Schiedam rekende af met verleden en richt zich op de toekomst Tendenz tot intensivering van plaatselijk leven KRONIEK VAN EEN GROEIENDE STAD ;Het is na de oorlog ook voor Schiedam een moeilijklosworstelen geweest uit de boeien waarin beperkte financiële middelen en voor oorlogse beperkingen in de uitbouw van de stad cyts gevangen hielden. Misschien mag worden gezegd dat zeven jaar na de Bevrij ding, voor het eerst althans op het gebied van de woningbouw en de sanering, twee facetten waarin Schiedam duidelijk het werken voor de toekomst en het afrekenen met het ver- De kroniek van 1952 in Schiedam is de kroniek van een groeier.de stad. Het begin van het jaar zei bet immers ai. teen de burgerzin- lening als geslaagd kon worden be schouwd. Bij het behandelen van de begroting voor het volgend jaar zou er in de laatste maand ook in de raad nog eens op worden gewe zen van welk groot belang het steunen van deze lening is geweest als stimulans bij het verder werken ten behoeve van de eigen stad. Maar niet alleen een burgerzin- lening hadden wij, ook was het in de eerste d2gen van het jaar dat de nieuwe kinderafdeling van het gemeente-ziekenhuis werd geopend, ■waarmee Schiedam plotseling de beschikking kreeg over eert ver- plegingsïnrichting die waarschijn lijk nog vele jaren als modern zal mogen gelden. Het was een fraai bewijs van Schiedams doorzettings vermogen. want de moeilijkheden die de vernieuwing en uitbreiding van het gemeente-ziekenhuis in de weg werden gelegd, waren niet wei nig in tal Het was in ieder geval een re sultaat waarmee we meer tevreden mochten zijn dan met 'die daken geschiedenis in Kethel, die de naam van Schiedam weer eens door het land bracht op een manier zoals we niet al te graag zien. Als was dit nog niet genoeg, zouden er later nog eens daken door de stormwind worden opgelicht. Het weren de voor. de bewoners vreselijk verve lende kinderziekten van het Ke- thelse tuindorp, dat daar anders zo liefeJyk ihhet -'boeriénland -is komen te liggen. De Kètheïse boeren,- die er voordien hun vee -weidden, zijn er echter niet zo blij mee, want langzaam maar zeker verdrijft de stadsbewoner hen yan de hofsteden, waar geslachten sdjn gekomen en gegaan. Omdat ze de indruk hadden dat met massaal verzefc wel iets zou zyn te bereiken, belegden ze op een donkere voorjaarsavond een vergadering, waarin veel lelijks ovér de gemeentelijke overheid werd ge zegd. Het was niet meer dan woor denspel, want toen men daarna eens op het stadhuis met B. en W. ging praten, bleek wel dat men op het stadhuis het Recht achter zich had. Nieuw was in de Januarimaand het Kopp erf eest van de typografen op dè eerste Maandag na Drieko ningen, of.eigenlijk is dat ook weer niet helemaal waar, wanthet moet er vroeger in wat uitbundiger vorm ook al zijn geweest. Zo was het ook met de gerestaureerde zaal van het Gebouw voor Chr Sociale Belan gen, waarvan de 'heropening met een feestelijk tintje werd omgeven. Omdat de Bestuursraad van de Schiedam se Gemeenschap naast de VVV en Lissone-Linderoazt in een heel nieuw huis stapte, klonken ook daar opgewekte tonen. De sec ties, pijlers van het Gemeenschaps- werk, boden een voorzittershamer aan. In de Gorzen hadden ze een kwart eeuw hun Nieuwe Kerk, het centrum van de Prot. Chr. afschaf fers, het NCGGV, was hier zestig jaar werkzaam. Om de maand met een minder prettige verrassing af te sluiten bij „De Baronie" brand de het voor de tweede maal, maar gelukkig was het ditmaal op aan merkelijk bescheidener schaal dan het jaar daarvoor, Dat „De Baronie" ^5aar AAphen aan den Rijn zou verhuizen, wisten we toen nog niet en met belang stelling kon dan ook worden ver nomen dat er herbouwplannen wa ren voor verschillende plaatsc-n. Het gemeentebestuur zette de al spoe dig na de grote brand in Oc tober 1051 ingezette onderhan delingen over een nieuwe plaats ipoeizaam voort, met geen ander riüilaat dan mislukkingen. Gecon stateerd moest worden dat „De Ba ronie" bezig was gebruik te maken, van de mogelijkheden die (verkeer de) concurrentiestrijd tussen de ge meenten het bedrijf, boden. Bij het Leger des Heils namen kapitein en mevr. Bergsma het be vel over. Tussen de rechtzinnige en vrijzinnige groeperingen in de Keel. i Herv. Kerk kwam na lange Jaren I leden uitdrukt, een positie, was bereikt, waar in kan worden gezegd dat alleen heel bijzón dere omstandigheden in staat zouden zijn de motor langzamer te doen lopen. De uiterlijke groei van de stad in de polder Nieuwland en de innerlijke aanpassing, die te vinden is in het ontsluiten van de tot een krottenbuurt vervallen binnenstad, ze zijn de symbolen van een gemeenschap, die in het afgelopen jaar op velerlei gebied levendigheid toonde die ons allen slechts kan verheugen. van grote afzonder ine weer meer toenadering. Eerste resultaat van het overleg was de toestemming van de centrale kerkeraad-omdoop- diensten toe te staan in bet kerk gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Westvest. Zowaar kwam er nog toestemming voor de bouw van: een Cultureel Centrum" in de Plantage, maar. het was te laat. Binnenskamers was men -immers al plannen aan het uitwerken voor het grote podium dat in de loop van de zomer de oude muziektent 20u gaan vervan gen. Dat Schiedam op -de duur. de polder Nieuwland zou moeten in duiken om de nodige ruimte te krfjgen voor de bouw van duizen den nieuwe woningen, was wel ze ker, maar toch heeft het nog lang geduurd voor we zover', waren. Het was bar guur weer toen we op een morgén rond het heiblok stonden dat burgemeester Peek en wethou der Sabel met vaardige hand lieten neerkomen op de eerste paal van dc 128 eerste montagewoningen, Maar niet alleen in Nieuwland werd gebouwd, aan de Oranjestraat toonde het particulier initiatief z'n kunnen met de totstandkoming van een groot winkelcentrum,- de Oran je-Galerij, die een dankbare uit breiding betekende, van de moge lijkheden vóór het kooplustige pu bliek, Het was mevr. Peek, die in tegenwoordigheid van haar echtge noot het lint doorknipte. Verder gaf Februari nog te zien: de massale uitreiking van insignes aan de jeugd-natuurwachten. gere- cruteerd uit de jeugd van de lagere scholen, een nieuwe vuilnisauto van de gemeente-reiniging, volgens ei.* gen ontwerp vervaardigd, de inge bruikneming van de rijdende instal latie van de. schooltandverzórging ~r de dental-car - die zoveel goed werk zou gaan doen, het afscheid van de heer J. F.Veenman als leider van het tamboer- en pijper corps „Harmonie" eh het 55-jarij» bestaan van de Alg, Ned, Grafische Bond, afdeling Schiedam. In. de overkoepelmgsorganïsatie van de sport, de SBLO, kwam nog al wat deining, maar aangezien bleek dat de algemene vergadering met. bet. bestuursbeleid accoord ging, bleef het bij storm, in een glas water. 'Wellicht dat een eh ander, op de lange duur toch nóg., verder zal doorwerken? Het jaar: 1953 zal het moeten leren. Meester A. Bakker stond veertig jaar voor- de klas en hij heeft daar van geweten. De jubileumdag ging niet onopgemerkt voorbij, evenmin als dit het geval was bij het "twin tigjarig bestaan van „De Postduif". Terwijl de zaak van de radiozegels voor het Schiedamse Kantongerecht stof deed opwaaien de Vlaardin-- ger zou later toch ongelijk krijgen. droeg hét Ned. Jeugd-Rode Kruis de eerste verkeersborden over aan de wethouder van Onderwijs. DeNed. Prot. Bond verwierf een luiklok ter herinnering aan.de heer G. "VVi van Bergen Walraven Sr. In het gemeente-archief aan het Oude Kerkhof ploeterde men om tijdig klaar te komen mct .de opdracht om een album over Schie dam samen te stellen in verband met de herdenking van' Jan van Riebeeck. stichter van de Zuid- Afrikaanse staat, wiens woonhuis in Schiedam we, dank zij ijverig speur werk in de archieven, ook te wé ten kwamen. Tijdens de Vacantie week zou de ambassadeur var» Zuid Wie nu in Kethei komt 2al niets meer bemerken van de schad die werd aangericht toen ster):e stormwinden de daken van de montagewoningen openklapten n gedeeltelijk in de tuinen, wierpen. Afrika in de woning Lange Kerk straat 36 een gedenksteen onthul len.- Truus Woord trainde voor Hel-: sinki, da't ze jammer genoeg niet te zien zou krijgen en het Bureau Huisvesting sloeg self aan. het ver huizen eh kreeg aan de Westmolen- straat een heel wet beter onderdak dan in de Nieuwstraat. Aan. plaats verandering was ook de sociëteit van de Ouden van Dagen onderhe vig. Het was niet de eerste keer, maar hopelijk nu toch wel defi nitief, alhoewel we ze toch nog wat meer licht zouden: gunnen in een omgeving die zich „voor het doel 'dat zij zich stellem wat beter leent. De zeshonderd Engelsen die in de loop van de zomer onze stad zou den bezoeken' omdat we hier „gin" fabriceren, werden aangekondigd. Of de drankbestrijders blij waren met deze belangstelling voor onze stad. betwijfelen we. Veel tijd om er bij stil te staan hadden ze ech ter niet, daarvoor eiste "de voorbe reiding van het vijftigjarig bestaan van de Blauwe N.V. tezeer dc aan dacht. Nadat 'bij de Technische Bedrij ven dé. watergasfabriek, belangrijk onderdeel van de vernieuwing van. de uitrusting van dit overheidsbe drijf, door de raadscommissie en vele autoriteiten, was bezichtigd, kwamen we aan dat jubileum van de drankbestrijders toe. In het. Volksgebouw kwam aan de rij van sprekers 'bijna geen einde. Na regisseur W. F, H. Focke en voor J. C.Feltïer werd. K. J.: Hey- boer als bekend stadgenoot zeven tig jaar. Met zijn, drieën zouden ze in December tergelegenheid van déze mijlpaal de eerste ere penningen van de: Schiedamse Ge meenschap ontvangen. Het bezoek van Koningin Juliana aan Schiedam in 1953 werd aange kondigd. Aan de Gerrit Verboon- straat lapte de ADC van de pad vinders.^ de heer A. M. Sunderman. de ramen van het VVV-gabouwtje als start voor dé actie „Een heitje voor een karweitje". Ih het Passa ge-theater demonstreerden Schie dam. /en Wandsworth gezamenlijk wat men 'hier en ginder onder ii-' chamelijke opvoeding in vereni gingsverband verstaat, Had er een beter begin aan de Meimaand .kunnen worden gegeven aan de opening van het WV-ge- bouwtje aan de Gerrit Verboon- Straat en de vestiging daarin van een eigen Schiedams reisbureau? Op vele plaatsen is het;belang van- ditinitiatief, dat alweer van de Een gezichtwaar we voorlopig nog niet op uitgekeken raken de woningbouw in de polder Nieuwland. Al mochten de directe resultaten ter plaatse dan ook nog niet meevallen, de betris voor een voortvarende bouw werd toeh in ieder geval gelegd. Acn hef einde van het jaar hadden de bouwers de zekerheid voor een project van 464 woningen, toaarbjj nog 329 woningen polgens Brederode-sys- teem moeten worden gerekend 'om tor het acntnl 'e fcomen, dat Schiedam in J952 aluast on papier voor ziek resemeerde. Schiedamse Gemeenschap uitging, beklemtoond. Ook nu weer kwam men met tienduizenden bijeen aan de Kop van de Plantage om er de geval ier.en uit de afgelopen oorlcg te herdenken. We zater. daarna niet alleen di rect In het Bevrijdingsfeest, maar ook in de drukte rond de kam- pioenspretenties van Hermes-DVS. Dat Is dan een leuke herinnering. Minder gezellig was het dat het Chr.-SocianJ Convent meende, door het zenden van een open brief, de kwestie van hot attract:ocontrum in het publiek te moeten worpen Het had een antwoord van de S.G. tot resultaat. Misschien dat het eni ge positieve punt dat firvZiï over bleef. wel het overleg was dat in het najaar op voorstel var. de wet houder van Culturele Zaken en onder diens leiding werd geopend tussen de Schiedamse Gemeenschap en de vertegenwoordigers van het Prot. Chr. deel van de Schiedam se bevolking. Vijf en zestig jaar werkte het Leger des Hciis in Mei in Schiedam en 35 jaar was mej. J. var» der Meulcn onderwijzeres. Van die pretenties van Hermes kwam heel wat terecht. Men werd afdelmgskampioen en op eer. Zon dagavond stond half Schiedam dicht opeengepakt bij de Grensfiat om de afrfclingskampioenen in te halen. In de aula ontving het gemeentebe stuur en met koetsen ging het via Beyersbergen naar het Corner-Hou se. Omdat we met die verschillen de meningen over het attractiecen trum in da Vacantieweek zaten, hoorden we ds G. van Veldhuizen praten in „Irene". In dc nu on dertussen weg geworden zanribaan van de Burg. Hor.neiTage Gretelaan achter de flats oefende „Steun Wet tig Ge2ag". Een belangrijke verrijking van 't cultuurbezit was het aanbrengen van gebrandschilderde ramen in de Grote Kerk. Waren, het er in Mei drie. later zouden er nog twee gro te en twee kleine volgen, waarmee het zo prachtig gerestaureerde kerkgebouw een stemmig licht in het koor verkreeg. "Wie de maand Juni noemt, zegt meteen zomeravond-recreatie, die onder auspiciën van de Gemeen schap zo'n groot succes werd en dan ook zeker tot een traditie zal uit groeien waarvan men.: niet graag meer afstand doet. bé -jeugdver maakte zictrer uitstekend-inee. Juni .was ook de maand van. de zestigjarige KA.B., ter gelegenheid waarvan we tweemaal de R.K. Volksbond .bezochten. .Toen we de eerste keer van de tentoonstelling terugkwamen, kon ons doel meteen het Groeneweegje zijn. waar de brandweer de vrij hopeloze taak kreeg een fellé brand te blussen. Onmogelijk kon worden voorkomen dat de bedrijven van de Gebr. Os- .sendryver en .-.Azinol" geheel uit brandden. Doortastend optreden spaarde de binnenstad achter de Scbie voor een ramp. Er zat muziek inde Plantage en niet voor de eerste keer toen de federatie weer haar jaarlijks concours hield met Gijsbert Nieuw land en Meindert Boekei als critici. De schakers waren weer present breiding van. de Algemene Begraaf plaats ermee tot stand wordt ge bracht. Nadat in Kethel nog eens alarm was gemaakt vanwege de daken, werd ion2e oud-stadgenote, nu wij len mevr. Brouwer. vroeger echt genote van debekende Schiedamse onderwijzer, in Wassenaar 103 jaar. Voor de burgemeester kwam er een. nieuwe ambtsketen uit Schoonhoven. Zestienhonderd, meest jonge gym nasten namen op het feestterrein in het Volkspark deel aan de demon straties van het Ned. Chr. Gynraas- tiekver.bond. Bij Wilton-Fijenoord en bij Gusto presteerden, ze liet om bij elkaar 18.074.63 op tafel te brengen als resultaat van de 1 uur loon-actie ten bate van de stichting 1940 1945, een resultaat dat hier zeker nog wel eens raag worden geme moreerd. Een kwart eeuw was de heer G- de Goederen al verbonden geweest aan de EHBO in Schiedam, toen de heer C. Keyzer, hoofd van de af deling Sociale Zaken vaD de werf Wilton-Fijenoord, deze mijlpaal in het grootste bedrijf van onze stad bereikte. Dat er zeventien ontwerpen zou den komen als gevolg van het uit schrijven van een prijsvraag voor een ere-pehnïng, zal men ook bij de Scbied. Gemeenschap niet heb ben .gedroomd. Vooral niet omdat de deelname "tenslotte tot de eigen stad beperkt bleef. Volledige instem ming met het oordeel van de jury kon er zijn wat betreft de aanwij zing y'an de heer C. F. van Haas teren als winnaar. Dat" hij behalve het maken van het ontwerp nog meer in z'n mars had, bewees wel het resultaat dat hij boekte bij het overbrengen van zijn idee in reliëf. Met de aanleg van vier van de zestien sportvelden ten Westen van de Poldervaart "wenste de gemeente te beginnen. De padvinders kregen een ideaal troephuis aan de over kant van hetzelfde water in de na bijheid van de Vijfsluizen. Mag hier romantiek worden gevonden in de oude boerderij wij vonden deze ook in de Julimaand op het Doeleplein, Onheilspellende rookwolken dre ven begin Juni over de stad toen op een Zaterdagmiddag bij tame lijk felle wind een alarmtoestand ih het oude stadsgedeelte achter de Schié werd geschapen door een brand aan het Graenewegje. Hier zowel als elders trad de brand weer resoluut en met grote des kundigheid op, zodat we voor rampen van betekenis werden bespaard. eerbied zou worden genoemd toen. het begin van het Schiedamse Ar beidsbureau, nu ook alweer een halve eeuw geleden, uit de doeken werd gedaan. Met deze in sterling kor. Schiedam bogen op baanbre kend werk in Nederland. In September bereikte trcnjeaam ook het bericht van het overlijden van Emilïe C. Knappert, een loot V'an het oude regentengeslacht, die hier nog baar jeugd doorbracht. Dat „De Halve Maan", waar het eertijds zo goed rusten was, op het bekende plekje voor de brug over de Poldervaart verdween, zal velen even met 'weemoed hebben doen te- rugdenken aan dé jonge jaren toen men het tot' einddoel van menig Uit stapje bestemde. Dat was dan In de tijd toener van. een "Volkspark nog geen sprak» was en we ons dus ook nog niet het hoofd behoefden te breken over de vraag wat het beste was: een scheepswerf en dus meer werkgele- Een plaatje met bijzondere bete kenis is dit van de Ream, waar men een dragline bezig ziet con de rand van het open riool. Zowel dragline als riool zyn inmiddels verdwenen en ook dat bekende geveltje op de achtergrond, heeft het moeten afleggen tegen de sanering van de oude binnenstad. In het stedelijke concours dat alweer notaris J. F. W. Meyèr als .winnaar aanwees; voor de laatste këer, naar hij zelf vertelde. Dc 25ste Juni was de dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en zowaar regende het ditmaal eens niet. Voor het einde van de maand dreef men achter het gemeenteziekenhuis de eerste paal de grond in voor de nieuwe röntgen-afdeling. Ook bij Wilton-Fijenoord gingen ze iets aanbesteden en het was geen klein karwei. Omdat er steeds meer behoefte bestaat aan dokken voor de grote tankers die de laatste jaren worden gebouwd, begon men in het in 1951 verworven deel van het Sterrebos met het graven van een vast bouwdek ter grootte van 24.000 ten. We zouden nog m de Icop van het jaar de grond uit de bouwput zien verdwijnen ir. de tichting var. de Vlaardtngercijk, waar de uit- Wanneer iets de uoeruitgang in 1952 demonstreert, dan is het wel het podium, dat de Schiedamse Gemeenschap in de Plantage op richtte. Voor de toeschouwers, die hier sedert de Vacantieweek van het ajgelopen jaar een plaatsje kunnen einden, is hei te icensen, aat hei hiervoor gedachte amphi theater spoedig tot uituoenng zal "mogen komen. waar een circus een zeldzaam be zoek aan Schiedam bracht. Augustus, de maand van de Va cantieweek, zag ook de Par ooi-wis selbeker gaan naar de hengelaars- vereniging ,,'t Baarsje", die aan ae Schiekant het meeste geluk vond. De coöperatie DES werd vijftig jaar geleden opgericht, vooral dank zij het idealisme en de stuwkracht van wijlen M. C. M. de Groot, de man wiens naam tegen het einde van het jaar ook nog met zcveol Wat eigenlijk te zeggen van de Vacantieweek. dit hoogtepunt van een zomers Schiedam? Alles op te sommen zou ondoenlijk blijken en elke schets van "eëh onderdeel zou tekort doen aan dit veelomvattende festijn. Mogen we daaróm volstaan met te memoreren hoe na de ope ning van de zo drukbezochte ten toonstelling ,Onie Woning" in het Stedelijk Museum de deuren open gingen van. de eerste nieuwe wonin gen aan de Troelstralasn en dat het daar nog drukker werd dan aan de Hoogstraat omdat ér zo-velen waren die wel eens met eigen ogen wilden aanschouwen hoe zo'n aangeklede woning het dost? Nadat ook het vuurwerk tot be sluit aan de Vlaardingerdijk was uitgeknetterd, konden wij naar de Oudedijk trekken. Op een Zondag morgen zijn daar de eerste ninnve sportvelden in gebruik genomen. „Excelsior '29'* was de gelukkige organisatie, die enkele maanöer. later zou worden gevolgd door de handbalvereniging D.W.S. Feest was het bü de Reddingsbri gade on een receptie kregen we van Zwakzinnigenzorg omdat rr-.er. 25 jaar bestond De socialistische muziek- en zangverenigingen trok ken naar de flats aan de Viaardm- gerdijk om er oud-wet houder J. Dinkelaar een serenade te bren gen in verband met "ijn vijf en ze ventigste verjaardag. Bi.» De Kuyper jubileerde men tegelijk er» het had zelfs tot gevolg dat de vrouwen eens kwamen kijken hoa bun man nen het werk wel deden. Heel de stad werd verrast en ten dele ook enigszins verschrikt door de aankondiging van het stad huis dat men met «Ie R.E.T. tot overeenstemming was gekomen over net doortrekken van dc tram lijnen over ds Broersvast naar het Singelplantsoen. Kort daarna kwam enige reactie van Rotterdamse rijde los, die wel wat voorbehoud t.a.v. de uitvoering van de. plannen nodig maakt,. genheid,of een'park waar de ver moeide mens' uit deze stad ten minste nog een plekje vindt waar - hjj zichzelf kan zijn. - Bij SE.C. piekerden, zé ovér dat probleem nog niet toen.men Roy- ton Swimming Chibontving in het Sportfondsenbad en bij de familie Stuyvenberg aan de Slachthuislaan hadden ze plotseling een drieling-. O'j?) aan te denken. In het gemeente ziekenhuis. waar ze geboren wér- den. zullen ze Christiaan, Adrianui en William niet licht vergeten. Mogen, weze even noemen, de ju bilarissen van démaand? Het wa ren de watersportvereniging „Schie dam!*, die vijf en twintig jaar can en in de Wïlhelminahaven is te vin den, en zuster Plooy uit de Lighal-, len van tuberculosebestrijding in het Volkspark. De socialistische zangvereniging „Excelsior" werd vijftig jaar en had als gevolg daar van een druk bezoek in.het Volks- gebouw. Een wereldkampioenschap dam men werd in Schiedam voör déze maand neg niet gespeeld, TvTaar nu is het dan toch gebeurd, in' de lo kalen van de Coca Cola-fabriek ih N ieiiw- Ma then ess eWethouder Van Kindexen sprak er een- mondje Frans. Er was nog iets nieuws, nl het sociografisch onderzoek dat voor de buitenwacht merkbaar werd door èen uitvoeriger bevolkingsstatistiek. We zagen St. Nicolaas verschijnen en in de aula kwamen velen de nieuwe commissaris van politie, de heer K. Rijpma, bezoeken. De arbeiders-toneelvereniging „Tot Steun in den Strijd*' doet nu al dertig jaar mee; wel iets langer dan de Mathenesserkring van de Rijks- H.B.S. en de Middelbare Meisjes school. die onder grote belangstel ling „Dido and Aeneas"'van Pur* cell opvoerde. Eerst later zal wellicht voldoende worden beseft wat het plan voor een openluchttheater in de Planta ge, vóór bet podium, voor de ont wikkeling van het culturele leven betékende. Buiten het Passage-the ater, waar zich een steeds intensie ver gebruik van-de grote zaal uit, komt er een gelegenheid mee, die veel mogelijkheden biedt voor alle mogelijke manifestaties. Hoewel het gelukkig hier geen ramp werd. is ons een van de tal rijke treinongevallen die kort na eikaar in ons land plaatsvonden, niet- onthouden. De reizigers hebben, van de veroorzaakte stremming een dag lang heel-wat-geweten. In de op dergelijke bijeenkomsten niet berekende administratie van het Arbeidsbureau aan het Broérs- veld hebben we de hand van direc teur P, Reynders ten afscheid ge drukt óp een-van de laatste dagen van November! Met sneeuw en ijs rolden we de December-maand in en we hadden er nog steeds last van toen wé naar de R.K. Volksbond gingen om luis ter bij te zetten aan de opening van de gerestaureerde zaai die de oude snel doet vergeten. Slecht weer was het ook toen directeur Bamberger van de metaalbuizen- fabriek Excelsior*' aan de Buiten havenweg de eerste paal .in de grond, dreef van alweer een nieuwe uitbreiding. Mét de gemeenteraad zaten we weer urenlang achter de begroting voor 19o3 aan. Er mocht zo nu en dan verschil van mening zijn uit eindelijk bleef daar weinig van hangen.^ getuige de ongewijzigde aanneming van dia ingediende plan hen. De uitreiking van ere-pennmgen - nog zo. vers in het geheugen liggend geschiedde in onze .mooie aula, waarvan nu heel binnenkort (ge lukkig) ook de in grootse stijl op getrokken voorgevel geheel zal worden gerestaureerd. Woensdag 31 December 1952

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7