Volksgezondheid niet alleen staatszorg, zegt minister Verkeer zij niet uitsluitend veilig, maar ook vlot Voorts Meningsverschillen over de schoolartsendienst GELEZEN KaboilfcST if Slotzang in Wenen werd bekende Sowjet-melodie Uitslag RADION WEDSTRIJD 1952 Aannemer vraagt arbitrage van Raad Bouwbedrijven Kunstuitwisseling tussen Nederland en België PRAE-ADVIEZEN OVER STADSSTRATEN Langs hoofdverkeersaders zo mogelijk rijwielpaden 3 Tweede Kamer op (verdiend) Kerstreces en gewogen VREDESCONGRESGEËINDIGD Critiek en voorstellen van Westelijke pacifisten volkomen genegeerd Opbrengst van kinderzegels een millioen? Chauffeur, die vrouw doodreed, in Heerlen gearresteerd uit de Radion Gelukskrant Fokker gaat Zweedse vliegtuigen bouwen 'n TIP VAN BOOTZ Knoeierij bouwplan-Oerle (Tilburg) Gemeente heeft tot verweer besloten WEK DE GAL iH UW LEVER OP PLAIN CORK KERSÏ SURPRISE Rijnaak bij Deventer in IJssel gezonken Zéér draadloos Zaterdag 20 December 1952 DEN HAAG. In dc laatste vergadering v&n de Tweede Kamer vóór het Kerstreces, betoogden de communiste^, dat men bij al bei werk dat wacht eigenlijk nog niet eens gereed was met hetgeen de Kamer onder Itauden had. Zy hadden nog wat meer willen zeggen over de volksgezondheid, een onderwerp, dat als onderdeel van de begroting van Sociale Zaen (die «di.s. werd aanvaard) deze middag ter bespreking stond. Maar met een beroep op art. 80 van het Reglement van Orde sneed de voorzitter de replieken af. Hjj meende nj. dat het onderwerp voldoende was toegelicht. En dan mag hü een voorstel doen om de beraadslagingen te stuiten. De heer Gortzak, die sinds kort. in plaats van de heer Wage naar, leider der CPN-fractie is, pro testeerde. Hij vindt het altijd heer lijk naar buiten de schijn te wek ken, dat zijn fractie het werk serieuzer aanpakt dan de andere. Maar de presentie-lïjst leert het anders. Trouwens ook deze middag was de communistische fractie niet ïn haar geheel aanwezig om voor de drie moties, welke haar lid Beu ter had ingediend, te stemmen, Zi] zouden trouwens ook dan verwor pen zijn. Nu waren de stemcijfers 57—4. De communiste mevr. Lip5 stond trouwens ook alleen in haar pleit voor gezondheidszorg alleen door de staat. Minister Suurhoff vond dit principieel verwerpelijk. Hij had ook niet de indruk, dat in lan den waar dergelijke staatszorg be dreven wordt, de bewapeningsuit gaven worden beperkt ten behoeve van de volksgezondheid (zoals mevr, laps had gewild). Hij stond naast overheidszorg, samenwerking met particuliere organisaties voor. Verkeerd begrepen Volgens dokter Mol OCVP) het laatste echter niet in voldoende mate. Maar de minister betoogde, dat hij dan de memorie van ant woord toch verkeerd had,begrepen. Deze enige medicus die de Kamer telt. haü ook gewild dat Volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken was losgemaakt en bij Maatschappelijk Werk was gehracht. Hij greep dus terug op het plannetje, dat prof. Beel inder tijd als kabinetsformateur heeft gelan ceerd. Maar de minister vond het niet 't Juiste tijdstip om daarover te spreken. Er waren meer meningsverschil len tussen de KVP-er en de rege ringstafel, waarachter hij overigens met voldoening staatssecretaris Muntendam weer zitting had zien nemen. Het meningsverschil betrof de organisatie van de schoolgenees- kundige verzorging, waarover hij bij de begroting van Onderwijs ook al had gesproken. De KVP wil deze in handen' van de particuliere ondcr- wijs-organisaties leggen; de socialist Van Lienden en de liberaal Zegering Hadders prefereer den een algemene schoolartsen- dienst. Staatsseretaris Muntendam be toogde, dat met de beschikbare mid delen en schoolartsen zo efficiënt mogelijk moest worden omgespron gen en dat het bepaald verkeerd zou zijn om huisartsen met de zorg voor enkele scholen te belasten (zoals zi, ds Fokkema (AR) had gewild). Er is n.l. een tekort aan gespecialiseerde krachten, Daarom wilde hij aandacht schenken aan de opleiding van kinderhygiënisten. Het wederom organiseren van school- artsencursussen, waarvoor van verschil len de kanten was gepleit, is tenslotte niet meer dan bijscholing. Maar hi] hoopt ook deze binnen niet te lange tijd te kunnen hervatten. Veel meer zei hij niet Er is n,l. een wettelijke regeling in voorbereiding inzake de schoolartsen diensten, welke op een nieuwe Gezond heidswet zal worden geënt. Ziekenfondsen De heer Krol (CHU) besprak speciaal de ziekenhuisbouw co de heren Fokkema en Cornells- s e n (VVD) trokken zich vooral het lot der tandtechmci aan. De geest verwant van laatstgenoemde, Zege- ring Hadders, kreeg het aan de stok met de socialist Van Lienden, om dat hij had gezegd, dat de zieken fondsen niet scheutig waren met het verstrekken van nieuwe medi camenten. Instemmend knikte dok ter Mol toen de heer Zegering Had ders aan het verstand werd ge bracht, dat fondspatiënten er in dit opzicht juist beter aan toe waren dan vele particuliere patiënten. De liberaal had echter nog meer op de ziekenfondsen aan te merken ni.dat zij de huisartsen door overbelasting degradeerden tot „verwïjzingsagen- ten? hetgeen hem verspilling leek. De heren Mol en Van Lienden kregen tenslotte gelijk van staats secretaris Muntendam, dat er meer gedaan moest worden voor de kraamzorg (a.m. door het bedrijfs leven) (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer is Vrijdagmiddag uiteen gegaan tot 3 Februari. Het Kerstreces werd in geluid door het traditionele speech- je van de voorzitter. Mr. Korten- horst doet dit altijd aardig. Ditmaal heeft hij duidelijk gemaakt, dat 't niet zijn persoonlijke „hobby" was om met de behandeling can de Rijksbegroting voor Kerstmis gereed te kamen. Doch dat het hierbij ging om een grondwettelijke plicht. Dat deze voor de tweede maal afgezien v&n de nog niet inge diende begroting van het nieuwe departement voor Maatschappelijke Zorg was nagekomen, beschouw de hij als een eerherstel van een goed parlementair gebruik. Temeer, waar de discussies zi. op een zeer behoorlijk peil hadden gestaan. Daarmee wilde hij echter niet zeggen, dat het in de toekomst nu ook precies zo moest blijven. Hij vond bijv. het denkbeeld om voor sommige departementen het systeem van tweejarige begrotingen in te voeren, of de algemene politieke be- chouwingen onmiddellijk, dus zon der schriftelijke voorbereiding aan de Troonrede vast te knopen. Ook kon zd.i iets bereikt worden als de leden, detail-vraagstukken meer tij dens het mondelinge vragenuurtje ter sprake zouden brengen. Na deze algemene opmerkingen, sprak hij meer persoonlijke woor den, (Advertentie I. M.) WENEN. Het „vredescongres" heeft zich in een slotcommuniqué vol ledig achter de internationale politiek van het Kremlin geplaatst. Het con gres, dat volgens de communisten „de grootste vredesmeeting uit de ge schiedenis der meusheid is geweest", heeft geen enkel vredesvoorstel op geleverd, dat niet reeds door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, wereldkundig gemaakt was. Uit niets is zo duidelijk gebleken, dat het congres een instrument van de Russische machtspolitiek was, als uit Jiet feit, dat officieel niet de geringste aandacht is geschonken aan de critiek en de voorstellen van de vijf Westelijke pacifisten en neutralisten, die tussen de eindeloze ry pro-Russische sprekers op het podium verschenen. DE uitgeverij Elsevier beeft een spe ciale Winkler Prins voor de vrouw" het licht doen zien, die an vele opzichten een goede indruk maakt. De eerste 200 bladzijden van de 134, die het eerste deel telt de „WP voor de vrouw" verschijnt in twee delen, die te zamen ƒ52.50 kosten zijn een „com pendium", een soort beknopt handboek, waarin vrouwen heel wat zullen vin den, waarin zij belang stellen. Critiek op dit „compendium" Is on getwijfeld mogelijk. Men kan b.v. de vraag stellen of het wel zin heeft zo veel ruimte te besteden aan recepten, terwijl de vrouwen, die geld genoeg hebben om deze twee forse boeken aan te schaffen, ook wel in staat zullen zijn een goed kookboek te kopen. Afgezien daarvan staat er tcch veel in, dat groot nut heelt. Zo achten wij het belangrijk, dat het „compendium" een volledige lijst bevat van alle vrouwen-organisa ties, die er In Nederland zijn èn van alle onderwijs-instellingen, die voor vrouwen betekenis hebben. Dok het alfabetisch gedeelte 5s het lezen alleszins waard, hoewel ook daar bij vragen rijzen. Maar de samenstelsters een staf van bekwame vrouwen heb ben kennelijk zoveel voor en over vrou wen willen vertellen, dat de mannen wel wat in het gedrang zijn gekomen. Wij misten b.v, de namen van grote Ne derlandse politici als Aalberse, Albarda, Beel en Drees Tevreden zijn wij over het goede, pagina's km™ overzicht van de modemcdieptepsychologie. Zo zou er nog meer lof en critiek zijn te uiten, maar in twee hoe kloeke boeken ook, kan men nu eenmaal niet alles vertel len, En het karakter van deze encyclo paedic legde de samenstelsters al beper kingen genoeg op„ Het congres werd vanmorgen vroeg gesloten met de goedkeuring van de volgende punten r 1. Op de Grote Vijf waarbij communistisch China zal een be roep gedaan worden voor de onder tekening van een vredesverdrag on middellijk bijeen te komen. Deze eis wordt reeds drie jaar lang door de communistische vredesbeweging ge steld, 2. Op de Grote Vijf zal een be roep gedaan worden, onderhandelin gen te beginnen, over een „algemene, steeds verder gaande, gelijktijdige en evenredige ontwapening" met een verbod voor atomische, biologische en bacteriologische wapens. 3. Op Korea moet onmiddellijk een bestand gesloten worden zonder voorafgaande regeling van het krijgs- gevangenenprobleem. Verder is ver zocht een eind te maken aan de vij andelijkheden op Malakka en Viet nam. 4. Aangedrongen wordt op een hervatting van de handel tussen Oost- en West iets wat Moskou gaarne wil om dringend nodige grondstoffen en eindproducten te verkrijgen. 5. Bij de volkeren van Europa zal Dit jaar wéér meer AMSTERDAM. Met de kinder postzegelactie gaat het nog steeds in stijgende lijn. Thans reeds staat vast, dat opnieuw een groter netto bedrag aan de vele instellingen, die in ons land zorg aan het misdeelde kind besteden, zal kunnen worden uitgekeerd dan het vorig jaar. Toen werd met bijna 85O.0OG een nieuw record gevestigd. Thans heeft al leen de schoolactie, waaraan 31.000 klassen hebben deelgenomen, al 50-000 meer opgeleverd dan het vorig jaar, terwijl ook een stijgen de lijn is waar te nemen bij de plaatselijke comité's. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze actie minstens 900.000 zal opbrengen. De vraag is thans: zou men het millioen kunnen bereiken? Met de leuze „Geen Kerst- en Nieuwjaars kaarten, zonder kinderzegels" hoopt de Stichting „V001; het Kind" net kopen van kinderzegels gedurende de laatste dagen van het jaar dus danig te stimuleren, dat het mil lioen vol wordt gemaakt. Wegen-congres in Utrecht Discussie over fiets paden, voorrang en voetgangerstunnels UTRECHT. Bij de discussies op de vergadering van de vereni ging „Het Nederlandse Wegen-Con gres", Vrijdag te Utrecht gehouden, toevde ir. Kuyster van dé A.N.W.B, vooral belangstelling voor 't vraag stuk van rijwielpaden in stadsstra ten. In het algemeen bleek hij daarvan geen voorstander. Geen be zwaren had hij tegen voorrangs- wegen binnen de bebouwde kom. In dit opzicht was hij het niet eens met de prae-adviseurs. die er tegen standers van zijn. Een andere spreker waarschuwde tegen een teveel aan oversteekplaat ten. Uit de vergadering werd opge merkt, dat wij in de toekomst voet gangerstunnels toch niet zullen kunnen missen Ook werd een plei dooi gehouden ten bate van voor rang voor voetgangers op over steekplaatsen. Een der prae-advi seurs, de heer De Roever, achtte voor een kleine stad voorrangs- wegen ongewenst aangedrongen worden op oppositie tegen de contractuele overeenkomst van Bonn en verzet tegen de rati ficatie van het verdrag voor de Eu ropese defensiegemeenschap. Ook uit het feit, dat geen enkele gedelegeerde uit de zes Oost-Europe- se satellietstaten in de voornaamste subcommissies is opgenomen, blijkt wel duidelijk in hoeverre de Russi sche politiek dit „vredescongres" be paalde. Genoemde commissies heb ben de definitieve resoluties opge steld. Zij bestonden uit veertig leden, voornamelijk Russen en Chinezen. (Van onze correspondent) ROERMOND. De bestuurder van de auto, die Donderdagavond de 36-jarige mevrouw Stroek- Luys heeft doodgereden, is Vrij dagnacht in een Heerlens hotel gearresteerd. Het bleek te zijn de 35-jarige operateur H. 3. K. uit Den Haag. Hij ontkende aanvankelijk iets met het ongeluk uitstaande te hebben. Toen hij echter de ver schrikkelijke gevolgen - vernam, zakte hij bewusteloos in elkaar. Daarna legde hij een volledige bekentenis af. Hij verklaarde door een tegenligger te zijn verblind en na de botsing onthutst te zijn doorgereden. Na verhoor in Weert is hjj op vrije voeten gesteld. (Advertentie LM.), Na grondige bestudering van het overstelpende aantal inzendingen, is de jury tot deze uitslag gekomen; le prijs (waarde 10.000) Mevr. H. C. Fijlman-Bovenschen, Amsterdam 2e prijs (waarde 1.000): C. R- H. ter Haar Romeny, Leiden 3e prys (waarde 750) 3. Katerburg, Groningen 4e prijs (waarde 000): Mevr. J. Groot-Haarlem, den Haag 5e prijs (waarde 300); A. M. Boissevain-van Lennep, Amsterdam (Z) 6e prijs (waarde 250): J. de Kvey, Maastricht Alle prijswinnaars hebben reeds bericht ont vangen. Een lijst met de volledige uitslag en vermelding van alle gedeponeerde fouten ontvangt XI op aanvraag - tegen inzending van 10 cent aan postzegels - van Radion N.V., Museumpark, 1, R'dam. KOPENHAGEN. De Zweedse vliegtuigcnfabriek „Saab" heeft met de Nederlandse Fokkerfabrie ken een overeenkomst gesloten, volgens welke de Fokkerfabrieken de constructie en productie in serie van het Zweedse verkeers vliegtuig „Scandia", een tweemo- torïg passagiersvliegtuig, op zich zullen nemen. Deze machine heeft sinds 1851 op de route van de „Scandinavien Airlines" gevlogen en een aantal van deze toestellen werd onlangs door Brazilië besteld. Dat de Zweedse fabriek de pro ductie niet alleen zal voortzetten houdt verband met het feit. dat zy te zeer in beslag genomen wordt door de fabricage van straaljagers voor de Zweedse luchtmacht. (Advertentie LM.) Tip van Bootz op de Kerstdis, dat as je ware! Z'n Likeuren maar ook 2'n Oude Klare. "Want zo'n Tip geeft cachet En 't is jè van hèt! Niets kan Tip van Bootz evenaren 1 Inz. Hr A. G.. Heer, ontv. 1 fl. Tip *b 1 LfL Bmotz' Oud® Genever (Van onze correspondent) TILBURG. De firma A. J. Remmers in Tilburg, de aanne mers vaa het bouwplan-Oerle, waar onregelmatigheden zijn ont dekt en waarover in de gemeente raad van Tilburg reeds is gespro ken, heeft bij de raad van arbi trage voor de bouwbedrijven in Nederland een geschil aanhangig gemaakt tegen de gemeente Til burg. De mondelinge behandeling in die raad heeft reeds Vrijdag plaats gehad. De gemeente Tilburg aldus deelde de wethouder van Open bare Werken in de gemeenteraads zitting van Vrijdagavond mee heeft mr Zuidema uit Nijmegen opdracht gegeven de gemeente In deze bijstand te verlenen. Zoals bekend is er enige tijd geleden in het bouwplan-Oerle te Tilburg een knoeierij in. de wo ningbouw ontdekt. Er werd toen bericht, dat de aannemer op grote schaal materiaal achter had ge houden. De grieven van de firma Remmers waren alleen voor de raadsleden ter inzage. Het is echter wel naar buiten uitgelekt, dat de aannemers voor al gekeerd zijn tegen de gemeente, omdat zij de kosten van de ge maakte fouten aan de woningen zelf zouden moeten dragen. De firma Remmers zegt n.l., dat zij niet alleen de schuldige is, maar dat ook de gemeente en de di rectie van Gemeentewerken fou ten hebben gemaakt. De rechtskundige adviseur van de gemeente heeft geadviseerd om verweer te voeren, wat door de raad werd geaccepteerd. lAG Wc tistiek géb; 1 België bi technische DEN HAAG ling op artistiek der land en gemengde uitvoering van het Belgisch-Neder lands cultureel accoord Vrijdag be sloten om de pogingen voor een geregelde uitwisseling van toneel gezelschappen voort te zetten. Zy hóópt daarin eerlang te slagen Het Utrechtsch. Stedelijk Orchest is uitgenodigd om in Antwerpen een concert te komen geven. Indien deze uitnodiging wordt aanvaard, zal de commissie haar steun verlenen aan deze manifestatie. De uitwisseling van Jonge Belgische en Nederland se solisten en. van. kleine ensembles zal worden voortgezet. Nederland zal een tentoonstelling samenstellen van grafische kunst, die in drie "Waalse steden, waar schijnlijk Luik, Charleroi en Door nik zal worden ingericht. Er is een commissie ingesteld om voor 1954 een gemengde Belgisch- Wat de uitwisse- Nederlandse tentoonstelling van het ïbied tussen Ne- 1 landschap in de Belgische en. de betreft heeft de I Nederlandse schilderkunst voor te commissie ter bereiden. (Advertentie l. M.) D «nlt 'a morgens „kiplekker" in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedael niet, het bederft ïT raakt rerstopt, wordt humeurig en loont. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPU.iT.ETJKS om die liter gal op te weidt en en uit spijsvertering en stoelgang op natuurlijke vnjze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen «tromen. Eist Carter's LeverplUetJea. In het Museum Boymans te Rot terdam zal in het najaar van 1953 een tentoonstelling worden georga niseerd van olieverfschetsen en gra vures van Rubens. In Tilburg zullen in de loop van 1953 werken van de Belgische schilder en beeldhouwer Rik Wouters worden tentoongesteld. Er is besloten een bijeenkomst te organiseren van Belgische en Neder landse cineasten om de mogelijkheid van samenwerking op het gebied van de vervaardiging van documen taire en didactische films te onder zoeken. Schacht mag bank openen in Hamburg HAMBURG. Dr Schacht, de voormalige financiële goochelaar van Adolf Hitier, heeft Vrijdag van een Hamburgse rechtbank toestem, ming gekregen voor het openen van een bank ter financiering van de buitenlandse handel in Hamburg. Hiermede heeft de 75-jarige finan cier een gevecht tegen de gemeen teraad gewonnen, die van mening was dat hij te onbetrouwbaar en te eerloos was om een bank te ope nen. Volgens het Hof kan de ge meenteraad Schacht er niet van weerhouden een bank te openen. Schacht zelf bevindt zich momen teel in Syrië, (Advertentie LM.) EN (Van een onzer redacteuren) „DAGELIJKS als het ware krijg ik brieven van voetgangers, die bidden en smeken om op dit of dat punt een verkeersagent neer te zetten of ver- keerssignalen te doen aanbrengen, omdat zij ter plaatse niet meer veilig kunnen oversteken. De groofete voorzichtigheid moet echter betracht wor den met het voldoen aan deze verzoeken. Wordt er te veel geregeld, dan wordt de stad voor het snelverkeer „onberijdbaar". Er moet dan te vaak gestopt worden voor de stopstreep e» de economische verliezen, die aldus geleden worden zijn veel groter dan men zich in de regel voorstelt." Aldus de Amsterdamse hoofdcom missaris van politie, de heer H. A. J. G. Kaasjager, in een prae-ad- vies, uitgebracht voor de vereniging „Het Nederlandsche "Wegen-Congres", dat gisteren behandeld is een aan het onderwerp „Stadsstraten" gewijde vergadering, welke te Utrecht werd gehouden. De stelling, die wij hier hebben weergegeven is geheel in overeenstemming met het standpunt van. de heer Kaasjager, dat de politie tot taak heeft weliswaar in de eerste plaats de veiligheid van het verkeer te bevorderen, maar daarnaast óók de vlotheid ervan te bevorderen. Waar de veiligheid reeds op vorige congressen in het middelpunt der belangstelling had gestaan, wijdde hy in dit prae-advies vooral aandacht aan de vraag hoe de noodzakelijke vlotheid zou kunnen werden bevorderd. Aan zijn conclusies ontlenen wij, dat het ongewenst is, dat om redenen vati zuiver aesthetische aard belangrijke verkeersverbeteringett kunnen worden tegengehouden. Hij meent, dat er in het algemeen te weinig politie, in het bij zonder gemotoriseerde politie as, belast met het toezicht op het verkeer en dat men voorzichtig moet zijn met te veel eenrichtingsverkeer, linksaf-verboden, e.d. De heer J. G- W. Boloaey, di recteur van Gemeentewerken te 's-Gravenhage, bracht een prae-ad vies uit over „Straten in de grote stad". Radiaal- en ringwegen", zo zegt hij in zijn conclusies, „dienen o, 1 op zoveel plaat sen als uit overwegingen van veiligheid en snelheid op deze wegen mogelijk is, hereikbaar te zijn. Doorsnijding van af zonderlijke wijken door radiaal- of ring wegen dient te worden vermeden. Sprei ding van verkeer-trekkende objecten dient te worden bevorderd, Langs hoofd verkeersaders zal de aanleg van rijwiel paden, voor zover de ruimte aanwezig is, moeten worden nagestreefd. Voor overpaden (oversteekplaatsen voor voet gangers) verdient de zebra-figuur voor keur. Tot het maken van voetgangers tunnels bestaat voorlopig niet voldoende aanleiding. Het uiterste kan uit een ge geven wegprofiel worden- gehaald door dc aanleg van parkeerhavens. Belang rijke kruisingen zullen zoveel mogelijk als rond-point moeten worden uitge voerd". Kleinere steden Over het onderwerp „Straten in kleinere steden" bracht de heer J. G. de Reever, hoofd van de dienst Gemeentewerken in Gorinchem een prae-advies uit. Hij meent dat in een kleine stad politiële maatregelen tot verkeersbeveiliging met mate moeten worden toegepast. Bij de ver bindingswegen tussen buitenwijk en city acht hij geseheiden banen voor snelverkeer en fietsers zeer gewenst. Deze verbindingswegen moeten zi. vooral veilig zijn, doch niet zo „ge makkelijk", dat het rijverkeer zich niet voldoende realiseert de city te naderen, waardoor de snelheid moet worden verminderd en de oplettend heid moet toenemen. Hij behandelt voorts in zijn prae-advies uitvoerig de stadsaarüeg en vestigt o.a. de aan dacht op gevelverlichting i.p.v. licht masten. Opvarenden in veiligheid DEVENTER. De Rijnaak „Mu- nificentia", groot 544 ton, is Vrij dagavond, geduwd door een motor bootje, in een. niet voor de door vaart bestemde opening van de spoorbrug gestoten en zodanig lek geworden, dat het is gezonken. Schipper Kessels en rijn gezin er. personeel konden zich op het mo torbootje in veiligheid brengen, met medeneming van enige kle dingstukken en wat meubilair.. Het schip, geladen, met 500 ton kolen, ligt nabij de linker IJsseloever in diep water en levert ogenschijnlijk geen gevaar voor de scheepvaart op. Vandaag maar weer eens een won derkind. Glanella. de Marco, eert Ita liaans meisje, is nu acht jaar en ze heeft juist een contract getekend om symphonie-orkesten in Zuid- Amerilea, Duitsland en Engeland te dirigeren in de komende maanden Gianella begon met dirigeren toen ze ui# jaar was. In Rome heeft een vrouw het leven geschonken, aan een vierling. Hef zbn allemaal jongens en ze maken het bést. Charlie Chaplin Is nok In Rome. Hij wilde iets vriendelijks zeggen by aan komst. maar do mensen waren zo blij dat hij er was. dat ze met hun gejuich De politie in Washington moet over werken zonder betaling. Omdat er de laatste tijd zoveel ingebroken en gesto len wordt. Over dieven gesproken: ïn BI RTonte in Califomië hebben zc van een bouw terrein drie schuren, een kippenhok, twee pompen en een metalen reservoir van 90 liter meegenomen. De Finnen hebben langs een groot deel van hun grens een afrastering laten bouwen om te verhinderen, dat Finse rendieren naar Rusland emigre- In een kamp van het Amerikaanse leger in Duitsland riep de luidspreker „Soldaat J. Stalm". Nou, daar schrok ken de soldaten toch wel even van. Maar een jonge Poolse militair, die m het Amerikaanse leger dient, kwam naar voren en legde uit: „De omroeper spreekt het verkeerd uit. Ik heet Jan Stalun. Met die andere knaap heb ik niets te maken," De beroemdste Zoeloe toverdokter. Dizwezonke Mthethwa (een mooie naam!), gaat binnenkort naar Holly- /~VE portier had „Studio 3" ge- zegd, maar toen ik er binnen trad zag ik geen mens. Bij de ra dio mag men daaruit echter niet afleiden dat men «Reeft «s. Ik hoef de maar in een microfoon te kuch en, om het bewijs van de, alom tegenwoordigheid der techniek uit de hemel te doen vallen, want een luidspreker vroeg scherp: „Ja?" „O, ik zou een vrolijk stukje ko men voorlezen", zei ik in het niets. „Juist, staat op mijn lijstje", antwoordde de onzichtbare zakelijk „Neemt V de tekst even hélemaal door, wilt V? Haast U maar niet, U hebt alle tijd. we zenden pas over een uur. Die andere1 meneer is er trouwens nog atet eens..." „Wie"*", vroeg ik, want ik wist van geen andere meneer. „Die met U I® dezelfde uitzen ding is", klonk Jiet. „Zijn naam staat hier niet op. maar éhnou ja, hij doet óók het een of ander leuks De stem verdweenAllee» de verachting van dat „leuks" bleef hangen Niet aangemoedigd stond ik in de hoge, lege ruimte, keek pro vinciaal naar het stormwind-appa raat en tikte eens met de knokkel op het hoefgetrappel. ,.\Vat doet U?", riep de stem. streng. Eet U, of zoiets?" Nee, ik Tctuam aan het hoefge trappel"zei ik schuldbewust. „O", klonk het. Er viel een pauze. „U zoudt 't eens hélemaal door nemen". hernam hij nu, bedwon gen geduldig. ..O ja", riep ik. En ik hief aan: „Het mannetje dat de kroeg bin nenstapte geleek op ee« vleermuis, die van zijn moeder heeft geleerd dat..." „Stop even", zei de stem. „Gaat U' eens wat dichterbij staan. En niet langs de microfoon spreken. Nóg maar eenshet mannetje...". Ik deed een stap naar voren en zei: „Het mannetje „V kraakt", klonk het. (Papier stilhouden. V maakt een enorme herrie. Ja, nog eens „Het mannetje..." Terwijl ik verder las, alleen en tóch niet zonder een vreemd soort plankenkoorts, ging de deur van de studio open en kwam een dikke heer binnen met een olijk clowns- gezicht Hij droeg een foudraal dat naar de vorm te oordelen, een flin ke pygmee bevatte en gaf mij een collegiaal knipoogje, dat beduidde: „Ga maar door hoor, laat je niet storen door een laatkomer op eert vleermuis, die van zijn moeder heeft geleerd dat in het donker alle ïcatjes grauw zijn", hield ik vol. ,Hv bewoog zich in de richting van..." De man stond nu poot mij en- keek Tiaar mijn voeten, met de schattende blik van een acrobaat die zijn maat gaat optillen. Daarna liep hij op zijn tenen verder en verdween achter mijn rug, waar hij iets krakerigs begon te doen, dat zich moeilijk liet gissen. Terwijl ik dus verder las dacht ik: „Wat sou hij eigenlijk voor een nummer gaan maken, straks? Zingen? Maar dat foudraag dan? Een blaasinstru ment, lijkt me. Hij heeft een kop voor een tuba. Maar iaat moet ik dan daar bij, met dit café-stukje.^?" Op dat ogenblik kroop de man plotseling op handen en voeten tnjjg 'gezichtsveld binnen. Hij keek my even aan en knipoogde. Toen schub, jeldë hij weer oncerdroten poor- maarts. „Beledigd door die onheuse toon die de kastelein aansloeglos tfc nog, maar verder kon ik mijn aan dacht echt niet- bij het papiertje houden. Ik stokte, keek verbijsterd naar de voortkmipende man e* vroeg: „Wat voor nummer doét V eigenlijk ,Js dit Uw tekst nogV, vroeg de stem uit de luidspreker kiL „Nee", riep ik hulpeloos, „maar er komt hier ineens een vent dp handen en voeten..." „Nou, nou, een vent..", zei cfe man op de vloer gebelgd^Kan nèt niet wat beleefder?" „Goed 'n meneer dan", zei m vermoeid. „Maar als H met wy samen in één uitzending bent, mag ik toch minstens wel weten wat dit vreemde kniip-nummer te bete kenen heeft „Ja, repeteert U nu of repeteert U niet?", riep de stem nijdig van de hemeLweet-wadr. Nog steeds geknield op de vloer liggend, haalde 'de man met het clownsgezicht zijn schouders op. „Ach vent, ik héb hier cd een. uur geleden uitgezonden", zei hy minachtend. .Maar ik ben even. teruggekomen want..." Hij wreef met zoekende hand over de vloer. „Ik ben mijn dasseriknijperbje kwijt". KRONKEL Geruchten over bezoek van Naguib aan Amerika tegengesproken WASHINGTON. Een woeiah voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Washington heeft Vrijdag verklaard, dat uit Cairo niets officieel was vernomen over een voorgenomen bezoek van de Egyptische premier, generaal Naguib, aan de Verenigde Staten. wood om de première bif te wonen van een fUm, waarin hij heeft meegespeeld. Misschien neemt hij zxjn drie zwart® mamba's (uiterste vergiftige slangen soort) mee. Hij is namelijk gewend di® dieren aan zyn lip te laten bungelen^ terwijl hu danst We hopen niet dat het mode wordt

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3