HET ROTTERDAMSCH PAROOL Schuman vraagt meer steun voor strijd in Indo-China I® richt scherpe aanval het nieuwe kabinet Aanhoudende dooi FRANS ALARM OP NA TO- CONFERENTIE Bolsward en Delft geven vandaag een antwoord K.V.P., WAARHEEN? Zelfbeschikkingsrecht van Suriname twistappel Bey van Tunis doet nieuwe voorstellen aan Parijs Kleine naties door problemen der „groten in hoek gedrukt Prof. Lattimore in staat van beschuldiging VERENIGD EUROPAJA OF NEE? MARKEN IS WEER GEÏSOLEERD Aanvaring op de Waal tijdens sneeuwstorm Apotheek vernietigd van gearresteerde dokter WAT VOOR WEER OP KOMST? Veel wind Hervatting van overleg bemoeilijkt door geladen stemming in Noord-Afrika 12e Jaargang, no. 297 Bei en Adm. Lange Haven 14!, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Woensdag 17 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotf"-lam Directeur: B. de Vries Hooiaredacteur: Sj. van der Schaal PARIJS. „De tijd is gekomen om de solidariteit der geallieerden op de proef te stellen/' riep de Franse minister Sclruman Maandag in de Nato-vergadering te Parus uit. Het eerste gevolg van deze noodkreet is» dat de ministers van Buitenlandse Zaken der drie voornaamste Nato- landen vanmorgen zyn samengekomen om het Franse verzoek om meer hulp voor de strijd in Indo-China te bespreken. De sombere berichten uit Tunis, Marokko en Indo-China bepaalden Dinsdag de besprekingen In de Atlantische raad. Schuman wees in een alarmerende rede nogmaals op de zware lasten, die de oorlog in Indo-China aan Frankrijk oplegt, lasten, die in vergaande mate de Franse bijdragen tot de Westelijke verdediging en zijn houding tegenover vele problemen, „waaronder de herbewapening van Duitsland en de Europese defensiegemeenschap'% bepalen. WWIll, p. Franse delegatie heeft Dinsdag niet nagelaten het beroep op de bondgenoten een bijzonder gealar- meerd karakter te geven door ook de ïftinister voor Indo-China, Le Tourneau, tot de Raad te laten spre ken over de „eenzaamheid", waarin Frankrijk zich in de bloedige strijd om de toegangen tot de delta van Hanoi meent tc bevinden. Frankrijk heeft op dit ogenblik 175.000 man van zijn troepen op dit oorlogstoneel, dat volgens Le Tourneau niet minder belangrijk dan Korea moet worden geacht,. Niet minder dan 26% van zijn officieren en 37% van zijn on derofficieren zijn daar gebonden. Het Franse leger heeft sedert 1945 in In do-China niet minder dan 90.000 man verloren en het Franse budget is er in deze jaren met 414 milliard dollar door belast. In de laatste twee jaar heeft Frankrijk het derde deel van deze uitgaven uit Amerikaanse hulpmiddelen kunnen bestrijden, doch kennelijk acht de regering de ze hulp onvoldoende om de strijd te kunnen volhouden. Een aantal ministers heeft sympa thie voor de Franse pogingen om WASHINGTON. Professor Lat timore, deskundige van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor aangelegenheden betref fende het Verre Ooslen, is Dinsdag op reven punten in staat van be schuldiging gesteld wegens „het on der ede afleggen van valse verkla ringen tegenover de subcommissie van de Amerikaanse Senaat die be last is met het instellen van een on derzoek naar de Amerikaanse bin- lenlandse veiligheid," Op elk der zeven gevallen van meineed, welke Lattimore ten laste zijn gelégd, staat een maximumstraf van twee tot tien jaar gevangenis straf. Er is nog niet bepaald, wan neer Lattimore zal moeten voorko- kwartier der Nato verklaard, weer eens de aandacht gevestigd op het feit, dat het een geregelde gewoon te van de grote partners in de Atlan tische Raad wordt, problemen ter sprake te brengen, die buiten de ter ritoriale sfeer van de organisatie liggen en de kleinere partners niet rechtstreeks aangaan. Alle leden van de Raad krijgen daardoor het gevoel, dat zij worden meegetrokken door de politieke concepties van de grote partners, zo werd verklaard. men. Professor Lattimore "is cr"doo--?ich,in 1"it Verre" OwtraTuSnde"»; senator McCarthy van beschuldigd I houden, uitgesproken en de redevoe- een spion der Sowjet-Unie te zijn gnSen gaven er blijk van, dat in de Lattimore heeft de juistheid van deze faad het vitale belang van de oor beschuldiging ontkend. Levensgevaarlijk ziek kind nog tijdigjan vaste wal MARKEN, De boot haar Mar ken is Dinsdagavond weer in Mon nikendam bljjven vastzitten, nadat de laatste dagen de verbinding her haaldelijk was gestagneerd. Twee honderd arbeiders, die hun huis niet konden bereiken, werden in Monni kendam door de bevolking opgeno men; Een kind, dat een spoedope ratie moest ondergaan, is tijdig aan de vaste wal gekomen. Uitstel van de operatie zou levensgevaar hebben medegebracht. Deze stagnatie heeft de- burgerij ertoe geleid telegram men aan de regering en aan de Tweede Kamer te richten met aan drang een dijkverbinding van het eiland met de vaste wal tot stand te-brengen. Op het IJsselmeer is overigens sinds Maandag in de ijstoestand wei nig verandering gekomen. WIJNEN, Tijdens een felle sneeuwstorm, waardoor het. zicht zeer slecht was, heeft Maandag een aanvaring plaats gehad op de Waal. Hat m.s. „Gelderland" wilde op draaien en kwam hierbij in aanva ring met een rijnaak. Het motor schip, dat met kali was. geladen, ■werd zeer ernstig beschadigd en dreigde te zinken. Door het snel in grijpen van het personeel kon het tussen de kribben aan de grond worden gezet. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. log in Indo-China wordt beseft. De Britse vertegenwoordiger minister Eden heeft echter in het licht ge steld, dat Frankrijk met zijn moei lijkheden In dat deel der wereld niet alleen staat en' dat de druk der Britse inspanningen in Korea en Ma- lakka evenmin mocht worden onder schat; 1 Het Franse beroep op de Raad heeft, zo wordt ih het Hoofd- „Meent u, dat de Europese volke ren bepaalde gemeenschappelijke be langen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen en wenst u daartoe een Verenigd Europa onder een Europese overheid en met een democratische vertegenwoordiging, fe omschrijven in een Europese grondwet?" Zo luidt de vraag, die de Neder landse raad der Europese Beweging heeft voorgelegd aan de Nederland se steden Delft en Bolsward, een vraag, waarop de bewoners vandaag hun antwoord zullen moeten geven. Men heeft voor dit proefreferen- dum juist deze beide plaatsen uitge kozen, omdat de samenstelling van haar bevolkingen het meeste overeenkomt met die van het gehele land. Daar kwam dan nog bij, dat Delft buiten onze landsgrenzen een bekende klank heeft. De laatste dagen heeft men niets onbeproefd gelaten om het percen tage kiezers zo hoog mogelijk op te voeren. De burgerij is op vele ma nieren voorgelicht en ingelicht over de betekenis van deze stemming, waarvan de resultaten ook over de buitenlandse radio zullen worden uitgezonden .De leiding van de ver- kiezirigsdienst in Delft verwacht, dat de uitslag omstreeks negen uur van avond bekend zal kunnen worden gemaakt. In Bolsward, waar de minister van FRIESE WEGEN NIET BEGAANBAAR DOOR SNEEUWSTORM (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Harde wind en sneeuwstorm maakten Dinsdagavond de wegen in Friesland onbegaan baar. De busdiensten vielen ha zes uur voor het grootste gedeelte uit en dc spiegelgladde wegen waren bijna uitgestorven. Dinsdagochtend lag het busverkeer van en naar de Noordwcsthnek van Friesland ook reeds stil door de gladheid. Het treinverkeer ondervond enige ver traging. De „Jan Nieveen", die de dienst LemmerAmsterdam onderhoudt, kon het Dinsdag niét verder bren gen dan Urk, tengevolge van de ijsgang. Met kleinere schepen werd via de kanalen in de Noordoostpol- der het contact met de ,,Jan Nie veen" onderhouden. Binnenlandse Zaken, prof. <2r L. J. M. Beel, blijk gaf van zijn belang stelling voor deze stembusstrijd, werd vanmorgen al met groot en thousiasme gestemd, ondanks het vrij slechte weer. BERKEL. De volledige apo theek van de Arts O. te Berkel. die wegens verdenking van moord op zijn echtgenote in arrest wordt go- houden, is op last van de genees kundige hoofdinspecteur vernietigd. Bij het onderzoek waren in eer. groot deel der aanwezige genees middelen sporen van cyaankali aan getroffen. In de apotheek werd een fles zwaar vergift aangetroffen, die vermoedelijk nog uit de praktijk van de vcrige dokter afkomstig is. Daarmede had de dader, zonder dat sporen zouden zijn achtergebleven, ook het slachtoffer kunnen ver moorden. HET heengaan van prof. Romme als politiek hoofdredacteur van de Volkskrant lijkt ons een Veeg teken' Wi' genw'ftf. geloof mirnrnia*. j te heelden aan de verklaring van «E* i hoofdredactie en directie van de Volkskrant, dat deze mutatie niet het gevolg is van interne moeilijkheden j bij dit blad en geen invloed zal heb- m ben op de geest, waarin het wordt geredigeerd. De norzaak ligt natuur lijk elders. Dc Volkskrant is een uitgave van de Katholieke Arbeiders beweging en de KVP is geen arbei derspartij. Wordt de politieke leider van deze partij in zijn bemiddelende en coördinerende taak niet belem merd door zijn feitelijke binding aan een groep, die in het alge meen kan gelden als de linkervleugel van de partij? Het is deze vraag, die ontkennend is beantwoord op een tijdstip, meer dan zeven jaar na de bevrijding en een half jaar na de ver kiezingsnederlaag van de KVP. Het was wel bekend, dat dc positie van de heer Romtnc door deze neder laag en ook door de gang van zaken bij de opeenvolgende pogingen tot kabinetsformatie aanzienlijk is ver zwakt. Hij beeft geen kans gezien het onverzoenlijke te verzoenen; en even min is het hem gelukt, bij de kabi netsformatie zijn doeleinden te ver wezenlijken. Daar, waar het niet voor de vrind gaat, pleegt latent menings verschil zich gereder en veelal in bit ser vorm te uiten dan in een over de toestand niet ontevreden of althans niet verontruste kring. De JCV.P.-Ka- merfracrie bleek moeilijker hanteer baar dan voorheenen wie weet, was de heer Romme iets minder zeker van zijn zaak. De partij zelf moet wat doen maar vooral, vooral het even wicht bewaren l De heer De Brnyn in de regering en prof. Romme hoofdre dacteur van de Volkskrant, dat zou kunnen wijzen op een overwicht van links. Het middendeel protesteert, het rechterdeel revolteert Daarom gaat Romme bij de Volkskrant weg. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Temidden van het noeste, doch weinig opwindend ge jacht met de Rijksbegroting, is Dinsdagavond plotseling spanning in de overigens schaars bevolkte vergaderzaal ran de Tweede Kamer ontstaan Het was de KVP-fractie, welke de lont tegen de CH-ministcr van Over zeese nüksdelen. prof. Kernkamp, aanstak. Zij liet haar woordvoerder dr De Kort zich scherp keren tegen de overeenstemming, welke de minister onlangs te New York verkreeg met de landsregering van Suriname en de Nederlandse Antillen, voorzover daarin het recht tot permanente afschei ding uit ons nieuw te vormen Koninkrijk zou zijn vervat. Aan zulk een uitspraak wilde de De KLM-stewardessen krijgen er over een paar dagen een junctie by-" z?j magen dan reiziger op de internationale lynett pantoffels aanpassen. Die pantoffels biedt de KLM gratis aan. KVP-fractie zich niet gebonden ach ten. De mogelijkheid, dat het sf- scheidingsrccht niet aan dc West zou zijn toegezegd. lïield zij nog opvn. Een communiqué van tie landsregering v;;n Suriname, -waar in dit récht uitdrukkelijk was neer gelegd. deed haar vragen of wel licht een misverstand in het spel was. Maar uit dc toon, waarop dr Dc Kort sprak, bleek. dat hi.i daar in niet heel erg geloofde. Minister Kernkamp doelde kennelijk hierop, toen hij aan het eind der vergade ring sprak over een teleurstelling, welke hem was bezorgd. Hij ver zocht toen om zijn antwoord tot Woensdagavond te mogen uitstellen. Naar zijn mening moest hij minstens vier en twintig uur hebben om zijn rechters billijk te kunnen veroor- DE BILT Het KJf.M.I. deelt medeNadat het gisteren om streeks het middaguur in bijna ge heel Nederland nog I tot 3 graden vroor,is er de afgelopen nacht een buitengewoon snelle dooi ingetre den. Wind en regen werkten teza men om de aanwezige sneeuwlaag Weersverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdag avond.- Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, bagel- of sneeuwbuien. Aan vankelijk tijdelijk stormachtig, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in tem- -peratuur IB Dec. Zon op 8 tl, 44 m, onder L6 u. 30 rain. Maan op 10 u. SA m. on der 17 u. 50 m. SET WEEK VAN VANMORGEN 7 .UUK Max.temp Neersl. Weer Wind m/s Gisteren ln24 u Oslo Motsn. N.O.4 - 7 C 2 Stockholm Licht bew. Z.Z.W. 4 - 1 0.5 Kopenhagen Onbew. Z .0.17 1 1 Londen Onbew. W.6 4 5 Amsterdam Regenbui W, 12 4 14 Brussel Zw. bew. W.Z.W.5 5 8 Parijs Onbew. W. 7 5 1 Bordeaux Regen W.Z.W. 17 1 13 Nice Geh. bew. VV.Z.W. 10 11 0 Warschau Half bew. Windstil Berlijn Geh. bew. O.Z.0.9 -2 0 Frankfort Sneeuw Z.Z.W. 6 1 Münclicn Sneeuw Z.Z.O. 6 -4 ZÜrich Regen Z.W. 2 2 9 Wenen Nevel N.W. 2 -5 0 op te ruimen, zodat deze vanoch tend reeds zo goed als verdwenen was. Deze opvallende weersomslag hing samen met een kleine storing, die Maan dog middag de zuidpunt van Groenland passeerde en daar na met grote snelheid de oceaan overtrok, voortdurend in dieote toe nemend. Het gevolg hiervan was, dat de wind tot storm aanuiakJcer- de, eerst boven de Britse eilanden, later ook aan onze kust, waar ge middelde windsnelheden tot 75 icm per uur toerden gemeten. Snel trok ken de depressie rorete» naar het Oosten. De neerslag, die ze brach ten viel souieï in Engeland als in Nederland, België en Noord-Frank rijk eerst in de vorm van sneeuw of üsregen, later in de vorm van regen. Vele Nederlandse stations in het Westen van het land tapten vanmorgen meer dan 10 M af. On middellijk na de frontpassage nam de umtd in kracht af, maar dit is slechts tijdelyk, want een rand- storing die om de nu boven de Noordzee aangekomen depressie beweegt, zal waarschijnijtk van avond nogmaals storm brengen, thans uit West tot Noordwest. Geleidelijk wordt dan weer kou dere tucht aangevoerd, waarin op nieuw hagel- of sneeuwbuien tot ontwikkeling zullen komen, delen. Zijn humor had hem dus nog niet verlaten. Het verloop dar vergadering was vrij sensationeel. Het korte voorlo pig verslag over de begroting van het kleine departement van Over zeese Rijksdelen had dit niet voor speld, Het uit vijf punter, bestaande memorandum, dat de minister in zijn memorie van antwoord aan de Kamer voorlegde hield o.a. in, dat in de preambule van het statuut van het nieuw te vormen Koninkrijk van Nederland met de West, het zelfbe schikkingsrecht tot uitdrukking zou komen. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie rijksdelen zouden op niet te moeilijke wijze in onderling overleg tot stand kunnen komen. Van een potentieel recht op afschei ding uit het Koninkrijk, waarop, vooral door Suriname was aange drongen, werd daarin niet met zo veel woorden gewaagd. De eerste spreker van Dinsdag avond, de heer v. d. Wetering CCHIJ), die zijn geestverwant-mi nister allerhartelijkst toesprak en lof bracht vóór zijn initiatief, maak te dan ook geen moeilijkheden. Wel wees hij met een enkel woord op het mogelijk verschil in uitleg van de uitdrukking „zelfbeschikkings recht" en vroeg zich af. of de mi nister niet verstandiger had gedaan door zich in New York door een des kundig ambtenaar te laten bijstaan. De 'woordvoerder der Anti's dr J. v. Baal, die overigens uitvoeriger over Nieuw Guinea sprak, stelde al wat moeilijker vragen. De uitdruk king „zelfbeschikkingsrecht" deed hem revolutionnair aan: 'ernstiger zou hij het echter vinden als daar onder ook het recht van afscheiding zou zijn begrepen. Maar zijn toon bleef kalm en gematigd. Dr De Kort richtte echter een ongezouten uitdaging tot de minis ter. Na een theoretische uiteenzetting van het begrip zelfbeschikkings recht citeerde hij 't Suri naamse com muniqué volgens hetwelk min. Kern kamp een recht op afscheiding uit het Koninkrijk aan de West zou hebben tóegezegd. Als dit juist zou zijn. dan was naar zijn mening een tijdbom onder het nieuw te vormen Koninkrijk ge legd. Dit zou dan bedreigd worden door een voortdurend recht op af scheiding. Zulk een bouw van het nieuwe Koninkrijk kon hy' niet be wonderen. Een eenmalig afschei- dingsrecht wilde bij nog wel erken nen: als Suriname zich nu niet blij vend in het Koninkrijk wilde scha ren, dan moet er z.i. maar een rijk op basis van de Antillen en Neder land gevormd worden <?n met Suri name andere banden gelegd worden. Hij wildé dit rijksdeel ook nog wel de tijd laten om een keus te doen. dóch bij de komende be sprekingen wilde hij niet gebonden zijn aan een door hem bestreden af spraak. Met zekere nadruk deelde hij mede, dat zijn fractie achter dit standpunt stond met uitzondering van 'mr Van Rijckevorsél. Deze wil de kennelijk trouw blijven aan zijn recht der Ambonezen. - f'gta ver dei pag. 3) ALLE OPVARENDEN van -iGrommet Reefer" het Ameri kaanse ravitaüleringsschip, dat voor de Italiaanse kust op de-rotsen sloeg ere in tweeën brak - zijn .gered door reddingsboten «o-, heli copters, welke van de vliegdek schepen „Midway" en ,Leyte" wa ren opgestegen. Het 'laatst ging kapitein Henry Saukant van boord. Hij had nog eerst de Amerikaanse vlag gestrekenopgevouwen LAAT ons vaststellen, dat de heer Romme zeer lange tijd het hoofdredacteurschap van dit blad blijkbaar zonder veel verzet heeft kunnen vervullen. Er zijn na tuurlijk in de K.V.P. altijd stromin gen geweest die de accenten wilden verplaatsen, die de sociale toérB de partij gaarne -in liberalistische richting zagen omgebogen. Dé kraciu van deze stromingen was echter ge durende een reeks van jaren blijk baar onvoldoende om in staat te zijn, pos^e van Pr°E Romme aan de Hij werd door een grote menigte ^°lkskrant in bet geding te brengen, mensen, die aayi wal in angstige P-artïj bleef een tamelijk progres- spanning de reddingspogingen ga- desloeg. met luid gejuich begroet. Een aantal manschappen van de Reef er" was zó uitgeputdat het in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het schip was geladen niet kalkoenen, bestemd voor de Kerstmaaltijd van de Amerikaanse troepen. De smakelijke lading kon ■niet worden gered, de soldaten zullen het dus mei een soberder Kerstmaal moeten, doen Blootgesteld aan de verwoestende werking der branding liggen nu Meisje, dat bij ruzie wilde bemiddelen, zwaar gewond door trap tegen buik (Var. onze correspondent) BUSSUM. Toen Dinsdag in de Gildestraat een 22-jarig meisje tus senbeide wilde komen bij e<?n twist, die. ha ar ouders .hadcion -rust een buurman, gaf deze haar zón harde trap tegen de buik, dat iiet meisje naar een ziekenhuis moest worden, overgebracht. (Van onze rolsredacteur) PARIJS. De situatie in Tunis begint meer en meer de vorm aan le nemen van een duel tussen de bey en de resident-generaal. De bey heeft gisteren een boodschap gestuurd aan de Franse regering, die het karakter draagt van een antwoord op de brief van 36 November van de hand van minister Schaman. In zijn antwoord stelt de bey voor, de onderhandelingen opnieuw te beginnen door middel van een gemengde commissie. Hu stelt ook voor het kabinet te wijzigen. (Zoals men weet is dit kabinet onder leiding van de heer Bakkoesj hem destijds door de Franse resident-gene- raal.opgedrongen). De bey heeft met het zenden van Minister Schuman heeft in de dm boodschap gewacht tot de heer Franse kamer een verklaring afge- Fi'eve koers vaien; en er kwam bij, dat ook in zijn artikelen de heer Romme nimmer uit zijn roï van make laar en middenman viel Hij betoonde wel steeds sociale belangstelling maar vermeed zorgvuldig, zich als eenzijdig verdediger van het arbeidersbelang op te werpen. De laatste jaren is er echter onbe twistbaar een andere wind gaan waai en in de K.V.P. Veel katholieke bla den huilden meein het koor van de tu?ee stukken van het eens zo Lieftinck-verguizers en men herinnert J- -zich het verzet van de heer Lucas in de Kamer tegen de belasting-ontwer pen. Ook de actie van Duynstee en de zijnen tegen het „socialistisch" beleid van de partij ligt nog vers in het ge heugen. Het gelukte Romme wel, een tactische overwinning op deze lieden te behalen, maar dit betekende niet, dat hij ze weer in bet gareel kreeg oi het zwijgen oplegde. In -deze tijd vol trok zich voorts de ommekeer bij het dagblad „De Tijd"; een progressieve krant, die met veel onprettig aandoen de ophef naar het andere kamp over liep. krachtige schip op de rotsen voor Livorno (bovenste foto). Met wel ke haast bouemjieiJsclykc moeilyfc- heden de dappere redders te kam pen hadden geeft de tweede plaat weer, de onderste toont Karl F. Treualcr (rechts), de eerste ma chinist van de „Grammet Reefer", de eerste uare de bemanningdie veilig aan wal werd gebracht. De Amerikaanse marine-kapitein. A. F. White wenst hem hartelijk ge luk mat nyn behoud. De Hauteclocque naar Pariis trokken was. Het is duidelijk, dat hy direct met de Franse regering wil onderhandelen en eigenlijk aan stuurt op het uitschakelen van de heer De Hauteclocque. Na het machtsvertoon van eergisteren en gisteren kan dat nauwelijks ver wondering wekken. De stemming in Tunis is overi gens geladen. De Franse groepen dringen in hun persorganen op steeds straffere maatregelen aan. Zij zijn bitter teleurgesteld door de wending, die de gebeurtenissen gis- "hebbi legd, waarin hij de hoop spreekt, dat het verstand in alle paruien zal zegevieren. Hij beloof de. dat elke aanslag in Tunis, ook die op Ferhat Hasjed. streng ge straft zal worden. Intussen is nog. niets uitgelekt over het justitiële onderzoek. Wat vaststaat is alleen de enorme druk, die de politie speciaal co de Arabi sche bevolking uitoefent. Er schijnt spaake te zyn van een comniando- Ferhat Hasjed, dat wil zeggen van j een groep gewapende Arahieren. w 7— i ,n het Zuiden van Tunis zou genomeii hebben, toen .de bey opereren. In ieder geval is cisteren uitemdelnk tor-h nniW Ho a toch nog onder dé De Hauteclocque uit- uiteindelïjk dwang van kwam. Hetzelfde geldt voor Marokko. Vandaag komt in Parijs een dele gatie aan van de Franse kolonie in Casablanca, die wraak zal komen eisen voor de Franse slachtoffers, die onlangs bij de onlusten daar 'ge vallen zjjn. een achttal Arabieren onder dit etiket door. patroui 11 erende Franse politie neergeschoten. Maar er is op het ogenblik niet. veel nodig om de revolvers te laten afgaan, hetzij van de Franse politie, hetzij van de Franse burgers in Tunis. Het is deze situatie die het heropenen van het gesprek voortdurend moeilijker gaat maken. VELEN hebben zich afgevraagd, welke conclusies de K.V.P. zou trekken uit de verkiezings nederlaag. Er is gezegd: met laveren komt zij niet verder, zij zal een keus moeten doen. Wel, de lieer De Bruyn zit in de regering, maar liet begint er meer en meer op te lijken dat de par tij deze vlag beeft uitgestoken om bin nensbuis de Duynstee-richtmg gemak kelijker te kunnen bedienen. De rap porten over de middengroepen vor men een merkwaardig symptoom. .Na tuurlijk is de gedachte, de beloning van zekere onderbetaalde categorieën van intellectuelen op peil te brengen, voortreffelijk; doch in feite sturen deze rapporten sf op de vorming van een bevoorrechte, stand. De heer Rom me schreef er wat voorzichtigjes over in de Volkskrant, lot groot ongenoe gen o.a. va»,De Tijd. Enfin, hij verdwijnt nu. Wij willen maar zeggen: als de K.V.P. een keuze hoeft gedaan, dan schijnt die uitgevallen te zijn in de richting van Duynstee, niet van De Bruyn. al zit deze laatste ook duizend maal in de regering. Dit. voorspelt ge spannen politieke verhoudingen, dit voorspelt grote moeilijkheden voor de regering. Het voorspelt, geloven wij, pok weinig goeds voor de K.V.P., die met haar pogingen, het vertrouwen van enkele duizenden te herwinnen, wel eens bezig kon zijn, het vertrou wen van vele verdere tienduizenden te verspelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1