li Puistjes RENE MAYER - een moedig politicus met hoekig karakter Worden defensie-milliarden wel zo doeltreffend mogelijk besteed?5 Bevolking Oradour in 1944 uitgemoord GELEZEN— Te geef De gestroomlijnde maatschappij Decentralisatie een eis van democratie Bijtende spot bezorgde hem vele vijanden EERSTE KAMER VRAAGT MINISTER DRINGEND: er zou niet vrij zijn van een Feldivebel"-mentaliteit Lege Veerboot gezonken bij Poesan; 223 mensen verdronken MASSAPROCES IN FRANKRIJK SS-divisie „Das Reich brandde weerloos stadje totaal plat en gewogen New V orks kantoor van KLM beroofd A GRARISCH CONGRES P. v. d. A. Federalisme dient niet alleen voor Europa maar ook voor eigen land te gelden Charley Toorop en Maurits Uyldert onderscheiden Namen Nederlandse passagiers van „De Klipfontein" Nederlands gezant in Rome heeft autobotsing Ook gevangenen uit Norg trachtten te- ontsnappen Poging iverd verijdeld Meer kolen en staal Acht opvarenden van „Avantï" omgekomen Zaterdag 10 Januari 1953 3 5? DEN HAAG. Niet alle Eerste Kamerleden zün er gerust op, dat met de 1500 mïllïocn welke jaar lijks aan defensie worden besteed zo zuinig en doeltreffend mogelijk wordt omgesprongen. Ja, er zijn er zelfs die de minister van Oorlog er op wijzen, dat er militairen zouden zjjn, die zich uit de enorme sommen welke beschikbaar z{jn trachten te verrijken. Over de geest, die in bepaalde le geronderdelen heerst, is menig Eer ste Kamerlid bezorgd. Men meent te weten, dat daar een volstrekt on gewenste ..Feldweber-mentaiiteit wordt aangetroffen. Een bedenkelijk symptoom achten zij, dat voor bet studievak paedagogiek bij de KMA in Breda een verminderde belang stelling bestaat. Ook over de deskundigheid van het officierencorps bestaat ongerust heid, Het aantal eerste-rangs krach ten, die zich melden voor de op- VERVOLG HOOFDARTIKEL Het stelsel van evenredige vertegen woordiging is een poging, met cijfers en formules iets uit te drukken, wat zich in feite alleen maar globaal laat bepalen. Vandaar dat wij tegen de evenredige vertegenwoordiging zijn en voor een districtenstelsel met enige correcties. Met volle erkenning van het formaat en de voortreffelijke bedoelingen van prof. Van den Bergh menen wij, dat hij hier staatkunde en wiskunde op een schadelijke wijze vereenzelvigt. OP dit ogenblik is prof. Van den Bergh de man, die een uitweg zoekt uit de impasse, waarin Ne derland is gekomen met zijn regelen inzake herziening van de grondwet. Men kent de teleurstellende loop der dingen bij de jongste voorstellen tot wijziging en de rol, die de Eerste Ka mer daarin heeft gespeeld. Prof. Van den Bergh, altijd op zoek naar ver betering, altijd speurend naar perfec tie, heeft nu in een Dies-rede te Am sterdam voorgesteld, grondwetswijzi gingen te doen geschieden bij de wet met de mogelijkheid van een referen dum {wanneer een millioen kiezers er om vragen). En bij de afschaffing van de Eerste Kamer {waarvan de heer Van den Bergh een voorstander is) zou hij dit facultatief referendum willen zien ingevoerd voor alle wetten. Het is waar, dat de materie van de grondwetsherziening in ons land on bevredigend is geregeld. Prof. Van den Bergh wil van de thans vereiste tweederde Kamermeerderheid af en als correctief een volksstemming, wanneer daarom zou worden ge vraagd. Tegen dit laatste echter wen sen wij met klem onze stem te verheffen. Afgezien van het feit, dat een referendum niet past in ons stel sel van vertegenwoordiging, is het een ondeugdelijk middel omdat het be oogt, te rade te gaan bij mensen, die ta weinig van het onderwerp afweten. De ervaring heeft geleerd, dat velen niet plegen te stemmen en vele ande ren onvoldoende heseffen, waarover zij stemmen. Bovendien zou de moge lijkheid van een referendum een par lement de gelegenheid bieden tot een vlucht uit de verantwoordelijkheid. EEN mensengemeenschap is stug en moeilijk hanteerbaar. Het zoe ken naar verstandige wetten is verdienstelijk, ja noodzakelijk; het client echter mt te gaan van het in zicht van de tekortkomingen van de geest. Stroomlijning heeft zin in de techniek, ia de maatschappij is zij een onvruchtbaar en hopeloos bedrijf. leiding tot beroeps-officier, blijkt betrekkelijk gering te zijn. Begrij pelijk is het dan ook, dat er "Eerste Kamerleden zijn die uitspreken het te betreuren, dat o.a. daardoor alle materiële en persoonlijke offers ten spijt het leger toch niet zo capabel zou worden als noodzake lijk is. Zij wijzen de minister er ook op, dat huns inziens de sala riëring voor de subalterne officieren zeer slecht is. Een ander verontrustend ver schijnsel acht men, dat een belang rijk deel der officieren op middel bare leeftijd of reeds eerder in een geestelijke toestand komt, waarin'zy beter de dienst zouden kunnen ver laten. Het werk biedt hun geen be vrediging meer vooral, omdat hun promotie-kansen zijn uitgeput. Het Nederlandse bedrijfsleven' blijkt in tegenstelling met dat in andere landen minder bereid officieren met b.v. tien of meer dienstjaren een behoorlijke plaats te bieden. De gehele positie en de opleiding van de beroepsofficier zou daarom op de helling moeten. Men pleit er voor, zoveel mogelijk officieren naar Korea te sturen ten einde daar oorlogs-ervaring op te doen. Te veel officieren missen deze ervaring vooral wat de str>jd be treft met zware wapens. Nog een van de vele belangrijke opmerkingen en vragen, die de Eer ste Kamerleden formuleerden, wil len wij aanhalen: „Wordt het niet langzaamaan tijd, dat de z.g. krijgs- raden-te-veïde worden geliqui deerd?" Dit is volgens hen vooral gewenst, nu het Hoog Mi Ut air Ge rechtshof onlangs heeft beslist, dat „de tijd van de huidige oorlog", in de zin der wet, is beëindigd. Ver scheidene leden van die krygsraden- te-velde worden bezoldigd, alsof zij een volledige dagtaak vervullen, zonder die inderdaad te hebben. POESAN. Vrijdagavond z{jn 223 personen verdronken, tpen de veer boot tussen Pocsan en Yosoe zes mijl buiten Poesan omsloeg en zonk. Slechts zeven personen konden wor den gered, onder wie de kapitein. Deze is gearresteerd op beschuldi ging, dat hy teveel mensen op de boot had toegelaten. Alle slachtoffers waren Korea nen. De veerboot vervoerde 230 perso nen, met inbegrip van de leden van de bemanning Volgens de politie was het vaartuig slechts berekend op 100 passagiers. Behalve de pas sagiers had de veerboot 100 balen Amerikaanse ambassadrice in Den Haag? WASHINGTON. Naar verluidt heeft generaal Eisenhower besloten mevrouw Hiram Cole Houghton, voorzitster van het Algemene Ver bond van Vrouwenclubs, te benoe men tot Amerikaans ambassadrice in Den Haag. Advertentie l.M.) en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. Da jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood VOÖB wie zou willen onderzoeken in hoeverre simpele kinderliedjes de grote litteratuur tot inspiratie gediend kunnen hebben, heeft Michel van der Plas studie-materiaal bijeengebracht m* een bundeltje „Twee emmertjes water halen". Namen van bv. Hieronymus van Alphen, Aart van der Leeuw, Piet Bakker, Cissy van Marxvelt. Adriaan Roland Holst, F. C. Boutens en H. Marsman paraderen hier onder proza- en poëziefragmenten, waarin sporen van het kinderliedje, waaraan dit boekje zijn naam ontleent, terug te nnden zijn. Voorzover er van genoem den Verzamelde Werken uitgegeven zijn, zult u er zelden die sporen In ont dekken. maar Van der Plas heeft met veel humor nu eens baldadig don weer fijn-ironisch ze gecrecerd in een authentieke sfeer. Datzelfde deden J. F. Doeve met de illustraties en Henk Badings met de muziekvoorbeelden, naar werk van bekende meesters, die ook al door dit kinderversje geïnspi reerd zouden zijn Stols. Den Haag, ga£ deze geestige ..bloemlezing uit de Ne derlandse waterstaat slit ter a tuur" smake lijk uit. Pry's 4.90. By Daamen, Den Haag. verscheen een bijzonder fraai verzorgde uitgave van kinderversies van Mies Bouhuys met kleuren illustraties van Henk Krijger: ..Hand In hand". Speels en oorspron- k«Iyk is dit bundeltje, dat vooral be- '=md is voor de jeugd van zes tot tien ar. Prijs 3,90. (Van onze reisredacteur) PAKIJS. Maandag begint voor de militaire rechtbank in Bordeaux het proces van Oradour-sur-GIane. Oradour is het Franse Putten, maar zijn lot was erger dan dat van Putten. Het is even erg als dat van het Tsjechische Lidice. In de mid dag van de tiende Juni 1944 heeft een compagnie van de S.S.-divIsie „Das Reich" het hele plaatsje in vlammen gezet en de hele bevol king vermoord: 642 slachtoffers, 207 kinderen, 245 vrouwen, 390 man nen. Van de 67 soldaten, die aan de2e schanddaad deelnamen, zijn 21 tot nu toe gepakt en voor de militaire rechter gébracht. Twaalf daarvan zijn Elzassers. Duitssprekende Tran sen, die in de loop van de ooi-log door de nazi's zijn geprest, plaats te nemen in het Duitse leger. Ge heel Elzas-Lotharingen is m bewe ging gekomen om te protesteren tegen de opzet van dit proces. De Elzassers en Lotharingers stonden 130,000 zonen aan het Duit- i leger af, waarvan een aantal slechts ging. nadat de Duitse auto riteiten met represailles tegen hun hele familie hadden gedreigd. Die Zaterdagmiddag dan van 1944 om twee uur drong een groep wa gens van de derde compagnie Ora dour binnen, de rest bezette de uit gangen. Een kwartier daarna ging de omroeper van het dorp rond om alle inwoners, mannen, vrou wen en kinderen aan te zegen, dat zij zich op het marktplein moesten verzamelen. En snel! Allen kwa men: de zieken wierpen een man tel over hun pyama, een bak kei- werd uit zijn bedrijf gehaald en zocht op de markt een plaats tussen de anderen, het blote bovenlijf nog bedekt met meel. De mannen wer-' den in zes schuren ondergebracht, vrouwen en kinderen in de kerk. Voor elk venster stonden soldaten met mitrailleurs. Plotseling een schot: op dit teken werden in de schuren en de kerk handgranaten geworpen en begonnen'de geweren en mitrailleurs te vuren. Een vreselijke paniek ontstond in de kerk, waar moeders met hun kinderen een uitweg zochten. Ze werden neergemaaid. Eén vrouw, een onderwijzeres, wist te ontsnap pen. In een kwartier was alles voorbij. De soldaten wierpen tak kenbossen. in de schuren en de kerk, het hele dorp werd cremato rium. Naar de motieven van deze straf expeditie gist men nog steeds. Het was kort na de invasie en de kapi tein later gesneuveld heeft misschien wraak willen nemen voor zijn vriend, de luitenant, die door het verzet was gekidnapt. De resten van het dorp zwaar berookte muren en'geblakerde ven stergaten zijn niet neergehaald maar na de bevrijding omringd door een muur. Zij staan er nu als een protest tegen de vergeetzucht. Twee van de Elzassische beklaag den hadden vrijwillig dienst geno men bij de S.S. één van hen is al ter dood veroordeeld. Hün lot interesseert de Elzas niet. Het gaat om tien anderen. Deze bekennen bij de expeditie aanwezig tc zijn geweest. Ze zijn vrij openhartig geweest en hebben zich onmiddellijk bii de politie gemeld, geen ogen blik vermoedend, dat ze strafbaar waren. Zs meenden zich gedekt door de uniform, die hen met ge* eld was aangetrokken. Van de compagnie zijn alleen zij gepakt, die in Frankrijk waren. Een deel is gesneuveld bij invasiegp- vechten. een ander deel zit m Duitsland, Amerikaanse zone en wordt door de Amerikaanse autori teiten om onbegrijpelijke rede nen niet uitgeleverd De meest- verant woordelij ken zitten %'ormoe- delijk niet in de banken van Bor deaux. De tien hebben zonder uit zondering alle verantwoordelijkheid voor de gruweldaden geworpen op de gesneuvelden, de afwezigen en de twee ter dood 'veroordeelden. De Elzassers eisen dat het proces wordt gesplitst, dat de tien Elzassers niet naast de Duitsers plaats nemen, maar apart worden berecht, als Fransen. Dit kan tot verlichting of tot verzwaring van hun straf lei den. Dat willen de Elzassers aan de rechter overlaten. De communisten maken in hun agitatie, die, zoals altijd, tegen het regime is gericht, gebruik van het feit dat het nieuwe Oradour naast het oude opgetrokken een communistische burgemeester heeft. Zij laten natuurlijk in de scnaduw, dat ook de bevolking var. dit Ora dour geheel nieuw is! De bevol king van het oude is op de enè getuige na geheel omgekomen. Ex-koning Faioek vertoeft op het ogenblik te St. Moritz in Zwitserland. Voor het gadeslaan pon een ijsrcvue had hij zich uitgedost met een prachtige ijs muts met bijpassende bouffante. Advertentie t, M.J Dames! Vooral nu Hanxea-Gerei voor Uw handen Twee rovers ontsnapt, met buit van duizenden dollars NEW YORK. Twee gewapen de rovers hebben Vrijdag een over val gepleegd op het K.L.M.-kan- toor te New York. Een van hen hield met een revolver de acht employe's en vier reizigers in be dwang en stal enige duizenden dol lars in contanten, terwijl de ander de wacht hield aan de deur van het kantoor, dat in een' kantoor gebouw aan de „Fifth Avenue" is gelegen. De rovers slaagden er in te ontsnapp-n. De K.L.M.-directie in Den Haag ontving Vrijdagavond telegrafisch mededeling van overval. Eeves- tigd werd dat e.jja duizenden dol lars en chéques zijn geroofd. Het juiste bedrag was nog niet be kend. ZESHONDERD, TWEE EN VEER TIG mensen, waaronder 20? kin deren, kwamen op 10 Juni 1944 om het leven in het Franse stadje Oradour sur Glane fhü LimogeS), dat door terugtrekkende Duitse troepen totaal werd platgebrand. Eén en twintig mensen moeten Maandag 12 Januari voor het mi litaire hof in Bordeaux verschij nen, opdat de schuldigen aan deze gruwelijke oorlogsmisdaad kun- 7 icn worden vastgesteld. EMMELOORD. Op het zevende agrarische congres van de P.v.d.A. dat door 250 personen werd bijgewoond, onder wie minister Mansholt, heeft Vrijdag de heer J. Piebenga uit Leeuwarden, sprekende over culturele rechtsgelijkheid voor het platteland, o.a. gezegd, dat de crisis van het plat teland alleen kan worden weggenomen door een zo groot mogelijke over legging van de beslissingsmacht naar lagere bestuursorganen. Decentrali satie, zei hjj, Is eis van democratie, regionalisme is personalisme In de practyk en federalisme dient niet alleen voor Europa, maar ook voor eigen land te gelden. Versterking van de macht van gemeenteraden en Provinciale Staten is daarom een eerste eis van socialistische politiek. De crisis van het platteland had de heer Fiebenga in de inleiding van zijn betoog o.a. verklaard uit de steeds toenemende „verstedelijking" van de landsbevolking en uit de ontbinding der agrarische levens- normen. Als verschijnselen van deze crisis noemde hy o.a. de ontvluch ting van het platteland, de emigra tie-noodzaak en -ziekte, de devalu atie van het begrip landarbeider, de overheersing der zuilenpolitiek, de organisatiemoeheid, het culture le minderwaardigheidsbesef van de plattelander. Het Tweede Kamerlid C. Egas heeft in zijn inleiding over sociaal- culturele verheffing van het plat teland en d.e waarde van een ver nieuwde dorpsgemeenschap in her innering gebracht, dat het demo cratisch socialisme streeft naar een rechtvaardige verdeling van de ma teriële rijkdommen om zoveel mo gelijk geheel het volk daaraan te laten deelnemen. De materiele toestand van de agrari sche bevolking is na de laatste oorlog zodanig verbeterd dat aan de ontplooiing van de plattelander beden ook ruimere aandacht kan cn moet worden besteed. Voor een rijke culturele ontplooiing is welstand nodig, maar omgekeerd zal een krachtige culturele activiteit het tech- nisch-economische leven stimuleren. (Advertentie l. IW.) AMSTERDAM. Het bestuur van de stichting „Kunstenaarsverzet 1942—1945*' heeft weer twee pryzen, elk van 1000, toegekend, Die voor beeldende kunst (ditmaal voor por tret- en figuurschilderkunst) krygt mevrouw Charley Toorop. De prijs voor literatuur (ditmaal biografie) is toegekend aan de heer Maurits Uyldert. AMSTERDAM. De namen en woonplaatsen der veertien Neder landse passagiers, die rich aan boord bevonden van de „Klipfon tein", zijn: Hendnka Bosch (Was senaar), Gcrda van Duyn {Amster dam), Nelly van Gijn (Bussum), Maria Honig-Van Laan (Overveen) Theodorus Koek (Reeuwijk), Jo Kootstra (Dordrecht), Gerardus Mathot, Geertruida Mathot, Theo dora Mathot (allen Hillegom), Cor nelia Rees en Mattheus Rees Bei- ra, na Nederlands verlof op terug reis), Elly de Vente (Amsterdam), Karin M. Roozen (Den Haag) en W.' A. Hocke (Aerdenhout). De gehele bemanning van de „Klipfontein" zal te Kaapstad aan boord gaan vpn de „Zuiderkruis" en daarmee op 13 Februari in ons land in Amsterdam terug keren. Meisje onder bus geraakt en op slag gedood BREDA. Vrijdagmiddag is de - 23-jarige winkeljuffrouw P. van #f| Aalst, die een. wegrijdende stadsbus wilde passeren, in aanraking geko men met ee enhaar acterop rijdende auto. Het meisje viel en kwam met haar boofd onder het achterwiel van de bus terecht. Zij was op slag dood. Aan de discussie over beide inleidin gen vierd door een groot aantal sprekers deelgenomen Gewaarschuwd werd tegen cultiveren van een bepaald dorpisme". Men zal toch ook een bepaalde leiding moeten accepteren, bijv. uit het Westen, speciaal op het gebied van orkestmuziek en toneel. Ook werd naar voren gebracht, aat men toch met al te smachtend moet te rugzien naar „de goede oude tijd" op het platteland Ook aan de oude dorps gemeenschap ontbrak toch wel wat Een persoonlijke mening mocht men er met hebben. Wat men nu moet hebben is een gemeenschap op hoger niveau met zelfwerkzaamheid. Het is nJ. met goed tegenstellingen te kweken tussen steden en platteland. De heer Piebenga zeide m zijn antwoord o.m. dat hy geenszins het culturele isolement van het plat teland heeft willen bepleiten. En passant betoogde hij. dat de Friese beweging geenszins bedoelingen heeft om zich af te scheiden. In tegendeel heeft men m deze kring een zeer ontwikkeld internationaal gevoel. Dochtertje licht gewond LISSANA (Italië). De Neder landse gezant in Italië, de heer H. J. Boon, heeft hier Vrijdag een auto ongeluk gehad. De personenauto var, de heer Boon, bestuurd door zijn echtgenote, kwam in botsing met een tegenligger. Het 13-jarig dochtertje van het echtpaar. Talita Boon, dat tussen haar vader en moeder zat. raakte door de schok met haar hoofd de voorruit en kreeg een fractuur aan het neusbeen. De heer en me vrouw Boon bleven ongedeerd. De wagen werd zwaar beschadigd. J~) IE opruiming maakt je heb- U zucht wakker, midden i« de nacht eigenlijk, -want je had geen énkel plan en staat toch opeens, met de kinderbijslag in je binnen- zak, voor een étalage te dubbene Dat gele jasje daar kun je voor één en twintig gulden negentig niet laten lopen....' „Ik geloof dat het precies mo maat. is, meneer," zegt de bediende Eveii later repeteert de spiegel een kouwelijke manspersoon, geei van boren.. „Ziet u wel meneer,,' meent de man op de achtergrond, t is geen algemene kleurmaar u kunt het hébben." Plotseling drijft een wolkje de spiegel binnen en uit dat wolkje springt een decimeter hoog copie- tje van niyn vrouw, dat n>jaig keft: „Zo heb je weer eens wat ge kocht? Toe maar, wat kan 't jóu schelen? Wil je het lijstje eens zien, met alles wat we nog betalen moe ten? Nee hè, dat wil je niet. Dat mag t k behandelen. Maar wèl ge le jasjes aan je corpus hangen...." „De eigenlijke prijs is negentig gulden," zegt de bediende, „u boft.... Er zyn al drie heren om, geweest, maar die hadden een héél andere maat. Te dik hè...." Hij werpt me een warme blik toe het jasje heeft ons verbroederd. Maar ik zie wat hü n*et T het wolkje met mijn yrouw in mi- niatvur. Nu éven doorzetten, net dis bij wonderolie. ,Jk neem het toch maar niet...." zeg ik. Vreselijk, dat gezicht van sympa thie op koele bevreemding te zien overschakelen. Hij neemt het jasje zwijgend aan en riet toe. als ik mij aankleed, gelijk een douanier, die na een vergeefse visitatie aan den lijve, nog altijd gelooft, dat hij ge nept wordt. ..Goedenmiddag." zeg ik. Op straat adem ie urijer. Goed, het was natuurlijk een belachelijke show en als de bond van confec- ticverkopers me op de zwarte lijst zet, heb ik niets te reclameren, maar de kinderbijslag rit nop in m{jn binnenzak en mompelt: ,,'t Was even gevaarlijk, maar t liep gelukkig goed af." Thuis komt mijn vrouw mij in de gang tegemoet en kijkt me schat tend aan. ..O, vertel me maar niks," zegt ze nijdig, „je hebt natuurlijk iets ge kocht tri de opruiming, 't Een of an dere lor. dat je helemaal niet nodig hebt. Van de kinderbijslag, hè? Ja, je hoeft m y niets te zeggen één blik op dat gezicht van jou, en ik weet dlles. Maar mag ik je er mis schien even op attent maken, dat we nog een lijst van dingen te be talen hebbenJa, nou loont meneer weg, hè? Nou is hij beledigd.,..' Maar ik was niet beledigd. Ik ben alleen dat jasje gaan kopen. Ah je nu tóch de bonje hebt gehad. KRONKEL (Advertentie l.M.) (Van onze correspondent) GRONINGEN. Het voorbeeld van de zeven van Breda schijnt aan stekelijk te werken. In Veenhuizen (Norg) hebben nl. ongeveer vijftien gevangenen getracht, hun vrijheid te herkrijgen door te pogen een tralie werk door te zagen. De poging kon evenwel worden verijdeld, doordat een andere gevangene de zaak schijnt te hebben verraden. Onmiddellijk werden maatregelen genomen, om een ontvluchting onmogelijk te ma ken. Op het ogenblik, dat de zaak aan de directie bekend werd. was even wel niemand met de ontvluchtings werkzaamheden bezig. Men speurt thans naar degenen, die tot deze vijf tien kunnen worden gerekend. (Van onze reisredacteur) PARIJS. Als René Mayer zo straks het debat over zyn rege ringsverklaring wint, heeft hij ein delijk de hoge politieke positie be reikt die de recalcitrante Kamer hem twee keer heeft geweigerd. Eenmaal October 1949 kreeg hij de investituur, maar stelde men hem niet in staat een kabinet te vormen. Een tweede keer Au gustus 1951 verwierf hij zelfs niet het aanta] stemmen, dat hij nodig had om formateur te wor den. Een man van allure is ook in het Franse parlement een zeld zaamheid en in dit milieu van zes- honderdzoveel afgevaardigden, die hier elk de mentaliteit van partij leider hebben, kweekt zo iémand gemakkelijk jalousie Voordat hij het parlement betrad was Mayer reeds een groot succes geweest in het zakenleven. Hij was commissaris van een recordaantal vennootschappen, functies die hij de uitzondering dient vermeld te worden alle neerlegde, toen hij parlementariër werd. Het trans port en in het bijzonder de spoor wegen, werden zijn specialiteit: bij had een groot aandeel in het sa menvoegen en tenslotte in de natio nalisatie der spoorwegen. De grote administrateur, die Mayer destijds al was, toonde toen al dat hij niet terugschrok voor acties die lijn recht in stryd waren met de opvat tingen van zijn milieu. Zijn bril jante examens bezorgden hem een plaats als docent aan de faculteit der politieke wetenschappen, waar hij een aantal intelligente leerlingen om zich heen verzamelde. De nui- dige minister van Financiën is er één van. In 1942 trok hij de Pyreneeën over om het naziregiem te ont vluchten In Algiers werd hij door De Gaulle tot chef van het trans port gemaakt. De dood van zijn zoon, een parachutist, die in de laatste gevechten van 1945 sneu velde, dreef Mayer tenslotte voor goed het openbare leven in. Hij had enige moeite om in de radicaal-socialistische partij zich een plaats te veroveren. Maar ten slotte werd bij parlementslid voor Constantine (Algiers), een arrondis sement. waaraan sindsdien zijn con currenten binnen en buiten de par tij niet meer konden tippen. Men kon hem niet beletten minister te worden. En in die functie toonde hij wederom de moed maatregelen te nemen, waarvoor ieder ander terugschrok. Het zakenmilieu —het enige dat hem nooit zijn vertrou wen opgezegd heeft keek niet weinig op, toen hij als minister van Financiën de „heffing ineens" door voerde. en eerste peeing tol geldzuivering de biljetten van 5000 francs introk Sindsdien mag hij op een vast aantal tegenstem mers rekenen onder de midden standsvertegenwoordigers in het parlement. Dat alles zou al genoeg zijn om hem tot een steen des aanstoots te maken. Maar zijn karakter werkt dat nog in de hand. Hij heeft in derdaad niets van een aimabele kneedbaarheid die een Herriot zo populair maakt. Hij gaat bijna tot het andere uiterste. Hy is kortaf, snijdend, soms gereserveerd, onge duldig, vooral tegenover middelma tigheden, en maakt dan niet zelden de indruk van hautain. En men kan de zo gekwetsen moeilijk kwalijk nemen dat ze zich niet laten troos ten door de bekwameren, die Mayer van een heel andere kant kennen. De ernst, waarmee deze man. zijn taak opvat, maakt steeds weer in druk. Ze maakt hem nog niet ge liefd. Bijtende uitdrukkingen, die hij zich privé soms veroorlooft, en die natuurlijk altijd rondver teld worden hebben hem een paar vastberaden vijanden bezorgd. De Fransman spot graag, maar wordt niet graag bespot. Mayer weet het zelf wel. en hij nam zich voor, dit keer geen dupe van zijn aard te worden In de carnavalsachtige nacht van Woens dag, toen de wilde rondedans om de portefeuilles werd gehouden en Mayer in zijn werkkamer alle frac tieleiders om beurten wild en kalm zag worden, zei hij in een vluchtige pauze tot zijn medewerker: „Ze zul len me niet krijgen. Ze willen me kwaad maken. Ik blijf kalm (Vervolg van de voorpag.) 60(300 nieuwe woningen gedurende de vier of vijf komende jaren wordt een minimum geacht, In het belangrijkste hoofdstuk van het rapport, dat over de ontwikke ling op lange termijn d»r kolen- en staatmarkten handelt, knoopt de H.A. aan bij de ervaring, die de gemiddelde jaarlijkse toeneming der algemene productiviteit op 1.5 k 2 procent stelt. Maar gezien de bij zondere na-oorlogse situatie en de toegen omen reconstructie-inspannin gen wordt gerekend op een jaar lijkse toename der productiviteit van 2.5 procent gedurende tien jaar en zelfs van drie procent geduren de de eerste vijf jaar. Dit betekent een vermeerdering der algemene productiviteit vergeleken bij 1951 van twintig procent in vfjf jaar en van 35 procent in tien jaar, waarbij men met het oog op de te verwach ten. stimulansen der HA. tot een hogere schatting komt dan de OEES. Op deze basis wordt een toena me van het kolenverbruik met 25 millioen ton in vijf jaar en met 45 millioen ton in tien jaar verwacht, evenals een vermeerdering der ex port van 3 tot 10 a 12 millioen ton. Het verbruik van ruw staal zou dan van 34 millioen ton oplopen tot 46,5 a 50 millioen in vijf jaar en. tot 52.5 a 56 millioen ton in tien jaar. Het totaalbedrag van de nodig geachte jaarlijkse investeringen, dat op 1 a 1,3 milliard dollar (de dollar is de verrekeningseenheïd van de KSG) wordt geschat moet, als te doen gebruikelijk, door zelf-finan- ciering der ondernemingen door een beroep op de kapitaalmarkt en via regeringshulp worden opgebracht. Maar gezien de schaarste aan kapitaal in. Europa en de hoge rente voor leningen op lange ter mijn acht de H.A. het juist zo be langrijk dat zijzelf via de heffingen op de productie, die ruim vijftig millioen dollar per jsar kan opbren gen. tot de investeringen kan bij dragen en eveneens garant kan staan voor leningen van derden ten behoeve van de hele gemeenschap. SAN FRANCISCO Volgens een radiobericht van het stoomschip „Coalinga Hills'' zijn acht leden van. de bemanning van het Zweedse tankschip „Avanti", dat op de Stille Oceaan in tweeën gebroken is, om het leven gekomen en wordt er één vermist. Gemeld wordt, dat een op- sporingsvaartuig het wrak van de „Avanti" heeft aangetroffen. Niets wees er op, dat zich nog mensen aan boord bevonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2