Vlaardingse scheepswerf kan nu naaar Schiedam komen BLIJ-DORP: culturele tuin Weer rammelen Marley s ketenen Met 21-11 stemmen nam de Raad voorstel aan Donkeren grijs verleden herleven in Kunstkring .Het meest getapt 5 meuwe reclamefilm van Y. Brusse K Tanker aan Finland afgeleverd Wij kunnen Blazen voor bier ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Charles Dickensklassieke Kerstverhaal opnieuw verfilmd Dichter Nijhoff opende tweede conferentie van letterkundigen Philharmonisch Orkest speelde Barber's tweede symphonie Op de drempel Zaterdag 20 December 1952 5 Met een stemmenverhouding van 21 tegen II heeft de Schiedamse ge meenteraad Vrijdagavond het voorstel van B. en W, aanvaard om over te gaan tot industrievestiging in het Volkspark en daartoe een bedrag van 69O.OC0 uit te geven voor noodzakelijke omlegging van de Wesi-Franke- landsedük. Tegelijkertijd werd besloten een perceel grond van 15.000 b* in erfpacht uit te geven aan de scheepswerf en macliinefabriek A. de Jong N.V. te Vlaardingen voor de vestiging van een constructiewerkplaats en machinefabriek met apparatenbouw en scheepswerf, tegen een canon van 0.85 per m?. Hevig verzet tegen dit plan was er van de zijde van de frac ties van de'A.R. en de V.V.D., terwijl hleek dat de Partij van de Arbeid in eigen boezem slerk verdeeld was. Bij de discussies kwam dit laatste echter niet tot uiting daar men naar de mededeling van de heer van Lith de standpunten destijds in de besloten raadsvergadering reeds voldoende dui delijk maakte. De heer K, Bosch (V.V.D.) begon, de Toorn een zekere samenbundeling iin vplp bpywnrpti rnpt do citvinor. .,in mr.j #-? zijn vele bezwaren met de opmer king dat hier kennelijk sprake wa3 van gebrek aan regionale bezin ning bij het vraagstuk van de in dustrialisatie. Schiedam had aller minst behoefte aan nog een scheeps werf, die alweer ging knabbelen aan, het weinige recreatiegebied dat we nog bezitten. Het mooiste deel van het Volkspark zou ermee ver loren gaan en wat denkt men van de bijkomende lasten, zoals lawaai en rook en de omstandigheid dat in een eventuele oorlog de zie kenhuizen zouden komen te liggen binnen de volgens deskundigen fatala straal van vijfhonderd me ter? Verder zag de fractievoorzitter van de V.V.D. niet in waarom de gemeente Schiedam nu reeds een half millioen moet gaan investeren, voor een maatschappij, die n.b. nog moet worden opgericht als doch termaatschappij van een bedrijf dat eigenjijk van Zuid-Afrika uit geleid wordt. Gevolg van deze om standigheid is dat de winsten toch ook het land uitgaan? Wanneer het hedrijf zich gaat ontwikkelen, wat niemand kan beletten, kan de ge meente nbg voor grote uitgaven komen te staan want hoe zit het b.v. met het uitbaggeren van de Wilhelminahaven op dit punt? Een goede koopmanspolitiek had spr. het gevonden wanneer het ge meentebestuur had kunnen wach ten met uitgifte van. deze grond, die alt'=H gewild zal blijven. ..Laat deze scheepswerf maar in Vlaar dingen blijven", zo concludeerde hij tenslotte. De heer Dominicus (A.R.) was met een meetlatje aan het reke nen geslagen en kwam tot de ont dekking dat de strook Volkspark ■die verloren gaat, niet zestig me ter maar wel tachtig en op een enkele plaats bijna zelfs honderd meter breed is. Omdat hij hierbij ook de nieuw aan te leggen weg als industriegebiedt rekende, ont stond er later enig misverstand, dat met een nog latere toelichting van de wethouder echter uit de weg zou worden geruimd. Onbegrijpelijk kwam de heer Do minicus het voorstel van B, en W. voor omdat de terreindiepte altijd een slag in de lucht blijft waar het latere industrievestiging betreft. "Verder noemde spr. het Volkspark een onvervreemdbaar bezit van de burgerij, dat men in geen geval mocht aantasten. Nadat de heer De Borst (Comml zich achter het voorstel had ge plaatst omdat voor de communis tische fractie uitbreiding van. de werkgelegenheid belangrijker is dan het voortbestaan, van. een dergelijke groenstrook, kreeg als tweede woordvoerder van de AJD.- fractie de heer P. Mak het woord. Dit raadslid vooral bleek zicb in de materie te hebben ingewerkt teneinde zo gedocumenteerd moge lijk voor de dag te komen. Hij kwam daartoe aandragen met een reeks van cijfers, die duidelijk aam- toonden hoezeer Schiedam zich op de metaalnijverheid heeft gespecia liseerd. Van een totaal aantal van 16143 Werknemers zijn hier niet mtnder dan 9613, of 60% werkzaam in de metaalindustrie, waarvan nog weer 7455 of 77in slechts vier grote bedrijven. Van de Rotterdamse werknemers werken 29000, of slechts 41%% m de metaalindustrie. Volgens de ge gevens van het Economisch-Tech- nologisch Instituut staat Schiedam, wat het concentratiecijfer voor de metaalindustrie betreft, met een cijfer van 287 aan de spits m heel Nederland. Voor Vlaardingen. en Rotterdam zijn deze cijfers resp. 73 en 113%. Wat het aantal werk nemers in deze sector betreft, hier bij wordt de stad verhoudingsge wijs alleen overtroffeni door Slik kerveer, De heer Mak wilde met al deze cijfers maar aantonen dat Schie dam bezig zou zijn zich veel te eenzijdig te oriënteren bij de in dustrialisatie. Hjj herinnerde aan de debacle, die men daarbij in de dertiger jaren had meegemaakt Hetzelfde rapport van het Econ. Techn, Instituut citerend, bracht spr. naar vore» dat voor veel scheepsbouwmaatschappijen de fi nanciële structuur en daardoor de liquiditeitspositie, ongunstig wordt geacht. De wijze waarop B. en W. het plan aan de Raad hadden voorge legd, had lang niet de volJe in stemming. Teveel vragen bleven tr voor de heer Mak en de overige tegenstanders nog open, Hoe zat het met de kosten voor omlegging, waarvoor de G.T.B. komt te staan, welke rechten krijgt het bedrijf in. de Wilhelminahaven en waarom betaalt men hier 0.85 terwijl de Baronie nog zo lang geleden in -1e onmiddellijke nabijheid nog 1.10 als erfpachtcanon of 46 per ra2 ineens zou moeten neerleggen? Tenslotte vroeg de heer Male ztah ef nf Schiedam zich in dit ge val t.o.v. van Vlaardingen niet schuldig maakte aan dumninaspo- litiek. een politiek die mem nu anderen verwijt- Houding van de grote -fracties Namens de raadsfractie van de Partij van de Arbeid volstond de heer Van Lith ditmaal met de ver klaring. dat vijf leden tegen het voorstel zouden stemmen. Ingaande op hetgeen de heer Mak naar voren had gebracht, voerde de heer Van de Toorn (KVP) aan, dat het nieuw te vestigen bedrijf een sterke differentiatie te zien zal zijn oak in de begroting opgenomen. In de Wilhelminahaven behoeven geen voorzieningen te worden ge troffen en de riolering naar het be drijf betaalt de firma De Jong zelf. Wat de opmerkingen over dum ping en dergelijke betrof, deze wens te de wethouder naast zich neer te leggen. Bij een recent bezoek van het College aan Vlaardingen was ook deze verhuizing van de firma De Jong besproken. Burgemeester Heus- dens had hierbij de stellige verze kering gegeven, dat men in Vlaardin gen het Schiedams aanbod zeker niet als dumping ziet. De heer Bosch (VVD) liet zich op dit moment de opmerking „ze zijn blij, dat De Jong weggaat" ontvallen, hetgeen heftig protest achter de be stuurstafel uitlokte. Op verzoek Van de heer Van der Kraan nam de heer Bosch deze opmerking terug. In Vlaardingen heeft men wel degelijk al het mogelijke gedaan om het be drijf te behouden, echter niet op de tegenwoordige plaats, waar een ios- wai zal moeten komen. onvermijdelijk. „We zijn met de aan trekking van dit nieuwe metaalbe drijf op de goede weg", was zijn me ning. Zoals de heer Van Lith formuleer de ook de heer v. d. Berg (CHU) de houding van zijn fractie, die overi gens geen splijtzwam in zich droeg. Geen grote lijn Uitvoerig, zoals we van hem ge wend zijn, is wethouder Van der Kraan ingegaan op hetgeen, allemaal te berde was gebracht. Hij gaf ophel dering op veel punten, maar de Raad voelde het kennelijk als een gemis, dat de grote lijn in deze uiteenzetting achterwege bleef. Overigens behoef de de wethouder zich niet al te veel zorgen te maken, want reeds duide lijk kon worden vastgesteld, dat het voorstel het benodigde aantal stem men toch wel zou halen. Natuurlijk werd niet verzuimd de Raad nog eens het uitbreidingsplan van 1945 voor ogen te houden én er op te wijzen, dat men nog veel meer groen zou zijn kwijt geraakt, wan neer het plan van die tweede haven arm in uitvoering was gebracht. Toen veel deskundigen, met aan het hoofd de havencommissaris Zuid, de heer J. Brautigam, tot de conclusie kwam, dat de Wilhelminahaven voor de handel een onding was, bleef er geen andere keus over dan er een indu striehaven van te maken. Wat deze aanvrage betreft, al eer der kwam de firma De Jong met een aanvraag voor grond m het Sterre- bos, welke transactie toen door de verkoop aan Wilton niet kon door gaan. Dat men een canon van 85 cent per jaar betaalt, vindt zijn oorzaak m het feit, dat de gemeente niet be hoeft te zorgen voor kademuren, glooiingen of straataanleg. Met de ophoging van het terrein en omleg ging van de dijk kan worden vol staan. De firma De Jong heeft thans een bedrijf met 240 werknemers. Men wil dit aantal na de verhuizing van Vlaardingen naar Schiedam uitbrei den tot 409 en de bedoeling is zelfs om te komen tot 1000 werknemers. „Er is maar één di'" dat in deze tijd belangrijk is en v..:t is de werk gelegenheid", zo voerde de heer Van de Kraan aan met aanhaling van het geen minister Suurhoff hierover in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer zegt. Met deze inperking van de groen strook, die Volkspark heet, verliest de Gorzen zeker niet het voornaam ste recreatiegebied, zoals men het wil doen voorstellen. Alleen het gebied van de nieuwe Maasboulevard gaat bijna 14 hecta- j§ ren groot worden. De kosten voor de G.T.B., 40.000, 1 sililIW 'Iiinni3llrili!nillfliiiilljlll:li!!il!!r^ I[imil311lllll!;i!llisil6!i;ilir ROTTERDAM. Het door C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven gebouwde motor- tankschip „Wiikinki" is na een geslaagde 3-daagse proeftocht op de Noordzee aan de Finse rederij, de Suomen Tankkilaiva Oy te Hel sinki overgedragen. De „Wiikinki" is hiermede het grootste thans in de vaart zijnde Finse koopvaardij schip. Het motortankschip „Wiikinki" heeft een draagvermogen van 15.275 ton en een snelheid van 14% knoop. Het wordt voortbe wogen door een enkelw erkende, tweetact 9-cylinder M.A.N.-die- selmotor van 6300 apk by 130 omw/min. De gehele machine-installatie is ontworpen en uitgevoerd door het scheepsinstallatiebedrijf „Neder land" te IJsselmonde. Het schip biedt accommodatie aan 45 opva renden, die op een enkele uitzon dering na zijn ondergebracht in een-persoenshutten. De „Wiikin ki" is het eerste in Nederland ge bouwde tankschip, dat uitgerust is met een z.g. „cargocaive"-in- stallatie voor het drogen van la dingtanks. (Advertentie LM.) I ■HMii.llüliPP! .bet ons niet veroorloven minderwaardige horloges te verkopen. Daar is onze reputatie te goed voor. U vindt by ons alleen dege lijke horloges waar U op vertrouwen kunt. zoals Omega, Universal, Etema, Sylvana, etc. J. M. Lucardie n.v. „de Juwelier van 1820" Nieuwe Binnenweg 63 In de Kunstkring vindt men een mooie instructieve Tentoon stelling over het grote get in ieders kennis: n.l. 1/j elk cultuurhisto risch beeld hebt u van uw eigen land en desselfs beschaving van de oer jaren tot en met de Merovingers e.d.? Het Rijksopgra- vmgenbureau laat zien, dat het zwij- gendst element in ons bestaan, de bodem, tot spreken te dwingen is, tot een spreken waarbij uw bewonde ring zich ternauwer nood kan bedwingen Die bodem is van de lucht uit gefotogra feerd. heeft bij drooglegging, ploegen en graven van allerlei opgeleverd, maar met een vondst van een scherf of een potje al leen is men, er nog lang niet. Vinden is een hóóg-wetenschap pelijk werk, omdat ieder spoor van be lang is, ieder zaadje, ieder vezeltje een „wereld" kan onthul len. Prachtig duidelijk zijn de lucht foto's en de verklarende wandbor den langs alle wanden in de Kunst kring opgesteld en verleidelijk zijn de vele vitrine's met potjes, panne tjes, spelden, halssieraden, kralen, goud. bijlen, zwaarden, enk. .De mens in de bodem" verraadt alle mogelijke begrafenis- en bescha vingsgeheimen het „voorwerp in de bodem" verraadt niet alleen be werking. materiaal en herkomst, maar zélfs importproblemen (er lig gen byv. oud-Egyptische kralen uit een oud-Hollands graf). Geen bezoeker (laten het er vele zijn!) of ergens wordt zijn zin voor romantiek beproefd, of het nu met een reuzenschedel van een wisent dan wel met een korenwrijfsteen is, met een vorstengraf uit Oss dan DE leden van de Provinciale Staten hebben gesproken. Diergaarde Blij-Dorp heeft subsi die gekregen. Het is maar 10000 en inderdaad, zoals verscheidene leden van de Provinciale Staten betoogden, een druppel op de gloeiende plaat, ornaat het tekort veel groter is. Maar dat neemt toch met weg, dat zij, die nauw betrokken zijn bij de diergaarde, ondanks alle tekorten en finan ciële zorgen een ..goed jaari' heb ben, Want de toekenning van de provinciale subsidie betekent, dat diergaarde Biy-Dorp als culturele instelling erkend is. Daarin was men ten aanzien van het Amster damse Artis steeds ten achter ge steld. Hoewel de leden- van de Pro vinciale Staten nog niet allemaal overtuigd zijn van de culturele Ower de groei van tropische plan ten geeft hier hor tutanus L. Merk een uiteenzetting voor de leerlingen van de derde klas van de ULO-schaol „De Vlaggeman". waarde (er waren nog 30 tegen stemmers) was een ieder, die een maal de tuin heeft bezocht, het wel. Niet alleen dat er 's zomers honderdduizenden ontspanning vinden in Blij-Dorp, maar ook in de wintermaanden, wanneer de leerlingen van ULO en Nijver heidsscholen in klasse-verband een bezoek aan de tuin brengen, is het, voortbestaan van de diergaar de als culturele en opvoedkundi ge instelling dubbel en dwars ver antwoord. Toen wij twee jaar geleaen in een kort commentaar entiek le verden op het voorlichtende werk van de Amsterdamse dr A. F. J. Portieltje op de Rotterdamse scho len. hebben wij de ogen van de ambtenaren van het Raadhuis ge opend voor de moselitkheden die 5e eigen stad bood. Sindsdien houdt ir A. Appelman van diergaarde Blij-Dorp lezingen voor de Rot terdamse schooljeugd en werd in December 1951 een begin ge maakt de scholen nader kennis te laten maken met leven in de diergaarde. ïn dat eerste jaar heeft de hor- tulanus. de heer L. L. Mark. 36 Nijverheidsscholen (totaal 782 leer lingen) rondgeleid in de planten kassen en de kwekerij. Dit jaar zijn de excursies uitgebreid en laat de diereninspecteur, dc heer C. van Doorn, de jeugdige bezoe kers ook een kijkje achter de schermen nemen bij Blij-Dorps le vende have. Bijna dagelijks maken deze he ren 's middags hun rondwande ling en als in Maart het winter seizoen is afgelopen, weten 1825 leerlingen van 73 ULO- en Nijver heidsscholen wat meer af van de tropische plantengroei en het le ven der dieren in de Rotterdamse diergaarde. Zelfs het begeleiden- Op school hebben de teerlingen veel over apen horen vertellen. In de diergaarde zijn deze dieren achter de tralies te zien. Maar wanneer in schoolverband een be zoek aan Blij-Dorp wordt ge bracht, mag je zelfs een aap in je armen nemen. de onderwijzend personeel maakt tijdens de uiteenzettingen, die de heren Mark en Van Doom. ge ven aantekeningen, zodat zij, la ter tijdens de lessen, beter gedo cumenteerd zijn. Ook de schoolgaande jeugd is enthousiast. Opmerkingen als „Zijn die plantjes ook te koop'' en kunnen we met een schooi abonnement krijgen" (en dat kan) zijn het duidelijkste bewijs, dat het aanschouw lij ke onderwijs niet tevergeefs is geweest En wie v.'H nu nog beweren, dat diergaarde Bly-Dorp geen cultureel opvoe dende taak heeft? De cineast Ytzen Brusse, die ver leden jaar nog voor de Stichting Havenbelangen de documentaire „Hij, zij en de wereldhaven" ver vaardigde, heeft thans op verzoek van Heineken's Bierbrouwerij dc lof gezongen van het bier. De onge veer een. kwartier durende reclame- bedrijfsfilm „Het meest getapt" is een goed voorbeeld van Nederland se publicity-filmkunst; Brusse gaat met eenvoudige beelden reent op de man. af en zijn toepassing van het licht hij moet erg van de zon houden is één van zijn sterkste punten. Er is een simpele intrige ingelast, waarvoor de bijzonder ge slaagde medewerking van de Zuid- Brabantse fanfare ,J3e Goede Hoop" te Eersel werd ingeroepen. Een dik ke meneer, die, naar ons verteld werd, helemaal niet van nieuwe haring houdt, heeft heel gewillig ettelijke Hollandse Nieuwen tussen de lippen laten glijden, véór zijn mimiek zo in-dorstig was, dat hij. al blazend op z'n grote bombardon door de camera betrapt kon worden op z'n heimelijke gang naar het marktcafeetje. Kees Brusse en Chris Baay zijn. de wel met merovingisch glaswerk, met de Hunnenschans, dan wel met de grafvelden te Rhenen. Men kan zich voor de Kerstdagen geen instructiever tentoonstelling wensen dan er nu geboden wordt in de Kunstkring, WEER giert de griezelige kreet „Serooge" door het holle huis van Dickens' klassiek geworden vrek, w.eer ramme len de ketenen van Marlev's geest en hompelt de kreupele Tiny Tim op z'n krukje door Londen's besneeuwde straten. In de Scrooge Marley-symphonie, die jaarlijks omtrent de Kerst dagen door toneel, voordrachtskunst en radic wordt gepresen teerd, blaast ditmaal ook de film haar partij mee. Niemand is tegen de verkoop kracht van deeper en Breezy opgewassen, wanneer zij het zich in hun hoofd hebben gezet zo'n apparaat aan de man te bren gen. V.l.n.r. Jane Wyman, Phil Siluers en Jimmy Durante. Uit De schrik van de 2e Compagnie. (CINEAC en VICTORIA) Het is niet de eerste keer, dat men de geliefde Christmas Carol op het witte doek ziet, maar kan men het één ci neast kwalijk nemen, dat hu zich toch weer aangetrokken voelt tot de verfil ming van een meesterlijke vertelling, vol actie en sfeer, die bovendien de Kerstgedachte zo menselijk warm en ontroerend simpel vertolkt? Brian Desmond Hurst heeft deze nieu- e „Scrooge" vakkundig en met smaak „smaakt, maar het niveau van Dickens- films als „Great Expectations", „Oliver Twist" niet bereikt. De nadruk valt te veel op het lugubere van de geestver schijning, de spijt en weemoed om het verleden, de angst voor de toekomst, die aan Scrooge door de „Spirits" ge hoond worden, terwij] de hartelijke, be moedigende sfeer van het Kerstfeest meer op de achtergrond blijft. Dit tekort aan evenwicht wordt niet geheel opgeheven door de overigens voortreffelijk spelende Alastair Sun, die van Scrooge een lichtelijk clowneske figuur heeft gemaakt. Ook m meer filmtechnisch opzicht heeft de regisseur enkele mooie kansen ongebruikt gelalen. Dit alles neemt ech ter niet weg. dat men in deze laatste dagen van het jaar. die ons toch wat kinderlijk-sentimenteel en minder scherp van oordeel stemmen, een warm plekje in zijn hart kan bewaren voor deze „Scrooge en Marlej"' in LUTUS- CA. Cineac en Victoria Drie jaar gevangenis messentrekker voor De grote neus van Jimmy Durante gaat zijn baas weer voor in de meest waanzinnige situaties, die mensenher- doet er eigenlijk weinig toe. Hoofdzaak sens tei verfrissing van andere mensen- zun de vele gevechten, waarvan er een hoofden maar bij elkaar kunnen fanta- heel spannend zich afspeelt tussen de seren, m de pur-sang kolderfilm „De laaiende vuurmassa's op de stookplaat schrik van de 2e Compagnie". Dat Jee- van een brandend schip, en een strikt per Smith en zijn vnend Breezy Jones binnen de perken blijvende hoeveelheid (Phü Silvers) volkomen tegen hun zin ..love", waaraan een geëmancipeerde In- in het leger verzeilen overigens een cliaanse prinses met in Parijs gevormde ZUTPHEN. De rechtbank al- plaats, waar ze het grootste deel van ontwikkeling, eigenlijk met het haar jhier heeft de 19-jarige W. uit De- de tijd in de petoet zullen verblijven toekomende deel krugt. venter die op een avond in Augus- is alleen maar te danken aan hun en or- Forrest Tucker, Adele Mara en Bruce tus met een dolk gestoken heeft om stofzuigers te verkopen. Met Cabot en ChlU wiUs. die men zich mis- naar een lëerlms-vernieevster met dezelfde energie werpen zij zich op de SChien nog wel herinneren zal als „de naar een leer-img vei pieces «si, unri, ^ak hun cavalerie-commandant te over- „tem" van de sprekende ezel Francis, wie hij omgang had gehad, maar tuigen van de noodzaak de paarden door hebben de hoofdrollen in dit pnmmeve die de conecties had verbroken, tanks te vervangen en zij ontzien zich nicme-s epos veroordeeld tot een gevangenisstraf met op dc hardhandigste manieren de - - - - kracht vati een tank te demonstreren, Toch gaat aan dit zeer amusante en lachwekkende verhaal nog een serieus waarschuwinkje vooraf, dat men vooral weense charme en Hongaars tempera- niet mag denken, dat het er werkeluk menÉ gaan samen m de operette-film zo in het leger van de U.S A. voorstaat, „Forster-Chrlstl". Hanneri Matz (echt De regie van deze in zijn soort bijzon- Weens) speelt de rol van Christl, de lief- der geslaagde film Jaad Lewis Seller. tallige dochter van een houtvester, die past op de keizerlijke bossen. In die bos- rt,Otnl sen ontmoet Christ! een jager, die zich LUjJH'Ul later ontpopt als de keizer. Het meisje steelt het doorluchtige hart. doch wekt De aanleg van spoorwegen m Amen- daarmee de jaloezie op van een versto- van drie jaar met aftrek. Arena Israel protesteert tegen in beslagname van een scheepslading vlees TEL AV1V. De Israëlische mi nister van. Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag békend gemaakt, dat de Is- ka's woelige, kleurige pionierstijd blijkt ten naar Chnstfs hand ëlische regering in nota's aan de steedr w- regeringen van Frankrijk. Engeland p®' raëlische regering in. nota's aan de aoS steeds een bron van inspiratie voor dingt. Voor alle complicaties zijn opge- - - gespierde, bonte films, die met de be- jost heeft u ruim anderhalf uut geke- zim j S®Sfivens: moedige ingenieur ken naar komische, dromerige en ïdyl- j-— - .*-* kwaadwillige postkoetsexplottent iische situaties en celuisterd naar oret— overhandigd, krachtig geprotesteerd dapper meisje - trouwe (of verrader- tfgT olerette-muziek 'eelal als drup- en de V.S., die Donderdag oLcin.c „c heeft tegen het inbeslagnemen door ujkes Indianenstam ven. Overigens verweet hij hem ook de Egyptische autoriteiten op 31 Oc- Pe!i ^^ttaent'Exorêss"- (Rock Is ReX nog, de betekenis van de metaalindu- tober van een lading bevroren °^SS MeroTgeem tdtzoïl strie op te korte termijn te zien, In vlees, die met een Noors vracht- dering ln deze technicolor gebeuren Sex Allen en Allan Lane zijn de dap- het kader van de voortschrijdende schip uit Erithrea naar Haifa on- Vele opwindende dingen, die men beslist pere mannen die in een tweetal WÜd- integratie van Europa acht;_ Van 1 derweg was. met voor de eerste keer ziet, maar dit West films gangsters ontmaskeren en aan de sterke arm overleveren; Rex doet het m „Under Mexicali Stars", ter wijl Allan Lane schittert m „De Roof overval". De eerste (hoofd)fiira speelt aan de Mexicaans-Amerikaanse grens in een wereldje van gouddelvende boeren, die keer op keer van hun schatten worden beroofd. Van het begin met een span nende race voor huifkarren, tot het eind een goed gevonden achtervolging van de held Rex door boeven in een helicop ter, houdt de film spanning. Er zun vanzelfsprekend een respectsbei aantal vergr'uzelde kaken en kapot geschoten bandieten maar och, Rex wint op alle fronten, ook op dat der zang. Allan Lane's optreden in het voor- filmpje kan daarentegen maar matig bekoren. Het is een zeer traditioneel gok- cn drinkverhaal met een goede af loop welke Western heeft dat niet? Prinses Raadsel; tel een brok Afrikaanse wil dernis. een paar stammen goede en een troep verdorven negers, wat lugubere ronddwalende skeletten, een kunstmatig diamanten makende chemicus, enorme worstelende reuzen-reptielen, een m het dichtst van het oerwoud spoorloos ver dwenen vlieger een koelbloedige Ame- Johnny Weismuller en wat romantiek samen, wat is dan bet resultaat? Oplos sing: „Jungle Jim en de skeletmannen". Het is een bijzonder goede en spannen de avonturenfilm, die de gefascineerde toeschouwer meevoert op een expeditie van Jungle Jim naar de geheim zinnige Skeletmannen. enige acteurs in dit uiterst onge dwongen. filmpje, dat enkele goed geslaagde opnamen bevat van het brouw-proces. Aan de Rotterdamse première in het Luxor-theater was nog een kleine plechtigheid verbonden. De Eerselse fanfare, die er een dagje tussenuit genomen had en de gast was van de brouwerij, ontving voor haar aardige bijdrage uit handen van de directeur jhr. Feitfa, een „bugel" (hoorn) als welkome aan vulling van het instrumentarium. Met Zuidelijke welsprekendheid en een nummertje van het orkest heb- bij de gasten hun dank vertolkt. DEN HAAG. In het Gemeente museum is Vrijdag de tweede confe rentie der Nederlandse letteren ge opend door de dichter M. Nijhoff, Anders dan het vorig jaar in Brus sel .toen de conferentie door vele honderden schrijvers werd bijge woond, waren er dit jaar slechts honderd deelnemers uitgenodigd, die zowel de letterkunde, de uitge verij, de boekhandel, het biblio theekwezen en de radio vertegen woordigden. De voorzitter van de conferentie, Herman TeirïincK, was door een lichte verkoudheid verhinderd, Zijn. plaatg zou worden ingenomen door Maurice Boeiants. bier voor de blazer In een tijdsbestek van een week. heeft het Philharmonische publiek kennis kunnen maken met twee werken van de Amerikaanse com ponist Samuel Barber. Op het vorig abonnementsconcert ging in eerste uitvoering voor Nederland zijn vioolconcert en gisteravond zijn tweede symphonie. Warneer men deze werken Qua inhoud met elkaar vergelijkt, dan toont Barber's Twee de, die vijf jaar later ontstond dan het vioolconcert ,dus in 1944, een veel persoonlijker en kleurrijker harmonisch idioom. Dit zou compo sitorisch beschouwd een grote voor uitgang kunnen betekenen als dit niet ten koste zou zijn gegaan van het melodische element. Want dit is door een zekere krampachtigheid in de schrijfwijze in deze sympho nie over het geheel veel minder boeiend geworden. Zeker, men kan niet beweren, dat deze muziek de toehoorder geheel en al onberoerd laat. Want naast de zo hier en daar opduikende cerebrale gedeelten, hoort men ook vele, die geïnspi reerd klinken en waaraan men ook de lyricus Barber duidelijk herkent, evenals de vakman en uitermate knap instrumentator, die hij onge twijfeld is. Maar een compositie, die van de eerste tot de laatste noot boeit is ze voor mijn gevoel niet. Intussen was dit geenszins te wij ten aan de uitvoering, want Flipse Amateur-fotografen exposeren Voor de tentoonstelling m lu Museum voor Land- en Volken kunde, heeft de Amateur Fotogra- fenvereniging Rotterdam in vier klassen ingezonden: Junioren 14 inzenders 62 foto's; Senioren 5 inzenders 20 foto's; Hoofdklasse 8 inzenders 50 foto's; Vakklasse 8 inzenders 75 foto'sL Bekroningen: Junioren: le prijs mej. M. Meyer; 2e pr. G. C. van Zijl: 3e pr. J. W, Siebbeles; Eerv. verm. J. Poots. Senioren: le pr. W. S. Eshuis; 2e pr. J. Notenboom; 3e pr, A. de Man. Hoofdklasse: le pr. W de Mun- nik; 2e pr. A. P. Engelse; 3 e pr. G. H. Wagenaar; Eerv. Verm. T, C. Rook. Vakklasse: Veel deelnemers zon den buiten mededinging in, reden waarom in deze klasse geen bekro ningen zijn toegekend. en zfjn orkest hielden er een warm pleidooi voor. Niet alleen kwam de ze moeilijke partituur met veel ac curatesse tot klinken, maar uit het musiceren sprak ook gloed, vaart en stuwing. Dat de volle Schouwburg Cor de Groot na. zijn vertolking van Ravel's pianoconcert geestdriftige bijval schonk, kon wel bijna niet anders, want De Groot leverde hiermede weer een zowel technisch als ar* tistieke prestatie, die in een woord grandioos was. RixnskyKorssakow's „Sheheraza- de", waarmee de Philharmonic! door en door vertrouwd zijn geraakt en. er nog kort geleden veel succes mee oogstten, besloot het concert Wij gaan de Kerstweek tn. De laatste Adventszondag is de drempel. Wij kunnen aï naar binnen kijken, want de deur staat open. Straïes •mogen wij binnengaan. Zullen" wij dat wel doenOf gaan wij na een vluchtige blik toch maar liever voorbij? Wtc gaat er nu graag een STAL binnenl Alleen wie er moet wezen, doet dat. En vinden het nodig Jeroen Bosch schilderde met levendige fantasie 'de drie Wij ze», die komen aanbidden „en knielen aan de kleene voeten. van 't Kmd, loaaruoor Herodes tjreesr'. zoals Vondel zong itt zijn kerst- rei. Maar op de achtergrond is het een gedrang van mepsen van allerlei slag. Over de muur, om de hoek, zelfs op het bouw vallige dak- van de stal en dringend op de drempel: over al mensen, die willen, zien. De vraag aan onze Parool lezers is: .Wat doet u, nu wij op de drempel staan, om het eigenlijke van Kerstfeestdat is Christus, te zien en te pinden? WÜ gaan twmers weer de Kerstweek. In. F. OBERMAN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5