i Tendentieus beeld van de moderne wereldlitteratuur Auto gleed van dijk en stortte op dak Oostenrijkse consul was bij opening van „Grinzing Toen zat moeder achter t theeblad Eerste paal aan Korte dubbelpand Hoogstraat Zeeloodsen wensen betere sociale voorzieningen Drie kinderen ontsnapten aan de dóód doordat zij onder een tafel speelden Tienjarige jongen onverbeterlijk inbreker Ridgway uit critiek op Nato-besluit Draper arbiter in geschil te Bonn? Engeland en Amerika zullen Mossadeq een nieuw voorstel doen Eerste Wïener-Café in Rotterdam Prof. dr Jos J. Gielen leverde aanvechtbare en onjuist inlichtende geschiedschrijving J HARTJE STAD op Forest Militair vliegveld in de Vredepeel? Zaterdag 20 December 1952 D. IJSSEL. Drie kinderen ontsnapten aan de dood, J" 0uderkerk aa" de "«set een auto van de dqk gleed en op het dak van een benedendljks staande aangebouwde houten keuken te- drle k-nZ.°P 5* dat 08 het stoUte ware" de leien rt*ST SpeIen' De lafel beschermde hen tegen de instortende ravage, die de boel om hen heen versplinterde. Het ongeluk gebeurde nabij de buurtschap „Het Bonte Varken". Een truk zonder oplegger van de houthandel H. uit Ouderkerk a. d. IJsse] reed in de richting" van Lage- weg, Toen de bestuurder een rechts van de weg geparkeerde auto voor bij wilde rijden zag hij tot zijn schrik van de tegenovergestelde zij de 'plotseling een wielrijder nade ren. De automoblist remde, maar het glibberige wegdek speelde hem parten. De auto slipte, gleed van de CVan onze correspondent) DEN BOSCK. Te Helmond is een tienjarige dief en inbreker aan gehouden. De jongen G. van S. is een beetje debiel en komt uit een groot arbeidersgezin, dat onder ge zinsvoogdij staat. Toen de jongen zeven was, werd hy een tijd naar een opvoedingsgesticht gezonden, omdat hij toen al allerlei dingen, bijvoorbeeld een kinderfiets en een autoped, wegpakte, en. dag en nacht op straat zwierf. Nu werd hij met een gestolen fiets aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij alles, maar later bekende hij diverse in braken en diefstallen, o.a. in twee houtwarenfabrieken, in de cantine van de voetbalvereniging „Hel mond" en. in. een broeikas, Het kind dat na een verhoor naar huis werd gezonden, heeft op ■weg daarheen etenswaren wegge nomen en vervolgen 's nachts een nieuwe inbraak gepleegd. Het is daarop naar een opvoedingsgesticht gebracht. PARIJS. Generaal Ridgway heeft Vrijdag critick geoefend op de Westelijke mogendheden, die hun de fensie inspanning vertragen. De 33 ministers gaven geen gehoor aan de waarschuwingen van Ridgway en an dere militaire leiders en halveerden de door hem aangevraagde 428 mil- lioen dollar voor de aanleg van vliegvelden en marinebases. Ridgway zei: „Er is geen enkel ex cuus aan. te voeren voor het verslap pen van onze defensie inspanning, waarvoor de eisen toch reeds mini maal waren gesteld. Hij voegde daar aan toe dat de Nato-landen nog stéeds niet aan rdie minimumeisen voldaan hadden. Ridgway sprak voor het Nato Defense College. Hij zei: „Ik verwerp als geheel ongerecht vaardigd het gevaarlijke standpunt dat de vijand geen oorlog wil en geen oorlog zal ontketenen," Ridgway vertelde dat hij de ministers gewezen had op de consequenties van hun weigering om het militaire apparaat van voldoende manschappen en wa pens te voorzien. Het is onze taak om de civiele autoriteiten, die boven ons gesteld zijn te wijzen op de militaire consequenties, die hun besluiten kunnen hebben." Adenauer zou bemiddeling van Amerikaan wensen BONN. De West-Duitse bonds kanselier dr Adenauer de'btf- ssondere ambassadeur der Ver. Sjt. Draper verzocht hebben pogingen te doen om te bemiddelen in het (binnenlandse) conflict in West- Duitsland over de verdragen met het Westen. Draper, de speciale ambassa deur van-het bureau voor de we derzijdse beveiliging (MSA), zal Zaterdag uit Parijs naar Bonn vliegen, aldus is van Amerikaanse zijde medegedeeld. Adenauer zou Draper verzocht hebben om te trachten overeen stemming te bereiken tussen de regeringscoalitie en de sociaal democratische oppositie over dc verdragen. Draper zou zich in verbinding stéllen met Ollenhau- er, leider van de sociaal-demo craten. Vrijdag heeft OUenhauer een onderhoud gehad met de waarne mende Amerikaanse Hoge"" Com missaris, Reber. Israel trekt aanklacht tegen Arabische landen in NEW YORK. Israel heeft Vrij- dag zijn aanklacht tegen de Ara bische landen van de agenda van de Algemene Vergadering ,der V.N. afgevoerd nadat Donderdag een resolutie, waarin Israel en de Arabische landen tot rechtstreekse onderhandelingen ter by legging' van hun geschillen verzocht zouden worden, m de Algemene Vergade ring verworpen werd. In de terug genomen aanklacht van Israel wer den de Arabische landen beschul digd van schending van het hand vest en van de Israelisch-Arabische wapenstilstandsovereenkomst. Bij de NCRV 300.000ste lid ingeschreven (Van onze correspondent) HILVERSUM. Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V, heeft voor de microfoon bekendgemaakt, dat deze omroepvereniging kortge leden haar 300.000ste lid heeft inge schreven. Op dit moment, aldus de heer Roosjen, bedraagt het ledental van de N.C.R.V. 302.124. Namens het bestuur werd degene, die het 300.000 ~fe lid had aangebracht, een Engelse "k aangeboden; deze zelf ontving 1 straalkachel. dijk en k%vam terecht op het dak van een tegen de bakkerij van de heer B. J. Nomen aangebouwde houten keuken. Met een hevig ge kraak van versplinterend hout stortte de auto door het dak en de wanden heen. De kinderen, die onder de tafel zaten wisten onder de brokken hout in allerijl de weg naar de deur te vinden. Van het gedeelte waar de kinderen kort te voren nog hadden vertoefd was geen spaan meer heel. De bestuurder van de auto liep geen letsel op. Een kraanwagen heeft de wagen uit de brokstukken gelicht. Het verkeer was tijdens deze werk zaamheden volkomen gestremd. De keuken zal gedeeltelijk moe ten worden gesloopt. Prof. Lattimore tegen borgstelling vrij Washington. professor Lat- timore, gewezen vooraanstaand raadgever van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, die er van beschuldigd wordt zeven maal valse verklaringen te hebben afgelegd voor de subcom missie van de Amerikaanse Senaat voor de binnenlandse veiligheid, is Vrijdagochtend te Washington voor rechter Kirkland verschenen. Latti more verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Hij is. tegen een borgstelling van 2.000 dollar, op vrije voeten ge steld tot de aanvang van het pro ces. dat tegen hem aanhangig zal worden gemaakt en dat vermoede lijk In Maart 1953 zal beginnen. Motorschip „Java"' door sleepboot vlotgesleept KORSOER. Het Nederlandse motorschip „Java", dat Vrijdag ter hoogte van Korsoer (Dene marken) aan de grond liep, is door een Deense sleepboot de haven van Korsoer binnengebracht. Van daag zal* een duiker de kiel van de „Java" onderzoeken, daar een der tanks lekt. Het schip was met veevoeder op weg van Antwerpen naar Randers (Jutland). LONDEN. Engeland en Amerika hebben besloten een nieuwe stap bij Perzië te doen om te trachten een regeling van het ollegeschil te berei ken, aldus is Vrijdag in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Men meent te weten, dat de Ame rikaanse ambassadeur, Henderson, die binnen enkele dagen uit de V.S. naar Teheran terugkeert, zich met cje Perzische regering in verbinding zal stellen. Officiële belangstelling, in de persoon van de Oostenrijkse consul in Rotterdam, bestond er gistermid dag voor de opening van het Wie ner-Café „Grinzing" aan de Sta tionssingel 44. Tijdens de receptie, die altijd aan openingen plegen vooraf te gaan, heerste al direct een geanimeerde sfeer, die echt Weens aandeed door de smaakvolle wijze waarop het etablissement met lauben is betim merd (compleet met feestverlichting en druiventrossen) en de tintelende piano-accoorden de echte Weense liedjes, waarmede Ernst Pauka op een voortreffelijke manier in de Maasstad debuteerde. De exploitant van deze nieuwe amusements-gelegenheid, de heer Gerard Hulscher. heeft alle moge lijke moeite gedaan de Wiener Prater aan de St&tionssingel te doen herleven. Niet alleen, dat hij het gebouw van buiten een echt Oos tenrijkse aanblik heeft gegeven, maar ook het interieur heeft hij aan laten brengen in de stijl, die Wenen zo typeert. De bekende de corateur Adriaan van der Lely, ont werper van tal van décors voor de Weense operette, heeft allergrappig ste wandversieringen aangebracht, die ongetwijfeld hét geheel een apart cachet geven. Zowel in de intieme en gezellige bar als in het café wordt speciale „Grinzing"-wijn geschonken, terwijl bovendien op eenvoudige wijze eén Wiener schnitzel-of Goulasch wordt geser veerd. Voor het dagelijkse cabaret-pro gramma ziin bekende artisten geën gageerd. Naast Ernst Pauka zijn dit de tenor Rudi Heinz, de Ween se soubrette Marga Graff en het zang-duo Liesbeth Lunow en Fons Don kart. Dit neemt niet weg, dat er geen andere artisten optreden. Want die andere artisten, kunnen de bezoekers zelf zijn. Wie er be hoefte gevoelt zijn zangtalenten te demonstrerenmen kan zijn (haar) gang gaan, hetgeen - de ge zelligheid slechts kanverhogen, Voor de danslustigen is in het mid den een kleine ruimte uitgespaard, op welk parketvloertje men de echte Wienerwalz kan draaien. De opening van „Grinzing", het eerste Wiener-café in de Maasstad, betekent een waardevolle aanwinst voor het amusement m Rotterdam, iets waarmede de eerste havenstad van Europa nu niet zo heel erg dik is bezaaid. Beam neemt Amerikaanse zaken waar in Moskou MOSKOU. De Amerikaanse gevolmachtigde minister Beam beeft hier als charge d'affaires de leiding op zich genomen van de Ameri kaanse ambassade, die zonder am bassadeur is sedert September toen de Sovjet-Russische regering am bassadeur Kcnnan persona non gra ta verklaarde. Beam nam de leiding over van am bassaderaad O'Shaughnessy die se dert het vertrek van Kennan was belast met de leiding op de ambas- sade. Men verwacht dat Eisenhower pas maanden na zijn beëdiging als pre sident van de Verenigde Staten zal overgaan tot benoeming van een nieuwe ambassadeur. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Thuisreis; PH-TFE (Utrpcht) gistermiddag op Schiphol ge land. PH-TDK (Amsterdam) arriveerde gistermiddag te 13.SO op Schiphol, PH-TDG (Gouda) moest om elf uur vanmorgen m Frankfort aankomen PH-TDD (Delft) moest vanmiddag In Karachi aankomen. PH-TET (Tilburg) vannacht tn Rangoon gearriveerd. PH-TDF (Rotterdam) vannacht uit Dja karta vertrokken Uitreis: PH-TDN' (V)aardingen) is Vrijdagmiddag in Sydney aangekomen PH-TFD (Arnhem! tegen midder nacht uit Bangkok vertrokken naar Dja karta, FH-TDI (Enschede) vannacht m Rangoon aangekomen. PH-TFG (Friesland) om zeven uur vanmorgen in Cairo aangekomen. Aan de Korte Hoogstraat werd gistermiddag de eerste paal geslagen door de N.V. Wereldhaven voor een dubbelpand waarin de firma's F. Damert en Gebr. Coster N.V. onder dak zullen vinden. Naar men ver trouwt zal dit gebouw September '53 gftreed zijn. Het pand waarvan de architect de heer H, D. Bakker is, bevat de winkels van beide manu facturenzaken, elk bestaande uit een basement, parterre en entresol, en bovendien zes woningen, waar van de bovenste verdieping een slaapetage heeft. Deze aanwinst voor het winkelcentrum van onze stad betekent voor de firma F. Da- men herbouw, voor de Gebr. Coster N.V, nieuwbouw. De eerste zaak had namelijk in 1940 twee winkels m de Hoofd steeg, die uiteraard sneuvelden bij het Duitse bombar dement. daarna kreeg men tijdelijk huisvesting in de Rochusenstraat en vervolgens verhuisde men naar de Math enesser laan. Het bedrijf van de heren Costcr leed tydens de oorlog met alleen materiele verlie zen, die evenwel konden worden overwonnen, doch zwaarder te dra gen was het heengaan van de stich ter van het bedrijf, de heer L. Cos- ter. die door de bezetter werd ver moord. Sympathiek deed het daar om aan, dat zijn kleinzoon Louis gisteren aan de touwtjes van het stoomblok trok en zo meehielp een nieuw gebouw van het door zijn grootvader gestichte bedrijf te ves tigen. Twee dingen zijn zichzelf gelijk geble- 'dgg/b'A'i'rT' ven in de afgelopen 50 jaar; dat zijn Sin- terklaas en Kerstmis. Tenminste over het algemeen. In de mos- selenboek by de sche ve St. Mary's Church van het Haringvliet kan al sinds lang niet meer worden gela waaid en gevochten door klein-menseiijke na-apers van de vre delievende „Goede Heer", want die kerk is weg, die hele buurt is weg en de vehikels waarin de getabberde en gemij terde namaak verte genwoordigers van S.N. rondreden, zyn vrywel allemaal op gestookt. Ook het aantal schimmels is. naar men ons mede deelde van de zijde van het Bureau van Statistiek, sterk afge nomen. Maar de geest om elkaar eens pret tig te verrassen bui ten alle verjaardagen om. schijnt nog dezelfde te zijn gebleven, en dat is hoofdzaak. Onder invloed van onze NATO- vnenden schijnt de Kerstman veel terrem te winnen en een massa werk wat Sinterklaas noodgedwon gen moet laten liggen, over te ne men. De neiging echter, om een sparretje binnenshuis te nemen, op te sieren en van een paar kaarsjes te voorzien bij welker warm schijn sel jong en oud zich voorneemt een beter mens te willen worden, schijnt met in kracht te zyn afge nomen, Niet wanhopen dus! Neen, December blijft een mooie, doorkomeiijke maand door z'n hui selijke feesten, waaraan niemand zich kan onttrekken. Dat ons na December Januari erg lang, en erg kaal op het li|f valt, blijft ook zo heeft men ons toevertrouwd, maar daaraan is misschien, op den duur wel iets te doen. Vart dit en der gelijk alcoholvrij gemijmer vervuld, dwaalden en flaneerden wij door onze nieuwe, doch goedig-ielijke stad. hier en daar onze vlezige neus platdrukkend tegen een of andere etalageruit, omdat iets in de eta lage ons trof. En laten wij nu „in Spaans riet en. blank bamboe uit gevoerd" iets ontdekken, waarme de 50 jaar geleden ieder binnen huis zich ook opgesierd achtte. Want evengoed als iedere burger man tegenwoordig iets raars ver- chroomds bezit op asbakken- of electrisch e dierennemklokkenge - bied, had hij vroeger een wankel bamboe-bloementafeltje „met inge bouwd een theeblad en onderop een gepolitoerde bouilloir". Nog fraaier en wiêbeliger waren de bamboe mirakels die ook nog ligging ver schaften aan een „Japans-gelakt fa milie portretten album en. hang- planten. Grinnikend om de welwillend heid van het Spaans riet en het blanke bamboe om zich in moder ner lijnen- en bochten te wringen ert minder ruimte in te nemen (ook mist ieder bamboes-uiteinde de vroeger zo stereotype afwerking van een metalen wlebeldop), rust ten wij, lichtelijk moe van al dat gekijk, geslenter en gemymer, uit in „de mooie kamer" van onze ouders. De „tussendeuren" sloten met een kantelhaak en een slot. In de panelen waren de rococo- biezen degelijk verguld. Over de bovenbreedte liep een dikke kope ren roe, en aan die roe hingen, dik ke, zware sombere gordijnen. Roe en ringen gingen schuil in een bal dakijn met lijkkoetsvermen, roset- ten. dikke „opgenomen, bloemkolen" van stof en kwasten aan koorden van een derde duim dikte kwas ten en koorden waarvan een tam- TEDERE SCHRIJVER van een geschiedenis van de wereldlitteratuur heeft zich ter dege voor ogen te stellen wat eigenlijk het doel van een dergelijk werk is. Wil dat werk het karakter hebben van inlichtend te zijn, d.w.zdat de lezer een boek voor zich krijgtdat hy erop na kun slaan om over een bepaalde figuur, een bepaald „isme" of een datum ingelicht te ioorden, dan is de taak, die de schrijver van een geschiedenis der wereldliteratuur zich heeft te stelZew. reeds mij nauw keurig aangegeven. Deze taak bepaalt zich tot het geven van een overzicht van de verschillende phasen in de ontwikkeling van de we reldliteratuur, een noemen en omschrijven van de persoonlijkheden, die hun stempel erop drukten, een aanduiden van de stromingendie zekere richtingen beïnvloedden, Persoonlijk heeft de schrijuer zich daarin niet te mengen: hoogstens, bij het schiften uan namen en boe kendie hij al of niet zal vermelden, treedt er iets van een voorkeur op en meer in het bijzonder wanneer hij een tijdperk bespreekt, waar van hij zelf nog tijdgenoot is, zodat hij bij gebrek aan ietsdat uasf- sfaaf, to el zelf een keuze moet doen. Anders wordt het wanneer de schrijver zich voorneemt het beeld van de wereldliteratuur ondereen bepaalde visie te brengen en met deze visie als uitgangspunt een groepering bewerkstelligt, die men min of meer opzettelijk kan noemen naar mate men deze visie al of niet deelt. Het is altijd mogelijk de din gen onder een bepaalde gezichts hoek te bezien. Maar dan ontstaat het gevaar van eenzijdigheid, wat tevens inhoudt, dat by een veralge menen de dingen scheef getrokken worden of verklaard op een bepaal de tendentieuze wijze, waarbij een waarheid moet gelden, die de schrijver d e waarheid acht, doch het daarom nog niet noodzakelijk ook voor een ander behoeft te zijn. Zulk een visie kan belangwekkend zijn al naar gelang van de per soonlijkheid van de schrijver, doch er ontstaat dan een ietwat gefor ceerd beeld van wat door de schrijver graag zo wordt gezien. En voor zo iets samengestelds als het geheel van de wereldliteratuur kan zulks zelfs ondoelmatig wezen. Natuurlijk zullen in bepaalde tijden bepaalde dingen meer de aandacht vragen dan in andere en zal ook de schrijver van een litera tuurgeschiedenis niet geheel ontko men aan het leggen van accenten op wat in zijn eigen tijd meer_ spe ciaal de aandacht vraagt. Hij zal dan gebruik maken van verklarin gen, die min of meer die van zijn eigen tijd zijn, zoals b.v. de diepte- psychologische of de sociale. Vele stromingen in de literatuur van onze dagen zouden ook niet fonder hierop in te gaan nader zijn te ver- klaren, b.v. dc invloed van Freud. Maar voorop dient te staan, dat vastgehouden wordt aan normen, die voor literatuur gelden, d.w.z. dat de literatuur als literatuur geoor deeld wordt, dus volgens de normen van de literaire kunst en dat men daarin geen criteria betrekt, die Litteraire kroniek door Constant van W essem haar tot onderdeel maken van wijs begeerte of theologie. Dan houdt het werk van de schrijver op een literatuurgeschiedenis te zijn en betreedt hij gebieden, die aan allerlei discussies bloot stellen. A LS VUFJJE DEEL van een A „Algemene literatuurgeschiede nis" is bij de Uitgeverij W. de Haan te Utrecht verschenen een werk van prof. dr Jos. J. Gielen, „Moderne Wereldlitera tuur". Reeds de eerste regels van zijn boek maken er ons op voorbe reid, dat de schrijver tegenover zijn onderwerp een theologisch stand punt zal innemen en dat de kwestie van 'geloof en ongeloof als een punt bij het beoordelen van schril vers en stromingen in de laatste honderd jaren van de wereldliteratuur gaat PROF. DR. JOS J. GIELEN gelden. Geloof en ongeloof worden tegenover elkaar gesteld, n.l. het werkelijkheidsbesef bij de gelovige mens en dat bij de twijfelaar of de ongelovige. Dat werkelijkheidsbesef van de gelovige (dat al van tevoren vaststaat) heet m de moderne tijden slechts geëvolueerd, terwijl dat van de ongelovige, onverankerd als het is, in een revolutie geraakt, die. volgens de schrijver, op reke ning komt van „de stelligheid, waarmede nieuwe gedachten en op vattingen werden verkondigd in naam van een „heilige wetenschap" waarbij de gelovige zich bedeesd op de achtergrond hield". Wat er ver keerd is aan het niet-ware werke lijkheidsbesef van de moderne lite ratuur leren wij aan de hand van vermelde personen en richtingen, waarbij dan de poging om uit de „dwaling" te geraken min of meer gewaardeerd wordt, en zien wij diegenen een kans krijgen, die nog niet geheel verloren waren of zijn, zoals b.v. Baudelaire of Veriaine. of zij, die weer in Christelijke zin boeken schrijven, ook al keren „de afschuwelijke fabels vanhet.natura- lisme erin terug". Prof. Gielen acht een herstel mogelijk door „een al gemeen verlangen naar de ware zin van de werkelijkheid" (die van de gelovige dus). Wij ontkennen niet, dat aan onze morele beschaving de Christelijke zin ten grondslag ligt en dat ïulka zich ook in de literatuur weerspie gelde. Een figuur als b.v. die van Don Quichotc is ondanks de persi flage een altruist, een figuur van de ware Christen, die in al zijn daden door mensenliefde en goed heid des harten gedreven wordt en als een oprecht Christen sterft. Maar prof, Gielen vervalt in ortho doxie wanneer hij negeert, dat ook in de niet aan God gelovende des ondanks een „religieuze" kern kan schuilen, waarom deze op z ij n wijze met evenveel recht een geldig werkelijkheidsbesef kan hebben als het „ware" werkelijkheidsbesef^ waarvan, de gelovige het monopolie zou bezitten. En zeker gaat hij te ver wanneer voor de ongelovige zou zijn uitgesloten de mogelijkheid om iets over de Duivel te weten. Op pag* 208 lezen wij, naar aan leiding van het gesprek van Adrian Leverkühn met de Boze in „Doktor Faustus", over Thomas Mann; „Hoe kan het demonische verbeeld wor den. door iemand die God niet er kent en voor wie daarom (gespat, van mij. v. W.) de Duivel slechts een verbeelding is?" Is het niet volkomen van onze tijd om de Duivel als „intellectuele hoogmoed" naar voren te brengen, zoals prof. Gielen aan Thomas Mann's voor stelling verfoijt? Wij willen maar zeggen, dat ook volgens zijn eigen normen prof. Gielen aanvechtbare dingen debiteert. GIeLUKKIG voor het boek zit de v—schrijver, naar mate hij vorder vordert met zijn werk. minder con stant aan zijn opzet vast en ver vagen de tendenzen wat. treden althans minder nadrukkelijk op de voorgrond. Wij krijgen dan min of meer persoonlijk getinte interpreta ties var» de bekende figuren, die soms tot nadenken, maar ook we! tot protest aanleiding geven. Was b.v. Kafka een „existentialist avant la lettre", en Juliet) Green een Freudiaan? Ook storen slordigheden als b.v. dat Zola een roman schreef „J'accuse", of onjuistheden, waar wij vermeld vinden, dat Gide een boek schreef ,.Ne jugez pas", dat niet bestaat. En waarom» wordt Kilke's ..Das Studdenbuch" de ene keer onder zijn juiste titel en de andere keer als „Sttmden der Andacht" genoemd? Ook zijn er dingen, die niet de schrijver, maar de zetter verweten moeten worden, zoals het verhaal van Stefan Zweig „Die Frau und die Landschaft" door Hermann Hesse geschreven zou zijn, want enige regels verder wordt Hesse's, „Der Steppenwolf" genoemd, zonder schrijversnaam. Er zal in ieder geval by een nieu we druk heel wat te corrigeren zijn. en niet al'leen vergissingen. Ten slotte iets. dat onze onver deelde instemming heeft; de illus traties. Van de meeste schrijvers zijn niet al te bekende portretten, opgenomen en aan de beeldende kunst is. als vergelijkende uiting, ook aardig materiaal ontleend. Bij zo'n interieur als wij hier naast beschrevenbehoorde heet het Rotterdamse exterieur, zelfs zo'n tot café verbouwde Roo- molen op de Oostmolenwerf oostzijde Haringvliet, halver wege Mar inierskazeme-M aassta tion). Nergens ter wereld heb ben wij ooit zo'n snert met zo'n grote kluif gegeten als daal bour-raaïtre van.de Zeesoldaten ja loers kon worden. Een mooie kamer zonder pluchen of fluwelen canapé en tierlantij- nenspiegel, en pendule met coupes, was niet echt mooi. Niet. dat zo'n kromme, dikke canapé (op haar beurt ook weer voorzien van kwas ten en schuiverige antimaskasser's) gezellig „zat" je moest 'r heb- ben, uit. Niet. dat je jezelf ooit ia zo'n vooroverhellende reuzenspiegel behoorlijk bekyken kon (stel, dat je in'zoiets lugubers zin had), want de sehuifgaslamp met 'r vele bal lonnen hrng er tussen. Niet, dat de marmeren klok ooit behoorlijk liep: met dat de coupes ooit goed ra elkaar zaten en tot iets anders konden, dienen dan tot graforna ment, maar het behoorde "allemaal tot de tjokvolle gezelligheid van de eeuwwisselingsopvattingen. Tot die opvattingen behoorden ook een buffet dat duizenden malen lelijker behoorde te zijn dan het eerste het beste boerenkabmet, en ook een dolgedraaide kaartjesschaal midden op de tafel; en die tafel stond midden in de kamer, mid den-boven het médaillon, van het karpet, en over die met een eigen, kleed bedekte tafel moest een vol komen overbodige loper liggen Toen „cnant-moderne" huismoeders die loper schuin, d.w.2, diagonaal- gewijze dorsten tc leggen, toen ging het mis met de wereld en de we reldorde, want toen kwam de Grote Oorlog van Allen tegen Al len! De rooktafeltjes der sigarenva- ders van toen waren al evert mon sterachtig als de kinderwagens van. de sigarettenrokende moeders van tegenwoordig. Een boek zag je nooit m de mooie kamer; tegenwoordige gelukkig, is geen kamer mooi als er geen boeken ra zyn (die gelezen worden!) Serveerboy's op autopedbanden be stonden met. theebouwsels met en. zonder schuiframen, bouillons, e.d. wei. Theemutsen, moesten nog wor den uitgevonden door een kouwe lijk nageslacht, want de bouiUoir (met z'n slapgedraaide spiritusbran der) zorgde voor warm byschenk- water en het theelichtje (het kom foor) zorgde voor een behoorlijke loging van het Chinees-Ceylonees blaren-nat. Maar gezellig was zo'n theelicht, vooral als moeder in het schemer uur op tafel liet zetten „en er dan zelve achter zat". Je had er met moderne spiritusbrandertjes („blauw-" vlammetjes"), met minder moderne pieteroliebrandertjes «„geelvlamme- tjes") en met hypermoderne waxi- neglaasjes („slaapvlammetjes"), met glasplaatjes. poreeieraen schermpj es en relief perkament Je keek je ogen uit aan het „Volke- rcnslag-monument bij Leipeig". de „Foetsjejama, Japan's heilige berg met zijn eeuwige sneeuw" Zo'n klem pitje wierp z'n gemoe delijk schijnsel naar de gestuca- doorde engelen, de dik-overge- smeerde lepelaars en de appelen en peren in het plafond, de gordijnen, de overgordijnen en de kwasten koorden, het behang met z'n gouden, zonnebloemen en het Makartboeket achter de kopenge hoekvulling... In dat Markartboeket zafen lis dodden. Judaspenningen, geprepa reerd eikenblad, strobloemen en lange linten van onbenoembaar ma teriaal. En een stofnest, dat zo'n Makartboeket was! Er kwam by de grote voorjaarsschoonmaak meer af dart tegenwoordig uit de vieze stof- zuxgerzak van een slordige huis vrouw Ziezo: nu zijn we *ns heianaal niet sentimenteel of melodrama tisch geweest, hoewel er alle aan leiding toe was. Maar zelfs in haar „mooie kamer" stond Moeder geen sentimentaliteit toe waarvoor l nog wel veel dank! De zeeloodsen, die dag en nacht klaar staan de schepen van en naar Rotterdam te brengen zij n ontevreden. Zij wensen salaris verbetering, be tere voeding aan boord van de loodsboten, andere diensttijden en vrö© kleding. In de vergadering van afdeling zeeloodsen van de dlstric'- 3 en 4 van de „Abva", die gistermiddag in hotel „America" in Hoek van Hol land is gehouden, zijn moties aangenomen, waarin men er b{j het hoofd bestuur op aandringt om alle pogingen in het werk te stellen, de sociale voorzieningen van de loodsen op korte termen te doen verbeteren- Zeer terecht gaat de loods van het standpunt uit, dat hy de eer ste representant van ons land is, wanneer hij aan boord stapt van een buitenlands schip. En dan wil hij ook behoorlijk gekleed gaan. Daarom stelt hij de eis 'om, zoals voor de oorlog het geval was, kle ding op rijkskosten te verkrijgen. Alleen de knopen van zijn uni form en het bandje aan de loods- pet worden hem geschonken. In de vergadering, die vry druk was be zocht, gingen voorts stemmen op voor betere voeding op de loods boot. Men is daar aangewezen op het eten, dat door de Kon. Marine wordt verstrekt en het is geen zeldzaamheid, wanneer de loods midden in de T zomer erwtensoep krijgt voorgezet. Bovendien is de kwaliteit van het eten ook niet van die aard, dat men eens lekker kan smullen, Er worden o.a. nog steeds 2warte aardappels geser veerd- Een verbetering in. de dienstre- jeling is zeer wel wenselijk, doch practisch niet uitvoerbaar- Door een gebrek aan ervaren zeeloodsen moeten deze mensen veertien da gen achtereen dag en nacht klaar staan (werktijden van 40 uur on afgebroken dienst zyn heel nor maal, vooral na mistige perioden, wanneer er veel schepen liggen te wachten) en daarna hebben zij een week rust. Het gewenste dienstrooster van een week werken en een week rust is nu nog niet mogelijk. Dat zien de loodsen zelf ook wel in. Daarom dringen zij er met klem op aan, dat de perso neelssterkte moet worden uitge- breid- Over de salariëring was men be slist niet te spreken. Een zee-offi cier, die loods wordt, onderbreekt daarvoor zijn carrière bij de koop vaardij. Hij moet minstens tweede stuurman zijn, wi] hij als adspi- ranLloods worden te werk gesteld. Nadat hij ruime ervaring heeft op gedaan, onder het toeziend oog van de geroutineerde zeeloods, kan hij, na een examen te hebben af gelegd, zeeloods worden. De sala risschaal van de loodsen is dezelf de als die van tweede stuurman. Dit wenst men -minstens te zien Boswachter in Kenia door inheemsen vermoord NAIROBI. Een Afrikaanse bos wachter is Vrijdag op twee en een halve kilometer afstand van het ho tel de Nyeri, ten Noorden, van Nai robi, waar Koningin Elizabeth van Groot Brittannië, in het begin, van dit jaar heeft vertoefd, door inboor lingen vermoord. Zij omsingelden de boswachter, vielen hein aan, doodden hem, scheidden het hoofd van de romp en namen, de kleren van de vermoorde mee. Een andeie boswachter, die 2ich in gezelschap van het slachtoffer bevond, wist je ontkomen. In ditzelfde gebied zijn de lijken van twee als vermist opgegeven Afrikaanse soldaten in een rivier aangetroffen. verhoogd tot die van eerste stuur man. De bezoldigde bestuurder van de „Abva", die de vergadering bij woonde, vertelde, dat het georga niseerde overleg met de bevoegde instanties erg stroef loopt. De om standigheden, waaronder de lood sen moeten werken zyn b.v. in IJmuiden en Vlissingen heel an ders dan in Hoek van Holland. Tot nu toe vielen alle loodsen on der dezelfde bepalingen, doch men wil de zaken nu zo zien te regelen, dat men de positie van de loodsen distrïctsgewijze gaat be kyken. „Combinatie"-proces Paley's verdediger schuift alle schuld TANGER. De derde dag van het proces-Pa:ey was Vrijdag ge wijd aan het pleidooi van de ver dediging. gevolgd door een repliek van de procureur. Volgens de ver dediger van Palev bezat. Forest de wapens. Hij bracht ze aan boord van de „Esme" en hij voerde de overval op de „Combinatie" uit. Paley had met de gehele zaak niets te maken. Verder betoogde de raadsman van Paley, dat de verklaring, die Townsend Donder dag heeft afgelegd, een net van leugens was en bedoeld als een persoonlijke wraakneming. Hij vroeg onvoorwaardelijke vrij spraak. De aanklager zeide, dat niemand beter dan Paley op de hoogte zou kunnen zijn van de plannen van Forest. Hij ver klaarde verder, moeilijk te kun nen geloven, dat Townsend op zettelijk gelogen zou hebben, daar zijn verklaring met die van de andere getuigenissen strookte. Vandaag zal de consulaire recht bank vonnis wijzen. DEN HAAG. In de Vredepeel bij Veoray worden op het ogenblik onderzoekingen gedaan naar de ge schiktheid van deze plek voor een eventuele vliegtuigbasis. Deze on derzoekingen worden verricht naar aanleiding van de in de Memorie van Toelichting door minister Staf aangekondigde plannen1 voor een militair vliegveld in het Zuiden van ons land. Van officiële zijde deelde men ons mede dat deze onderzoekingen hij de Vredepeel nog in een voorbe reidend stadius verkeren. Ook op andere plaatsen in bet Zuiden wor den dergelijke onderzoekingen ver richt. Naar aanleiding hiervan zal over enige tijd een rapport wotdca uitgebracht, aan de hand waarvan dan een beslissing zal worden ge nomen omtrent de definitieve plaat* van dit vliegveld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 9