maar denkt U Bij Noad speelde Sint tafeltennis De afgelopen week zyn weer door de bond vastgesteld wedstrij den door de Nbadleams verspeeld. Noad 1 boekte een grote overwin ning (9—1) op Hoop van Zegen 2. Noad 2 ging op bezoek bij het lei dende Miiksteamers 1 en moest na spannende strijd met 64 het on derspit delven. Noad 3 kreeg be zoek van haar grootste rivaal, PTT 1. Noad 3 is er in geslaagd deze concurrent van zich af te schudden door een 64 overwin ning, waardoor Noad 3 nu alleen aan het hoofd van haar afdeling in de 3e klas gaat. Noad 4 haalde zeer verdienstelijk een puntje weg bij Kaveka 2, hei werd 55. Noad 5 verloor tegen de verwachting in van RET 2 met 6—4. Noad 6 daarentegen boekte een onver wachte zege op stadgenote PTTS2 met 64. Vrijdagavond kreeg Noad op haar trainingsavond bezoek van Sint Nicolaas en Zwarte Piet. Na tuurlijk kwam hij niet met lege handen, voor alle Noadleden was er een surprise en een toepasse lijk woordje. De Sint gaf daarna in sportcostuum met Zwarte Piet nog een partijtje tafeltennis weg, wat bij de aanwezigen menige lachsalvo ontlokte. Dat PTTS er steeds beter in schijnt te komen, blijkt wel uit het feit dat van de week het nog on geslagen RET, met een 6—4 ne derlaag op zak met de tram naar huis kon gaan. Na een gelijk op gaande strijd in de enkelspelen bracht het dubbelspel de overwin ning PFTTS 2 deed het niet zo best. Zij verloren met 64 van Noad 6. Deze week speelt PTTS 1 tegen P.T.T.-ontspanning met de Sint Zaterdag organiseerde de Schie damse P.T.T. ontspanningsvereni ging een St, Nicolaasfeest voor de kinderen der FTT-ers, in het zaal tje van „De nieuwe Brug". Na een zangwedstrijd en de vertoning van enkele leuke films, trad St. Nico laas geassisteerd door 3 Pieterba zen de zaal binnen. Ieder kind moest bij de Sint komen en kreeg van hem een verrassing en wat snoepgoed. Aan de blijde gezich ten der kinderen was te zien dat zij erg in hun schik waren. Onder het strooien van pepernoten ver lieten" de Sint en zijn knechten de zaal, welk vertrek tevens de zeer geslaagde middag afsloot. Top 1 en PTTS 2 speelt thuis te gen Hage»o 2. eens even in dat het grote ta pijt van de „Italiaanse comedie", zou hangen in de hal van onze Koninklijke Schouwburg! Welk een gloed en welk een pracht zou het aan die kille, marmeren vesti bule kunnen geven! Gok het „Woud" van Bourj- geaud, de lange smalle composi ties „Regen" en „Sneeuw" van Coutaud. de „Duivenfontein" van Picart ie Doux, de „Fuik" van Lagrange, de „Hemelbewoners" van Prassinos en de geheel in zwart, grijs en wit gehouden .com posities van Adam. zijn buitenge meen geslaagde tapisserieën Verfijnde decoratie En dan staat natuurlijk geheel apart het tapijt van Matisse. Zijn ontwern had net zo goed voor een. tafelkleed of een boekomslag kun nen zijn, maar Matisse is nu een maal Matisse, d.w.z. een kunste naar met zulk een verfijnd gevoel voor decoratie, dat wèt hij op dit gebied ook maakt, altijd verruk kelijk is. De moderne ta pij tweef kunst heeft, ondanks haar jeugd, reeds meesterwerken doen ontstaan. En kele van deze meesterwerken zijn thans tot 25 Januari in het Ge meentemuseum. Het is te hopen dat de autoriteiten, die daarover te beslissen hebben, deze gelegen heid niet zullen laten voorbijgaan om' een dergelijk kunstwerk blij vend te verwerven, al was het slechts als voorbeeld en aanmoe diging voor de Hollandse pogingen om een eigen tapijtweefkunst te doen ontstaan. R. E. PENNING NEW DELHI Op een bijeen komst van ongeveer 500 vooraan staande christenen tn New Delhi ter herdenking van het feit, dat 1900 Jaar geleden de apostel Thomas In India aankwam, heeft resident Rajendra Prasad verzekerd, dat In India aan christenen volledige vrij heid van godsdienst wordt gewaar borgd. Premier Nehróe verklaarde zich tegenstander van iedere vorm van godsdienstig denken „in enge natio-i naüstische termen" „Ieder lid van de verscheidene religieuze groepe ringen in India is evenzeer een deel van India als enig ander," aldus de premier. LONDEN Een tweedaagse con ferentie van Britse socialistische lei ders is hjer Zondagmiddag geëin digd. waarbij, volgens de secretaris der Labour-partij, Phillips, bet uit 27 leden bestaande dagelijkse be stuur eenstemmig tot de slotsom is gekomen, dat een nieuwe economi sche politiek noodzakelijk is. Phil lips deelde mee, dat de besprekin gen „buitengewoon succesvol" wa ren geweest en dat het nieuwe pro gram volgend voorjaar zal worden bekend gemaakt. Er bestaan, aldus Reuter, aanwij zingen dat de Labour-leiders elkaar nader zijn gekomen dan in de afge lopen maanden bet geval was. In hoeverre de geschillen tussen Bevan en zijn aanhangers en de rest van de socialisten zijn opgelost is echter nog niet duidelijk. BERLIJN Generaal-majoor Mathewscn, de. Amerikaanse com mandant van Berlijn, heeft in een antwoordschrijven een Russische nota. waai in de Amerikanen be schuldigd worden van het vasthou den van een Russische soldaat, „lomp" genoemd. Deze Russische soldaat, een zekere Koelikow. is, volgens de Amerikaanse autoritei ten, politiek asyi verleend. In zijn schrijven herhaalde Mathewson het aanbod, dat Russische officieren Koelikow kunnen opzoeken om deze te vragen naar zijn besluit. Volgens de Russen was Koelikow aangehouden, toen hij bij vergissing in de Amerikaanse sector ver dwaalde. CASABLANCA De Franse re sident-generaal van Marokko vloog Zondag van Casablanca naar Parijs voor overleg met de regering. In Marokko bleef het afgelopen week einde de toestand rustig. De politie te Rabat heeft Zaterdag een voor malig rechter en lid van de advies raad van de sultan. Ahmed Benna- ni, aangehouden. Tevens werd een aantal andere vooraanstaande na tionalisten gearresteerd. Vier leden van de Marokkaanse communisti sche partij zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag in Rabat gear resteerd. NEW YORK. De politieke com missie van de Algemene Vergade ring der Ver.-Naties is Zaterdag het debat over Marokko begonnen, De Franse delegatie was hierbij met aanwezig, Het debat werd geopend door de Libanese afgevaardigde Mï- kaoui. Deze was van mening, dat het probleem Marokko thans een internationale aangelegenheid is ge worden, Hij beschuldigde Frankrijk ervan, dat het de hulpbronnen van. Marokko heeft uitgebuit in het be lang van de Franse kolonisten. Hij zei, dat de Arabisch-Aziatische lan den een resolutie zouden indienen met het doel een hervatting van de Frans-Marokkaanse besprekingen tot stand te brengen. Met 37 tegen 5 stemmen (het Sowjetblokl besloot de commissie na Marokko de kwestie van het ver drag met Oostenrijk aan te snijden. Rode Kruisverenigingen doen beroep op partijen in Koreaanse oorlog GENèVE Het bestuur van de ..liga van Rode-Kruisverenigingen" heeft Zaterdag een resolutie aange nomen. waarin op de strijdende part yen in Korea een beroep wordt gedaan zieke en/of gewonde krijgs gevangetien onverwijld naar hun landen van herkomst terug te zen den. Vernomen wordt dat slechts twee van de zeventien .vertegen woordigde landen, namelijk de Sowjet-Unte en communistisch China, tegen de resolutie hebben gestemd. BRAADLAPPEN vanaf 1.10 per S00 gram GEHAKT ƒ0.90 per 500 gram PAARDENKEÜZEL ƒ0,60 per 500 gram GEKOOKTE WORST en BOTERHAMWORST 1.30 per 500 gram GEKOOKT VLEES 0.32 per 100 gr. en 0.75 per 250 gr. GEROOKT VLEES0.40 per TOO gram BUITENHAVENWEG 160 r Wegens vertrek der tegen woordige naar het. buiten land gevraagd in een gezin van 2 pers., mensen op leef tijd, een net gezond meisje, dat flink kan werken, bo ven 20 jr., van 8.30—5 uur. Zaterdags na 1 uur en rS Zon dags vr(j. Aanmelden na 7 uur; L. de Colignystraat 36, Schiedam. Koeriersters Heeft U een bruiloft, recep tie of een gezellig avondje? Maak hJervan dan eens een serie leuke kiekjes, met de Philips flitscamera verzeke ren wij een serie succes foto's. Wij geven deze came ra gratis in bruikleen. Foto Niestadt, RoHerd dijk 413. Tel. 69606. Permanent-Waze, compleet 5.75. Ook speciaal alle kleuren haarverven Kap salon „Alida", Grote Visse rijstraat 8 E (hoge stoep). Tel. 337S2, Rotterdam 50/50 hedrukte visitekaartjes vanaf 2.50. Profiteer vlug. Drukkerij „De Magneet". Rotterd.dijk 231. Tel. 68666. Te koop wegens vertrek.: mooi buffet, dressoir, 6 stoe len, tafel, alles prima eiken. Na 7.30 uur 's avonds. Louise de Cotignystr. 25, Schiedam. Ronde glasplaten, schuifrui- ten, glas in lood. geslepen suite-deuren, toiletspiegels, etalage-glanp laten, autorui ten, enz. levert U Lopik's Glasindustrie, Boterstraat 39. Tel, 68945.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2