VjeSiXe* Passagiers en bemanning van „Champollion'5 af yijftien personendie naar wal wilden zwemmen, verdronken Noorden wil weer treinen naar Duitsland Kamers van Koophandel richten verzoek tol Spoorwegen Nederland waarschuwt YS voor ernstige gevolgen Eis tegen daders aanslag op Harjono: negen jaar Jong leven in Blij-Dorp Vierde deel van bemanning „Liberté mag niet aan wal VERHOOR VAN ZEELIEDEN - - "Den Ilaag wëet niets-van uitstel van hinderlijke Amerikaanse wet Officier van Justitie: Verdorvenheid van deze daad verdient geen pardon" Levenslang is erger dan doodstraf Piano-recital in de Studio Quispel NIEUWE IMMIGRATIEWET DER VS: Schip aan de grond bij Wight Hoffman tot premier van Saar herkozen Melkwagen door auto gegrepen Drie lichtgewonden AUTO'S Kunst na den Arbeid bestaat 70 jaar Ernstig gewond door vallende balen Arbeider bedwelmd in Dieptank Woensdüg 24 December 1952 13 Van het doormidden gebroken Franse passagiersschip „Cham pollion" zijn alle schipbreukelin gen aan land gebracht. Stormvla gen en de ruwe zee zwiepen beide helften van het schip heen en weer. (Radiotelefoto uit Cairo) BEIROET. Vijftien personen hebben na de stranding van het Franse schip „Champollion" op de kust van Libanon het leven verloren, zo wordt van officiële Franse zijde vernomen. Behalve deze vijftien man zijn thans alle opvarenden behouden aan wal gekomen. Onophoudelijk hebben boten, vliegtuigen en een Engelse kruiser de „Kenia" Dinsdag getracht de Wanhopige schipbreukelingen, die samenhokten op de beide delen van het gebroken Franse schip, te redden. Vele pogingen mislukten door het voort durende ruwe weer, dat de kleine atrook water van 200 300 meter hreed tussen de scheepsdelen en de wal tot een onoverkomelijke kolkende en bruisende kloof maakte. Toch hebben velen het gewaagd om die strook water over te zwemmen. Dertien leden van de bemanning en twee passa giers zy'n by die poging om het leven gekomen. Loodsboten wisten tenslotte langszij te komen en de schipbreukelingen behouden aan wal te brengen. Een reusachtige menigte sloeg van de kust de strijd tussen het gestrande schip en de woedende elementen gade. Zij zagen hoe de twee gedeelten van de „Champol lion" los van elkander raakten. Zij zagen hoe de passagiers naar het achterschip renden, dat een stabie ler indruk maakte dan het andere gedeelte. De Britse kruiser „Kenya" bereikte in de voormiddag het ge strande schip. De bemanning van de oorlogsbodem begon onmiddellijk met het uitwerpen van een kabel- verbinding tussen de wal en de „Champollion". Tot dusver was dat bij andere pogingen van reddings boten en vliegtuigen mislukt. Voor de kruiser zich echter vertoonde hadden zich reeds zeer dramatische tonelen afgespeeld. Dinsdagochtend vroeg zette een zware boot bemand met twaalf er varen matrozen, die zich vrijwillig voor deze tocht hadden gemeld, koers naar de „Champollion". De boot vorderde langzaam. Toen zij eindelijk op vijftig meter van het gcaLmFjue Schip was gekomen sloeg zij om. De matrozen wisten zich via een lijn, die zü aan de wal hadden vastgemaakt, en die zij wilden overbrengen naar het Franse schip, te redden. Deze mislukte poging veroorzaakte wanhoop onder de passagiers. Een aantal hunner be gon in het met stookolie overdekte water te springen. De eersten, die tot deze daad overgingen waren een twaalftal matrozen, die na overleg met de kapitein wilden pro beren zwemmend de kust te berei ken. Zij stikten in de stookolie of werden door de woedende golven op rotsblokken geworpen. Twee passagiers overkwam hetzelfde lot. Ondanks dit afschrikwekkend voor beeld. sprongen toch meerdere pas sagiers over boord. Zij lieten zich in de richting van de kust drijven, Redders aan de wal begaven zich uitgerust met touwen in het water om hen op te vissen. Intussen had de kruiser „Kenya'' enkele lijnver bindingen met de „Champollion" tot stand weten te., brengen.. Zij iun- (Advertentie I. MJ fa-W Gesteund door leden van een reddingsbrigade stapt een uon de opvarenden van de „Champal- Uon" op het strand. Hij zwom naar de kust, nadat het Franse passa- gïerssclnp aan de grond liep en doormidden brak. geerde nu als tussenkanaal. De redding werd uiteindelijk volbracht door de havenloods Radwan Bal- tadji, die van de haven, uit acht kilometer ver, het wrak wist te be reiken met een grote motorboot. Hij nam schipbreukelingen aan boord en bracht deze terug naar de haven. Daarna stak hij opnieuw in zee en volbracht ook een tweede tocht. Andere loodsboten volgden zyn moedig voorbeeld en tegen vier uur (Ned. tijd) kon de agent te Beiroet van da „Messageries Maritimes" seinen; „Alle passagiers en beman ning van boord!" V-. 1 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Ambassadeur Van Royen heeft in opdracht van de re gering een" memorandum aan de regering van de Verenigde Staten aan geboden, waarin wordt gewezen op de ernstige consequenties van de op 24 December van kracht geworden Mc CarranWalter immigratie-wetten voor de Nederlandse scheepvaart op Amerika. Den Haag heeft besloten tegen de invoering van deze wet geen formeel protest in te dienen, omdat de Nederlandse regering van oordeel is, dat het niet juist is tegen een interne Amerikaanse maatregel, die niet een discriminerend karakter heeft, formeel te protesteren. Daarom is de vorm van een memorandum gekozen om na de reed6 informeel uitgebrachte bezwaren, thani ook een formeel standpunt kenbaar te maken over de van deze wet gevreesde consequenties voor de scheepvaart. j Van 's ochtends tot de nacht verschijnt Moeders werk neemt nooit ten and.t 'Dat oude Engelse versje is maar al te waar. Voor moeder is iedere dag te kort. Zij is het eerste op. Zij gaat bet laatste naar bed. Voor zij slapen gaat, peinst zij al weer over het eten van morgen. En over de bergen verstelwerk, waaronder haar sleetse kinderen haax bedelven. Als U één dag dat verstelwerk ZELF moest doen... U zoudt letterlijk naar'n Pfaff-naaimachine- huis rennen en zo'n moderne Pfa/f besteilen. Voor een Pfaff is een mand vol verstelwerk kinderspel. Die snelle, geruisloze naaimachine hoort aan wezig te zijn in het gezin-van- vandaag. Voor f 373.— heeft U al een draagbare clectrischt koffer- machine. Een juweel van een naai machine, die U desgewenst op gemakkelijke condities koopt, zon der het huishoudgeld merkbaar aan te tasten. Geef moeder meer levensvreugd. Maak haar werkdag korter en gemakkelijker. Geef haar het beste. Geef haar een echte Pfaff, dat verdient zij dubbel en dwars Pfaff-naaimachines zijn utisiuiiend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- naaimachinebuizen. Mochthet adres U niet bekend zijn, scbrijft U dan naar; Pfaff-Naaimachines 's-Hertogenbosch. Pi-A. .-NAAIMACHiNuHUIS Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 213 Tel. K 1800 - 37915 Rotterdam, Hillevlie» 61 Schiedam, Hoogstraat 121 Dordrecht, Greenmark» 49 - -Tel. K 1850 - 5183 In het memorandum wordfc gewe zen op het feit, dat vooral het tijd rovend onderzoek naar de papieren en antecedenten van leden van de bemanning van Nederlandse sche pen tot gevolg moet hebben dat er zodanige vertragingen ontstaan, dat enerzijds deze bemanningsleden tijdens het verblijf van het schip in Amerikaanse havens nauwelijks meer van boord zullen gaan, terwijl bovendien door de langdurige be ha ndelingstij d het gevaar groot wordt dat de schepen zo lang m de havens moeten blijven voor afban- doling van de formaliteiten, dat de schepen te duur in gebruik zuilen woraen. In officieuze Nederlandse kringen vernemen wij, dat de in Zweden van de Zweedse ambassade in New York ontvangen berichten, volgens welke de V.S zouden hebben be sloten deze bepalingen gedurende een jaar niet te zullen toepassen, op een volledig misverstand moeten berusten. Deze berichten waarvan onze Scandinavische correspondent Zaterdag melding maakte, zijn vol ledig in strijd met de door Den Haag ontvangen berichten, zo werd ons medegedeeld. Het blijkt ons, dat de regeringen van de Europeselanden over de bij de V.S, te ondernemen stappen nauw overleg hebben gepleegd. Als gevolg van dat overleg hebben de meeste lander besloten niet bij de V.S, te protesteren, maar het te laten bij een memorandum, waarin de Amerikaanse regering wordt verzocht de mogelijkheden te over wegen om aan deze zeer hinderlij ke bepalingen een einde te maken. Wij herinneren er aan, dat gene raal Eisenhower reeds tijdens de verkiezingscampagne herb a aldelijk stelling heeft genomen tegen de Amerikaans schip in Stille Oceaan op rif gelopen KONOLOELOE De leden van de bemanning van de aan de grond gelopen Amerikaanse vrachtboot „Quartette" zijn Maandag middenin de Stille Oceaan van het schip ge haald. De bemanning werd overge bracht aan boord van het Ameri kaanse schip „Frantentac" dat on middellijk koers heeft gezet naar Midway 90 mijl naar het Westen. De kapitein en drie officieren zijn overgestapt op een patrouilleboot van de marine in afwachting van de sleepboot die van Honcloeloe komt en zal trachten de „Quartette" te bergen, De lading van de „Quar tette" bestaat uit 11.250 ton graan voor Korea, Het vrachtschip had Zondag een koraalrif geraakt. Voordat hfl het schip verliet deelde de kapitein mee, dat ruim één onder water stond, de boeg was ingedrukt en de dubbele bodem gevaar liep te breken. McCarran-Walter-emigratie-wet en dat hti bij die gelegenheden heeft aangekondigd, dat die wet belang rijke wijzigingen behoeft. Zulke geluiden zijn voorts van vele Republikeinse congres-leden gehoord, hoewel deze op voorstel van de Democraten Pat McCarran en Walter aangenomen wet met steun van vele Republikeinen is aan genomen. Te verwachten is, dat op niet lange termijn een initiatief zal wor den genomen, om deze wet in het nieuwe Congres te wijzigen, en het schijnt vooral op dat doel te zijn, dat de Europese landen hun memo randa hebben gericht. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Negen jaar gevangenisstraf eiste Dinsdag de officier van Justitie bU de Haagse rechtbank, mr Maria, tegen J. Meine Pot en F. A. Co Is on, de twee mannen die op 21 Mei een aanslag pleegden op lnitenant- kolonel M. T. Harjono, de militaire attaché bij het Hoge Commissariaat van Indonesië. Overste Harj'ono verscheen niet in de getuigenbank. De officier van Justitie las een verklaring voor, waaruit bleek, dat de Indonesische regering het optreden van de heer Harjono als getuige in deze zaak niet toestond. Dit Is een uitvloeisel van de ex-territorfalitelt, die voor diploma tieke ambtenaren van deze rang geldt. „Geeft ti hot ten laste gelegde toe?" vroeg de president aan J. Meine Pot, nadat de verklaring was voorgelezen? „Grotendeels wel,antwoordde Meine Pot. De president vond. de ge hele stunt onbekookt „Ja, dat moet ik toegeven," zei Meine Pot. „Wij wilden de aandacht vestigen op de Nederlanders, die in Indonesië al zolang voor de stunt van Wester ling in Bandoeng in voorarrest zaten. Wij dachten een rel te ontketenen. De 24-jarige F. A. Colson werd direct hierna gehoord. „Mijn pistool is tijdens de wor steling met Harjono afgegaan. Ik had niet de bedoeling te schieten," verklaarde hij. Westerling, als getuige 4 dechar ge gedagvaard, ontkende ooit enig contact met Colson of Poé over deze aanslag te hebben gehad, Coison's verdediger, mr. F. Pau wels, stelde Westerling de vraag: „Acht U 't mogelijk dat er een agent provocateur in het spel is?" „Ik acht 't niet uitgesloten", 'zei- Westerling. De officier, mr dr Marls noemde de verdachten in genen dele goede Nederlanders. „Deze daad getuigt van een verdorvenheid, welke geen pardon kent", aldus de officier. De verdediger van Meine Pot, nr* Veldhuis, vroeg voor zijn cliënt een gecombineerde straf, waarvan de tijd in voorarrest doorgebracht, zou wor den gerekend als onvoorwaardelijk. Colsons raadsman, mr F. Pauwels, achtte op juridische gronden, vrij spraak voor zijn cliënt op zijn plaats. DE HANDLANGERS Aan het einde van de langdurige zitting viel de eis tegen de mannen, die de wapens voor de aanslag had den verschaft, en die de daders, toen Costaricaans schip op Middellandse Zee in nood NICOSIA Het 854 ton metende Costaricaanse schip „Burica" bevindt zich 50 mijl ten Noord-Oosten van Port Said in nood. De Britse korvet „Empire Shelter" is te hulp geko men, doch kan de „Burica" niet op sleeptouw nemen wegens de storm, die nog steeds in het Oosten van de Middellandse Zee woedt en een windkracht heeft van 90 km per de overval was mislukt, naar een andere plaats hadden gebracht Te gen de 64-jarige stucadoor C. A. van Delden, voorzitter van de Landelijke Organisatie van Oud-Illegale Strij ders (LOIS) werd een jaar gevange nisstraf geëist en twee maanden hechtenis wegens overtreding van de Vuurwapenwet. De 46-jarige garagehouder L. J. Spek. destijds bestuurslid van de LQlS, hoorde een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan drie voorwaardelijk, en eveneens twee maanden hechte nis tegen •''ch eisen; de 55-jarige L. J. Arts, lid van de LOIS, een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk en twee maan den hechtenis. Wethouder van Gennep na aanrijding overleden GENNEP. Juist op zijn 6lste verjaardag is de heer A. van Hout te Gennep Dinsdag overleden. HJJ had vorige week ernstige verwon dingen opgelopen,' toen hij door een auto op de rijksweg onder Milsbeek werd aangereden. Sedert April 1950 was de overledene wet houder van de gemeente Gennep. (Van onze correspondent) GRONINGEN, Dinsdag. De vier Kamers van Koophandel, en fabrie ken m het Noorden van het land hebben zich tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen, gericht met het verzoek over te gaan tot wederinstelling van het reizigers- vervoer op de lijn via Nieuweschans naar Leer, zoals die ook vóór de oorlog heeft bestaan. AMSTERDAM Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan .vele mannen, en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid de volgende vraag gesteld: „Zoals u weet is de doodstraf van Lages onlangs veranderd in levenslang. Nu geheel afgezien van dit geval, wat lijkt u persoonlijk het ergste toe: de doodstraf of le venslang?" De meerderheid blijkt levenslang erger te vinden dan doodstraf. Le venslang is erger antwoordt name lijk 63 pet. De doodstraf erger zegt 33 pet (geen oordeel 4 pet.). Overigens is in een vroeger opinie onderzoek van het Nipo gebleken, dat de grote meerderheid van het Nederlandse publiek tegen invoe ring van de doodstraf is voor ge wone (niet-oorIogs-> misdaden (64 pet. tegen, 23 pet. vóór, 13 pet. geen oordeel). In andere landen, vooral in die waar de doodstraf bestaat, bleek toen echter een meerderheid vóór en een minderheid tegen doodstraf te zijn. In Engeland was b.v. 69 pet-, in Frankrijk 68 pet. voor de dood straf. Wijziging in bepalingen werkloosbeidswet- reglement DEN HAAG. Het bestuur van het Alg. werkloosheidsfonds heeft besloten, wijziging te brengen in de bepalingen van het werkloosheids reglement t.a.v. de waehtdagen. Met ingang van 1 Januari 1953 zul len géén waehtdagen gelden, tenzij door de betrokken bedrijfsvereni ging een wachtdagenregebng voor het wachtgeld wordt gehandhaafd. In dat geval zal voor de werkloos heidsuitkering hetzelfde aantal waehtdagen gelden als voor bet wachtgeld. Torres Bodet weigert een zetel in VN-eommissie voor Zuid-Afrika PARIJS. Torres Bodet uit Mexi co heeft verklaard, dat bij zou wei geren zitting te nemen in een com missie van de Verenigde Naties, die tot taak zal krijgen de rassenproble men in Zuid-Afrika te bestuderen. Torres Bodet die onlangs aftrad als voorzitter van de Unesco verklaarde, dat hij naar zijn land wilde terugke ren, om zich aan zijn particuliere be zigheden te wijden. De kamers wijzen er op, dat de bestaande busverbinding tussen Gro ningen en Bremen niet aan de ge stelde eisen voldoet, zodat ZÜ zeker geen bijdrage vormt tot vergroting van het verkeer tussen Noord-Ne derland en Noord-West-Duitsland. Toch mag uit de geringe belang stelling niet worden geconcludeerd, dat er geen verkeer tussen beide streken is. De kamers herinneren aan de cijfers over het grensver- voer via Nieuweschans en zeggen dat in 1952 van Januari tot en met November 173 360 mensen de grens zijn gepasseerd, tegen 121.795 in het voorgaande jaar. Ook het aantal auto's geeft in hetzelfde tijdvak een stijging te zien en wel van 12.000 tot ruim 37.500. Zij herinneren er tevens aan, dat het goederenvervoer via Nieuweschans ook aanmerkelijk groter is geweest dan aanvankelijk werd verwacht. Volgens een mededeling van de „Industrie- und Handelskammer" fiir Ost-Friesland" zouden de Duitse spoorweginstanties in genen dele afwijzend staan, tegenover de we derinstelling van deze verbinding. De Kamers van Koophandel drin gen er dan ook mede in dit ver band ten sterkste op aan tot een spoedige hervatting van deze voor het Noorden van het land zo be langrijke spoorwegverbinding te ko men. De jonge pianist Hans Dercksen, die de laatste tijd sterk de aandacht op zich heeft weten te vestigen, heeft gisteravond in de Studio Quispel op nieuw getoond een sterk en veelbe lovend talent te zijn. En het is zeker niet zijn. technische begaafdheid al leen, die hem eenmaal een eerste plaats in de rij van onze grote jonge pianisten zal doen innemen, maar ze ker ook zijn veelzijdige muzikaliteit, -want deze bezit voor een zeventien jarige musicus reeds een opvallende rijpheid. De vertolking van Brahm's Inter mezzo in A.gr.t, op 118 en de Ballade in g.kt. op. 118 no 3 en zeker niet m mindere mate ook die van de sonate in As gr. t. op 110 van Beethoven toonde een uitmuntend begrip voor de geestelijke inhoud van deze wer ken, waarvan de compositorische te genstellingen met veel artistieke in telligentie tot uitdrukking kwamen. (Advertentie LM.) NEW YORKMeer dan een kwart (269) van de bemanning (974) van het Franse schip „Liberté" zal geen toestemming krijgen om vandaag tn New York van boord te gaan. De nieuwe Amerikaanse immlgratiewet treedt vandaag in werking. De „Liberté" is het eerste schip, dat na het van kracht worden van de wet de haven aandoet. Er bevindt rich een immigra tie-Inspecteur aan boord van het schip om de bemanning te ondervragen. 269 leden hebben geweigerd op vragen te antwoorden. Twee van hen, al dus de inspecteur, hadden connecties met bet communisme. Van 71 anderen waren de papieren niet in orde. Frankrijk heeft Maandag zijn vierde protest tegen de nieuwe emi gratie bepalingen Ingediend. Volgens de nieuwe wet zullen communisti sche zeelieden niet op het vasteland toegelaten worden. Waarnemers zijn echter van mening, dat Nazi's, Fa- langisten en leden van dergelijke totalitaire organisaties wel toegela ten kunnen worden op grond van de stelling, dat zij geen voorstanders zijn van een totalitaire dictatuur Voor de Verenigde Staten. Engeland heeft Dinsdag de protest- nota overhandigd inzake het onder vragen van zeelieden, die Ameri kaanse havens aandoen. Zoals ge meld vreest Engeland, dat de re- touxvaarten der schepen door de formaliteiten vertraagd zullen wor den. In een tweede nota wordt ge- protesteert tegen de nieuwe rege ling. volgens welke .personen, die ingezetenen der V.S, zijn en bij een buitenlandse diplomatieke missie werken, hun immigratievisum of hun diplomatieke status verhezen. Noorwegen heeft bezwaren tegen dezelfde regeling doen gelden. Het 2.000 ton metende Panamese stoomschip Virginia is vandaag ten zuiden van het eiland Wight aan de grond gelopen. Het is het tweede schip, dat hier binnen 24 uur kwam vast te zitten. Het Nederlandse hulpvaartuig Albatross trof kort te voren hetzelfde lot. De Virginia heeft de reddingboot van Yarmouth meegedeeld, dat zij geen water maakte en alleen de hulp van sleepboten behoefde, Ondanks de winterse kou werden vorige week in de Rotterdam se diergaarde drie la ma's, een Schotse Hoog lander en een yak ge boren, die met vreugde door meneer Jansen in de registers van Blij- Dorp werden geschre venDe kleinen en hun het terras van hun De Schotse Hooglan- bungalowsder komt voor op de De drie lama's, die U woeste bergptateaux op dit plaatje zo eigen- van het Schotse hoog wijs ziet kyken (hoe land en de yak vindt kan het ook anders, men op de met sneeutu want het was vgot de bedekte hoogvlakten in eerste maal, dat zij het Ttóet (China). Vandaar vogeltje ven de foto- het „geheim", dat de graaf zagen) behoren dieren lekker buiten tot een familie, die tnen mandelen en zich van wel de kamelen van mama's maken het ait- Zuid-Amerika noemt, stekend en zoals de Ook de lama wordt als ambtenaar van de dier- lastdier gebruikt, doch lijke stand ons verze- maak het hem. niet te kerde wandelen zowel lastig, want dan spuwt de -moeders als de kin- het dier middenfn je 9ezzen dan de Van ders de gehele dag op gezicht. Aerssenlaan de kou geen snars aan trekken. Zij zijn het Immers van nature ge wend, al hebben zij van de wereld niet meer SAARBRÜCKEN. De nieuw gekozen Saarland se volksverte genwoordiging heeft Hoffman, leider der Saarlandse Christen- socialistische partij, tot minister president gekozen. 45 van de 49 aanwezige afgevaardigden stem den op Hoffman. Slechts de vier communisten stemden tegen hem. Hoffman heeft later de lijst van ministers van zijn kabinet bekend gemaakt. Behalve minister-presi dent is hij minister van Europese en Buitenlandse Zaken, minister van Openbare Werken en van Wederopbouw. Vice-premier en minister van Financiën is Muller (Christeljjk-sociaal). Het kabinet telt vijf ministers van de Christe- lijk-sodalistiscb.e partij en twee sociaal-democraten. Een auto, die gistermiddag met een snelheid van ongeveer vijftig kilometer op de Straatweg reed. kon de paardenvagen van de melkbe zorger H. J. S. uit de Oude Raad huislaan niet meer ontwijken. De wagen, die juist de Straatweg over stak. werd in hel midden gegrepen en kantelde. Zowel de voerman als de 12-jarige Bast; aan B., eveneens uit de Oude Raadhuislaan, die naast S. zat, vielen op straat. Een groot Bantal flessen melk brak en veel melk vloeide weg. De 32-jarige Gerrie Vink, van de Oosteindeweg in Bergschenhoek, die juist per fiets passeerde, werd door de vallende lading getroffen en viel ook. De drie gewonden werden behandeld in het Bergwegziekenhuis. (Advertentie LM.) E VERST E YjV VERHUURT SPL1 CTERHIEUW.E v ZONDER CHAUFFEUR TEI.73150 Over enkele weken zal de Toneel vereniging „Kunst na den Arbeid*' ze ventig jaar bestaan en dit téldzame feit zal door de oudste smateur-toneeieJub feestelijk worden herdacht. Allereerst met een voorstelling, die op 15 Januari in de Rotterdamse schouwburg zal wor den gegeven en waar dan ..Spel met een droom" zal worden opgevoerd Kunst na den Arbeid heeft zich in de amateur-toneelwereld een vooraan* staande plaats veroverd en brengt ieder jaar 4 stukken. Zo werden in de laat ste jaren o,m. opgevoerd. Gaslicht Het Onbewoonde Eiland. Polly Perkins et! Leontientje. Onder leiding van de re gisseur A. TV. de Winkel, werden die voorstellingen een succes. Ter gelegenheid van dit zeldzame lustrum zal ook een fraai uitgevoerd gedenkboek worden uitgegeven, dat dit. maal niet de historie van de vereniging zal bevatten, maar meer een overzicht bevat van de laatste vfjf Jaar en daar om ook tal van spelmomenten bevat van, stukken, die in die jaren werden gegeven. Een zeer uitgebreid «jre-comité, waar in naast de vroegere burgemeester Oud ook mr G. E. van WaSsum. mr, K. F, van de Msndele en mr. H. G. J. de Monehy zitting hebben, werd gevormd en getuigt van meeleven in allerlei leringen. In 1383 opgericht als orderafdeling van het Werkliedenverbond, werd Kunst na den Arbeid m 1893 een zelf standige vereniging en trad van da» moment af op de vóórgrond. In de loop der jaren werden ook operettes opge voerd, doch dat terrein is later weer verlaten. De vereniging telt thans een ensemble van zestig leden, terwijl bo- "endien een jeugdklasse de mogelijk heid schept om geregeld rueuwe krach ten. op te kweken. Op 18 Januari zal. nadat 'a middags een receptie is gehouden, een feest avond m Palace volgen. Wat de op te voeren comadfe betreft, verdient vermelding, dat „Spel met een droom" speelt m het onderstuk van een molen en omdat de decors ervoor niet aanwezig zijn, heeft men de beschik king gekregen over het nodige mate riaal door de welwillende medewerking van de molenaar van „De Noord" op het oostplein, zodat In een zeer na tuurlijk milieu kan worden, gespeeld. Uit een hijs, die boven eeji ruim van het aan de Wilhelminakade lig gende s.s. „Amer^kerk" hing, vielen gisteravond twee balen wol. De 51- jarige havenarbeider C. J. d,, van de Rietdijk, kreeg een der aaien op zijn rug en tverd in het Ha venziekenhuis opgenomen. De man had een gebroken dijbeen, een ge broken enkel, enkele gekneusde ribben en beschadigde ruggewerve! Aan boord van het Griekss ss. .Joannes P. Golandris", dat m Ge meentedok 3 tn de Dokhaven ligt. is gisteren de 35-jarige -zerwerker K. Moerkerken uit de dr Kuyperstrsat in Ridderkerk bedwelmd geraakt in een dieptank. De tank was een half uur tevoren opengelegd. 3VL gleed in het water dat in de tank stond. Collega's haalden de man eruit. In de buitenlucht kwam hij weer tot bewustzijn. Da ijzerwerker werd vervolgens naar het Zuiderzieken huis vervoerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 13